lagers over Schiphol vliegen vaker Sail 2000 moet nog groter en imposanter worden ANWB verwijt gemeenten toeneming zwerfvuil drie miljoen weg Randstad Werknemers havenpool SHB zoeken steun bij havenbedrijven Kettingkunstenaar lortuarium Schiphol in gebruik ogelijk nieuwe ronde in e tiering kottervisserij (NDERDAG 20 NOVEMBER 1997 975 21 Jnsen die met regelmaat over de geluidshinder van Ijphol klagen, blijken ongeveer net zoveel te vliegen ■mensen die nooit klagen. Klagers vliegen gemiddeld Is vaker dan de doorsnee Nederlander. lelft van hen heeft het afge- 31 jaar een of meer vliegrei- tgemaakt. Zo'n 58 procent de klachten over vliegtuig- d in de periode 1992-1996 fcoinstig van 1,5 procent van lagers, ofwel van 436 men- jeze opmerkelijke cijfers ko men uit een nog niet openbaar gemaakt onderzoek van Regio plan Stad en Land in opdracht van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de Commissie Geluid hinder Schiphol. Van de 450.000 klachten in de periode 1992- 1996 zijn 260.000 afkomstig van bovengenoemde groep. Het onderzoek zou vandaag openbaar worden gemaakt en als basis dienen voor een advies aan minister Jorritsma (ver keer). De Commissie Geluidhin der Schiphol (CGS, een breed samenraapsel van lokale bestu ren, bedrijfsleven, bewonersor ganisaties en milieugroepen) meent echter dat er nog aanvul lend onderzoek nodig is voor de periode 1988-1992, toen er sprake was van een scherpe stij ging van het aantal klachten. Volgens betrouwbare bron nen bestaat er echter onenig heid over de interpretatie van de cijfers. Een conclusie van het rapport is dat de klachtenregi stratie haar waarde verliest als meetlat voor geluidshinder. Het klachtenbeeld wordt sterk ver tekend door het kleine aantal zeer frequente klagers. Terwijl in de onderzochte pe riode het vliegverkeer met een factor 2 steeg, nam het aantal klachten met een factor 25 toe; het aantal klagers steeg met een factor 5 a 6. Het geluidsniveau nam in dezelfde periode echter af als gevolg van ander baange bruik, nieuwe vliegprocedures en stillere vliegtuigen. Verder blijkt uit het onder zoek dat in een enorm gebied over Schiphol wordt geklaagd, van de Betuwe tot Groningen aan toe. In dit gebied wonen vier miljoen mensen. Slechts 31.000 individuen hebben in de onderzochte periode één of meerdere keren geklaagd. De CGS wil nader onderzoek naar de samenhang tussen blootstelling aan geluid, percep tie van overlast en de effecten hiervan. Dit aanvullend onder zoek zou kunnen worden mee genomen in een lopende studie naar de gezondheidskundige aspecten van het wonen rond Schiphol. ;paste wijze is het mortuarium op Schiphol ieel in gebruik genomen. Voor zover bekend hiphol hiermee de eerste luchthaven ter we- met een dergelijke speciaal ingerichte ruim- n mortuarium op Schiphol is een vanzelf- :ende noodzakelijkheid, aldus directeur J. oop tijdens zijn toespraak. „Opvallend vaak den we dan ook tijdens realisatie de opmer- „Wat gek dat dit er nooit geweest is", aldus fop. «mortuarium, dat deze zomer gereed kwam, 1 sindsdien zijn nut al bewezen. Zo konden [ht Nederlandse toeristen die in juli in Egyp- wamen bij een verkeersongeval naar het gloednieuwe dodenhuis worden gebracht voor identificatie. Onlangs werd hier ook het stoffelijk overschot opgebaard van de Mexicaanse zange res Maria de Lourdes die op de luchthaven over leed. Tot voor kort was het altijd behelpen. Zo moes ten de slachtoffers van de vorig jaar in de Wad denzee neergestorte Dakota nog in een hangar worden ondergebracht. Het hoofd van de Douane Post Schiphol Vrachtstation zei blij te zijn met het mortuarium. In het buitenland worden kisten met stoffelijke overschotten soms gebruikt voor smokkel, van bijvoorbeeld verdovende middelen. Hoewel dit verschijnsel zich in Nederland niet heeft voorge daan, biedt het mortuarium de mogelijkheid het onderzoek van een kist goed af te handelen. Het gemeentelijk beleid van af val- en grofvuilinzameling is de oorzaak van een sterke toene ming van gedumpt afval in na tuurgebieden, wateren en langs wegen. Dat schrijft de toeris tenorganisatie ANWB in een brandbrief aan de gemeenten namens een aantal natuur-, re creatieve- en toeristische orga nisaties. Volgens de ANWB heeft het eerlijke principe 'de vervuiler betaalt' een schaduwzijde door wat ze noemt het ontwijkge- drag van de vervuiler. Tal