z Happietaria: eten voor een ander rgAmUHÊÈMW sawn,IWM|mimi««'i Studenten gaan weer koude winter tegemoet iternetprovider niet verantwoordelijk voor kinderporno Politieweesjes' mogen niet in Leiden blijven Leiden Regio "^i.3 lÜ'iS&SiSüi111111!!!!! DEZE GRIJS KENTEKEN 4x4 WORDT NIET VERBOUWD [nternetprovider, zoals de Digitale Stad Lei- niet wettelijk worden verplicht om kin- orno van zijn webpagina's te weren. Dat gisteren in Noordwijkerhout op een con- over 'cybercrime' (computercriminaliteit), janiseerd door de Stichting Transpol, een sa- 'erkingsverband van de Nederlandse politie. Igens A. Patijn van het ministerie van justitie t een provider, een bedrijf dat mensen toe- biedt tot Internet, niet beschouwd als een jplichtige als een klant onopgemerkt kinder- io op zijn eigen 'homepage' heeft geplaatst, is de provider verplicht in te grijpen als er hten binnenkomen over kinderporno op In- i, En ook moet hij de politie helpen bij het «ren van de dader. Kinderporno dient na ia; ten v; wat! naar maai det :emori 1( jkinj nensjr evon Voor het tweede jitereenvolgendejaar richten leden van christelijke dentenverenigingen in den een Happietaria in: ivoor een ander. Van 3 ten met 24 december inen de studenten een siaurant aan de Leidse ilermarkt. Bovenop de astgestelde kostprijs ordt de klant verzocht te geven, die ten 1 komt aan een project voor blinde lanse vluchtelingen in ikistan. De studenten naast het inzamelen van geld, de Leidse bevolking in de onsumptieve maand :ember bewust maken de armoede in de wereld. Si „D; 023- Ie {DAG 21 NOVEMBER 1997 N PREENEN. Ü71-5356-! I-I. PIV -CHEF HERMAN IOLMRA.T tgeving op gebied computercriminaliteit loopt ver achter ontdekking zo snel mogelijk ontoegankelijk wor den gemaakt. Deze zaken zullen worden vastge legd in nieuwe wetten op de computercriminali teit, aldus Patijn. De wetgeving op het gebied van computercri minaliteit loopt achter. Dat komt omdat de elek tronische snelweg zich in enkele jaren tijd ra zendsnel heeft ontwikkeld, met gunstige en min der gunstige gevolgen. Volgens de Amerikaanse Internet-expert S. Baxter zullen in het jaar 2000 naar schatting een half miljard mensen Internet gebruiken. ,,En dat betekent dat de cybercrime ook sterk zal toenemen. Vandaar dat de beveili ging van Internet onze grootste zorg moet zijn." Het is wel zo dat verreweg de meeste compu- termisdrijven niet worden begaan door 'hackers', mensen die zeer behendig zijn in het inbreken in grote computersystemen, maar door het eigen personeel van een bedrijf. Het gaat dan bijvoor beeld om een handige werknemer die steeds klei ne geldbedragen, afkomstig van duizenden trans acties, naar een eigen rekening laat overmaken en op die manier slapend rijk wordt. Baxter waarschuwde ook voor de manipulatie van gegevens op Internet. „Tijdens de verkie zingscampagnes in Engeland werden de officiële webpagina's van Labour en de Conservatieven moeiteloos veranderd door computerinbrekers. John Major werd door een grappenmaker afge beeld met een hakenkruis. Zelf de CIA is niet vei lig voor inbrekers: een hacker slaagde er in de naam van de webpagina's van de CIA te verande ren in 'Central Stupidity Agency' en deed er ook nog wat pornografie bij." Aan de andere kant is er volgens Baxter ook veel positiefs te melden: een meisje uit Californië dat al zeven jaar werd vermist werd dankzij een oproep op Internet binnen enkele dagen in Puer to Rico teruggevonden. Op het congres kwam het plan ter sprake om alles op Internet 'aftapbaar' te maken, zodat de politie makkelijker speurwerk kan