Nog meer gesjoemel in Europa Buitenland Een huwelijk dat niet meer van deze tijd mag zijn Gevallen goeroe Van Rossem bromt toch 'Ark van Noach op foto's' Voor niets op wacht vs blijven Irak dreigen ondanks missie Rusland SM-video haalt Spaanse hoofdredacteur onderuit OENSDAG 19 NOVEMBER 1997 W A-ramp was geen bomaanslag w york De Amerikaanse federale recherche FBI heeft gisteren -i ikendgemaakt dat in het onderzoek naar de ramp met de WA-Boeing geen aanwijzingen voor een aanslag zijn gevonden. Boeing 747 explodeerde op 17 juli vorig jaar, kort na het ver- ekvan de luchthaven John F. Kennedy bij New York. Alle inzit- nden, 230 mensen, kwamen daarbij om. Meer dan vijfhonderd jl-agenten voerden ruim zevenduizend gesprekken met men- >n die mogelijk licht op de zaak konden werpen. Wrakstukken in de Boeing die voor een groot deel in een hangar aan elkaar jnden worden gepast, werden minutieus onderzocht door amdeskundigen. ARCHIEFFOTO iVei wilde in China blijven tooit In een interview met het Amerikaanse weekblad News- witzegt de onlangs vrijgelaten dissident Wei Jingsheng dat hij rit naar China hoopt terug te keren. Wei wilde zijn vaderland penaal niet verlaten, maar bezweek onder de druk van de au- riteiten. Wei verblijft sinds zijn aankomst in de VS in een zie lmis in Detroit, maar wordt morgen ontslagen. Vrijdag geeft ij zijn eerste persconferentie. Volgens Amnesty International Dudt China nog zo'n tweeduizend dissidenten gevangen, het erendeel zonder te zijn veroordeeld of aangeklaagd. 'S weren Belgische runderen éWINgton De Verenigde Staten hebben gisteren een verbod jekondigd op de invoer van Belgische runderen, schapen, hun ees en mogelijke andere producten van deze dieren in verband et een geval van gekke-koeienziekte in België. België meldde eerste geval op 31 oktober. Andere landen waartegen eerder verband met de veeziekte een verbod werd ingesteld, zijn Ne- rland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ierland, Oman, Portugal en vitserland. ong beginnen, afkicken moeilijker 1 «HiNGTONHoe jonger kinderen met roken, drugs- of drankge- uik beginnen, des te moeilijker het is ervan af te komen. Dat ijkt uit een studie van Canadese onderzoekers, waarvan de re- iltaten gisteren in het Amerikaanse blad Health Education and (hauiour verschenen. Het grootste risico lopen kinderen die al hun twaalfde beginnen. Gebleken is dat zij later de grootste oeite hebben met afkicken. 'nister rommelt met geld werknemers De Indonesische minister Latief (arbeid) zou miljoenen ïdens uit een werknemersfonds helrben gehaald om een om- eden wet over rechten van arbeiders door het parlement te 'jgen. Dat meldt de krant Jakarta Post vandaag. De krant zegt jeschikken over kopieën van officiële brieven. Staatsbedrijf Jaminan Sosial Tenaga Kerja beheert sinds 1995 de premies e werknemers betalen voor sociale verzekeringen. Minister La- fhaalde daar miljoenen uit om parlementariërs over de streep trekken. De omstreden wet haalde het uiteindelijk. 'ieners Brazilië ten prooi aan moord dejaneiro» Moord is de belangrijkste doodsoorzaak onder aziliaanse tieners van 15 tot 17 jaar. Ook onder jongere kinde- komt moord vaker voor dan vroeger. Dat blijkt uit èen begin ze week verschenen rapport van het Nationaal Instituut voor Statistiek (IBGE) en Unicef, het kinderfonds van de Verenigde aties. In het rapport dat de eerste helft van de jaren negentig itrijkt, staat dat 25,3 procent van de sterfgevallen onder 15- 17-jarigen was veroorzaakt door moord. In 1980 was.dit maar jprocent. |cltsin ontslaat Tsjoebais niet De Russische president