U U UU LU IU LILU Du vt 0 'Hele huis is uitgebrand' dntzatuin 1001 u t no 0 Regio Eis vijf jaar voor hasjtranspc Advocaat en pornokoning kopen fraude Voorbeen wo-ltl»sa lij Kerstdecoraties maak je zelf in de workshop van intratuin IDEEË1V VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 Nieuw-Vennep schrikt wakker van rook en stank Een goeie drie uur had ze de ogen droog gehouden. Maar nu, 's ochtends in het Nieuw-Vennepse Ontmoetings centrum, biggelen bij Petra Schagen de eerste tranen over de wangen. Het besef plotseling dakloos te zijn, dringt nu pas goed tot haar door. Tot zeven uur deze donderdagmorgen bewoonde ze één van de twee appar tementen boven het filiaal van Dirk van den Broek, dat toen vlam vatte. ,,De vlammen zijn overgeslagen, mijn hele huis is uitgebrand, ik heb niets meer." nieuw vennep* gerard van putten/oscar vermeer Maar weldra heeft Schagen zichzelf weer onder controle. Opmerkelijk rationeel vertelt ze haar verhaal over het bruuske ontwaken, eerder die ochtend. In plaats van het gebruikelijke kalme matineuze ritme waar mee het polderdorp normaal af scheid neemt van de stille nacht, kondigde deze donder dag in Nieuw-Vennep zich aan met het lawaai van sirenes. Ook Petra Schagen werd erdoor uit haar diepe slaap gehaald. „Het zal kwart over zeven ge weest zijn, toen ik m'n bed uit stapte. Ik rook wel een brand lucht, maar verder was er niet veel te zien. Net toen ik over woog weer m'n bed in te krui pen, zag ik een paar brand wachten lopen. 'Laat ik voor alle zekerheid m'n licht maar aanla- ten', dacht ik. Mocht er werke lijk iets aan de hand zijn, dan kan men van buitenaf zien dat ik in elk geval thuis ben. Niet veel later werd er op mijn ra men gebonkt. Brandweerlieden schreeuwden dat ik eruit moest. Ze hebben me met de ladder naar beneden gehaald. Er was geen tijd om iets mee te ne men." In het inderhaast als opvang plaats voor evacué's uitgekozen Ontmoetingscentrum spreekt een agent hier en daar een troostend woord. „Meer kan ik nu niet doen." Het was anders het ochtendje wel, verzucht hij. Nog maar krap een kwartier in de surveillancedienst, kwam daar ineens die brandmelding. Met zijn vrouwelijke collega ging hij erop af. Een dikke, inkt blauwe stinkende rookmist hing rond het pand aan de Hoofd weg. „Hoe laat het was? In zulke situaties kijk ik niet op m'n hor loge, dan ga ik onmiddellijk tot handelen over. Ben meteen het pand ingegaan." Het Ontmoetingscentrum, 's morgens vroeg uitwijkplaats voor 40 omwonenden en hun huisdieren, loopt na het mid daguur langzaam leeg. Het dorpse leven maakt aanstalten z'n normale gang te hernemen. Rond tien over half een keren de laatste Venneperhoffers op gezag van de brandweercom mandant huiswaarts. De winke liers mogen hun zaak openstel len voor publiek. „Wel goed luchten geeft de rijzige agent hun als advies mee. Intussen is H. Koning, coördi nator Sociale Zaken bij de ge meente Haarlemmermeer nog 'druk, druk. druk' met het rege len van onderdak. Na de halve omgeving te hebben rondge- beld, slaagt hij erin voor een aantal gedupeerden een tijdelijk onderkomen te vinden in een bungalowpark in Noordwijker- hout. Petra Schagen besluit bij haar dochter te slapen. „Die man van de gemeente heeft mij toegezegd dat ik snel een pas sende woning kan betrekken." Buiten breekt de Leidse groenteboer Prins z'n markt kraam op. „Toch nog handel gehad; m'n klantjes hebben me niet in de steek gelaten. En te recht, want de meeste rook is over de bloemkolen, peentjes en kroppen sla gewaaid. Thuis de groente goed uitwassen, doet de rest." Politie neemt vuurwerk in beslag NIEUW-VENNEP* olof van joolen De politie in Nieuw-Vennep heeft ruim 8400 groene strij kers en 78 pakketten sierv uurwerk gevonden op de zolder van een bedrijfspand aan de Haverstraat. Omdat de eigenaar van het bedrijf geen vergunning heeft voor het opslaan of verhandelen van de spullen en de strij kers illegaal zijn, nam de po litie 'de handel gisteren in beslag. Bij elkaar vertegenwoor digt de vuurwerkvangst van dit jaar een waarde van tien duizend gulden. De eigenaar van het bedrijfspand waar de knallers, pijlen en potten opgeslagen