Onrust in het inning team Overweldigend plan' wint Leidse Start 'Maar hoe zit het eigenlijk met het plee-advies?' Mogen blijft met nieuwe naam op dezelfde koers Een debatclub die gemeenteraad heet pf/dl CfSGwirt Leiden Regio Nachtelijke operatie ENSDAG 19 NOVEMBER 1997 hef i an preenen. i plv -chef herman joustra. 0" i -5356430 Mercedes vorige week per :et probeerde een einde te n aan de discussie over de I nde Baby Benz, zo wilde Sloos gisteren een einde aan de geruchten over tenigheid over het leider- in de Leidse SP. ,,Ik ben echte leider van de [verklaarde hij uit volle vanaf het spreekgestoelte j raadzaal. De ferme taal ie weinig indruk. ,,Er zijn !t heel veel die zeggen: ik eenige echte sinterklaas", erde de D66'er Willem droogjes, harder Sloos. gisteren dat hij de baas is in de oe meer het voor iedereen [ijk was dat de voorman jn laatste benen loopt, mocht aan het begin van gemene beschouwingen e Socialistische Partij wat ende opmerkingen maken SP is een winning team") rt een paar moties toelich- laar daarmee was zijn rol "d. Het politieke ver- [rwain, evenals de discus- ide raad, uit de mond van Ie man Cor Vergeer. levert kritiek op het inant dat Van Rij heeft ge- imet de woningbouwver- ien. Daarin is een maxi- huurverhoging van drie procent afgesproken en de SP veel te hoog. Van Rij :rde verbaasd. ,,De heer had lovende woorden iet convendnt", meldde de iiider. ,,En dat is jammer", eerde Vergeer. ,,Dit is het indpunt." isot 5 Sloos geen lid meer van -fractie, of nam de fractie- oline Duterloo eerste in ondememerswedstrijd voorzitter een minderheids standpunt in? Nee, niets van dat al. Met het schaamrood op de kelken greep de socialistische voorman naar de microfoon om in het openbaar een bekentenis af te leggen. ,,Ik heb indertijd een fout gemaakt." En hij legde uit dat hij per ongeluk had inge stemd met een huurverhoging van drieënhalf procent, omdat hij dacht dat dat het inflatiecij fer was. ,,Ik ben door mijn be stuur en mijn fractie op de vin gers getikt. Ik heb een fout ge maakt", herhaalde Sloos zich zelf voor de zekerheid nog maar een keertje. Waarom hield de fractievoor zitter zich verder zo stil? Daar wilde de niet-fractievoorzitter best een antwoord op geven. ,,Bij sommige fracties zitten de meeste raadsleden met open mond naar hun fractieleider te luisteren. Bij de SP werkt dat niet zo." Vergeer zat dan niet in stille bewondering naar zijn voorman te kijken, hij nam wel heel snel een goede gewoonte van hem over. Na de bekentenissen van Sloos volgden de ontboezemin gen van Vergeer. Op het verwijt van Rianne Peeters (Groen- Links) dat de SP helemaal geen vrouwen in de fractie heeft, ant woordde de tweede man: ,,We hebben bij de verkiezingen van 1994 één fout gemaakt. We gin gen ervan uit dat we zes of ze ven zetels zouden krijgen. En op .de plaatsen vier tot en met ze ven stonden allemaal vrouwen. Maar helaas, ik moet toegeven dat dat een fout was." Vefgeer heeft de voetsporen van de gro te roerganger al aardig gevon den. De SP-fractie. Van links naar rechts: Daan Sloos, Cor Vergeer en Tim van Houten. tekening maarten wolterink De bel luidt voor de tweede ronde. Opnieuw barst het feest der lokale democratie in volle hevigheid los. Sluitingstijden? Nooit van gehoord. We gaan door tot in de kleine uurtjes. Vergaderen totdat de laatste gewone sterveling de publieke tribune al lang en breed heeft verlaten. Dat is het motto. Maar waar ging het ook alweer over? Berichten uit de debatclub die gemeenteraad heet. Jan-Willem Kradolferis oppositieleider en liefhebber van opgepoetste lulligheid. Hij vraagt zich af of Ron Hillebrand 'watjes in zijn oren' heeft en biedt even later dezelfde PvdA-fractieleider aan hem met cijfers om diezelfde oren te 'meppen'. Het college ontraadt het WD-voorstel voor ruimere sluitingstijden en Kradolfer begrijpt er 'geen bal' van. En als hij leest over de ideeën om het energiebedrijf te laten betalen voor het gebruik van de gemeentelijke grond, denkt hij 'hé, verhip, dat is toch interessant'. Ron Hillebrand vraagt aandacht voor de hulp aan verslaafden en wordt op zijn wenken bediend door Daan Meijer, de