'Liever lekker spelen dan megaster zijn Belang Prentenkabinet wordt volmondig erkend Glad optreden Frans Bauer voor thuispubliek 'Nederland is op het ogenblik één grote kunsthal aan het worden' Cultuur Kunst WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 chef jan rljsda.y, u? 1 ó356-u-: ('iv chef'* ad van k. 'Kunst en kitsch' loopt storm NOORDwiJK» De inschrijving voor het tv-programma 'Tussen Kunst en Kitsch" in Noordwijk Space Expo op 1 december is ge sloten. Ruim 1100 mensen hehben zich nu al gemeld om hun kunstvoorwerpen en curiosa door specialisten te laten beoorde len. De uitzenddatum van het programma is 9 februari 1998. Kelly Family-meeting in Katwijk katwijk In het Jok aan de Kerkstraat in Katwijk wordt aanstaan de zaterdag een Kelly Family-dag gehouden. Vanaf 12.00 uur kunnen fans meedoen aan een playback-show, een soundmix- show en een quiz. Aan het eind van de dag wordt de winnaar van de 'Kelly-look-a-like' bekend gemaakt. Kaarten kosten 15 gulden en zijn te koop bij Music-shop North End op het Hoor- nesplein en het Jok. Het genummerde kaartje is tevens loterij ticket. Liedjesfestival uitverkocht leiden Het nostalgisch liedjesfestival voor en door 50-plussers in het Leidse Volkshuis van 23 november is reeds uitverkocht. Aan het festival verleent ondermeer Eddy Christiani zijn mede werking. Het boekje met de teksten van de liedjes is vanaf 24 no vember nog wel te krijgen bij het Leidse Volkshuis. Het kost 2,50 gulden. Capella Vocale presenteert zich leiden» Samen met het Rotterdams Kamerkoor geeft het Leidse kamerkoor Capella Vocale onder leiding van Monique d'Anjou aanstaande vrijdag zijn eerste concert. In de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht zingen de leden een selectie van we reldlijke- en kerkmuziek van de middeleeuwen tot nu. Het zes- tien-koppige koor wordt begeleidt door Judith Glasbeek (fluit), Aimée van Delden (harp) en Kees Blijdorp (orgel). Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 15 gulden. In de voorver koop en voor CJP- en 65-pluspashouders zijn de kaarten 2,50 gulden goedkoper. Informatie op telefoonnummer 0348-419778. Met de bus naar Female Factory gouda Dertien internatio nale zangeressen, met Leoni Jansen (foto) en Adelheid Roosen, treden zaterdag 29 november vanaf 20.00 uur in de Goudse Schouwburg op onder de naam Female Fac tory. Abonnementshouders van de Leidse Schouwburg kunnen eerste-rangs kaarten reserveren bij de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. De kaarten kosten 45 gulden. Tevens biedt de Schouwburg busreizen naar Gouda aan voor 10 gulden per plaats. Informatie bij de Leidse Schouwburg, telefoon 071-5131941. Cancly Duif er zoekt het toch meer in de kleine clubs: Haar laatste cd 'For the Love of You' haalde in Nederland niet de hoge verkoopcijfers van de drie voorgangers. Maar in Japan werd het album goud (ruim 100.000 exem plaren), in de Verenigde Staten werden er in drie weken tijd 70.000 van verkocht en ook in de Duitstalige landen loopt het goed. Volgende week is ze even terug in Neder land voor drie clubconcerten in betrekkelijk kleine zalen. maar het podiumgeluid. Dat klinkt zo droog, dat het net is alsof je in je huiskamer staat te spelen." Verscheidenheid is er toch genoeg tijdens haar tournee, omdat haar muziek niet een duidig te rubriceren valt onder pop of jazz. „De ene avond staan we op een jazzfestival dat is georganiseerd door goedwil lende amateurs, de volgende in een poptempel a la Paradiso. En de ene keer