,eiden Regio Ruim 10.000 Leidenaars vragen huursubsidie aan 'Het moet hier geen knekelhuis worden' We hebben een Jterke kandidaat' Bunker op transport Ijsbaan staat blank Jubilerende bloeddonoren in het zonnetje gezet Afrit A4 bij Europaweg afgesloten [|)DAG 21 NOVEMBER 1997 n preenen, 071 -5356414, plv.-chef herman joustra, 071 -5356430 (vervallers bekennen beroving pen Twee Lissenaren (19 en 24) hebben bekend dat ze op 11 jvember bij een bank op de hoek van de Oude Rijn en Hoog- ndsekerksteeg iemand hebben overvallen die net geld uit een [M-automaat had gehaald. Onder bedreiging van een mes uongen ze een 39-jarige Leidenaarzijn PIN-code af te geven, twee werden eergisteren opgepakt omdat ze zich weer ver- cht ophielden in de buurt van de bank. Het duo trok de aan- iclit omdat ze hun baseball-petten zo over hun hoofd hadden trokken dat alleen de ogen zichtbaar waren. Na verhoor is ook n 17-jarige medeplichtige uit Lisse opgepakt. ier keer fout Twee agenten zagen op het Noordejnde in Leiden een -jarige Leidenaar gisteravond om 22.00 uur te hard rijden in n auto. Eenmaal aangehouden bleek de bestuurder tweemaal toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Toen 'politie de rijbewijs van de man wilde innemen, bleek de Lei- lar helemaal geen rijbewijs te hebben. Nader onderzoek uit dat de man ook een verkeerde naam had opgegeven. isectendag in Leiden pen» Onderzoekers, belangstellenden, hobbyisten kunnen op i jdecember terecht op de negende Entomologendag - de stu- ievan insecten - in Leiden. Dit jaar staan het malariaonderzoek de malariamug centraal. In tien lezingen worden door weten- happers verschillende aspecten van malaria-onderzoek be- ht. Daarnaast is er aandacht voor parasiet-gastheerrelaties, iciale instecten, insect-plantrelaties, biologische bestrijding en jk tolutiebiologie. De entomologendag wordt gehouden in het ademiegebouw aan het Rapenburg in Leiden en begint om inn uur. Campagnes woningbouwverenigingen en gemeente leveren resultaat op Het aantal aanvragen van individuele huursubsidie in Leiden komt dit jaar voor het eerst boven de 10.000. De campagnes van woningbouwverenigingen en gemeente om het gebruik van de huursubsidie te stimuleren lever den een stijging van acht procent op. leiden aad rietveld „Huursubsidie is een heel be langrijk instrument bij de ar moedebestrijding", zegt Ron van Nood, hoofd van de sector Wonen van de gemeente. „Het is doodzonde als mensen daar geen gebruik van maken." Onderzoek van het sociaal en cultureel planbureau (SCP) wees dit jaar uit, dat van de mensen die er recht op hebben zo'n dertig 'tot vijfendertig pro cent geen huursubsidie aan vraagt. „Terwijl het geld ge woon wel op de plank ligt", zegt Van Nood. En het gaat niet om kleine bedragen. De gemiddel de ontvanger van de subsidie krijgt per maand 257 gulden. Het liefst was de gemeente in een proefwijk huis aan huis per soonlijk voorlichting gaan ge ven. Maar daar ontbrak de tijd voor. „En je hebt er een groot aantal goed geïnformeerde mensen voor nodig." Dus kre gen alle 30.000 huurders in Lei den een brief en een huursubsi- diekaart. „Daaruit kunnen men sen globaal aflezen {of ze recht hebben op de subsidie." De woningbouwverenigingen richtten zich tot hun eigen 18.000 klanten, de gemeente nam de particuliere markt voor haar rekening. „De campagne van de corporaties heeft zo'n 500 extra aanvragen opgeleverd. Die van ons ongeveer 250", zegt Van Nood. „Alle huurders zijn nu geïnformeerd, je kunt je al leen nog afvragen of iedereen daar adequaat op heeft gerea geerd. Misschien is er nog wat zendingswerk te verrichten. Huurders die denken dat zij recht hebben op de subsidie