Hinder bij vrijhandel aangepakt Woest Italië roept om brandstapel voor pedofielen Buitenland Zorro geeft zich over Oost-Afrika kampt met ware zondvloed Belastingdienst Toeristen ontvluchten massaal onveilig Egypte Persbreidel valt slecht bij Europese liberalen NPERDAG 20 NOVEMBER 1997 ees umbia poseert vlak voor vertrek nog even voor de pers. Het H," ;ris gisteren aan zijn 24ste ruimtereis begonnen, die zestien 11 'en duurt. De internationale bemanning gaat wetenschappe- )r 'onderzoek doen. Op de zesde dag maakt astronaut Takao 1° j(43) als eerste Japanner een ruimtewandeling. De Atlantis, P.e, zusterschip van de Columbia, heeft intussen bij een trans- H (ondeugdelijk vastgezeten op een Boeing 747. Dat had tot lernstig ongeluk kunnen leiden, aldus de NASA. De shuttle ■ld voor onderhoud naar California gevlogen. Bij aankomst ekdat bij twee cruciale bouten een afdichtring ontbrak. In ergste geval had de Atlantis van de Boeing kunnen vallen. FOTO REUTERS oden bij schietpartij in Jeruzalem imteveer Columbia vertrokken iLEMEen moordaanslag in de oude stad van Jeruzalem die ift vannacht twee Israëliërs het leven gekost. Het kabinet i ntnaar aanleiding van de aanslag vandaag in buitengewone eei ing bijeen. Premier Netanyahu noemde de moord 'onaan- lS o rdbaar'. De slachtoffers zijn volgens de politie orthodox- ens dse studenten van een jaar of twintig, die van de tal- ledschool van de extreem-rechtse orthodoxe beweging Ateret inim op weg naar huis waren. Ze werden vanuit een hinder- onder vuur genomen. nog in Singapore en Maleisië weg zal ia lumpur» Na meer dan vier maanden is de luchtvervuiling laleisië en Singapore als gevolg van de bosbranden in Indo- wai ië voorbij. Dat zei de Maleisische minister van milieu van- rgen. Overal in zijn land bedroeg het zicht meer dan tien ki lter. Gisteren hadden de autoriteiten in Singapore het alarm pgeheven. De bosbrandsmog is verdwenen dankzij het begin de moesson, die in Maleisië al tot overstromingen heeft ge- De reusachtige bosbranden in Indonesië zijn echter nog geblust. De wind blaast de rook nu in de richting van ird-Australië. Meteorologen sluiten niet uit dat Maleisië en gapore weer last krijgen als de wind draait. jatste woorden op het Internet u tsville Een ter dood veroordeelde seriemoordenaar heeft eren, vlak voor zijn executie in Texas, zijn laatste woorden op Internet gezet. De middels een dodelijke injectie geëxecu- rde Michael Sharp (43) eindigt zijn boodschap met de woor- i: lm Outta here!!! See Ya.(Ik ben weg!!! De groeten.) In zijn. ge boodschap ging Sharp tekeer tegen de doodstraf. Hij werd J§; oordeeld wegens de verkrachting van en de moord op een l jarige vrouw in 1982, de verkr achting van haar toen 14-jarige :hter en de moord op haar 8-jarige dochter. Na zijn arrestatie ende hij nog een moord. I itstrein boort zich in vrachtwagen üs» Een Franse hoge-snelheidstrein (TGV) heeft zich gister- I rj ind op een spoorwegovergang in een vrachtwagen geboord. mensen raakten lichtgewond. Het ongeluk gebeurde bij vonj yenne in Bretagne. De vrachtwagen zat volgens een getuige top het spoor toen de TGV er met 160 kilometer per uur aan- im. Hoewel de vrachtwagen aan stukken werd gereten, liep :hauffeur slechts een shock op, evenals de machinist van de Van de 400 passagiers raakten er zes lichtgewond. irste gezonde zevenling geboren moines Een 29-jarige Amerikaanse heeft vandaag het leven chonken aan een zevenling. Dat heeft de trotse opa bekend- naakt. Het is voor het eerst dat een zevenling levend ter we- Ikwam. Moeder Bobbi McCaughey en vader Kenny hebben zeven baby's (vier jongetjes en drie meisjes) al een naam ge en. Het gewicht van de kinderen varieert tussen de 2 en 3,3 ld. De vr ouw slikte medicijnen die de vruchtbaarheid bevor- en. Van de laatste in de VS geboren zevenling overleefden in 5 slechts drie kinderen. Bij een soortgelijke bevalling, eerder js jaar in Mexico, kwam één kind dood ter wereld en overleden i,2 andere zes korte tijd later. ,31 ®j bakan: Welvaartspartij is seculier iA. De leider van de Turkse Welvaartspartij, oud-premier '2,5 [mettin Erbakan, heeft gisteren voor het Hooggerechtshof >2'| Naard dat zijn partij vóór scheiding van religie en staat is. ~2,i ehebben nooit anti-seculiere activiteiten ontplooid", aldus 0 5 takan. Het Hooggerechtshof buigt zich over de vraag over de mitische en volgens velen fundamentalistische Welvaartspar- jü erboden moet worden, omdat de partij een bedreiging zou .5,1 men voor de grondbeginselen van de Turkse staat. Mocht het J aggerechtshof besluiten de partij te verbieden, dan wordt Er- an voor vijf jaar uit de politiek verbannen. Volgende maand o.