sta je op eikaars te nen omdat het podium zo klein is, terwijl je een andere keer in een enorm groot en ongezellig congresgebouw speelt. Leuke chauffeur berlijn kees groenenboom „We zijn bijna het hele jaar niet in Nederland geweest en heb ben weinig aan publiciteit kun nen doen. dus toen we deze op tredens boekten, wisten we niet wat we moesten verwachten", zegt de saxofoniste vanuit haar Berlijnse hotelkamer. Vanaf half mei - met een paar kleine on derbrekingen - is ze nu onder weg met haar Funky Stuff, die tijdens deze tour bestaat uit Thomas Bank (toetsen), Ulco Bed (gitaar), Peter Broekhuizen (sax) en David Rockefeller (trompet), Marc Stoop (drums), Michel van Schie (bas), Jeroen Rietbergen (toetsen) en Berget Lewis (zang). Met de concerten in Nederland, de eerste sinds haar optreden in een afgeladen Statenhal tijdens het laatste North Sea Jazz Festival, wil ze de banden met het thuisfront aanhalen. Leuk Dulfer heeft een voorliefde voor kleine zalen en ze is zelfs bereid om haar gage aan te passen. „Soms spelen we voor zeventig procent van het normale be drag. We hebben een heel goed jaar gehad, waardoor we ook die kleinere concerten kunnen aannemen. Dat houdt het leuk. Spelen voor een massa heeft ook wel iets, maar op een gege ven moment is het nieuwtje daar wel af. In kleine zalen hoor je op de monitor het zaalgeluid, dus je hoort ook hoe het pu bliek reageert, je krijgt de ener gie uit de zaal door. Als je voor meer dan duizend mensen speelt, moet je met een aparte zaalversterking werken en hoor je op je monitor alleen Ook de ontvangst verschilt nogal. In Japan staan de li mousines klaar. „Leuk natuur lijk. Ik kende dat al uit Amerika. Maar ook daar is de nieuwig heid al snel af en merk je dat het uiteindelijk veel belangrijker is dat je een leuke chauffeur hebt. We proberen het tijdens tournees toch zo gezellig moge lijk te maken. Deze keer zijn we met een grote groep, zestien mensen in totaal, en dat is erg leuk. Het betekent wel dat we in de bus moeten slapen, omdat het te duur is om overal twee dagen te blijven. Dus we reizen 's nachts en slapen bij aan komst nog een paar uur in het hotel. Het alternatief is elke ochtend om half zes je bed uit. We heb ben een chauffeur die elke avond netjes de bedden heeft opgemaakt als we klaar zijn met het concert. Verder proberen we een beetje lekker te eten - die bus lijkt wel een rijdende Albert Heijn." Tijdens deze tournee heeft ze In Japan staan de limousines klaar voor Candy Dulfer: „Leuk natuurlijk. Maar ook daar is de nieuwigheid snel af." FOTO CARIN VERBRUCCEN gemerkt dat ze her en der een gekregen in Italië en in Frank- zat.. eigen publiek heeft opgebouwd, rijk, waar de platenbobo's lange Nu de cd in Amerika zo aan- Bovendien heeft ze voor het tijd geen raad wisten met een slaat, staat de Nieuwe Wereld eerst een voet tussen de deur act die tussen pop en jazz in als volgende op het programma. In december gaat Dulfer promotie naar toe, in hi jaar volgt een tournee. E na? Toch maar weer e gende cd, denkt ze. „Bij elke nieuwe cd hel idee dat dat de laatste wo de hit 'Lily was Here" be een andere manier plate maken. Niet meer op a alles inspelen en je plaaj kopen na je concerteni voor langere tijd de studi je platen uitbrengen grote maatschappij. Ik had nooit verwacht cd's zo zouden aanslaa de vier platen die ik maakt zijn er in totaal t\v joen verkocht. Te gek nan daar heb ik een mooi een mooie auto van kuni pen. Maar ik heb altijd k gehad dat dit niet zo la kunnen