Onenigheid over nieuwe A4-variant Bottellijn met veel spektakel geopend taxi zit veel eter dan een bus' Zoeterwoude kiest winnaar van kerstkaartenwedstrijd Oegstgeest ziet niets in koers streekmuziekschool Leiden Regio felzijnsstichting Oegstgeest n geen sponsors vinden ibliotheek Wassenaar uurder door leenrecht i ii i l-am l'k'l i ml j. i m iiu i i'm .ik m'.m 1 Opsporing Verzocht' levert niets op -.<*tgeest De politie weet nog steeds niet wie de gewapende ian was die in de avond van 22 september een overval pleegde j snackbar 't Haasje aan het Boerhaaveplein. Een uitzending in ■tpolitieprogramma 'Opsporing Verzocht' leverde twintig tips v „Maar het natrekken van de tips heeft niets opgeleverd", gt een woordvoerder van de politie. Bij de overval loste de dief ;n schot, overigens zonder iemand te raken. De eigertaar van snackbar slaagde er vervolgens op straat in de kassa van de lervaller af te pakken. De gewapende man wist te ontkomen, politie vindt niet dat het onderzoek nu op een dood spoor „Het rechercheteam is nog bezig. We bezinnen ons op wat verder gaan doen." )pnieuw tasjesroof in Oegstgeest jgstgeest_ï Een 82-jarige vrouw uit Oegstgeest is gisteren om- reeks 13.00 uur beroofd van haar handtas. De vrouw liep op de jnses Beatrixlaan toen zij werd ingehaald door een fietser van igeveer 20 jaar. Tijdens het passeren griste de man de handtas m de vrouw weg. Vervolgens ging hij er als een speer vandoor, et slachtoffer mist geld en een bruine boodschappentas. interklaas in Alettahof Voorschoten irschoten Sinterklaas bezoekt woensdag 26 november lurthuis Alettahof in Voorschoten. Alle kinderen van 4 tot en et 12 jaar zijn welkom om de goedheiligman te ontmoeten, nterklaas is van 14.00 tot 16.00 uur in de Alettahof (Aletta Ja- ibsplantsoen97). Rijkswaterstaat is bereid het nieuwste Leiderdorpse idee voor de tunnel en de onoverdekte korte verkeersbak bij rijksweg 4, ter hoogte van de Kerk- en Oranjewijk, te on derzoeken. De gemeente Leiden en de Leiderdorpse om wonenden zijn veel minder enthousiast over het plan van wethouder C. Huigen. Die wil de Leiderdorpse pijn van de verbreding van de A4 verzachten door de tunnel on der de Hoge Rijndijk en de Oude Rijn minder diep te ma ken. meter langer worden en de Eri calaan zo'n anderhalve meter zakken. Deze ingrepen zijn be- wim koevoet/jaap v De daarop aansluitende on- doeld om de hellingbaan over overdekte bak moet 100 tot 150 de Ericalaan minder steil te ma ken. Dat betekent minder la waai en minder uitstoot van uit laatgassen. „Tenslotte gaat het ons om de leefbaarheid in de Oranjewijk en de Kerkwijk", zegt wethou der C. Huigen (WD), die goede hoop heeft dat deze variant een verbetering kan zijn voor Lei derdorp. Zij noemt het de 'next best'-oplossing, in de weten schap dat een lange tunnel, waaraan Leiderdorp overigens wil blijven vasthouden, er hoogstwaarschijnlijkniet inzit. Door de lagere hellingbaan eindigt de weg bij de jachthaven en de ijsbaan op het maaiveld, in plaats van zeven meter erbo ven. Ook een pluspunt, vindt Huigen: „Dat oogt in elk geval wat vriendelijker. Voorzitter J. Tieken van de Belangenvereniging A4 begrijpt niet dat Huigen hierin een 'next best'-oplossing ziet. „Het is de op één na slechtste oplossing. Bovendien heeft rijkswaterstaat er geen geld voor. Leiderdorp heeft alleen maar wat aan één langgerekte verdiepte ligging. Mét overkapping. Leiderdorp heeft inmiddels twee adviesbureaus opdracht gegeven de gevolgen op stede bouwkundig gebied en op ge luidstechnisch gebied uit te zoeken. Dat moet snel gebeu ren, want Rijkswaterstaat pre senteert half december de ver beterde versie van de korte tun nel. In de tussentijd moet over leg worden gevoerd met Zoeter woude en Leiden. Beide buur gemeenten moeten namelijk de helpende hand bieden. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) is bepaald niet geluk kig met de jongste 'tunnelvari ant'. „Het verkeer gaat nu aan de Leidse kant -later onder gronds. De barrièrewerking van de A4 verschuift van Leiderdorp naar Leiden. Dat is slecht voor de toekomstige woonwijk in Roomburg, waar we op deze manier minder kunnen bou wen." Wethouder Huigen ziet in langere geluidsschermen de op lossing. „Als schermen van zes meter dezelfde nadelige gevol gen hebben als die van vier me ter, heb ik goede hoop dat we er gezamenlijk uit zullen komen." istgeest maarten keulemans Stichting Algemeen Welzijn' in december een nieuwe po- ien om sponsors te wer- Eerdere pogingen om geld elkaar te krijgen mislukten, imaast blijft de stichting ho op subsidie van de ge- inte. eter van den Bosch en Willy n, de twee Oegstgeestena- die de stichting eerder dit oprichtten, laten de moed zakken. Ook al lukt het niet elkaar die ze nodig ben om hun 'Stichting Alge- in Welzijn' op de rails te ;en. „We gaan zonder meer openbare bibliotheek in senaar wordt met ingang januari 1998 iets duurder, contributie voor volwasse- met 2,50 gulden om- j. Lezers van 16 en 17 hoe- volgend jaar niet meer te len. abonnementskosten stij- om de gestegen kosten van irecht' te kunnen dekken, [bibliotheek zag de leen- itvergoedingen van 18.000 door." In december organiseert het duo een kerstmiddag in Ho tel het Witte Huis. „Ik heb het gevoel dat we, als we acht- tot tienduizend gulden subsidie krijgen, nooit meer een beroep hoeven te doen op wat voor subsidie dan ook", zegt Van den Bosch. „Dan kunnen we de zaak aan het draaien krij gen. En kunnen we onze eigen broek ophouden. Van den Bosch en Blom wil len met hun geld onder meer een telefoonlijn voor eenzame alleenstaanden opzetten en ca deautjes kopen 'voor mensen die nooit bezoek krijgen'. naar 36.000 gulden stijgen en per 1 januari 1998 gaat het leen recht opnieuw omhoog. Vanaf volgend jaar moet voor uitle ning van elk boek of cd een be drag van 50 cent afdragen. Bo vendien komt er nog een nahef- fing van 50 cent op elke uitge leende cd of boek. Volwassenen van 18 tot en met 22 jaar en 65-plussers gaan volgend jaar 30 gulden betalen voor een jaarabonnement. Le zers van 23 tot en met 64 jaar moeten 45 gulden betalen. zoeterwoude rudolf kleun vervolg van voorpagina Explosies, mitrailleurvuur en in brekers die langs touwen uit het dak zakken. Maar gelukkig is er 'Bondgirl' Daphne Deckers die het heft in handen neemt. Ze maakt de bom onschadelijk door de lont met bier te blussen en verjaagt de geheimzinnige in zwart gehulde schurken, samen met een onhandige, net echte in smoking gehulde James. Hei- neken Zoèterwoude was giste ren even het decor van een Ja mes Bond-spektakel. Daarbij draaide het allemaal om de nieuwe verpakkingslijn, 'Colonne 7'. In de wandelgan gen al maanden aangeduid als '007'. Dat gegeven alleen al had reden genoeg kunnen zijn voor spektakel, want bij Heineken houden ze wel van een feestje. Maar dat Heineken eveneens - heel kort- voorkomt in de nieu we James Bondfilm 