Prentenkabinet iioet blijven' Jniversiteit moet zaak-Diekstra heropenen' Scherpe daling van aantal werklozen Bondgirl Daphne redt bottellij n Tropische dagen bij l99? Kamer: nieuwe wetgeving ordeverstoring 'Mama, waar slapen we vanavond? latste test 'People Mover' wmm 0 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. in Mi ij, im hi nij, d pro Binnenland Zwartboek vol klachten van vaste NS-klanten Buitenland Cultuur en Kunst Belgische goeroe Van Rossem moet alsnog brommen Candy Dulfer: liever lekker spelen dan megaster zijn p Sport NAC kan in Breda maar niet winnen van Willem II fc 'Leiden in Last' beschuldigt onderzoekers van vooringenomenheid in plagiaatzaak I op Diekstra heeft de Leidse «rsiteit niet in opspraak ge- met de plagiaataffaire. iootsc||eeft de universiteit zelf ge- door de manier waarop zij iak-Diekstra heeft behan del vonnis lag er al voor- et proces begon." is de boodschap van het over de affaire-Diekstra norgen verschijnt. De au- van het boek getiteld in in last; de zaak-Diekstra -Vi|r bekeken beklemtonen iekstra's ontslag onnodig en dat de plagiaat-zaak universiteit op een 'di lettantistische en onzorgvuldige manier is behandeld'. Ze hekelen daarbij vooral de commissie Hofstee /Drupsteen die de plagiaat-beschuldigingen vorig jaar onderzocht. ,,Als de universiteit enig benul van kwa liteit heeft, gooit ze dit vod van een onderzoeksrapport (van de commissie Hofstee/Drupsteen, red.) in de prullenbak, stelt re gels op waaraan een behoorlijk onderzoek naar wetenschappe lijk wangedrag dient te voldoen en heropent de zaak.'L De commissie heeft zich vol gens de schrijvers van het boek alleen gebaseerd op verklarin gen 'van horen zeggen', heeft zelf geen feitenonderzoek ge daan en zou ontlastende verga ringen naast zich neer hebben gelegd. Bij tegenstrijdige verkla ringen zou niet Diekstra maar zijn 'aanklagers' het voordeel van de twijfel hebben gekregen. Ook het college van bestuur van de Leidse universiteit, en dan met name oud-rector magnificus L. Leertouwer, wordt gehekeld. Op last van Leertouwer zouden er verande ringen in het concept-rapport zijn aangebracht die tot het ont slag van Diekstra hebben geleid. Leertouwer zou Diekstra, als smet op het blazoen van de uni* versiteit, kwijt hebben gewild. Diekstra heeft wel degelijk veel pagina's overgeschreven in zijn populair-wetenschappelijke boeken, maar dit mag van de auteurs geen plagiaat of weten schappelijk wangedrag heten. Veeleer is dit een zaak van 'niet goed geregelde auteursrechten'. Bovendien, is Diekstra als 'misdadiger' weggewerkt door zijn collega's Dolf Kohnstamm en Ad Kerkhof. Het weten schappelijke plagiaat dat vorig jaar de doodsteek voor Diekstra werd, zou niet door de hoogle raar zelf zijn begaan maar door zijn voormalige leerling Kerk hof. De commissie zou ontlas tende verklaringen voor Diek stra hebben genegeerd. Het college van bestuur van de universiteit beschouwt de zaak als 'afgedaan'. Oud-rector Leertouwer heeft het boek nog niet gelezen. ,,Ik heb geen last van mijn geweten. Vorig jaar wist ik ai dat hoe het ook zou af lopen, we nooit op algemene instemming zouden kunnen re kenen. Waar het ons om ging was of Diekstra zich in zijn pu blicaties heeft gedragen zoals het een hoogleraar past. Het antwoord is bekend; overschrij ven mag niet." Pagina Leiden: 'Er was wel een proces, maar geen procedure' Het aantal geregistreerde werk lozen is in de late zomermaan den scherp gedaald. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat werkt met gemiddel den over drie maanden, telde tussen augustus en oktober 351.000 werklozen. Dat waren er tussen juli en september nog 372.000. Vergeleken met twaalf maan den terug is het aantal werklo zen met 87.000 gedaald. Het werkloosheidspercentage is 5,3 procent, tegen 6,6 procent een jaar geleden. De daling van de werkloosheid verloopt met hor ten en stoten. De gemiddelde daling ligt op zes- tot zevendui zend per maand. Sinds 1994 is er al sprake van een dalende tendens, maar ge middeld daalde het aantal men sen zonder baan met slechts tweeduizend per maand. Vol gens het CBS is er nu sprake van de krachtigste daling sinds 1985. Het fenomeen jeugdwerk loosheid is verdwenen. In de groep mensen van 25 tot 34 jaar was de werkloosheid 5,1 pro cent, hetzelfde percentage als onder de 35-plussers. so 'versiteit steunt conclusies van onderzoeksrapport Prentenkabinet moet in Leiden blijven en in de toe- st worden gehuisvest in de Leidse Universiteitsbi- heek (UB). Dat is de conclusie van 'Impressies op er', een rapport van het Instituut Collectie Neder- (ICN). Door huisvesting in de UB wordt de collectie ;ns de onderzoekers beter toegankelijk voör onder en onderzoek. ik ollege van bestuur en het ur van de faculteit der Let- zijn het met deze conclu- is en zien in deze aanpak ige mogelijkheid om de ;tie voor Leiden te behou- lICN raadt af de collectie u'rnaa! n geheel af te stoten, om- e vakgroep kunstgeschie- i met het Prentenkabinet a kroonjuweel' in huis heeft nee zij haar positie in het a rsitaire krachtenveld kan trken. optie om het Prentenkabi- e vestigen in het Stedelijk mm De Lakenhal wordt in apport van de hand gewe zen. Deskundigen in het veld vinden dat De Lakenhal 'onvol doende internationale uitstra ling heeft' en vrezen dat de col lectie daar 'een verborgen be staan zal gaan leiden'. Boven dien is men bang dat het Pren tenkabinet dan zal worden overgeleverd aan 'de willekeur van de gemeentepolitiek'. Het Prentenkabinet is sinds 1974 gehuisvest in het pand Ra penburg 65. Hoge exploitatie kosten en onvoldoende ge schiktheid van het gebouw zijn er de oorzaak van dat het Pren tenkabinet dit pand moet verla ten. Aan ICN is enige tijd gele den door het college van be stuur advies gevraagd over het nut voor onderwijs en onder zoek om de collectie zelf te blij ven beheren. De externe adviseurs onder strepen in hun rapport het be lang van het Prentenkabinet voor studenten kunstgeschiede nis in Leiden. Doordat zij daad werkelijk met het object van hun studie in aanraking kunnen komen, wordt 'de kloof tussen kunsthistorische theorie en mu seale praktijk verkleind'. Voordelen van huisvesting in de UB zijn, aldus de onderzoe kers van ICN, de betere kli maatsomstandigheden, vol doende aanwezigheid om het fysieke behoud van de collectie te kunnen waarborgen en grote re toegankelijkheid voor onder wijs en onderzoek. Bovendien zijn de expositiemogelijkheden in de UB groter en kan de des kundigheid binnen de biblio theek van nut zijn voor het uit breiden van de digitale beeld bank. Pagina 18: Belang'Prentenka binet volmondig erkend zoeterwoude Wat hebben Heineken en Daphne Deckers gemeen? Allebei figureren ze in de nieuwe James Bond-film Tomorrow never dies'. Wie goed oplet, ziet in de film tijdens een achtervolgingsscène een aantal Heineken-fusten en -dozen voorbijrollen. Daphne Deckers is iets langer in beeld, in een bijrolletje. Gisteren speelde ze een hoofdrol bij Heineken in Zoeterwoude. Ze opende als Bondgirl een nieuwe verpak- kingslijn voor exportbier. 'A license to fill', luidde de pakkende titel voor het openingsspektakel, waarin Daphne Deckers een 'bom' bij de ver- pakkingslijn onschadelijk maakte door de lont met bier te blussen. Pagina 17: Bottellijn met veel spektakel geopend. foto marklamers NR. 41548 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 BREESTRAAT 146 LEIDEN HET WOORD IS AAN Anonymus Als tijd geld is, hoe arm zijn dan de mensen die nooit tijd hebben. IT ab ongij» n< ein ,j( Erktf k \YÏ Dp een voorproefje van het komende voorjaar, aterdag 22 november a.s. willen wij u d.m.v. modeflitsen kennis laten maken met deze