ï rdtde uitspraak verwacht. arcus Aurelius gaat naar New York Keizer Marcus Aurelius en zijn paard komen waarschijn- 4! naar New York. Het gemeentebestuur van Rome wil een re us a van het drie meter hoge bronzen beeld op het Capitool aan 'JijvYork schenken, als symbool voor de vrede en de vriend- tussen beide steden. „Met de oversteek van de oceaan J|j ikt Marcus Aurelius dezelfde tocht die zo veel Italiaanse im- 18! [ranten hebben gemaakt", aldus burgemeester De Luca van ne. Hij zei dat New York de gift heeft geaccepteerd. De kos- J;j worden geraamd op circa 700.000 gulden. Op het Capitool in 98 ne staat overigens ook een replica. Het originele beeld uit de ede eeuw is aangetast door vervuiling en zestien jaar geleden 10) en vitrine in het museum van het Capitool geplaatst. 3t joebais mag geen minister meer zijn SQi^. Vice-premiers als hervormer Tsjoebais mogen niet er ook een ministerie leiden in Rusland. President Jeltsin ft een voorstel hiertoe gisteren in principe aangenomen. Het 1 teet betekent dat Tsjoebais zijn ministerschap van financiën f. tt opgeven. Daarmee lijkt een oplossing gevonden voor de 55 itieke rel die ontstond nadat bekend werd dat Tsjoebais voor 8' omstreden boekcontract 180.000 gulden had ontvangen. De 43 imunistische oppositie eiste daarop zijn vertrek als minister. 4 ijn nog drie vice-premiers die ministeries leiden. Ook aan 'dubbelfunctie komt waarschijnlijk een einde. )up Suriname was drugsruzie' ÜAag» De vermeende coup in Suriname van enkele weken den was een ordinaire drugsruzie. Volgens het NOS-journaal de arrestanten mensen die wraak wilden nemen op Bouter- J? De 'coupplegers' zouden voor Bouterse oorlog hebben ge- .20 'd tegen het junglecommando, maar ook in opdracht van de egerleider opdrachten hebben uitgevoerd met betrekking tot 131 lahdel in cocaïne. Bouterse zou hen onder andere meer geld jj den beloofd dan ze hebben gekregen. Me de 'coup' zouden touterse duidelijk willen maken dat hij ze in de steek gelaten DPA Deutsche Pi rome» eelcov correspondent Italië is in de greep van de pedofilie. Na de gruwelijke moord op een 9-jarig jongetje door een bejaarde maniak in de omgeving van Napels, gaan er steeds meer stemmen op om de doodstraf voor dit soort delicten in te voeren. De regering van premier Ro mano Prodi bezint zich vandaag op maatregelen die de volkswoede kun nen temperen. Gedacht wordt onder meer aan het laten posten van dienst weigeraars bij de poorten van lagere scholen. Gisteren liepen in Cicciano, het dorp van de kleine Silvestro, 10.000 school kinderen mee in een stille mars. Een spandoek liet aan duidelijkheid niets te wensen over: 'Het is een belediging voor alle diersoorten om pedofielen beesten te noemen'. De vader van Sil vestro pleitte ervoor de dader, de 70- jarige Andrea Allocca, en zijn twee handlangers publiekelijk terecht te stellen. De emoties lopen ook hoog op in de rest van Italië, waar iedereen van alle details op de hoogte is. De tv-jour- naals besteden de helft van hun zend tijd aan il piccolo Silvestro (de kleine Silvestro)Zaterdag bekende Alocca het jongetje al een jaar seksueel te hebben misbruikt en hem een week daarvoor te hebben vermoord omdat Silvestro alles aan zijn vader wilden vertellen. Alocca riskeerde bij zijn arrestatie ge lyncht te worden door zijn dorpsgeno ten. De pastoor liet 'als man en niet als geestelijke' weten Alocca te willen 'opsluiten zonder water en brood, tot hij langzaam crepeert'. Toen was ove rigens nog niet duidelijk waarom het lijk maar niet werd gevonden. Dat ver telde Alocca maandag pas: met be hulp van twee vrienden had hij het kind eerst aan stukken gesneden om die vervolgens te verbranden in een boomgaard. De politie en carabinieri van Napels zijn een offensief begonnen om tallo ze andere gevallen van seksueel mis bruik in de regio op te lossen. Men vermoedt onder meer dat de in totaal 186 minderjarigen die hier zijn ver dwenen, het slachtoffer zijn van cri minele pedofielen. De onderzoekers stuiten echter tel kens weer op een muur van zwijgen. Volgens een carabiniere moeten ook de inwoners van het minidorp Ciccia no hebben geweten wat er al een jaar in huize Alocca gebeurde. Welke bi zarre resultaten deze omertci (muur van stilte) in combinatie met onwe tendheid kan opleveren, werd gisteren duidelijk voor het paleis van justitie in Torre Annunziata, eveneens bij Na pels. Op de eerste dag van het proces tegen dertien mannen die van ver krachting en het maken van kinder porno worden beschuldigd, werden niet de verdachten bijna gelyncht door een woedende menigte, ma^r de moeders van de verkrachte kinderen. Echtgenotes, zusters en moeders van de aangeklaagden stortten zich op de wagen waarin drie vrouwen zaten die het hadden aangedurfd smartengeld te eisen. Zij kregen te horen dat ze 'pedofiele hoeren' zijn, die hun kinde ren gebruiken om via de rechter geld te kunnen vragen. Ook vonden zij dat het om 'schizofrene kinderen' gaat, 'die toch op hun eigen benen bij de mannen naar binnen zijn gelopen'. De familie van de verdachten eiste 'gerechtigheid'. Veel Italianen denken inmiddels aan een andere soort gerechtigheid. In Mi laan is Viviana Beccalossi van de post- fascistische Nationale Alliantie een handtekeningenactie begonnen voor invoering van de doodstraf. ,,Op som mige delicten kan alleen maar geant woord worden met een werkkamp of de dood", aldus Beccalossi. Hoewel haar partij officieel tegen de doodstraf is, krijgt ze veel bijval van collega's. Eenzelfde soort proces maakt de sepa ratistische Lega Nord door. Secretaris Umberto Bossi is tegen de doodstraf, maar talloze leghisti hebben het dezer dagen over 'de noodzaak bepaalde personen af te mogen slachten'. De parlementariërs in Rome, enkele maanden geleden nog massaal op de been tegen de executie van de Ameri kaan O'Dell, denken genuanceerder, maar ook zij eisen maatregelen. De regering reageert via minister van on derwijs Berlinguer, die zegt dat 'ieder een het monster pedofilie in de ogen moet zien'. Hij heeft een serie tv-spots laten maken en er zullen cursussen gegeven worden voor onderwijzend personeel, met name in verpauperde gebieden. Mexico stad Leden van de Mexicaanse elite politie-eenheid de Zorro's hebben zich vannacht overgegeven nadat zij zich eerder uren in hun kazer ne in de hoofdstad Mexico Stad hadden verschanst, om te voorkomen dat veertien agenten van de eenheid gearresteerd zouden worden wegens de moord op zes jongeren. De Zorro's (Vossen) kwamen kort voor middernacht uit de kazerne nadat zij hadden beloofd zich over te geven. De agenten stemden in met een ondervraging door een officier van justitie van de veertien politiemannen. De zes jongeren werden op 8 september na een schietpartij in de misdaadwijk Buenos Aires opgepakt. Enkele dagen later werden hun zes gemartelde lichamen buiten de stad gevonden. FOTO AP MARCO UGARTE nairobi frans van den houdt correspondent Regen blijft met ongekende hevigheid grote gebieden van Oost-Afrika teisteren. Meteo rologen voorspellen dat de stortbuien, ver oorzaakt door het klimaatverschijnsel El Ni no, nog weken aanhouden. Het dodental door de overstromingen stijgt vooral in So malië en Ethiopië snel, maar ook in Kenya en Uganda wordt de situatie kritiek. Kenya heeft het noord-oosten van het land giste ren tot rampgebied uitgeroepen. Alle getroffen landen doen voortdurend vu rige beroepen op het Westen om te hulp te komen, maar de reacties zijn tot dusver ui terst mager. In Somalië, waar al zo'n 2.000 doden zijn gevallen, opereren hulpinstan ties nog altijd met slechts een paar bootjes om voedsel, dekens en medicijnen te distri bueren onder de honderdduizenden slacht offers van het