Gevaar van oorlog in Golf afgenomen Naast ping ping nu ook tring tring. Buitenland Europa krijgt een erg mager banenplannetje Likud-factie wil van Netanyahu af Berlusconi raakt in het nauw NSDAG 18 NOVEMBER 1997 ielgië gaat de walkman begrenzen .p ifMHAAG Een walkman mag in België binnenkort niet te hard tr taan. In een wetsontwerp is sprake van een grens van 90 deci el. De oren van kinderen van vijf tot twaalf jaar mogen niet orden blootgesteld aan geluid dat sterker is 80 decibel. De Na- jonale Hoor Stichting is enthousiast over het initiatief en wil na- EU» ïlgiging in Nederland. De stichting vindt dat er onvoldoende ebeurt om gehoorschade door harde muziek te voorkomen. Al eruime tijd staat vast dat harde muziek uit walkmans, in disco- !eken en bij popconcerten leidt tot ernstig gehoorverlies. Een ^'O-rapport wees uit dat harde muziek 25.000 jongeren naast listergenot ook hoorproblemen oplevert. Sritten winnen eerste preventieprijs whaag Groot-Brittannië heeft de eerste Europese prijs ge- lonnen voor het meest succesvolle project op het gebied van -,g p [iminaliteitspreventie. Dat is gisteren bekendgemaakt in Den laag. Het winnende project is een initiatief van de politie van orvvich om in samenwerking met een groot aantal instanties lachtoffers van huiselijk geweld te beschermen. Aan de prijs zit en bedrag vast van ruim 22.000 gulden en een bronzen beeld rr.; an de Nederlandse kunstenaar Ad Haring als wisseltrofee. Ne erland, België en Groot-Brittannië zijn de initiatiefnemers van e European Crime Prevention Award (EPCA), waarmee zij de luropese samenwerking op dit terrein willen bevorderen. larbie ondergaat grote metamorfose liSHiNGTONBarbie, de Amerikaanse pop met haar wonderboe- en haar wespentaille, ondergaat binnenkort een metamorfo- hee e Fabrikant Mattel vindt dat de inmiddels 38-jarige Barbie met aar maten niet meer in deze tijd past. Daarom krijgt ze kleinere orsten, een bredere taille en smallere heupen en is ze straks '0S1 liet langer een blondine, maar een brunette. In januari wordt de arbie van de jaren negentig officieel ten doop gehouden. Rea- stisch is de oer-Barbie niet. Als ze zo groot zou zijn als een ge- uddelde vrouw, zou ze een bovenwijdte van 101 centimeter iben, een tailleomvang van 48 centimeter en een heupwijdte an 90 centimeter. Geen enkele spijkerbroek zou haar passen en zou op haar neus vallen als niemand haar vasthield. jjfwacht naar plaats ongeluk Diana 'ai onden Lijfwacht Trevor Rees-Jones, de enige overlevende van et ongeluk waarbij prinses Diana en haar vriend Dodi Fayed mhet leven kwamen, is in een poging zijn geheugen op te fris- en terug geweest in Parijs om een reconstructie te maken van e dodenrit van 31 augustus. De trip heeft echter niets nieuws jgeleverd, aldus Michael Cole, een woordvoerder van Dodi's ader Mohamed Al Fayed. Rees-Jones werd via de Place de la oncorde van het Ritz Hotel naar de tunnel gereden waar de [ercedes van de prinses en haar vriend verongelukte. Nadat hij e route opnieuw had afgelegd, herinnerde hij zich niets meer lafcn hij eerder al had verteld aan de onderzoekers, aldus Cole. )ok botten bij Hongaars huis Pandy sussel De Hongaarse politie heeft menselijke botten gevonden ide tuin van de woning van dominee Andras Pandy, in een ïdje dertig kilometer ten noorden van Boepapest. Dit gebeur- •vrijdag, maar het nieuws werd pas gisteren bekendgemaakt, meldde de Belgische televisie BRTN. De opgegraven mense- jke resten worden nog deze week naar Brussel gebracht. Dan ordt onderzocht of de beenderen afkomstig zijn van vermiste milieleden van Pandy. De dominee wordt ervan verdacht zes milieleden te hebben omgebracht. Eerder werden'in een wo- ingvan de Hongaar in Brussel al menselijke resten gevonden. 