Eerste Kamer niet erg enthousiast over 'paars' Na 36 jaar weer een Oranjefeest Zandhappen lokt jongeren niet Naaktfoto's van nette pin up Overval Otterio was geen werk van ontsnapt tweetal Binnenland lö elstraffen geëist in oordzaak-Bouter Milieuactivisten bezetten radartoren Klopjacht op bankrover werd slecht gecoördineerd ENSDAG 19 NOVEMBER 1997 Jeen avondwerk zonder toeslag' jPgoENTweederde van de Nederlanders beschouwt werken zessen 's avonds en op zaterdag niet als normale werktijd. De ft van deze groep wil wel op deze tijden werken als daar maar geld of vrije tijd tegenover staat. Dit blijkt uit een onder- konder de Nederlandse beroepsbevolking dat bureau Inter- in opdracht van de FNV Dienstenbond heeft uitgevoerd. In CAO-onderhandelingen voor de supermarkten wil de bond i herinvoering van de toeslagen voor het werken na zessen. ntsnapping van gevangenen mislukt jTRicHTTwee gedetineerden uit de penitentiaire inrichting irmaze in Maastricht hebben gisteren een mislukte ontsnap- igspoging gedaan. Het tweetal, een Nederlander en een Griek, rd vrijwel onmiddellijk door bewakingspersoneel van "de ge lgems aangehouden. Eén op het dak van een zijvleugel van inrichting, de ander toen hij het dak op wilde klimmen. De [itie heeft twee vrouwen buiten de Maastrichtse gevangenis lerekend, omdat ze worden verdacht van betrokkenheid bij de slukte poging. -J rtsen te afwachtend bij miskraam erdam Artsen stellen zich te afwachtend op bij een drei- ide miskraam. Zij zijn te terughoudend waar het gaat om lografisch onderzoek en zijn te afwachtend bij bloedverlies, m ze kritiek uit M. Fleuren in haar proefschrift over dit onder- rp. Fleuren deed onderzoek bij 495 huisartsen, 278 verloskun- en en alle maatschappen obsetrie en gynaecologie. Zij be- >kdaarbij hoe de richtlijnen van het Nederlands Huisartsen nootschap worden toegepast, toetste de bevindingen van pa aien en de verwijsmotieven van huisartsen en verloskundi- rie mannen, tweeduizend kentekens Drie 'katvangers' die begin oktober in Breda werden aan- iouden, hadden in totaal zo'n tweeduizend autokentekens op inaam staan. Katvangers hebben meer auto's op hun naam in om de eigenaar in staat te stellen onder bekeuringen uit te nen of de belasting te ontlopen. De politie kwam de groep op spoor doordat er opvallend veel binnen- en buitenlandse titie-autoriteiten een misdrijf of overtreding bij de politie van Iteam Tuinzigt meldden, waarbij het kenteken op naam jaj id .van één van de drie mannen. |ok uitkering voor vrouw oud-strijder Ook vrouwen die na 1962 met oud-strijders uit de Jeede Wereldoorlog, Indië, Korea en Nieuw-Guinea zijn ge- jjwd en wier man later is overleden, maken aanspraak op een Inialige uitkering van duizend gulden netto. De Tweede Ka- trstemde gisteren unaniem in met deze verruiming van de Iranenregeling. De regeling gold alleen voor dienstplichtigen, Tvilligers en reserveplichtigen die tussen 1938 en 1962 twee [vijfjaar in werkelijke dienst zijn geweest. ftige stof in cocaïne op Antillen stad Op Aruba en de Antillen is grote ongerustheid ont- na de ontdekking van een giftige stof in cocaïne. De stof lethyltereftalaat) is ook ontdekt in de zogeheten base, een irm verslavend, op Curasao gebrouwen derivaat van de co- ïe. Roy Petronia van het Centraal Laboratorium in Willem- I vermoedt dat er sprake is van 'boosaardige opzet'.