,eiden Regio )ndernemingsraad >oos op gemeente 'Er was wel een proces, maar geen procedure' Weight Watchers maakt doorstart Schaatsen voor water Kruijt lijsttrekker, Van Bochove duwer Ex-fraudeur helpt bij onderzoek JENSDAG 19 NOVEMBER 1997 Onenigheid /t -7 Rijkswaterstaat on- I derzoekt het nieuw ste idee van Leiderdorp voor rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag). Bakker /t q Het Bodegraafs ge- I -7 reformeerd koor Revival ziet met Kerstmis af van een concert met Marco Bakker. [lan bij pinautomaat bestolen Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan Edïëfstal. Zondagavond rond tien uur nam hij geld op uit een iaiitomaat aan de Breestraat in Leiden. Plotseling werd hij van ■teren door een man beetgepakt en kreeg hij een mes op de Tl gedrukt. Een andere man griste vervolgens het geld uit de maat waarop het duo in de richting van de Diefsteeg ver- |ongen van bromfiets beroofd l Een 17-jarige Leidenaar is gisteren in de Joke Smitstraat le Stevenshof van zijn bromfiets beroofd. I-lij werd aangehou- [ndoor een groepje jongeren en vervolgens door een van de Wis uit die groep van zijn bromfiets geslagen. Iemand an ts ging er met het voertuig vandoor. fateraftappers op heterdaad betrapt Twee medewerkers van een Leids containerschoon- :bedrijf (25 en 26) zijn gisteren aangehouden tijdens het il- 1 aftappen van water bij een brandkraan op industrieterrein iWaard in Leiden. Nadat het energiebedrijf al eerder aangifte 'gedaan, gingen twee agenten gisteren op het industrieter- posten. De 25-jarige eigenaar van het schoonmaakbedrijf [eveneens op de bon. Pechtold neemt portefeuille van Langenberg over D66-wethouder A. Pechtold neemt tussen 1 februari en 15 april volgend jaar de portefeuil le van zijn collega en partijge noot P. Langenberg over. Dat is gisteren door burgemeester en wethouders besloten. Pechtold krijgt de portefeuille verkeer, bestuurlijke vernieuwing en welzijn erbij omdat Langenberg per 1 februari in dienst treedt van de gemeente Amsterdam. Op 15 april gaat het nieuwe col lege aan de slag. De D66-fractie had eerder la ten weten voor de tweeënhalve maand die ligt tussen het ver trek van Langenberg en het aantreden van het nieuwe colle ge geen nieuwe wethouder naar voren te schuiven. ondernemingsraad (OR) van de gemeente Leiden ïscherpe kritiek op de gemeentebegroting voor 1998. OR klaagt onder meer dat zij door burgemeester en louders veel te laat op de hoogte is gesteld van het de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandi- ten onder te brengen bij een regionaal indicatie-or- (PvdA/personeelsbeleid) zegt dat er geen kwade opzet van het college in het spel was. „We moeten nog leren omgaan met een OR die naast het georgani seerde overleg met de bonden is gekomen. Wat leg je aan de OR voor en in welk stadium doe je dat? Daar zijn we nog niet hele maal uit. Het voorgenomen be sluit tot de instelling van een re gionaal indicatie-orgaan is aan de OR voorgelegd, maar pas na de inspraak. Dat leek ons de juiste weg", aldus Baaijens. Er zijn meer zaken waarop de OR kritiek heeft. Uit de dienst- reserve - bedoeld voor de nor male bedrijfsvoering - van Eco nomische Zaken en Sociale Za ken (ESZ) heeft het gemeente bestuur de boete betaald die Leiden kreeg voor het niet na trekken van anonieme tips over bijstandsfraude. De raad noemt [verdragen van WVG-taken grote gevolgen voor een van het personeel. „In feite het om een privatisering, bij zo'n vijftien mensen be en zijn", zegt OR-voorzit- Prast. .,Ik denk dat B en W •volgen niet hebben over- het moment dat zij dat lit namen." OR dreigde begin deze