doorgaan. De kiest meestal toch voor die iets gemakkelijker isc ik maak." Clubs „Volgend jaar wil ik eeri kijken in welke richtin nieuwe plaat zal gaan. Ei onderweg veel uitnod gekregen om eens een hier of daar te gaan doe ik zoek is eigenlijk tochi vinden in de kleine clubs de plaats waar mijn held len. Laatst heb ik nog sam Van Morrison op het gestaan. De echte mui dat zijn degenen die va sessions houden. Princel en Dave Stewart ook. Na is het- leuk om op een fes staan waar je door tiend mensen wordt tcfeg Maar ik vind dat niet h; ste. Ik speel liever lekke piepkleine clubje dan d; superster word." Candy Dulfer geeft dri certen: morgen Zwolle, aanstaande Tivoli, Utrecht en aans zaterdag in Paradiso, dam. in 1 vii J ;u; 1 leiden vervolg van voorpagina cees van hoore Onderzoekers van het Instituut Collectie Nederland karakterise ren het Prentenkabinet in Lei den als een uniek instituut. Ner gens anders hebben studenten kunstgeschiedenius zo'n uitge lezen collectie prenten, tekenin gen en foto's onder handbereik. De vakgroep kunstgeschiedenis heeft deze positie in het verle den echter onvoldoende kun nen uitbuiten. Dat zal pas echt kunnen gebeuren als het insti tuut wordt gehuisvest in de Leidse Universiteitsbibliotheek, een instelling die een grotere toegankelijkheid garandeert. Het is een van de vele conclu sies uit hel rapport 'Impressies op papier', waarin drs. F. Berge- voet en drs. T. Luger op verzoek van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden een advies geven over de toekomst van het Prentenkabinet, dat we gens te hoge exploitatiekosten binnenkort uit het pand Rapen burg 65 moet vertrekken. Is het voor studenten kunst geschiedenis nodig originele exemplaren van kunstobjecten te bestuderen in het Prentenka binet? Welke collectie-onderde len worden hoe vaak gebruikt door onderwijs en onderzoek? Welke aanvullende technische voorzieningen zijn nodig om de collectie in stand te houden? Met deze vragen gingen de on derzoekers van het ICN aan het werk. Volgens' hen blijven de moge lijkheden van de collectie in de hedendaagse praktijk groten deels onbenut. Oorzaken hier voor moeten worden gezocht in het tekort aan personeel, de on gelukkige beheersstructuur en een gebrek aan interesse van de vakgroep en de verantwoorde lijke bestuurders. De onderzoe kers komen tot de conclusie dat de waarde van het Prentenkabi net voor onderzoek en onder wijs 'volmondig' moet worden erkend en doen aanbevelingen voor een krachtig management, waarbij de publieksfunctie van het kabinet moet worden ver sterkt en een actief tentoonstel- lingsbeleid van de grond moet komen. Bovendien is het raad zaam studenten in te zetten bij het beheer van de collectie. Zij kunnen onder leiding van de conservatoren nuttig werk doen op het terrein van registratie, documentatie, presentatie en passieve conservering. Een sorbet met harde stukjes erin recensie henk van beek Voorstelling. Frans Bauer begeleid door Greenlight-Express Gezien- 18/11, Stadsgehoorzaal Leiden. De nog niet zo lang geleden verbouwde Stadsgehoorzaal wordt bijna afgebroken. Het publiek stort zich op elke klank die uit de boxen rolt, als is het Zweeds wittebrood gedropt door een geallieerd vliegtuig aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. En dat terwijl het slechts een tape met carnavals muziek is, gedraaid voordat er ook maar één noot live is ge speeld. De mensen zijn hitsig. Ze verlangen allemaal verschrikke lijk naar Frans Bauer, de ideale schoonzoon, echtgenoot, min