3 Medisch proefpersoon voor de poen Wetenschap Techniek DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA Voordat een nieuw medicijn op de markt komt, wordt het eerst uitvoerig getest. Ook op mensen. Vooral studenten reageren mas saal op krantenadvertenties waarin gezonde vrijwilligers worden gevraagd. „Die 900 piek was snel verdiend." Een wet die proefper sonen moet beschermen is in de maak. De hoogte van de vergoeding hangt af van de lengte van het onderzoek en het ongemak dat het voor de vrijwilliger met zich meebrengt, en dus niet van het risico dat vrijwilligers lopen. Vrijwilligers voor onderzoek naar geneesmiddelen lopen aanvaardbaarrisico 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 7 9 3 9 7 5 6 8 1 7 6 4 8 9 10 9 9 10 7 9 3 9 1 6 3 3 7 10 2 2 5 1 7 9 2 9 4 8 7 9 9 10 7 1 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Verticale luchtstroom; 2. fi- nish; 3. heester; 4. vol geest kracht; 5. happy; 6. olie uit raap zaad; 7. algemene kwijtschelding van straf; 8. gril v.d. mode. CRYPTOGRAM - z-m rijbeest p--d-n-t- onheus - ij - t-e--asla horst-p-g o-d-opera e-e-o-1- durend TOMPOES Tom Poes en het Kukel m Tom Poes was al vroeg van huis ge gaan, omdat hij de poel wilde onder zoeken waarin de vurige bol verdwe nen was. „Want die bol is belang rijk", sprak hij tot zichzelf. „Ak-ak en Ok-rok of hoe ze ook heten mogen hadden veel eerbied voor dat ding..." Op dat moment werd zijn aandacht getrokken door een verward geroep en daar hij de stem van commissaris Bas herkende, haastte hij zich de heuvel op. „Geen eerbied voor de wet!" schreeuwde de politiechef overspannen. „Waar zijn de lum mels. Stappers? Waarom heb je ze niet aangehouden?" „Ik... eh... ik zat ik mijn geweer verward!" hijgde de brigadier. „Dat zit ik trouwens nog!" „Wat is hier gebeurd?" vroeg Tom Poes, die tot zijn verbazing zag dat de ambtenaren in een net van kleve rige draden gewikkeld waren. „Be moei je er niet mee!" riep Bulle Bas, uitzinnig aan het web rukkend. „Sta daar niet te lachen!" „Ik lach niet", zei Tom Poes. „U bent zeker door Ok-rok bestraald, net als de professor gisteravond. Ja. dat ventje kan metaal in gelei veranderen. Kan ik u helpen? „Ga weg!" hernam de politiebe ambte met overslaande stem. „Blijf van onze wapens af!" „Ik wil wed den, dat ze uw kukel gemeten heb ben", vervolgde Tom Poes peinzend. „Als we nu maar..." „Kom, Stappers!" loeide de commissaris. „We staan hier voor aap tegenover de burgerij. Naar het bureau. Vlug!" Zo spreken de wendde hij zich om en gevolgd door zijn ondergeschikte snelde hij de heuvel op. Worstelend met hun bedorven schiettuig verdwenen de ambtenaren uit het gezicht en nu bleef Tom Poes alleen achter. Doch niet lang. Van de andere kant nader de Wammes Waggel met een sterk verouderd radio-toestel, dat hij op een mesthoop gevonden had. H W VRIJDAG 21 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zonondef Maan op 23.45 Maanond; Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20.36 07 Laag 04.05 16.05 03.46 DOOR JAN VISSER Minder koude luchtmassa's zijn tijdens de afgelopen nacht beg met de herovering van ons land. Dat proces ging gepaard met r< (Schiphol 6, Stompwijk en Lisse 5 mm) en door een combinatii lage luchtvochtigheid en regen kwam het vanochtend in ondern de Kop van Noord Holland tot ijzel. In onze streken werd bij temperaturen dichtbij het vriespunt (oi uur stond de thermometer in Bloemendaal op 0,3 graad) gewag maakt van op autoruiten bevriezende regendruppels. Ten noord het Noordzeekanaal kraakten de bomen door ijsafzetting op de ken. Vanavond is de meeste kou uit de lucht. Het kwik is dan opgeloi tot zo'n 6-7 graden. Wel kunnen er zowel vanavond als de kome nacht enkele buien gaan vallen. In vooral de kustgebieden is