Kleine kweker boos over nieuwe veilingtarieven Alphen probeert dertig junks met methadon te lokken Dienstencentrum in januari open Rijn Veenstreek ;r Stem CDA geeft doorslag bij contributieverhoging Politie voorkomt boete en puntverlies volleyballers ang&Olufsen DERDAG 20 NOVEMBER 1997 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356-111 einverkeer rond Alphen ligt stil itn aan den run Tussen Utrecht en Alphen aan den Rijn rij- igeen treinen door een breuk in de bovenleiding. De Spoor- ndeo 'en hadden vanmorgen ook elders de nodige problemen, j. en stopbussen zijn ingezet. De vertraging voor reizigers is ihalf uur tot drie kwartier. ttussen Utrecht en Gouda rijden geen treinen. Het is voor eerst dit seizoen dat winterse weersomstandigheden het oi orverkeer parten spelen, i va .phenaar Rienk Ratsma overleden void r dei aan den run De Alphenaar Rienk Ratsma is gisteren op egel I- ?oed en It jarige leeftijd overleden. Ratsma nam samen met M. van As- )ld. 1 en in 1989 het initiatief om in het Anthonie van Leeuwen- fcZiekenhuis een zogenaamd 'blijfhuis' op te richten. Een iin de nabijheid van het ziekenhuis waarin familieleden van iar zieke patiënten kunnen overnachten. Ratsma ging uit van ledachte dat patiënten juist in die omstandigheden hun sten hard nodig hebben. Om dit initiatief te verwezenlijken n\ de hij samen met Van Asperen en wielrenner Gerrie Knete- vj nn naar de Tweede Kamer om de plannen voor dit 'blijfhuis' ie lichten. elen lijsttrekker VVD Alkemade onsi iofarendsveen Luuk Beelen gaat als lijsttrekker van de WD •plat lemeenteraadsverkiezingen in Alkemade in. Achter de wet- gt I ider bezet Henk van Duijkeren de tweede plaats. Kees uit den vai igaard, Peter Koek en Ton van Velzen nemen de volgende M atsen in. Helen Hannema is op plaats zes de eerste vrouw. 3te n: imenkap in Woubrugge begonnen iirrugge De bomenkap rond Woubrugge is in voDe gang. leren ondervond het verkeer zelfs enige tijd hinder van de nen die over de provinciale weg N446 tussen Ofwegen en runwoude marun kramp Politiek Rijnwoude is verdeeld over een verhoging van de con tributie met ongeveer vijftien gulden per jaar foor leden van de openbare bibliotheek van Hazerswoude. D66 vindt dat de gemeente het tekort van 17.000 gulden die de 'bieb' heeft als ge volg van de verhoging van het leenrecht moet subsidiëren. Ook de PvdA voelt weinig voor doorberekening van de lasten aan de lezers. Met name de jeugd wil zij ontzien. D66 en PvdA vrezen een te rugloop van leden als de contri butie omhoog gaat of als de le zers dertig cent extra per ge leend boek moeten betalen. PvdA-lid II. Goes verwees hier voor naar een onderzoek bij bi bliotheken die al enkele jaren het leenrecht doorberekenen. Bij sommige centra was het aantal uitleningen volgens Goes met dertig procent afgenomen. M. Loomans van D66 vreest dat een verhoging met name voor ouderen en minder draagkrach tige gezinnen niet is op te bren gen. Voor haar partij is dit on aanvaardbaar. De fractieleden van WD en SGP/RPF gingen gisteren tij dens de vergadering van de commissie welzijn wel akkoord met het voorstel van burge meester en wethouders. Zij vin den dat er grenzen zijn aan de subsidie-mogelijkheden van de gemeente. Daarbij, stelde SG- P/RPF-fractievoorzitter M. van Leeuwen, zijn er meer biblio theken in Rijnwoude. Hij vond het ongepast om een uitzonde ringpositie te creëren voor de openbare bibliotheek van Ha zerswoude. CDA-lid I. Demoed wil het voorstel van B en W eerst nog met zijn fractie be spreken. Zijn partij, die de door slag moet geven, komt er 18 de cember op terug, als de ge meenteraad het voorstel behan delt. Het dorpshuis in Ter Aar puilt uit van de kwekers die moeite hebben met de nieuwe tarieven op de veiling van Aalsmeer. foto loekzuyderduin De groten worden groter