I 'Nog te veel speelgoed bevat PVC' Uitsluitend bij Libertel: naast Regiovoordeel nu ook f 99,99 voordeel. n Leerlingen worden steeds meer kleine ondernemers Ouders houden zoon beter in de gaten Post komt vaker per bakfiets h er geld nodig voor Jderwijs Derde Wereld nt Binnenland Parkeergarage wint Betonprijs 'Gezinshereniging voor mensensmokkel gebruikt' Libertel Life PERDAG 20 NOVEMBER 1997 ro 2,9» M ngeluk' tijdens operatie iingen Een vrouw uit het Drentse Witten is vorige week de schrik vrijgekomen na een wonderlijke operatie in het lemisch Ziekenhuis Groningen. De patiënte was onder nar- gebracht voor een ingreep aan haar kaak. Toen ze uit haar e slaap bijkwam, ontdekte ze tot haar verbijstering dat er sieunband om haar nek zat. Aan haar kaak was niets ge- Ze kreeg als verklaring te horen, dat tijdens de voorberei- en van kaakingreep de hoofdsteun van de operatietafel was iakt, waardoor ze letsel opliep. oblemen met Groningse treintaxi imgen De Groninger Taxi Centrale (GTC) stopt per 1 janu- met het treintaxivervoer in de stad Groningen en omge- De reden is dat het NS-dochterbedrijf Transvision te wei- letaalt. Volgens directeur W. Kooistra van GTC wil Transvi de huidige niet-kostendekkende bijdrage met tien procent i. Maandelijks maken ongeveer acht- a negenduizend sen gebruik van de Groningse treintaxi. Volgens Kooistra wil van zijn collega's de treintaxi overnemen, maar Transvi- garandeert dat er ook in 1998 treintaxi's in Groningen zul- ijden. eslagen supermarkten op de korrel oen» De kaderleden van de vakbonden kunnen zich de ko- de week uitspreken over het afschaffen van de toeslagen avond- en zaterdagwerk in de supermarkten. Tot nu toe n de leden tegen het schrappen van de toeslagen, een wens Je werkgevers. De werkgevers willen in ruil daarvoor praten kinderopvang, salaris voor jongeren en deeltijdwerkers en re problemen waar de bonden al jarenlang afspraken over maken. ners gepakt met illegaal vuurwerk De politie heeft bij twee 17-jarige broers uit Zwolle Istrijkers en drie grote pakketten siervuurwerk in beslag ge- tortah en Qe ^gg jongens hadden strijkers verkocht aan drie isgenoten in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. De politie kon tot overgaan, nadat er bij een school strijkers waren afgesto- De broers verklaarden tegenover de politie dat zij vijfdui- Istrijkers hadden gekocht in België. itsnapping schuld van psychiater jAAGDe ontsnapping vorige maand van een tbs'er uit het s van justitie in Den Haag is te wijten aan het onbevoegd ?den van de behandelend psychiater. Hij liet de 27-jarige naar tegen het advies van dienst begeleider in een sigaretje nop het toilet. Vijf minuten later bleek de tbs'er te zijn ver- ien. De man werd zes dagen na zijn ontsnapping aange- len. De psychiater is berispt, blijkt uit het antwoord van mi- Sorgdrager van justitie op vragen van het Tweede-Kamer emmer (CDA). iet aarde man maakt brokken met auto le» Een 84-jarige automobilist heeft voor een school in de se wijk Holtenbroek twee scholieren uit Nunspeet onder ren gereden en drie geparkeerde auto's geramd. De hoog- irde automobilist uit Enschede heeft vermoedelijk een •oi/f gehad. De man en de twee scholieren zijn met diverse ondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. De de man en een geparkeerde wagen raakten total-loss, andere wagens raakten zwaar beschadigd. De politie heeft jbewijs van de man in beslag genomen. tere werkomstandigheden op zee «dam» De Nederlandse zeescheepvaart doet er verstandig leer oog te hebben voor de wensen van zijn werknemers, beidsvoorwaarden moeten verbeterd worden en de rederij- oeten hun werknemers meer zekerheid en perspectief bie- zei drs. A. de Korte van