'Aidsachtige' ziekte bedreigt veestapel nze Aerststerren akbeweging wordt puinruimer' Sr L(! Binnenland Spoorprotest De geheimtaal van de Urka-bende Kamer voor afluisteren in woningen 'Politiek protest Eurotop is de mond gesnoerd' Kamer spuwt vuur over het 'Gat van Tommel' tits sprak c L'dsdl ijk vei (amerlid Houda wil duidelijke regels (mhaag Er moeten duidelijke regels komen voor Kamerleden iet een eigen bedrijf. Dat schrijft het onlangs afgetreden Twee- Ie Kamerlid H. Houda uit Heemstede in een brief aan Kamer- oorzitter Bukman. De in opspraak geraakte PvdA'er vindt dat ijn fractie hem te makkelijk heeft laten vallen en vraagt andere icties hun ondernemende Kamerleden in bescherming te ne- in. Twee weken geleden trad de importeur van dameskleding fnadat hij voor de tweede keer in korte tijd negatief in de pu- liciteit kwam. De zwartwerkers die hij in dienst vertelden dat ze noesten liegen tegen onderzoeker Kordes van de Rekenkamer. 1 louda vindt het jammer' dat zijn eigen PvdA-fractie daardoor le' n paniek is geraakt' en hem heeft laten vallen. tekeningrijden via de post gi haag Als rekeningrijden in de Randstad in 2001 van start aat, zal nog maar vijftien procent van alle betalingen via elek- onische tolheffing gebeuren. De meeste gebruikers van de nelwegen in de ochtendspits voelen er weinig voor honderd nlden uit te trekken voor de benodigde apparatuur in hun auto. lat schrijven de betrokken ministers Jorritsma (verkeer) en alm (financiën) in een concept-wetsvoorstel. Ze willen de be- istingdienst inzetten om maandelijks per post honderdduizen- en rekeningen te versturen voor het gebruik van de snelwegen ondom Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Reke- ingrijden moet de verkeersdrukte met tien tot vijftien procent irugdringen. O, is van jongen mag ruimte in Qtal'wuk. De vorige maand op 15-jarige leeftijd overleden Danny an der Hoek uit Hoogvliet wordt volgend jaar mogelijk de eer- KI ie Nederlander die voor een deel in de ruimte zijn laatste rust- laats vindt. Een oom is een inzamelingsactie begonnen om een aar gram as van de jongen, samen met de overblijfselen van tveer twintig anderen, aan boord te krijgen van een Ameri- ise raket. Het was de laatste wens van de jonge Hoogvlieter, ijleven een fervent fan van de tv-serie Star Trek, dat na zijn zijn as de ruimte in zou worden geschoten. igrijk iNDERDAG 20 NOVEMBER 1997 lederland keurigste van EU-klas jusselNederland en Denemarken zijn de Europese lidstaten ie naar verhouding de meeste EU-richtlijnen omzetten in na- >ni onale wetten. Wel heeft Nederland met een termijn van 126 £jeo: agen naar verhouding veel tijd nodig om te reageren als Brussel Ij, tover klaagt dat bepaalde richtlijnen niet worden toegepast. jpf lechts 3,5 procent van alle richtlijnen uit Brussel bleken op 1 13J ovember van dit jaar niet door Nederland te zijn toegepast. Al en Denemarken scoort beter met 3,2 procent. Oostenrijk, eldhi to>ts'and en België gedragen zich relatief het slechtst. Daar uit,"orc^ ac^lt tot ^en Procen,: van de strikte aanbevelingen niet njet'( ertaald naar nationale wetgeving. !P'86 dreigt met CP'98 itterdam Als de extreemrechtse partij CP'86 wordt verboden, chten de leden de volgende dag een nieuwe partij op. Daarmee reigt het Rotterdamse CP-bestuurslid en gemeenteraadslid Teijn. De partij heeft volgens Teijn het scenario al rond voor geval de rechter een vordering tot verbod overneemt. Het rket in Amsterdam zal medio januari bij de rechtbank in Am- lerdam een verbod en de ontbinding van CP'86 eisen. liscussie over voorrang werknemers i in haag Minister Borst (volksgezondheid) wil een principiële iscussie over de vraag of in bepaalde gevallen werknemers lorrang mogen krijgen bij een medische behandeling. Het Ka- j leroverleg hierover komt nog dit