Sorgdrager: CP'86 wettelijk verbieden eel EO'ers twijfelen in scheppingsverhaal Binnenland ournalisten niet als ftuige in Urka-zaak Fakkels tegen terreur v. Varkens van piepschuim Ook komende jaren geringe loonstijging Vierhonderd scholieren tekenen contract school Zwartboek vol klachten van NS-klanten jNSDAG 19 NOVEMBER 1997 [eesteroplichter ontkent vervalsen 'Chalt mi; reat fp U ;furt De voormalige Nederlandse meesteroplichter Heer j^rontkent dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het ver ten van dollars. De man uit Nieuw-Vennep verklaarde sim- iveg bezig te zijn geweest met het televisieprogramma Heer iiers Wereld, in opdracht van Veronica. Voor de rechtbank in fleurt stelde de verdachte gisteren dat de Nederlandse poli- .olledig van zijn handelen op de hoogte was. De Venneper stsamen met vier medeverdachten, onder wie een andere ts [jerlander, terecht omdat ze in het bezit waren van totaal ,j |0OO valse Amerikaanse dollars. Het zou volgens de Duitse jtie worden geruild voor marken. 140 j ading sojaschip deugde wel :Z3gsd ihaag Met de lading van de bulkcarrier MN Istanbul is niets defi ^Greenpeace voerde vorige week actie tegen het schip toen [zijn lading wilde lossen in de Rotterdamse haven. Het schip voerde onder meer genetisch gemanipuleerde soja. Volgens [ministerie van VROM is dat toegestaan. Greenpeace is tegen [gebruik van genetisch bewerkte producten. Genetische ma- ulatie kan volgens de organisatie het natuurlijk evenwicht storen en maakt het gebruik van agressieve bestrijdingsmid- mogelijk. o 16 sluit bijdrage huisarts niet uit ikaac D66 sluit niet uit dat ziekenfondsverzekerden in de iomst een eigen bijdrage moeten betalen voor huisartsen- Als uit onderzoek blijkt dat patiënten afzien van een be- aan een huisarts vanwege de eigen bijdrage, dan voelt D66 jjïsvoor de invoering ervan. Vallen de consequenties mee. dan er met D66 te praten over de eigen bijdrage, aldus D66 Ka llid Van Boxtel gisteren tijdens de behandeling van de begro- ivan VWS. De PvdA is tegen. De Landelijke Huisartsen Ver- g ging (LHV) maakte vorig week bekend niet mee te werken ihet door de Tweede Kamer gevraagde onderzoek. De LHV is ncipieel tegen eigen betalingen voor de huisarts. :ec ^Va [erendeel scholieren tot 18 jaar stemt journalisten die begin week waren gedaagd om ituigen in het proces tegen Urka-bende hoeven niet Amsterdamse recht- le verschijnen. Dit heeft thtbank vanmorgen beslo- journalisterf (verslaggever IBesse van deze krant en collega Peter de Knegt van aarhi Geassocieerde Pers Dien- ihadden de hand weten te n op delen van het ver- i rangelische Omroep (EO), •jaar dertig jaar bestaat, is ir een bolwerk van ortho- ichristenen dan vaak wordt cht, Zo heeft gelooft 47 nt van de EO-aanhang lat God de wereld in zes van 24 uur heeft gescha- eens 35 procent twij- Justitie eist ontbinding partij bij rechter Minister Sorgdrager van justitie wil de extreem-rechtse partij CP'86 door de rechter laten ontbinden en verbie den. Het openbaar ministerie gaat dit-vorderen bij de rechter. Aan hem is het uiteindelijk oordeel. Dat schrijft Sorgdrager in antwoord op vragen van PvdA, CDA, D66 en GroenLinks in de Tweede Kamer. den haag* anp De minister beschikt oyer ad viezen van het openbaar minis terie en de landsadvocaat over de juridische kans van slagen van een dergelijke vordering. Die kans is er, maar er kleven ook enkele risico's aan de gang naar de rechter, meldt Sorgdra ger. Zij kondigde twee weken ge leden in de Kamer al aan stap pen te ondernemen tegen CP'86. Een meerderheid pleitte toen voor een verbod. Het openbaar ministerie maakt de vordering op