organisatiebureau Berenschot. Dudt de reders voor dat een beter personeelsbeleid nodig is de zeescheepvaart voldoende personeel te kunnen aan- en. De rederijen kampen met een groot verloop aan perso- in hebben juist extra mensen nodig door de toename van antal schepen dat weer onder Nederlandse vlag vaart. r de er celstraf geëist in moordzaak Officier van justitie mr. G. Botman heeft gisteren voor chtbank in Alkmaar negen jaar cel met aftrek van voorar- eëist tegen een 28-jarige man uit Hoorn. Hij acht de man schuldig aan de dood van de Hoornse oud-rector. Voor andeel in twee andere overvallen in Hoorn moet de man gulden schadevergoeding per persoon betalen, vindt de er. Dinsdag werden in deze zaak tegen drie andere ver- rm len, onder wie de hoofddader, al celstraffen geëist van vijf- U reven en acht jaar cel. a») rboot heeft last van harde wind koog» De veerboot van Lauwersoog naar Schiermonni- heeft last van de harde zuidoosten wind. De eerste boot is ochtend niet uitgevaren, de laatste dienst van dinsdag- dheeft drie uur over de oversteek gedaan. Normaal duurt ertocht drie kwartier. Volgens een woordvoerder van rede- genborg is er sprake van een extreme situatie. De harde zorgt er namelijk voor dat het water uit de vaargeulen gestuwd. tegolf deert aardappeloogst niet urg De productie van aardappelen heeft niet te lijden onder de hittegolf van augustus. Met een opbrengst van acht miljoen ton aardappelen in 1997 blijft Nederland de le aardappelproducent van de Europese Unie. De op- it is dit jaar vrijwel gelijk aan vorig jaar. Dat heeft het Cen- ureau voor de Statistiek (CBS) berekend. zet spraak steeds beter om in tekst Kg De PC is steeds beter in staat van gesproken tekst een ireven tekst te maken. De redactie van het blad Computer Iheeft onlangs het programma TalkKey van MDT getest, ïcludeert dat na een periode van gewenning en aanpas- ie computer de stem, de tekst en de opdrachten van zijn iheel behoorlijk leert herkennen. Eind dit jaar moet het [efiö rreren(ie programma DragonDictate op de markt kom^n. -■ nee kan de gebruiker meer dan met TalkKey, dat louter als erwerker fungeert. I IH ii L ND) nbt' nbiu EN! jen: Korten op exportbevordering I m RDi en Groen Links wil- minister Pronk meer maakt voor steun aan isonderwijs in ontwikke lden. Groen Links vindt extra geld moet komen ander potje van Pronk, 'exportbevordering. Het I dat meer geld naar de ontwikkelde landen ?aat. begroting voor volgend Sceptische en positieve reacties op Rotterdams onderwijscontract tussen teerling en school utrecht anp Onderwijsdeskundige N. Lagerweij vindt het con tract dat op het Rotterdamse Olympuscollege met scholieren wordt afgesloten een verenging van het onderwijsaanbod. Zeker voor leerplichtige kinderen moeten volgens hem geen eenzijdige accenten in de lesstof worden gelegd. Het Olympuscollege heeft met ongeveer vierhon derd eerstejaars scholieren een contract afgeslo ten. Daarin is overeengekomen dat de leerlingen zich aan de schoolregels houden. Anderzijds ga randeert de school in het contract een baan of vervolgopleiding voor de leerlingen. Lagerweij ziet het initiatief van de school vooral als een intentieverklaring tussen school en leer ling. ,,En dat is al een winstpunt ten opzichte van andere scholen omdat leerlingen nu hun school verantwoordelijk kunnen stellen als het hen in de toekomst niet goed vergaat." Lagerweij denkt niet dat de afspraken juridisch zijn af te dwingen. De regel in het contract dat scholieren zich moe ten gedragen zoals de school dat van toekomstige werknemers verwacht, noemt de onderwijsdes kundige 'griezelig'. Volgens hem zijn de onder wijsvernieuwingen nu juist bedoeld om leerlin gen als kind te benaderen.Je