kunnen nog tot 28 november hun aanvraag indienen bij de gemeente. Tot die dag is er elke ochtend tussen negen en twaalf uur spreekuur in het Stads- bouwhuis aan de Langegracht. leiden Het is geen onderdeel van een raket en het is geen onderdeel van een boorinstallatie voor de aanleg van onderwatertunnels. Deze toeslagstoffenbunker die in de takels hangt maakt deel uit van een te bouwen betoncentrale in het Zeeuwse Goes. Het gevaarte werd vanochtend bij machinefa briek Drakenburgh op industrie luchtelingen- lerk zoekt >f rijwilligers hting Vluchtelingenwerk den (SVL) zoekt vrijwilli- De stichting zet zich in de opvang en begelei- van asielzoekers en chtelingen. De vrijwilligers richten daarbij sociaal- atschappelijk en juridisch k. Van hen wordt verwacht ze belangstelling hebben Jel liet werken met vluchtelin- ouder zijn dan 25 jaar en laai een jaar ongeveer per week beschik- zijn. Voordat ze met het inlijke werk beginnen, dopen de- nieuwe vrijwilli- een maand een inwerk- gramma. Geïnteresseerden inen zich melden bij B. Ni- i, tel. 071-5133088. iet-winkeldag op arlemmerstraat le Haarlemmerstraat in Lei- Ivvordt volgende week zater- aandacht gevraagd voor de lationale niet-winkeldag. '11.00 uur wordt er in de it een rustpunt gecreëerd itegenwicht te bieden aan de Ter toenemende reclame- msumptiestroom. De orga- toren veui het 'konsuminde- willen benadrukken dat ge- istatus of waardering niets te in hebben met dure kleren, computer of een bepaald liddel. De ijsbaan in de Stevenshof is klaar voor de winter. Zolang de temperaturen boven het nulpunt blijven is de wijk een niet onaardig binnenmeertje rijker. foto hielco kuipers J ecaan over benoeming opvolger Diekstra opvolger van René Diekstra _T nog niet benoemd. Noch de den caroline van overbeeke beschuldigd van onzorgvul digheid tijdens de plagiaataf faire nog niet gelezen. In het boek staat dat Andeweg niej namens de vakgroep sprak toen hij in december 1996 aan de rector schreef dat 'elke grond voor een vruchtbare sa menwerking met prof. Diek stra' weggenomen was door de conclusies van de commis sie Hofstee/Drupsteen. „Vanaf tgroepvoorzitter van Klini- ie en Gezondheidspsycho- pe, noch de decaan van de culteit Sociale Wetenschap- n willen daarom iets zeg- d. Niemand wil de kandi- atstelling van dr. P. Spinho- ii van de Oegstgeester Jel- smakliniek bevestigen. Zelf half oktober blijkt de decaan actief mee te hebben gewerkt aan de verwijdering van Diek stra", schrijft een van de au teurs, J. Dijkhuis. Andeweg: „Ik weet niet of ik dit boek ga kopen, ik heb wei nig zin er geld aan uit te ge ven. Als ik het van sinterklaas krijg, lees ik het misschien. Maar de standpunten van de auteurs waren mij al bekend. Ik vind het wel opmerkelijk dat zij zich nimmer tot mij heb ben gewend om bepaalde fei ten na te trekken. Zij hebben in die zin onbehoorlijk gehan deld." „De insinuaties die zij eer der al hebben gedaan, zijn met feiten weerlegbaar. Ik maak me daar geen zorgen over. Er is ooit een misverstand over die kwestie geweest maar dat is opgehelderd. Het was een hectische periode, waarin foutjes zijn gemaakt. Maar niet zodanig dat die tot nieu we inzichten leiden." psychotherapeut niet be- >aar voor commentaar. ,0nze voordracht van de - onze mening sterke kan- laat - ligt bij het co.Uege van stuur", aldus decaan R. An- weg. We volgen de normale ocedure. Zo moet ook aan zusterfaculteiten in het 'd advies worden gevraagd, itzelfde geldt voor onze fa- Iteitsraad. Ik verwacht dat geen problemen zal ople- Ten, maar we moeten er tgvuldig mee omgaan." ..Namen noemen is er dus Et bij. Ik wil me niet verlagen thetzelfde niveau als degene :de pers heeft