'Radiostilte' in Peru kwelt zendingswerker Prakk HSL: met bewoners wordt geen rekening gehouden Theatersport is improvisatie Kerk Samenleving 'Bypassoperatie ook religieuze gebeurtenis' DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 0 De 'dommekracht' van het getal huizen» In de overlegstructuur van Samen op Weg is volgens dr.ir. J. van der Graaf iets grondig mis. Een kleine Lutherse Kerk en een massieve Gereformeerde synode maken in de triosynode getalsmatig de dienst uit. Ze overstemmen gewoon de zwaar verdeelde Hervormde synode. Dit schrijft Van der Graaf, alge meen secretaris van de Gereformeerde Bond in het bondsorgaan De Waarheidsvriend. „In de triosynode werkt de dommekracht van het getal." De triosynode heeft de afzonderlijke synoden zo langzamerhand al uitgehold. Daarvan ondervindt vooral de Her vormde Kerk de ernstige gevolgen. Vijftig synodeleden, voor het merendeel hervormden, pleitten vorige week op de triosynode voor de expliciete verwoording van de kinderdoop. Zonder resultaat. Een groot deel van de her vormden heeft gepleit voor 'hervormd' of 'hervorming' in de naam van de nieuwe kerk. Eveneens zonder resultaat, consta teert Van der Graaf. De nieuwe naam wordt Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland (VPKN). Vrije dag op verjaardag Boeddha honckong Hongkong gaat vanaf 1999 de verjaardag van Boed dha vieren met een officiële vrije dag. De regering schat dat er in Hongkong 800.000 boeddhisten leven. De verjaardag van Boed dha is in het Oosten een belangrijk godsdienstig evenement dat gevierd moet worden, aldus de regering. De verjaardag valt op de achtste dag van de vierde maand van de maankalender. Het tijdstip hangt daarom af van de stand van de maan, maar door gaans vieren boeddhisten ergens in mei of juni het verjaardags feest. Afgelopen jaar was dat op 22 mei. De regering heeft ook aangekondigd dat 1 mei een wettelijke vrije dag wordt. In over leg met werkgevers gaat de regering bekijken welke twee vakan tiedagen kunnen worden ingeruild voor de twee nieuwe vrije da gen. Werknemers in het land hebben jaarlijks zeventien wettelij ke vakantiedagen, waaronder Kerstmis. Rebellen laten Belgische priester vrij iligan De rooms-katholieke Belgische priester Ben Maes, die dinsdag in het zuiden van de Filipijnen door moslimrebellen werd ontvoerd, is gisteren door zijn ontvoerders vrijgelaten. De 52-jarige priester is ongedeerd, zo heeft een woordvoerder van de kerk gezegd. 'Wat is er overgebleven van onze projecten?' „Het is niet zo, dat ik in mijn huidige werk nu nog elke dag over Peru vertel. Maar veel dingen die ik in dit land heb geleerd, kan ik hier in de praktijk omzetten, zoals cursussen gemeente-opbouw in kerken en evangelische kringen. Ook deed ik in Peru radiowerk. Dat kon ik hier weer oppakken". Ger Prakke (54), neergestreken in Eindhoven, had het prima naar zijn zin in Peru. Zijn jarenlange verblijf als zendingswerker in dit Zuid-Amerikaanse land moest hij destijds noodgedwongen afbreken, toen hij en zijn gezin met de dood werden bedreigd door het Lichtend Pad, een linkse guerrillabeweging die in de loop van de jaren negentig een flinke klap kreeg toen de leider ervan kon worden gearresteerd. Prakke is van mening dat Lichtend Pad een grote misrekening heeft gemaakt. „De linkse guerrilla's dachten de arme boeren massaal achter zich te krijgen. Toen dit niet gebeurde keerden ze zich tegen de agrari sche bevolking. Dat was een grote fout". Hij is een paar jaar geleden voor het eerst na zijn gedwongen terugkeer weer in Peru geweest. Kort daarvoor hadden rebellen van Lichtend Pad nog een bloedbad aangericht onder indiaanse dorpsbewoners. De leider van deze guerillabewe- ging mag dan zijn gearresteerd, Prakke acht een opleving van de beweging niet ondenkbeeldig. Sterker nog, hij is van mening dat Peru nog niet van het Lichtend Pad af is. „Hier en daar zijn er nog kleine haarden van verzet. In Ayacucho, niet ver van Huancayo waar wij hebben gewerkt, ont dekte ik dat er iets aan het broeien is. Als de be weging weer een krachtige leider vindt, zal Lich tend Pad weer in actie komen om