verrichten naar cybercrime. Het Tweede-Kafnerlid G. Roethof (D66) is daar geen voorstander van. „Veel werk dat mensen verrichten gaat tegenwoordig als da taverkeer door telefoonlijnen. Moet je dat alle maal aftapbaar maken? Het is bovendien duur en als de informatie straks wordt 'versleuteld' heeft het toch niet zoveel zin meer." De sprekers op het congres waren het er over eens dat de politie meer ervaring moet opdoen op Internet en zich moet voorbereiden op een toekomst met meer computermisdaad op de elektronische snelweg. Wel blijft het een gegeven dat lang niet alle bedrijven aangifte zullen willen doen van computercriminaliteit, uit wees voor hun goede naam. JANNEKE DE JONGE .inLI icember 1994 werd de uit overgewaaide Hap- ia voor het eerst in Neder- geopend door christelijke iten in Rotterdam. Al verspreidde het initiatief over andere studentenste- pn dit jaar openen de Leid- ludenten de Happietaria tweede maal. Inmiddels landelijke stichting Happy het leven geroepen die intinuïteit waarborgt en die iverleent. Leidse studenten Bas Iman en Jeroen Spek ma- deel uit van het Happieta- estuur van dit jaar. Spek: door Happy Gift went ■3- rland aan de gedachte van lietaria. De bekendheid neemt allëen maar toe." Vorig-jaar was de Happietaria gevestigd aan de Haarlemmer straat en werd er slechts een be perkt menu aangeboden. Mede dankzij de hulp van Joop Riethoven en van Onno Reibe- stein van makelaardij Rob Swart te Zoetermeer, hebben de stu denten dit jaar beslag kunnen leggen op het leegstaande pand aan de Botermarkt 17-18. Houtman: „Dit jaar kunnen we wel een grote kaait aanbie den, omdat we de ervaring van vorig jaar konden overnemen en het pand veel groter is dan vorig jaar." Spek valt hem bij: „Wij zijn als het ware op de schouders van onze voorgan gers gaan staan. Daardoor zijn we in staat verder te gooien. In Rotterdam hebben ze een keer 40.000 gulden binnengehaald. Daar willen wij ook voor gaan.' Hoewel de deelnemende stu denten lid zijn van vier verschil lende christelijke studentenver enigingen, is samenwerking geen probleem. „Je kent altijd wel mensen van andere vereni gingen en zo is een enthousias te ploeg ontstaan", zegt Spek. „We zijn ons er samen van be wust waar Happietaria voor staat: de problematiek van de derdewereld." Het heeft nog wat moeite ge kost om het pand aan de Boter markt te kunnen huren. Aan vankelijk was het pand te duur, bovendien mocht er geen res taurant in. Na veel lobbyen zijn de makelaar en de gemeente toch overstag gegaan. „Het is echt een wonder dat alles op het laatste moment nog door ging", meent Spek. Voor de in richting hebben zich inmiddels de eerste sponsors gemeld. Ver schillende commissies zijn druk bezig met het regelen van spul len, van koelkasten en frituur- bakken tot tafels en bestek. Er wordt ook al volop geklust in het toekomstige restaurant. Ver der worden er nog vrijwillige, maar wel professionele, koks gezocht. Woensdag 3 december om 20.00 uur wordt de Happietaria geopend door ereburger Joop Riethoven en rector magnificus W. Wagenaar van de universi teit. De Happietaria blijft drie weken open, tot en met 24 de cember, van maandag tot en met vrijdag vanaf 16.00 uur, op zaterdag vanaf 13.00 uur. Het restaurant is daarmee een week langer open dan vorig jaar. „Dat is een is een gok. We kunnen ook gewoon floppen", aarzelt Spek. „Nee, dat doen we niet", valt Houtman hem resoluut bij, „dat vertikken we gewoon." LEIDEN. SUZANNE BARBIER Fietsdiefstallen zijn voor wie het overkomt een bron van frustratie. Dat niet alleen, ze kosten een mens bovendien ook handenvol geld. Bij na iedereen die in Leiden woont, kent het dubbele gevoel van razernij en machteloosheid als je fiets weer eens spoorloos blijkt te zijn. 