Kneedbare kindsoldaat steeds vaker misbruikt Buitenland Koerden zien in Italië de ichilleshiel van Fort Europa Man bijt hond VN-gezant strijdt voor het welzijn van 250.000 militairen jonger dan 15 Uj°e [fir 50 liljai t nejreldwijd vochten vorig meer dan 250.000 kin- >n, jonger dan vijftien als soldaten. In 22 lan- werden kinderen van leeftijd ingezet in re- $1 ingslegers. De afgelopen njaar raakten 10 miljoen deren getraumatiseerd va or oorlogen, werden 2 n* |joen kinderen gedood 3sel111 raakten er 6 miljoen ge- rknA zijn cijfers die volgens hulp- afgi misaties de noodzaak illu- icha ren dat er concrete interna- iale afspraken komen kinde niet te betrekken bij gewa- it no ide conflicten. Op een confe- pn |je, donderdag in Den Haag, len de organisaties over aan- dingen. ectoi ia Otunnu is bezig aan een h in rond de wereld. Als recent pit oemde speciale 'VN-gezant d rkinderen in gewapende Bieten' reist hij langs hoofd- nuji len om aandacht te vragen zijn driejarige missie: uit- OTcjmen van misbruik van kin- in door legers en rebellen- iperingen. Kinderen horen in een leger en kinderen ;en ook geen slachtoffer den van oorlogen, zo luiden itwee simpele boodschap- Olara Otunnu is de speciale 'VN-gezant voor kinderen in gewapende conflicten'. staan op het punt de ist van een nieuwe eeuw te i. Maar valt er wel wat te en? Natuurlijk, wel als je maar wat we in materieel of isch opzicht hebben be- l.Maar kijk eens naar de ikere kant van onze samen- ng. Hoe gaan wij met elkaar Als je vanuit menselijk oog- leen oordeel moet vellen, is een reden voor feestvreug- nnu meet de kwaliteiten van amenleving af aan de ma- waarop wordt omgegaan kinderen, de meest kwets- groep. Hij oordeelt nega- Kinderen zijn kneedbaar, en klakkeloos bevelen op, nen makkelijk in de bush lieven, worden gebruikt als slaaf, spion, zelfs als mij- detector. zijn getuige van een ver- ikkelijke misdaad. Normen k laarden worden opzij ge- iven, internationale verdra- genegeerd. Bij oorlogen val- ileeds meer burgerslachtof- en dan met name kinderen touwen. In de Eerste We- oorlog was vijf procent van aditoffers burger, in de ede Wereldoorlog 45 pro cent en nu, als je kijkt naar de 26 gewapende conflicten die er zijn, ligt dat op negentig pro cent. Dat is toch waanzinnig." Volgens Otunnu, voormalig Ugandees minister en directeur van de International Peace Aca demy, komt dit hoofdzakelijk doordat het vaak om interne oorlogen gaat. ,,Het gaat er bo vendien niet meer om je tegen stander te ontwapenen, maar om hem te vernietigen. Er is sprake van een totaal ander moraal, er is een ethisch va cuüm ontstaan. Daarvan wor den de burgers slachtoffer." De VN-gezant ziet het als zijn voornaamste opdracht politici, militairen en burgers er via een wereldwijde campagne bewust van te maken dat ook in gewa pende conflicten normen en waarden gelden. Hij praat daar toe zowel met gerespecteerde regeringsleiders als brute rebel lenleiders. ,,Ik heb contact met iedereen die erbij betrokken is. Mijn missie is humaan, met po litiek bemoei ik me niet. Niet in die zin dat ik zeg wie goed en slecht zijn, dat is mijn rol niet. Ik laat mij leiden door wat ik voor kinderen moet doen, dat komt vanuit mijn binnenste. Als het om kinderen gaat, ben ik wél partijdig. Ik vecht tegen het misbruiken van kinderen. Ik be schouw mijzelf als hun advo caat. We moeten beseffen ik wil dat wel van de daken schreeuwen dat het om we reldwijd systematische misbruik gaat." De Ugandees is bezorgd om de erfenis die de huidige samenle ving achterlaat. „We moeten voorkomen dat diegene die nu misbruikt is de toekomstige misbruiker wordt. Wie overleeft het? En hoe? Getraumatiseerd? Vervuld van haat? Daarom is ook de opvang van kindsolda ten zo belangrijk." Om te voorkomen dat kinderen al dan niet gedwongen betrok ken raken bij gewelddadige conflicten, moet er meer aan dacht zijn voor datgene wat kin deren allereerst nodig hebben: school, eten, medicijnen. „Als je dat goed