kleurrijke collectie. Last but not least geven wij alvast een korting op onze wintercollectie.. RIEL, een zonnig gevoel in koude dagen ifleestraat 135 2311 CM Leiden» Tel. 071 - 513 18 41 den haag gpd Éél Nederland kan profiteren UBELVERKOOP VAN DE EEUW erkerk - Van 19 november t/m 6 december wordt bij ibelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, pectaculaire meubelverkoop gehouden. De meerderheid van de Tweede Kamer wil nieuwe wetgeving om grootschalige orde verstoringen te kunnen voorkomen. De re geringspartijen WD, PvdA en D66 zijn van mening dat het huidige strafrecht hiertoe niet voldoende mogelijkheden biedt. Gisteren oordeelde de Commissie voor Politieklachten dat de arrestatie van 371 de monstranten tijdens de Eurotop in juni te Amsterdam op basis van artikel 140 uit het wetboek van strafrecht (het lidmaatschap van een criminele organisatie) onrechtma tig is geweest. De regeringspartijen WD, PvdA en D66 vinden ook dat er oneigenlijk gebruik is gemaakt van artikel 140. Net als de oppositiepartijen. Dus moet er nieuwe wetgeving komen, vinden de Paarse frac ties. Advocaat mr. M. Veldman, die namens enkele tientallen arrestanten optreedt, heeft al aangekondigd met hoge schadeclaims te komen. Volgens het Radio 1-Journaal zou het om een bedrag van een miljoen gulden gaan. De Amsterdamse burgemeester Patijn, hoofdofficier Vrakking en hoofdcommissa ris Kuipef uit de hoofdstad riepen de Twee de Kamer gisteren op met alternatieven tev :n massief eiken en grenen kasten, dres- eethoeken, salontafels, subelen, evenals stoffen bankstellen, worden ht VOOR DE HALVE ieubelen zijn van topkwali- afkomstig van overpro- 'an gerenommeerde meu- brieken en op ambachte manier gemaakt van de materialen. Alles wordt volledige garantie verkocht, n 5 (VS tn gratis thuisgebracht en vakkun dig geplaatst. Reservering voor latere levering is mogelijk. Wie binnenkort dus meubelen nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij; Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk, (Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur.Vrijdags koopavond, 's- Zondags gesloten. Ruime parkeergelegenheid Moeder met drie kinderen zoekt vertwijfeld woonruimte in Leiden gerard van putten laatste uitgebreide veilig- fest komende week gun- ïtvalt, neemt de luchtha- in december vier eten People Movers in ge- fp parkeerterrein P3: on- ide, volautomatisch navi- le karretjes die langpar- irs naar de centrale bus- Schiphol vervoeren, ens een eerdere planning van de producent van de karre tjes, Frog Navigation Systems BV uit Utrecht, hadden de kar retjes al half oktober beschik baar moeten zijn. Maar proefrit ten leverden de conclusie op dat de gekozen motoren niet voldeden. Daardoor liep de le vering van de vier karretjes, waarin de luchthaven Schiphol ruim drie mjljoen gulden inves teerde, ernstige vertraging op. leiden eric-jan berendsen Wachten op woonruimte. Hennie Noordervliet en haar drie kinderen doden de tijd met het spelen van een spelletje Triviant. De zwerftocht van ruim tien weken heeft zijn sporen nagelaten. Nerveus trekkend aan een sigaret en met donkere kringen on der haar ogen doet de 37-jarige Hennie Noordervliet haar verhaal. In de dinsdag kou, op de stoep voor het Stadsbouwhuis aan de Langegracht in Leiden, samen met haar drie Idnderen. Compleet met eten, drinken en spelletjes om de tijd te doden. Ze is vastbesloten om daar te blijven totdat zij woonruimte heeft gevonden. „Mama, waar slapen we vanavond", vraagt haar 7-jarige dochter Alinda vertwij feld. Moeder schudt het hoofd, ze weet het niet. Begin september verliet Hennie samen met Alinda, Mare (8) en de 14-jarige Hugo huis en haard in de Leidse Stevenshof. Ech telijke problemen waren de oorzaak. Vol gens de huisarts was het maar beter dat zij en haar kinderen weggingen. Sindsdien