Raaf komt er weer bovenop Aanschouwelijk boek zonder illustraties Natuur Milieu WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072; APELDOORN BERT DE JONG Uitgeroeid maar terug van weg geweest, met vallen en opstaan. Er vliegen in Nederland weer zo'n zeshonderd raven rond. Het aantal broedparen wordt op ongeveer vijfennegentig ge schat. Daarnaast zijn er circa vierhonderd onvolwassen vo gels. De raaf, in hoofdzaak een aaseter, heeft door de eeuwen heen een slechte naam gehad. Daarvan getuigt bijvoorbeeld het gezegde 'stelen als de ra ven'. Ravenzwart haar hebben is evenmin een aanbeveling. De vogel werd zwaar vervolgd. Rond de eeuwwisseling was de raaf in vrijwel alle provincies nog als broedvogel present. In 1948 verdween hel laatste in heemse ravenstel (in Limburg). In 1966 startte een herintroduc- tieproject. Jonge raven uit Sleeswijk-Holstein en Mecklen burg in Duitsland werden in ons land losgelaten op de Velu- we, Drenthe en op de Utrechtse heuvelrug. De herintroductie kwam maar moeizaam van de grond. In 1984, achttien jaar na het be gin van de herintroductie, wa ren er slechts vijf broedparen, en dreigde het project te flop pen. De raaf stond opnieuw op het punt van verdwijnen uit Ne derland. Belangrijke oorzaak: nogal wat raven stierven na het vreten van vergiftigd aas, uitge legd voor vossen en/of roofvo- gels. Maar plotseling ging het beter. Dat heeft veel te maken met het terugdringen van de roofvogel vervolgingen. En met de verbe terde wildstand, plus het inzet ten van grazers in de natuur zoals schapen. Het leidde tot meer kadavers in de natuur, meer voedsel voor raven dus. Dode reeën of herten, dode zwijnen, of een dood schaap: raven helpen mee bij het oprui men van de stoffelijke resten. Dat deden ze al op de oude gal genheuvels, als de gehangenen te lang bleven bungelen. Daarmee zijn ze voor het na tuurbeheer van grote waarde. Als de overheid, bevreesd voor besmettelijke veeziektes, van mening blijft dat kadavers zo veel mogelijk uit de natuur ver wijderd moeten worden, zal dat de raaf geen goed doen. Met jagers hebben raven een dubbele verhouding. Enerzijds profiteren ze van jachtafval dat de schutters na afloop van hun dodelijke escapades in de na tuur achterlaten. Anderszijds sneuvelen er nog altijd raven, omdat jagers deze beschermde vogels soms aanzien voor vogel vrije zwarte kraaien. Het zal een gebrek aan veldken nis zijn. Want de raaf is niet al leen veel groter dan de kraai, hij De raaf - herkenbaar aan grote, massieve snavel - bij een dooie ree. Raven zijn in hoofdzaak aaseters. Ze helpen bij het opruimen van kadavers in de natuur. foto martijn de jonge is ook gemakkelijk herkenbaar aan de karakteristieke zware snavel en wigvormige staart. De Veluwe is uitgegroeid tot het ravenbolwerk van Nederland. De grote zwarte vogels houden van uitgestrektheid en rust. In Noord-Holland is 'de raaf van Hargen' beroemd. Jarenlang huisde er één projectraaf, her kenbaar aan de ring om een van zijn poten, in de noordpunt van de boswachterij Schoorl. De vo gel moet inmiddels ruim tien jaar oud zijn. Vorig jaar kwam er aan het klui zenaarsbestaan van de Harger raaf een einde. Vogelaars geno ten in de lente van een verliefd baltsend ravenpaar. Maar het bleef bij een onvoltooide broed- poging. Alle begin is moeilijk. Dit jaar zijn echter jonge raven gezien in de aan de boswachte rij grenzende Harger- en Pette- merpolder. Is Noord-Holland een broedvogelsoort rijker? Lief hebbers kunnen er lang plezier aan beleven. Raven sluiten meestal een huwelijk voor het leven, en ze worden heel oud. Soms bereiken raven zelfs de AOW-gerechtigde leeftijd. Ofschoon het 'krra-krra-krra' geen melodie is om van uit je bol te gaan, is de raaf de groot ste zangvogel van ons land. 