412.000 doden bij watersnood Afrika v of -ad W0BI* Het noodweer dat Oost-Afrika al een maand lang teis- jdei rt, heeft mogelijk 2.000 mensenlevens geëist en 210.000 men- Eii dakloos gemaakt. Dat zegt een hulporganisatie in de regio. )eofficiële cijfers spreken tot nu toe van duizend doden in So- lalië, de kustprovincies van Kenya en de Ethiopische hoog- uiden. Hulporganisaties proberen goederen aan te voeren met liegtuigen, boten en vrachtwagens. De meeste wegen zijn ech- ronbegaanbaar en landingsbanen onbruikbaar. Metereologen inken dat de regen nog een week aanhoudt. Daardoor treden rivieren Juba en Shabelle waarschijnlijk nog verder buiten oevers, en zal de situatie in Somalië verslechteren. Windsor Vijf jaar geleden raasde een verwoesten- weer open, na een langdurige restauratie van hon- eveneens uitgebrande privé-kapel zijn zes nieuwe deze kapel, gebouwd tussen 1475 en 1525, liggen de brand door ruim honderd kamers van het enorme derd miljoen gulden. Saint George's Hall, hierboven glas-in-loodramen aangebracht, op basis van schet- veel Engelse koningen begraven, onder wie Karei I. Windsor Castle, één van de verblijven van de Britse op foto's van net na de brand en na restauratie, is sen van prins-gemaal Philip. De historische Saint foto's apen reuters koninklijke familie. Gisteren gingen de ruimtes daardoor weer in volle glorie te bewonderen. In de George's Chapel is geheel opnieuw ontworpen. In Euro vervangt per 1 januari 2002 de gulden brussel gpd De euro komt definitief per 1 ja nuari 2002 in roulatie. De Eu ropese ministers van financiën kwamen dat gisteren overeen, ondanks protesten van Neder land en België. Beide landen vrezen chaos, omdat de invoe ring van de eenheidsmunt zo midden in de drukke decem bermaand valt. Minister Zalm (financiën) be pleitte daarom 1 februari 2002 als startdatum. België wilde om dezelfde reden al op 1 oktober 2001 beginnen. Voor geen van de standpunten was een meer derheid te vinden. Het midden- en kleinbedrijf laat weten dat te betreuren. Om te voorkomen dat ieder land op een andere datum de euro zou invoeren, legden uit eindelijk alle Europese minis ters zich neer bij 1 januari 2002. De eurolanden krijgen vervol gens maximaal een halfjaar om de nationale munten uit de cir culatie te nemen. Een militaire interventie in Irak lijkt steeds minder waar schijnlijk. Washington en Londen lieten gisteren weten bereid te zijn 'het leed van de Iraakse bevolking te ver minderen', als Irak zich houdt aan de resoluties die het land voorschrijven zijn massavernietigingswapens onder controle van de Verenigde Naties te vernietigen. washington-londen-bagdad lutie 'olie-voor-voedsel'. Die staat toe dat Irak olie op de markt brengt om voedsel en medicijnen te kunnen inkopen. Irak moet dan wel de VN-in- specteurs weer toelaten. Was hington praat hierover met Pa rijs en Londen, aldus een woordvoerder van minister Al bright van buitenlandse zaken. De VS staan erop dat de sanc ties, die Irak werden opgelegd na de invasie van Koeweit in 1991, worden gehandhaafd. Ook nu onderstreepte de Ame rikaanse woordvoerder dat er geen sprake kan zijn van ver lichting. Irak wees het voorstel voor aan passing van het 'olie-voor-voed selprogramma' als oplossing voor de crisis echter van de hand. De Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Ham- doon, zei dat Irak hoe dan ook van de VN-sancties uit 1991 af wil. ,,En tot nu toe heb ik geen initiatief gezien dat aan die zorg tegemoet komt", aldus Ham- doon. De Amerikanen hebben ge zegd bereid te zijn tot 'beschei den aanpassingen' van de reso- Desalniettemin lijkt iedereen een compromis te willen vin den, zodat elke partij zonder te veel gezichtsverlies uit de crisis kan komen. Als teken van ver minderende spanning bevestig de het Pentagon dat het U2- vliegtuig, dat de VN inzet om vanaf grote hoogte toezicht te houden op Irak, zondag geen vluchten heeft uitgevoerd, ter wijl dat wel was voorzien. Moskou, dat evenals Frankrijk vanouds betere betrekkingen onderhoudt met Bagdad, tracht het beste te halen uit die con tacten. Ook de Russen dringen er echter op aan dat de VN-in- specteurs van Unscom hun werk in Irak kunnen hervatten. De crisis tussen Irak en de VN ontstond toen Saddam Hussein eind oktober besloot alle Ameri kaanse wapenexperts van Uns