ad nog met juridische stap- tegen B en W, maar de ig van een rechtszaak is leis- uit de lucht. „Ander- week geleden hebben B besloten dat zij dat besluit is nader gaan bestude- aldus' Prast. „En een besluit wordt voor advies ons voorgelegd. Dus dat weer keurig op de rails." louder H. Baaijens dat 'onzuiver'. Ook kwam de overschrijding van 1,3 miljoen gulden op het minimabeleid ten laste van die reserve. „Daar waar door politieke keuzen of het uitblijven daarvan gaten in de begroting van een dienst val len, zou het van een volwassen relatie tussen politiek bestuur en ambtelijk management" ge tuigen, als de politiek de keuzen voor het vinden van reële dek king niet uit de weg gaat", schrijft de OR. Een andere steen des aan stoots is de plotselinge korting van twee ton op het 'flankerend personeelsbeleid'. De OR vraagt, zich af hoe die bezuiniging te rijmen valt met het streven van het college om meer personeel te laten uitstromen. Ten slotte klaagt de OR over de toegenomen werkdruk. De gemeenteraad zegt te besturen op hoofdlijnen, maar het aantal opdrachten van politiek aan ambtenarij is niet afgenomen. En kiezen valt de politiek ken nelijk zwaar. „Zelden of nooit", schrijft de OR, „gaat een nieuwe politieke opdracht vergezeld van een antwoord op de vraag wat dan in het vervolg achter wege kan blijven." leiden Flink ingepakt en met een stempelkaart om begaven driehonderd leerlingen van basisscholen uit Leiden en omstreken zich gisteren op de ijsbaan aan de Vondellaan. In het project 'schaatsen voor water' testen daar de hele week tweeduizend scho lieren hun uithoudingsvermogen ten bate van het Foster Parents Plan. Omdat elke gestempelde ron de sponsorgeld in het laatje brengt van ouders, bu ren en familieleden, zetten de jonge schaatsers de tanden op elkaar. Terwijl vele deelnemers als vol leerde sprinters de leerkrachten het nakijken geven, doet het ijs voor sommigen nog een beetje onwen nig aan. De verwachting is dat dit jaar de opbrengst van twee jaar geleden, ruim 1,25 miljoen gulden, wordt overtroffen. Met het geld worden in het Afri kaanse Malawi negentig waterputten aangelegd. FOTO HIELCO KUIPERS Wethouder H. Kruijt is bij de komende verkiezingen lijsttrek ker van het CDA. Oucl-wethou- der A. van Bochove, met wie de partij zich na een maandenlan ge ruzie pas onlangs weer ver zoende, is door het bestuur tot lijstduwer gebombardeerd. Een positie, zegt voorzitter C. Hoge, waar het langst zittende raads lid van het CDA niet zelf om had gevraagd. Bij de eerste zes kandidaten van het CDA - en de christen democraten rekenen op hooguit zes zetels in de raad - zitten drie min of meer nieuwe gezichten. Na Kruijt en raadslid M. de Jon ge staat ondernemer, sport- en kerkbestuurder en lid van de 3- Octobervereeniging R. Breed- veld. Deze periode was Breed- veld fractie-assistent en eerste opvolger. Nummer vier A. van Dijk was in een verder verleden, tussen 1978 en 1982, lid van de steun- fractie van het CDA. Hij is actief in het christelijk onderwijs. Poli ticologe A. Michiels van Kesse- nich werkt in de Tweede Kamer en is vice-voorzitter van het christen-democratisch jonge- renappèl. Pas op nummer zes op de concept-lijst staat raads lid H. Kukler. De leden van het CDA stellen op 10 december in de Vredes- kerk aan de Van Vollenhoveka- de de definitieve lijst vast. „Wij denken een lijst aan u voor te leggen die voor het CDA her kenbaar is en stabiliteit in de fractie zal waarborgen", schrijft voorzitter Hoge in een brief aan deleden. leiden eric-jan berendsen Weight Watchers is niet dood, Weight Watchers leeft. Werd in september het