Leidse CD'er uit Rotterdam.Verslaafden zijn recalcitrante mensen, die zijn toch niet meer te helpen", weet hij. Maar Hillebrand is optimistisch. ,,Ik denk niet snel dat mensen niet meer te helpen zijn, zelfs niet bij u." Dat vertrouwen in de mensheid wil Meijer nog wel even op de proef stellen. „Drugs schijnt lekkerder te zijn dan seks, dus dat wil wel wat zeggen... Ja, dan kunt u nu wel lachen, maar het is echt zo... zeggen ze." Cor Vergeer (SP) bespreekt de collegeleden in een soort vervroegde oudejaars conference. Hij heeft de jonge CDA-wethouder Huib Kruijt wel heel vaak 'ik denk' horen zeggen, meldt hij. „Dus er is nog hoop", concludeert hij droog. Maar Kruijt moet wel uitkijken dat het voor hem niet 'jong geleerd en ook weer jong gedaan' wordt. Alexander Pechtold heeft volgens de SP'er vooral heel veel bravoure. Dat is handig, maar niet genoeg om als wethouder overeind te blijven. „Bij cultuur werkt het goed, maar als het over milieu gaat, dan zakt hij door het kunstijs." Vergeers partijgenoot Daan Sloos omschreef GroenLinks- wethouder Jan Laurier eerder als 'de schaamlap voor paars'. Vergeer heeft daar bij nader inzien zo zijn bedenkingen bij. „Is het nou een schaamlap voor paars, of een vlag op een strontschuit?", vraagt hij zich af. Margje Vlasveld (LWC./De Groenen) gaat er eens goed voor staan achter het spreekgestoelte. Stuk voor stuk neemt ze alle moties en amandementen door om daar haar mening over te geven. „Parkeren buiten de binnenstad... tsja. nou... dat is eigenlijk ook wel goed." De CDA'er Paul Kluck ziet ze vliegen. Nou ja, figuurlijk dan. De tram die in de toekomst over de Breestraat moet gaan rijden, raast in het hoofd van de CDA-voorman door de stad. Niet voor niets spreekt de christen-democraat over de 'hogesnelheidstram'. Oppassen dat minister Jorritsma het geld voor de tram niet aan andere projecten uitgeeft, waarschuwt Kluck. Rianne Peeters (GroenLinks) is zo enthousiast, dat ze bij het betreden van het spreekgestoelte struikelt. Haar glas water valt over haar papieren. „Dat wordt improviseren", concludeert zij. Zij opent vervolgens de aanval op de WD die met een amandement waarin in plaats van de 1,3 miljoen van het college er slechts vier ton extra naar minimabeleid gaat. „Met het befaamde amandement 3 - en ik wil nu al spreken van een befaamd amandement 3 - keurt de WD in feite de hele begroting af", betoogt zij. Maar daar is Kradolfer het dus niet leiden suzanne barbier Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) was de luisteraar gisteravond in de raadzaal zeer ter wille. Op haar dooie gemak liet ze tijdens de tweede ronde „van'de algemene beschouwingen de 68voorstellen een voor een de revue passeren, zodat de publieke tribune weer hélemaal bij was. Op die manier kon die zich toch een aardig beeld vormen van de onderwerpen die er echt toe doen in de Sleutelstad. Van de vraag hoe de vrede van Munster volgend jaar gewerd gaat worden en een oproep tot het gebruik van eco- stroom tot het verzoek om het Model bouwmuseum financieel te steunen en emancipatieprojecten vanuit het emancipatiebudget te betalen. Het is altijd spannend om te zien hoe breed de partijen inzetten. Dit jaar valt op dat de oppositie er bijzon der veel werk van heeft gemaakt. Aan kop gaat de WD met maar liefst zes tien moties en drie amendementen. Daar achter volgen de driemans fractie van de SP met dertien voor stellen en GroenLinks en PvdA met allebei elf stuks. D66 en LWG/De Groenen komen beide met zes moties op de proppen. De traditioneel be scheiden christen-democraten sluiten de rij met een mager voorstel dat bo vendien nog door het college wordt ontraden. Opmerkelijk De eenmansfractie van mevrouw Vlasveld heeft zich vooral het hoofd gebroken over opmerkelijke moties, en niet zonder resultaat. Een voorstel tot het subsidiëren van biologische voeding voor ouderen is daar bijvoor beeld uitgerold en de realisatie van openbare toiletten, een voorstel dat het college vorig jaar in pre-advies nam: ze zouden er nog eens over na denken. WD-fractieleider Kradolfer kon het daarbij niet laten de scham pere opmerking te plaatsen: „Ja, hoe zit het eigenlijk met het plee-advies?" De fractievoorzitter van de WD, de grootste oppositiepartij, laat sowieso geen kans aan de microfoon onbenut. Nou behoorde de WD er gisteravond ook te staan als koploper van het of fensief. In de optiek van deze partij denkt het college in zijn begroting over tal van zaken iets te licht. Over de ontwikkeling van de Oostvlietpol- der bijvoorbeeld, het industrieel erf goed, de parkeergarages en de hore- casluitingstijden. In het door hen voorgestelde pluspakket zit voor elk wat wils. Allemaal items waarin de ge meente volgens Kradolfer meer geld moet steken. BTW Het CDA, dat met Huib Kruijt, de wet houder van economische zaken, deel uitmaakt van het college, heeft zelf ook één motie bedacht. Bij monde van fractieleider Kluck vindt de partij dat de opbrengsten van een voorge nomen verlaging van de BTW-tarie- ven aan museale activiteiten moet worden besteed. De verantwoordelij ke wethouder van cultuur Pechtold reageert echter nogal lauw op het voorstel. „Neemt u mij niet kwalijk, maar we hebben het hier over zo'n klein bedrag, ik zou bijna zeggen, daar doe ik het niet voor." Voor Kluc'k is Pechtolds commentaar geen reden om het enige voorstel in te trekken. „We zitten hier nou niet zo in de slap pe was dat we deze peanut kunnen laten lopen." rudolf kleun en een beetje beduusd, het is hartstikke leuk." Zo Caroline Duterloo haar ge- is gisteravond samen na was uitverkoren tot win- ran de vijfde ronde van de ~nb nemerswedstrijd De Leid- t. eerder had ze de loftui- i van juryvoorzitter Floris lijn in ontvangst mogen ie beschreef haar ids'd emen om voor zichzelf te len als 'een overweldi- je| Jan'. iline Duterloo had het invoudig om haar bedrijf iet voetlicht te brengen, s toch vrij abstract wat ik idviseren bij de ontwikke- 1 ui nieuwe producten." Ze e jury echter te overtuigen I de ontwikkeling te be en van een product waar- zelf nauw betrokken was een toiletverfrisser van Hilarische reacties waren ■ról. feel toen ze aangaf hoe oe oduct zich kan ontwikke- in idee tot 'sieraad in de daar daarmee bracht ze Ltidelijk over wat haai- rol |n bij het ontwikkelen van ïproducten. iline Duterloo werkt nu ij de Nederlandse divisie 't Amerikaanse Sara Lee- n, eigenaar van Douwe i, maar ook de producent olett. De ondernemers- ijd heeft haar het laatste i gegeven voor zichzelf te 133 len. „Tot voor kort had ik ooit van de Leidse Start td. Meedoen is voor mij ssfl belangrijk geweest. De ijd gaf me een deadline, ok achter de deur. Ik heb ior de knoop doorgehakt, plei januari begin ik mijn be- -ait Duterloo, die in haar u. ie nauwelijks concurren- ft. weet zich nu al verze- IVC an opdrachten van onder ihaar huidige werkgever, concurrentie was moor- feze ronde van de Leidse Horecaman Martin van un, die eerder bij gere- Vijf finalisten in eindronde De voorronden van de Leidse Start 1997 zitten er op. Vijf winnaars zijn dit jaar uitgeko zen die ieder voor 3.500 gul den aan juridisch- en aan ac countantsadvies en persoonlij ke coaching in de Wacht heb ben gesleept. Volgende maand wacht hen de finale. Dan wordt, op 15 december, de Starter van het Jaar gekozen in de Leidse Schouwburg. Voor de winnaar is er naast die titel ook nog eens een geldprijs van 10.000 gulden. De vijf deelnemers zijn Mar co Buyn met zijn bedrijf CSN Automatisering, Albert van Leeuwen met Tablo Catering Services, Michel Stigter en Hans Ranselaar met organisa tie-adviesbureau Systematica, Anita Kooijman-Spadon met Welfare Body Comfort dat in- fra-rood warmtecabines im porteert en Caroline Duterloo met haar bureau 'Caroline Du terloo Product Innovatie'. Het avondvullende pro gramma rond de finale wordt gepresenteerd door Felix Meurders. Gastspreker is de Leidse burgemeester Goe- koop. Winnares Caroline Duterloo. „Tot voor kort had ik nóg nooit van de Leidse Start gehoord." nommeerde restaurants als De Beukenhof en Engelbertha Hoe ve werkte, presenteerde met veel verve zijn inmiddels al ge starte restaurant 'De Jonge Koe- kop'. Hij wist de bank en de ver kopers binnen een etmaal voor zijn plan te winnen toen hij het restaurant aan de Lange Mare