voor elkaar hebt, zijn de kinderen zich veel meer be wust van hun situatie. Maar uit eindelijk kom je altijd bij vol wassenen terecht. Dus ook daar moet de bewustwordingscam pagne op zijn gericht." Nog steeds hebben met name in Afrika regeringen en rebel lenleiders het er moeilijk mee kinderen onder de achttien jaar geen wapens in de hand te drukken. Weliswaar maakten 29 landen daarover afgelopen zo mer in Addis Abeba nadere af spraken, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Otunnu vindt dat landen en lei ders die niet willen luisteren on der druk gezet moeten worden. Dat kan door het intrekken van hulp, het afkappen van finan ciële banden, het niet meer ver kopen van wapens, enzovoorts. „Elke partij is afhankelijk, nie mand kan alleen op een eiland leven." Belangrijk Üiema op de confe rentie is de seksuele uitbuiting van kinderen in gewapende conflicten en van meisjes in het bijzonder. Vorig jaar werd be kend dat zelfs VN-militairen zich daaraan schuldig hebben gemaakt. Wat de ene VN-orga- nisatie bestrijdt, wordt onder de paraplu van een andere VN-or- ganisatie in de praktijk ge bracht. „Binnen de VN zijn daar inmid dels nieuwe afspraken over ge maakt", zegt Otunnu. „Er ko men duidelijke normen voor wat wel en wat niet kan en de controle op naleving wordt be ter. Voor de VN geldt bovendien dat wij een voorbeeldfunctie hebben. Hoe kunnen wij ver trouwen wekken als we zelf een slecht voorbeeld geven?" Verbaasd reageert de VN-gezant dan ook op de uitspraken van WD-leider Frits Bolkestein in het blad Onze Wereld. Pratend over het seksueel wangedrag van Nederlandse VN-militairen in Angola zegt Bolkestein dat 'voor Luanda niet dezelfde maatstaven gelden als voor Zandvoort. Afrika is anders, we moeten niet te preuts zijn'. Otunnu: „Kinderen zijn kinde ren, ongeacht waar ze geboren zijn. Een kind verdient van zijn jeugd te genieten. Ook in Afrika hebben ouders respect voor hun kinderen. Overal ter wereld zijn ouders bezorgd om hun kinderen. Nederlandse soldaten moeten zich in andere landen niet anders gedragen dan in ei gen land en met kinderen in die landen omgaan zoals ze ook met hun eigen kinderen om gaan." Een dertienjarig Liberiaantje 'speelt' met een machinegeweer. Tijdens de burgeroorlog in dit West-Afrikaanse land werden kinsoldaten op zeer grote schaal ingezet door de milities van de verschillende krijgsheren die el kaar bestreden. Otunnu: „Hoe gaan wij met elkaar om? Als je vanuit menselijk oogpunt een oordeel moet vellen, is er geen reden voor feestvreugde." foto f.pa NDUGNO DANIEL WAKIN Zuid-Italiaanse volksmond heet de kust al ipasta, ofwel vergiet. Er gaat in de regio Pug- an ook bijna geen dag voorbij zonder dat er den aan land komen, zeggen politiefunctio- isen in Lecce, de provinciehoofdstad op 600 neter ten zuiden van Rome. Doorgaans ko- ze met twintig tot dertig mensen tegelijk in lerboten met buitenboordmotoren, liel van Italië is al langer een geliefde plek om lal de Europese Unie en sinds kort ook de in die'Schengen'hebben riekend binnen te glippen, uiproute kwam onlangs in ieuws toen een schip in één 196 illegalen aan land hl. •jarige Shwany is een van 50 Koerden die met het bij de Italiaanse kust aan- nen. Hij zegt dat er hij er al- lor wilde doen om aan het igsgeweld in Noord-Irak te kunnen ontsnap- Hij betaalde mensensmokkelaars een ver in van 40.000 gulden voor een reis door drie <n, om ergens aan de Turkse westkust aan dte gaan van een oude vrachtschuit vóór de ocht naar Italië. iny's toekomst in Italië is verre van zeker. De ie opvarenden van het schip hebben inmid- e horen gekregen dat ze moeten vertrekken, eb met dit geld het leven van mijn kinderen cht", zegt Shwany, die uit angst voor repre- 5 alleen met zijn voornaam in de krant wil.