van gemeenten halen het grofvuil niet meer gratis op en weigeren bepaalde soorten als puin en hout. De organisatie signaleert dat burgers hun afval brengen naar afvalbergingen van jacht havens, dagrecreatie- en kam- peerteneinen. ,,ln een aantal gevallen hebben de beheerders daarvan die bergingen verwij derd of moeilijker toegankelijk gemaakt. Gevolg is dat burgers en recreanten afval achterlaten of dumpen op ongewenste en moeilijk te controleren plaat sen." De organisaties roepen de gemeenten op om passende maatregelen te nemen bij het verzamelen van afval, het toe zicht en de handhaving. Tijdens de behandeling van de milieubegroting in de Twee de Kamer legde ook de WD de verantwoordelijkheid voor zwerfvuil bij de gemeenten. De liberaal Klein Molekamp wilde dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten samen met de Consumentenbond, de ANWB, de stichting Nederland Schoon en het bedrijfsleven een plan tegen zwerfvuil zou maken. Ook vroeg hij verbetering van de controle op de illegale dump in natuurgebieden. Voor meer controle zou de politie de be schikking moeten krijgen over extra mensen, meende Klein Molekamp die de instelling van een Milieu Inlichtingen- en Op sporingsdienst bepleitte. voorlaatste trekking van de j3j itsloterij dit jaar, op 2 de- ber, gaat alle records bre- Er zijn inmiddels al drie I01 oen loten verkocht. Stads - gezien doet één op de Nederlandse gezinnen Is mee aan de jacht op de rui11 fdprijs van netto dertien se oen gulden, de grootste in ons land uitge- mcurrent De Postcodelo- heeft een hoofdprijs van miljoen, maai' daarover 1, t de winnaar nog 25 pro kansspelbelasting beta len. De hoofdprijs van de staatsloterij is een netto be drag. De SENS, de organise rende stichting, gaat er vanuit dat door de goudkoorts bij het publiek een recordomzet wordt geboekt. Behalve voor de trekking van de maand december blijkt ook de interesse voor de Ou- dejaarsloterij groter dan ooit. Deze loterij heeft hoofdprijzen van tien en vijf miljoen gul den. Vorig jaar waren drie da gen voor het sluiten alle 2,2 miljoen loten verkocht. Dit jaar zijn er 2,6 miljoen loten gedrukt. De totale prijzenpot bedraagt 70 miljoen. imt mogelijk een nieuwe ngsregeling voor de kot- serij. Minister Jozias van jifn praat daar binnenkort met de sector. De vissers n aangegeven oor te heb- aar een nieuwe ronde. De sanering, die in juli werd aten, leidde tot het uit de nemen van zeventien ?n. Van Aartsen betaalde oor fl 5,1 miljoen. 5r de vermindering van de >ta hebben Van Aartsen ijn ambtsvoorgangers al verscheidene saneringsrondes doorgevoerd. In totaal zijn sinds 1988 bijna 150 schepen uit de vaart genomen. De Europese Unie betaalt mee aan de sane ring. Vorig jaar besloot de Neder landse regering tot een pakket maatregelen voor de herstruc turering van de visserij ter waar de van f45 miljoen. Eenderde deel daarvan is dus nu gebruikt voor de sanering. Over de beste ding van het Testerende budget praat de minister nog met de sector. Groter en nog imposanter, zo moet de zeilmanifestatie Sail 2000 in Amsterdam te boek gaan. Het nautische evenement vindt plaats van 24 tot 28 au gustus 2000. Voor het eerst sinds het bestaan van Sail Am sterdam, worden nu ook vijf an dere Nederlandse havens bij het zeilfeest betrokken: Den Helder, IJmuiden, Delfzijl, Vlissingen en Scheveningen. Producent Ende- mol speelt dit keer geen rol bij de exploitatie van het evene ment. Het is voor de zesde keer dat in de hoofdstad de vijfjaarlijkse Sail-manifestaite plaatsvindt. De laatste keer in 1995 ging het festijn de geschiedenis in als 'Commersail', vanwege de grote commercie die met het evene ment gepaard ging. De kritiek over het inschakelen van Ende- mol was niet van de lucht. Ook in het nieuwe milennium zal de commercie nadrukkelijk aan wezig zijn, weet voorzitter H. Verkoren van de Stichting Sail. „Dat is noodzakelijk om Sail voor het publiek gratis toegan kelijk te houden." De kosten zijn dit keer ge raamd op ruim 13 miljoen gul den. De helft van dat bedrag zal opnieuw moeten komen van hoofdsponsors. De rest van het budget moet de stichting nu zelf verdienen met onderaannemers die zorgen voor de merchan dising, verhuur van partysche pen, catering en het verpachten van het Sail-terrein. In 1995 be droegen de kosten nog 8,5 mil joen, waarvan 2,7 miljoen was bijeengebracht