ooi weer mogelijk. Morgen is het overwegend bewolkt met kans op een enkele bui, temperaturen lopen op tot omstreeks 10-11 graden en er waait matige, aan de kust eerst nog krachtige wind uit zuidelijke richt Boven het noordoosten van Rusland is inmiddels weer een bijza krachtig luchtdrukmaximum tot ontwikkeling gekomen. De Euro computers verwachten dat het systeem naar Scandinavië uitdijt leidt begin volgende week tot een oostelijke stroming waarmeej deweg steeds koudere lucht wordt aangevoerd. De overige atmosfeermodellen zijn voorzichtiger maar voor midd volgende week zinspelen ook de Duitsers op hogedruk boven Nu Europa en, wat veel belangrijker is, de opbouw van een reservoir koude luchtmassa's. Dit weekeinde is het overigens rustig weer met in de nacht en od kans op mist. De temperaturen komen 's middags uit op zo'n 7g den en in de nacht en ochtend schommelt het kwik in de buurt« het vriespunt. De regenkansen zijn tijdens het weekeinde klein. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag, Noorwegen: Vooral in het zuiden af en toe regen, in de bergen sneeuw. Ten noorden van Trondheim meest droog en opklaringen. Van tijd tot tijd veel wind. Maxima langs de kust een graad of 3, in het binennland lichte tot matige vorst. Zweden: Wolkenvelden, met name in het zuiden en midden wat regen of natte sneeuw. In het noorden enkele op klaringen en lichte vorst, in het zuiden een paar gra den boven nul. Soms veel Denemarken: Een schrale zuidoosten wind. Verder wolkenvel den, ook enkele opklarin gen. Vooral morgen kans op wat regen. Middagtem- peratuur. dalend tot ongeveer 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met vrij veel wolken en van tijd tot tijd veel wind en regfen. Morgen in het binnenland wat rustiger en ook af en toe zon. Middagtemperatuu r gelei delijk dalend tot circa 10 graden. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en af en toe wat re gen, vooral in het westen. Middagtem- peratuur oplopend naar een graad of 9. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en af en toe regen. Soms opklaringen en wat zon. Langs de Ka- naalkust eerst veel wind. Middagtempe- ratuur van 5 graden in het oosten tot 12 in het westen, morgen op de meeste plaatsen rond 10 graden. Portugal: Van tijd tot tijd veel wolken en veelwe gen. Misschien ook onweer. Vandaag in het zuiden af en toe zon. Maxima vjak aan zee tussen de 15 en 20 graden) in het binnenland frisser. Madeira: Wolkenvelden, en kans op een bui. Soms ook af en toe zon. Middagtempe- ratuur dichtbij de 20 graden. Spanje: Veel wolken en af en toe regen. Vandaag vooral in het zuiden en oosten wat zon en droog. Morgen in het zuiden juist kans op fikse buien. Middagtempera- tuur rond 15 graden, in het binnenland frisser, maar aan de Costa's in het zuid oosten warmer: circa 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral op mor gen ook kans op een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Zonnige perioden, maar in het noorden meer wolken en een bui. Vooral morgen kan er veel regen vallen. Maxi ma uiteenlopend van 18 graden bij Tan- ger tot tegen de 25 in het zuiden. Tunesië: Op beide dagen in het noorden vaak be wolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur tegen de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk overal bewolkt en vooral van daag in het westen af en toe regen en langs de Atlantische kust een stevige wind. Middagtemperatuur van een graad of 10 in de Alpen tot ongeveer 15 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Vandaag perioden met zon en meest droog. Morgen meer bewolking en kans en een bui, misschien met onweer. Mid dagtemperatuur bijna 20 graden. Italië: Vandaag vrij veel bewolking en enkele buien, vooral in het midden fikse buien mogelijk met onweer, plaatselijk veel re gen Langs de wetskust van tijd tot tijd veel wind Morgen opklaringen zonnige perioden. Later vanuit het westen op nieuw kans op een bui. Middagtempera tuur van een graad of 8 in het noorden tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag opklaringen, af en toe zon en vrijwel droog. Morgen veel bewolking en kans op een fikse (onweers)bui. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Malta: Vooral op vandaag veel bewolking en en kele stevige buien, mogelijk met on weer. Morgen ook opklaringen en af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Op de eilanden in de Egeische Zee eerst wat zon. Elders meer bewolking en van het westen uit enkele buien. Tempera tuur aan zee rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: vandaag van het westen uit en kele opklaringen en wat zon. Langs de Turkse zuidkust en op Cyprus kans op een buien. Morgen vanuit het westen opnieuw kans op een bui. Middagtem peratuur op de stranden iets onder de 20 graden. Duitsland: Vandaag in de gehele noordoostelijke helft nog droog en kans op zon Verder Weerrapporten 20 november 071 Rotterdam zwaar bew Twente hall bew. Vlissingen zwaar bew. Maastricht regen Aberdeen regen Barcelona onbew Boedapest onbew. Bordeaux regenbui Dublin onbew. Frankfurt half bew Genève zwaar bew Helsinki licht bew Innsbruck licht bew Istanbul regenbui Klagenlurt mistbanken Kopenhagen zwaar bew. Las Palmas zwaar bew. Lissabon licht bew. Locarno zwaar bew Londen regen Luxemburg motregen SphT Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires half bew Casablanca half bew Johannesburg "o Los Angeles z New Orleans z New York o TelAviv lij regen zzo2 licht bew no 3 bewolkt en soms regen. De sten WJ oostenwind verdwijnt. Middags ME indaag tussen 0 en 5 nbli morgen in het zuidwesten hoger. Zwitserland: Flink wat bewolking en met na- westen en zuiden regen; bow \Q meter sneeuw. Maxima - J-J 7 graden Oostenrijk: Wolkenvelden, met nar vrijwel overal droog, temperatuur op de meeste pij ndci graden of lager. Aanvankelijk op de meeste plas wolkt en kans op natte sneeu* het zuidwesten echter tijdelijk a 1 gen. Middagtemperatuur tusse? 1 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst enkele opklaringen. Morgi jj Fe in Tsjechie veel bewolking en fl wat regen. Middagtemperatuui: jq en 5 graden. Hongarije: Eerst wolkenvelden. Morgen- kans op zon. Waarschijnlijk dn 111 dagtemperatuur 5 graden of iets 50c IC Di UTRECHT CORINE VAN ZUTHEM Soms slaat de twijfel toe bij An- nelies de Lange (51). „Het is zo dubbel. Ik roep altijd dat ik zo bewust mogelijk wil leven, met verantwoorde voeding en met zo min mogelijk chemische rommel in mijn lijf, en dan laat ik me nota bene vrijwillig een medicijn toedienen dat nog niet eens geregistreerd is." Maar het geld lonkt. Ze moet van een uitkering rondkomen. Om wat bij te verdienen, stelt de Enschedese zich beschikbaar voor medisch-wetenschappelijk onderzoek naar nieuwe genees middelen. Vorig jaar liet ze zich vrijwillig drie keer achter elkaar een week lang opnemen in een onder zoeksinstituut. Het betrof dit keer een experiment met een nieuwe oestrogeenpleister voor vrouwen met overgangsklach ten. „Ik hoefde er niet veel voor te doen. Je hangt een beetje rond op die zaal. En regelmatig doen ze testjes met je om te zien hoe je lichaam op het me dicijn reageert. Sommige vrou wen kregen er hartkloppingen van of werden misselijk, maar ik merkte er niets van." Het geld heeft haar tot nu toe steeds over de streep getrokken. „Voor dat onderzoek met die pleisters kreeg ik 2.300 gulden." Het ontwikkelen van een nieuw geneesmiddel is een kostbaar en langdurig proces. Het kost een farmaceutisch bedrijf zo'n acht tot twaalf jaar aan intensie