Natuurvoeding efficiënt naar de consument Een pan is net geen goud waard Smaak VkIJDAG 21 NOVEMBER 1997 Marktleider Natiidis bedient 1500 winkels in Benelux De vraag naar biologische producten maakt een spectaculaire groei MARTHA DE JAGER» Het restje stoffig imago van na tuurvoeding- en reformartike len wordt met de opening van het zeer geavanceerde Natudis Distributie Centrum in Harder wijk aardig weggepoetst. De laatste snufjes op het gebied van logistiek en efficiency heeft deze marktleider in huis ge haald. Via computersystemen worden dozen muesli, rijstwa- fels, pepernoten en jam in het hoogbou wsysteem verzameld en op onbemande rolcontainers over de shuttlebanen naar de trucks gebracht. Samen met de Hema vormt Natudis het proef bedrijf voor dit systeem. De vraag naar biologische pro ducten maakt een spectaculaire groei door. De negatieve berich ten over BSE, varkenspest en gemanipuleerde soja en ook het populaire Montignac-dieet ver hogen de omzet in de natuur voedingswinkels. Mensen ko men voor een potje Montignac- jam en nemen volkorenmacaro ni en een volkorenbroodje mee. Ze blijven komen en ontdekken nieuwe producten. Via het distributiecentrum in het Veluwestadje worden zo'n 10.000 producten naar 1.500 winkels in de Benelux vervoerd. In ons land zijn er 250 natuur voedingswinkels en 200 reform zaken. Daarin wordt 80 procent van de biologische producten verkocht. De overige 20 procent vindt zijn weg via de super markten, boerenmarkten en het populaire Odin-groentenabon- nement. De gehele omzet be draagt bijna 1 procent van de hele voedingsmarkt en het is daarom niet vreemd dat 90 pro cent van de bevolking nooit of bijna nooit biologisch geteelde producten koopt. Daar gaat het ministerie van landbouw wat aan doen. Half november is er een campagne van start gegaan voor biolo gische producten. Zij onder steunt de introductie in super markten en gaat de verkoop op boerenmarkten stimuleren. De overheid ziet de biologische landbouw als middel om de problemen in de gangbare agra rische sector op te lossen. Er moet een omslag in denken bij de boeren komen. Na de oorlog was een hoge productie en lage prijs van belang. Nu staat de kwaliteit voorop. In de jaren 20 werden de eerste reformwinkels opgericht. Pro ducten zonder conserverings middelen, geur- smaak- en kleurstoffen werden hier aange boden. Het moest zo min mo gelijk geraffineerd zijn en vege tarisch. In de jaren 70 kwamen de eerste ecoproducten op de markt. Onbespoten fruit en groente vond zijn weg naar kringen waar vooral werd be sproken wat men wel en niet zou mogen verkopen. De eige nares van 'Columbus'in Heer- hugowaard herinnert zich de koeienstal van ruim twintig jaar geleden waar een paar keer per week door idealisten gezonde producten werden verkocht. Ook Hans Lévelt van 'Simon Lé- velt' koffie en thee in Haarlem, weet te melden dat de winke liers uit die tijd bepaalden wat goed was voor de klant. Men ging uit van het aanbod biolo gische grondstoffen en maakte daar wat van. Lekker of niet, het was verantwoord en de harde kern van gemotiveerde klanten had wat over voor een betere wereld. De natuurvoedingswinkelier kenmerkt zich nog steeds door eigenwijs en individualistisch gedrag. Een brancheorganisatie laat nog even op zich wachten maar om de boot niet te missen moet hij wel inspelen op de vraag van de consument. Die wil biologische kant-en-klaar- maaltijden, lekker gemaksvoed- sel, aantrekkelijke verpakkin gen. Voor luxe producten als bonbons, wijn, champagne en espresso heeft men wel wat geld over. De professionele kok en cateraar werkt steeds vaker met biologisch geteelde producten. Topkok Cas Spijkers verzorgde een lunch voor de internationa le pers op het Binnenhof waar uitsluitend biologische wijn en champagne werd geschonken. Sinds het voorjaar begeleiden biologische cognac en wijnen de maaltijden van vliegtuig maatschappij Swiss Air. De vraag naar biologisch geteel de levensmiddelen is het afgelo pen jaar dan ook met 10 pro cent gestegen en de omzet van vegetarische producten groeide met 20 procent. Dat ontgaat het supermarktkanaal niet. Zuiver Zuivel levert al onder een apart merk aan Albert Heijn en EKO- aardappelen, -wortelen, -uien en -knoflook zijn in menige su permarkt te vinden. Ondanks de groei, blijven mens en milieu bij Natudis centraal staan. De 87 werknemers sloe gen vorig jaar-symbolisch een eerste paal, zij eten biologisch in de kantine en door het toilet spoelt ongezuiverd