Arrestaties Eurotop ernstige blamagi Koningin ziet mooie dingen om 'schaduw' te vergetf N Feiten Meningen Likud-opstand bestaat alleen in woorden Veel mensen stierven al voor blinde sjeik Omar Hezbollah en Hami veroordelen aansla! WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 IEUWSAN. ALYSE Aan het lawaai van zijn tegenstanders te oordelen, is het einde van Netanyahu als Likud-leider en premier van Israël nabij. Milo, de burgemeester van Tel Aviv, heeft het Israëlische volk laten weten dat er fundamen tele politieke veranderingen op komst zijn. Samen met andere 'rebellen' zegt hij te streven naar een splitsing in de Likud. Maar de premier lijkt niet onder de indruk. Hij vertrok gisteren vervroegd uit de Verenigde Staten Niet om de crisis in zijn partij op te lossen, zoals som migen in Israël beweerden, maar om in Londen bespre kingen te voeren met koning Hussein van Jordanië. Netanyahu weet dat de rebellen onderling verdeeld zijn en dat ze er niet in slagen genoeg Knessetleden te vin den die bereid zijn het risico te nemen van een echte opstand. Daarmee is niet gezegd dat Netanyahu in zijn Knesset- fractie - en nog minder in zijn kabinet - populair is. Ie dereen beseft maar al te goed hoezeer hij internationaal en nationaal geïsoleerd is geraakt. Maar het eni ge waarover zijn critici in de Likud het eens zijn, is dat er 'iets' moet gebeuren om Neta nyahu's machtshonger te stoppen. Zodra hel op actie aankomt, verzandt de oppositie in gekra keel. De premier en zijn naas te getrouwen hebben daarentegen hun zaken goed georganiseerd. Dat ze door gevoelige gees ten worden beschuldigd van 'maffia-praktijken' en 'KGB-methoden' doet niets af aan de ef fectiviteit van hun cam pagne. Netanyahu's di recteur-generaal, de bulldozer Lieberman, toont zich een meester in het bespelen van de partij-afdelingen in het land. De harde kern van de rebellenclub in de Likud telt maar zes leden. Milo is geen lid van de Knesset, wat zijn ver zet minder interessant maakt. Begin en Meridor zijn ex- ministers in Netanyahu's kabinet, die alleen al daarom een appeltje met de premier hebben te schillen. Olmert is behalve Knessetlid ook burgemeester van Jeruzalem en een gewiekst politicus. Hij wordt gesteund door Knessetlid Re'em. En tenslotte is er minister van com municatie Livnat, die zich vooral wegens de afschaffing van de primaries en Netanyahu's dubbelspel in de par- tijvérgadering van vorige week tegen de premier heeft gekeerd. De grootste handicap van deze rebellen is dal ze elkaar niet vertrouwen en geen gezamenlijk alternatief heb ben voor Netanyahu als premier. Sterker: Milo, Olmert en Meridor beschouwen zichzelf als mogelijke pre mierskandidaten. In de Israëlische media zijn de laatste dagen parlemen taire rekensommen verschenen. Twaalf Likud-Knesset leden kunnen zorgen voor een splitsing in de fractie, waarbij de rebellerende meerderheid zich 'Likud' mag blijven noemen. Netanyahu zou dan geïsoleerd zijn en geen kans meer maken op een tweede termijn. Als dat niet lukt, zouden de rebellen een motie van wantrou wen van de oppositie kunnen steunen en zo meewer ken aan nieuwe algemene verkiezingen. Maar die weg lijkt vanuit Likud-standpunt niet verstandig. Het zou betekenen dal Netanyahu opnieuw de lijst aanvoert en misschien een nederlaag zou lijden tegen Barak van de Arbeiderspartij. Als niets helpt, overweegt Milo een nieuwe centrum-partij te vormen, maar of daarvoor in het Israëlische politieke landschap plaats is, staat te be zien. In ieder geval lijkt het doel om twaalf Knessetleden in het anti-Netanyahu kamp te krijgen nog ver weg. Zelfs de meest optimistische tellingen houden op bij zes. Gisteren gaf een groep van twaalf Likud-Knessetleden en -ministers een verklaring uit, waarin ze de premier steun toezeggen. Netanyahu is de afgelopen nacht in Israël teruggekeerd. Vanuit de Verenigde Staten heeft hij al laten weten dat hij actie onderneemt tegen 'onregelmatigheden' in de Likud. Netanyahu: „Het is geen geheim dat een aantal fractieleden me niet mag. Ze worden gedreven door persoonlijke ambities en ik doe een beroep op mijn partijgenoten het nationaal belang het zwaarst te laten wegen.'' I Iet ziet ernaar uit dat hij de huidige crisis met gemak overleeft. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het vernietigende rapport van de Commissie Politieklachten over de on wettige massa-arrestaties tijdens de Eurotop in juni is voor de integriteit van justitie nog ernstiger dan het geruchtmakende IRT-rapport. In de IRT-affaire kwamen poli tie en justitie onder vuur te lig gen wegens het hanteren van allerlei nog niet bij wet geregel de opsporingsmethoden bij de bestrijding van de zware crimi naliteit. De conclusie was dan ook dat de wetgever aan de slag moest. Het optreden van politie en justitie tijdens de Eurotop heeft minder praktische gevol gen voor het opsporingsappa raat en betreft ook geen stelsel matige maar een - hopelijk - eenmalige ontsporing. Toch is wat hier gebeurde uit princi pieel oogpunt nog bezwaarlijker dan het falen van justitie in de IRT-zaak. Tijdens de Eurotop zijn 380 personen op een uit de lucht gegrepen verdenking (lid maatschap van een criminele organisatie) wederrechtelijk van hun vrijheid beroofd. Daarmee werd het wezen van de rechts staat in het geding gebracht. Het Europees Verdrag voor de mensenrechten bepaalt dat nie mand van zijn vrijheid mag worden beroofd, behalve vol gens een wettelijke procedure. De politie mag zich dus nooit beroepen op buitengewone omstandigheden om tegenover burgers haar bevoegdheden te overschrijden. Willekeurige ar restaties om politieke redenen betekenen dat de overheid zich boven de wet stelt. De kern van de rechtsstaat is juist dat ook de overheid is onderworpen aan rechtsregels. Zo niet, dan is er sprake van een politiestaat. Hadden politie en justitie dan machteloos moeten toezien hoe een groep raddraaiers de stad op stelten dreigde te zetten, ter wijl de ogen van Europa op Am sterdam waren gericht? Natuur lijk niet, maar de noodzaak om de orde te handhaven mag nooit betekenen dat het doel al le middelen heiligt. Volgens de klachtencommissie onder lei ding van hoogleraar strafrecht T.M. Schalken waren er boven dien ook wettelijke methoden beschikbaar om aan dreigende ordeverstoringen het hoofd te bieden. Zelfs preventieve arrestaties be horen op grond van artikel 540- 542 van het Wetboek van Straf vordering tot de mogelijkheden. Als er groot gevaar bestaat van een ernstige schending van de openbare orde, kan de rechter commissaris bevel geven om ordeverstoorders die zijn be trapt op het plegen van een strafbaar feit in verzekering te stellen. In plaats van de gang naar de rechter te maken, heeft de Am sterdamse 'driehoek' (hoofdoffi cier van justitie, burgemeester en hoofdcommissaris) besloten artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht van stal te halen: lidmaatschap van een criminele organisatie, waar maximaal'vijf jaar gevangenisstraf op staat. De arrestaties op grond van deze ver denking brachten de verplichting voor justitie met zich mee te bewijzen dat de arrestanten leden waren van een orga nisatie die het ple gen van misdrijven als oogmerk heeft. Met de me dedeling dat wegens gebrek aan bewijs in alle, maar dan ook alle gevallen is afgezien van vervol ging, valt justitie door de mand. Opnieuw wordt de rechter daar mee uitgeschakeld. Ongetwijfeld zou het in alle ge vallen tot vrijspraak van het ten laste gelegde delict zijn geko men, maar nu krijgt de rechter zelfs geen kans een oordeel te vellen. Hieruit blijkt eens te meer dat de arrestaties niet wa ren bedoeld voor het oprollen GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker van een criminele organisatie, maar uitsluitend tot doel hadden de arrestan ten tijdens de Euro top achter slot en grendel te zetten. Minister Sorgdrager (justitie) en burge meester Patijn van Amsterdam erken nen in feite dat zij akkoord zijn gegaan met een flagrant misbruik van het strafrecht. Zelf wij ten zij dit aan 'on voldoende wettelijke mogelijk heden'. Patijn deed een oproep aan het parlement om met al ternatieven voor artikel 140 te komen en Sorgdrager sloot nieuwe wetgeving niet uit. Het lijkt wel alsof zich nog nooit eerder in de geschiedenis van Amsterdam rellen en grootscha lige ordeverstoringen