ve research voordat het medi cijn geregistreerd wordt en aan patiënten voorgeschreven mag worden. Gemiddeld wordt er vijfhonderd miljoen gulden in geïnvesteerd, voordat het in de apotheek of bij de drogist ver krijgbaar is. Nadat het uitvoerig in laboratoria is onderzocht en, indien nodig, op dieren is ge test, wordt het nieuwe medicijn aan mensen gegeven. Dat ge beurt in eerste instantie met ge zonde vrijwilligers. Is het experiment met gezonde vrijwilligers geslaagd, dan wordt het medicijn uitgeprobeerd op patiënten, om te kijken of het ook helpt tegen de aandoening waarvoor het bedoeld is. Deze onderzoeken vinden meestal in ziekenhuizen plaats. Ook zijn er geneesmiddelen die zulke ern stige bijwerkingen hebben, zoals de meeste medicijnen te gen kanker, dat het niet verant woord is ze eerst aan gezonde mensen te geven. U-Gene Research in Utrecht is een van de drie instituten in Nederland die in opdracht van als gezonde vrijwilligers en pa tiënten daarvoor uitdrukkelijk hun toestemming hebben gege ven. Ook hebben ze recht op ruime bedenktijd en zijn artsen verplicht hun patiënten goed te informeren over aard, duur, ge volgen, risico's en alternatieven van de behandeling. Bovendien mag een proefpersoon zich te allen tijde terugtrekken, zonder opgaaf van redenen. Niet dat proefpersonen op dit moment volstrekt onbeschermd zijn. In vrijwel alle ziekenhuizen zijn zogenoemde medisch-ethi- sche toetsingscommissies ac tief, die hun toestemming moe ten geven alvorens een onder zoek met proefpersonen mag plaatsvinden. Dat geldt ook voor onderzoeken die in onaf hankelijke instituten, zoals U- Gene Research, plaatsvinden. Hoewel wettelijk is bepaald dat proefpersonen eerst toestem ming moeten geven voordat ze meewerken aan geneesmidde lenonderzoek, geeft Rutten toe dat het voor patiënten niet altijd gemakkelijk is om 'nee' tegen de arts te zeggen. Want wat moet je doen, als je ernstig ziek bent en de dokter komt aan je bed met de mededeling dat er een nieuw medicijn beschik baar is dat je misschien beter kan maken of de pijn kan ver lichten? Hij pleit daarom voor uiterste zorgvuldigheid in de benadering van vooral ernstig zieke en uitbehandelde patiën ten als het gaat om weten schappelijk onderzoek. Rutten: „De praktijk moet uit eindelijk uitwijzen of een medi cijn volstrekt veilig en doeltref fend is. Op het moment dat een geneesmiddel geregistreerd wordt, is het wereldwijd op ge middeld zo'n 15.000 mensen uitgeprobeerd. Dat is natuurlijk niet veel. Het komt dan ook re gelmatig voor dat jaren nadat een medicijn geregistreerd is, het toch ernstige bijwerkingen blijkt te hebben." Aimelies de Lange wordt regel matig door U-Gene Research en Pharma Bio-research benaderd of ze mee wil werken aan on derzoek. Maar ze is voorzichti ger geworden, zegt ze. „Ik ben voor al die onderzoeken zo vaak geprikt, dat de aderen in mijn linkerarm verstopt zijn vanwege al het littekenweefsel. En als er een keer écht iets met me aan de hand is, wil ik natuurlijk wel dat ze dan mijn bloed nog kun nen onderzoeken. Op verzoek van betrokkene is om privacy-redenen de naam Anne- lies de Lange gefingeerd. Op het moment dat een geneesmiddel geregistreerd wordt, is het we reldwijd op gemiddeld zo'n 15.000 mensen uitgeprobeerd. Dat is niet erg veel. Het komt dan ook geregeld voor dat jaren nadat een medicijn geregistreerd is, het toch ernstige bijwerkingen blijkt te hebben. TEKENING ERIC VAN DER WAL de farmaceutische industrie on derzoek verrichten naar nieuwe, nog niet geregistreerde medicij nen. Aan de circa zestig op drachten die het bedrijf jaarlijks binnen weet te halen, werken zo'n 1.500 tot 2.000 proefperso nen mee. Uiteraard zitten daar mensen tussen met nobele mo tieven die zeggen de medische wetenschap