Dreigend tekort aan werknemers 1 Aardig voor uw portemonnee én voor de Kinderpostzegelactie. Binnenland Kijkje in verbrandingsoven Kamer pikt uitleg Borst over hulpmiddelen niet Duizenden banen varkenshouderij weg Qat-kauwende asielzoeker ontspoort steeds vaker jOAC 18 NOVEMBER 1997 is jaar geëist tegen meester-ver valser warden Voor het gerechtshof in Leeuwarden is gisteren zes cel geëist tegen een 33-jarige meester-vervalser. De man be tduizenden paspoorten te hebben vervalst, maar ontkent [jij een criminele organisatie leidde. Hij is eerder tot driejaar eroordeeld. Duizenden vluchtelingen reisden op gestolen oor de man vervalste paspoorten van Iran via Nederland Canada. De verdachte zegt zelfzeker achtduizend paspoor tehebben vervalst. Getuige-deskundige D. Schuurman van ;entrale Recherche Informatiedienst CRI verklaarde in zijn jhge carrière nooit zulke professionele vervalsingen te zijn n gekomen. ngens steken kippen in brand Drie jongens van veertien en vijftien jaar oud uit Baarn ingeving hebben zondagmiddag vier gestolen kippen ern- mishandeld in de bossen bij Baarn. Twee dieren overleefden iet. Eén kip kreeg steentjes en schroeven te eten en werd uigd met een stok. Een andere kip werd met wasbenzine roten, waarna de jongens met het dier gingen voetballen en jteindelijk in brand staken. De kippen die het drama over- lenzijn meegenomen door de dierenambulance. Een wan- hoorde de vogels krijsen en kon een jongen in de kraag De politie heeft de andere twee thuis aangehouden. f jaar gëeist voor hasjsmokkel iam Vijf jaar cel voor het opzetten van twee grote lokkelreizen over zee. Dat heeft officier van justitie 'itteveen gisteren in de SRV-zaak tegen de 41-jarige Hilver- ïer geëist. Hij wordt wegens het opzetten van twee grote smokkelreizen over zee tot de hoofdverdachten van de ben- erekend. Zijn rechterhand uit Almere moet wat Justitie be- M drie jaar zitten. Volgens Witteveen kan de SRV-bende met a 55 leden tot 'het bovenste segment van crimineel Neder l'worden gerekend. In wisselende samenstelling liet deze or- "itie de afgelopen driejaar vijf smokkelschepen met 80.000 isj rondvaren. ell: Minder C02-uitstoot 'haalbaar' Shell meent dat een vermindering van de C02-uit- in 2010 met vijf procent mogelijk is. ,,Dat moet haalbaar ils we het met zijn allen willen", zei president-directeur jrkströter van de Koninklijke Shell Groep gisteren. Shell ver- zich tot voor kort tegen harde afspraken over minder uit- :van het broeikasgas. Herkströter onderstreept nu echter elang van doelstellingen. De huidige stellingname betekent H Shell een middenpositie inneemt in de discussie ter voorbe- fL ing van de klimaatconferentie in december in het Japanse eer salaris voor leraren >nh haag» Het salaris van leraren gaat per 1 januari met 0,75 n te cent omhoog. In de CAO-onderhandelingen van de onder- bonden en het ministerie van onderwijs is gisteren een ak- I k0 id bereikt. Honderden leraren deden een beroep op Ritzen frissen in het onderwijs gelijk te trekken met dat van an- j beroepen in de overheidssector. De AOb is blij met het be Ide resultaat omdat naast de structurele loonsverhoging alle ent len eind dit jaar een uitkering van 0,2 procent extra krijgen. ltaji vankelijk was in de CAO overeengekomen dat de leraren een cig| lejaarsuitkering van 0,5 procent over hun salaris kregen. Nu )ers;en ze 0,7 procent, voc ide Baretten mogen kleiner zijn haag» De minimumlengte voor een plaats in de Luchtmo- eBrigade gaat van 1,70 naar 1,65 meter. Ook verlaagt Defen- roor een enkele functie de opleidingseis. Volgens een woord- ider van het ministerie is de lagere lengte-eis mogelijk door omst van betere rugzakken. „Voor de hele landmacht geldt ninimumlengte van 1,60 meter. Aanvankelijk gold dat ook rde Luchtmobiele Brigade. Maar gelet op de beschikbare a, akken en de last van dertig kilo is die grens toen tien centi er verhoogd." Ook zijn voor een enkele functie de oplei- jeisen een tree naar beneden bijgesteld tot vbo-b niveau. Defensie-zegsman ontkent in