Eindeloos stofferen per computer 11 III III 111 Consument Kleren maken de hond DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 - N'SI REDACTIE SASKIA STOELINCA JA B Anstoetz lanceert visuele primeur voor woninginrichting PIETER DE LANGE Het inrichten van een kamer is geen sinecure, laat staan een heel huis. Wat moet er op de vloer, wat op de wand en wat voor de ramen zijn maar een paar simpele vragen, maar vaak o zo moeilijk te beantwoorden. Want iedereen wil graag een af gewogen keuze maken die over eenstemt met zijn of haar smaak. Een miskoop doet zich immers ook altijd voelen in de portemonnee. Óm veel van de twijfels en frustraties weg te ne men heeft JAB Anstoetz uit gever van hoogwaardige interi- eurstoffen, tapijt en behang een belangrijk visueel hulpmid del ontwikkeld. Met de Deco- designer kan de consument ein deloos combineren. Bij de wo ninginrichter neemt hij plaats achter de personal computer en vult zelf zijn interieur in. En Iaat de kleurenprinter op hoogglans papier zijn keuze uitdraaien. „Bij onze klanten ontstond de behoefte om bijvoorbeeld stof fen beter te visualiseren in een interieur", zegt directeur Chris- Jacob Schminnes van de Neder landse JAB Anstoetz-vestiging in Landsmeer. „Het werken met de gebruikelijke stalen heeft na tuurlijk zijn beperkingen. Een softwarehuis heeft daarom een programma ontwikkeld voor Windows met een schat aan ge gevens. De database omvat liefst 25.000 referenties. Zo valt er alleen al een keuze te maken uit 2.000 stoffen qua materiaal, dessins en prijzen." Directeur Schminnes benadrukt dat de Decodesigner de wonin ginrichter niet overbodfg maakt. Bij de woninginrichter kan op de computer het eigen interieur worden gestoffeerd. „Het systeem werkt ondersteu nend. De klant blijft voor advies gewoon aangewezen op de in terieurspecialist." En met een lach: ,Je kunt nu overigens geen verkeerde kleuren meer bestel len." Jan des Bouvrie kan de Neder landse versie van de Decodesig ner van harte aanbevelen. In het Arsenaal, sinds vijf jaar zijn imposante thuisbasis in de Naarder Vesting, spreekt de meester-ontwerper lovend over de primeur voor de woningin richting. „De Decodesigner geeft de klant de ruimte. Het systeem creëert een beeld. Dat is belangrijk want zo kan ie mand zijn eigen ideeën kwijt. De wereld sluit aan bij je eigen fantasie. De artistieke goeroe uit 't Gooi heeft zo zijn eigen kijk op de wereld van de woninginrichters. „Een verkoper moet niet alleen verkopen, maar moet leren om te gaan met de smaak van de klant. Er zijn tegenwoordig ook zoveel goede, jonge binnen huisarchitecten die een kans verdienen in de betere meubel zaken. De boulevardzaken moe ten eigenlijk maar verdwijnen." Des Bouvrie signaleert ook een internationalisering van het wo nen. „Grenzen vallen weg, ook in het interieur. De mode be paalt de smaak. We doen kerst inkopen in Londen en gaan op vakantie in Spanje." De Decodesigner is afkomstig van het moederbedrijf in het Duitse Bielefeld. In 1946 opge richt als een groothandel in wo ningtextiel heeft JAB Anstoetz zich ontwikkeld tot een belang rijke uitgeverij van behang, ta pijt en meubelstoffen. Met ei gen vestigingen in vijftig lan den, van Stockholm tot Barcelo na, en vertegenwoordigingen in de VS en Canada opereert de onderneming wereldwijd. Elk half jaar wordt het systeem ververst aan de hand van nieu we trends en collecties. De De codesigner is geen gesloten sys teem. Ook collega-uitgevers zijn welkom met hun collecties, al wil JAB Anstoetz gezien de investeringen met zijn sys teem wel de standaard in de woónwereld zetten. Daarnaast bestaat de mogelijkheid de De- codesiger te linken met archi tectuurprogramma's. Niet