'Tomorrow never dies' is reden om Daphne Deckers -ook even in beeld- bij het feest te betrekken. Te meer omdat de brouwer nog een kor te James Bond-campagne op het programma heeft staan. De nieuwe verpakkingslijn heeft vijftig miljoen gulden ge kost en is een van de eerste stappen in een vorig jaar aange kondigd investeringsprogram ma. Dat moet er toe leiden dat de bierproductie in Zoeterwou de toeneemt van acht tot tien miljoen hectoliter per jaar in 2000. Aan de nieuwe verpak kingslijn, die 80.000 flessen per uur kan vullen werken zeventig mensen in ploegendienst. Ver gaande automatisering maakt het mogelijk heel flexibel te werken, terwijl eventuele pro blemen in eerste instantie ook door het productiepersoneel kunnen worden opgelost. Zij moeten dan beslissingen ne men die vroeger alleen door een Daphne Deckers signeert na de opening van de nieuwe bottellijn een aantal bierfusten. teamleider konden worden ge nomen. Die werkwijze past in de op vattingen die Heineken een paar jaar geleden heeft vastge legd in het project 'Mensen Ma ken Heineken'. In het kader van dat project worden nu alle bijna 1.400 werknemers in de brou werij getest. De resultaten van die tests hebben nog geen rol gespeeld bij het aanstellen van personeel aan.de bottellijn. „We kunnen daar niet op vooruitlo pen. Het is natuurlijk wel zo dat een.nieuwe bottellijn als deze moet passen in onze ideëen over hoe we met personeel om gaan", verklaart een woordvoer der. Maar bij de ingebruikname van 'Colonne 007' ruimen be grippen als efficiency, en Men sen maken Heineken even het veld voor spanning en sensatie. Bedrijfsleider Nico Nusmeijer, getooid met handboeien, kon digt aan „dat het tijd wordt het stilzwijgen rond Colonne 007 te doorbreken met de gebeurtenis die alle andere biersoorten overbodig maakt." Dan barst het spektakel los. Na afloop signeert Daphne Deckers een aantal biervaten zoals ze voor oplettende kijkers ook in de nieuwe Bondfilm te zien zijn. De vaten zullen later verloot worden, onder andere FOTO MARK LAMERS onder de lezers van enkele tijd schriften. Opgewekt verzet Dec kers de lege aluminium 50 liter fusten als ze van haar handteke ning zijn voorzien. Tot een Hei- neken-medewerkster haar te hulp schiet. „Zou je dat wel doen?", vraagt ze bezorgd. „In mijn toestand als zwangere vrouw", grapt Deckers terug, de hulp niettemin dankbaar aan vaardend. Ik krijg drie decibel minder' leiderdorp jaap van sandijk De geluidssimulatiekamer trok gisteravond veel belang stellenden tijdens een A4-in formatiemarkt in de Leider dorpse Muzenhof. Na het in voeren van wat gegevens laat de computer horen hoe de snelweg klinkt in de huidige situatie en straks na de ver breding. „Ik krijg straks drie decibel minder!", roept een Oranjewijk-bewoner. „Maar ik baal van vijf jaar in een bouwput zitten", voegt hij eraan toe. K. Reinink bedient de computer. „Over het alge meen gaan veel mensen erop vooruit, door die hoge scher men", zegt de ambtenaar. „Behalve de Resedastraat. Omdat Me flat aan de B.C. Cortslaan wordt weggehaald, komt daar wel meer geluid dan nu het geval is." A. Gas tel krijgt de schrik van zijn le ven. Na een gesprek met de afdeling Grondaankoop hoort hij dat zijn zijtuin moet worden onteigend, maar zijn huis kan blijven staan. Ver bijsterd loopt hij de trap weer af. „We dachten zeker heid te hebben toen de ge meente ons vertelde dal wij weg moesten En nu dit! We hebben ons helemaal inge steld op vertrek", zegt de be woner van de Hoofdstraat die vlakbij het viaduct woont. Intussen windt D. MacGilla- vry zich op over de opstelling van WD-wethouder C. Hui gen om de optimalisatie-va riant van de korte tunnel te laten onderzoeken. „Daar hebben we helemaal niets aan", bromt het burger raadslid voor Groenlinks. „Het gemeentebestuur moet zich houden aan de motie die de raad heeft aangeno men: als er geen lange tunnel komt, verlenen wij geen me dewerking." 