jaar of begin volgend jaar. orst stelde dit gisteren voor tijdens het debat in de Tweede Ka- er over de begroting van haar ministerie. Zij verklaarde nog ins nadrukkelijk dat zij tegen een tweedeling in de gezond- iidszorg is en tegen voorrang voor werknemers. Zij wees het rwijt van diverse fracties van de hand dat zij op dit punt wisse nde standpunten had ingenomen. ki» Ibo'ers kiest studie bij huis taai erlen Eerstejaars hbo'ers kiezen het liefst voor een studie die iuö chtbij hun ouderlijk huis wordt gegeven. Vooral in Groningen, ij fan riesland en Zuid-Limburg blijkt de hang naar de eigen regio al oot. Dit concludeert het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) de inschrijvingsgegevens van eerstejaars hbo-studenten in ni Et schooljaar van 1995-1996. jlver vijf jaar beeldtelefoon thuis cterdam De beeldtelefoon komt eraan. Volgens een woord- irder van NCR, een Amerikaanse leverancier van deze appa- luur, staat de telefoon-met-beeld over vijfjaar in de huiska- lers. Technisch gezien was de beeldtelefoon allang rijp voor de insument, maar iedereen wachtte op iedereen, zo zegt men bij "R. In de plaatsing van beeldtelefoons in 75 vestigingen van itkantoren BV denkt NCR echter een doorbraak te zien. Tot u toe was er alleen sprake van niet-commerciële toepassingen. dbesloot het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht kort ge- den de mogelijkheid te creëren om kinderen die langere tijd in hospitaal moeten blijven, via de beeldtelefoon contact te la- houden met hun klasgenootjes. anp Algemeen Nederlands Persbureau gpd Geassocieerde Pers diens Onderzoek wijst vieze sloten aan als boosdoener Honderden koeien en schapen lijden aan een dodelijke ziekte, die vergelijkbaar is met aids. Ze hebben grote hoe veelheden smerig slootwater gedronken, waardoor het immuunsysteem van het vee is aantast. Als niet snel maatregelen worden genomen bestaat de kans dat de to tale veestapel van West-Nederland over enkele jaren moet worden opgeruimd. Dat stelt dr. G. Counotte van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Deventer. deventer «gpd De bevindingen van Counotte worden ondersteund door de resultaten van een recent in de Noord-Hollandse gemeente Zij- pe uitgevoerd TNO-onderzoek. Het eindrapport van die studie, dat vandaag wordt gepresen teerd, legt de vinger op veel meer zere plekken dan alleen de aanwezigheid van rioolover- storts in het landelijke gebied. Daardoor stroomt er bij hevige regelval veel ongezuiverd riool water in de poldersloten. Vol gens TNO blijkt met name in doodlopend polderwater, zoge heten kopsloten, regelmatig zuurstofloosheid op te treden. Dit komt onder andere omdat er dikke lagen bagger op de bo dem liggen. Veel van die kop sloten zijn aangelegd bij ruilver kavelingen. Nu blijkt dat ze de doorstroming belemmeren. De zuurstofloosheid in de doodlo pende sloten kan, veelal in combinatie met water dat door kwel relatief zout is geworden, stikstof en ammonium afkom stig uit onder andere mest, voor giftige verbindingen zorgen. Het gaat daarbij om zwavelwaterstof en ammoniak. Ook een onderzoek van het Toxicologisch Centrum in Ant werpen wijst in deze richting. Daar wordt ook verband gelegd tussen de nabijgelegen gas- en oliewinning in de Noordzee en het feit dat in het westen van Nederland de veegebieden on der zeeniveau liggen. Counotte van de Gezond heidsdienst voor dieren heeft de afgelopen jaren tientallen onder raadselachtige omstandigheden gestorven koeien en schapen onderzocht. Vrijwel steeds ble ken ze gedurende de zomerpe riode verontreinigd slootwater te hebben gedronken. Koeien bijvoorbeeld drinken honderd vijftig liter water per dag. Als er in dat water ziekmakende bac teriën zitten, hopen die zich op en ontstaat op den duur 'toxi- amsterdam allard besse abcoude* De