iidkn Regio Aantal bekeuringen stijgt explosief loenson: 'Dit is en stap hogerop' 'Ik ben best nog wel bijdehand, hoor' oto's van aapjes en ruimtevaart favoriet Diekstra houdt ondanks boek schijn tegen zich Van Bochove wilde lijsttrekker worden Lenen bij de specialist Leiden begint met een beetje ecostroom iNDERDAG 20 NOVEMBER 1997 N PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Opgeschort Lokkertje eest heeft de bouw van flats in de nieuwe woonwijk Poel- 130 junks met methadon te geest tot nader order op- lokken om zo meer grip op geschort. hen te krijgen. A Q °egstgeest heett 4 Q De gemeente Al- I O de bouw van flats in I -/ phen probeert zo'n ertig bonnen bij bromfietscontroles den. Bij twee bromfietscontroles in de Leidse Merenwijk zijn teren dertig jeugdige rijders op de bon geslingerd. Een 14-jari- deed na overleg met zijn moeder afstand van zijn brommer, het kader van het project 'veilige school' controleerde de poli- tussen twee en vier uur en in de avond. Vijf bromfietsen zijn technisch onderzoek naar het bureau gebracht. Van een ntal brommers werd de uitlaat gedemonteerd wegens geluid- erlast. issenaren opgepakt in binnenstad den_ï Na een hp van een getuige zijn twee Lissenaren (19 en j gisteravond in de Leidse Koppenhinksteeg opgepakt door de ilitie. Het vermoeden bestond dat de twee snode plannen had- i, omdat ze zich vlak bij een bank bevonden. Het duo droeg nkbalpetten en van hun gezichten waren slechts de ogen te •n. Tijdens de arrestatie werd bij een van de mannen een orwerp gevonden dat op een vuurwapen leek. ibreker negen maanden cel ien» Een27-jarige Leidse inbreker die tijdens zijn proeftijd nieuw in de fout is gegaan, is gisteren tot negen maanden on- orwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van orrarrest. De aan drugs verslaafde man zit al sinds juli in het us van bewaring. Tegen de Leidenaar was twee weken geleden aalf maanden geëist. evangenisstraf voor steekpartij Aan de rechter vertelde de 26-jarige inwoner van Noord- ktwee weken geleden dat hij uit zelfverdediging een mes had trokken toen hij zich in café 'The Rose' aan de Beestenmarkt Leiden bedreigd voelde 'door een menigte'. Volgens de ver- chte was een van zijn belagers vervolgens per ongeluk tegen tmes opgelopen. De rechter legde hem gisteren een gevange- (Strafvan vijftien maanden op, waarvan vijf voorwaardelijk. Er is 30 maanden tegen hem geëist. Het heeft de afgelopen lente bonnen geregend in het dis trict Leiden/Voorschoten. Het aantal bekeuringen steeg in het tweede kwartaal explosief: totaal werden 42.530 bekeuringen uitgeschreven. In de eerste drie maanden van dit jaar waren dat er 18.360. De stijging vond plaats in de stad, het aantal bonnen is in Voorschoten amper gestegen. LEIDEN/VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK ,,Je kan deze stijging rustig ex plosief noemen. Dat is vooral het gevolg van de komst van de rood lichtcamera's", reageert politiewoordvoerder R. Blom. De politie betrapte in het twee de kwartaal 4597 snelheidsover treders (1713 in de eerste drie maanden) in de twee gemeen ten. 592 voertuigen reden door het rode licht (was 343) en het aantal parkeerbonnen is vol gens de politie helemaal dras tisch gestegen; 13.854 bekeurin gen tegenover 7333 tot aan april. De toename is groten deels toe te schrijven aan de strengere verkeerscontroles. Ook het project 'Veiliger rijden in Leiden' lijkt zijn vruchten af te werpen. In tegenstelling tot de wegge bruikers, die de toegenomen bonnenregen met toennemen- de frustratie zullen hebben ont vangen, lijkt de