com te weren. brussel marc peeperkorn correspondent De werkloze Europeaan moet zich voorlopig in zijn lot schik ken. Het zeer ambitieuze plan van de Europese Commissie om binnen vijf jaar twaalf miljoen banen te scheppen, is binnen twee maanden teruggebracht tot een soepel hanteerbaar, maar erg mager advies. De Europese ministers van fi nanciën, sociale zaken en eco nomische zaken bezegelden gisteravond gezamenlijk het lot van de commissievoorstellen. Met name Duitsland en Spanje verzetten zich tot het uiterste tegen elk spoor van cijfermatige duidelijkheid in verplichtende banenplannen. Die zouden geen recht doen aan de ver schillen tussen de landen. Er komt daarom geen Eu ropese verplichting om jonge werklozen binnen een half jaar en ouderen binnen een jaar aan een baan of scholingsplaats te helpen, zoals de Commissie wil de. Ook het halveren binnen vijf jaar van het aantal drop-outs op school is de ministers een brug te ver. Datzelfde geldt voor het voorstel ruim twee keer zoveel werklozen bij te scholen. In plaats daarvan mogen de EU-landen zelf aangeven hoe en in welk tempo zij de werk loosheid denken terug te drin gen. Jaarlijks wordt de voort gang beoordeeld door de Com missie. EU-voorzitter Luxem burg formuleert een passende tekst voor de Europese ambi ties. De regeringsleiders z.ullen dit magere voorstel naar ver wachting zonder veel discussie accepteren tijdens de speciale banentop van deze week. Minister Melkert (sociale za ken) en zijn collega's Zalm (fi nanciën) en Wijers (economi sche zaken) kunnen leven met het uitgeklede banenplan, maar zijn teleurgesteld over de afwij zende houding van de meeste EU-landen op het plan om de BTW op arbeidsintensief werk (fietsenmakers) te verlagen. ommunisten - sen aftreden -an Tsjoebais SKOU hans hoogendijk Met de nieuwe Giropas met Chipper kunt u nu ook bellen vanuit elke telefooncel. De Giropas is vernieuwd en heeft nu I ook een Chipper. Dankzij deze Chipper is uw Giropas niet alleen een pinpas, maar voortaan ook een I telefoonkaart. Bellen met de nieuwe Giropas met Chipper is eenvoudig. Eerst laadt u de Chipper op met F het geld van uw Girorekening. Dat kan in rj een van de ruim 20.000 telefooncellen in I Nederland, waarna u dan direct kunt bellen, ij Maar opladen kan ook thuis met Telechipper of met de Chippertelefoon. Met deze nieuwe Giropas heeft u dus P altijd een telefoonkaart op zak. Die boven ra dien extra makkelijk is. Zo onthoudt hij uit zichzelf de vier laatstgekozen nummers. En u kunt zelf maar liefst zestien nummers E programmeren. Daarnaast zijn er al vier k servicenummers van de Postbank voorgepro- grammeerd, waaronder de Klantenservice I Giropas en de Girofoon. U krijgt vanzelf bericht wanneer u uw I nieuwe Giropas met Chipper kunt verwach- fj ten. Wilt u meer weten? Bel dan naar de I Klantenservice Giropas (058) 215 85 55: elke I werkdag bereikbaar van 8.00 tot 21.00 uur. 1 En op zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur. JERUZALEM» AP-AFP-Rtr-DPA Een groep hoge leden van de regerende Israëli sche Likudpartij treft voorbereidingen om Benja min Netanyahu af te zetten als partijleider. Als dat lukt, zal Netanyahu ook moeten opstappen als premier. De Likudfractie kwam gisteren bijeen. Daarbij bleek dat zelfs trouwe bondgenoten van Neta nyahu twijfelen aan de premier. Die was zelf af wezig wegens een bezoek aan de VS. Hij bekortte zijn reis wel, formeel voor een gesprek met de Jordaanse koning Hussein, maar binnen Likud heet het dat de partijperikelen er achter zitten. De burgemeester van Tel Aviv, Roni Milo, een gematigde Likud-man, zei vóór de vergadering dat de tegenstanders van Netanyahu proberen een meerderheid van de Likud-leden in de Knes set achter zich te krijgen. Die groep krijgt dan het recht de naam Likud te voeren en de premier aan te wijzen. Aanleiding voor de onmin is de partijdag van vorige week, waarop Netanyahu meer macht naar zich toe trok. Het Netanyahu-getrouwe centraal comité van de partij kreeg toen het alleenrecht parlementskandidaten