hebben voorgedaan. Maar zelfs als nu ineens de wet tekort zou hebben geschoten, rechtvaardigt dat nog geen wil lekeurige arrestaties. ,000 i:adi jkfi Wie het scherp wil stellen Pe moeten concluderen-zo; jtsa Amsterdamse hoogleraar derh recht C.M. Ruter onlangs; dat in plaats van de arrest, van juni de Amsterdam^ hoek zelf moet worden vi op grond van artikel 140,. verantwoordelijke gezagsd ,haa gers vormden tijdensdej top immers een organise het plegen van misdrijven oogde, te weten de weden telijke vrijheidsberovingen doordecommissie-Schali zijn vastgesteld. Zover wil; SI0 tuurlijk niemand echt gaa en maar aan aan de anderefc zou het justitie nog ongelo waardiger maken als deen 66 sies van de commissie zon gevolgen blijven. Hoofdofficier van justitien ^on J. Vrakking gaf in een reai op het commissierapport: ^a: kennen dat hij niet bereid BV' sen te trekken uit het gebe f Hij zou 'morgen weer pret hetzelfde' doen als in juni >va hij weten. Om die reden a beter morgen dan overrat ontslagen kunnen worden er De 58 toeristen die maandag om het leven kwamen bij de terroristische aanslag bij Luxor, zijn niet de eersten die sterven voor de blinde sjeik Omar Ab- del-Rahman. Sjeik Omar (59) strijdt al zijn leven lang tegen ongelovigen en afvalligen van de islam, met veel slachtoffers. Vooral tussen 1992 en 1995 wer den Egyptische toeristencentra en de hoofdstad Cairo herhaal delijk opgeschrikt door aansla gen van de extremistische mos lims van Gamaa al-Islamiya, die Omar beschouwen als hun geestelijk leider. Zij eisten giste ren zijn vrijlating uit Ameri kaanse gevangenschap. Sjeik Omar, die in de Verenigde Staten een levenslange gevan genisstraf uitzit voor de bera ming van aanslagen op gebou wen in New York, zei het al in 1992 in de Britse krant The In dependent. „Toeristen versprei den bederf, brengen ziekte en aids over op ons land en probe ren islamitische waarden te ver nietigen." En met Omars woor- den is het onverstandig spotten, weten reisbureaus over de hele wereld inmiddels. tekening tom janssen De theoloog Omar ontwikkelde zijn radicale ideeën in de tijd vlak na de nederlaag van de Arabische legers tegeh Israël in de Zesdaagse Oorlog in 1967. Zijn meest radicale aanhangers trachten zijn plannen met ge weld uit te voeren. Sjeik Omar is de fundamentalis tische gesel van de gematigde regering in Cairo. Zijn oproepen om de regering af te zetten en een islamitische staat te stich ten, worden via cassettebandjes het land binnengesmokkeld en bereiken miljoenen gelovigen. Nadat Omar het grootste deel van de jaren tachtig in Egypte vastzat, vluchtte hij in 1990 naar de Verenigde Staten. De Ameri kaanse autoriteiten kwamen hem op het spoor toen enkele van zijn volgelingen werden op gepakt voor de bomaanslag op het World Trade Centre in 1993, waarbij zes doden en zeker dui zend gewonden vielen. Sjeik Omar wordt verder be schuldigd van betrokkenheid bij aanslagen in Amerikaanse ste den, bij de moord op de extre mistisch Amerikaans joodse voorman Meir Kahane en in ei gen land van poging tot moord op president Mubarak. LUXOR BOUKE BERGSMA De Libanese fundamentalisti sche organisatie Hezbollah en de Palestijnse Harnas hebben gisteren de aanslag van Egyp tische moslimfundamentalis ten op buitenlandse toeristen in Egypte veroordeeld. Bij de aanslag vonden 58 toeristen en vier Egyptenaren de dood: ook de zes daders kwamen om het leven. Hamas-leider Sayed Abu Mo- sameih verklaarde dat het in het belang van de Palestijnen is, dat Egypte een stabiele re gering heeft die de Palestijnen steunt in de crisis in het vre desproces met Israël. Hezbol lah veroordeelde de aanslag als een daad die afleidt van het voornaamste doel van alle ara- bische en islamitische krach ten: de confrontatie met Israël. De Palestijnse leider Yasser Arafat noemde de aanslag 'verschrikkelijk' en zei dat de ze 'tegen onze traditie als ara bieren. moslims en christenen ingaat'. In Iran veroordeelde radio Teheran de aanslag als 'walgelijk' en 'onmenselijk'. Ook regeringsleiders over de hele wereld spraken hun af schuw uit. De Zwitsersep dent Arnold Koller, diespt namens de nabestaande! meer dan dertig Zwitsers bij