'derdorpse lijntaxi draait goed stt idorp sander becker loopt lekker met de Leider- J se lijntaxi, die reizigers ver- 11 tegen openbaar-vervoer- f. Hoewel de lijntaxi pas la Is 1 september 1997 rijdt p| ïn de Hoogmadeseweg en uzenhof, zijn er gemiddeld *3 reizigers per rit. Dat lijkt 0( lig, maar voor een beginpe- het erg goed, vindt ver- nflbedrijf Zuid-West Neder- (ZWN). tvoor kort was er tussen de ïseweg en de Muzen- alleen een busverbinding, lO^eel ergernis wekte. Alleen noodzakelijke overstappen le al 25 minuten, terwijl de ci de hele afstand in hoog- L Ï2 minuten aflegt. „Ik ben dat er nu een lijntaxi op dat korte ritje naar het elcentrum. Nou hoef ik «inste nooit meer zo lang in iu te wachten bij het over- ien", zegt een van de twee i die op vrijdagmiddag bij Ite aan de Frederik Hen- C instappen, ze hun strippenkaart en laten afstempelen, ver- E. van Meerlee (62) en S. n (64) dat ze meerdere ke per week gebruik maken Ie nieuwe vervoermogelijk- „Wij zijn allebei vaste g en van de lijntaxi", roepen koor. De dames gebruiken 'IJ> jntaxi vooral om naar het elcentrum te gaan. „Met grote tas vol boodschap- 61 ga ik echt niet sjouwen op zegt Van Meerlee. ideaal. Je hebt in het S! ^centrum ruim een uur de m boodschappen te doen. oa stap je zo weer in de ti voor de terugrit", aldus li. lijntaxi wordt ingezet op i waarop het niet noodza- is om met grote bussen te rijden. Zo beginnen er ritten' vanaf de Hoogmadeseweg om 11.00, 13.45 en 18.15 uur. Vanaf de Muzenhof rijdt de lijntaxi om 12.11, 15,11 en 19.41 uur. Op de middelste tijden rijdt de lijntaxi in ieder geval. Voor de buitenste tijden moeten reizigers een uur van tevoren reserveren. Van Meerlee en Sjardin moes ten in het begin wel wat schroom overwinnen om zo maar in een lijntaxi te stappen. „Tijdens de allereerste rit zijn we gelijk een kijkje gaan nemen. We durfden alleen niet zo goed, omdat het er allemaal zo luxe uitzag." Maar toen de dames eenmaal hadden plaatsgeno men op de leren achterbank, waren ze direct verkocht. „Het zit veel beter dan de bus! Van mij mag de lijntaxi blijven. We moeten er maar flink veel recla me voor maken." De ritten worden verzorgd door taxibedrijf Wielkens, in sa menwerking met ZWN. „We merken dat de lijntaxi vooral aanslaat bij ouderen", zegt taxi chauffeur L. Wagenaar, assis tent-bedrijfsleider van de taxi centrale. „Jongeren kunnen de korte afstand nog wel op de fiets rijden. Maar ouderen hebben daar vaak problemen mee, he lemaal als ze boodschappen bij zich hebben." Wagenaar hoopt dat in de toekomst nog veel meer mensen van de lijntaxi ge bruik gaan maken. Dan kunnen er vaker achtpersoonsbusjes worden ingezet. Als de vrouwen bij de halte voor het winkelcentrum aanko men, staat de taximeter, die on dertussen automatisch is door gelopen, op 16,50 gulden. Toch hebben Van Meerlee en Sjardin ieder niet meer dan twee strip pen voor de rit betaald, ter waarde van 1,50 gulden. Geen wondef dat ze lachend