te selecteren, Veel hoge Likudleden vrezen nu dat Netanyahu de partij zal zuiveren van mogelijke rivalen. POSTBANK De nieuwe Giropas met Chipper. Daar kun je meer mee. Internet: www.postbank.nl rome eelco van der linden correspondent De overwinning van de Italiaan se centrum-linkse Olijfcoalitie en haar communistische part ner PRC bij de burgemeesters verkiezingen van afgelopen zondag is zó eclatant, dat er ze ker gevolgen zullen zijn voor de landelijke Italiaanse politiek. De man die het meeste riskeert, is ex-premier Silvio Berlusconi, die er maar niet in slaagt de centrum-rechtse Vrijheidsalli antie vorm en inhoud te geven. Er werden burgemeestersver kiezingen gehouden in 421 ge meenten. De kandidaten van premier Prodi's Olijfcoalitie ze gevierden in drie van de vier grote steden Venetië, Rome en Napelsmet percentages die variëren van 60 tot 73 pro cent. Het gaat in alledrie de ge vallen om een herverkiezing, zodat de kandidaten gisteren konden zeggen dat hun beleid van de afgelopen vier jaar de kiezers heeft overtuigd. In de vierde stad, Genua, ging de overwinning niet naar links, omdat hier de communisten van PRC een eigen kandidaat presenteerden. Tot grote vreug de van PRC-secretaris Fausto Bertinotti is hiermee opnieuw aangetoond dat de Olijf, net als op nationaal niveau, wint als ze een akkoord sluit met zijn par tij. Overigens zullen de commu nisten in de tweede stemronde, die op 30 november plaatsvindt, de kandidaat van de Olijf alsnog steunen, waardoor ook hier een overwinning voor de hand ligt. De euforie in het linkse kamp is zó groot dat bijvoorbeeld de burgemeester van Venetië, de filosoof Massimo Cacciari, kan zeggen dat hij zich 'ernstig zor gen maakt om de afwezigheid van een politiek alternatief. Berlusconi's Vrijheidsalliantie kwam in de dogenstad niet ver der dan 20 procent en de sepa ratisten van de Lega Nord ble ven steken op een voor hen ui terst magere 10 procent. De partij deed het beter in de klei ne Noord-Italiaanse steden, waaraan Lega-leider Umberto Bossi de conclusie verbond dat 'de Lega zegeviert waar de Ro meinse partijen niet samenzwe ren en de media vrij zijn'. Binnen de Vrijheidsalliantie werd gisteren koortsachtig na gedacht over een passend ant woord op de nederlaag, maar alleen Alessandra Mussolini, kleindochter van il Duce en lid van de 'post-fascistische' Natio nale Alliantie (NA), vroeg expli ciet om het aftreden van Berlus coni. Mussolini was duidelijk geschokt door de 73 procent die Olijf-kandidaat Antonio Bassoli- no in 'haar' Napels had weten te veroveren. Gianfranco Fini, leider van NA, zei dat de Vrijheidsalliantie een politieke nederlaag heeft geleden, maar ook dat rechts het in de kleinere Zuid-Italiaan se steden goed en soms beter heeft gedaan dan de Olijf. Vol gens Fini hebben burgemees ters in grote steden die zich op nieuw kandidaat stellen een voorsprong van 15 procent, om dat ze al bekend zijn en meet middelen tot hun beschikking hebben om de kiezers te berei ken. Volgens Fini staat de positie van Berlusconi niet ter discussie als deze erin slaagt de Vrijheids alliantie tot een eenheid om te smeden en 'politiek zichtbaar te maken'. Berlusconi zelf, vorige week nog scherp bekritiseerd oijidat zijn kandidaat Giuliano Ferrara volledig ongeschikt bleek voor de confrontatie met de ex-magistraat en nu Olijf senator Antonio Di Pietro, zei gisteravond niet te denken aan opstappen. ,,Waar gaat cen trum-rechts naar toe zonder mij", zo stelde hij op een pers conferentie. De mediamagnaat, wiens partij Forza Italia nog goed is voor zo'n 20 procent van de stemmen, lijkt echter steeds meer een gevangene te worden van de kleine katholieke partij en in de door hem geleide coali tie. Deze groeien langzaam, met name in Zuid-Italië. Hun leiders willen dat Berlusconi met hen een sterke centrumpartij vormt, naar voorbeeld van de oude christen-democratische DC. Op die manier zouden ook de pre tenties van Fini en diens NA kunnen worden getemperd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5