- rak wacht de dood. Ik sterf liever hier." leeste Koerden komen niet uit Irak, maar uit oost-Turkije, waar al dertien jaar een ver- tende strijd wordt uitgevochten tussen de s-Koerdische guerrillabeweging PKK en het ingsleger. De oorlog heeft aan meer dan Klmensen het leven gekost. De economie in gio is geruïneerd en de bevolking van tien- 1 dorpen is gevlucht of verdreven, beleden die al in Europa wonen, spelen vaak langrijke rol bij het besluit de stap ook te n. Niet alleen vertellen ze verhalen over ma kwelvaart in Europa, vaak sturen ze ook waarmee het 'ticket' kan worden betaald. De m die de mensensmokkelaars vragen vari- van 2.000 tot 20.000 gulden per persoon, tornen wordt dat dok de PKK de hand dn de mensensmokkel, omdat deze organi Vluchtelingen fortuin neer om het vergiet' te bereiken satie haar netwerk in Europa zou willen uitbou wen. Ongeveer twintig procent van de Koerden op het schip komt uit Noord-Irak, waar de Iraakse leider Saddam Hussein lange tijd het Koerdische verzet meedogenloos onderdrukte, totdat de re gio in 1991 onder toezicht van geallieerden uit de Golfoorlog kwam te staan, De verschillende Koer dische facties in Noord-Irak, die in feite autono mie genieten, raken nu geregeld onderling slaags. Daarbij heeft de regio te maken met invallen van het Turkse militairen, die van tijd tot tijd PKK-ba- ses in Noord-Irak oprollen. Naast de Koerden reizen jaarlijks tienduizenden andere migranten Albane zen, Egyptenaren, Sri-Lanka- nen, Paldstanen en Chinezen illegaal naar Italië. Velen reizen eerst over land via Macedonië naar Albanië. Daar regelen smokkelaars de 2,5 uur durende overtocht over de Adriatische Zee. Anderen gaan aan de Turk se Egeïsche kust aan boord. Shwany, die afkomstig is uit Ir- bil, zegt dat zijn reis was georganiseerd door ver schillende, samenwerkende organisaties. Hij ging eerst met zijn gezin met de auto en te voet naar Iran. Daarna ging het per bus door Turkije, waar de reizigers in goedkope hotels sliepen. In Iran lo geerden ze bij dorpelingen. Ergens aan de Egeïsche kust gingen ze aan boord van het schip. Acht dagen brachten ze op zee door. In de laad ruimte van het schip. „Geen zon, geen lucht, geen adem", aldus Shwany. Vlak voor de Italiaanse kust stapten ze over op een ander schip, dat uit eindelijk probeerde bijna 800 mensen aan land te zetten. Slechts enkele van de nieuwkomers hebben in Italië asiel aangevraagd. „We willen alleen een veilige plek", zegt Naihidi, de vrouw van Shwany. Ze zitten op vouwbedden, verstrekt door de rooms-katholieke kerk in Lecce. Hun onderko men is een bezinningsruimte van de kerk op hon derd meter van de zee waarover ze zijn gekomen. De 12-jarige dochter Yünüs slaapt, zoons Aryan (10) en Muhammed (7) luisteren. „Als de politie me beveelt te vertrekken, probeer ik een ander land", aldus Shwany. De meeste 'bootillegalen' hebben te horen gekre gen dat ze weg moeten. Ze hebben vijftien dagen de tijd om te vertrekken, of onder te duiken. Vol gens de autoriteiten zijn er dit jaar 55.000 uitwij zingsbevelen uitgevaardigd, maar volgens de po litie keert slechts één op de vijf naar huis terug. OPMERKELIJKE BERICHTEN K3JKKERK De Duitse kunstenaar Fabian Knorr laat voor de Dom in Keulen zijn nieuwste creatie zien, een zonnebril gemo delleerd naar de beroemde kerk. Het is niet het eerste godshuis dat door Knorr is gebruikt. Eerder maakte hij brillen naar het voorbeeld van de Liebfrauenkirche in het Beierse München. Maar ook voor een meer wereldlijk gebouw draait hij zijn hand niet om: de Brandenburger Tor in Berlijn diende ook al als in spiratie. Knorrs eigen bedrijf MAFAXEL brengt de brillen op de markt voor de prijs van 9,99 mark (iets meer dan een tientje) elk. foto ap roland weihrauch AAP VAN STREEK Een team dierenartsen in China heeft een go rilla het licht in haar ogen teruggegegeven met een hoornvlies transplantatie. Volgens het persbureau Xinhua was de ingreep bij de 15-jarige Nikou uniek. De aap, die de afgelopen maanden steeds minder ging zien als gevolg van staar, is een van de drie gorilla's die in China in gevangenschap leven. De andere twee zijn haar ouders, die de Chinese regering in de jaren