hemelwater. De beste kookpan is een gouden pan. Geen materiaal geleidt warmte beter dan het edelmetaal goud. Maar geen kok kookt in zulk kostbaar gerei, zelfs de keukenprins van koningin Beatrix niet. Koperen pannen worden wel veel gehanteerd, al zijn ook die flink prijzig. Koper is een uitstekende hittegeleider. Daarom zijn in theorie koperen pan nen de beste van de wereld. In huis houdelijke keukens zie je ze haast nooit. Op z'n best tref je pannen van aluminium aan, ook een goede gelei der. Toch is aluminium niet zo ge schikt voor kookpannen. Het metaal gaat een chemische reactie aan met het voedsel en laat het soms onaange naam verkleuren. Zo heeft elke pan en elk materiaal wel een paar nadelen. Het grootste nadeel dal materiaal voor pannen kan hebben is een slechte hit- legeleiding. Slecht geleidende materia len kunnen de door het fornuis gepro duceerde warmte niet snel over de in houd van de pan verspreiden. Er wordt maar één plek van de pan heet, vlak- boven de vlam. Het eten brandt aan of de saus schiet in de schift. Gietijzer is zo'n slechte geleider. Vijf keer zo slecht als koper. Niettemin zijn gietijzeren pannen soms prima te ge bruiken, vooral als het dikke pannen zijn. Want als die eenmaal zijn opge warmd houden ze hun warmte erg lang vast. Plaatstaal is een andere slechte gelei der. Van dat materiaal worden goedko pe koekenpannen gemaakt en ook bij voorbeeld sommige Chinese woks. Ze zijn snel heet en ook direct weer koud. Dat soort pannen roest ook nog eens razendsnel. Dus bedacht men lang geleden de geë mailleerde pan. Een pan van plaatstaal, bedekt met een glashard laagje gla zuur. Dat spul is krasvast, roestvrij en hel geeft geen smaakjes af. Alleen springen bij stoten of vallen splinters van het email, dus heeft zo'n pan geen eeuwig leven. Die splinters zijn, als ze in voedsel terechtkomen, niet best voor de gezondheid ook. In hedendaagse keukens werken we gewoonlijk met pannen die uit een le gering zijn gemaakt. Een legering van verschillende metalen die met elkaar zijn versmolten. Dat geeft het materi aal heel andere, betere eigenschappen. Roestvrij staal is zo'n legering. Zulke pannen zijn makkelijk te onderhouden en gaan een leven lang mee. Een pan van rvs (roestvrij staal) is er in verscheidene legeringen. Er gaan nik kel en chroom door het staal en hoe meer nikkel, hoe roestvrijer. Dat gehal te wordt met een dubbel cijfer aange- Alleen goud zou beter zijn dan deze professionele pannen van bimetaal. foto cpd geven: het eerste is het chroomgehalte, het tweede het nikkel. Dus is een huis houdelijke pan van rvs 18/8 minder duurzaam dan een professionele pan van rvs 18/12. Helaas is ook dat roestvrij staal van zichzelf een slechte geleider. Dat pro bleem lost men op door de panbodem uit een aantal laagjes op te bouwen. En in de bodem van betere pannen is ten minste één laagje koper verwerkt. Die bodem is bovendien onder bijzonder hoge temperatuur en druk aan de pan vastgesmeed, zddat op de naad het materiaal nooit meer los kan. Bij goed kopere pannen wordt de bodem gesol deerd of gelast. Zo'n pan kan niet te gen oververhitting en krijgt op den duur een kromme bodem. Fanatieke koks koken nog altijd graag in koper, al vinden vele vakbroeders dat ouderwets. Een perfect hitte gelei dende koperen pan heeft als grootste nadeel de hoge prijs. In een professio nele keuken is dat bezwaar minder groot dan thuis, maar toch. Belangrij ker is echter dat koper niet goed tegen zuren en zouten kan. Bijgevolg voor ziet de fabriek de binnenkant van zijn koperen pannen van een speciaal laag je tin. Helaas slijt dat beschermende laagje nogal snel. Dus moet dat vertin nen regelmatig opnieuw gebeuren. De meeste Belgische koks zijn gek met koperen pannen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist in België op dit gebied iets nieuws werd bedacht: een koperen pan die zowel van binnen als van buiten bekleed is met een laagje rvs. Bimetaal heet die combinatie en kenners beschouwen dat spul als het ideale materiaal voor professionele pannen. Op massief goud na dan. In huishoudelijke keukens maken gla zen pannen furore en ook pannen van speciaal keramisch materiaal doen het thuis goed. Vanzelfsprekend is dat ma teriaal ovenvast en zelfs vlamvast ge maakt. Het voordeel is dat je zo'n fraaie pan na het koken rustig op tafel kunt zetten en dat ie, als het handvat eraf kan, ook de magnetron in mag. Een beroepskok echter vindt een gla zen pan maar niks. Gaat veel te gauw kapot en dat moet hij niet hebben. Een kok kookt in het groot en werkt met degelijk gereedschap dat tegen een paar stootjes kan. WÊÊÊÊÊm Z E 1 23456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Vuuiwapen, erg; 2. Chinese munt, bedeesd, mu zieknoot: 4. stadsbewoner; 5. bijwoord, wiskundig getal: 6. aardbeienmandje, kasteel; 7. voegwoord, rivier in Siberië; 8. evacueren; 10. bazige vrouw, hoofddeksel, bevel; 11. bloed vat, maatstaf. verticaal:1. Soort paard, zwaardwalvis; 2. bolgewas, strookje a.e. couponblad, ten bedrage van; 3. toezegging; 4. stuurboord, munt; 5. aardig, be drogene. 