woont ze óf bij haar zus in huis, óf bij een vriend van haar man in Amsterdam, óf in een vrouwenopvangcentrum in Leiden. Het spreekwoord 'eigen' haard is goud waard' geldt echter ook voor Noordervliet. Ruim tweeënhalve maand is ze al bezig met het vinden van woonruimte. Het liefst weer 'er gens' in de Stevenshof, waar de twee jong- foto hielco kuipers sten naar ,-je basisschool gaan. 1 wat rtreer r L bewolking^ -J VANDAAG 24 PAGINA'S -3,5 7 Binnenland Buitenland Cultuur18 Economie10 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips8 Uitgaan LAKtheater presenteert 'Alfa' gespeeld door De Wetten van Kepler, waarvoor een kortingsbon. Nederlandse militairen veroordeeld arnhem «anp De Militaire Kamer van het ge rechtshof te Arnhem heeft van daag in hoger beroep vijf mili tairen die in de Duitse stad See- dorf waren gelegerd veroor deeld wegens uitvoer en handel in drugs. De straffen variëren van twee maanden voorwaarde lijk en 100 uur dienstverlening tot zeventien maanden gevan genisstraf waarvan zes maan den voorwaardel ijk. De ver dachten handelden in xtc, co caïne, speed en hasj. komen voor artikel 140. De Commissie voor Politieklachten had gisteren zware kritiek op de handelwijze van Patijn, Vrakking en de toenmalige hoofdcommissaris Nordholt. Die hebben ernstige fouten gemaakt bij de ordehandhaving rondom de Eurotop, vindt de commissie. De Tweede Kamer wil van minister Sorg- drager opheldering over de arrestaties. Sorgdrager zelf stuurt vandaag daarover een brief naar de Kamer. Pagina 2: Arrestaties Eurotop ernstige bla mage Een urgentieverklaring als steuntje in haar rug ontbreekt echter. Het feit dat ze in scheiding ligt, is op zich niet voldoende voor zo'n formulier. Bovendien is ze door haar echtgenoot niet lichamelijk mishan deld en ontbreekt dus een proces-verbaal. Geestelijke mishandeling telt op de ge meentelijke afdeling Woonruimteverdeling in het Stadsbouwhuis niet. Zelfs een brief van een kinderarts van het AZL naar de ge meente heeft niet geholpen. Ondanks chro nische darm- en maagklachten bij Mare staat het gezinnetje nog steeds op straat. Niet voor lang overigens als het aan Noor dervliet ligt. ,,Ik ga hier niet weg voordat ik woonruimte heb", klinkt het strijdlustig op de stoep aan de Langegracht. Uiteindelijk gaat ze wel weg. Naar bin nen, het Stadsbouwhuis in. Na een gesprek met een medewerkster van woonruimtever deling is een compromis snel gevonden. Het vrouwenopvangcentrum vraagt voor Noordervliet een urgentieverklaring aan. Dat kan als mensen daar langer dan. twee maanden verblijven. Met die verklaring in haar bezit is er licht aan het einde van de tunnel. „Het kan dan nog wel even duren voordat ik een huisje heb, maar het einde van deze lijdensweg lijkt in elk geval nabij", verzucht Noordervliet. „Ik hoop voor de kinderen dat rond de feestdagen alles in or de is." HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall de 5321 deelnemers van De Gulle Weken actie ieder f 9,39 per stempel. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van een deelnemend merk een stempel. Iedere stempel is een bedrag waard, dat wekelijks wordt uitgekeerd. Volgende week wordt er weer f 50.000,- ver deeld onder de deelnemers. Ook u kunt daarin meedelen. U hoeft daarvoor alleen maar naar Gall Gall te gaan en uzelf te verwen nen met één van de deelnemende merken. Als u op tijd instuurt dan ziet u volgende week in deze krant hoeveel u heelt gewonnen. GALL&GALL Altijd iets bijzonders. Ja, Ik wil een abonnement op liet Leldsch Dagblad. :orginB, Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: ld Per maand Per kwartaal ÖSUtomatlsch If, 92,05) i l automatisch (f. 31,95) Qa< tcceplgiro If S3,OS) Bij automatische betaling krijgt ti een 1/5 staatslot met jackpot cadea Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1