de aanslag het levenvt ren, had het over 'eenbef achtige aanval op onsch mensen'. Koller riep opt 'een duidelijk en L antwoord op iedere von terrorisme' om 'de mens van deze vloek te bevrijdt De Amerikaanse preside Clinton belde de Egyptij president Hosni Mubartl om hem persoonlijk teW leren. Hij noemde daan! in een schriftelijke react* rorisme 'een wereldwij» ging' en riep alle landent 'deze gesel gezamenlijkl strijden'. De Russische president Jeltsin stuurde Mubarab telegram waarin hij uitin aan zijn 'diep geschokthi De Israëlische premier» min Netanyahu en de Jordaanse koning Hussfl den met Mubarak. Iw Prachtig uitgelicht door de nieuwe Philips-lampen - cadeautje van Nederland - kij ken koningin Beatrix en prins Claus naar het gouden doden masker van Toetanchamon. Hij ernstig, zij belangstellend. Het is de tweede dag van het staatsbe zoek. 's Middags zal de konin- gin zeggen dat ze de schaduw van de gebeurtenissen in Luxor even van zich af kon zetten door mooie dingen te zien en boeiende mensen te spreken. Vandaag reist het koninklijk paar naar het Giza-plateau, de plek waar de grote piramiden staan en waar onlangs graven van arbeiders zijn blootgelegd. Beatrix gaat graag, ze houdt van de Egyptische oudheid. Als stu dente in Leiden woonde ze te genover het Rijksmuseum van. Oudheden. Ze liep er vaak even binnen. Om de mummies dag te zeggen, vertelde ze gisteren tijdens een bijeenkomst in het Nederlands-Vlaams instituut voor archeologie en Arabische studies. Maar ondanks de prettige stem ming daar in dat instituut en in het Egyptisch Museum, ligt er een druk op het staatsbezoek, erkende minister Van Mierlo, ook al heeft president Moeba rak nog zo zijn best gedaan om de hoge gasten het gevoel te ge ven dat zij welkom zijn. Afbreken is als mogelijkheid wel besproken. Maar volgens Van Mierlo zou dat 'koren op de molen' van de terroristen zijn geweest. De Egyptische regering wil de zaken zoveel mogelijk la ten doorgaan om het effect van de daad te minimaliseren. „Als je zo'n land in die omstandig heden verlaat, is dat haast een uitnodiging om weer toe te slaan." Terwijl de minister zijn toelich ting geeft, zitten iets verderop in de lobby van het Sheraton-hotel Saskia van der Mast en David van det Meulen, beiden negen tien en beiden uit Bussum, te wachten tot ze even naar de ko ningin mogen. Ze zijn op een haar na aan het bloedbad ont snapt. Als een excursiegenootje haai' studentenkaart niet was HM Jv if' w FOTO ANP RAYMOND ze zo snel mogelijk naarh l komen. Logisch. Maar zei I felen ze nog. Ze zouden» twee weken bijven. En Va Mierlo heeft toch gezegd! 1 in Cairo veilig is? Van Mie „Als het mijn kinderenwi zou ik als vader zeggende alsjeblieft terug." CAIRO» CHRISTL VISSER vergeten en terugmoest, had den ze de eerdere bus naar het tempelcomplex genomen en was het allemaal heel anders af gelopen. Nu konden ze zich viei; uur schuilhouden in een tombe, niet ver van waar het drama zich afspeelde. „We hoorden schieten, soms was het dichtbij, soms verderaf. Eerst zei de reisleider dat het een boerenvete was, maar later hoorden we dat het toch om iets anders ging. Wat er echt aan de hand was, wist niemand. Nee, we waren vrij kalm. Je denkt toch altijd dat jou niets overkomt." De slachtoffers hebben ze niet gezien. Wel een politieman die in zijn been geschoten was. Ze gingen gewoon weer met de gids en de bus terug naar Luxor en zagen 's avonds pas op CNN wat er zich zo vlakbij had afge speeld. Gisterochtend vlogen ze meteen terug naar Cairo en bel den de ambassade, 'die heel aardig voor ons was'. Zodoende zitten ze nu veilig en wel in het Sheraton, waar ko ningin en prins de Nederlandse gemeenschap in Egypte ontvan gen. Ja, dadelijk mogen ze ook even langs, maar liever niet met de camera's erbij, laat de RVD weten. „Ik dacht dat ze behoorlijk ge traumatiseerd zouden zijn, maar dat valt reuze mee", zegt de minister. „Maar ja, ze zijn nog zo jong, net van school. De terugslag moet misschien nog komen." Hun ouders willen dat Koningin Beatrix bewonderde gisteren in het Egyptisch Museum het gouden dodenmasker van Toetanchamon.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2