'Daar gaan we weer' is de eerste ge- «- dachte die opdoemt. Omdat de kans klein is dat je eigendom wordt terug bezorgd, vooral als het framenum mer onbekend is en ook de postcode niet is ingegraveerd, stapt de ex-fiet ser voor de zoveelste keer de 'fietscirkel' in. Dat betekent een nieuwe of tweedehands fiets aan schaffen, zelf een kraakje zetten, of een van de welbekende fietsjunken aanschieten. Is er in Leiden nou geen fatsoenlijke manier om tegen een kleine prijs (en niet de opge schroefde bedragen die de handelaar in tweedehands rijwielen vraagt voor zijn wrakken) aan een vervanging te komen? Een vraag die menige gedu peerde zich stelt. Wat doet de politie bijvoorbeeld met de fietsen en brommers die nooit meer naar de rechtmatige eigenaar kunnen worden teruggebracht? In de stalling achter het bureau aan de Langegracht staan namelijk nogal wat rijwielen bij elkaar. Een telefoon tje naar voorlichter R. Blom leert dat die tweewielers inderdaad een nieuw baasje krijgen, maar niet in Leiden. Het huidige beleid bestaat er uit dat de fietsen die echt aan hun lot wor den overgelaten, na drie tot zes maanden naar een opko per 'in den lande' gaan. Dat betekent dat een rij wielhandelaar in Utrecht of Nijmegen (in studen tensteden is nooit een overschot aan fietsen) de politiekarretjes opknapt en vervolgens op de markt gooit. Daar zit een luchtje aan. Als de politie de 'weesjes' toch tegen betaling van de hand doet, waarom verkoopt ze ze dan niet terug aan de aangevers van diefstal in Leiden zelf? Dit idee is elders al beleid geworden. Het politiedistrict Zuid-Limburg bij voorbeeld hanteert die aanpak al ja ren, tot tevredenheid van de slacht offers. De aangever die zijn eigen fiets niet terugvindt, mag op het bu reau een andere fiets kopen. Voor de verkoop zijn uiteraard alleen die fiet sen bestemd waarvan de eigenaar zich na drie maanden -tijdens zoge noemde kijkdagen- nog niet heeft gemeld. Om de legaliteit aan te to nen krijgt de aankoop voor de zeker heid de postcode van het bureau mee. Zoals voorlichter Bert Peeters van de Maastrichtse politie het zelf uitdrukt: „Zie het als een pleister op de wonde. Andere korpsen zullen misschien vinden dat er teveel haken en ogen aan onze aanpak zitten, maar dat nemen wij voor lief. Wij kiezen ervoor om de burgers een ex tra service te leveren." „Sympathieke gedachte", noemt Veel animo voor vrijwilligersprijs De gemeente Leiden heeft dit jaar 28 aanmeldingen binnen gekregen voor de Co Verhoog- prijs. Het gaat om de jaarlijkse onderscheiding voor vrijwilli gers die zich op de een of ande re manier hebben ingezet voor de Leidse samenleving. Wet houder A. Pechtold reikt de prijs maandag 8 december om half acht uit in de burgerzaal van het stadhuis. Belangstellenden zijn welkom. De jury heeft zowel organisa ties als individuele vrijwilligers geselecteerd, die in aanmerking kunnen komen voor de prijs. De genoijiineerden zijn A. Alting (toneel), A. Brugmans (buurt huiswerk), de Fabel van de Ille gaal (vluchtelingenwerk), B. Ha- geman (toneel), het inloophuis psychiatrie, G. en A. de Jong (al gemeen vrijwilligerswerk)de kindertelefoon Leiden, kinder theater Splinter, PLOT (amateurkunst) en T. Schouten (sport). Alle genomineerden krijgen een oorkonde. De drie prijswin naars ontvangen een bedrag van duizend, zevenhonderd vijf tig of vijfhonderd gulden, de prijzen worden beschikbaar ge steld door het VSB-fonds Den Haag en omstreken, de Stich ting Burchtgroep en de ge meente Leiden. De Leidse Wel- zijns Organisatie en de Zijlbe- drijven leveren een ondersteu nende bijdrage. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; email: leidschdagblad@hdc.nl. MEERBURG In buurthuis Matilo begint binnenkort een aantal cur sussen voor kinderen. Bijvoorbeeld de kookcursus voor kinderen van vijf tot negen jaar. Op vier middagen leren zij een maaltijd voor te bereiden en te koken. Een ander voorbeeld is de fotocursus, waarbij kinderen van tien tot twaalf jaar leren hoe ze foto's kunnen maken en ontwikkelen. Voor informatie over deze en andere cur sussen en aanmelding: buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, tel. 071 - 5412515. BOS- EN GASTHUIS Het speelplekjc aan de Bartokstraat en de direc te omgeving krijgen woensdagmiddag 26 november vanaf twee uur een flinke schoonmaakbeurt. Deze actie is een initiatief van de buurtbewoners en hun kinderen en wordt met materieel onder steund door de gemeente. Deze schoonmaakactie wordt voortaan twee keer per jaar uitgevoerd. VOGELWIJK De Vrouwen Karate Vereniging Shuri-Ryu verzorgt woensdagavond 26 november een open les. Shuri-Ryu karate is een traditionele vechtkunst, ontstaan in de 15e eeuw op het eiland Oki nawa, waarbij onder andere kracht, snelheid, zelfkennis en zelfver trouwen zich ontwikkelen. De open les wordt gegeven in het kader van de internationale protestdag tegen geweld tegen vrouwen. Vrouwen zijn vanaf kwart over zeven welkom in de gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg 499. MERENWIJK Rommelmarkt in buurthuis Op Eigen Wieken. Zondag 23 november van tien tot half vier kan iedereen snuffelen tussen oude, maar goedkope spulletjes. I Iet buurthuis ligt aan het Valken pad 5. BINNENSTAD 'Koning en kalief is de titel van een lezing over het oeroude schaakspel, met al zijn geheimen en betekenissen. Wat deden de beeldjes van het schaakspel op het altaar van Karei de Grote of in een preekstoel? De lezing is op maandagavond 24 no vember vanaf acht uur in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a. De kosten bedragea7,50 gulden. BINNENSTAD S. Riedstra houdt woensdagavond 26 november een lezing over 'Concurrentie en kwaliteit van het openbaar veiVoer'. De bijeenkomst, georganiseerd door reizeigersorganisatie Rover, begint om half negen en is in het gebouw van de Leidse Welzijnsor ganisatie, Breestraat 117, STEVENSHQF New Experience verzorgt zaterdagavond 29 novem ber vanaf negen uur de muziek tijdens een dansfeest voor de wijk bewoners in buurthuis Stevenshof, T. Terwindtstraat 4. De toe gangskaarten kosten vijf gulden en zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij het buurthuis. ,ue M Pcmd Nieuwe Rijn nog steeds in slechte staat LEIDEN MILA VAN DE WALL De twaalf bewoners van een studentenhuis aan de Nieuwe Rijn zien het niet meer zitten. Vorige maand klaagden zij hun huisbaas aan wegens achterstallig onderhoud. Via een kort geding hoopten de Minervanen op een snelle reparatie van onder andere het lekkende dak en de aan schaf van gaskachels voor verwarming van het huis. De president van de rechtbank besloot echter dat er eerst een rapport van een onaf hankelijk deskundige moest komen voor hij uit spraken kon doen over reparaties. De zitting werd verzet naar 15 november. Maar dat bleek een pijnlijke vergissing. De vijftiende viel op een zaterdag en dat was reden om een nieuwe datum te prikken: 12 december. „Eigenlijk geloven we er niet meer zo in", ver telt een bewoner van het studentenhuis. „Dit