- entekenbewijs tientje goedkoper ieer» Het kentekenbewijs van auto's gaat een tientje in omlaag. Met ingang van 1 januari kost de eerste afgifte van 1 van het kentekenbewijs negentig gulden. Nu is de eige- rvan een auto die voor het eerst in Nederland is geregi- erd nog honderd gulden voor die registratie kwijt. Het RDW trum voor voertuigtechniek en informatie, de vroegere Rijks- ïst voor het Wegverkeer, maakte dat gisteren bekend. eer voorzieningen voor autisten nodig cht» In een groot deel van het land ontbreekt het geheel aan in- en werkvoorzieningen voor volwassen autisten. Om aan ïuidige behoefte te voldoen, moeten er tweehonderd plaat- bijkomen. Nu zijn er nog maar 75. Dat staat in het advies dat College voor ziekenhuisvoorzieningen heeft uitgebracht aan lister Borst (volksgezondheid). De beschikbare plaatsen zijn ht over het land verdeeld. Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, ird-Brabant en Limburg hebben helemaal geen voorzienin- er mannen houden vrouw vast 'arden De politie heeft gisternacht in Leeuwarden vier men aangehouden die een 21-jarige vrouw uit Groningen te- haar wil vasthielden. De vrouw, een drugsverslaafde prosti- f, wist de aandacht te trekken van de buren die de politie rschuwden. De politie wil niet over een gijzeling praten gaat er vooralsnog vooruit dat het om een uit de hand ge il ruzie gaat. itsnapte tbs-patiënt meldt zich egen» Een 47-jarige tbs-patiënt die dit weekeinde tijdéns een leid verlof ontsnapte uit de Pompekliniek in Nijmegen, t zich gistermiddag aan de poort van de inrichting gemeld, tie en politie sloegen groot alarm toen de voor zedendelic- 'eroordeelde man de benen nam. Het is nog niet bekend rde man de afgelopen dagen is geweest. foverval op oud-rector in Hoorn 'r van justitie mr. G. Bot- heeft gisteren tegen drie fchten gevangenisstraffen ijftien, acht en zeven jaar wegens de moord op de ige Hoornse oud-rector t. Het slachtoffer verloor ven tijdens een inbraak in cht van 11 op 12 decem- ^94. aanklager eiste vijftien jaar de hoofdverdachte uit De roofmoord op Bou- niet te worden opgelost, deze 30-jarige verdachte >p 3 maart van dit jaar [en een bekentenis afleg- ij kon naar eigen zeggen ik niet meer aan omdat de idu hem al twee jaar op het was. De man betitelde jdens de zitting gisteren ihoofddader. CO >ud-rector werd tijdens de ■^ferval aan handen en voe- bonden en meegenomen de keuken van zijn wo- De hoofdverdachte, die ■er bier had gedronken, ">ij hem. Volgens de over trok Bouter zijn bivak- Fractievoorzitters waarschuwen kabinet voor problemen De Eerste-Kamerfracties van PvdA, WD en D66 steunen het kabinetsbeleid, maar de senatoren van de regerings partijen zijn wel eens enthousiaster geweest. De grootste oppositiepartij, het CDA, ziet 'zeker pluspunten' in drie jaar paars kabinet. Maar: ,,De conclusie is per saldo niet positief', zei CDA-fractievoorzitter Van Leeuwen gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. den haag anp Waardering was er van de WD voor het financieel-economisch beleid van het kabinet-Kok. Over de samenwerking met PvdA en D66 zei fractievoorzit ter Ginjaar: ,,Eén van de belof ten voor een meer verfrissende aanpak van de politiek door de nieuwe coalitie was dat discus sies met een open benadering gevoerd zouden worden. Dit was te veel gevraagd; wellicht logisch bij een coalitie van drie partijen." De liberaal riep het kabinet op een pas op de plaats te ma ken met de plannen voor ge meentelijke herindeling. Gin jaar liet verder eens te meer we ten zeer huiverig te staan tegen over invoering van het correc tief referendum. Hij vreest 'een uitholling van ons systeem van parlementaire democratie' bij deze volksraadpleging achteraf. De Eerste Kamer bespreekt de regeringsvoorstellen op dit ge bied binnenkort. Ook PvdA-fractievoorzitter Cohen zag enkele wolken boven het succes van paars. Hij vreest dat door groeiende inkomens verschillen een driedeling in