door zes hoofdsponsors. Twee jaar geleden was die commerciële exploitatie nog in Burgemeester Patijn van Amsterdam onthulde deze week het logo van Sail 2000. handen van Endemol. Het kwam de organisatie op veel kritiek te staan. „We hadden geen reden tot klagen", aldus dit keer in eigen huis te doen." een diplomatieke Verkoren, Sail 2000 moet het grootste „maar we hebben besloten het Sail-evenement worden dal ooit in Amsterdam is gehouden. Wa ren er in 1995 nog zes tallships aanwezig, dit keer hoopt de or ganisatie zo'n vijftien windjam mers in de haven te ontvangen. Amsterdam is in 2000 het eind punt van de transatlantische Cutty Sark Tall Ship Races. Die wedstrijd start in Genua en voert via Southampton, Ber muda, New York en Boston naar het Canadese Halifax. Van daar start het laatste deel van de race naar Amsterdam. Omdat sommige, snelle sche pen geruime lijd voor 24 augus tus in Nederland zullen arrive ren, wordt dit keer ook gebruik gemaakt van vijf andere aan loophavens. De betrokken ge meenten hebben hun mede werking toegezegd de schepen een warme ontvangst te berei den. In alle havens kan het pu bliek de schepen gratis bezichti gen. Ook in 2000 worden de vele honderden kleine en grote schepen weer opgewacht in IJmuiden. Traditiegetrouw vaart het scheepsspektakel dan via het Noordzeekanaal naar Am sterdam. De Sail-organisatie zegt niet van plan te zijn te gaan betalen voor de komst van de tallships. Veel van deze varende zeilreu- zen hebben vaak grote moeite het schip in de vaart te houden vanwege de hoge kosten. Niet zelden vragen de schepen grote bedragen aan de havens die zij aandoen. „Schepen die in financiële problemen verkeren krijgen in Amsterdam wel de mogelijkheid ontvangsten of party's aan boord te organiseren. Die kun nen extra geld opleveren. Maar niet voor vier uur 's middags. We willen dat ook het gewone publiek de schepen overdag kan bezoeken", aldus Sail-directeur B. Heppener. Zo'n 75 werknemers van de ha venpool SHB in Rotterdam zijn vanochtend begonrjen aan een rondgang langs havenbedrijven om steun te zoeken voor hun kritiek op de Vervoersbond FNV. De werknemers zijn het niet eens met de koers die de bond vaart in de onderhande lingen met SHB-directeur J. Schermer over bezuinigingen bij de arbeidspool. Rond kwart voor acht arri veerden de SHB'ers bij de Fruit- terminal aan de Merwehaven. Vervolgens stonden bezoeken aan de ECT-terminal aan de Waalhaven, en de overslagbe drijven aan de Brittaniahaven op het programma. De SHB'ers beperkten zich tot gesprekken met collega's in de kantine. Blokkades van bedrijfspoorten, zoals die de afgelopen maanden herhaaldelijk plaatsvonden, stonden niet op het program ma. De SHB'werknemers verdwe nen onlangs uit de onderhande lingsdelegatie van de Vervoers bond FNV na een conflict over de te volgen koers. De SHB'ers wilden onderhandelen op basis van door ledenvergaderingen vastgestelde uitgangspunten. Die behelzen onder meer sa menwerking met de Amster damse havenpool en een volle dig behoud van loon. De bonds- bestuursleden, gesteund door de sectorraad havens waarin ka derleden bij alle havenbedrijven zitten, wilden alleen praten over de problemen bij de Rotter damse pool. Oosterse geneesmiddelen gevaarlijk DEN HAAG ANP Oosterse geneesmiddelen die in Chinese toko's vrij verkrijgbaar zijn, kunnen een gevaar zijn voor de gezondheid. De Inspectie voor de Gezondheidzorg heeft bij onderzoek tenminste twee eerder in beslag genomen middelen aangetroffen. Eén daarvan zou alleen op doktersrecept mogen worden afgeleverd. Dit schrijft de Consumen tengids in de vandaag verschenen editie. Rotterdam Kunstenaar Jerry Milton Tjon-Tam-Sin boetseert met een kettingzaag een oude monu mentale boom in vorm, die in het hart van een nieuw speelpleintje in Rotterdam komt te staan. De zaag volgt in grote lijnen de vormen van een klein beeldje dat de kunstenaar met behulp van tekenin gen en foto's vooraf van de boom maakte. Eerder maakte de kettingkunstenaar boomobjecten in het Amsterdamse Vondelpark, de Haarlemmer Hout en het Rotterdamse Kralingse Bos. foto anp leiziger die is overleden, wordt vanuit het nieuwe mortuarium op Schiphol op transport gezet. Er overlij- ip Schiphol in en op de platforms en in en bij de vliegtuigen zo'n 45 mensen per jaar. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21