noodweer. Binnenkort worden vier helikopters uit Zuid-Afrika verwachj, waarmee de hulp operatie flink kan worden uitgebreid. Om dat in Zuid-Somalië de gezwollen rivieren Juba en Shabelle inmiddels zijn samenge stroomd, is het rampgebied enorm in om vang toegenomen. Het akkerland langs de oevers staat over een lengte van zeker hon derd kilometer blank. Hulpinstanties zijn nog altijd huiverig om in het door anarchie en'gewapende strijd geteisterde Somalië te werken. Ze worden bovendien gehinderd door een uiterst ge brekkige infrastructuur, die door de over stromingen alleen maar slechter is gewor den. Slechts enkele vliegveldjes zijn bruik baar vodr de hulpoperatie, terwijl heel snel grote hoeveelheden voedsel moeten wor den uitgedeeld om hongersnood te voorko men. De Verenigde Naties schatten dat op korte termijn 60.000 ton voedsel nodig is. Ook medicijnen zijn van vitaal belang, daar malaria reeds op grote schaal voorkomt en een cholera-epidemie op de loer ligt. Dat geldt ook voor het noord-oosten van Kenya, grenzend aan Somalië, waar veel dorpen al weken van de buitenwereld zijn afgesloten en nu met nijpende voedseltekorten te kampen hebben. Om de ergste nood te le nigen, zijn helikopters begonnen met het droppen van voedsel. In Oost-Kenya heb ben honderden mensen gisteren hun dor pen verlaten, nadat de rivier de Tana buiten haar oevers dreigde te treden. Ethiopië maakte gisteren bekend dat tot dusver zeker 300 mensen zijn omgekomen door overstromingen en 65.000 mensen hun huizen zijn ontvlucht. In Uganda is vooral het oosten zwaar getroffen. In het district Mbale zijn honderden hectaren tar we blank komen staan, en daardoor zo goed als waardeloos geworden. „Dorsmachines kunnen niet vroegtijdig oogsten, want ze kunnen vanwege het wa ter het veld niet in. Het is een vreselijke ramp", aldus een landbouwvoorlichter. Het verlies wordt geschat op miljoenen guldens. In het gebied zijn bovendien veel wegen en bruggen weggespoeld en doen tekorten aan allerlei levensmiddelen zich steeds sterker voelen. Krijgen zelfstandigen te maken met een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid? Op 1 januari 1998 verdwijnt de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW). Om u als zelfstandige toch te beschermen tegen de financiële risico's van arbeidsonge schiktheid, heeft u voortaan te maken met een nieuwe regeling: de Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelf standigen (Waz). De huidige AAW-premie, die u nu tegelijk met de Inkomstenbelasting/Premie volksverzekeringen be taalt, komt daardoor te vervallen. In plaats daarvan ontvangt u voortaan een aparte Waz-aanslag. "Voor wie geldt de wet eigenlijk?" De wet geldt voor zelfstandigen, hun meewerkende part ners, directeuren-grootaandeelhouder en beroepsbeoefe naren. Van freelance journalisten tot wethouders. Van geestelijken tot topsporters. Van schrijvers tot kunstenaars. Ja, en meewerkende echtgenoten, directeuren grootaandeelhouder en beroepsbeoefenaren ook. "Hoeveel premie ga ik betalen?" U betaalt een vast percentage van een gedeelte van uw inkomsten. De betaalde Waz-premie is overigens aftrekbaar voor de Inkomstenbelasting. "Hoe kom ik hier meer over te weten?" Over de Waz is een aparte brochure gemaakt: "Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen". Daarin kunt u alles over de nieuwe, verplichte verzeke ring lezen. U kunt de brochure gratis aanvragen via de Belastingdienst Bestel 1 ijn0800-0043 (24 uur per dag bereikbaar, 7 dagen in de week). U kunt voor meer informatie ook kijken op Internet: www.belastingdicnst.nl (=y Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Europese landen die niet of slap optreden tegen ernstige belemmeringen van het vrije handelsverkeer, moeten onmiddellijk voor de rechter worden gesleept. De Eu ropese Commissie vindt deze stok achter de deur nood zakelijk om de lidstaten te dwingen eindelijk de regels voor de interne markt eens na te leven. Wegblokkades zoals onlangs in Frankrijk zijn daarmee niet verboden, maar de overlast voor het internationale vervoer moet minimaal blijven. BRUSSEL MARC PEEPERKORN