'Het boerenbedrijf in de Lage Landen Er staat geen enkele illustratie'Het boerenbedrijf in de Lage I^anden', geen diagram, geen tekening, geen fo to, niks. En toch is Lucas Reijnders er in zijn nieuwste boek in geslaagd de geschiedenis van de landbouw in wat tegenwoordig Nederland en België heet haast net zo aanschouwelijk te beschrijven als wanneer dat wel het geval was geweest. De literatuurlijst waaruit Reijnders put, is indrukwekkend, maar beperkt zich niet tot vakliteratuur. Er zijn ge dichten bij en niet alleen van Staring of Gorter, en talloze andere literaire verwijzingen. Reijnders roept Gou- den-Eeuwse schilderijen op en noteert dat de boer toen slechts als terloops fi gureerde in het landschapen later pas onder invloed van de stedelijk-arcadi- sche kijk zijn bezigheden op de voor grond mocht komen verrichten. Reijnders is parttime hoogleraar mi lieukunde in Amsterdam en parttime medewerker van de Stichting Natuur en Milieu. In de combinatie van die functies wordt hij in Nederland be schouwd als milieuprofessor nummer één. Als Reijnders een boek schrijft, dan is dat in de eerste plaats bedoeld om te onderwijzen waar het met bo dem, water, lucht, plant en dier is fout gegaan en voorts om te leren wat er veranderen moet. Na alles wat er in de jongste jaren ge schreven is over de verhouding tussen landbouw en milieu is 'Het boerenbe drijf in de Lage Landen' feitelijk de eerste populaire sociaal-economische geschiedschrijving op ditgebied. Zoals altijd in zo'n geval kan weinig worden uitgediept, maar het gaat om de rode draad en die blijft van begin tot eind «zichtbaar. Van de vroegste bewoning tot de ne gentiende eeuw werd al rond zestig procent van het land in cultuur ge bracht, met het zwaartepunt op de kustprovincies en het rivierengebied. In de dertiende, veertiende en vijftien de eeuw voltrekt zich volgens Reijn ders de eerste groene revolutie: er wordt in toenemende male voor de stad geproduceerd, de stad op haar beurt gaat mest leveren, in de vorm van zowel uitwerpselen als afval. De opbrengsten van het land worden ho ger en hoger, maar de vervuiling blijft binnen de perken. Dat de ingrijpende verandering van het landschap niet onomstreden was, bleek uit wat de negentiende-eeuwse schrijver Bilderdijk te melden had. 'Men zegt dat de Nederlanders hun land geschapen hebben en dat klinkt zeer fraai; maar de waarheid van de zaak is, dat God het hun toebereidde, en (zij) het op een allervernuftigste wijze bedorven hebben, om er (uit)eindelijk mee te verzinken'. Met name het temmen van de rivie ren heeft een eind gemaakt aan het proces van natuurlijke ophoging van het land. Merkwaardig daarom dat Reijnders niet herinnert aan het rap port 'Meegroeien met de zee' van een jaar geleden, waarin het Wereld Na tuur Fonds een gedeeltelijke terugkeer naar die situatie bepleit. De tweede groene revolutie is van de ze eeuw. In tegenstelling tot bij de eerste is er nu sprake van ingrijpende overheidsbemoeienis. Grond- én ar- beidsproductiveit nemen geweldig toe; kunstmest, bestrijdingsmiddelen en energietoevoer dringen de natuur steeds verder terug en veroorzaken milieuschade. Er heeft zelfs een op merkelijke omkering plaatsgevonden: traditioneel golden de steden als vuil en het platteland als relatief schoon, maar inmiddels zijn de rollen omge draaid. Aan het slot pleit Reijnders voor een derde groene revolutie, die zich ken merkt door een stabiel evenwicht tus sen landbouweconomie en fysieke omgeving. Zoals ook de negentiende- eeuwse liberale econoom Mill dat al voor ogen stond. In Nederland (België moet zeker zelf maar tot die ontdekking komen) zul len meststoffen en energie veel pro ductiever ingezet moeten worden. Energie moet van het duurzame type zijn. Meer ruimte is nodig voor de in zet van hersens ('arbeid'), met minder nadruk op dierlijke productie. De af zet moet gemiddeld dichter bij het boerenbedrijf worden gezocht. Het re genwater moet beter worden vastge houden en de veengronden moeten bij toerbeurt uit productie worden ge nomen om weer 'aan te sterken'. Dat sluit toch nog aan bij de suggestie van het WNF om de verlaging van de toch al lage landen te keren. 'Het boerenbedrijf in de Lage Landen' door Lucas Reijnders. Uitgever Van Gennep Am sterdam. Prijs 29,90 gulden. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:3. Dier dat in de file staat? (7); 6. Niet echt zonder manieren (6); 8. Kwaliteitsgroen te voor de kachel (4); 11. Plaats van een nest (5); 13. Wordt ge speeld in een gebouw met een heilige ervoor in Amsterdam (5); 14. Majeur besluit zonder einde (6). Verticaal: 1Stoffige kant (4); 2. Eerste persoon in een eetgele genheid (5); 4. Vormgeving van de post (4); 5. Zuinig hoofddek sel? (7); 7. Blaffende bewaker (6); 9. Voor toneelliefhebbers zit er muziek in (4); 10. Tegenbevel van een Turk (3); 12. Voornaam van klank (4). KRUISWOORDRAADSEL als &laa£>j&> vallen 7 4Vt,f IV X Tom Poes en het Kukel Commissaris Bulle Bas liet het er niet bij zitten. Het geklaag van de burge meester stond hem tegen en het op gewonden gebabbel van de professor matte hem af. Daarom stelde hij een politie-patrouille samen en mar cheerde de vrije natuur in.,,Het ku kel!" hoonde hij. ,,Heb je ooit zoiets gehoord, Snuf?" De brigadier schud de peinzend het hoofd en zijn meer dere vervolgde: „Het is natuurlijk al lemaal nonsens. Wat weten we? We weten, dat hier lui met zwarte voeten rondlopen die ons beloeren. Meer weten we niet!" „Nou niets..." pro testeerde zijn ondergeschikte. Doch de heer Bas wenkte ongeduldig af. „Niets!" hernam hij met verheffing van stem. „Voordat men mijn kukel gaat onderzoeken moet er héél wat gebeuren. Ik wil nog aannemen, dat die indringers van auto's gelatine kunnen maken al moet ik dat eerst nog zien..." Op dat moment do ken er twee vreemde gedaanten uit een greppeltje op en voordat de politiebeambten hun wapens had den kunnen richten was het schiet tuig reeds in een kleverige stroop veranderd. „Schiet dan, Snuf!" kreet de commissaris, terwijl hij trachtte de revolver van zijn vingers'te trek ken. Doch toen hij merkte, dat de brigadier geheel verward was geraakt in zijn geweer en dat de kleverige draden ook hem in een ragfijn net sponnen, zonk hij met een akelige kreet op de grond. „Heb geen angst, tuigdrager", sprak een van de vreem den. „Dit is Ak-ak, de waarnemer. Hij gaat even het getal van uw kukel waarnémen." Met deze woorden ontdeed hij de ambtenaren van hun hoofddeksels en plaatste samen met zijn metgezel een luisterapparaatje op hun schedels. H T W E DOOR JAN VISSER De contrasten zijn de afgelopen nacht groter geworden ons is het bewolkt geraakt en daardoor werd het nacht warmteverlies beperkt. Vanochtend om 7 uur was hete Schiphol en Bloemendaal bijna 5 graden. De minimal men overigens wel wat lager uit: Schiphol 3,9 graden, het noordoosten bleef het zo goed als onbewolkt en da de temperatuur tot iets onder nul. De bewolking boven westen van Nederland hing samen met een frontaal syi teem dat vooral ten westen en zuidwesten van ons lanc regen heeft veroorzaakt. In landen als Ierland en Spanje vielen plaatselijk tient- millimeters regen. De activiteit van het front is inmidd sterk afgenomen. Voor morgen is echter een volgend frontaal systeem van belang. De bewolking breidt zichi derdag over het hele land uit en plaatselijk kan er wat' vallen. De temperaturen zakken de komende nacht na waarden iets boven het vriespunt. Morgen beweegt het kwik zich uiteindelijk naar omstrs 6 graden. De wind waait nog steeds uit het zuidoosten matig, aan zee nog enige tijd krachtig tot hard. Lateroj dag neemt de wind af. Op vrijdag en tijdens het weeke waait de wind uit zuidelijke richtingen. Daarmee wordt vochtige lucht aangevoerd waardoor het vaker bewolkt zonnig zal zijn. Bovendien kan er soms wat regen valle temperaturen schommelen rond de 8 graden. Bovenh noorden van Rusland wordt ondertussen een nieuw en tengewoon sterk luchtdrukmaximum verwacht. Een du lijke uitbreiding naar Scandinavië, waar het Europese mosfeermodel de afgelopen dagen op zinspeelde, kon echter niet van de grond. Een verdere daling van detei ratuur is dan ook niet aan de orde. Depressies slagene evenwel niet in om Scandinavië in te nemen. De baron ters blijven er namelijk aanhoudend op 'bestendig' sta E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Met name in het zuiden af en toe regen, later natte sneeuw. Elders geleidelijk meer opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Veel wind en temperatuur dalend. Morgen langs de kust nog een graad of 3, maar in het binnenland plaatselijk matige vorst. Zweden: Wolkenvelden, ook enkele opklaringen en morgen met name in het zuiden en midden wat regen of natte sneeuw. Middagtempera- tuur uiteenlopend van iets onder nul in Lapland tot iets erboven in het zuiden. Soms veel wind. Denemarken: Een schrale zuidoosten wind. Verder wolkenvel den, ook enkele opklarin gen en vrijwel overal droog. Middagtem- Oostenrijk: peratuur dalend tot ongeveer 3 graded Wolkenvelden, met