in Peru dood en verderf te zaaien". Prakke die was uitgezonden door 'Zending en Gemeente' moest een aantal goed lopende pro jecten achterlaten in Huancayo, een stad midden in het Andesgebergte en op 200 kilometer ten oosten van de hoofdstad Lima. Een van de pro jecten was een speciale school voor kinderen met een hersenbeschadiging. Zulke kinderen worden in Pem uit de maatschappij gestoten. Het zijn pa ria's. „We hebben een keer zo'n kind van een jaar of negen ontdekt in een stal. Het vertoefde ge woon te midden van de varkens. Het vertoonde ook het gedrag van een varken. Het kon nauwe lijks praten. Wij hebben het meegenomen, waar na het op onze school een intensieve begeleiding heeft gekregen. Het is goed opgeknapt, kan weer praten, rekenen en schrijven. Ook hadden we een eetzaal waar arme kinderen dagelijks een warme maaltijd kregen. Dat project bestaat nog steeds en wordt gefinancierd door Zweedse en Neder landsechristenen". Het abrupte vertrek was een schok voor hem. „Ik vond het laf om weg te gaan. Wij konden naar Nederland terugkeren, terwijl je alles in de steek moest laten, de plaatselijke arme bevolking met wie je een hechte band had opgebouwd". En hij moest in eigen land weer een bestaan zien op te bouwen, wat zeker niet gemakkelijk was. Boven dien is een zendingswerker die jarenlang 'in den vreemde' vertoeft, Nederland enigszins ont groeid. De meeste echtparen die tegenwoordig werkzaam zijn in de zending, hebben een kort- verband-contract en keren naar ons land terug als hun kinderen naar school moeten. Bij Prakke lag dat anders. „Onze kinderen zijn in Peru naar een particuliere school gegaan. Bij terugkeer naar Nederland hadden ze wel enige achterstand opgelopen, omdat het Peruaanse schoolsysteem totaal anders is dan het Neder landse. maar ze zijn uiteindelijk goed terechtge komen". Ger Prakke vond werk bij 3xM, een organisatie in Hilversum die in het buitenland, meestal in ontwikkelingslanden, de nodige know-how ver leent bij de evangelieverkondiging via radio en televisie. „Als er plaatselijke initiatieven zijn en er bereikt 3xM een verzoek, dan wordt bekeken op welke wijze kan worden geholpen, niet alleen bij het maken van programma's maar ook financiële ondersteuning". Prakke gaat nu het land in voor 3xM: „Het is ei genlijk promotiewerk". Op persoonlijke titel, zo zegt Prakke zelf, brengt hij bezoeken aan kleine christelijke gemeenten in het buitenland. Zo was hij al in Egypte, Indonesië, Macedonië enl Tijdens zulke buitenlandse reizen geeft hi] nodige ondersteuning aan plaatselijke chri radioprogramma's. „Toeri ik nog in Per deed ik dit werk ook al. Eerst radio en lal op de plaatselijke tv. Destijds heb ik ooke roep gedaan op 3xM, omdat ik apparatuui had. Die ervaring komt mij nu goed van] mijn buitenlandse reizen". Hij vervolgt vrouw en ik zijn nooit samen terug gew Peru, omdat je toch met alles rekening houden. Wij hebben nu besloten om binm voor het eerst met z'n tweeën naar Peru ti Begin januari gaat dat gebeuren. We zijn i lijk in de eerste plaats erg benieuwd hoe gaat met de mensen uit ons voormalig zei gebied en wat er is overgebleven van onze] ten". BEROEPINGSWERK amsterdam anp Artsen en verpleegkundigen practiseren dag in dag uit spiri tuele genezing zonder dat zij daar op uit zijn. Om spirituele genezers aan het werk te zien hoeft men niet naar een ge- bedsgeneres, newagespecialisl ol' naar de binnenlanden van Afrika. De bypassoperatie is te gelijkertijd een religieuze ge beurtenis waarin een wonder gebeurt, betoogde dr. S. van der Geest, hoogleraar medische antropologie aan de Universi teit van Amsterdam. Hij sprak gisteren op het symposium Re ligie tussen therapie en trauma, georganiseerd door de VU-Ver- eniging voor christelijk weten schappelijk onderwijs. Succesvol De bypassoperatie zou volgens onderzoek zeer succesvol zijn: 80 tot 90 procent van de pa tiënten meldde een verminde ring van pijn na de operatie. Niet minder dan 60 procent had helemaal geen symptomen meer. Uit ander onderzoek bleek evenwel dat het eigenlij ke doel van de operatie, de doorstroming van het bloed, in 60 procent niet verbeterd was, dat er in 20 procent sprake was van een lichte verbetering en in 20 procent van een verslechte ring. Kortom, aldus Van der Geest, er zit magie en religie in medische woorden en hande lingen. Weliswaar doet de regu liere geneeskunde zich ratio- neel-technisch voor, maar in die benadering zit wel degelijk emotie en intuïtie. Machines en geavanceerde medische technieken roepen geloof, hoop en vertrouwen op, zowel bij patiënten als bij medici. Wetenschap en geneeskunde brengen veel meer tot stand dan men op grond van de wet ten van de fysica zou mogen verwachten. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maartensdijk M. van Kooten te Montfoort. Bedankt voor 't Harde (2e pred- plaats) J. de Jong te Nijkerk. GEREF.KERKEN Benoemd te Grijpskerkl parttime) als kerkelijk werker mevr. T. Sikkema- Stiensma, kerkelijk werkerte Wol- dendorp (SoW), die deze benoeming heeft aangehometl!' 1UU/ 11 1 Beroepen: te Maassluis E.H. van der Weide te Nijverdal. Aangenomen: naar HaüleTwijk C A D van der Meulen te Ruinerwold-Koe- GEREF.KERKEN VRIJG. Aangenomen: naarZuidwi M.A. van Leeuwen, kandida IJmuiden, die bedankte terveld. GEREF.GEMEENTEN Beroepen te Alblasserdamfl te Werkendam; te Katwijk Bac te Bodegraven BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Harderwijk (s« J.P. Pieterson te Nieuw-Buif dit beroep heeft aangenomi uitdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 20 November LEIDEN Te beginnen met a.s. Maandag zal er in de leeruren aan de school Heerenstraat, thans behoorende onder Leiden, een kleine verandering komen. De kleinen zullen van af dien dag des morgens van negen tot twaalf uren en des namiddags van twee tot vier uren school hebben. Tot nog toe zijn deze uren: van negen tot twaalf uren en van half twee tot halfvier. Wat den jeugdigen scholieren het meest zal afvallen, is: dat zij voortaan ook des Woensdagsmiddags school moeten komen; voorheen hadden zij dien middag vrij! BENTHUIZEN Door de onvermoeide pogingen van den wel eerwaarden heer J.A. Broers zal de gemeente Benthuizen zich weldra in een algeheele straatverlichting mogen verheugen. De kosten daartoe worden geheel door particuliere bijdragen be streden. HILLEGOM De Hillegomsche Harmoniekapel" zal 23 dezer onder directie van den heer D.J. Schouten, een uitvoering ge ven in de zaal van het hotel Sistermans, alhier. Er zal alsdan, onder meer, worden voorgedragen een zeergroot, boeiend mu zieknummer, getiteld ,,een reis door Europa", waarbij verschil lende instrumenten zullen bespeeld worden. Het bestuur heeft besloten aan de leden van elders gevestigde muziekvereenigin- gen op vertoon van hun diploma of insigne vrijen toegang te verleenen. NOORDWIJKERHOUT Jhr. Boreel en zijn jachtgezelschap, bestaande uit 5 geweren, eergisteren in zijn jachtveld onder deze gemeente jagende, schoot niet minder dan 125 hazen. ANN01972 maandag 20 november LEIDEN De 32-jarige Leidenaar J.M.A. Biesheuvel kreeg za terdagtijdens de najaarsvergadering van de Vereniging vari Let terkundigen in Amsterdam de tweejaarlijkse Alice van Nahuys- prijs uitgereikt, voor zijn pas verschenen verhalenbundel ,,ln de bovenkooi". Met de Alice van Nahuys-prijs is de Leidse auteur, die boven het nog steeds leegstaande garagecomplex aan de Brahms-laan woont, een bedrag van tweeduizend gulden rijker geworden. „Met alle mogelijke middelen, soms ruw, soms ver fijnd, soms door scherpe observatie, soms door dolzinnig be spiegelingen, snel wisselend van tempo, door vertraging vlugge spanning opwekkend, bereidt Biesheuvel zijn originele effec ten", aldus een zinssnede uit het juryrapport. Met deze be kroonde verhalenbundel heeft de Leidse auteur een opmerke lijk debuut op de boekenmarkt gemaakt. LEIDEN/OEGSTGEEST De Sint staat voor niets. Dat bleek zaterdag eens te meer, toen hij zijn intrede in Nederland op di verse plaatsen tegelijk deed plaatsvinden. Om twee uur stapte de weldoener uit Spanje tegelijk in Oegstgeest en in Leiden aan wal. Een uur daarvoor had heel Nederland de goedheiligman nog in Willemstad kunnen zien arriveren. Hoe de Sint het alle maal voor elkaar krijgt