politie wel te vreden over de stijging. „Inten sievere controle is een van onze beleidspunten. We zijn aan on ze stand verplicht om meer bonnen te schrijven. We hou den ons zo aan de afspraken." Tot grote verrassing van de gemeente Leiden biedt het kwartaalrapport van de politie ook een blik in de boekhouding van de gemeente. J. Goudsmit, woordvoerster van de dienst Stadstoezicht, reageert verbaasd op de kwartaalcijfers omdat een deel van het aantal parkeerbon nen niet eens bij de politie be kend kan zijn. Liet uitschrijven daarvan valt onder het toezicht van de gemeente, „Het is buitengewoon vreemd dat de politie hier zomaar over bericht. De conclusie lijkt wat ons betreft in ieder geval dat de politie meer heeft bekeurd, want bij ons is geen sprake van toenames. Wij liggen op sche ma." De 'fiscale bonnen', voor overtreders die in een gebied met een parkeerverbod hun voertuig stalden en vervolgens niet direct hun boete betaalden, leverden de gemeente de eerste negen maanden van dit jaar 1,6 miljoen gulden op. En daarmee zit Leiden, volgens Goudsmit. precies op schema. Zij heeft wel een verklaring voor de toename van bonnen voor dubbelparkeerders en 'stoepparkeerders.' Dat aantal is in drie maanden meer dan ver dubbeld tot 4 19. „Daar zijn we ook tevreden over. Voornamelijk tijdens wijk projecten in Leiden was de be strijding van parkeeroverlast een belangrijk aandachtspunt." recteur/hoofdredacteur 'zeer gelukkig iWIM KOEVOET OLC VOORPAGINA cteur en hoofdredacteur Hoenson zegt 'zeer geluk te zijn' met de overname zijn 'succesnummer', HET ondag. „Iedereen in Lèid'ërt dat ik zeer 'adverteerders- fht' ben. Die woorden kan i nog meer waarmaken, er ontstaan in de nieuwe slructie bij Van Groenigen dioze mogelijkheden tot dóórplaatsen van adverten- Ik beschouw m'n nieuwe nals een stapje hogerop." )lgens Hoenson is het voor procent zeker' dat 'de men en de spullen van HET ver- en van de Lammermarkt de kantoorruimte van se Post/Zuid-Holland Post en aan de Rooseveltstraat. s Smit, directeur van lollandse Huis-aan-huisbla- Combinatie, waaronder Van Groenigen onder valt, is met Hoenson een overeen komst van twee jaar aangegaan. Smit voegt daar onmiddellijk aan toe dat die termijn niet zo betekenisvol is als hij misschien wel lijkt. „Ik had ook drie jaar kunnen zeggen of oneindig. Ik wil maar zeggen; we zien wel hoe het na die twee jaar loopt. Op dit moment is van belang dat de continuïteit is gewaar borgd. We hebben de man die HET op Zondag groot heeft ge maakt in ons midden. Hij krijgt de ruimte om zijn succesformu le voort te zetten en uit te bou wen, want we vertrouwen hem ook de zorg toe over de Leidse Post/Zuid-Holland Post-bla- den", aldus Smit. De overname van alle aande len van Uitgeverij HET B.V. is per 1 januari 1998 een feit. Be trokken partijen hebben giste ren eernakkoord bereikt en een 'intentieverklaring'uitgebracht. De jarige mevrouw Van Dam met haar zoon Cor. Sinds 1937 wonen ze in de Groenoordstraat in Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS CDA 'er op 'non-plaats LEIDEN AAD RIETVELD Eigenlijk had hij lijsttrekker willen worden. Maar op de door het CDA-bestuur ontwor pen kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen reikt oud-wethouder Aart van Bochove niet verder dan een achttiende plaats. De eerste van een rijtje alfabetisch ge rangschikte lijstduwers. „Een non-plaats", moppert de in april van dit jaar door zijn ei gen fractie opzij gezette wet houder. Het CDA had, met een zorg vuldig in elkaar gestoken kan didatenlijst, eindelijk af kun nen rekenen met de 