Frits Bolkestein heeft geen enkel recht van spreken' Vineyardoprichter Wimber overleden Kerk Samenleving WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 redactie dick van der plas Grieks metropoliet KEK-voorzitter geneve De grieks-orthodoxe metropoliet Jeremie Caligiorgis (62) is maandag gekozen tot voorzitter van de Konferentie van i uropese Kerken (KEK), l lij volgt de anglicaanse deken John Ar nold uit Engeland op. Jeremie, metropoliet van Frankrijk, Spanje en Portugal, was al vice-voorzitter. In die functie werd de luther se predikante Rut Rohrandt uit Kiel gekozen. In het zevenkoppi ge dagelijks bestuur van de KEK werd ook Plonie Robbers-van Berkel gekozen. Zij is werkzaam bij de Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk. Bij de KEK zijn 123 pro testantse, anglicaanse ep orthodoxe kerken aangesloten. Vaticaan rekent op miniem batig saldo Vaticaanstad Het Vaticaan rekent volgend jaar op een batig sal do van ongeveer een miljoen gulden. Dat blijkt uit de begroting die kardinaal Edmund Szoka gisteren presenteerde. Ook dit jaar verwacht het Vaticaan een batig saldo van ongeveer een miljoen gulden. De 56 afdelingen van het Vaticaan rekenen volgend jaar op inkomsten ter grootte van 366 miljoen gulden, terwijl de uit gaven op 365 miljoen gulden zijn begroot. De grootste post aan de inkomstenzijde vormen de bijdragen van de bisdommen uit de hele wereld: ruim 50 miljoen gulden. De diocesen in Duits land, de Verenigde Staten en Italië geven het meeste geld. De juiste plaats, de juiste tijd new delhi Gereflecteerd door het water bidt een jonge hindoe bij de dinsdagse zonsopgang aan de oever van de rivier de Ya muna. Volgens de hindoeïstische religieuze traditie is de dins dagmorgen het gunstigste moment van de week voor gebed. De Yamuna is bovendien de meest heilige onder de rivieren. FOTO AP los angeles anp John Wimber, de oprichter en directeur van de internationale evangelische Vineyard-bewe ging, is in Los Angeles overle den. Hij is 63 jaar geworden. Wimber kreeg wereldwijde bekendheid door de zogeheten Toronto-zegen, die ook in Ne derland charismatische gelovi gen spontaan deed lachen, gie ren en brullen na een aanraking met de Heilige Geest. Binnen de evangelische beweging is het verschijnsel, dat zich voor het eerst in januari 1994 in de Toronto Airport Vineyard-ge- meente voordeed, zeer omstre den geweest. In een aantal ge meenten in Nederland heeft de zegen tot onenigheid en split singen geleid. In 1995 heeft Wimber de ge meente in het Canadese Toron to buiten het verband van de in ternationale Vineyard-beweging geplaatst. De Toronto-zegen had in zijn plaats van herkomst geleid tot 'exotische praktijken die buiten-bijbels zijn', schreef de directeur aan de ongeveer 550 Vineyard-kerken in de we reld. Wimber stond bekend als een pragmaticus. In zijn cursus Te kenen en wonderen, die hij in de jaren zeventig aan de School van gemeentegroei in Californië ontwikkelde, betoogde Wimber dat christenen bij hun zen dingsopdracht moeten uitgaan van 'datgene wat werkt', aldus de gereformeerde predikant B. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger Psychiatrisch Ziekenhuis): mevr. E AH. van Melle- Baaijens, kandidaat te Oudorp, die dit beroep heeft aangenomen; te 's- Gravenzande als predikant voor bij zondere werkzaamheden (geestelijk verzorger Herv. Stichting voor woon zorg-, en verpleegvoorziemngen in het Westland): W. Quak, voorheen predi kant in de Chr. Geret. Kerken, wonen de te Den Haag. •Aangenomen: naar Zoelen (parttime) mw. K. Slettenaar, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Willemstad: A.P. van der Maas te Hoek (SoW); voor Vollen- hove: J.F. Mol te Tzunv, voor Asperem J.C. Trigt te Goudriaan en Ottoland. aldaar: drs. J R. Vredenbregt te En schede (geestelijk verzorger 't Kleijne Vaart), die dit beroep heeft aangeno men; te Meppel als geestelijk verzor- BEROEPINGSWERK ger van de verpleeghuizen Reggers- oord en Schiphorst MS Voette Drachten, die dit beroep heeft aange nomen; te Hoogland/Amersfoort - Noord (SoW), ten behoeve van Zon en Schild en Klinisch Pastorale Vor mingscentrum- mw. drs. D.L. Havin- ga te Utrecht (studentenpastor), die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds werkzaam is. Aangenomen: naar Burum: mw. J. van der Heide, kandidaat te'Kampen, naar Spijkenisse: drs. A.P Spaate Brouwershaven/Zon nema ire. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hardinxveld-Giessen- dam: J E. Kramer te Sneek-Koudum. Aangenomen: naar Terneuzem J H Dunnewind te Zuidwolde i c m. Rui- nerwold-Koekange. die bedankte voor t Harde en voor Groningen-Zuid; naar Nieuwerkerk aan den IJssel: W H de Groot te Broek op Langedijk, die be dankte voor Middelburg en voor Bun schoten-Oost; naar Mariënberg: J van Tuil te Nieuwleusen. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Lelystad (gecombineerde gemeente van de Chr Geref. Kerk/Ned. Geref. Kerk): M. de Jong te Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Breda: L B C Boot, kandidaat te Putten, die be dankte voor Huizen. Bedankt: voor Doesburg en Doetin- chem en Nijmegen: drs. A. Wagenaar te Aalten. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Groningen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel/Middelwate- ring; te Nieuwdorp en te Rhenen M Karens te Werkendam; te Nieuw Beij- erland J. Kareis te Oudemirdum, te Middelburg-Zuid: M. Karens te Wer kendam; op Urk: C.A. van Dieren te Stol wijk. die bedankte voor Elspeet. Bedankt: voor Brakel: C A van Dieren te Stolwijk. Krol, die zich grondig in de Vi- neyard-beweging heeft ver diept. Wimbers opvattingen waren volgens Krol 'uitermate vernieu wend'. Zo meende hij dat elke gelovige kan worden ingezet bij de genezing van mensen. Ook moesten de charismatische ge meenten die hij stichtte op een nieuwe, moderne manier met kerkmuziek en liturgie omgaan. „Niet modernistisch in theolo gische zin, maar wel modern qua aanpak", aldus Krol. Wimber noemde zichzelf de „man van de Derde Golf'. Daarmee doelde hij op de vol gens hem voortgaande lijn van opwekkingen in de wereld. De eerste golf was de pinksterop wekking aan het begin van deze eeuw, waarin een sterke nadruk lag op genezing en het zoge noemde spreken in tongen - een voor buitenstaanders on verstaanbare taal die wordt in gegeven door de geest van God. Krol schat dat de Vineyard- beweging wereldwijd een half miljoen mensen telt. Nog eens 'miljoenen en miljoenen' ker kleden zijn via bandjes, boeken en spreekbeurten door de idee- en van Wimber beïnvloed. Maar steeds meer evangelische chris tenen zouden moeite hebben met het 'subjectivistische' en soms zelfs 'psychiatrische' ka rakter van veel charismatische, aldus Krol. Nederland telt drie Vineyard-gemeenten: in Wage- ningen, Zwolle en Utrecht. Wimber wordt wijdag in Los Angeles begraven. Priester ontvoerd op de Filipijnen ozamis rtr/dpa/afp Gewapende moslimrebellen hebben gisteren in het zuiden van de Filipijnen de rooms-ka- tholieke Belgische priester Ben Maes (52) ontvoerd. Een groep voormalige moslimrebellen heeft tegenover de regering de verantwoordelijkheid voor de ontvoering opgeëist. Volgens een kolonol zijn zeker twee ont voerders ex-leden van het Moro Nationale Bevrijdingsfront (MNLF). Zij zouden ontevreden zijn over de toepassing van een vredesakkoord dat vorig jaar met de regering in Manilla is gesloten. „Een pastoraal werker heeft grotendeels dezelfde taken als een pastor-priester, al leen kan een pastoraal werker een aantal sacramenten niet doen. Laatst vroeg een meisje: jij bent afgestudeerd, jij bent pas toraal werker, ga je nu ook door voor pas toor? Toen zei ik: nou, dat kan natuurlijk niet. Maar zo'n dertig jaar geleden had ik als katholieke vrouw niet eens theologie kunnen gaan studeren." Sinds 1 