moet ze niet als jonge volwassenen gaan behandelen. En zeker niet als kleine werknemers." Lagerweij vindt dat met deze contractafspraak ook een accent is ge legd die volgens hem niet met de wetstekst vodr een brede basisvorming strookt. Zelfs als alle ver plichte vakken op het Olympuscollege worden gegeven, is de nadruk op de ondernemingszin van leerlingen een eenzijdige invulling van de ba sisvorming, meent de deskundige.Hier worden accenten gelegd, die we volgens mij in de wet niet willen. Een school is namelijk meer dan het oplei den van een toekomstige werknemer. Het is een op zichzelf staand doel kinderen iets te leren." Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs vindt het contractsysteem van het Olympuscollege een goed initiatief. Openbare scholen kunnen eigen accenten leggen. Het is dan de taak van de ge meente om te zorgen dat alle leerlingen dat on derwijs kunnen volgen dat zij willen hebben. ,,Je moet het vergelijken met Montessori-onderwijs. Als ouders naar een Montessorischool komen en zeggen: wij willen ons kind hier hebben maar we willen niet dat hij Montessori-onderwijs krijgt, dat komt in praktijk niet voor. Deze school onder scheidt zich en zal ook die leerlingen trekken die zich daar thuisvoelen." Consumentenbond en Greenpeace: Winkels verkopen volgens de Consumentenbond nog 'volop' speelgoed van zacht PVC. De bond vindt dat kwa lijk omdat dit PVC schadelijk kan zijn voor de volksge zondheid. Greenpeace gaat vanaf zaterdag controleren of vier grote speelgoedwinkels hun belofte nakomen om dit speelgoed niet meer te verkopen. den haag anp den haag De 375 meter lange parkeergarage Laakhaven in Den Haag, gelegen onder de gelijknamige haven en tevens verbindingsweg tussen Rijswijkseweg en Leeghwaterplein, is winnaar van de Betonprijs 1997 in de categorie Constructies in de waterbouw. FOTO ANP HANS STEINMEIER Schoolloopbaan-onderzoek van CBS: Meisjes doen langer over huiswerk heerlen» anp Ouders bemoeien zich meer het het huis werk van hun zonen dan met het huis werk van hun dochters. Zoonlief besteedt gemiddeld ook minder tijd aan zijn huis werk. Jongens in het voortgezet onderwijs zitten dagelijks gemiddeld tien minuten korter boven de boeken dan meisjes. Uit een schoolloopbaan-onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat ouders met betrekking tot het huiswerk strenger voor hun zonen dan voor hun dochters zijn. Jongens krijgen vaker dan meisjes te horen dat ze met het huiswerk moeten beginnen. Ook worden de gemaakte opgaven bij jongens vaker gecontroleerd dan bij meisjes. Leerlingen in het voortgezet onderwijs be steden volgens het CBS gemiddeld een uur en een kwartier aan hun huiswerk. Slechts vijftien procent van de scholieren vindt dit lang. Het merendeel van de leer lingen vindt de huiswerktijd redelijk. Voor vwo'ers is de huiswerktijd overigens langer dan voor leerlingen in het voorbe reidend beroepsonderwijs (vbo). Vwo'ers zijn bijna anderhalf uur per dag met het huiswerk bezig, terwijl vbo'ers gemiddeld maar een uur aan de opgaven besteden. Scholieren maken bovendien graag huis werk met de radio aan. Ze beginnen meestal binnen een uur na thuiskomst op hun eigen kamer aan de opgaven. Ze doen dit in driekwart van de gevallen alleen, maar niet in stilte. Vooral leerlingen van lagere opleidingsni veaus maken hun huiswerk vaak met de radio of televisie aan. Bijna de helft van de vbo'ers zegt de radio regelmatig aan te zetten. Tien procent heeft de tv aan bij het huiswerk maken. Onder de lerende vwo'ers ligt het aantal radio-luisteraars op een derde. Slechts twee procent van de vwo'ers heeft de tv aan staan bij het huis werk. De Consumentenbond onder zocht 79 zachte speeltjes, zoals