'geur van onbetrouwbaarheid' die in Leiden rond de partij hangt, meent Van Bochove. En met hem als lijsttrekker en de hui dige wethouder Huib Kruijt op twee, opnieuw als wethou derskandidaat, zou dat naar zijn mening gelukt zijn, „Het had het beste uitzicht geboden op voortgezette deelname aan het college", zegt Van Bocho- Met Kruijt, raadslid Marjan de Jonge en fractie-assistent Ruud Breedveld bestaat de top drie van het CDA uitsluitend uit mensen die in april betrok ken waren bij de 'coup' tegen Van Bochove. „Niet verstan dig", oordeelt het slachtoffer. Bemiddeling van kringbe stuurder Dick van Vliet van het CDA leidde er onlangs toe, dat Van Bochove terugkeerde in de gemeenteraad. Na april had hij zijn stoel een half jaar leeg gelaten. „De partij heeft ge zegd dat wij samen verder moesten. Het bestuur heeft die boodschap kennelijk niet ge hoord of niet willen horen." 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden I Breestraat 24, Leiden LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Dat het gelukstelegram van ko ningin Beatrix nog niet in de Groenoordstraat is bezorgd, kan Kaatje van Dam zich goed voor stellen. De vorstin is immers 'een dagje uit naar Egypte' en daar is ook niet alles koek en ei heeft ze op het journaal gezien. Die Beatrix heeft momenteel wel wat anders aan haar hoofd, maar de Oranje-gelukwens zal echt nog wel komen. Honderdtien jaar, een meer dan eerbiedwaardige leeftijd en nog 'zo gezond als een vis'. Oké, lezen gaat niet meer, daarvoor zijn de ogen te slecht geworden, maar er is nog hoop. Volgende maand gaat mevrouw Van Dam met zoon Cor (68) naar het zie kenhuis en wordt ze behandeld aan de staar in haar linkeroog, dus wie weet. Want boeken wa ren haar lust en haar leven. Maar verder is er absoluut geen reden tot klagen. „Ik ben best nog wel bijde hand, hoor", zegt ze over zich zelf in de woonkamer van haar knusse huisje aan de Leidse Groenoordstraat dat zij samen met Cor deelt. En wie durft haar tegen te spreken? Ze mag graag naar de televisie kijken, Jos Brink is een favoriet van haar. Sportprogramma's vindt ze ook leuk om te zien, vooral tennis en dat biljarten op Engeland met al die gekleurde ballen. Oh ja, snooker, leuke sport. Cor probeert haar er wel eens van te weerhouden naar het journaal te kijken. Te veel ellende, maar soms lukt dat niet en dan kijkt ze toch. Eten? Heel graag, alles lust ze zo lang het maai" niet bedorven is. Elke dag verse groente en fruit, vertelt Cor die de huishou delijke plichten vervult, met plezier overigens. „Toen ze nog kon lezen had ik de hele dag geen omkijken naar haar. Dan moest ik 's avonds zeggen nu is het wel genoeg. Nu haar ogen minder zijn geworden, heeft ze Familie Van Dam gaat uit eten Ter gelegenheid van haar ver jaardag is mevrouw Van Dam met haar hele familie uitgeno digd om te komen eten in Asian Palace. Zaterdagavond wordt door het chinees-in- disch restaurant aan de Leidse Steenstraat een feestelijk me nu geserveerd aan de oudste inwoonster van Nederland en haar gezelschap dat uit circa vijftig personen zal bestaan. Asian Palace heeft voor deze gelegenheid speciaal de ach terzaal vrijgemaakt. Naast een diner krijgt mevrouw Van Dam van de directie van het restaurant ook nog een toe passelijk cadeau aangeboden. LEIDEN. RUUD SEP meer aandacht nodig. Maar de dagen vliegen om hoor." Nog ruim een jaar en me vrouw Van Dam is de oudste mens die ooit in Nederland heeft gewoond. „Dat was een man", herinnert Cor zich. „Vol gens mij is hij 111 en een paar maanden geworden." Of zijn moeder die volgende mijlpaal haalt? „Daar kan geen mens iets zinnigs over zeggen. Toen ze 91 was en een hersenbloeding kreeg, had iedereen al afscheid van haar genomen, maar ze is gelukkig nog steeds bij ons." Inderdaad, in een fauteuil in dat knusse kamertje in de Groenoordstraat. Waarin me vrouw Van Dam zit als een vor stin. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) kan bin nenkort een grote afnemer van ecostroom inschrijven. De ge meente Leiden stapt volgend jaar voor haar publieksgebou wen - onder andere het stad huis - over op twintig procent ecostroom. Daarmee is Leiden de eerste gemeente in het EWR- gebied die extra gaat betalen voor groene energie. De opera tie kost naar schatting tussen de vijftien- en twintigduizend gul den. Wethouder A. Pechtold (D66/milieu) maakte de gedeel telijke overstap gisteren in een vergadering van de gemeente raad bekend naar aanleiding van een motie van M. Hoger- vorst (GroenLinks) en J. Sorg- drager (D66). De twee raadsle den hadden het college opge roepen om een voorbeeld te stellen en de gemeente aan te melden als afnemer van elektri citeit die door windenergie is opgewekt. De EWR biedt sinds kort deze mogelijkheid aan haar klanten aan. Afnemers van eco stroom betalen wat meer, maar het elektriciteitsbedrijf verplicht zich deze extra inkomsten te in vesteren in windmolenparken. Door nu alleen voor de pu bliek toegankelijke gebouwen twintig procent groene stroom af te nemen, maakt de gemeen te een vrij bescheiden en over zichtelijke start. Leiden volgt daarmee het voorbeeld van de ministeries van economische zaken en VROM. Pechtold houdt de mogelijkheid open om op termijn meer ecostroom af te gaan nemen. De mogelijkhe den daartoe worden nog door het college onderzocht. i SUZANNE BARBIER —li, Dani, gillen de jongens. I i, Dani, zwijmelen de meis- De populaire Ajacied gaat middag op de burelen van Leidsch Dagblad veelvuldig I de tong. Toch zijn het niet portredacteuren die zich Ja pan, maar de 85 scholieren I iet verspreidingsgebied van rant die op de redactie te zijn. Het is namelijk weer I foor de jaarlijkse krantenfo- I dstrijd van de stichting ut in de Klas'. Meer dan de van de basisscholen in de heeft positief op het pro- ageerd. De scholen j ien elk van hun groep ze en acht een vertegenwoor- r gestuurd om de honneurs te nemen. Van alle foto's et Leidsch Dagblad die aan blik voorbijtrekken, mogen r uiteindelijk maar eentje ?n. Die dingt dan op 13 de- ier in Rotterdam mee in de •lijke fotowedstrijd, scholieren die in twee Pen zijn verdeeld, gaan er goed voor zitten. De span is van de gezichtjes te le- Stel je voor dat je de krant of misschien zelfs het Ijournaal zoals de pr-me- erkster heeft gezegd. Uit categorieën (binnen- en ïnland, sport en stad en streek) moeten beide groepen hun favoriete foto aanwijzen. En dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vooral als je te ho ren krijgt dat je je niet door je populairst. Met grote gretigheid buurman moet laten béinvloe- storten de kids zich op een jui- den. chende Dani, wielrenners op De sportsectie blijk veruit het het strand tegen de ondergaan de zon en Dracula die een schaakwedstrijd bijwoont. Of de kwaliteit van de compositie als maatstaf wordt genomen, is echter twijfelachtig. Het is veel eerder de voorkeur van de voet balclub die de selectie bepaalt. In elk geval heeft het enthou siasme er niet onder te lijden. In de categorie stad- en streekfoto's ging de voorkeur uit naar een scène uit het leven in het Archeon. Waarom? „Nou gewoon omdat we daar van daan komen he(' Het is toch het nieuws in de buurt