september maakt Nel Hoger- vorst-van Kampen deel uit van het pasto raal team van de parochies Maria ter Zee in Noordwijk aan Zee en Sint Jeroen in Noordwijk Binnen. „Voordat ik ging stu deren heb ik jarenlang voor de klas ge staan. Ik heb ook veel vrijwilligerswerk ge daan in de parochie waar ik woon. Zo ben ik langzaam naar die studie toegegroeid." „Ik doe mijn werk anders omdat ik een wouw ben, maar ook omdat ik ben wie ik ben", meent Hogervorst. „Ik voel dat ik voor veel mensen wat kan betekenen om dat ik heel dicht bij ze sta, omdat ik zelf kinderen heb, omdat ik getrouwd ben. Sommige mensen vinden dat prettig, an deren zeggen: 'zij met haar perso verhalen...' Dat kan ook. Maar hetl er keuze is. dat je met mannen wouw in een team zit, dat vind ik I rijk." „Je hebt altijd mensen die niet at ren dat je als wouw pastor bent, on daar niet in zijn grootgebracht. Va is dat een probleem, want deze onf lingen gaan door. We groeien lan$ hand van een priesterkerk naar eei van parochianen. Zo wil ik de parot) meenschap ook zien: als een kring i je als gelijkwaardigen naast elkaar Als pastor sta je niet op een ladder,! 'wij zullen het wel even zeggen'. 0 wone' parochianen kunnen op en tt tor zijn. Ik zie ze om me heen." Leidsch Dagblad ANNO 1897 Vrijdag 19 November NOORDWIJK Gisternamiddag tusschen 3 en 4 uren werd door het harmomegezelschap .Crescendo" alhier, directeur de heer Oostelaar, aan rijn beschermheer F.A.G. graaf Van Lim burg Stirum op den Huize Offem, vóór diens vertrek naar zijn winterverblijf te 's-Gravenhage, een aubade gebracht. Deze at tentie werd door den heer Van Stirum blijkbaar op hoogen prijs gesteld, getuige de minzame wijze, waarop hij zich met velen der heeren onderhield, en de ververschingen, die rondgediend werden. Een viertal nummers werd ten gehoore gebracht die, den korten studietijd in aanmerking genomen, goed voldeden. Een talrijk publiek, dat welwillend op de „Plaats" was toegela ten, woonde de muziekuitvoering bij. WORTHING In Engeland heeft de veearts Henry Smith een foxterrier, van wien een oog, ten gevolge van een kwetsuur, ver wijderd moest worden, een glazen oog ingezet. De operatie werd bij chloroform-bedwelming verricht. WASSENAAR De kiesvereeniging „Wassenaar" stelde gis teravond met algemeene stemmen tot candidaat voor den ge meenteraad mr. R. baron van Zuylen van Nijevelt, burgemees ter der gemeente. HILLEGOM In het begin van deze week is alhier als onbe heerd in bewaring genomen een bok, waarvan de eigenaar tot heden onbekend is gebleven. ANNO 1972 zaterdag 18 november LEIDEN De sociëteit Minerva wordt op de avond van de ver kiezingsdag als u het nog niets wist: woensdag 29 november een instuif voor politici en alle anderen die er belangstelling voor hebben. De organisatoren hopen niet alleen op de komst van studenten, maar vooral ook van de burgerij. Om half negen begint het „circus", maar men kan in de stallen ook naar voet bal kijken. De televisie is overigens ook aanwezig, want de NOS neemt de manifestatie op in het verkiezingsprogramma. De aanwezigheid van tv-camera's zal politici stimuleren om te ko men. Zeker is nu al, dat zullen verschijnen de ministers Geert- sema, De Koster, en Stuyt en de kamerleden V.d. Soel (PvdA), Van Eisen (KVP), Portheine (VVD), Berkhouwer (VVD), De Goe de (D'66) en Imkamp (D'66). LEIDEN De Leidse Amateur Fotografen Vereniging bestaat 50 jaar. Tot en met volgende week zondag is in de Lakenhal een jubileumexpositie ingericht. De grootste groei beleefde de vereniging onder het voorzitterschap van J.G. Gompelman, die i n 1950 voorzitter werd en deze post bekleedde tot en met 1963. Op een feestelijke bijeenkomst werd het honderdste lid verwelkomd. Vele successen boekten de leden op nationale en internationale wedstrijden en tentoonstellingen. Menig lid vond ook de weg naar de vakfotografie. Na een tijdelijke inzinking is het