de samenleving ontstaat: een top van zeer rijken, een grote mid denklasse en een groep aan de onderkant met weinig kansen. Cohen waarschuwde dat deze driedeling het succesvolle Ne derlandse poldermodel kan be dreigen. De PvdA-senator acht verder een verdergaande verschuiving van de publieke naar de private sector onwenselijk. „Zonder be hoorlijk onderwijs, zonder goe de medische verzorging, zonder een goed milieu zonder een goed functionerend vervoers- stelsel loopt de private sector soesterberg Milieuactivisten hebben gisteren enkele uren een radartoren van vliegbasis Soesterberg bezet. De leden van de actiegroep 'Onkruit vergaat niet' protesteerden tegen de geluidshinder en milieuvervuiling op en rond de vliegbasis. Rond het middaguur heeft de marechaussee de demonstranten verwijderd. Zes activisten hebben een procesverbaal gekregen. foto anp amsterdam bert van nieuwenhuizen Koningin Beatrix heeft aangekondigd haar zestigste verjaardag op 31 januari aan staande met grote luister te willen vieren. Een opmerkelijk besluit van het staats hoofd, want het is dan voor het eerst in bijna 36 jaar dat de Oranjes de kroon weer eens groots laten fonkelen. De koningin heeft alle Nederlandse top- cultuur alvast gereserveerd: van het Ko ninklijk Concertgebouworkest tot het Na tionale Ballet, van het Stedelijk Museum tot het Kröller-Müller op de Veluwe. Het voorname hoofdstedelijke Amstelhotel mag de kussens opschudden waarop de koninklijke hoofden mogen rusten. Echte feestnummers zijn de Oranje's nooit geweest. Het laatste grote Oranjefeest was in 1962, toen koningin Juliana en prins Bernhard 25 jaar waren gehuwd. De sjah van Perzië was de hoogst geplaatste invité met de fameuze Farah Diba aan zijn zijde. Koningin Elizabeth en prins Philip waren toen, pas veertien jaar getrouwd, ook al van de partij. Zij behoren tot de weinigen van toen die er nu weer zullen zijn. Voordien was er in de Oranje-ogen weinig reden voor grote feesten. Koning Willem I- II bijvoorbeeld had geen huwelijksfeest te vieren; hij leefde met zijn eerste vrouw Sophie in permanente onmin en hield slechts om het staatsbelang de schijn op. Het huwelijk met zijn tweede vrouw Em ma is niet aan enig jubileum toegekomen. Koningin Wilhelmina was al helemaal geen vrouw voor grote feesten. Ook haar huwelijk gaf daar geen aanleiding toe. Tot een officiële viering van haar gouden rege ringsjubileum in 1948 liet zij zich met de allergrootste tegenzin overhalen, zij schrapte alle franje die zij overbodig acht te hoogstpersoonlijk uit het programma. Juliana vierde haar zilveren huwelijk groots, maar het 40-jarig huwelijk, kort na de Lockheed-affaire, ging stilletjes voorbij. Bij het gouden huwelijk van Juliana en Bernhard werd het volk nog eenmaal ont haald op een klassiek défilé voor het bor des van Soestdijk. Het diamanten huwe lijksfeest - begin dit jaar - werd 'onder ons' gevierd in Kenya. Ook Beatrix heeft tot nu toe geen grote feesten gegeven. Haar huwelijk en haar troonsbestijging gingen met relletjes ge paard, haar vijftigste verjaardag liet Beatrix ongemerkt voorbijgaan evenals haar zilveren huwelijksfeest, terwijl haar koperen regeringsjubileum uiterst spaar zaam herdacht werd. Nu zij 60 wordt komt er dan toch een groots feest. Met de keizer en keizerin van Japan en de koning en koningin van Jor danië, de Britse koningin Elizabeth en alle andere gekroonde hoofden van Europa. den haag gpd hartstikke vast", zei Cohen. De leider van de D66-fractie, Schuyer, waarschuwde zijn coa litiegenoten dat zijn partij in een tweede paars regeerak koord voldoende aan bod moet komen. Hij wees op punten als bestuurlijke