korte termijn aan hangig. Sorgdrager betitelt CP'86 als een politieke partij die zich stel selmatig schuldig maakt aan zeer ernstige verstoring van het democratisch proces. De gren zen van de democratische rechtstaat zijn volgens haar daarbij overschreden. Zij wijst in dat verband op de 'onherroepelijke' veroordeling van CP'86 door de Hoge Raad, eind september, wegens discri minatie. Bovendien veroordeel de het hoogste rechtscollege voormalige bestuursleden van mik» Van de scholieren tusen de 12 en 18 jaar in het voortge- onderwijs zou 81 procent gaan stemmen als dat zou mogen, blijkt uit het JongerenReferendum 1997, dat door het bureau dename Future is gehouden op vijftig Nederlandse scholen in [voortgezet onderwijs. Uit de enquête blijkt dat 23 procent de likeur geeft aan de PvdA. De WD mag rekenen op veertien cent van de stemmen, D66 op twaalf procent, Groen Links en )A op acht procent, terwijl de CD drie procent scoort. Iseltelefoon behoedt slachtoffers Slachtoffers van letselschade hoeven niet meer te we ivoor financiële valkuilen van bureaus en advocatenkanto- I Gedupeerden kunnen sinds gisteren hun toevlucht zoeken KeNationale Letseltelefoon. De letseltelefoon in Tilburg is ■initiatief van negen schadeletsel-bureaus. Zij willen zorgen irbetere kwaliteit, integriteit en onafhankelijkheid bij het ragen bijvoorbeeld van smartengeld of het claimen van me- [hekosten en inkomensverlies. Via het gratis nummer 0800- 1)775 kunnen slachtoffers er terecht voor informatie, advies Behandeling. aalinslag Hoogeveen blijft raadsel ogeveen Het onderzoek van de marechaussee naar de her- ast van het stuk staal dat op 11 november door het dak van itennishal in Hoogeveen sloeg, heeft niets opgeleverd. Het «werp van ruim een kilo ging dwars door het dak heen, sloeg iflinke deuk in de vloer, stuiterde een eind door de hal en be dde tegen een muur. Hoewel er mensen in de hal waren, id,niemand geraakt. De marechaussee begon op verzoek van ■politie een onderzoek, omdat gedacht werd aan een stukje leen militair vliegtuig of helikopter. De onderzoekers komen de conclusie dat dit nagenoeg uitgesloten is. trouwelijke strafdossier tegen de vermeende drugsbaron Ur- ka. In een van de stukken, een transcriptie van een interview bekent Urka jn hasj te hebben gehaald en kennis tè hebben van liquidaties. De rechtbank reageerde af wijzend op het verzoek van de advocaat van Urka, C. Korvinus, om de journalisten te horen, omdat eerder was besloten het bewuste interview niet toe te la ten in het proces. Justitie zou il legaal de hand hebben gelegd op de belastende transcriptie. feit over de precieze tijdsspanne van de schepping. Bovendien heeft 37 procent geen bezwaar tegen seks voor het huwelijk en een meerderheid van 55 pro cent jpeent dat vrouwen predi kant moeten kunnen worden. Dat blijkt uit een representatief onderzoek dat de EO heeft laten doen naar de geloofsopvatting onder zijn leden. r - den haag Ongeveer dertig leden en sympathisan ten van de mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national hebben gisteren gedemonstreerd voorde Algerijnse ambassade in Den Haag. Zij eisten dat Al gerije zijn grenzen openstelt voor internationaal on derzoek naar de mensenrechten in dat land. In een rapport dat de organisatie aan de zaakgelastigde aanbood, schrijft Amnesty dat sinds 1992 ongeveer 80.000 mensen in Algerije op beestachtige wijze zijn vermoord. Het rapport vertelt ook hoe de afgelopen maanden honderden burgers in Rais en Bentalha werden gedood. Volgens Amnesty International bo den veiligheidstroepen die het geschreeuw van slachtoffers hoorden geen hulp. Ooggetuigen