en de kleine kwekers sterven langzamerhand uit. Dat was gisteravond de teneur van verschillende betogen van kwekers tijdens de druk be zochte ledenvergadering van de sectie Aar- en Veen- streek. Zij reageerden op de nieuwe tarieven die de direc tie en het bestuur van de Aalsmeerse bloemenveiling wil len doorvoeren. ter aar marieta kroft Bloemen en -plantenkwekers uit Alkemade, Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop wa ren massaal naar het dorpshuis in Ter Aar gekomen. Met 212 kwekers waren er bijna honderd meer dan tijdens de jaarverga dering van een jaar geleden. De verklaring ligt voor de hand: op de agenda stond een toelichting op de bij velen omstreden nieu we tarieven die het veilingbe- stuur met ingang van 1 januari wil doorvoeren. Om bloemen te kunnen blij ven aanvoeren in Aalsmeer moet een kweker volgend jaar in plaats van 300 gulden, 2750 gulden gaan betalen. Per kar die hij gebruikt om zijn producten op te zetten moet hij nog eens twaalf gulden neertellen. Nu is dat nog vier gulden. De heffing per verschillend aangevoerde soort bloem of afmeting gaat van vier naar zes gulden. Ter compensatie wordt de provisie (het percentage af te dragen veilingkosten van de totale om zet) verlaagd van 4,3 naar 2,2 procent. Het veilingbestuur hanteert hiermee het principe 'kostenmaker is kostendrager'. Voor dat principe konden de aanwezigen gisteravond nog wel begrip opbrengen. Ze twij felden er echter sterk aan of het bestuur dat principe wel juist hanteert. Volgens de Ter Aarse kweker Th. Hartveld profiteren juist de grote kwekers van de maatregel, terwijl zij ook veel kosten veroorzaken. ,,Met al die grote gebouwen die u heeft neergezet en nog gaat neerzet ten maakt u wel kosten voor de grote kweker. Beseft het bestuur wel wat het in veel gezinnen aanricht? Ik noem dit geen co- operatie meer. Bij een coöpera tie is het gelijke monniken, ge lijke kappen." Volgens Hartveld zijn de klei ne kwekers de veiling 'altijd al een doorn in het oog geweest.' ,,Ik hoop dat u zich nog drie maal bedenkt voordat u deze tarieven doorvoert, want het mag dan wezen dat u denkt dat u van de kleine kweker niet kunt eten, maar pas op dat u straks van de groten niet kunt slapen." Een luid applaus uit de zaal volgde. Volgens bestuursvoorzitter F. Kuipers hoeven de nieuwe ta rieven helemaal niet te leiden tot het groter worden van de groten en het kleiner worden van de kleine kwekers. „Een grote potplantenkweker ge bruikt veel karren en moet veel meer gaan betalen." Volgens Kuipers is het nodig om de ta rieven in evenwicht te brengen omdat sommige aanvoerders, die relatief weinig kosten ma ken, hebben gedreigd naar an dere afzetkanalen voor hun pro ducten te zoeken. „Met elkaar moeten wij onze toekomst vei ligstellen." De bestuursvoorzitter wees op het feit dat de veiling de ko mende twee jaar opdraait voor eventuele stijging van de vei lingkosten die boven de 25 pro cent uitkomen. Bovendien kan een kweker die nu lid van de Aalsmeerse veilig is, overwegen om 'gastzender' te worden. Dat wil zeggen dat hij maar 750 gul den jaarcontributie en één pro cent extra provisie over de eer ste twee ton omzet hoeft te be talen. Een kweker met een om zet van onder de 133.000 gulden (circa de helft van het totale aantal) is met deze regeling goedkoper uit. Wel raakt hij dan zijn stemrecht kwijt. De leden stemmen tijdens de algemene ledenvergadering in december over de nieuwe tarie ven. leiden tim brouwer de koning Een 59-jarige volleyballer uit Amsterdam heeft de politie in geschakeld om puntverlies en een boete te voorkomen. Om dat de politie van het district Rijn en Braassem gisteren schriftelijk bevestigde, dat hij zaterdag in de file op de A4 stond, heeft hij een sluitende verklaring voor zijn te late komst bij een wedstrijd. De Amsterdammer