dat je pakt. In de laatste ronde roepen de beide groepen twee totaal ande re foto's tot winnaar uit. On danks het feit dat ze allebei uit de categorie buitenland komen, kunnen ze niet méér van elkaar verschillen. Terwijl groep een het groene licht geeft aan de sierlijke aapjes, gaat groep twee helemaal voor de ruimtevaart- missie. De twee scholieren die namens het Leidsch Dagblad naar de landelijke wedstrijd mogen, Maarten Proper van de Leidse Hofdijckschool en Har- riët Janssen van de Sjaloom- school uit Katwijk, zijn een beetje onder de indruk van alle opwinding. Maar, ze hebben heel veel zin om hun regio over een maand te vertegenwoordi gen. Het gisteren gepubliceerde boek Leiden in last is geen aan leiding om René Diekstra te re habiliteren. Bij eerste lezing haalt het boek heel wat van de 'affaire-Diekstra' overhoop. Maar bij nauwkeuriger be schouwing van noten en bron nenmateriaal - het bewijsma teriaal - blijven geen feiten over die zouden kunnen leiden tot eerherstel van de hoogle raar psychologie. Vooralsnog houdt Diekstra de schijn tegen zich. Wel rijzen veel vragen over het gedrag van bestuurders van de Leidse universiteit eri de commissie die de affaire onderzocht, onder leiding van de hoogleraren W. Hofstee en Th. Drupsteen. Heeft het uni versiteitsbestuur de kwestie zorgvuldig behandeld, of is sprake geweest van 'paniek voetbal' zoals de auteurs van Leiden in last suggereren? René Diekstra nam in de cember vorig jaar, onder dwang, zijn ontslag bij de Leid se universiteit. Zijn positie als hoogleraar psychologie was onhoudbaar 'gebleken; over schrijven in zelfhulpboekjes en een wetenschappelijk artikel is 'geen passend gedrag' voor een vooraanstaand hoogleraar van 's lands oudste universi teit. De universiteit die haar hoogleraar 'wilde beschermen tegen het volksgericht' stelde in september 1996 zelf een on derzoekscommissie in om de in de pers geuite beschuldigin gen te onderzoeken. In twee maanden tijd kwam die com missie tot een oordeel: Diek stra had overgeschreven en kon daarom 'niet gehand haafd' blijven. Als vijf auteurs van Leiden in last gelijk hebben - hun boek bevat meer 'waarschijnlijkhe den' dan gedegen bewijsmate riaal - biedt hun 'onderzoek' wel een onthullend doorkijkje in de keuken van de Leidse universiteit. Vooral de handel wijze van de bestuurders aan de top, het college van bestuur, is de oudste universiteit van het land onwaardig. Oud-rec tor Leertouwer zou, onder druk van de publieke opinie die Diekstra tot 'ketter' had verklaard, veranderingen in het conceptrapport hebben aangebracht. Veranderingen die voor de geplaagde hoogle raar ongunstig waren. Waarom deed hij dat? En; kwam de commissie in acht weken tijd niet erg snel tot haar conclusie? Was het niet beter geweest van de zaak een echte 'rechtszaak' te melken, waarin professionals oordelen óver de beschuldigingen? Dat een hoogleraar een uitglijder maakt is schokkend, maar het is veel zorgelijker als een uni versiteit die zich beroept op haar 'kwaliteit' de procedures niet zorgvuldig volgt. Vragen te over, zeggen de auteurs en zullen ook de lezers concluderen. Feit blijft dat Diekstra vele pagina's over schreef. Dat is een hoogleraar onwaardig. Hij beschaamde daarmee het vertrouwen van zijn lezers. Velen zullen reik halzend uitzien naar het nieu we boek van Diekstra waarin hij zelf uitlegt wat hij deed en vooral waarom. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De jeugdige krantenlezers doen hun uiterste best om de beste foto te kiezen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15