plannen zijn nog niet definitief maar het protest tegen de spoorverdubbeling van de lijn Utrecht-Amsterdam in Abcoude is al hevig aanwezig. Met name het verzet van minister jorritsma om de spoorlijn verdiept aan te leggen, is omwonenden een doorn in het oog. Door het spoor in de grond te laten zakken moet de natuur worden gespaard en de leefbaarheid in het dorp in stand worden gehouden. De minister meent echter dat deze 125 miljoen gulden kostende oplossing te duur is en heeft een nieuwe studie aangekondigd. foto george verberne new york cees van der laan Het afluisteren van woningen moet onder voorwaarden mo gelijk worden gemaakt. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil deze mogelijkheid opnemen in de Wet bijzondere opsporingsbevoegdheden (BOB). Dit blijkt uit verklaringen van Tweede Kamerleden die de ze week op werkbezoek zijn in New York om te worden geïn formeerd over de misdaadbe strijding aldaar. Tot nu toe is het afluisteren van woningen niet toegestaan vanwege de in breuk op de privacy. Ook de nieuwe wet BOB voorziet daarin niet. peter de knegt Hoofdcommissaris Bob Visser en chef crimine le inlichtingendienst Aad van de Veldt van het politiekorps Kennemerland en een forse afvaar diging van de speciale recherche-eenheid Kern team Noord en Midden waren er speciaal voor naar de hoofdstad gekomen. Tenslotte zou woensdag 19 november een mooie dag wor den. Een rechercheur, niet onder naam maar onder code 23016, zou ten overstaan van recht bank, verdachten, advocaten, pers en publiek de geheimtaal van Urka en de zijnen decode ren. De ontfutseling van de boekhouding van de verdachte die bekend staat als 'de Computer man' of 'de Boekhouder' vormt een van de be langrijkste pijlers onder het bewijsmateriaal te gen Urka en zes mede-verdachten. Het zeven tal staat terecht wegens drugssmokkel en lid maatschap van een criminele organisatie. De overvolle tribune kwam bedrogen uit. De computerdeskundige rechercheur, door Urka's advocaat Cees Korvinus de 'Windows-man' ge noemd, had nog geen twee dia's van zijn licht beeldenpresentatie vertoond of de verdediging veerde ais door een wesp gestoken op. ,,Een ge tuige moet worden gehoord, door het openbaar ministerie en de verdediging en houdt geen be toog doorspekt met conclusies zoals de recher cheur 23016", luidde het verweer. De getuige kon zijn diascherm oprollen en inpakken. Groot was de domper voor politie en justitie toen de rechtbank voor de zoveelste keer in de ze al weken durende zaak wederom de advoca ten in het gelijk stelde. Na al justitie te hebben verboden een papieren weerslag van de pre sentatie aan de pers uit te delen, moest ook de Windows-man zijn mond (voorlopig) houden. Het wordt nu afwachten of '23016' bij een nieuw, nog te plannen 'echt getuigenverhoor' zijn boodschap wel kwijt kan en de ware bete kenis van de geheimtaaJ achter de drugstrans porten van de Urka-bende kan.openbaren. sche stress'.-Counotte stuitte op zaken als vermagering, abces sen en gezwellen aan de orga nen, botaantasting, blindheid en onvruchtbaarheid/abortus sen. In het TNO-onderzoeksge- bied in de gemeente Zijpe doen zich op een aantal veehouderij en deze aandoeningen inder daad voor. Overigens blijkt een commis sie die moet onderzoeken wat de oorzaak is van de koeien - sterfte in Noord-Holland, niet alle informatie die nodig is voor een goed oordeel. Volgens voor zitter H. Ouwerkerk houden de boeren en hun adviseurs be langrijke informatie achter om daar later in een eventuele zaak tegen de overheid gebruik van te kunnen maken. Ouwerkerk, in het dagelijks leven burge meestervan Groningen, leidt de commissie van onafhankelijke deskundigen die op verzoek van de Tweede Kamer is ingesteld door de ministeries van land bouw, volksgezondheid en milieu. Aanleiding