raakte met zijn team verzeild in de fi le ter hoogte van Roelo- farendsveen, waar de weg van wege een ongeval tweeënhalf uur was afgesloten. Het team van de Amsterdammer kwam daardoor te laat bij een uit wedstrijd en kreeg reglemen tair een boete en punten in mindering. Volgens politievoorlichter J. Nelemans van het district Rijn en Braassem komen verzoe ken als die van de Amsterdam se volleyballer zelden voor. „Hieruit spreekt een zeker fa natisme", aldus Nelemans. „Toch hoop ik niet dat dit va ker gaat gebeuren, want dat zou de politie een hoop extra werk bezorgen." Ook D. Duurkoop van de Nederlandse volleybal bond (NeVoBo) vindt de zaak op merkelijk. „Als er sprake is van overmacht, behandelen wij teams die te laat komen soe pel", aldus Duurkoop. „Wel moeten ze het liefst schriftelij ke verklaringen leveren. Maar dan heb ik het over de lande lijke competitie (tot en met de derde divisie) en ik vermoed dat het in dit geval om lagere afdelingen gaat. De betreffen de speler is 59 jaar. Bovendien heeft Amsterdam weinig goe de volleybalclubs. En in lagere regionen is nog meer toege staan. Daar komen teams soms met vijf in plaats van zes spelers het veld op." Auto terecht alphen aan den run Een politieman heeft een ver miste auto in de Alphense Kraaienhorst teruggevonden. Op 100 meter van de plaats waar het voertuig in de nacht van dinsdag op woensdag was ontvreemd, trof de surveilleren de agent de personenauto giste ren weer aan. oude wetering ZO MOOI UN EEN TV ZIJN i Oen 55 cm beeldbuis met 1 Visiondear techniek. et bijna zwarte contrast- I <m, dat "uit" het toestel en het beeld mooier maakt, it alles in een vormgeving I ervan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. I it kiest u voor mooist KATWIJK êlectro World Peursum b.v. Voorstraat 31 b-33. LEIDEN C eef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. N00RDWIJK ë)e Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. 0EGSTGEEST 1 'Oest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG Roest b.v., Anjelierstraat 37 ROELOFARENDSVEEN '-ogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN Ie Ru Zn., Voorstraat 25. Geregeld krijgt Aleid van der Meer de vraag van buurtbewo ners of zij nog iets kunnen doen voor het nieuwe dienstencen trum Alkemade. De coördinator van het centrum, dat op 1 janu ari opengaat, is blij met elke helpende hand. „Het is een te ken dat het centrum leeft in de wijk. Niet alleen bij de ouderen die er straks gebruik van gaan maken, maar ook bij de mensen in de buurt", merkt de inwoon ster van Oude Wetering op. Het zorg- en dienstencen trum, dat de gemeente Alkema- de financiert, is ondergebracht in het nieuwe verzorgingshuis Huize Jacobus in Oude Wete ring. „Het is de opzet dat de ou deren die nog thuis wonen en de bewoners van Jacobus van de diverse activiteiten gebruik maken. Soms gescheiden, maar veelal samen. Niet alleen de ou deren uit Roelofarendsveen en Oude Weteripg, maar ook die uit bijvoorbeeld Oud Ade, Rijp- wetering en Kaagdorp. Al besef ik wel dat het een hele stap is om naar Oude Wetering te ko men vanuit die kernen. Wellicht is het mogelijk om als daar be hoefte aan is vervoer te regelen. Al is dat op dit moment nog niet aan de orde. Onze eerste zorg is dat het centrum gaat lopen", zegt Van der Meer. De coördinator denkt daarbij aan een heel pakket van activi teiten in het centrum. Zoals drie inlopen per week. „Gezellig een bakje koffie met elkaar drinken, maar ook een happy hour op vrijdagmiddag, bridge, klaver jassen, sjoelen, meer bewegen voor ouderen, creatieve 'activi teiten, diverse cursussen en ui teraard cultuur, zoals muziek en toneel." Daarnaast kunnen ou deren er ook terecht voor hulp bij het invullen van formulieren, de thuiszorg en andere oude ren-voorzieningen. Om dat mogelijk te