zal wel altijd een raadsel blijven, één van de grote mysteries die zijn optreden kenmerken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) Prijs bij Leidse taxi's klopt niet Bij deze wil ik graag reageren op uw artikel over de Leidse taxi's. Er stond namelijk dat deze ge lijk zijn in service, snelheid en prijs. Dat laatste klopt dus abso luut niet. Zondagavond 2 november jl om ongeveer acht uur, betaalde ik voor een rit van het Mors- kwartier naar de Merenwijk, per Eltax, 19,25 in plaats van de gebruikelijke 13,- bij Wielkens. Ik kan hiervan als bewijs een bon overleggen. Naschrift redactie: Alle Leidse taxi's hanteren het zelfde kilometertarief voor ver voer binnen de stad. Dat is 3,10 gulden per kilometer. De Eltax- ritprijs is dus gebaseerd op de af gelegde afstand. En deze prijs zou ook bij andere centrales on geveer even hoog geweest zijn. Naast de vaste meterprijs be staat er een speciaal WVG (Wet Voorziening Gehandicapten)-ta- rief Mensen die daarvoor in aanmerking komen betalen bij alle bedrijven maximaal 13 gul den voor stadsritten. Taxi Wielkens is enkele maan den geleden de concurrentie aangegaan door dit tarief voor alle klanten te rekenen. Vorige week is daar echter door het mi nisterie van verkeer en water staat een stokje voor gestoken. Tot 1 januari 1998 moet ook Wielkens zich houden aan het regidiere tarief. Dat wil zeggen dat dit bedrijf tot die datum ge woon de meterprijs rekent, ook als die prijs boven de dertien gulden uitkomt. In bovenstaand geval zou ook bij Wielkens een bedrag van rond de 19 gulden betaald zijn. Na die datum zijn alle taxibe drijven vrij om een eigen tarief te bepalen. Wielkens kan vanaf dat moment weer het 13 gidden- tarief hanteren en wellicht vol gen andere bedrijven dat voor beeld. In elk geval tot 1 januari zijn alle taxibedrijven in de Leidse regio vrijwel gelijk in ser vice, snellieid en prijs. Als inwoner van Nieuwe Wete ring ben ik door de plannen in zake de HSL en de A4 zwaar ge troffen. Ik ben al diverse midda gen/avonden naar hoorzittin gen, informatiebijeenkomsten e.d. geweest. Ik weet inmiddels dat alles fake is en dat met de bewoners geen rekening gehou den wordt. Toch weer even de volgende constateringen op een rijtje ge zet: In het Ontwerp Tracébesluit A4 lees ik dat de keuze gevallen is op de huidige hoogteligging (dus de verhoogde ligging en niet de ligging op maaiveld) bij Nieuwe Wetering. Lijkt mij niet logisch, want de werkgroep 'Platform Leefbaarheid Nieuwe Wetering' en de gemeente Alke made willen dat hij volledig ver diept komt te liggen. Het meest milieuvriendelijk alternatief (MER-onderzoek) is een half verdiepte ligging. De gemeen schap wil wat anders... Er wordt echter geen rekening mee ge houden... In het Ontwerp Tracébesluit HSL-zuid lees ik dat de keuze is gevallen op een nieuwe aanslui ting tussen Westeinde en de Voorweg welke onder de HSL doorloopt. Lijkt mij niet logisch, want de bewoners willen een KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE j Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie t. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot! 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin? verstrekken tot het automatische: van het abonnementsgeld, o korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lez ogen hebben of blind zijn (of eeni k leeshandicap hebben), is een samemi k) het regionale nieuws uit het LeidschC geluidscassette beschikbaar Voorinfa 0486-486486 (Centrum voor Gespra 10 Lectuur, Grave) Protestborden tegen de komst van de HSL, een inmiddels vertrouwd beeld in de regio. archieffoto wim dijkman aansluiting over de HSL heen. De gemeenschap wil wat an ders... Er wordt echter geen re kening mee gehouden... In het Ontwerp Tracébesluit HSL-zuid lees ik dat het HSL- viaduct bij Nieuwe Wetering zo'n 7 meter boven maaiveld komt te liggen. Lijkt mij niet lo gisch als de Nieuwe Weteringse inwoners een brug over de HSL willen. De gemeenschap wil wat an ders... Er wordt echter geen re kening mee gehouden... Intussen is mij wel duidelijk dat de koeien, grutto's, mollen, enz., in het groene hart