alle toonaarden dat dat is ge- nlsl Hom aan voldoende kandidaten te kunnen komen, nzij leohandel wil seksmeldpunt star r De Nederlandse Video Detaillisten Organisatie (NVDO) [(gisteren bij staatssecretaris Terpstra aangedrongen op het ad ellen van een meldpunt voor klachten over seks en geweld die 1,video en in bioscoopfilms. De belangenorganisatie stelt den istra voor het meldpunt onder te breilgen bij de Raad van erra richt, waaronder bijvoorbeeld ook de filmkeuring ressor- ïitS LHet aantal klachten over onder meer geweld in de media che fit. „Ouders klagen erover dat er al vroeg op de avond schiet- ijen op tv te zijn zijn. Kinderen zijn dan nog niet naar bed. fin: sin tekenfilms zitten al geweldscènes. Het wordt tijd dat de ergi enleving zich bezint", vindt Van Teeseling. Deze week hebben we.vljf bijzondere aanbiedin gen. Lekker laaggeprijsd voor u. En een financieel steuntje in de rug voor kinderen die uw hulp hard nodig hebben. Van elk verkocht artikel wordt een dubbeltje overgemaakt aan de Stichting Kinderpostzegels Nederland. Hoe meer u koopt hoe meer dubbel tjes dat zijn. Doet u ook mee? Uriox geconcentreerde t soepen, div. smaken, 1 *7Q blik 0.46 liter Nü- X. V 1 QQ ö'ofpTck-ups,"Q QQ i.JJ blik 200gram X.Ov Mora Bitterballen I229I of an, is -249-, De aanbiedingen en de actie gelden t/m zaterdag 22 november as *van elk verkocht artikel wordt een dubbeltie overgemaakt aan de Stichting Kinderpostzegels Nederland. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. UT I Centraal Plan Bureau voorziet begrotingsoverschot in 2002 Niet alleen scholing, maar ook een groter verschil tussen uitkeringen en (laagbetaald) werk moet ervoor zorgen dat er meer laaggeschoolden aan de slag komen. Dat zei directeur Don van het Centraal Plan Bureau (CPB) giste ren bij de presentatie van de economische verkenning voor de volgende kabinetsperiode (1999-2002). Hoe die grotere beloningsverschillen bereikt moeten worden, laat Don vooralsnog in het midden. meer mensen die nu een uitke ring hebben aan de slag moe ten. De huidige Melkert-banen en de loonkostensubsidies van het kabinet om laagbetaald werk goedkoper te maken heb ben allebei hun voor- en nade len, maar lossen het probleem van de werkloosheid 'aan de onderkant' niet op. Daartoe den haag gpd Als de economie zich de ko mendejaren net zo gunstig ont wikkelt als deze kabinetsperio de, kan een personeelstekort ontstaan, zo waarschuwt het CPB. Dat betekent dat niet al leen ouderen langer moeten blijven werken, maar ook dat moeten mensen met een uitke ring ook meer geprikkeld wor den een baan te zoeken, aldus het CPB. Het Planbureau heeft voor het volgende kabinet twee sce nario's opgesteld. In het be hoedzame scenario groeit de economie jaarlijks met twee procent. Er komen dan per jaar zo'n 65.000 banen bij, waardoor de werkloosheid ongeveer op de huidige 400.000 mensen (5,75 procent van de beroepsbevol king) blijft hangen. De koop kracht neemt gemiddeld onge veer een half procent per jaar toe en het kabinet heeft zes mil jard gulden extra te verdelen, waarvan anderhalf miljard gul den voor lastenverlichting. In het gunstige scenario (3,25 procent groei) komen er per jaar 100.000 banen bij. De werk loosheid zakt naar 330.000 mensen en komt dan in 2002 onder de vijf procent uit. Jaar lijks is er anderhalf procent meer koopkracht en het kabinet heeft bijna 30 miljard gulden meer in handen, waarvan acht miljard gulden aan lagere las ten. Als de rest gebruikt wordt voor een lager financieringste kort, is er in 2002 zelfs geld over op de begroting. Bij deze cijfers moet volgens Don wel rekening gehouden worden met mogelij ke tegenvallers bij de instroom van asielzoekers en bij de ge zondheidszorg. Zo werd er de afgelopen jaren al 1,5 procent extra uitgegeven aan de zorg, in plaats van de afgesproken 1,3 procent groei per jaar. Ook waarschuwt het CPB op nieuw voor mogelijke tegenval lers in het enthousiaste gebruik van fiscale aftrekposten zoals de lijfrentes, waardoor de schatkist geld mis kan lopen. Don