vernieuwing (zoals de gekozen burgemeester)1, het milieubeleid en een effectievere aanpak van de criminaliteit. Ondanks enkele lovende woorden aan het adres van het kabinet, had CDA-fractievoor- zitter Van Leeuwen vanzelfspre kend het meeste kritiek. Vooral minister Sorgdrager van Justitie en minister Borst van Volksge zondheid moesten het ontgel den. Voorts vindt het CDA dat de regering te diep heeft gesne den in de rechten van wedu wen, wezen en zieke werkne mers. Chauffeur in het leger willen jongeren nog wel worden, maar voor een bestaan als infanterist ligt de belangstelling aanmerke lijk lager. De Koninklijke Land macht krijgt haar gevechtsfunc ties niet opgevuld. Zij moet op de arbeidsmarkt opboksen te gen de aantrekkende economie, het steeds kleiner potentieel jongeren en de toenemende concurrentie van andere perso- neelswervers. De nieuwe 'be roeps bepaalde tijd' (BBT'er) blijkt, evenmin als zijn dienst plichtige voorganger, geen en thousiast 'zandhapper te velde'. Overste Felix Lemmens, hoofd werving van de Landmacht, blikt in zijn kantoor op de Haagse Frederikkazeme over zijn papieren. Zijn collega's bij de Luchtmacht en de Marine hoeven niet jaarlijks vier- tot vijfduizend rekruten op te hoes ten, hun aantallen zijn vele ma len lager. „Behalve voor de ge- vechts- en gevechtsondersteu nende functies hebben wij ver der ook geen problemen. Maar dat zijn ook precies de banen waar fysiek en psychisch iets meer wordt geëist." Vooral bij de luchtmobiele brigade en onderdelen als cava lerie, infanterie, artillerie, genie (de 'gevechts- en gevechtson dersteunende onderdelen) bij de Landmacht, komt Lemmens dit jaar ongeveer zeshonderd mannen en vrouwen te kort. „We zullen de aantrekkings kracht van die onderdelen moe ten vergroten. Al was het alleen al door mensen van te voren te kunnen vertellen of ze nu bij de cavalerie, artillerie of infanterie terecht komen. Nu kan het nog niet, maar in de toekomst moet iemand weten hoeveel kans hij maakt op een baan als, laat ik zeggen, schutter op een tank. Zodat ze echt op een functie kunnen solliciteren. Maar ook het salaris speelt een rol. „We zullen alle factoren die onze concurrentiepositie beïn vloeden, tegen het licht moeten houden. Daar hoort geld bij." Lemmens kan zich niet uitlaten over de Financiële maatregelen, maar duidelijk wordt wel dat de Landmachtstaf een 'bonus' voor de minder gewilde gevechts functies overweegt. De perso neelstekorten trekken een zwa re wissel op de huidige (onder- )bezetting. Het pakket maatregelen dat de Landmacht in de strijd om per soneel werpt, omvat vele aspec ten. Meest opvallend zijn de 'schakelklassen' die de Land macht landelijk wil invoeren. Proeven in Breda en Leeuwar den pakten gunstig uit. Het komt er op neer dat jongeren van 16 jaar in klassen worden opgenomen, om ze vast te hou den tot zij daadwerkelijk op hun zeventiende bij Defensie mogen solliciteren. In de klassen krij gen ze onder meer les in Engels, maatschappelijke vaardighe den, het werken in een team, verantwoordelijkheidsgevoel, maar ook zal met het uniform en de wapens kennis worden gemaakt. „En ze zullen wel eens een nachtje op oefening gatin om te weten wat dat betekent", aldus Lemmens. „Het principe is een voudig. Ze leren bij ons meer spelendenvijs dan elders. Er zit meer 'doen' bij. Het gevolg is dat we ze zo al binnen halen voordat ze een echte baan kun nen krijgen. Het resultaat moet zijn dat ze gemakkelijker bij de Landmacht kunnen binnenrol len in een baan als BBT'er of beroeps voor onbepaalde tijd. Ze hebben dan een meerwaar de. Want daar hebben we er ook jaarlijks zo'n vijfhonderd van nodig." Voor alle