ledental belangrijk gegroeid en de verwachting is dat, mede door de tentoonstelling en andere jubileumactiviteiten, de be langstelling verder zal groeien. O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR TELEFAX Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden leiden/regio wim koevoet Nederlanders die ook maar iets met de NSB te maken hebben gehad, worden daar de rest van hun leven op aangekeken. Communisten daarentegen hoeven zich nooit te verant woorden voor hun steun aan een systeem dat in wreedheid niet onderdeed voor dat van de nazi's. WD-Ieider Frits Bolke stein heeft aan deze discrepan tie een boek gewijd, dat over twee maanden verschijnt. In een spraakmakend interview met Het Parool, zaterdag, werd duidelijk dat onder anderen D66-staatssecretarisTommel („Een politiek onbenul") en voormalig CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer in dat boek, Onver werkt Verleden, de volle laag krijgen. De eerste omdat hij vice-voorzitter was van de Vriendschapsvereniging Neder- land-DDR, die contacten legde met het communistische Oost- Duitsland van Erich Honecker. Brouwer, inmiddels de hoogste emancipatie-ambtenaar, dient zich volgens Bolkestein te ver antwoorden voor het in de doofpot stoppen van het bericht dat de Russische bevrijders van Ravensbruck, de daar geïnter neerde vrouwen massaal zou den hebben verkracht. Bolkestein benadrukt niet uit te zijn op een 'afrekening' a la Mc Carthy, de Amerikaanse senator die in de jaren vijftig een hek senjacht ontketende op alles en iedereen met ook maar een zweem van communisme. De WD-leider wil 'slechts' een de bat. In de Leidse regio verloopt dat debat ongeveer als volgt: Rianne Peeters, fractievoorzit ter GroenLinks in Leiden en tussen 1972 en 1979 CPN'er: „Ik ben nooit luid en duidelijk communiste geweest, ik was als CPN'er vooral actief in de vrou wen- en vredesbeweging. M'n motieven waren integer. Dat kan ik van die van Bolkestein niet zeggen. Ik heb nooit be hoefte gevoeld om me waar dan ook voor te verantwoorden. Ook nu Bolkestein daar om vraagt niet, neen. Zelfs z'n eigen partij genoten, onder anderen Dijk stal, vallen hem in de openbaar heid af. Niet ik maar Bolkestein moet zich verantwoorden. Ik wil weten waarom hij dit debat wil. NSB'ers en communisten heb ben net zo veel met elkaar te maken als appels en peren. Ook om die reden wil ik deze discus sie niet aan." Marijn Schoenmaker van Poli tiek Informatiecentrum De In valshoek/De Fabel van de Ille gaal: „De parallel die Bolkestein trekt tussen NSB en CPN zien wij niet zo. De parallel tussen NSB en het anti-vreemdelin- genbeleid dat de WD voorstaat, is veel duidelijker. De WD is als regeringspartij medeverant woordelijk voor 10.000 deporta ties per jaar. Joop Bosman, fractievoorzitter van GroenLinks in Alphen aan den Rijn en voormalig CPN'er: „Bolkestein heeft geen enkel recht van spreken. Hij heeft zélf racistische trekjes. Zijn uitspra ken over illegalen en vluchtelin gen spreken boekdelen. Zijn re cente domme uitlatingen tonen aan dat hij zich alleen thuisvoelt bij de meest rechtervleugel van zijn partij. Natuurlijk zijn er ten tijde van het communisme din gen gebeurd die niet door de beugel kunnen, maar die exces sen maken van het communis me nog geen verwerpelijk sys teem. Ik bestrijd dat het Sovjet- leger de vrouwen in het kamp Ravensbrück massaal heeft ver kracht. Het gros van de Sovjet soldaten was disciplinair en ui terst gedreven om een einde te maken aan de nazi-terreur." Jan Laurier, namens Groen Links wethouder werk, sociale zaken en wijkbeheer in Leiden en voormalig CPN'er: „Communisten met NSB'ers vergelijken, vind ik kwalijk. Ne derland is tussen 1940 en 1945 door de Duitsers bezet, niet door communisten. Mij raakt Bolkesteins vergelijking nauwe lijks maar voor veel verzetsmen sen is-ie uiterst pijnlijk. Bolke stein doet alsof er helemaal geen februaristaking