belang rijker zijn dan de inwoners (be lastingbetalers) van dit overvol le landje. Ondanks het feit dat ik weet dat deze brief niets uitmaakt voor de besluitvorming wilde ik het wel even kwijt. N.J.G. de Jong, Nieuwe Wetering. Wij voelen ons geroepen te re ageren op het artikel over The atersport in de rubriek Kunst gras van 4 november jl. Omdat het fenomeen Theatersport niet duidelijk wordt belicht worden er verkeerde indruk ken gewekt. Theatersport is een vorm van improvisatietheater. Twee teams dagen elkaar uit tot het spelen van een bepaald soort scene: spannend, vierkant, geel, enz. De tegenstander hoort de uitdaging voor het eerst. De uitdagingen worden ingevuld aan de hand van de vele spelvormen die theater sport rijk is. Het publiek wordt gevraagd om suggesties te doen met betrekking tot bij voorbeeld een emotie, een lo catie, een relatie, een hande ling of een titel voor een ver haal. Van een opzet zoals ge suggereerd door Cees van Hoore is dus geen sprake. We voelen ons zeer gevleid dat we bij Cees van Hoore de indruk hebben gewekt dat de wedstrijd geregisseerd was. Dat zegt veel over het professionele niveau van ons spel. N amens Theatersportvereni ging Moeders Mooiste, Ferdinand Mees Pierson (alias Raymond Hamar) en Big Mama (alias Priegel Dijkema), Leiden. N H U I mjniana zieKennuis, vestiging m. tnsaoein: u per aag. Diaconessenhuis maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdlet Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf 13 00 t/m vrijdag 13 .00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. tU BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 u. en 19 00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partnen ne bovendien van 10.30-11.15 en van 19 45-21 00 u Special Care Unit. 10 30-11 00 u 15 00-15.30en 19.00-19.30 u ennaovl Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00u (ouders de gehele dag), nai RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 u en 18 30-19 30 u klasse l er daarnaast ook 11 15-12.00 u Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15 30 u. en 18.30-19 30 u. (voorpafi al 27.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic): 14.00-14.30 en 18.30- RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussenl 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111) bezoektijden Intensive Care-afdelingen. Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q. in overleg met de verpleg* overige afdelingen 14.15-15 00 en 18 30-19 30u met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17.OOen 19 00-21.00u Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30en 18 30-19.30u. ('savoni eke voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14 15-20.00 u Maag-, darm- en leverziekten. 14.15-16.00 en 18.30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15.15en 19.00-20.00u Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.OOen 19.00-21.OOu. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18 15-19.00 u. (voor partners en eigen kmói ar overleg.) Lof voor Simonis Apeldoorn» Kardinaal Si monis heeft met zijn opmer kingen over 'toeëigeningvan het geloof lof geoogst van de christelijk-gereformeerde emeritus-hoogleraar dr. W. van 't Spijker. „We zouden bij na een plaats inruimen in ons deputaatschap voor eenheid van de belijders", schrijft Van 't Spijker in De Wekker, het or gaan van de Christelijke Gere formeerde Kerken in Neder land. Tijdens de presentatie van het onderzoek 'God in Ne derland' zei Simonis dat 'we in het verleden te weinig de per soonlijke toeëigening van het geloof hebben geleerd. Veel le den geloofden alleen wat de kerk voorschreef'. Het begrip 'persoonlijke toeëigening' uit de mond van de rooms-katholieke theoloog mag volgens Van 't Spijker op z'n minst merkwaardig heten. „Te meer, omdat de kardinaal een zekere afstand neemt van het ingewikkelde geloof waarom de roomse kerk bekend staat", aldus de hoofdredacteur van De Wekker. Ger Prakke moest in Peru vluchten voor Lichtend Pad, maar gaat in januari toch weer naar zijn zending bied. foto» fl<

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16