zeventig kreeg van de Spaanse koning Juan Carlos. Nikou was in een depressie geraakt, omdat ze door haar ziekte niet voldoende meer zag om in bomen te kunnen klimmen. Na de operatie moesten twaalf stevig gebouwde mannen haar in bedwang houden om te voorkomen dat zij het verband van haar hoofd zou trekken. DRUGSDORP Een dorpje aan de zuidkust van Haïti is in zijn geheel betrokken bij de handel in drugs. De inwoners kregen de beschikking over een kleine twee ton Colombiaanse cocaï ne, toen vorige week vlak bij hun dorp een schip vastliep waarmee deze drugs werden vervoerd. De dorpelingen gin gen onder aanvoering van de pastoor aan boord, bedreigden de bemanning en namen de co caïne mee. Het parochiehoofd noemde de drugs een geschenk van God, maar hij werd wel ge arresteerd. Daar zit het dorp niet mee. „Het is een kwestie van wachten", aldus een inwo ner. „Op een gegeven moment vergeet de politie de zaak en dan worden wij heel snel erg rijk." GOUDKOORTS Steeds meer door armoede gedreven Roe menen verkopen behalve hun sieraden nu ook hun gouden tanden. Na een recente stijging van de goudprijs kan het perso neel van de nationale bank de stormloop niet meer verwerken. Het dagblad Cronica Romana meldde dat de rijen voor de lo ketten steeds langer worden. De tijdrovende controle van het goudgehalte van de sieraden en tanden is daarvoor verantwoor delijk. Andere Roemenen ma ken op hun eigen manier ge bruik van de rijen voor de ban ken. Zij verkopen hun plaats in de rij voor 100.000 Lei, eenze- vende van het gemiddelde maandloon. SEKSSTAK3NG De commandant van het Colombiaanse leger, ge neraal Manuel Jose Bonett, heeft de geliefdes van rebellen in het land opgeroepen geen seks meer met de guerrillastrijders te bedrij ven totdat deze een vredesakkoord tekenen. De generaal, die in Co lombia bekend staat als een soort van huiskamerfilosoof, heeft het idee uit de Lysistratavan de oud-Griekse satiricus Aristophanes. In dat klassieke werk onthouden Griekse vrouwen hun mannen seksueel contact todat deze stoppen met de Peloponnesische Oor log. De Griekse mannen zwichten uiteindelijk voor het drukmiddel en tekenen een vredesverdrag. Bonett zei dat vrouwen van regege- ringsmilitairen en politiemmannen niet in seksstaking hoeven gaan, „want wij zijn niet de geweldplegers". Het is niet bekend of de Colombiaanse guerrilla's de oproep van de commandant in overweging hebben genomen. LIEVE JUF Een 35-jarige lera res is door een Amerikaanse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens een verhouding met een inmiddels 14-jarige jongen, een leerling van haar. Zij heeft een baby van hem. Mary Kay Le- Tourneau, getrouwd en moeder van vier kinderen, begon de af faire toen haar leerling 13 jaar was. De aanklager eiste een cel straf van tussen de vijf en acht jaar, de gebruikelijke strafmaat voor kinderverkrachting. Mary Kay kreeg echter steun uil on verwachte hoek: de moeder van de jongen nam het voor haar op. De jongen heeft bovendien steeds gezegd dat hij zich geen slachtoffer voelde en wil trou wen met zijn juf. LeTourneau's echtgenoot heeft echtscheiding aangevraagd en is met hun vier kinderen naar Alaska verhuisd. DOODSKIAP Bij een frontale botsing tussen twee lijkwagens zijn in Ivoorkust een dode en negen gewonden gevallen. Dat meldde het Ivoriaanse dagblad Lejottr. Een lijkwagen met de stoffelijke resten van een belas- tinginner was met een aantal nabestaanden aan boord op weg van de havenstad Abidjan naar het geboortedorp van de overledene. De auto botste frontaal op een begrafenisaulo die met rouwende familieleden onderweg was naar Abidjan om het lijk van een familielid op te halen. Een van de chauffeurs liep bij de botsing ernstige ver wondingen op, waaraan hij later bezweek. Vlak voor hij stierf wist hij de politie nog wel te vertellen dat zijn stuur plotse ling niet meer werkte. Dat is de meest waarschijnlijke oorzaak van het ongeluk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7