andere geïnteresseer den moet de periode tussen de eerste belangstelling en een eventuele baan worden verkort. „Die is nu te lang. Soms ligt er vijf tot zes maanden tussen de eerste belangstelling en de wer kelijke aanstelling. Veel kandi daten gaan in tussentijd elders aan het werk. Die willen niet op die procedure wachten. Daar om gaan we de periode voor werving en selectie tot twee, drie maanden bekorten. Maar iets langer dan elders zal het al tijd blijven duren. Defensie kan geen personeel van de ene op de andere dag aannemen." Overvaller is nog steeds spoorloos hengelo .gpd De communicatie tussen de Twentse, Achterhoekse en Duit se politiekorpsen tijdens de klopjacht op de gewapende man die vrijdag een bank in Bocholl overviel en een gijzelaar doodde, is verre van soepel ver lopen. De man wisselde enkele malen van auto en is uiteinde lijk in Hengelo te voet verdwe- Het politiedistrict Midden- Twente werd niet door collega's gealarmeerd dat er een vuurge- .vaarlijke crimineel 'in de ach tertuin' stond. Informatie daar over kwam louter van de bij Hengelo vrijgelaten gegijzelde Duitse man (54). Het slachtoffer belde meteen na zijn vrijlating vanuit een naburige woning het alarmnummer. Het duurde daarna minstens een kwartier voor agenten ter plekke waren. Volgens politiewoorvoerder FI. Holslag is er geen seintje uit Duitsland of van het naburige politiekorps uit de Achterhoek gekomen over de voortvluchtige crimineel. Leden van het Korps Landelijke Politie Diensten, die vrijdagmiddag en -avond een grootscheepse alcoholcontrole op beide rijbanen van de A35 hielden, kregen pas om kwart over zeven de melding dat een gevaarlijke crimineel bij Henge lo was gesignaleerd, vier uur na de bankoverval in Bocholt en de gewelddadige vlucht door de grensstreek. De Duitse politie kon de man tot bij Isselburg - bijna 'vastge groeid' aan Dinxperlo in de Achterhoek - per helikopter vol gen. Een eerste heli moest door brandstofgebrek de achtervol ging staken; een tweede raakte het spoor in het donker bijster. Duister is nog of en hoe de mel ding over de bankrover en zijn laatsto gijzelaar bij de Neder landse politie is overgebracht. Het is niet zeker of de over valler een Nederlander is. Tegen een gegijzelde zou de verdachte hebben gezegd dat hij uit België komt en twee kinderen heeft, maar niet duidelijk is of de man dat heeft verteld-om achtervol gers op het verkeerde been te zetten. De officier van justitie in Duisburg loofde gistermiddag een beloning van 10.000 Mark uit voor de gouden tip over de verblijfplaats van de verdachte. muts af, waarna hij de rector met gehandschoende handen wurgde. Uit technisch onderzoek bleek echter dat Bouter is ge wurgd met sjaals. Volgens de hoofdverdachte hadden' zijn vier kornuiten de noodlottige afloop kunnen voorkomen. De aanklager achtte echter moord bewezen. De officier eiste zeven jaar cel tegen een 27-jarige mededader uit Hilversum. De aanklager verweet hem betrokkenheid bij de roofmoord en verantwoorde lijkheid voor de dood van Bou ter omdat hij de rector 'op laf hartige wijze in de stpek heeft gelaten'. De verdachte stelde echter dat Bouter niet door zijn handelen om het leven is ge bracht. Zijn aandeel bestond uit het vastbinden van de rector en het stelen van postzegelalbums, voor zover bekend de enige buit. Tegen een andere mede dader, een 26-jarige man uit Den Helder, eiste de officier acht jaar. Twee andere verdachten staan vandaag terecht. De uit spraak is op 2 december. Reclamecampagne van modehuis nog voor presentatie gedeukt DEN HAAG GPDTfflH /ct'i betaalbare niritiandalletjes te showen, dateert van eind ja ren tachtig en sloeg