te willen dienen, maar voor het gros van de deel nemers is geld de drijfveer, geeft dl'. Lucas Paanakker, directeur van U-Gene Research, toe. Een onderzoek kan één dag du ren, maar ook drie weken. De vergoeding varieert van 100 tot 200 gulden per dag. „Het was wel gezellig", zegt de 29-jarige David Reuvekamp uit Almelo, die vorig jaar meewerkte aan een onderzoek naar een vervan gend middel voor morfine. Drie dagen werd hij opgenomen in het Utrechtse bedrijf, dat over 36 ziekenhuisbedden beschikt. Voor zijn medewerking kreeg hij negenhonderd gulden, in clusief reiskostenvergoeding. „Het was snel verdiend. Som mige mensen verklaarden me voor gek. Nog voor geen mil joen zouden zij eraan meewer ken. Stel dat je er wat aan over houdt... Maar ik zag geen be zwaar. Het is mijn lichaam en ik beslis zelf wat daar mee ge beurt. Het medicijn was boven dien al in Amerika getest, zei den ze." De hoogte van de vergoeding hangt af van de lengte van het onderzoek en het ongemak dat het voor de vrijwilliger met zich meebrengt, zegt Paanakker. Hoe groter het ongemak, hoe hoger de vergoeding.Als men sen bijvoorbeeld een maagkijk operatie moeten ondergaan, dan is dat veel belastender dan een paar keer bloed afstaan. Je houdt er niets aan over, maar liet is gewoon vervelend. Vaak denken buitenstaanders dat de hoogte van de vergoeding sa menhangt met het risico dat vrijwilligers lopen. Maar dat is niet zo." Dat risico, vervolgt de directeur van U-Gene Research, is boven dien gering. „Als je een middel voor het eerst aan mensen geeft, weet je natuurlijk nooit voor honderd procent zeker hoe ze daar op reageren en wat de bijwerkingen zijn. Er is welis waar heel veel bekend uit voor onderzoeken en dierexperimen ten, maar je neemt altijd een ri sico. Maar dat is een 'aanvaard baar' risico. Natuurlijk kunnen mensen er iets aan overhouden. Alles kan. Maar dat is niet waar schijnlijk. Het risico dat ze lo pen als ze hier worden opgeno men is waarschijnlijk veel klei ner dan het risico dat ze lopen als ze hier weggaan en de straat oversteken. Bovendien krijgen deelnemers een grondige medi sche keuring, zowel voor als na het onderzoek. Ook gedurende het onderzoek staan ze onder intensieve controle van artsen en verpleegkundigen en worden regelmatig bloed- en urinemon sters afgenomen. En als blijkt dat een middel ernstige bijwer kingen heeft, dan wordt het on derzoek onmiddellijk afgebla zen." Naar schatting werken jaarlijks een half miljoen mensen mee aan medische experimenten. Eerst moeten ze een bereidver klaring tekenen waarin ze offi cieel toestemming geven. Het farmaceutisch bedrijf en/of het onderzoeksinstituut zijn, con form de Nederlandse wetge ving, verantwoordelijk voor 'ie dere mogelijke schade die ver band houdt met deelname aan het onderzoek'. Indien vrijwilli gers er nadelige gevolgen aan overhouden, moet het bedrijf voor passende behandeling zor gen. Naar verwachting treedt in de loop van volgend jaar de wet Medisch-wetenschappelijkOn- derzoek met Mensen in wer king. Voor U-Gene Research brengt die nieuwe wet geen ver andering in de werkwijze met zich mee. Paanakker: „Het is in feite niet meer dan een wettelij ke basis voor procedures en richtlijnen die al jaren worden gehanteerd. De geneesmidde lenbranche wordt vaak ten on rechte afgeschilderd als een be drijfstak die alleen maar op geld uit is, maar het is veruit de meest wettelijk gereguleerde en georganiseerde bedrijfstak die er bestaat, veel meer nog dan de voedingsmiddelenbranche. Een farmaceutisch bedrijf kijkt wel uit om een middel op mensen te testen dat potentieel gevaar lijk is." In het wetsvoorstel staat onder meer dat medisch onderzoek alleen mag worden uitgevoerd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26