ingelicht over mogelijke kandidaat." Vol- Andeweg kan het nog weken' duren voordat benoeming openbaar fdt. „We moeten ook nog et de betrokkene praten over ms wensen." - De decaan heeft het boek 'den in last waarin hij wordt Zoeterwoudenaar en Wassenaarder geven honderd keer bloed leiden caroline van overbeeke Donoren die honderd keer vrij willig bloed gaven, worden maandag in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gehul digd. Ook vrijwilligers die tach tig of zestig keer bloed afston den, krijgen op. 24 november een onderscheiding van de Stichting Rode Kruis Bloedbank Leidsenhage. De vrijgevige do noren uit Leiden en omstreken en de Duin- en Bollenstreek krijgen een verzilverde of ver gulde 'druppel'. De twee dono ren die honderd keer bloed of bloedplasma gaven, mannen uit Zoeterwoude en Wassenaar, krijgen ieder een plastiek in de vorm van een druppel. De Stichting Rode Kruis Bloedbank Leidsenhage is ver antwoordelijk voor de levering van bloed en bloedproducten aan ziekenhuizen in onder meer Leiden, Leiderdorp, Al phen aan den Rijn, Den Haag, Delft en Zoetermeer. In haar bestand zitten zo'n 50.000 do noren die vrijwillig bloed af staan bij de verschillende bloedbanken in de regio. Dat bloed, vooraf gecontro leerd op besmettelijke ziektes zoals HIV en geelzucht, wordt gebruikt voor patiënten die zware operaties moeten onder gaan en verkeersslachtoffers. Ook is het van grote betekenis voor patiënten die uit bloed ge maakte medicijnen nodig heb ben. De Rode Kruis Bloedbank be schikt over een aantal zeer trou we donoren: twee mensen ga ven honderd keer bloed, 56 mensen deden dat tachtig keer en 182 vrijwilligers stonden zes tig keer bloed af. 'Zeer respecta bele aantallen', aldus de Bloed bank, „gezien het feit dat vrou wen slechts tweemaal en man nen hoogstens vier keer per jaar bloed mogen afstaan". Nadat verschillende sprekers maan dagmiddag het belang van vrij willig bloed geven uiteenzetten, worden de donoren omstreeks 18.00 uur gehuldigd. terrein De Waard in Leiden op een trailer gehesen die de onderdelen vervolgens naar een ponton in het Rijn- en Schiekanaal reed. Het ge wichtige watertransport (300 ton) komt zondagavond in Zeeland aan waar de volgende dag wordt be gonnen met de opbouw van de betoncentrale. foto henk bouwman Themadag over financiën voor senioren Het Centraal Overlegorgaan Samenwerkende Bonden voor Ouderen (COSBO) houdt dinsdag 25 november een the madag over financiële regelin gen voor 55-plussers in buurt huis Morschwijk aan de To paaslaan in Leiden. Er wordt onder meer gesproken over huursubsidie, testamenten en minimabeleid. Vertegenwoordigers van on der andere de Stadsbank Lei den, de afdeling Sociale Za ken, het Stadsbouwhuis en notariskantoor Karstens voe ren het woord en beantwoor den vragen. Leden van diverse ouderenbonden geven voor lichting over hun organisatie en proberen leden en kader te De informatiemarkt begint om 10.00 uur in het buurthuis en duurt tot 16.00 uur. Afrit 7 van de A4, de afslag Zoe terwoude, Leiden en Vliet lan den, die vanuit de richting Am sterdam aansluit op de Europa- weg, wordt vanavond vanaf 21.00 uur afgesloten vanwege werkzaamheden. Naar ver wachting gaat de afrit zondag ochtend om 6.00 uur weer open. Tijdens de afsluiting zijn er omleidingsroutes aangege ven via de afslag bij de NI 1 of via Leidschendam. De afsluiting hangt samen met de verbreding van de weg. Er worden leidin gen verlegd en rijkswaterstaat maakt van de gelegenheid ge bruik het verkeer over andere rijstroken te leiden. Deze afslui ting staat los van de nachtelijke afsluiting van het traject tussen Burgerveen en Amsterdam ten behoeve van