is geweest, om maar wat te noemen. Niet dat ik de wantoestanden die er onder de communistische vlag zijn geweest, wil wegpoetsen, maar eenieder die enigszins thuis is in het communisme weet dat daar al lang discussies over zijn gevoerd. Er zijn uit eenlopende stromingen binnen het communisme maar Bolke stein veegt ze op één hoop en doet voorkomen alsof ze alle maal vierkant achter de Sovjet- Unie, Vietnam, China en Cam bodja hebben gestaan. En dat voor een man die zich graag als intellectueel mag afficheren." Alexander Geertsema, WD- raadslid in Leiden: „Bolkestein begint een beetje op mijn groot moeder te lijken. Die wist ook altijd van iedereen te vertellen of hij of zij een jood was, goed of fout in de oorlog, protestants- christelijk of katholiek, kortom allemaal zaken waarin tegen woordig nog maar zo weinig mensen zijn geïnteresseerd." Prof. dr. R. Andeweg, hoogle raar politieke wetenschappen aan de Rijksuniversiteit Lei den: „Wetenschappelijk gezien zijn het boek van en het inter view met Bolkestein niet inte ressant. Politiek zouden ze dat kunnen zijn, ware het niet dat het probleem dat hij aansnijdt, niet meer bestaat: de CPN is er niet meer en Nederland is zo'n beetje het enige Europese land zonder noemenswaardige com munistische stromingen. Nee, ik denk niet dat hij electorale bijbedoelingen heeft. Hij heeft om zuiver intellectuele redenen een stelling betrokken. Dat heeft hij wel vaker gedaan zon der dat hij daar electoraal wat mee is opgeschoten." ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uur-en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio f Blok, chef eindredactie algemeen W f. Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie t. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: Hoofdredactie ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tc ABONNEMENTEI bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigr verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld, korting per betaling. VERZENDING PER PO! per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD OP CASS! Voor mensen die moeilijk lezen ogen hebben of blind zijn (ot& leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het Leidse! K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderdI Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woe 13 00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19 00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor part bovendien van 10.30-11.15 en van 19 45-21 00 u. Special Care Unit: 10.30-11.00 u 15 00-15.30 en 19.00-19 30u.en na Kinderafdeling: 10.30-12 .00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag),\ RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 u en 18 30-19 30 u.. klasseI daarnaast ook 11 15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u en 18 30-19.30 u. (voorp i] 27 oou). Kinderafdeling 14 30-19 OOu. (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic): 14 00-14 30 en 18! RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tusse 14.00 u Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verplej overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering var Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17.00 en 19.00-21 OOu. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15 00-19 30 u Kinderneuiologie/Neurochirurgie 15.30-16.30en 18.30-19.30u.Csavo )r voor kinderen onder 12 jaar) Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20 OOu Maag-, darm- en leverziekten: 14 15-16.00 en 18.30-19.30 u. Neurologie 14 30-15.15 en 19 00-20 00 u Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 00en 19.00-21 OOu. Verloskunde 14.15-15.00 en 18.15-19.00u (voor partners en eigen kit overleg.) November 1967. Op het Rode Plein in Moskou wordt de 50ste verjaar dag van de revolutie gevierd met een militaire parade. foto TASS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14