Jeltsin ontslaat vice-premier loebais niet en legt daarmee de eiè van de Doema, de Tweede Jmer van het Russische parlement, naast zich neer. Met name [communistische meerderheid in de Doema drong aan op het Itslag. Tegelijkertijd stelde de communistische fractie zich ge- Itigder op. Vandaag praat de Doema weer over het ontslag ui Tsjoebais en vrijdag over de begroting voor 1998. lolocaust-overlevenden krijgen geld Zwitserse banken hebben gisteren uit een speciaal fonds eerste symbolische bedragen betaald aan overlevenden van holocaust. De ontvangers waren tachtig Letse joden. Als eer- kreeg de 75:jarige Riva Sefere een cheque van 400 dollar (776 Iden). De vrouw, die in 1941 in het getto van Riga woonde en ndaar naar een werkkamp werd gebracht, tooride zich teleur- steld. ,,Wat ik echt nodig heb is een wasmachine. Jammer ge- legis dit bedrag niet voldoende." Over niet al te lange tijd krij- nde Letse overlevenden een tweede cheque van 600 dollar 160 gulden). lalië: Geen veto tegen Duisenberg )sselItalië zal geen veto uitspreken tegen een benoeming Wim Duisenberg tot president van de Europese Centrale nk (ECB). Premier Prodi zei gisteren 'niets tegen de persoon üsenberg te hebben'. Volgens Prodi, die vorige week nog zei Nederlander niet te zullen steunen vanwege diens anti-itali- nse houding, 'bestaal het probleem helemaal niet meer'. De imier zei nog wel dat er geen sprake is van een persoonsver- iseling tussen Duisenberg en minister Zalm van financiën, als sommigen veronderstelden. Volgens Prodi waren zijn be- nkingen gebaseerd op 'werkelijke verklaringen' van de Neder- 'der, 'maar hij heeft die gedaan in het verleden en ze niet re it herhaald'. eerslag gestegen met twee procent iton» Sinds het begin van deze eeuw is de hoeveelheid erslag met ongeveer twee procent gestegen. In de poolstreken de gematigde luchtstreken is de toeneme groter dan het ge- ddelde. Dat blijkt uit een wetenschappelijke studie van het lerikaanse ruimtevaartagentschap NASA. De onderzoekers !gen dat nader onderzoek nodig is om vast te stellen wat de izaak van de stijging is. De berekeningen van de wetenschap- s bevestigen de variaties in neerslag als gevolg van het feno- «n El Nino en de verwoestijning van de Sahel. ijke zwarten in het geweer tegen armen USad» Inwoners van drie verschillende wijken van de mid- nklasse rond Johannesburg hebben geprotesteerd tegen plan- 11 om vlakbij een woonwijk voor mensen uit de laagste inko- fisgroepen te bouwen. Dat vermindert, aldus de verontruste 'gers, de waarde van hun woning en verhoogt de criminali- LZuid-Afrika' armste inwoners zijn meest zwart. Het ligt dan k voor de hand de protesterende buurtbewoners van discrimi- tie te beschuldigen. Maar zo simpel ligt het niet. De bezorgde ikbewoners zijn namelijk over het algemeen zelf ook zwart. De t'testen hebben dan ook niets te maken met ras of huidskleur, 't het is vooral de opkomende zwarte middenklasse die naar echter stapt om nieuwbouw tegen te houden. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De voormalige Belgische beursgoeroe, oud kamerlid en Belgisch media-ikoon Jean- Pierre van Rossem moet dan toch voor vijf jaar achter de tralies wegens fraude, oplich ting en 'bedrieglijke bankbreuk'. Van Ros sem wilde nog een Formule-1-race organi seren, nieuwe boeken schrijven, aan het werk als professor econometrie in Brussel en bovenal zijn 'vierjarige'anarchistische zoontje' opvoeden. ,,Want hij luistert alleen naar mij", voerde hij aan voor de recht bank. Maar het mocht niet baten: het Hof van Cassatie, de hoogste beroepsinstantie in