advi seert het kabinet daar goed op te letten bij de plannen voor een nieuw belastingstelsel. Daarnaast kunnen computer problemen bij de overgang naar het jaar 2000 roet in het eten gooien. Ook is het de vraag hoe soepel de EMU straks wordt in gevoerd en dus hoe de sterk de nieuwe euro wordt. Volgens Don moet het nieu we kabinet op alle terreinen re kening houden met het ergste. Wat de staatsschuld en het fi nancieringstekort moet de vol gende regeerploeg dus uitgaan van het behoedzame scenario met minder economische groei. Als het gaat om de files, moge lijke problemen op de arbeids markt en milieuproblemen moet het nieuwe kabinet juist rekening houden met het gun stige scenario, waarin de econo mie flink blijft groeien. Of de partijen dat in hun verkiezings programma's ook een beetje doen, wilde Don niet zeggen. Dat blijkt als het CPB dc pro gramma's de komende tijd gaat doorrekenen. den haag Premier Kok neemt een kijkje in de verbrandingsoven van de NV afvalverbranding Zuid-Nederland in Moerdijk die hij zelf zojuist heeft geopend. foto anp cor mulder Eén getuige in zaak-Urka vast wegens meineed amsterdam gpd vervolg voorpagina Eén van de getuigen in de zaak- Urka is gisteren beschuldigd van meineed. Hij is na die be schuldiging onmiddellijk aange houden. De 40-jarige Amster dammer ontkende Urka en qn- dere leden van diens vermeen de bende te kennen. De officier van justitie beschikt echter over afgeluisterde telefoongesprek ken, waarin de man spreekt over leden van de Urka-clan. De getuige verklaarde verder dat hem tijdens zijn gevangen schap een zogenoemde kroon getuigeregeling was aangebo den, in ruil voor belastende ver klaringen tegen Urka. Hij was hier echter nooit op ingegaan. Tijdens zijn detentie zou hem verder, weer in ruil voor een be lastende verklaring over Urka en de zijnen, een overplaatsing zijn aangeboden naar een ge vangenis met een licht regime. Advocaat A. Moszkowicz nam na deze uitspraken de aankla gers onder vuur. Hij maakte kenbaar zowel de politieman die de getuige deze regeling had aangeboden, als de advocaat van de man, F. Staehle, als ge tuige te willen horen. In een reactie tegenover deze krant ontkent advocaat Staehle dat er sprake is geweest van een kroongetuigeregeling. „Hem is tijdens zijn gevangenschap het hemd van het lijf gevraagd, maar er is nooit gesproken over Urka of zijn groep en er is zover ik weet ook niets beloofd." den haag anp met een rapport over hoe zij de bezuinigingen wil aanpakken. De Kamer begrijpt niet hoe het komt dat Borst drie jaar na het verschijnen van het rapport pas actie onderneemt. Vorige week zei Borst dat de vertraging was ontstaan doordat een amb telijk adviseur was bedreigd door mensen uit de hulpmidde lenbranche. Later trok zij dat weer in. WD-woordvoerder Van Blerck vindt de uitlatingen 'on handig'. „Maar door de uitspra ken van de minster zijn in ieder geval de bezuinigingen op de medische hulpmiddelen hoog op de politieke agenda geko men. Borst is nu gedwongen het probleem op te lossen", aldus het Kamerlid. De logopedisten hoeven volgend jaar de helft minder in te leveren dan de tien miljoen gulden die Borst voor hen in petto had. brussel paul koopman De Tweede Kamer wil van mi nister Borst (VWS) weten hoe het komt dat de bezuinigingen op de medische hulpmiddelen vertraging hebben opgelopen. Als de minister niet met een goed verhaal komt, dan sluit PvdA-Kamerlid Oudkerk een parlementaire enquête niet uit. „De afgelopen jaren had er in totaal een half miljard bezui nigd kunnen worden op de kunst- en hulpmiddelen. Wij willen weten waarom dit niet is gebeurd", aldus Oudkerk gister avond tijdens het debat over het Jaaroverzicht Zorg 1998. Borst zegde de Kamer 'toe in januari 'het gehele traject te schetsen'. Begin '95 concludeer de een ambtelijke werkgroep dat er jaarlijks tweehonderd miljoen gulden te besparen valt op de uitgaven van hulpmidde len., Volgend jaar komt Borst correspondent-anp Bijna de helft van de varkenshouderijen in Nederland zal de komende jaren