alleep de consument kan zijn voordeel doen met de De codesigner. Voor de detaillist heeft het systeem van JAB An stoetz als belangrijk voordeel dat het tevens over een calcula tieprogramma beschikt. Aan de hand van de gekozen stoffen, behang en/of vloerbedekking kan direct een offerte opge maakt worden. „Dat valt in de smaak bij de klant. Hij of zij weet meteen of het budget toe reikend is", aldus directeur Schminnes. Hoekfonteintje voor krap kamertje Zelfs in het krapste kleine ka mertje is nog wel een plekje be schikbaar voor het trendy hoek fonteintje Belrondo van roest- vrijstaal met geperforeerde mantel. De kom heeft een door snede van 280 mm en is glan zend gepolijst, evenals het hoe kelement waarop de kraan ge monteerd kan worden. Dit hoe kelement leent zich overigens niet als 'zeepbakje', maar men kan er wel een pompflacon met vloeibare zeep op kwijt. Voor een net toilet ook heel wat prak tischer dan een zwemmend stuk zeep. Het wordt met zo'n fonteintje een super-de-luxe kamertje, al was het alleen maar vanwege de prijs: bijna duizend piek. Engelsen koesteren een opvallend grote liefde voor honden. Dat is te zien in het beroemde Lon- dense warenhuis Harrod's, dat een afdeling heeft met opvallende hondenkleding. Van militair uni form tot avondkostuum. Baasjes kunnen daar hun hond in een waar heertje veranderen. Voor Nederlanders die dit ook wel zien zitten, is er een brochure verschenen met de nieuwe win tercollectie hondenkleding. Een gevechtstenue staat er niet in, maar wel onder meer een denim jacket, een waterdicht gevoerde overall, een wol len huisjas en een coltrui met borduursel. De kleding is niet alleen bedoeld voor kleine da meshondjes: alles is ook in de grotere maten le verbaar. Daarnaast zijn vele kledingstukken ver stelbaar. De kleuren zijn overeenkomstig de laatste mode. De Schotse ruit is er in dieprood of diepblauw. De prijzen van kledingstukken uit deze winter collectie variëren, met de gewenste lengte, van zestig tot honderdvijftig gulden. Baasjes kunnen hun hond in een ware heer of dame veranderen. foto gp HEINZ Tom Poes en het Kukel KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Kruisboog; 5. werpkoord; 9. grill; 10. kunsttaal; 12. getal; 13. maanstand (afk.); 14. Amerikaanse bunzing; 15. klaar; 17. baardje; 19. nagalm; 22. salonmeubel; 24. illussie; 26. kastelein; 27. wreed; 28. akelig; 29. nachtspiegel; 30. loopvogel; 31voegwoord; 33. steensoort; 35. kloosterlinge; 38. jongens naam; 40. lansier; 42. toespraak, 44. pampahaas; 45. mager; 47. muzieknoot; 49. soort kers; 50. megawatt; 51. bijbelse naam; 53. Engels bier; 54. Chinese deeg waar; 55. accepteren; 56. arrive- Verticaal: 1Onenigheid; 2. vlak- gom; 3. persoonlijk vnw.; 4. flink; 5. knipoogje; 6. selenium; 7. groente; 8. buitenspel (Eng.); 11. vogel; 16. cacaoprodukt; 18. schuin; 20. chroom; 21. ge hoororgaan; 22. echtgenoot; 23. meester; 25. soort onkruid; 26. nu dan; 32. met aanbevelen; 34. een zekere; 36. boom; 37. grau wen; 39. muzieknoot; 41. slee; 43. niveau; 45. voormalig Perzië; 46. oningewijde; 48. Spaanse uitroep; 50. Chinese deegwaar; 52. in memoriam; 54. lengte maat. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: LIGFIETS. f"II III 111 JSj De volgende morgen kan men bur gemeester Dickerdack reeds vroeg in de Kleine Club aantreffen. De ge ruchten over zwarte voetsporen en rare vreemdelingen hadden hem tot nadenken gebracht en omdat dit ten stadhuize niet mogelijk was had hij zich in een rustige omgeving terug getrokken. Doch ook hier werd de diepe loop van zijn gedachten ge stoord door commissaris Bulle Bas, die met professor Prlwytzkofsky bin nentrad. „Het is me een toestand, burgemeester!" riep de politiechef reeds van verre. „Ik weet het, ik weet het", mompelde de magistraat ver moeid. „Schei uit, Bas: ik slaap er niet van." „We zijn machteloos!" hernam de beambte. „Die vreemden beschikken over geheime wapens, zegt de prof hier. Hij zegt, dat ze me talen voorwerpen week kunnen ma ken." „Praw!" beaamde de geleerde. „Mijn schone krachtwagen! Een gans glibberige gelei!" „U hoort het!" voer de commissaris voort. „Op deze ma nier is er niets meer veilig. Wij staan met onze wapens voor aap tegenover die lui uit de onderwereld." De heer Dickerdack verschikte zich onrustig in de kussens. „Ja, ja", sprak hij treu rig. „Men heeft het op onze wel- vaartsstad voorzien: het was te ver wachten. Ons hoog levenspeil wekt jaloezie op de achtergebleven gebie den. Wat moet men beginnen, als ge meentebestuur zijnde? Iedere Rom melaar zijn reeruggetje, was mijn motto: maar hier sta ik machteloos. Alles zal ons ontnomen worden." „Ach wat!" riep de professor onge duldig uit. „Dat is het niet! Deze vreemden gebruiken hun wapens al leen om het kukel te onderzoeken!" Hij verdraaide zijn ogen en herhaal de op huilerige toon: „Het kukel! Wat is dat? Ach, alles is zo onwetenschap pelijk!" E T Grote groepen ganzen zijn de laatste dagen in beweging gekomen. Ze vliegen van noordwest naar zuidoost overo land. Sommige mensen beschouwen dit als een teken v; een op handen zijnde winter. Meestal is het echter eem actie op kou in de noordelijke landen. Pas als het echt menens wordt vertrekken de in V-vorm vliegende groepe ganzen naar warmere oorden. De koude en droge lucht die ons land is binnengestroom wordt na morgen overigens weer in de verdediging gedro gen. Dat gebeurt onder invloed van een diepe depressie ten westen van de Britse eilanden. Morgen is het echter nog een heel koude dag. In de nacht zakt het kwik tot dichtbij het vriespunt en morgenmiddag is het met een graad of 5 wel bekeken. Maar het blijft overdag wel droq In de nacht van woensdag op donderdag zakt het kwikt; iets onder nul. Doordat tegelijkertijd de kans op regen to neemt is het met uitgesloten dat er door ijzel gladheid ontstaat. Op donderdag komt er overdag meer nattighe Dan namelijk bereikt een volgend frontaal systeem ons land. De temperaturen gaan iets omhoog en de wind ruii naar meer zuidelijke richtingen. Voor het komende weekeinde en begin volgende weekzij de computers opnieuw verdeeld. Het Europese atmosfi model zinspeelt op kou onder invloed van een nog veel sterker Russisch-Scandinavisch luchtdrukmaximum. De Duitsers verwachten een meer zuidelijke en dus minder koude luchtstroming. In hun optiek blijft het hogedrukge bied boven Rusland liggen. Op hoofdzakelijk wat sluierbewolking na was het gistere een zonnige dag. De temperaturen bleven iets onder de 10 graden steken (Bloemendaal 9,8 graden). In het zui den nog wel maxima tot 12-13 graden en in Engeland Ie- kaal zelfs 16 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Steeds meer zon, maar in het westen en zuidwesten vaak bewolkt en kans op een regenbui Bovendien in het westen een stevige wind. In het binnenland maxima rond het vries punt, aan de kust ver bo- Zweden: Wolkenvelden, ook zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van iets onder, nul in Lapland tot een graad of 3 in het zui den. Soms veel wind. Denemarken: Een schrale zuidoosten wind, maar wel veel zon en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onstuimig weer met veel w en regen. Vooral Middagtemperatuur ongeveer1- 1'2' graj België en Luxemburg: Toenemende schrale zuidoostenwind en flink wat zon. Tot donderdag droog. Mid- dagtemperatuur dalend tot ongeveer 5 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Afnemende mistkansen door toenemen de zuidoostenwind. Verder wat zon, maar in de westelijke departementen vaak wolken en soms regen. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden in de ooste lijke helft en zo'n 12 in het westen. Portugal: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Din-, dag erg veel regen, morgen soms droog. Maxima vlak aan zee tussen de 15 en 20 graden. Wolkenvelden en maandag hier en daar een pittige bui. Vanaf vandaag wat meer zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Spanje: Van het westen uit wolken en flink wat regen. Middagtemperatuur rond 15 gra den, maar aan de Costa's in het zuidoos ten nog 20 graden Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Marokko: Westkust: Zonnige perioden en droog. Maar vandaag in het noorden meer wol ken en een bui. Maxima dalend en uit eenlopend van 18 graden bij Tanger tot tegen de 25 in het zuiden. Tunesië: Geregeld zon, ook wolkenvelden en met name in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den Zuid-Frankrijk: In de nacht en ochtend eerst nog kans op mist. Verder steeds meer wolken en enkele buien. In de Provence waar schijnlijk droog en bovendien wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den, in het uiterste zuiden vandaag nog een graad of 17. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook wolkenvelden en toenemende kans op een bui. Middag temperatuur rond 20 graden. Italië: Soms flinke stapelwolken, maar ook ge regeld zon. Met name in het zuiden en langs de Adratische kust kans op een bui. Middagtemperatuur rond 11 gra den. maar op Sicilië nog 18 graden. Corsica en Sardinië: Vrijwel overal droog geregeld zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Malta: Af en toe zon. maar ook enkele stevige buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Weinig zon en met name op de stranden enkele buien. Op Kreta veel neerslag Temperatuur aan zee rond 16 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: tamelijk veel wolken en van tijd tot tijd flink wat buiige regen. Soms ook onweer. Middagtemperatuur op de stranden rond 20 graden Duitsland: In het midden en zuiden eerst nog kans op mist. Verder zonnig, droog en een schrale zuidoostenwind. Middagtempe ratuur sterk dalend tot dicht bij het vriespunt op morgen. Zwitserland: Flink wat zon en droog. In de dalen kans op mist. Vandaag in de bergen veel wind, daarna afnemend. Maxima in de dalen rond 5 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en kans op mist. Vrijwel overal droog en in de bergen ook zon. Morgen in de bergen veel wind. Middag temperatuur dalend tot dicht bij het vriespunt op morgen. Flink wat zon, maar in het bewolkt en af en toe regen, t sneeuw. Maxima sterk dalendi: graden onder nul Tsjechië en Slowakije: In Tjechië droog en in het we schien een paar opklaringen i kije meest bewolkt en vooral in ten af en toe sneeuw. Midda? tuur verder dalend tot dicht bii' punt op morgen. Hongarije: Veel bewolking en mogelijk ui sneeuw. Middagtemperatuur v lend tot dicht bij het vriespunl 'F' gen. :er WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.07 Zonoi Maan op 21 39 Maan Waterstand p IJmuiden Katwijl Hoog 06.36 18.48 O6.0Ï''1 Laag 02.35 14.46 02.lt mc Weerrapporten 18 november 07i Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca motregen half bew Split onbew. Stockholm zwaar bew Warschau zwaar bew. Bangkok half bew. Buenos Aires half bew Casablanca regenbui Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans zwaar bew. New York onbew. Tel Aviv regen Toronto zwaar bew Vancouver half be foto gpd Jfx»4 A ■"L.A.r TOMPOES

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8