naar en buurman. Het 23-jarige idool betreedt het podium, en veroorzaakt het grootste collec tieve orgasme sinds Doe Maar. Toegegeven, de presentatie is indrukwekkend. Badend in een zee van licht betreedt Bauer het mooi ingerichte podium. De rode doeken zijn als fluweel, koninklijk en een beetje kitsch. Hij is netjes in het pak, met wat franje om niet al te chique over te komen. De zes man sterke begeleidingsband Greenlight- Express staat strak in kostuum en drie parmantige achter grondzangeresjes maken het geheel af. De show is professioneel. Zo professioneel dat het een beetje te glad wordt. De playlist is zó in elkaar gezet dat succes gega randeerd is. Het beginnummer zet de toon. Zijn hit 'Sterren aan de hemel' brengt het pu bliek in extase. Het orgasme duurt maar voort. Voor de pau ze eindigt hij met 'Op rode ro zen vallen tranen'. Wederom een geheid succesnummer. Niet geheel onverwacht be gint de tweede akte dus weer met een hit. Ditmaal een cover van Ben Cramer. Verkleed als clown brengt Frans 'De herin nering blijft'. Het gevoel dat de rest van de avond voorspelbaar wordt valt niet te onderdruk ken. Zou hij het tweede blok eindigen met opnieuw een hit, iets als 'Viva Holiday'? En dan misschien wel afsluiten met zijn grootste hit 'De Regen boog'? Het blijkt inderdaad hét scenario te zijn. Laagje voor laagje Alsof je een sorbet laagje voor laagje opeet, en weet dat daar onderin een heerlijke kers op je ligt te wachten. Alleen jammer dat de sorbet in een glas wordt geserveerd, waardoor je al van te voren ziet welke smaak je krijgt. Frans Bauer is niet meer het stotterende dikkertje van wel eer. Hij is een entertainer. Een professional. En dat maakt zijn gevoeligheid in zijn show onge loofwaardig. Even lijkt het erop dat harde stukjes in de sorbet zijn beland. Die waarvan je de smaak niet kan thuisbrengen en pijn aan je kiezen doen. Wim van Krimpen balanceerde vijfjaar lang vaak op de rand van de afgrond Natuurlijk vond iederi erg toen een paar jaar g K het broertje van zijn vn overleed. Tranen zijn g twee maanden geleden 15^ auto-ongeluk waarbij bandleden de dood \i er Maar moest Frans dat zè 0 oprakelen? Het hardste in de sorbet doet een kilSI ken als 'Fransie' - zo scaf-'.'1 het publiek zijn naam moeder op het podium er Ze wordt op een stoel gi Bauer knielt voor haarif181 la 'All you need is love' hij haar een serenade. Het publiek vréét hei sie' Bauer kan niet sti kwam, zag en overwonr?l gen publiek. U vraagt, draait. Debutant van wint boekenpi new york rtr Wim van Krimpen, de Pietje Bell van de vaderlandse kunstwereld, voor zijn hal in Rotterdam. rotterdam hans maas In het begin was er nog sprake van de Kunsthal Rotterdam. Nu, na vijf jaar, heeft iedereen het waar ook in Nederland gewoon over de Kunsthal. Dat-ie in Rot terdam staat is alom bekend. „Dus die promotieprijs van de stad was wel verdiend," glun dert directeur Wim van Krim pen (56), die nooit veel last heeft gehad van valse beschei denheid. Hij wordt wel de Pietje Bell van de vaderlandse kunst wereld genoemd, straatvechter tussen de kakkineuze vernissa ge-nippers. Bij de personeelsin gang mogen ze een bordje op hangen: 'Pas op voor het afstap je!' Struikelend op weg naar Wim van Krimpen neem ik me niettemin voor het niet te veel te hebben over architect Rem Koolhaas. We weten het nu wel. De leuningloze trappen, de on overzichtelijkheid, de plek aan de verkeerde kant van een le venloos park. Een gebouw dat het goed doet op glanzende plaatjes