6. op deze wijze, zoon; 7. examenbewijs; 8. loofboom, dochter van Tantalus, gewicht; 9. boksarena, titel. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: TELEGRAM en ENGELAND Het sleutel woord luidt: LAKSPUI- TER. TOMPOES Tom Poes eh het Kukel Tom Poes boog zich peinzend over de greppel, die hij terwijze van de weg ontdekt had en wierp er een blik in. In deze beschouwing werd hij echter gestoord door Wammes Wag gel. „Hallo, zeg!" riep deze uit. „Kijk eens wat ik hier heb!" „Hm", zei Tom Poes afwezig. „Een oude radio lijkt me. Leuk hoor!" „Ia, reuze!" her nam Wammes trots. „Heb ik gevon den tussen ouwe rommel. Een echte radio, met een toeter en alles. Vind je hem niet enigjes? Het is alleen jam mer, dat hij niet spelen wil. Ik heb er^ nog wel een nieuwe batterij ingezet maar hij doet het niet. Hoe zou dat komen, zeg?" „Je moet hem aar den, denk ik", mompeldeTom Poes. Hij boog zich weer over het gat, want dat vond hij belangrijker dan de vondst van Waggel. „Het is diep", dacht hij. „Hm, die vreemde ventjes huizen onder de grond, dat is duide lijk. En ze zijn vast hier uit gekomen om het kukel van Bulle Bas te meten, Maar ik kan toch niet zo maar in de ze put naar beneden gaan? Dat is te gevaarlijk. Als er nu maar een andere manier was om ze hier beneden te bespieden..." Hij begon te peinzen zonder zich te storen aan de bedrij vigheid van Wammes Waggel, achter hem. Die was bezig een lang ijzer- draad in de bodem te steken en omdat de aarde zacht was ging dat vrij gemakkelijk. „Aarden? Een goed idee", prevelde hij. „Een meter of drie zal wel genoeg zijn, zou het niet? En als ik nu het einde van de draad in dit piefje steek is het gepiept!" Hij voegde de daad bij het woord en tot zijn verrassing sloeg er een grote blauwe vonk uit het kastje. „Grutjes!" riep hij uit. „Wat een enig toestel!" REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-5' DOOR JAN VISSER Er is dit weekeinde veel te doen op de weerkaart, maar bij ons is er weinig aan de hand omdat de weersystemen zich niet direct met Nederland bemoeien. Zo ligt er bo ven Rusland een krachtig gebied van hoge barometer standen. Een uitloper van het luchtdrukmaximum ont fermt zich over Scandinavië. In de periferie van het hoge drukgebied trekt een sneeuwstoring in de bovenlucht van Polen naar zuidelijk Zweden. Verder is er op het midden van de Oceaan een nieuwe en omvangrijke depressie ac tief en ook boven de Middellandse Zee is het met pluis. In het niemandsland waar wij in vertoeven blijft het mor gen op de meeste plaatsen droog. Wel is het meesten tijds bewolkt. De temperaturen komen uit op omstreeks 9 graden en de zwakke wind waait uit oostelijke richtin gen. Op zondag verandert er in dit weerbeeld niet zo veel. Het blijft vrijwel overal droog en het ziet er naar uit dat de bewolking overheerst. De wind wordt geleidelijk wat sterker uit richtingen tus sen oost en zuidoost en daarmee wordt iets koudere lucht aangevoerd. In de nacht van zaterdag op zondag komt het kwik in de buurt van het vriespunt en zondagmiddag wordt het zo'n 7 graden. Na het weekeinde neemt de invloed van de oceaande pressie toe. Fronten dringen op naar West Europa en doen de regenkansen stijgen en waarschijnlijk gaat het kwik in een zuidelijke stroming omhoog. Er schuilt echter nog wel een addertje onder het gras: de atmosfeermodel- len stralen geen eensgezindheid uit. Het Europese model verwacht juist kouder weer met 's nachts lichte vorst. In hun optiek verstevigt het luchtdrukmaximum zijn positie tot boven de Noorse Zee. In feite dus nog even afwachten dus. Na de winterse ongemakken van gisterochtend zijn de temperaturen heel langzaam gaan stijgen. Aan het begin van de avond was de temperatuur op Schiphol en in i Bloemendaal gestegen tot 5,8 en op Valkenburg tot 6,4 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden opklarin gen en meest lichte vorst. In het zuiden overwegend bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Middagtempe- ratuur in het zuiden tus sen 0 en 5 graden. Zweden: Wolkenvelden, met name in het zuiden en midden wat regen of sneeuw. In het noorden opklaringen en matige tot strenge vorst. In het zuiden tem peratuur rond het vries- Denemarken: Vrij veel bewolking en af en toe regen of motregen.. Middagtemperatuur rond 3 graden, 's Nachts lichte vorst en kans op gladheid. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag nog weinig zon en van tijd tot tijd buien. Morgen op de meeste plaat sen droog en met name in Engeland meer zon. De wind gaat vrijwel liggen. Middagtemperatuur variërend van 6 tot 10 graden, België en Luxemburg: Wolkenvelden en kleine kans op wat re gen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en alleen in de oostelijke helft ook af en toe zon. Vooral in het westen enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 9 graden, morgen in het noordoos ten iets kouder. Portugal: Vandaag nog wolkenvelden en enkele buien. Morgen perioden met zon en op veel plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 15 graden. Madeira: Vandaag wolkenvelden en soms wat re gen. Morgen waarschijnlijk droog en pe rioden met zon. Middagtemperatuur on geveer 20 graden Spanje: Vandaag enkele regen- en onweersbuien afgewisseld met wat zon. Morgen in het oosten nog enkele buien. Vanuit het westen droger en meer zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral op van daag ook kans op een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust; Vandaag wolkenvelden en en kele regen- en onweersbuien. Morgen droger en perioden met zon. Middag temperatuur rond 20 graden. Tunesië: Vandaag op de meeste plaatsen droog én af en toe zon. Morgen meer bewol king en enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tegen de 20 gra- Zuid-Frankrijk: Eerst flinke wolkenvelden en enkele bui en. In de loop van morgen droger en meer zon. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden Mallorca en Ibiza: Vandaag enkele stevige regen- en on weersbuien. Morgen ook nog buien, maar vooral later op de dag ook zon. Middagtemperatuur omstreeks 18 gra- Italië: Vandaag perioden met zon en eerst droog. Later op de dag meer bewolking en langs de westkust kans op buien. Morgen overal regen- en onweersbuien. Verder vooral in het noorden morgen een harde oostenwind. Maxima uiteenlo pend van 9 graden iri het noorden tot 19 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst droog en wat zon. Later op de dag enkele regen- en onweersbui en. Ook morgen veel buien. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Malta: Vandaag perioden met zon. Later op de dag meer bewolking en een enkele bui. Ook morgen enkele regen- en onweers buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden Griekenland en Kreta: Vandaag nog enkele regen- en onweers buien. Morgen droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Vandaag langs de Turkse west kust regen- en onweersbuien. Morgen droger en meer zon. Langs de Turkse Zuidkust en op Cyprus op beide dagen meest droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 gra- blijft het koud met maxima ii het vriespunt en zonnige periode- Zwitserland: Wolkenvelden en vooral flank van de Alpen morgen regen, 1200 meter sneeuw. Middagte- tuur oplopend naar 4 tot 7 grades. Oostenrijk: Wolkenvelden en op de meeste droog. Middagtemperatuui graden. Polen: Aanhoudend koud met maxima ven het vriespunt. Verder wolke- R en vooral in het oosten kans Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en op de meeste pi droog. Middagtemperatuur onge graden. Hongarije: Wolkenvelden afgewisseld dm Droog. Middagtemperatuur circ- ZATERDAG 22 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.12 Zon onder Maan op 24.00 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.06 21.40 08.39' Laag 04.56 16.56 04.37' Weerrapporten 21 november 07 u; De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Barcelona Boedapest Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Wenen zwaar bei Zurich regen Bangkok onbew. Buenos Aires mist Casablanca zwaar bev Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans onbew. New York onbew Tel Aviv onbew Duitsland: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen - TufllS droog. Middagtemperatuur tussen 5 en Vancouver 8 graden. In het oosten van Duitsland

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12