heb ben ook verklaard dat de veiligheidstroepen betrok ken waren bij deze slachtingen. Behalve burgers zijn ook journalisten, overheidspersoneel, artiesten en aanhangers van de regering het slachtoffer van aan slagen. De Algerijnse autoriteiten leggen de schuld bij de GIA (Gewapende Islamitische Groep) en soort gelijke groeperingen, terwijl zij geen enkel onderzoek zouden hebben verricht naar de ware toedracht. On derzoek door anderen stonden zij niet toe. Wegens censuur blijven de feiten over mensenrechtenschen dingen vaak onvermeld. foto gpd cef.s zorn ANP Algemeen Nederl.inds Per: de partij wegens deelneming aan een criminele organisatie. Sorgdrager erkent dat er wei nig jurispudentie is over dit soort zaken en dat er een kans bestaat 'dat CP86 alsnog wordt vrijgesproken en zich de rol van 'martelaar' kan aanmeten. „Het is heel lastig de kans op succes in te schatten", zei ze gisteren. Toch spreekt zij over een 'ver antwoord risico'. Het verschil tussen andere ex treem-rechtse partijen en CP86 is volgens de minister vooral dat het niet gaat om overtredingen van de wet door individuen, maar dat de partij als zodanig zich herhaaldelijk schuldig maakte aan discriminatie. Een juridisch probleem in dit soort zaken kan zijn dat een nieuwe vereniging wordt opgericht en dat dan moet worden aange toond dat het feitelijk gaat om voortzetting van de oude. utrecht» Varkens van piepschuim in de 'stal van de toekomst' op de internationale vakbeurs voor de in tensieve veehouderij te Utrecht. Duidelijker kon de malaise in de varkenssector nauwelijks worden geïl lustreerd. De Tweede Kamer bespreekt de problema tiek morgen. Nu al tekent zich een politieke meerder heid af tegen het voorstel van landbouwminister Van Aartsen om de varkensstapel met een kwart te ver kleinen. Vooral het feit dat alle varkenshouders over één kam worden geschoren, stuit op bezwaren van CDA, VVD en PvdA. Zelfs de Nederlandse bisschop pen bemoeien zich ermee. In een brief aan de Kamer voorzitter schrijven ze het 'onaanvaardbaar' te vin den als de varkenssector niet zelf bij de beslissingen wordt betrokken. De 'ongedifferentieerde reductie van 25 procent komt over als onrechtvaardig', aldus de bisschoppen. Verwacht wordt dat de regerings fracties aansturen op een verzachting van het wets voorstel. foto anp koen suyk den haag»anp Akkoord Stichting van de Arbeid werknemers delen in de geste gen bedrijfswinsten zonder dat het leidt tot structureel hoge kosten. De vakbeweging is vooral te vreden over de afspraken over scholing. In overleg met de werkgever moet elke werkne mer toegang krijgen tot scho ling. De directe scholingskosten zijn 'primair' voor rekening van de werkgever. Per CAO wordt afgesproken hoeveel vrije tijd de werknemers in hun scholing moeten steken. De Stichting vind ook dat werknemers die veel aan scholing doen en breed inzetbaar zijn, dat in hun belo ning moeten kunnen terugvin den. Minister Melkert (sociale za ken) is blij met het akkoord. Maar hij vindt het jammer dat er nog te weinig is afgesproken over kinderopvang. Premier Kok is 'buitengewoon content' met het akkoord. Volgens hem kan het' een belangrijke bijdra ge' leveren aan de arbeidsdeel name, ook voor specifieke groe pen als ouderen en allochtonen. Loonmatiging blijft de komende jaren het uitgangspunt bij de CAO-onderhandelingen. De or ganisaties van werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben daaroyer gis teravond een akkoord bereikt. Het akkoord geeft aanbeve lingen aan onderhandelaars en heeft tot doel dat het CAO-over- leg bijdraagt aan de verminde ring van de werkloosheid. De afspraak, waar de