België, oordeelde gisteren dat de omvang rijke man met de lange grijze haren nu zijn straf moet uitzitten. Met de uitspraak komt een eind aan één van de meest spraakma kende en tijdrovende rechtszaken in België, waarbij de illustere hoofdverdachte er gere geld in slaagde de gemoederen flink in be weging te brengen. Zo zorgde de aanhouding van Van Rossem in 1990, toen nog aanvoerder van de partij ROSSEM, voor de snelle ondergang van zijn viermansfractie. „We hadden zelfs een godsdienstwaanzinnige op de lijst, die alle dagen met een trechter op zijn kop zat", zei Van Rossem ooit over het plotse succes van zijn persoonsgebonden rebellenclub. Van Rossem, die er eigen stal Ferrari's op nahield, schepte graag op dat hij altijd mi nimaal 200 kilometer per uur reed, maar vanwege zijn Kamerlidmaatschap nooit werd bekeurd. In 1992 opende hij een felle aanval op oud-minister Eyskens, die miljar den zou hebben verkwist in de textielsector. 'Van Rossem gaat de dieperik in', schreef De Standaard al in 1990. Zijn persoonlijk vermogen schoot volgens schattingen in enkele jaren omhoog van bijna niets naar 749 miljoen dollar, naar opnieuw bijna niets. Nooit liet Van Rossem blijken dat hij daardoor uit het veld was geslagen. Hij trachtte zijn beleggingsinstrument 'Money- tron' voor grof geld te verkopen, maar faal de. Van Rossem hoefde zijn financiële onder gang in elk geval niet alleen te ondergaan. De man die zijn ex-vrouw na haar dood in Amerika liet invriezen, heeft vele honder den kleine en grote beleggers van onbe sproken én dubieuze signatuur in zijn val meegesleept. Er moet nog steeds worden uitgezocht of 'Moneytron' werkelijk een financiële kweekreactor was, of een dekmantel voor het witwassen van criminele gelden. Feit is dat er vrijwel niets is teruggevonden van de bijna 7 miljard dollar die Van Rossem op het hoogtepunt van zijn roem zou hebben beheerd. Zelf schrijft de veelzijdige Belg dat grotendeels toe aan zijn exorbitante levens stijl. Van Rossem was overigens net begonnen aan alweer een nieuwe toekomst, ditmaal als romanschrijver. „Van Rossem is een fi nanciële oplichter, een allesbehalve aange naam man, maar een literair genie", zei zijn uitgever Van Halewijck eerder dit jaar bij de presentatie van Van Rossems boek 'De nacht van Christus-Koning', een verzetsro man gesitueerd in het Brugge van 1944. An deren waren minder lovend: „Een dik en rijk boek, afwisselend briljant en ordinair, ingenieus en slonzig. Zelden leek een boek zo treffend op zijn auteur", noteerde een Vlaamse recensent. WASHINGTON AFP Resten van de Ark van Noach zijn zichtbaar op luchtfoto's die een Amerikaans spionage- vliegtuig in de jaren '50-70 heeft gemaakt vair de berg Ararat in Turkije. Dat schrijft de Amerikaanse krant The Washington Times. Volgens de krant worden de foto's, die een 'onregelmatigheid' op de Arafat tonen, binnenkort ge publiceerd. Dat gebeurt op verzoek van professor Tavlor die zich beroept op de wet van vrijheid van informatie, Vol gens de bijbel strandde de Ark van Noach na de grote zond-* vloed op de Ararat. Comités declareerden zeer creatief Niet alleen bij het Europarlement wordt gesjoemeld met declaraties, ook de 222 leden van het Economisch en So ciaal Comité en hun 222 collega's van Comité van de Re gio's rommelen met reiskosten en presentiegelden. De situatie bij deze Brusselse instellingen is zó ernstig dat 'alle denkbare maatregelen' moeten worden genomen. Dit schrijft de Europese Rekenkamer in zijn jaarverslag over 1996. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Uit onderzoek blijkt dat de le den van de adviesorganen zeer creatief omspringen met hun declaraties. Zo werden verga- derdagen dubbel gedeclareerd, werden duurdere vliegtickets voorgelegd dan die werkelijk waren gebruikt of incasseerden leden een dagvergoeding (319 gulden) voor vergaderingen die zij onmogelijk konden hebben bijgewoond. De comités nemen de kritiek serieus. Ze hebben' opdracht gegeven het teveel uil- betaalde geld vele miljoe nen terug te vorderen. De re gels zijn aangescherpt. Om het onderzoek was ge vraagd door het Europarlement, de instelling die zelf onlangs in opspraak kwam vanwege mis bruik van regelingen. Maarten Engwirda, het Nederlandse lid van de Rekenkamer, liet giste ren weten dat de Rekenkamer nu ook het 626 leden tellende parlement onder de loep gaat nemen, waarbij zowel de reis kostenregeling als het omstre den pensioenfonds zal worden geanalyseerd. In zijn jaarverslag schetst de Rekenkamer opnieuw een wei nig flatteus beeld van de manier waarop Europa met belasting geld omspringt, met voorbeel den. Zo is er de subsidie van twee miljard gulden per jaar aan Griekse en Italiaanse ta- baksboeren, die tabak van slechte kwaliteit produceren. „De subsidie bedraagt hier meer dan vijf maal de markt waarde", merkt de Rekenkamer op. Door traagheid bij het te rugvorderen van teveel betaalde subsidies gaat volgens de Re kenkamer elk jaar zo'n 160 mil joen gulden verloren. Bij de subsidies voor graan en rund vlees schat de Rekenkamer het teveel uitgekeerde subsidiebe drag op acht miljard in twee jaar. Ook bij het nieuwe troetel kindje van de Europese Com missie, steun aan het midden- en kleinbedrijf, gaan volgens de Rekenkamer dingen fout. Eén gesubsidieerde 'kleine onderne ming' bleek 2.000 werknemers te tellen. Berlijn» De Berlijnse politie was gisteren in groten getale paraat bij de aanvang van het proces in de zogenoemde La Belle-zaak. In de gelijknamige discotheek in de Duitse hoofd stad ontplofte in 1986 een zware bom, die twee Amerikaanse militairen en een Turkse vrouw doodde en 229 anderen verwondde. In de aanslag wordt de hand van de Libische lei der Khaddafi vermoed. De aanklagers zien hem zelfs als hoofdverdachte. De vijf verdach ten drie werknemers van de Libische am bassade in (toen) Oost-Duitsland en twee Duitse zussen kwamen echter voor niets naar de rechtbank, net als zestien overleven den en de politie. Het proces werd na een uur verdaagd, omdat de verdediging de rechters 'bevooroordeeld' vond. Volgende week wordt een nieuwe poging ondernomen. FOTO 'AP' JAN BAUER BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De man die de Spaanse lezers in de afgelo pen jaren op sappige schandalen wist te trakteren, speelt nu zelf de hoofdrol in wat zonder twijfel het schandaal van het jaar zal worden. Hoofdredacteur Pedro J. Ramirez van het dagblad El Mundo, normaal in stemmig grijs, is op video te bewonderen, optredend als travestiet in een sadoma sochistisch seksspel met de voormalige prostituee Exuperancia Rapu Muebake. Begin oktober werd de video bezorgd op een aantal krantenredacties en bij politici. Aanvankelijk besteedden de media weinig aandacht aan de film. Begin deze week kwam de zaak echter in een geheel ander licht te staan toen de hoofdredacteur via zijn eigen krant de tegenaanval opende. Volgens hem is de video het werk van de socialistische partij als wraakneming in de GAL-affaire. De krant baseert zich op informatie van Exuperancia, die zou hebben bekend dat ze zich voor veel geld met de zaak heeft inge laten. De film zou bij haar thuis zijn opge nomen. De vrouw heeft een week lang ge vangen gezeten