asfalteringswerk. Die afsluitingen duren tot 15 december, van maandag tot en met donderdag van 20.30 tot 5.30 uur, op vrijdag en zaterdag van 20.30 tot 9.00 uur en zon dagnacht van 22.00 tol 5.30 uur. Klant wordt koning bij woon-, zorg- en dienstencentrum De Robijn leiden aad rietveld zorgingstehuis ook nog als zelfstandig denkende mensen worden behandeld. „Niets ten nadele van de huidige praktijk hoor. Die is ook heel zorgzaam. Maar ook een beetje star." Vaste patronen Het leven in het verzorgingstehuis voltrok zich altijd volgens vaste patronen. Maar daar willen ze in De Robijn vanaf. Als iemand gewend is om uit te slapen, moet 'ie niet om half tien 's och tends z'n koffie geserveerd krijgen. En als je een hapje wilt eten dan moet je niet te horen krijgen dat de keuken dicht is, vindt Iken. „Dan kijken we of we iets kunnen regelen." De gemiddelde leeftijd van de verzorgings huisbewoners wordt steeds hoger. Die is inmid dels 83. „In de tijd dat ze hier zitten worden ze verleeghuispatiënt." En dus is Iken blij dat er een Verzorgingstehuis Robijnzicht verandert van naam. Zowel Robijnzicht als de aanleunwonin gen Robijnhof, beide gelegen aan de Robijnhof, zijn straks onderdeel van 'woon-, zorg- en dien stencentrum De Robijn'. „Om de steeds terugke rende misverstanden over wat nou wat is weg te nemen", verklaart directeur Daan Iken. De Robijn verzet meteen de bakens. De klant wordt er koning. Maar dat moet even wennen. „Veel ouderen schieten nog in de lach als we ze vragen: mevrouw, meneer, hoe wilt u het heb ben? Die zeggen: "hoezo, het is toch goed zoals het is?" De ontwikkelingen in de maatschappij sijpelen door in het verzorgingstehuis in de Mors. Steeds meer ouderen willen zo lang mogelijk thuis blij ven wonen. Een logisch vervolg daarop, vindt -kinderdagverblijf in De Robijn is en dat er straks Iken, is dat zij eenmaal opgenomen in het ver- ook een uitleenpost van de bibliotheek en een café gevestigd zijn. „Want het moet hier natuur lijk geen knekelhuis worden." De Robijn moet hoe langer hoe meer een wijk- functie krijgen. In dat verbahd is Iken erg geluk kig dat hij binnenkort een café in zijn tehuis heeft. „D'r wonen hier in de buurt wel driehon derd ouderen. Die vinden het ook wel gezellig om eens een pilsje te pakken." Het tehuis heeft bij de verbouwing tien verzor gingsplaatsen ingeruild voor verpleeghuisbed den. En ook dat is volgens de directeur een voor uitgang. „Want het is mij al heel lang een doorn in het oog, dat mensen vanuit de beschutte won ingen moeten verhuizen naar het verzorgingste huis. Da's natuurlijk gekkenwerk. „En dan zouden ze daarna ook nog eens moe ten verkassen naar een verpleeghuis. Wij willen een uiterste poging doen om de mensen hier te houden. Maar ik wil niet dat wij een verpleeghuis worden. Ik wil het niet. Mensen moeten hier kunnen kletsen, een bakkie kunnen doen, lol maken. Dat is toch het zout in de pap, dat maakt de kwaliteit van het leven." Voor het personeel betekenen verbouwing en reorganisatie een grote verandering. „Ze moeten klantgericht werken, ze moeten de wijk in om daar mensen te verzorgen, we krijgen verpleeg huispatiënten. Er zullen medewerkers zijn die zeggen: dat doe ik niet", weet Iken. „Je moet met die veranderingen om kunnen en willen gaan. Voor de mensen die dat niet willen zijn wij met de vakbonden aan het onderhanndelen over een sociaal plan." De hele verandering van De Robijn moet over vier jaar zijn uitgevoerd. De nieuwe naam wordt op 29 november gepresenteerd tijdens een open dag. Buurtbewoneres en andere geïnteresseer den kunnen dan een kijkje nemen in het ver bouwde tehuis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15