in Leiden te koop had zien staan. Het publiek was gisteren al even enthousiast. Zijn plan werd bekroond met de pu blieksprijs. Derde kandidaat was het Leidse reclamebureau 'Hart foto dick hogewoning voor de zaak'. Dat bleef on danks een gelikte, maar wel erg uitvoerige presentatie van com pagnons Ramses Braakman en Nikolaas Brandjes met lege handen achter. Achter het pre senterende tweetal gaat een ze- venkpppig bureau schuil, dat eind vorig jaar na een faillisse ment koos voor een zelfstandig bestaan. Het bedrijf is inmid dels hard op weg naar een bloeiend bestaan. Ze haalden het nu niet, maar de jury had het er moeilijk mee. Het niveau van de wedstrijd was hoog, zo liet voorzitter Llolsteijn blijken. „Deze mensen hadden allemaal winnaars kunnen zijn. Gastspreker reclameman Harry Kramp relativeerde het ondernemerschap. „Het woord ondernemer stelt toch niets voor. Mijn zoontje komt toch niet naar mij toe en zegt 'papa ik wil ondernemer worden'. On dernemer, dat word je bijna al tijd tegen wil en dank. De enige reden om een eigen bureau te beginnen was' voor mij dat ik niemand meer boven me duld de." Een onderneming is vol gens Kramp 'een vat met drab bige brij vol zorgen'. Maar de beste ondernemers zijn mensen die een idee najagen en daar een succes van willen maken. „Een goede ondernemer gelooft heilig in zijn eigen idee." Kramp had een duidelijk ad vies aan alle starters. „Neem de beste adviseurs. Denk nooit daar ben ik te klein voor. Hoed je voor huisvlijt. Het is niet ver boden voor kleine ondernemers om groot te denken. Als in ééen stad honderd mensen enthou siast over je product zijn, zijn die er in een andere stad ook en in Japan misschien ook wel." leiden Voor de zekerheid was aangekondigd dat de Breestraat de afgelopen nacht van 1 tot 6 uur zou zijn afgesloten. Het vervangen van de centrale verwarming bij ABN-AMRO verliep echter zo voor spoedig dat de weg rond half vijf al weer kon wor den vrijgegeven voor het verkeer. Direct nadat de laatste bus om tien over een was gepasseerd, be gon het bedrijf Warmteservice uit Nieuwegein met de nachtelijke operatie. De oude cv werd in delen door een opening in het dak getild en vervolgens in een container afgevoerd. Daarna werd de nieuwe installatie, eveneens in delen, in het bankgebouw gehesen. foto mark lamers leiden» arno v Leidsch Daghlad ABN AMR0 Arcnthals Chaudron mmm Rei leiden ADVAC A TB N De gevel van het Leidse bio technologiebedrijf geeft het al aan. Waar eerst alleen Mogen stond, staat nu Zeneca Mogen. Na de bekendmaking van de overname door de Britse multi national in juni, is gisteren het nieuwe biotechnologiebedrijf officieel geopend. Al in augustus heeft de onder neming een nieuwe, driekoppi ge leiding gekregen. Twee van de directeuren zijn afkomstig van Zeneca: S. Best en D. Lo- rentz. De derde directeur is een Nederlander afkomstig van Mo gen: L. Melchers. A. Breure, die het bedrijf vanaf de oprichting leidde, verlaat Zeneca Mogen eind december. Melchers (36) had voor de overname de leiding over het onderzoek binnen Mogen. De bioloog trad in juni 1989 dienst van het bedrijf. De officiële ope ning van het bedrijf onder de nieuwe naam is volgens de di recteurvooral bedoeld om dui delijk te maken dat Mogen on derdeel is geworden van een ander bedrijf. Voor het onder zoek binnen het bedrijf heeft de overname geen gevolgen. „Met de expertise van Mogen op het gebied van resistentie tegen schimmels en nematoden in landbouwgewassen, passen we goed in de onderzoeksstrategie van Zeneca." Mogen Zeneca (55 werkne mers) is nu onderdeel van de agrochemicaliëndivisie van Zeneca. Op het gebied van landbouwbestrijdingsmiddelen, waaronder middelen tegen schimmels, neemt Zeneca in de wereld de derde plaats in. Mo gen biedt het bedrijf kennis van een andere aanpak van schim mels en insecten door gewassen via genetische aanpassingen re sistent te te maken. De multina tional is al langer actief op het gebied van genetisch verander de planten. Zo is er in Engeland al tomatenpuree te koop die is gemaakt met gemodificeerde tomaten van Zeneca.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15