gebakkelei duurt nu al meer dan twee jaar. Je zal zien, ook al besluit de rechter dat onze huis baas direct het dak moet repareren, dan stuurt hij iemand langs die even komt kijken en daar na gebeurt er nog niets. Zo gaat het al tijden." Overigens is de huisbaas als tegenoffensief ook een bodemprocedure tegen zijn huurders begonnen. Wegens het achterstallig onderhoud betaalt het studentenhuis de pandjesbaas na melijk al een jaar geen huur meer. Via de bo demprocedure probeert de huisbaas dit geld te rug te vorderen. Tijdens het kórt geding vorige maand maakte hij al duidelijk de reparaties niet te willen uitvoeren. Een gedeelte van het dak zou al gerepareerd zijn en de bewoners zelf zou den de mankementen aan het huis veroorzaakt hebben. Het huurgeld is al die tijd op een aparte reke ning gestort. „Als de huisbaas besluit om repa raties te gaan uitvoeren zullen wij de opge spaarde huur of althans een gedeelte daarvan aan hem overmaken", aldus de bewoner. „Maar zolang hij weigert iets aan de mankementen te doen betalen wij geen huur." De bodemproce dure over de huurpenningen is voorlopig uitge steld, wanneer de zaak zal dienen is nog onbe kend. Ondertussen zitten de studenten nog steeds tussen de schimmelende muren en .onder een lekkend dak. „De elektrische bedrading ligt nog steeds open, er zitten scheuren en gaten in de muren en de dakgoot brokkelt steeds verder af', vertelt de bewoner. De jongens zijn inmiddels wel bezig met de aanschaf van gaskachels. „We willen niet net als de vorige winter in de kou zit ten als de vorst begint." De studenten piekeren er ondanks alle pro blemen niet over om te verhuizen. „We willen koste wat kost bij elkaar blijven, ons huis moet behouden worden. Waar vinden wc anders een huis voor twaalf jongens?" Op 12 december zal de rechter aan de hand van een rapport van Bouw- en woningtoezicht besluiten welke reparaties aan het studenten huis direct uitgevoerd moeten worden. i*> Elke dag weer wachten honderden fietsen op het Stationsplein op een nieuw baasje. foto mark lamers voorlichter Blom het 'Limburgse model'. En omdat het bureau altijd voor ideeën open staat, is dus ook dit idee welkom. Betekenen deze woor den van lof wellicht ook dat de bur ger een wijziging in het beleid zal merkeri? Volgens de voorlichter valt dit nog te bezien. „Het beleid ligt er zoals het is en zo gaan we voorlopig ook door." Daar zullen een paar bekenden van het bureau in elk geval blij mee zijn. De ruime Land Rover Discovery Commercial voldoet aan alle eisen die de overheid aan 'grijs' stelL Zonder lelijke verbouwingen. De Discovery Tdl 3-deurs XE is bovendien standaard voorzien van speciale lichtmetalen velgen, root rails, en air conditioning. De 5-deurs XE is standaard uitgerust mot automatische versnellingsbak, dubbele air bag, air conditioning, spatiappen voor en specialo.lichtmetalen velgen. Do Land Rover Discovery heeft een zuinige 2.5 liter dieselmotor met turbo, directe inspuiting en intercoolcr. Met z'n enorme trekkracht (tot 3500 kg) Is de Discovery gemaakt voor zelts de zwaarste omstandigheden. Weer of geen weer. Weg of geen weg. 0e Land Rover Discovery Tdi 3-deurs XE is verkrijgbaar vanaf 52.681,- (oxcl. BTW) en de 5-deurs XE vanaf 60.339,- (oxcl. BTW). NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. Land Rover Discovery Tdl (met grijs kenteken) vanaf 49.787,- excl. BTW. U least al een Discovery Tdl vanaf 1.318,- p.m. excl.BTW en vervangend vervoer (Bron: RGFS; operational lease 48 maanden en 20.000 km/]r). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17