waren, ontkent iets met het vuurwerk te maken hebben. De man be weert dat de spullen op de zolder zijn neergelegd ter wijl hij in het buitenland was. Ondanks zijn ontken ning heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen de ondernemer. De politie kwam de han delaar op het spoor door een tip. Voor illegaal bezit en handel van vuurwerk hanteert het openbaar mi nisterie sinds kort strengere straffen. Deze zijn een geld boete van maximaal 100.000 gulden of een maximum celstraf van zes jaar. amsterdam persbureau argos Officier van justitie mr. M. Wit- teveen heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tegen een 36-jarige inwoner van Sant poort en diens 36-jarige neef uit Nieuw-Vennep gevangenisstraf fen van vijf jaar geëist. De man nen worden verdacht van deel name aan grootschalige hasj transporten per schip. „Dit is de ultieme bootjes zaak", riep Witteveen uit, alvo rens hij gevangenisstraffen van vier tot zes jaren eiste tegen de zes vermeende kopstukken in het 'SRV'-onderzoek. De organi satie zou met een aantal zee schepen pogingen hebben ge daan vele tonnen Pakistaanse hasj naar Nederland te smokke len. De transporten leverden echter geen cent op. Zo liet de bemanning van het veronder stelde drugsschip de Tender in december 1996 ruim 20.000 kilo hasj bij de kust van Portugal in zee zakken. De angst had toege slagen, nadat de Wereldomroep had bericht dat het hasj-schip 'Rein B.' door een Nederlands marinefregat aan de ketting was gelegd. De mannen uit Nieuw-Ven nep en Santpoort zouden de or ganisatoren van dit transport zijn geweest, zo hebben andere verdachten verklaard. Zijzelf noemden dit 'sprookjesverha- len'. Vorige week, toen andere vermeende bendeleden terecht stonden, zorgde de SRV-zaak voor een strafrechtelijke pri meur. De verdediging geloofde namelijk dat het onderzoek naar één van de drugsschepen was begonnen na tips van een informant uit het criminele milieu. De officier verzekerde daarop dat de politie h op het spoor was gekoni eigen observaties. Oml helderheid te verkrijge de informant tijdens di als getuige gehoord, va een kamerscherm en t stemvervormer. De inl wist tijdens dit uitzoi verhoor echter niet me heid te zeggen dat hij di over het schip had gefon De advocaat van de per. mr. C. Korvinus, anonieme getuigenverh 'show-vertoning', omda alle betrokkenen de i van de informant reeds kennen. Korvinus wilde de informant nogmaals maar dan onder zijn naam. De rechtbank verzoek af. Op 4 december spraak. Amsterdam gpdders van de wereldwijd in drugs handelen tabende. Na het IRT-debacle richtte he team Randstad Noord en Midden het on op Urka. De Amsterdamse justitie vera advocaat en de pornokoning. Dat leidde tot invallen bij bedrijven van het duo. Hei heeft zich volgens justitie schuldig gema belastingontduiking en valsheid in geschr De afkoopdeal is voorbereid door de ad A. Moszkowicz en C. Korvinus. Laatstge was een kantoorgenoot van de verdachi caat, die in 1992 al door de Orde van Ad voorwaardelijk werd geschorst vanwege u betrekkingen met (vermeende) maffiab, Bruinsma, Urka en de pornokoning. Voo voor het akkoord zou ook zijn dat hij zie trekt uit de advocatuur. Justitie onderhandelt met de advocaten van de hoofdverdachten van het voormalige Delta- drugssyndicaat, een Amsterdamse advocaat en pornokoning 'Dikke' Charles over de afkoop van hun strafrechtelijke vervolging. Daarbij zou het volgens bronnen binnen justitie gaan om een be drag van 12 miljoen gulden. Het tweetal werd met de terecht staande ver meende drugsbaron Etienne Urka, door het In terregionaal Rechercheteam Noord-Hollan d/Utrecht beschouwd als de erfgenamen van de in 1991 doodgeschoten maffiabaas Klaas Bruin sma. Het IRT zat begin jaren negentig jarenlang achter Urka en de twee Amsterdammers aan. Het rechercheteam beschouwde het drietal als de lei- JUWELIERSSHOP v. d. ZWART B.V. O0NJU Zeilmakerstraat 1 - 2222 AA Katwijk ZH - Telefoon 071-4027592 Klokken Zilver Horloges Reparaties Goud Graveerwerk KQIIMar donderdag 27 november: ADVENTKRANS-LEVEND aanvang 9.00 uur HANGING BASKET KERST aanvang 18,00 uur _1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18