zijn deu ren moeten sluiten als gevolg van nieuwe overheidsnormen. In totaal gaan naar schatting zevenduizend van de vijftiendui zend bedrijven dicht en gaan tussen de 15.000 en 20.000 arbeidsplaatsen verloren. Dit zei landbouwminister Van Aartsen gis teren in Brussel bij de presentatie van zijn plannen voor een rigoureuze inkrimping van de varkensstapel. De veehouders wor den, tot grote woede van de sector, niet schadeloos gesteld. „Ik wil niet verhelen dat er een vrij forse terugloop van bet aantal banen is. Veel boe ren zullen hun werk er aan moeten geven. Dat is triest", zei Van Aartsen. Volgens de minister is de inkrimping van het aantal be drijven echter onafwendbaar. „Ook zonder deze voorstellen was de sector verpieterd. Nu doen we een forse stap in de richting van een duurzame sector zodat de boeren met opgeheven hoofd door het leven kun nen." Van Aartsen wil de varkensstapel met een kwart verminderen. Door het aantal dieren fors te beperken wil Van Aartsen zowel de mestoverlast aanpakken en de huisvesting van varkens verbeteren als de kans op een herhaling van een grootschalige pestepide mie beperken. De overheid trekt geen extra geld uit om de boeren die door de inkrimping van hun veestapel getroffen worden te compense ren. Volgens Van Aartsen zit er niet meer in het vat dan de 475 miljoen gulden die al twee jaar geleden voor de sanering werd ge reserveerd. Veehouders die hun bedrijf be ëindigen kunnen hun resterende 'varkens rechten' verkopen aan collega's die door gaan. Van Aartsen wil varkenshouders die nu al met hun bedrijf willen stoppen, ook snel duidelijkheid geven over de vergoeding die zij kunnen krijgen van de overheid. De mi nister komt mogelijk binnen een aantal we ken met een voorstel voor een opkooprege ling. Hij komt daarmee tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer en de var kenssector om haast te maken. Nu het fok- verbod van de baan is en het vervoersver- bod deels is opgeheven, moeten varkens houders in het pestgebied beslissen over grote investeringen. Een aantal overweegt te stoppen, maar aarzelt nog omdat ondui delijk is hoeveel geld zij dan van de over heid krijgen. De bewindsman wil via een 'varkenshel- fing' van 11,50 gulden per dier per jaar bo vendien bereiken dat de varkensbedrijven in de toekomst de kosten van de bestrijding van epidemieën 'in ovetwegende male' zelf ophoesten. Nu betalen de boeren zo'n dub beltje per varken. Voorman van de varkens- boeren Wien van den Brink zegt dat hij kan leven met de verhoogde varkensheffing, mits varkenshouders de mogelijkheid krij gen om hun beesten te vaccineren. Op die manier kan de varkensziekte onder controle blijven. Het beleid van de Europese Unie verbiedt echter de toepassing van vaccina tie. Voorzitter G. Doornbos van de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland .zei giste ren dat de manier waarop Van Aartsen de reductie wil bereiken hem 'grote zorgen' baart. Van Aartsen wil dat doen door de EU-Nitraatrichdijn uit 1991 toe te passen. Doornbos wijst er op dat ook andere secto ren, zoals dc melkveehouderij, worden ge troffen als de Nitraatrichtlijn wordt toege past. Drug versterkt stemming waarin mensen verkeren den haag erik van der veen Het gebruik van de drug qat door asiel zoekers uit vooral Somalië en Ethiopië leidt steeds vaker tot ernstige sociale en psychische problemen. Hulpverleners melden dat buitensporig gebruik van dit roesmiddel het leven van een groeiende groep gebruikers zwaar ontregelt. Dat gaat gepaard met psychia trische opnames, relatieproblemen, de pressieve gevoelens en lichamelijke klachten. Qat werd een jaar of vier geleden in Ne derland geïntroduceerd door asielzoe kers uit Somalië, Ethiopië (Eritrea) en Je men. Het gaat om het blad van de catha edulis-struik. Bij langdurig kauwen komt een amfetamine-achtig'e stofvrij die een euforische stemming bij de gebruiker te weeg brengt. In de landen van herkomst geldt qat als een genotmiddel zoals kof fie of thee in de Westerse wereld. Het heeft een belangrijke