Met de gisteren gepresenteerde voorstellen maakt de Commis sie serieus werk van haar belof te dat het volledige vrije verkeer van mensen en goederen vol gend jaar een feit moet zijn. Volgens Euro-commissaris Monti (interne markt) is dit vrije verkeer 'het hart van de Europe se Unie'. De regeringsleiders beslissen eind dit jaar of de Commissie haar zin krijgt. Tijdens de recente wegblok kades door Franse truckers laai de de discussie over een Euro pees ingrijpen weer hoog op. Actie bleef toen uit, mede om dat de procedure daarvoor ui terst omslachtig is en veel tijd kost. De Commissie stelt nu voor de regels drastisch te vers impelen. Binnen vijf dagen kan de re gering van het land waar het vrije verkeer wordt geblokkeerd een brief van de Commissie ver wachten. Volgt daar niet de ge wenste actie op overlast be perken of blijft een antwoord helemaal uit, dan krijgt het land een laatste waarschuwing. Drie dagen later wordt het Hof van Justitie ingeschakeld. Dat een straffere aanpak geen overbodige liL\e is, blijkt uit het feit dat een kwart van de ruim 1.300 verplichte Europese regels voor de vrije markt niet in alle lidstaten is ingevoerd. Monti verwacht dat de bulk van de re gels in april volgend jaar wel overal wordt toegepast. De EU- lidstaten hebben dat namelijk beloofd. Als drukmiddel wordt de voortgang twee keer per jaar via een 'scorebord' gepubli ceerd. Daarop staat ook ver meld welk landen geheel niet op aanmaningen reageren. Vooral Italië en Portugal heb ben er een handje van zich dom voor te doen. cairo dpa-afp-anp-gpd Duizenden toeristen verlaten op stel en sprong Egypte. In de ver trekhal op de luchthaven van Caïro vormden zich gisteren lange rijen vakantiegangers die zo snel mogelijk naar huis wil len. De uittocht is een reactie op de aanslag van moslim-fun damentalisten maandag in Luxor, waarbij 68 mensen om kwamen, onder wie 58 buiten landse toeristen. De komst van nieuwe toeris ten stokt. Bij veel hotels worden reserveringen ingetrokken. In de Egyptische hoofdstad loopt dit op tot veertig procent van het totale aantal boekingen. Ne derlandse touroperators en het ministerie van buitenlandse za ken hebben gisteren het reisad vies voor Egypte uitgebreid en aangescherpt. Zij stellen dat toeristen in de gehele Nijlvallei en in Zuid-Egypte rekening moeten houden met een ver hoogd risico. De Egyptische regering pro beert met verscherpte veilig heidsmaatregelen enig vertrou wen te herwinnen. De- nieuwe minister van binnenlandse za ken zegt zijn taak serieus op te nemen. Hij heeft van president Mubarak de opdracht gekregen om binnen 72 uur de belang rijkste toeristische plaatsen, Luxor en Aswan in Zuid-Egypte en de badplaatsen Hurghada en Sharm el Sheik te vrijwaren van nieuwe aanslagen door funda mentalisten. Koningin Beatrix en prins Claus sloten gisteren het staats bezoek aan Egypte af met een bezoek aan de pyramides van Gizeh en een blindenschool. brussel» anp Het besluit om televisieploegen in het Europees parlement aan banden te leggen, heeft felle kri tiek uitgelokt bij de Europese li beralen. Voorzitter Gijs de Vries (WD) heeft gisteren de collega's van andere fracties opgeroepen de persbreidel ongedaan te ma ken. De fractievoorzitters zijn vanmiddag bijeen. Het zit de liberale leider voor al dwars dat het besluit van de zogeheten quaestoren de steun lijkt te hebben van de twee grootste fracties, de socialisten en christen-democraten. De quaestoren, een groepje zeer machtige ambtenaren die de administratie en financiën van het parlement regelen, kwamen met de beperkingen na uitzen dingen van het Nederlandse Netwerk. Daarin werd aan de hand van televisiebeelden het misbruik van presentiegelden door parle mentariërs aan de kaak gesteld. De ambtenaren hebben be paald dat televisieploegen nu alleen nog binnen mogen met toestemming van de parle mentsvoorzitter zelf. Algemeen secretaris Hans Verploeg van de Nederlandse Vereniging van Journalisten noemde het besluit mede na mens de internationale journa listenorganisatie IFJ 'onbegrijpelijk en belachelijk'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7