knijpdieren, bijtringen en zach te boekjes. Gisteren werden de resultaten gepresenteerd. In 52 speeltjes zat PVC. De bond is daar boos over. Staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid) wil wettelijke regels opstellen die de hoeveelheid weekmakers in PVC beperken. Deze stof is ver moedelijk kankerverwekkend en kan bij kinderen tot afwijkin gen aan de geslachtsorganen leiden. In een reactie zegt de speel goedindustrie dat de weekma kers 'géén gevaar voor de ge zondheid' opleveren. Als daar voor wetenschappelijk bewijs zou bestaan, 'stoppen de speel goedfabrikanten daar onmid dellijk mee.' Een aantal winkelketens heeft alle spullen met zacht PVC zo snel mogelijk uit de schappen gehaald nadat bekend was ge worden welke risico's daar aan kleven. Uit een tweede onderzoek blijkt volgens de Consumenten bond dat fabrikanten nog te vaak PVC en andere schadelijke stoffen in hun verpakkingsma teriaal verwerken. In 24 van de 97 onderzochte artikelen zat PVC. Verder werden zware me talen aangetroffen. De Consumentenbond vreest dat fabrikanten weer vaker PVC in hun verpakkingen zullen ge bruiken. Minister De Boer (milieu) wil juist dat dit minder wordt, maar heeft dit niet opge nomen in het tweede conve nant voor verpakkingen dat zij met het bedrijfsleven heeft ge sloten. utrecht» anp f^BERTEL Libertel Regiovoordeel: alle lokale telefoontjes tijdens de Piekuren voor half geld. Kok stoort zich aan kritiek Van Miert den haag gpd Premier Kok heeft 'geen bood schap' aan de kritiek van Euro commissaris Van Miert op de Nederlandse opstelling in de Europese Unie (EU), zei hij gis teren tijdens de Algemene Be schouwingen. Van Miert vindt Nederland 'krenterig' omdat het minder geld wil geven. Vennoeden Diakonaal Fonds Vluchtelingen van herkomst onder druk zet ten. Willemse zegt niet te beschik ken over 'harde bewijzen'. „Wij zijn nog bezig met onderzoek." Hij baseert zich vooralsnog op informatie uit 'de gemeenschap van asielzoekers'. Willemse rept over tien gevallen die zich het laatste halfjaar hebben voorge daan voordeden. Een woordvoerder van de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van justitie zegt dat het fonds zich moet melden als het beschikt over serieuze aanwijzingen: „Als er sprake is van oneigenlijk ge bruik van de asielprocedure of de gezinshereniging, dan pro beren wij dat te voorkomen." Het Diakonaal Fonds Vluchte lingen vermoedt dat mensen smokkelaars misbruik maken van de mogelijkheden voor asielzoekers met een verblijfs status om hun gezin naar Ne derland te laten overkomen. Volgens J. Willemse van dit fonds zijn er 'ernstige aanwij zingen en vermoedens' dat ge organiseerde criminelen erken de vluchtelingen dwingen om kinderen die niet tot hun gezin behoren in het kader van de ge zinshereniging naar Nederland te halen. Om de betrokken asielzoekers in Nederland zover te krijgen, zouden de smokke laars onder andere de achterge bleven familieleden in het land jaar heeft Pronk 110 miljoen gulden gereserveerd voor inves teringen in het basisonderwijs. In 1997 was 61 miljoen begroot, maar werd uiteindelijk 104 mil joen uitgegeven. Voor exportbe vordering heeft Pronk 340 mil joen opzij gezet tegenover 185 miljoen dit jaar. Tijdens een voorbespreking gisteren lieten diverse politieke partijen alvast kritiek horen op de begroting, die medio december wordt be sproken. Standaard bij uw Libertel Personal abon nement hoort nu Regiovoordecl. Daarmee belt u - overal in Nederland - iedereen in de regio tijdens de Piekuren voor slechts f 0,75 per minuut. Dat is de helft van het nationale Piektarief. Bovendien is de aanschaf van een Personal abon nement op 't beste GSM netwerk (onlangs getest door het onafhankelijke