dreigende faillis sement van de afslankorganisa- tie nog aangekondigd, vorige maand begon het bedrijf met nieuwe cursussen in Nederland. In Leiden kunnen mensen met overgewicht op maandagavond in het Antonius Zalencentrum terecht en op dinsdagavond in De Regenboog in de Merenwijk. In Leiderdorp is er op woens dagavond cursus in De Mens wording. In september ging licentie houder Means, die de afslank methode in Nederland exploi teerde, weliswaar failliet maar de moederorganisatie Weight Watchers International nam de opengevallen plaats onmiddel lijk in. Er verandert dus eigenlijk weinig in de wereld van verma geren. Hoewel, door de golf van negatieve publiciteit loopt het op de afslankavonden nog niet storm. Tot groot verdriet van de cursusleidster voor de Leidse regio E. van Egmond. „Mensen blijven weg, omdat ze denken dat we niet meer bestaan." Daarnaast is het volgens Van Egmond niet bepaald de ideale periode om af te slanken. „Zo vlak voor de feestdagen staat niemand te springen om een di eet te volgen. Dat komt pas weer in januari als de goede voornemens worden uitge voerd." De troeven van Weight Watchers? Een voedingspro gramma inpasbaar in ieders le vensstijl en persoonlijke bege leiding door leidsters die zelf aan den lijve hebben ondervon den wat overgewicht is. De vijand van Weight Watchers? Montignac? „Wel nee", zegt Van Egmond. „De methoden verschillen dermate dat we elkaar niet bijten. Maar Weight Watchers is toch anders. Bij Montignac mag je bijvoor beeld geen suiker gebruiken. Kun je je dat voorstellen in deze tijd van banket, speculaas en chocoladeletters? Ook de com binatie van aardappelen, vlees en groente is bij Montignac ver boden evenals de bruine boter ham met kaas. Bij ons mag je dat in principe allemaal wèl eten. Als het maar met mate ge beurt." t LEIDEN ANP Onderzoekers van het Ne derlands Studiecentrum Cri minaliteit en Rechtshandha ving (NSCR) in Leiden heb ben een ex-fraudeur inge schakeld om erachter te ko men hoe mensen die een loopje nemen met de Eu ropese wetten en regels te werk gaan. „We zijn nu meer zaken te weten gekomen, die we anders nooit hadden ont dekt", aldus dr. B. Jansen. De onderzoekers willen niet zeggen wie hen bij hun onderzoek heeft geholpen. De ex-fraudeur moet ano niem blijven. Duidelijk is wel dat hij een lange staal van dienst heeft. Hij maakte vele jaren misbruik van de Eu ropese BTW-regelingen op grondstoffen. Daarbij mis bruikte hij de vertrouwensre latie met zijn zakenpartners. De onderzoekers legden hem gevallen voor die te ma ken hadden met het witwas sen van criminele inkom sten, BTW-fraude met goud en het ten onrechte opstrij ken van vergoedingen bij ex port. Ze vergeleken de prak tijkkennis van de ex-fraudeur met de theoretische kennis van deskundigen. Doel van het onderzoek is bij te dragen aan de vermin dering van de mazen in de wet. De Europese Unie ging vorig jaar voor vijf miljard gulden het schip in door ge sjoemel van criminelen. In ons land kwamen in 1996 128 gevallen van fraude in de landbouw aan het licht met een totale schade van 22 mil joen gulden. De onderzoekers zijn te vreden over de steun van de ex-fraudeur. Ze pleiten er voor dat bij het voorbereiden van regelgeving voormalige oplichters worden ingescha keld. caroline van overbeeke ,g van voorpagina lieuwe boek over de affai- ekstra bevat geen nieuw materiaal, maar een inter- tie van feiten die hemels- i verschilt van de conclu- an de onderzoekscommis- irig jaar. De auteurs heb- en 'reconstructie' gemaakt het voordeel van de voor- e Leidse hoogleraar psy- gie uitvalt. boek bevat geen juridisch bouwde