r op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onstuimig weer met veel wolken, wind en regen. Middagtemperatuur eerst tus sen 12 en 15 graden, maar geleidelijk iets minder zacht. Morgen rond 10 gra- België en Luxemburg: Vandaag meer bewolking en in het wes ten wat regen. Morgen overal toenemen de regenkans. Middagtemperatuur eerst dalend tot ongeveer 5 graden, vanaf morgen weer waf hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen eerst nog wat zon. Maar geleidelijk overa'l be wolkt en af en toe regen. Langs de Ka- naalkust veel wind. Middagtemperatuur van 5 graden in het oosten tot 12 in het westen. Portugal: Van tijd tot tijd veel wolken en veel re gen. Mogelijk ook onweer. Maxima vlak aan zee tussen de 15 en 20 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur rond 20 graden. Spanje: Veel wolken en af en toe regen. Morgen op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur rond 15 graden, maar aan de Costa's in het zuidoosten nog 20 gra- Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Zonnige perioden, maar in het noorden meer wolken en een bui. Maxi ma uiteenlopend van 18 graden bij Tan- ger tot tegen de 25 in het zuiden. Tunesië: In het noorden vaak bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden af en toe zon en meest droog. Middagtem peratuur tegen de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk overal bewolkt en af en toe regen. Langs de Atlantische kust een stevige wind. Middagtemperatuur onge veer 12 graden, in het uiterste zuiden dinsdag nog een graad of 15. Mallorca en Ibiza: Vandaag enkele stevige buien, mogelijk met onweer. Morgen meer zon en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Italië: Vandaag afwisselend stapelwolken en zon. Vrijwel overal droog. Morgen vooral in het zuiden en op Sicilië een paar pit tige regen- of onweersbuien. Middag temperatuur rond 11 graden, maar op Sicilië nog 18 graden. Corsica en Sardinië: Toenemende bewolking en op beide da gen een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Malta: Eerst nog af en toe zon, maar vooral op morgen veel bewolking en enkele stevi ge buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag wat zon en vooral in het bin nenland een bui. Morgen meer bewol king en van het westen uit enkele buien. Temperatuur aan zee rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: tamelijk veel wolken en met na me vandaag flink wat buiige regen. Soms ook onweer. Middagtemperatuur op de stranden rond 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden, geleidelijk ook wat zon. Morgen in het westen meer bewolking, vrijwel overal droog. Een stevige zuid oostenwind. Middagtemperatuur tijde lijk dalend tot dicht bij het vriespunt Zwitserland: Vandaag nog flink wat zon. Morgen meer bewolking en kans op regen, boven 1200 meter sneeuw. Maxima in de da len rond 7 graden. ook zon en vrijwel in de bergen veel wind. Middag tuur dalend tot enkele graden tij Polen: Wolkenvelden e ten kans op wat sneeuw. Middi ratuur dalend-tot rond het vriesp, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook wat overal droog. Middagtemperatn. dalend tot enkele graden boveni Hongarije: Geregeld zon en droog. Middag! tuur verder dalend tot ongevee graden. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08 09 Zon onder Maan op 22.41 Maanondi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.35 06.5" Laag 03.20 15.31 03.0L Weerrapporten 19 november 07c Amsterdam zwaar bf De Bilt zwaar be Deelen onbew Eelde onbew Eindhoven licht bev Den Helder half bew Rotterdam zwaar be Vlissingen motrege Maastricht onbew Aberdeen regen Athene half bew Barcelona half bew Boedapest half bew Bordeaux regenbu Brussel regen Cyprus half bew Dublin regen Frankfurt onbew. Genève zwaar be Helsinki zwaar be Innsbruck zwaar be Istanbul half bew Klagenfurt half hew Kopenhagen zwaar be Las Palmas half bew Lissabon half bew Locarno motrege Londen onbew Luxemburg onbew Madrid half bew Malaga lichtbev Mallorca regen Malta half bew. regen Split Stockholm Warschau Wenen onbew. Zurich Bangkok Buenos Aires lichtbew. Casablanca lichtbew. Johannesburg mist Los Angeles half bew. New Orleans regen NewYork onbew Tel Aviv half bew. i

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8