in architectuurtijd schriften, maar moeilijk naar de hand van de gebruikers is te zetten, gemaakt door een vol gens sommigen even geniale als onplooibare architect. Hoe moeilijk is het om ten toonstellingen te maken zonder een collectie, zonder ooit eens iets te kunnen ruilen? „We heb ben niet alleen niets om te rui len, we hebben ook geen geld. Als ik de Barnes-collectie wil hebben dan moet ik twee mil joen gulden leengeld betalen, twee miljoen organisatiekosten. Hou maar op, dat gaat niet. Als ik een overeenkomst teken over een tentoonstelling over Leo nardo da Vinei dan balanceer ik op de rand van de afgrond. Bij zo'n contract van 800.000 gul den zeg ik: 'jongens als jullie straks een ansicht van mij uit Rio krijgen dan is het niet ge lukt'. Vorig jaar zijn we de he mel in geprezen, hadden we 180.000 bezoekers, kwam vooral door de Da Vinei-tentoonstel ling. Maar als ik 50.000 bezoe kers minder had gehad, waren we wel bijna failliet geweest." „We zijn voor bijna vijftig procent afhankelijk van onze recette. In de reguliere musea is dat tien procent. Dus als ze dan een keer 50.000 bezoekers min der hebben liggen ze er niet wakker van. Nou, ik wel, want ik begin steeds weer met nul gul den. Ondertussen krijgen we steeds meer concurrentie, want Nederland is op het ogenblik één grote kunsthal aan het wor den. We hebben een rol ge speeld in het veranderde den ken over museumbeleid. Dat het Stedelijk Alfa Romeo's expo seert was een aantal jaren gele den ondenkbaar. Daar spelen wij een rol in, maar ik zie het ook wel eens als een nadeel." „Al die musea gaan langza merhand het model van de Kunsthal vertonen: een stich tingsvorm, een raad van com missarissen en een zak geld. Ze kunnen net als ik aan het eind van het jaar niet meer naar de wethouder met de mededeling dat ze helaas acht ton tekort ko men. Omdat al die musea steeds meer Kunsthalachtige trekjes krijgen wordt het in dit kleine landje voor ons moeilij ker om ons te onderscheiden. Geheel tegen mijn natuur in brengt mij dat op de gedachte dat de politiek de musea niet zo mag belasten met hoge bezoe kersaantallen. Musea hebben verplichtingen aan hun collec tie." Er is soms dédain te beluiste ren over het gemakkelijk scoren van de Kunsthal met tentoon stellingen over Feijenoord, ero tiek, glamourfotografen. „Dat raakt me nauwefijks. Ik heb me altijd een relatieve buitenstaan der gevoeld. Ik moet het niet hebben van intellectuele uit spraken, niet van een exclusieve programmering. Maar ik ben er trots op dat we de Kunsthal in vijfjaar tijd hebben uitgebouwd tot een begrip in Nederland. Het doet me iets dat we wat be tekenen. „Als ik op een gewone dinsdag 1500 bezoekers op de Haagse School zie afkomen geeft me dat een geweldige be vrediging." lati De 47-jarige Ami Charles Frazier heefi zijn eerste roman de nal Book Award voo gekregen. Hij deed over het schrijven vai Mountain, dat gaat o\ soldaat aan het einde Amerikaanse Burgeroi Frazier was totaal /toen hij gisteravond i galadiner hoorde dat! zijn eersteling een meest begeerde Ameri literaire onderschei had gekregen. „Als me had verteld dat leuk was, was ik er mil eerder aan begonnei hij. Auteur Vriens voor in Leiden De kinderboekenschrij ques Vriens brengt aai zaterdag een bezoek den. Bij Kooyker/Ginsl de Breestraat zal hij val uur voorlezen, verteller gen beantwoorden. De is meermalen door <k landse Kinderjury b Zijn boek 'Meester Jaa dit jaar de kinderjury-|

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18