maken zijn de diverse verenigingen in Alkemade aangeschreven met de vraag wat ze kunnen bieden. „Met de toneelverenigingen, koren of muziekverenigingen in de diverse dorpen kun je een leuk programma maken. Door contacten met en bezoeken aan vergelijkbare centra in Lisse, Al phen aan den Rijn, Boskoop en Maarssen weet ik dat zulke acti viteiten druk bezocht worden. Al heb ik wel geleerd dat som mige activiteiten in het ene dorp bijzonder goed aanslaan en in het andere weer niet. Dus moeten we ontdekken wat de mensen hier op prijs stellen. Het centrum zoals dat in Ja cobus wordt opgezet is nieuw voor Alkemade. Al zijn er ook nu diverse activiteiten voor ou deren. „Bijvoorbeeld door de Stichting Ouderen Beleid (SOB) en de Katholieke Bond voor Ou deren (KBO). De SBO maakt deel uit van het dienstencen trum, dus die activiteiten ko men onder onze vlag. De KBO blijft actief als belangenorgani satie, maar kan desgewenst ook hier terecht met haar activitei ten. Hoe meer, hoe beter, is de opzet." Van der Meer beseft dat de activiteiten staan of vallen met het aanbod van vrijwilligers. Sommige activiteiten op het verlanglijstje van de coördinator kunnen pas beginnen als er vol doende vrijwilligers zijn. „Er moeten nog wel wat vrijwilligers bijkomen, maar ik ben niet on tevreden. In Huize Jacobus staan 120 vrijwilligers op de lijst en op die van het centrum nu ruim 80. Wel zijn veel mensen voor beide instanties actief. Nu is het niet zo dat je zeven dagen in de week in touw moet zijn. Er zijn mensen die bijvoorbeeld maar eens in de zes weken iets doen. Dat hangt af van de be schikbare tijd en zin. Elk uurtje is welkom." De Oudeweteringse - zelf 22 jaar actief als vrijwilligster - is de enige beroepskracht binnen het nieuwe project. Daarnaast krijgt zij steum van twee Melkertbaners, die dienst doen als gastvrouw en andere werk zaamheden voor hun rekening nemen. „Wat ,mij betreft kun nen we beginnen. Maar eerst staat nog de verhuizing van Ja cobus op het programma. Op het ogenblik gaat al onze aan dacht uit naar die klus." Aleid van der Meer „We kunnen nog heel wat vrijwilligers gebruiken." foto hielco kuipers Geen folders in ziekenhuis leiderdorp/alphen aan den rijn robbert minkhorst Het actiecomité 'Zorg voor ie dereen' heeft gisteren vergeefs geprobeerd in de ziekenhuizen in Leiderdorp en Alphen aan personeel folders uit te laten de len. De directie heeft het comi té, een initiatief van de Socialis tische Partij, de toegang gewei- gerd. Het comité heeft het daar echter niet bij laten zitten. Van morgen zijn alsnog mensen naar de ziekenhuizen Rijnoord en St. Elisabeth gegaan om hij de ingang de folders uit te de len. De actievoerders proteste ren tegen de tweedeling in de zorg. Door bezuinigingen en 'een oerwoud aan regels en for mulieren' wordt de zorgsector minder toegankelijk voor de la gere inkomensgroepen, stellen zij. Het comité heeft de afgelopen weken in Alphen verschillende zorginstellingen en huisartsen, tandartsen, fysiotherapeuten en apothekers benaderd met het verzoek om de folders te kun nen achterlaten. Dit, aldus het comité, had bij geen enkele in stelling problemen opgeleverd. Behalve dan bij Rijnland, die het comité weigerde. „Het is geen weigeren", aldus voorlichter J. Vink van het zie kenhuis. „We staan geen hand tekeningen- of folderacties toe van actiegroepen of politieke partijen. Dit wordt in geen en kel bedrijf toegestaan. We heb ben wel even getwijfeld, omdat het om een folder over de ge zondheidszorg gaat." alphen aan den run. robbert minkhorst Dat Alphense drugsverslaafden voortaan in hun eigen woon plaats methadon kunnen krij gen, is mooi. Nog mooier vin den wethouder Frank Dales en coördinator Stan van der Meel van het Centrum Verslavings zorg Zeestraat dat hulpverleners met de methadonverstrekking