voor het in stellen van de commissie is de mysterieuze veesterfte bij boer Klaas Pauw in Beets. Deze boer heeft inmiddels al zijn koeien verloren en zijn bedrijf is ver kocht. Vervolgens kwamen meer problemen aan het Licht met de gezondheid van koeien. amsterdam anp-gpd Sorgdrager houdt vast aan artikel-140 aan een 'criminele organisatie' per individuele arrestant uitein delijk niet te bewijzen was, doet daaraan niets af, zo schrijft zij aan de Tweede Kamer. Sorgdra ger overweegt een wetswijziging om in de toekomst grootschali ge ordeverstoringen het hoofd te kunnen bieden. Ook denkt ze aan een wet, die het mogelijk maakt bij voorbaat hele groe pen te kunnen aanhouden. Maar de tegenstanders van de Eurotop vinden dat dit alles voorbij gaat aan de hoofdzaak, de fundamentele politieke op positie tegen het Europese be leid. Dat is door de toepassing van artikel 140 de mond ge snoerd en 'stelselmatig gecrimi naliseerd'. Dat de burgemeester van Am sterdam, Justitie en politie de vernietigende conclusies van het commissierapport naast zich neerleggen nemen de de monstranten hoog op. Ze noe men dat een 'ondermijning van het Nederlandse recht' die de hele samenleving aangaat. Tegenstanders van de Europese top in juni vinden dat politiek en maatschappij voorbijgaan aan de werkelijke reden van de massale arrestaties van actie voerders. De aanhoudingen vonden volgens hun niet plaats vanuit het oogpunt van orde verstoring maar omdat politiek protest tegen de Eurotop niet welkom was. Bewoners en ge bruikers van het krakersbolwerk Vrankrijk in het centrum van Amsterdam hebben dat gister avond laten weten. Bij het kraakpand in de Spui straat arresteerde de politie op 15 juni 380 mensen, op grond van artikel 140 (lidmaatschap van een criminele organisatie). Volgens de commissie voor po- litieklachten gebeurde dat on rechtmatig, zo werd deze week bekend. Minister Sorgdrager dekt ech ter haar college van procureurs generaal in de stelling dat toe passing van artikel 140 gerecht vaardigd was. Dat deelname den haag* gpd-anp Staatssecretaris Tommel (volks huisvesting) heeft vreselijk op zijn falie gekregen van de Twee de Kamer. De partijen, met uit zondering van zijn eigen D66- fractie, vinden dat de bewinds man veel te weinig haast maakt met een reparatie van de nieu we huursubsidiewet. In de wet zit een ontwerpfout die ervoor zorgt dat ongeveer zevendui zend huurders tussen 1 juli 1997 en 1 juli 1998 honderden tot duizenden guldens huur subsidie zullen mislopen. In Nederland ontvangen ruim 900.000 gulden huursubsidie. De Kamer dringt al vanaf juni aan op een noodregeling, maar Tommel houdt om uiteenlo pende redenen de boot af. Voor PvdA, CDA, GroenLinks en PvdA is de maat vol. Aanstaan de dinsdag brengen zij een mo tie in stemming waarin het ka binet wordt opgedragen om het onheil af te wenden. Vijf maanden later is de be windsman er nog niet in ge slaagd om aan de wens van de Kamer te voldoen. Volgens de staatssecretaris kost een nood maatregel meer dan het per sal do oplevert en ligt fraude op de loer. PvdA, CDA, GroenLinks en SP vinden dit drogredenen. Zij vermoeden dat Tommel stelsel matig moeilijkheden opwerpt in de hoop dat de storm zal over waaien. Tommels omtrekkende bewe gingen zorgden gisteravond in de Kamer voor vuurwerk. De gemoederen raakten stevig ver hit, de emoties laaienden hoog op en het regende kritiek. PvdA'er Duivesteijn verhaalde van 'wanhopige mensen' die hem dagelijks opbellen. „Som migen huilen, omdat ze het 'Gat van Tommel' met geen moge lijkheid kunnen dichten." '-voorzitter vindt fusies te langzaam gaan ftvegein sylvia marmelstein Jondsland staat op zijn kop. ikcentrales kampen met Iden die op zoek zijn naar Jelijkspartners. Bij de FNV ttiden vier grote bonden zich irop een fusie. Vandaag tide CNV