kcuringsinstituut KEMA) tot 1 januari 1998 extra aantrekkelijk. Dan krijgt u de eerste 3 maanden f 33,33 per maand retour op de factuur. Dat praat weer rdel Bel voor meer informatie over het voordeligste en makkelijkste GSM abonnement van Nederland gratis Libertel 0800 05 60. Daar kunt u ook terecht voor de dichtstbijzijnde verkooppunten. Bent u al Libertel abonnee en heeft u vragen, bel dan mobiel 117. Op je leven geschreven. exloo barend strang Het begon met een proefin Dordrecht, ander half jaar geleden. Daar verkocht Freddy Hoog land (45) uit Exloo een bakfiets aan de PTT, ge ïmporteerd uit Denemarken. Nu rijden er een kleine dertig rond. De nieuwe vorm van postbe zorging sloeg zo aan dat de PTT ook elders in het land de belangstelling peilde. Er kwamen tientallen aanmeldingen van postkantoren. Op het ogenblik is Hoogland druk bezig met de le vering van een nieuwe serie bakfietsen. Voor half december beschikt de PTT over een vloot van zo'n honderd rode karretjes. Kosten: rond 2.500 gulden per stuk. „Oude tijden keren weer", zegt men op het postkantoor in Dedemsvaart. Daar nam men twee weken geleden een bakfiets in gebruik. „Hartstikke mooi. We zijn er heel erg tevreden over. En de postbode krijgt er in zijn wijk posi tieve reacties op." De meeste bakfietsen gaan naar Noord- en Zuid-Holland. In Hooglands eigen provincie Drente is men nog voorzichtig: Alleen de post kantoren in Hoogeveen en Meppel krijgen er een. Verder doen, op Groningen na, plaatsen in alle provincies mee. Voor Hoogland betekent de import van bakfietsen ondertussen een uit de hand gelopen hobby. Tijdens een vakantie op Bornholm bezocht hij de kleinste fietsenfabriekvan Denemarken, waar ze bakfietsen bleken te produceren. Hoog land nam er eentje mee naar huis, reed er op rond, kreeg reacties en werd importeur. Chris tiana Bikes is de naam van zijn bedrijf, genoemd naar de hippiewijk in Kopenhagen waar de fiet- senknutselaars ooit zijn begonnen. De bakfiet sen komen in onderdelen naar Nederland. Bij een bedrijf in Lutten (Overijssel) worden ze in elkaar gezet. Dat kan I Ioogland er naast zijn ge wone werk onmogelijk bij doen. De PTT heeft de bakfietsen getest, onder meer op een parcours in Zwijndrecht, voorzien van de nodige heuveltjes en viaducten. De bak werd volgeladen met postcodeboeken, de hartslag van de fietsende besteller werd opgenomen en de ergonoom en de arbo-deskundige keken of het goed was. Als resultaat werd het verzet ge wijzigd. Uit de proeven bleek ook dat de fietstocht naar de bezorgwijk op drie wielen nauwelijks langer duurt dan op twee wielen. Het grote voordeel is dat een besteller met een bakfiets niet halverwe ge terug hoeft naar het sorteercentrum om een nieuwe voorraad post op te halen. Fietstassen mogen aan elke kant maximaal vijftien kilo tor sen, wat in de harde werkelijkheid vaak meer wordt. In een bakfiets gaat 150 kilo. Bij de prak tijkproeven bleek ook dat een deel van de pak- ketpost niet meer per auto hoeft te worden be zorgd: Pakketten tot één kilo gaan moeiteloos mee in de bakfiets. Vooral in de stedelijke gebieden is de belang stelling groot. Het is daar vaak makkelijker om ergens met een bakfiets te komen dan met een auto. Ook betekent een grote bevolkingsdicht heid dat er veel post moet worden bezorgd, wat met de fiets-met-tassen tot nogal wat heen en weer rijden leidt. In Zoetermeer heeft men bij voorbeeld om een 30 centimeter langere bak ge vraagd, zodat er twee in plaats van drie kratten post in passen. Dat scheelt weer een rit. De bak fiets is aangepast aan de eisen van de PTT, zo zit er onder meer een hoger stuur op, een verstel baar zadel en een veiligheidsslot.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5