uitspraken, ipaar lamelijk 'waarschijnlijkhe- zo blijkt uit de tekst. Hoe- el vragen nog onbeant- blijven' menen de au- toch 'een tamelijk helder te kunnen geven van de ilijke omvang van wat •tra heeft misdaan'. Dijkhuis, emeritus hoogle- psychologie, vakgroepme rker W. Heuves, medewer- van de universiteitsbiblio- M, Hofstede, Telegraaf- laliste M. Janssen en oud- leraar biochemie A. Rörsch '°t het boek gekomen uit e kuiii ide met de gang van zaken het afgedwongen' vertrek ie ogfené Diekstra. De zaken - agiaat - waren lang niet zo sze leken, is de teneur van wek. Wel ernstig was het 'C22 eurisme waarmee spelers spel de zaak vorig jaar ter namen, vinden zij. „Er el een proces, maar geen s* Edure." halve op het 'onzorgvuldi- erk van de commissie Hof- Drupsteen is er kritiek op ector Leertouwer. Die zou, ^n advocaat, verstrekken- izigingen in het concept- hebben aangebracht, de definitie van 'plagiaat' t eindversie verdwenen, foor niet duidelijk is waar- het vermeende 'weten- •pelijk wangedrag' 'is ge- Volgens de auteurs had tra juridisch sterker ge- 'alsdie 'controversiële' de- Wel in het rapport was van de werkelijke auteur, S. Platt. In het boek gaan de schrijvers ervan uit dat Kerkhof dus wel degelijk wist dat het geen stuk van Diekstra betrof en dat hij dus van 'zijn eigen pla giaat' op de hoogte was. Diekstra zelf zou ten tijde van de bewerking van het artikel door Kerkhof in het buitenland gezeten hebben en daardoor niet de feitelijke plagiator zijn. Dat Diekstra's naam toch als eerste auteur op het gewraakte artikel staat, achten de schrij vers van ondergeschikt belang. De commissie kende de verkla ringen ook, maar vond die te genstrijdig en niet onüastend voor Diekstra. Daarbij blijft het niet. Dijk huis put zich in het boek uit in een karakterbeschrijving van Kerkhof en gist over diens mo tieven voor diens beschuldiging. Kerkhof zou volgens Dijkhuis belang hebben gehad bij het vertrek van Diekstra om vervol gens diens internationaal voor aanstaande positie als erkend zelfmoord-specialist te kunnen overnemen. In het hele boek krijgen de achtergrond van de affaire en vermeende motieven van be trokkenen veel aandacht. De auteurs gaan in op 'wetenschappelijke normen, be stuurlijke bekwaamheid, colle giaal gedrag en menselijke om gang'. Ofwel: roddel en achter klap, ruziënde collega's, een steeds sterker wordende publie ke opinie die Diekstra veroor deelt, escalerende emoties bin nen de vakgroep en zwalkende universiteitsbestuurders. Een van Diekstra's vijanden, de psy chiater R. Van den Hoofdakker, gaat zo ver dat hij Leertouwer vanuit zijn vakantieadres belt om het advies te geven over 'de diagnose en therapie' van de zieke 'patiënt' die 'een gevaar voor zichzelf is geworden. De insinuaties en het gegons in deze 'soap-opera' en de 'be klemmende sfeer' waarin dit al les gebeurde zou Diekstra, van 'godenzoon' vervallen tot 'abso lute misdadiger', uiteindelijk de kop hebben gekost. Diekstra die na een door hem geleide, ingrij pende reorganisatie op de fa culteit vele vijanden had, moest wel een kopje kleiner worden gemaakt, stelt Dijkhuis. De pla giaat-zaak en de verkettering van Diekstra kwamen velen goed uit. „Het allerveiligst is de ketter te verbranden." Opmerkelijk is dat de auteurs van het boek, en dan met name Dijkhuis, net zo hard meedoen aan die roddel en achterklap. De werkelijke motieven van de rector, de decaan en vijandige collega's van Diekstra om te handelen zoals ze deden, ken nen ze niet: „Documenten ont breken veelal." Maar daarover wordt wel volop gespeculeerd. Na de kritiek op het verketteren van Diekstra, wordt onder