achterbannen nog mee moeten instemmen, borduurt verder op eerdere af spraken over flexibilisering, scholing, ouderenbeleid en be- loningsvormen. Volgens VNO-NCW en de FNV geeft het een richting waarin de CAO's zich moeten bewegen. Op het gebied van loon biedt de overeenkomst meer ruimte voor flexibele belo ning die het bedrijven mogelijk maakt 'mee te ademen' met de beweging van de economie. Het gaat dan om beloning die af hankelijk is van de winst of een malige uitkeringen. Zo kunnen rotterdam anp deel van de ouders is werkloos. Zij willen natuurlijk graag dat hun kinderen er later beter van af komen dan zijzelf. Ze zijn dus erg enthousiast." Door het contract verplichten de leerlingen zich mee te wer ken aan buitenschoolse activi teiten die de ondernemingszin van de scholiéren moeten op wekken. Het gaat dan om werk in een nagebootste fietswinkel, viskwekcrij of beleggersclub, af hankelijk van het opleidingsni veau. Het college hoopt zo te voorkomen dat de leerlingen in dezelfde armoedige situatie te rugvallen als hun ouders. Het overgrote deel van de scholieren heeft het contract enthousiast ondertekend, zegt Doorn. Slechts een leerling zou hebben geweigerd. „Die hebben we hier niet meer terug gezien. En dat heb ik ook maar liever zo. Kinderen die het contract niet willen ondertekenen, moe ten hun heil maar ergens an ders gaan zoeken." Ongeveer Herhonderd eerste jaars scholieren hebben een contract afgesloten met het Olympuscollege in Rotterdam. Ze beloven in het contract dat ze zich aan de schoolregels houden. Het Olympuscollege garandeert van zijn kant de leerlingen na het examen aan een baan of vervolgopleiding te helpen. Het Olympuscollege is voor zover bekend de eerste middel bare school in Nederland die zulke contracten met zijn leer lingen afsluit. Het is de bedoe ling dat met de schriftelijke af spraak een basis voor de nor men en waarden binnen de schoolmuren is gecreëerd. Ver der wil het college de onderne mingszin van zijn scholieren stimuleren. De school staat volgens direc teur onderwijs J. Doorn in een sociale achterstandswijk. „We hebben hier een hoog percenta ge allochtonen. En een groot Bunnik in actie tegen schatgraven bunnik» gpd De Utrechtse gemeente Bunnik wil paal en perk stellen aan amateur-schatgravers die hun geluk beproeven op en rond het terrein van Fort Vechten, een belangrijke archeologisch ge bied waar aan het begin van on ze jaartelling een Romeinse ne derzetting was. In de politiever ordening van Bunnik is een graaf- en detectieverbod opge nomen. Overtreders riskeren een boete van 500 gulden. Bo vendien kan de politie de ge bruikte apparatuur en het ge vonden archeologische materi aal in beslag nemen. Liefheb bers en handelaren stropen al decennia lang de omgeving van het fort af. Rover bundelt boosheid jaarkaarthouders amersfoort anp De maatregel van de NS om de gezins korting voor jaarkaarten te schrappen, heeft kwaad bloed gezet bij de vaste treinreizigers. De vereniging voor trein en busreizigers Rover heeft een zwarboek opgesteld over de kwestie. Rover kreeg spontaan driehonderd klachten binnen naar aanleiding van het besluit van de NS om de voorwaarden voor de jaarkaarten te wijzigen. Momen teel mogen huisgenoten van houders van NS- of OV-jaarkaarten voor een laag be drag dezelfde jaarkaart kopen. Een gewo ne kaart kost 4000 tot 5000 gulden; de zo geheten medegebruiker betaalt 700 gul den. De NS schrappen deze mogelijk heid. Dat wekte de woede van de reizigers. Vooral het feit dat de maatregel in één keer wordt doorgevoerd, leidde tot boos heid en onbegrip. De maatregel treft vooral huishoudens waar twee mensen