sociale functie: De mannelijke bevolking ontmoet elkaar traditiegetrouw na het werk in het plaat selijke qat-lokaal. Ver van huis, in de Westerse wereld, kan qat echter heel anders vallen, weet regio consulent Harrie Koek van de stichting Pharos, een landelijke instelling voor ge zondheidszorg voor asielzoekers. Het ge voel van onthechting door het verblijf in een ander land met een andere cultuur wordt door de drug nog eens extra ver sterkt. „Je bent ver van huis, de status die je daar had, ben je hier kwijt, het so ciale opvangsysteem is hier heel anders dan thuis en daarbij komt ook nog eens de onzekerheid over je toekomst. Dat kan bij sommige gebruikers helemaal verkeerd uitpakken. Qat-kauwers die hele dagen uitgeteld rondhangen of liggen, zijn allang geen uitzondering meer, zegt Koek. Enkele uren na de eerste eufonische effecten slaat de qat-roes om in een verlammend en depressief gevoel. In zo'n apathische stemming kunnen alledaagse problemen ineens onoplosbaar lijken. Er zijn al ge vallen bekend van gebruikers die zijn op genomen met psychotische verschijnse len. Ook voelen veel kauwers zich dood ziek en klagen zij over maag- en hoofd pijn. Verder ontstaan relatieproblemen doordat gebruikers niet meer functione ren als gezinshoofd. Echt zware problemen komen volgens Koek nog relatief weinig voor. Hij ziet echter wel een grote risicogroep. „In elke plaats met een kleine Somalische of Ethiopische gemeenschap, zijn wel een paar probleemgevallen." Landelijk gaat het om tientallen en mogelijk zelfs hon derden gebruikers. Specifieke hulpverle ning is voor hen nog niet ontwikkeld. Koek trekt een parallel met hasj- en wiet- gebruik. „Het merendeel van de blowers heeft geen problemen. De mensen die in problemën komen, zitten vaak al in een uitzichtloze situatie. Blowen, maar ook qat kauwen, versterkt die problemen, met alle gevolgen van dien." Zowel Koek als stafmedewerker Erik Fromberg van het Trimbos Instituut waarschuwen voor een hetze tegen qat, dat verschillende keren per week vers op Schiphol wordt aangevoerd vanuit Ke nya. „Ik ben allang blij dat ze dit middel gebruiken en geen alcohol", stelt From berg. „Nederlanders zouden in zo'n situ atie waarschijnlijk naar de fles grijpen. Maar bij mensen uit deze landen zou dat desastreus uitpakken doordat ze nooit met drank hebben leren omgaan. Daar bij vergeleken geeft qat weinig overlast. Depressieve mensen zijn niet lastig, die hebben vooral last van zichzelf." Nederlanders hebben het overigens le gale middel volgens Fromberg nog niet leren waarderen. „Er wordt wel eens wat aangeboden in een smartshop, maar dat komt niet verder dan de very happy few. En dan nog blijft het bij een paar keer proberen. Het effect is zeker niet onaan genaam, kan ik uit eigen ervaring zeg gen. Maar dat urenlange gekauw past niet in onze traditie. Nederlanders gooi en liever een pilletje achter de kiezen." In de Verenigde Staten wordi de werkza me stof uit qat al in pilvorm gebruikt on der studenten, In Nederland is dat echter nog niet gesignaleerd. Het zou ook direct worden verboden. Alleen het onbewerk te qat-blad mag volgens de rechter wor den aangemerkt als natuurproduct. Om die reden valt het niet onder de Opium wet. Anticonceptie per pleister den haag anp Er is een nieuw anticoncep tiemiddel op komst en wel in de vorm van een pleister. De vrouw plakt de pleister op haar buik, bil of dijbeen, waarna de hormonen recht streeks via de huid in de bloedbaan terechtkomen. De pleistermethode is al voor andere geneesmiddelen in gebruik. Zo is er al één voor kankerpatiënten en be staat er ook een nicotine pleister. Het voordeel van de pleistermethode is dat de werkzame stoffen recht streeks in de bloedbaan te rechtkomen, Bij gewone me dicijnen gebeurt dat indirect via de maag en de lever. De pleister wordt op dit moment wereldwijd getest onder an dere op de mate van be trouwbaarheid. Het is nog niet duidelijk wanneer het middel in Nederland op de markt komt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3