vanaf het allereerste begin aan. Omdat er door sommigen in het verleden niet voor werd teruggedeinsd de ruiten van abri's in te gooien om de posters te bemachtigen, ging het Zweedse merk er vorig jaar toe over voor de ware fans gratis exemplaren weg te leg gen. Het H&M-hoofdkantoor in Zweden heeft nog geen besluit genomen over het wel of niet doorzetten van de Grenville- campagne. In Amsterdam zegt Hanneke Snijders, woordvoer ster van de Nederlandse vesti ging: „Georgina is een heel mooi fris meisje. Ik kan mij niet voorstellen dat er ooit ordinaire foto's van haar zijn gemaakt. Ik wist ook niets af van die naakt- reportages, maar iedereen is te genwoordig wel eens bloot ge fotografeerd. Voor ons maakt het niets uit." Nog voordat de nieuwste pin- up-reclame van het modehuis Hennes Mauritz (H&M) de Nederlandse abri's heeft gevon den, is er een rel uitgebroken rond deze pikante campagne voor ondergoed. Na roemruchte modellen als Anna Nicole Smith, Naomi Campbell en Cindy Crawford was dit keer de 22-jarige Zuid- Afrikaanse Georgina Grenville gevraagd te poseren in de wei nig verhullende lingerie. Maar pal voor de start van de geplan de najaarscampagne van H&M, zijn in een Zweedse krant naaktfoto's opgedoken van Grenville. Marketing-manager Helene Dracke: „Wij wisten niets van die naaktreportages. Wij zijn er tot dusverre altijd in geslaagd modellen te kiezen die goed voor ons zijn en ons imago niet beschadigen." Vluchtroute Gronings duo inmiddels gereconstrueerd arnhem «anp Georgina Grenville. foto»gpd De najaarscampagne Van H &M, een keten met zo'n vijf honderd winkels overal in Euro pa, trekt ieder seizoen weer de aandacht. Pamela Anderson fi gureerde al eens in badmode van het merk. Het idee om in ternationale topmodellen de De twee uit de Van Mesdagkliniek iru Groningen ontsnapte criminelen zijn na hun vlucht bp 15 oktober maar drie dagen in Nederland gebleven. Daarna staken zij de Belgische grens over, waar ze op 25 oktober in Antwerpen aangehouden werden. De beide mannen hebben volgens het Open baar Ministerie (OM) in Arnhem, dat de opspo ring coördineerde, in Nederland geen strafbare feiten gepleegd. Zij zijn dus ook niet verantwoor delijk voor de zeer gewelddadige overval op een landbouwwinkel in Otterio op 20 oktober. Politie en justitie hebben er enige tijd rekening mee ge houden dat de mannen die overval gepleegd zou den hebben. Uit verhoren van beide mannen, die in België vastzitten omdat zij daar onder andere een over val gepleegd hebben, is gebleken dat zij op de avond van hun ontsnapping gegeten hebben in restaurant De Sixtijnse Kapel in Groningen. On derweg naar het restaurant kwamen zij twee hen onbekende mannen tegen, die bereid waren om hen tegen forse betaling naar Bergen op Zoom te brengen. De politie in Groningen is nog bezig met een onderzoek naar de ontsnapping en het directe vervolg daaivan. De twee mannen die de crimi nelen een lift hebben gegeven, zijn nog niet aan gehouden. Justitie in Arnhem wil niets zeggen over het Groningse deel van het onderzoek. In Bergen op ZooiTi heeft een 38-jarige man uil Roosendaal de twee geholpen aan een overnach tingsadres, andere kleding en een auto. Die auto is op zaterdag gekocht in Bergen op Zoom en op naam van één van beide vluchtelingen gezet. De mannen knipten en verfden hun haren en ver trokken naar België. Nederland heeft inmiddels om uitlevering van de twee mannen verzocht. Het ziet er niet naar uit dat dat snel zal gebeuren, aangezien de man nen in België nog berecht moeten worden. In Ne derland moeten zij de rest van hun straf nog uit zitten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5