uitstap pen. zoeterwoude sander becker Het college van burgemeesters en wethouders van Zoeterwoude heeft gistermiddag Angeline van Beynum gekozen als winnaar van een ge meentelijke ontwerpwedstrijd van kerstkaarten. Deelnemers aan de wedstrijd waren zes bewo ners van Swetterhage, de woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehandicapten. In totaal maakten ze twaalf ontwerpen. Het winnende ontwerp is een tafereel van Josef en Maria in de stal. Het kindje Jezus en een paar dieren zijn ook van de partij. De winnares gaf gis teren spontaan uiting aan haar blijdschap: „Goed van mij hè? Had ik helemaal niet verwacht! Kom ik nou in de krant? Oh, dat kan ik aan m'n moe der vertellen." Sommige andere deelnemers waren zichtbaar teleurgesteld. Gelukkig kreeg iedereen na afloop een banketstaaf, die het verlies iets draaglijker maakte. De gemeente laat de winnende kerst kaart in veelvoud drukken. De kaart wordt eind december verstuurd aan relaties van de gemeen te. Het idee om bewoners van Swetterhage een kerstkaart te laten ontwerpen ontstónd eerder dit jaar, toen het college de woongemeenschap be zocht. Daar viel het op dat aan de muren veel kunstwerken van bewoners hingen. oegstgeest/leiden afke vandertoolen Oegstgeest ziet niets in de nieuwe koers van de streekmu ziekschool, zoals die is ont vouwd in het concept-onder nemingsplan. Vooral de nieu we opzet van het naschoolse muziekonderwijs is slecht ge vallen. Alle partijen verwoord den gisteravond tijdens de commissie welzijn hun aarze lingen. „Dus hebben zij een probleem. Wij ook, want dan moeten we het elders halen", concludeerde CDA-wethouder G. Kempen van onderwijs. Het ondernemingsplan van de in Leiden gevestigde mu ziekschool werd begin deze maand door interim-manager A. Hekker gepresenteerd. Zij staat een andere, meer 'moderne' vorm van muziekles voor. Vee] korte cursussen bij voorbeeld. Het idee daarachter is dat op die manier meer jon ge klantjes getrokken worden. Diverse raadsleden spraken zich echter stevig uit tegen dit soprt 'zapcursussen' en 'snuf felstages'. „Bij de vorming van dit col lege hebben we afgesproken dat de muzikale vorming op de basisscholen op een degelijke en verantwoorde wijze moet plaatsvinden", zei D66-voor vrouw E. van Oortmerssen. „Ik heb grote moeite met de vak kundige wijze waarop me vrouw Hekker dat van tafel veegt. Onze conclusie moet zijn: dan maken we geen ge bruik van haar diensten." I. Kotterman (WD) viel haar met een welgemeend 'hear hear' bij. Het zou zeer pijnlijk zijn voor de streekmuziekschool om Oegstgeest als klant te ver liezen. Het hele onderne mingsplan van de school is er juist op gericht meer klanten te trekken. Er wordt gerekend op een verdubbeling van het aan tal leerlingen binnen vier jaar. De raadsleden legden de schuld echter volledig bij de streekmuziekschool zelf. „Die had ermee moeten beginnen de gemeenten te vragen wat ze willen. Ik zal niet zuchten, maar ik maak me echt zorgen over dit plan", zei CDA'er E. van den Bosch. De wethouder beloofde de kritiek door te geven. Van Oortmerssen droeg alvast een alternatief aan: „Dan besteden we die twee ton toch aan vak docenten." Kempen zag hier wel wat in, en kwam zelf ook nog met een idee: groepsleer krachten inschakelen die het leuk vinden zelf muziekles te geven. De Leiderdorpse lijntaxi vertrekt vanaf de bushalte aan de Hoogmadeseweg. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17