na een aanklacht van hoofdredacteur Ramirez. Zij is nu op vrije voeten en wordt door de politie beschermd. Volgens El Mundo is de chantagefilm ge maakt omdat deze krant indertijd de Gal- affaire aan het licht heeft gebracht. Dat zijn de doodseskaders die in de beginjaren tach tig 23 ETA-leden hebben vermoord. De pro cessen in deze zaak lopen momenteel. De video kan verstrekkende gevolgen hebben voor de loopbaan van Ramirez. Hij is niet alleen de persoonlijke vriend van premier Aznar, maar speelt ook een belang rijke rol binnen het mediaconcern waartoe zijn krant behoort. Aangezien er nog andere banden zijn aangekondigd, waarop de hoofdredacteur ook seks met kinderen zou hebben, lijkt het ondenkbaar dat de man zich staande kan houden in zijn huidige po sitie. MOSKOU-WASHINGTON AFP-Rtr-DPA Ondanks de diplomatieke in spanningen van Rusland, sturen de Verenigde Staten nog meer vliegtuigen naar het Golfgebied. De VS willen nog meer ge vechtsvliegtuigen in de Golfre gio omdat de Iraakse luchtaf weer en het leger verhoogde ac tiviteit vertonen. De Amerika nen hebben in het gebied naar schatting al 250 toestellen. Vandaag komt de Veiligheids raad opnieuw bijeen om zich te beraden over de VN-wapenin- specties (Unscom) in Irak, waaraan een eind kwam toen Bagdad de Amerikaanse des kundigen het land uitzette. In de bijeenkomst van de Veilig heidsraad zal naar verwachting een aantal leden er op aandrin gen de wapeninspecties zo snel mogelijk te hervatten. De Russische minister Pri makov en president Jeltsin heb ben gisteren met de Irakese vice-premier Aziz een plan op gesteld om de erisis zonder ge weld op te lossen. Het plan, dat volgens Primakov iedereen te vreden kan stellen, zou later de ze week in Genève worden be sproken door de ministers van buitenlandse zaken van china, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Sta ten. Wat het behelst, is niet dui delijk, behalve dat het erin voorziet dal Irak aan zijn* ver plichtingen voldoet. londen hansgeleunse CORRESPONDENT Het was die 20ste november 1947 een huwelijk vol pracht en praal, zeker voor een koninkrijk dat zich moeizaam herstelde van oorlogsinspanningen. Voor het toiletje van de bruid, en niet ih het minst voor vier meter sluier van ivoorkleurige zijde, moesten extra kledingbonnen worden verstrekt. Aan het ont bijt werden koninklijke gasten uit geheel Europa vergast op fi let de sole Mountbatten, een hommage aan de nieuwe naam van de bruidegom en een extra aansporing om zijn Duitse reeks SchleswigHolstein Sonderburg Gluecksburg te vergeten. Het feest waarmee Philip Mountbatten en Elizabeth Windsor morgen hun gouden huwelijk luister bijzetten, zal in vergelijking met die bruiloft re delijk sober zijn. Aan de voor avond een galaconcert, georga niseerd door jongste zoon Edward, op de dag zelf een kerkdienst, lunch met de rege ring en bal na in het zojuist ge restaureerde Windsor Casde. Destijds geloofde de natie nog in sprookjes en leverde een feestelijke uitspatting van de uüverclass nauwelijks discussie op. Vijftig jaar later moet 'het paleis' echter alle zeilen bijzet ten voor positieve publiciteit. Zo is sterk benadrukt dat de res tauratie van het in 1992 gedeel telijk uitgebrande Windsor zes maanden korter duurde dan aanvankelijk gepland en met 'slechts' 37 miljoen pond (110 miljoen gulden) drie miljoen pond minder kostte dan be groot. Dat kwam goed uit, want het geld moest voor bijna drie kwart uit de koninklijke kas ko men. Ook al een teken des tijds, want het was toch echt de be doeling geweest dat de belas tingbetaler dit bedrag had moe ten