Industrie- en Voe- Jgsbond als eerste in het hu tsbootje met de Vervoers- |d CNV. En als het aan voor- [rDoekle Terpstra (41) ligt, tl de overige CNV bonden jiel mogelijk aan. „Mijn n is een ongedeelde chris- te vakbeweging." baalt er wel eens van dat de ^voortdurend met zijn idee- pan de haal gaat. Een paar [geleden riep Doekle mistra, voorzitter van de CNV Istrie- en Voedingsbond dat s en werknemers con- jten met elkaar moeten af- ken waarin zij afspraken peggen over scholing. Nie- fl liep echter warm voor dat „Nu komt de Industrie- FNV met hetzelfde idee en dt het plan met luid applaus tongen." zelfde is gebeurd met het ïdat de bond opgedeeld zou eten worden in vakgroepen. j en zouden niet langer lid ■jjq, Hen zijn van de Industrie- voedingsbond, maarbij- rbeeld van de vakgroep Me- of de vakgroep Chemie, be- Doekle Terpstra, voorzitter van de CNV Industrie- en Voedingsbond droomt van een ongedeelde christelijke vakbeweging. foto gpd cees zorn toogde Terpstra jaren geleden. De CNV-bond is daar inmiddels een jaar mee bezig. Maar nu grote broer FNV het idee heeft overgenomen, staat het ineens volop in de schijnwerpers. „Natuurlijk is dat soms teleur stellend", zegt Terpstra. „Maar het is logisch dat de grootste bond de meeste aandacht krijgt. Aan de andere kant heeft het voor ons juist voordelen om de kleinste,te zijn. In de schaduw zijde hebben we alle tijd om ideeën op te doen en daarmee te experimenteren. Vandaar dat zoveel plannen hier worden ge boren." De CNV Industrie- en Voe dingsbond en de Vervoersbond CNV houden vandaag hun fu siecongres. Beide bonden hef fen zichzelf op en gaan voort aan door het leven als de CNV Bedrijvenbond. Denieuwe or ganisatie telt ruim 85.000 leden en moet 450 van de ongeveer 1.100 CAO's afsluiten die Ne derland rijk is. De nieuwe bond gaat zich meer richten op de behartiging van individuele belangen en minder op het collectief. Terpstra;Aan die specialisten kunnen leden ook vragen stellen over alles wat met arbeid en inkomen te ma ken heeft. Wie een probleem heeft met zijn baas, komt dus bij hen terecht." Individuele belangenbeharti ging, zoals het aanbieden van commerciële verzekeringen wordt steeds meer een kerntaak van de vakbeweging. „We kun nen niet anders", zegt Terpstra. De overheid heeft de ziektewet, de WAO en de Nabestaanden wet afgebroken, waardoor steeds meer mensen buiten de sociale vangnetten vallen. Als werknemersorganisatie zijn we verplicht die mensen op te van gen. De nieuwe bond wordt dus meer en meer een puinruimer." Terpstra ziet de fusie als een tussenstap naar een uiteindelijk ongedeelde CNV, zonder afzon derlijke bonden. Maar zover zijn de andere christelijke bon den nog niet. „De geboorte van de Bedrijvenbond heeft een be gin gemaakt aan verandering van het vakbondslandschap", zegt Terpstra. „Over een jaar of tien telt Nederland slechts twee ongedeelde vakcentrales; een FNV en een CNV. Voor andere partijen is geen plaats. „De Unie haalt zichzelf onderuil. Die bond denkt te veel aan suc ces op de korte termijn. Poen vinden ze daar het belangrijkste en werkgelegenheid scheppen komt op een laatste plaats." ÉisSl* Wat er nu 'eeste")ker dan een sfeervol verlichte Kersttafel? Met een volle promospaarkaart kunt u een V? prachtig sfeerlichtje met korting krijgen. De sfeerlichtjes zijn er In drie maten en dus voor drie verschll- !ende prijzen. Tegen Inlevering van uw volle promospaarkaart ontvangt u f 10,- korting. Dan betaalt u f 7,95 voor het lage model, f8,95 voor de middelmaat en f9,95 voor het grote model. U kunt ze natuur- lijk ook zonder kaart kopen'. Maar -met of zonder volle promospaarkaart- wees er snel bij, want op Is echt opl I •Prijzen zonder kaart f 17,95, f18,95 en f19,95. Het aanbod Is geldig zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3