an deren de aangever van het eni ge en zwaarwegende geval van wetenschappelijk plagiaat, Kerkhof, op dezelfde manier verketterd. Diekstra zelf wordt in het boek afgeschilderd als een geta lenteerde, ietwat naïeve en door zijn hoge positie kwetsbare man die geen kwade bedoelingen had, wel overschreef - 'geen 80 maar 30-40 pagina's' - maar niet in zijn wetenschappelijke werk, en hiervoor niet zó zwaar gestraft had mogen worden. Wel wordt hij ter verantwoor ding geroepen voor de stilte waarin hij zich gehuld heeft, met name over de motieven voor zijn handelen. De psycholoog komt zelf nog aan het woord in een kort dag boek dat de periode 8-augus- tus-10 december 1996 - eerste plagiaat-publicatie tot zijn ont slag - beslaat. De slotzin is een verwijzing van een nog te ver schijnen boek van zijn hand: 'O Nederland, vernederland, psy chologie van val en opstand'. Uitgeverij Bruna laat weten dat dit 'een zelfhulpboek van uit zonderlijke betekenis' wordt. Het boek verschijnt in januari. opgenomen. Dit zou zijn ont slag hebben bemoeilijkt, omdat plagiaat geen ontslaggrond is. Behalve Leertouwer zou ook de faculteitsdecaan, R. Ande- weg, actief hebben meegewerkt aan het vertrek van Diekstra, door onvolledige informatiever strekking, stelt Dijkhuis. De de caan zou de onderzoekscom missie hebben laten weten dat collega-hoogleraren het ver trouwen in Diekstra's terugkeer hadden opgezegd, terwijl dat volgens Dijkhuis niet het geval was. Zo schreef de vakgroep eind november een brief waarin dat vertrouwen juist werd uitge sproken. Maar: „De trein van de besluitvorming had al te veel vaart genomen. Diekstra moest weg; er was geen ruimte meer voor een genuanceerde beoor deling van zijn aanblijven", schrijft Dijkhuis. Rörsch en Hofstede hebben de afgelopen maanden de openbare stukken van de on derzoekscommissie Hofstee/D rupsteen bestudeerd - Diekstra had die zelf opgevraagd - en ge sprekken gevoerd om 'alle on beantwoorde vragen' alsnog te kunnen beantwoorden. Daarbij stuitten zij op 'veel weerstand': veel betrokkenen hadden geen behoefte de zaak weer op te ra kelen. Daardoor zijn veel uit spraken in het boek gebaseerd op veronderstellingen en niet op nieuw bewijsmateriaal. Maar de auteurs vinden ook dat de onderzoekscommissie bekend en 'ontlastend' feiten materiaal ten onrechte terzijde heeft gelegd. Zo zou Diekstra een mondelinge afspraak met de Amerikaan McEnery hebben over de publicatie van diens manuscript in Nederland. Van diefstal zou dus geen sprake zijn. Missers bij het vermelden van diens naam op de kaft, zou den voor rekening van de uitge ver zijn. De auteurs verwijzen naar een briefje van uitgeverij Bruna van begin '91 waarin een mede werkster verklaart dat correcties op het voorblad van Je verdriet voorbij niet meer mogelijk wa ren. Volgens Hofstede had dat als resultaat dat McEnery's naam niet op de kaft, maar al leen op het titelblad stond. Niet Diekstra's fout en zeker geen plagiaat, vindt Hofstede, maar een misser van de uitgevejr. De commissie Hofstee/Drupsteen had deze brief ook, maar achtte Diekstra zelf eindverantwoorde- lijk. De commissie beschikte in de zaak Kerkhof, het 'koningsdra ma' van de leerling die zijn leer meester van plagiaat beschul digt in een artikel waaraan hij zelf heeft meegewerkt, over twee verklaringen van de vak groepssecretaresse. Zij stelt dal het manuscript waarin Kerkhof waarschijnlijk in september 1986 werkte, en waarvan hij dacht dat het vanDiekstra's hand was, volledig was. Dus in clusief voorblad met de naam René Diekstra. FOTO GPD/CEES ZORN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13