ophoesten. Maar onder sterke druk van de publieke opi nie besloot het koninklijk huis de regering te ontslaan van de belofte dat de opknapbeurt uit de staatskas zou worden gefi nancierd. Niet eerder in vijftig jaar huwe lijk hebben Philip en Elizabeth zich zo aan de tijdgeest moeten aanpassen als nu. De tragische dood van 'volksprinses' Diana onderstreepte de tussen paleis en volk gegroeide kloof en zorg de voor onbarmhartige publici teit over een familie die te stijf was om emotie te tonen. De ko- ninlijke pr-machine doet in het moeite om duidelijk te maken dat het gouden paar meer dan bereid is tot hervormingén die de Britse monarchie op een meer volkse leest moeten sphoeien. Maandag mocht het BBC-programma Panorama er zelfs vanuit het paleis over be richten, waarbij het accent werd gelegd op bezuinigingen. Zo wordt bij het gouden huwe lijksfeest cjefinitief afscheid ge nomen van het geldverslinden de koninklijke jacht Britannia. de speciale koninklijke trein, die de afgelopen vijfjaar ruim veer tig miljoen gulden heeft gekost, wordt afgedankt. Het nieuws kwam van een zojuist naar een andere baan overgestapte func tionaris van de koninklijke staf, Simon Gimson, waarbij met grote nadruk werd gemeld dat hij voor de camera verscheen met uitdrukkelijke toestemming van het paleis. Gimson vertelde dat hel ko ninklijk huis sinds 1990 ruim 11 en dat de 'afgeslankte' monar chie de Britten in 1998 met 42 miljoen pond minder dan een pond per persoon per jaar zal kosten. Het verhaal ging verge zeld van verzekeringen dat het koninklijk paar echt opgelucht zou zijn als bepaalde protocol laire gebruiken, zoals het ma ken van een buiging ter begroe ting, worden geschrapt. Het ge heel werd opgevrolijkt met beel den van een op gospelmuziek swingende prins Charles, ken nelijk het bewijs dat de troon opvolger met zijn tijd meekan. Het zijn moderniteiten die wat krampachtig overkomen, en ze roepen de vraag op in hoeverre Philip en Elizabeth hun karakter geweld moeten aandoen om in de gunst te blijven en overleving van de monarchie te verzeke ren. Vergeleken met koningin Beatrix en prins Claus hebben zij het oneindig veel moeilijker om 'zichzelf te zijn. Dat is voor al te danken aan het nietsont ziende vergrootglas waarmee de Britse pers doen en laten van de royals volgt. Nederlandse media zullen niet snel berichten dat de koningin volgens Philip een 'ge weldige sex-drive' had of van haar echtgenoot het koosnaam pje 'worstje' kreeg. ford, schrijfster van een biogra fie over Elizabeth, hebben het over een gelukkig huwelijk, maar alleen omdat Elizabeth zich doorgaans ondergeschikt maakt aan een 'zeer dominante' Philip. Diezelfde Philip, nu 76, mag de hemel danken dat Eliza beth al op 13-jarige leeftijd ver liefd op hem werd. Philip, de berooide representant van een Griekse tak van de koninklijke familie hij is een verre neef van'Elizabeth die door de ge voelens van een ontluikende puber werd gered van de verge telheid, en als dank voor Wind- sor-nageslacht zorgde. Het leek een verstandshuwelijk, schrijft Bradford. In vijftig jaar tijd is het volgens haar uitge groeid tot een verhouding van 'diepe kameraadschap', een verbintenis van twee personen die hun verantwoordelijkheden kennen. „Trouw en vervul je plicht, daarna doe je waar je zin in hebt", zou Philip, puttend uit eigen ervaring, tegen Charles hebben gezegd toen de kroon prins hem vroeg of hij met een meisje kon trouwen waar hij niet echt van hield. Charles volgde die raad op en de mo narchie zou op zijn grondvesten schudden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7