dagelijks naar hun werk reizen. Voortaan moeten beiden het volle pond betalen, wat tot bijna een verdubbeling van de reiskosten leidt. De vereniging heeft een enquête ge houden onder houders van een NS- of OV-jaarkaarl. Van degenen die de vra genlijst. die werd verspreid in treinen en scholen, hebben ingestuurd, zegt ruim 70 procent de kaart niet te verlengen als de maatregel wordt ingevoerd. Ze gaan voortaan met de auto. Vice-voorzitter K. Rotteveel wijst erop, dat de NS nog steeds een maatschappe lijke verantwoordelijkheid voor zich opei sen. „Dat moeten ze dan ook waarma ken", aldus Rotteveel. Hij vindt dat mi nister Jorritsma (verkeer) de NS op de vingers moet tikken. Ook de Tweede Ka mer was die mening toegedaan. Als de NS het reizen met de jaarkaart aan banden willen leggen, dan kan dat bedrijf beter een overdraagbare kaart in troduceren, of een elektronische kaart met een beperkt aantal kilometers, stelt het bestuurslid van de reizigersorganisa tie voor. Vrouw uit Epe mag in graf op eigen grond De 73-jarige M. Veldhuyzen van Zanten-Roest van Limburg mag vrijdag begraven worden op haar landgoed Weeser Enk in Epe. De gemeente Epe gaf daar toestemming voor, maar de In spectie voor de Milieuhygiëne vocht die beslissing aan. De be stuursrechter in Arnhem heeft de toestemming echter in een kort geding bekrachtigd. Het echtpaar Veldhuyzen van Zanten vroeg al maanden gele den toestemming voor een graf op het uitgestrekte landgoed. De maandag overleden vrouw was al enige tijd ernstig ziek. De gemeente Epe gaf toestemming, maar de Inspectie voor de Mil ieuhygiëne tekende bezwaar aan bij de provincie. De Inspectie constateert dat steeds meer mensen op hun ei gen grond een laatste rustplaats wallen hebben. Dat schept pla nologische problemen, volgens de Inspectie, aangezien een graf twintig jaar lang met rust gela ten moet worden. De Arnhemse bestuursrechter vindt dat de Weeser Enk voldoende ruimte biedt voor een eigen graf. Het landgoed is al zestig jaar eigen dom van de familie en niet toe gankelijk voor publiek. Planolo gische problemen lijken niet waarschijnlijk. Mevrouw M. van Zanten-Roest van Limburg was onder meer eerste voorzitter van de Alzhei- merstichting en oprichtster van de stichting VrouwenNetwerk op voor vrouwen in leidingge vende functies. Lovers Rail van Utrecht naar Hilversum den haag gpd Lovers Rail kan vanaf mei 1998 gaan rijden op het traject Hil- versum-Utrecht en vice versa. Railned, de verdeler van de ruimte op het spoor, heeft de wensen van de concurrent van de Nederlandse Spoorwegen gehonoreerd. Lovers gaat in de spits twee keer per uur met een sneltrein rijden en in de daluren één keer. Na lang onderhandelen zijn zelfs de wensen van NS Rei zigers, om vier treinen per uur op ditzelfde traject te laten rij den, gehonoreerd. Het heeft maanden overleg gekost om de knoop door te hakken, vertelt een woordvoerder van Railned. „NS heeft wel een beetje watei bij dê.wijn moeten doen." Het grootste knelpunt waren de te korte perrons op station Hilversum. „NS Reizigers keer de altijd in Hilversum. De trein moest daar 6 minuten stil staan, zodat de machinist naar de an dere kant kon lopen. Nu keert NS in Naarden-Bussum, zodat ze in Hilversum maar een mi nuut nodig hebben. Daarmee wordt in een uur tien minuten tijdwinst geboekt, zodat er ruimte is ontstaan voor Lovers", legt de woordvoerder het inge wikkelde proces uit. Andere problemen tussen Lovers en NS Reizigers op de trajecten Amsterdam-Haarlem en Leiden-Den Haag hoopt Railned deze week nog op te lossen. „We naderen de afron- ding."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3