greep kunnen krijgen op de groep verslaafden. „We zijn ver heugd dat we de verslavings zorg niet alleen hebben behou den, maar nu zelfs een stevige impuls geven." Want met de plaatsing van een portocabin vlakbij het poli tiebureau volgend voorjaar ma ken de gemeente en bureau Zeestraat slechts een begin met het geven van betere vesla- vingszorg, zo verduidelijkten de wethouder en de coördinator gisteren tijdens een persconfe rentie. „We willen drugsver slaafden uit het milieu halen waarin ze nu verkeren", aldus Dales. „In plaats van het bestrij den ervan willen we het pro bleem bij de wortel' aanpak ken." Het Centrum voor Versla vingszorg zet namelijk ook een intensieve individuele trajectbe geleiding (ITB) op voor de drugsgebruikers. Dat betekent dat medewerkers van Zeestraat de vinger aan de pols houden, dat zij verslaafden helpen bij het zoeken naar een baan en een huis en zonodig zorgen voor sanering van schulden. Dales: „Dit traject heeft twee doeleinden: we zorgen dat deze groep weer in de maatschappij terechtkomt en tegelijk moet de overlast, zoals kleine inbraken, worden verminderd. We laten de verslaafden geregeld op spreekuur bij Zeestraat komen. Het middel om ze te lokken en vast te houden is het verstrek ken van methadon. De ongeveer dertig verslaaf den kunnen straks tot drie keer per week in de portocabin voor hun dosis methadon terecht. De methadon wordt, aangelengd met limonade, verstrekt in be kers. Van der Meel en Dales ver zekeren dat er geen overlast voor de omgeving ontstaat. Ten eerste omdat er bijna niemand in de buurt woont. Ten tweede omdat de ervaringen van ande re steden ook positief zijn. Da- les: „Er liggen geen spuiten. Mensen moeten vooral een psy chologische drempel overwin nen. In Den Haag wordt me thadon in een sjieke wijk ver strekt. Volgens mij weten de be woners daar niet eens dat die voorziening er is." Alphense verslaafden moes ten altijd naar Leiden voor hun methadon. Dankzij goed over leg met alle betrokken partijen, 'stille diplomatie' en de bereid willigheid van Leiden kon de voorziening naar Alphen wor den gehaald. Leiden, dat als centrumgemeente de rijkssub sidies voor verslavingszorg be heert en verdeelt, bleek bereid om 220.000 gulden aan Zee straat in Alphen te geven. De gemeente vult dat bedrag in de eerste twee jaar met nog eens 100.000 gulden aan. Volgens Van der Meel ver wacht bureau Zeestraat dat het project aanslaat bij eenderde van de groep verslaafden. Hij acht het niet reëel om te denken dat alle verslaafden uit de pro blemen raken. „Ook al komen we niet verder dan het vinden van een huis en het saneren van de schuld, dan is dat toch al heel wat." Zeestraat blijft me thadon verstrekken aan de ver slaafden die niet aan alles mee werken. Overigens komen ook weer niet alle verslaafden in aanmerking voor het begelei dingstraject; sommigen hebben al woonruimte en werk. Behalve een begeleidingstra ject en de verstrekking van me thadon begint Zeestraat ook met een poliklinisch spreekuur in psychiatrisch centrum Rijn- aarde voor alcohol-, gok- en medicijnverslaafden. Het huidi ge onderkomen van Zeestraat aan de J.P. Coenlaan gaat dicht. De gemeente biedt verder extra voorlichting aan aan alle basis scholen. Die kunnen de hoogste groepen laten informeren over alcohol, roken en drugs. Alphen gaat er uiteindelijk hierdoor behoorlijk op vooruit, vindt Dales. Daarnaar zag het aanvankelijk niet uit. „Twee jaar geleden moest Zeestraat vanwe ge bezuinigingen op dinsdag dicht. Dat was voor mij het dieptepunt." Van der Meel: „We gingen toen drie stappen ach teruit, maar door goed overleg met elkaar en met Leiden gaan we er nu vijf vooruit." Dales: „De verslavingszorg krijgt nu de vorm en aandacht die zij ver dient."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19