eidsch Dagblad }een geld voor snelle aanleg Nil 19 ölitie helpt inbrekers aan adresjes Martinair Food boos over klachten vakbond TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. F undamentalisten Egypte dreigen met nieuwe aanslag Advocaat van Urka daagt journalisten SDAG 18 NOVEMBER 1997 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 18S0 Buitenland Steeds meer psychische J problemen onder qat- kauwende asielzoekers Berlusconi raakt verder in het nauw door zege Olijf Cultuur en Kunst André Rieu verovert ^1 nu de Verenigde Ij (y) Staten sport LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Taument komt voorlopig niet terug spraak Jorritsma slaat in Alphen in als een bom VVD wil werken aan normbesef weert anp Er moet een ministeriële werk groep komen onder leiding van minister-president Kok die be kijkt hoe het normbesef en de burgerschapszin kunnen wor den hersteld. De WD zal van daag tijdens de algemene be schouwingen in de Eerste Ka mer op de instelling van zo'n werkgroep aandringen. Het kabinet moet duidelijk la ten zien dat het iets wil doen aan het toenemend geweld in de samenleving, aldus senator Wiegel gisteravond al. In de werkgroep zouden onder ande ren de ministers van justitie, binnenlandse zaken en onder wijs zitting moeten nemen. Het onderwijs is naar de mening van Wiegel te kindvriendelijk. „Scholieren leren te weinig over normen en waarden. Er zijn voor hen te weinig regels en het toezicht laat te wensen over", meent hij. Fractievoorzitter van D66 Schuyer zei tijdens de beschou wingen dat het weinig zin heeft steeds maar meer cellen te bou wen omdat uit onderzoek blijkt dat vrijheidsstraffen te weinig afschikkende werking hebben. Scholing, het bestrijden van de armoede en zorgverlof voor on derwijs zijn een betere methode om de criminaliteit terug te dringen, meent de senator. Het CDA nam vooral minister Sorgdrager van justitie op de korrel. De fractievoorzitter Van Leeuwen verweet de minister te veel steken te hebben laten val len. Zij is er volgens hem in ge slaagd ruzie te maken met vrij wel alle spelers op het juridi sche veld: de rechters, de advo caten, het openbaar ministerie en de politie. HET WOORD IS AAN O.A. Battista De kans van je leven krijg je maar één keer; de verleiding komt telkens terug. rizonhïg mSTrnaU' 1#/S° 3°/7° 175° 30% 30% 20% ÏSÖin 20% 20% 30% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's^ 9 Schrijvende lezers12 Sport19,20 Strips8 Uitgaan18 Het lezersmenu betreft een aanbieding van het Noord- wijkse restaurant Wilhelmus, waarvooreen kortingsbon op de pagina Uitgaan. 'Uitzendkrachten krijgen kliekjes te eten schiphol/amsterdam De leiding van Martinair Food heeft met ontstemming kennis genomen van de inhoud van een klachtenbrief van de Dien stenbond FNV over de gang van zaken op de werkvloer. Daarin wordt onder meer gesteld dat uitzendkrachten die belast zijn met de bereiding van vliegtuig maaltijden moeten betalen om afgekeurde kliekjes te mogen eten. Ook de zware werkomstan digheden worden in het epistel aan de kaak gesteld. Het zou ge regeld voorkomen dat het per soneel zware afvalcontainers moet tillen. Los daarvan zouden toezeggingen aan uitzendkrach ten over vaste aanstellingen niet worden waargemaakt. Martinair neemt de beschul digingen van de Dienstenbond FNV hoog op. Woordvoerder Buys stelt dat de brief een woor denbrij vol onzin is. „Niets van wat ons wordt aangewreven, is onderbouwd. We zullen de Dienstenbond FNV hierop ze ker aanspreken. Wat die club Martinair Food verwijt, moet maar eens waargemaakt wor den. Zo niet, dan zullen we ze ker bekijken welke stappen we hiertegen kunnen nemen. De Arbeidsinspectie ziet geregeld toe op het werkklimaat. Als wordt gesteld dat de vloeren wel eens glad zijn, is dat waar. Die moeten schoongespoten wor den, punt uit. Tenzij het perso neel op de werkvloer gaat voet ballen, bestaat er geen gevaar voor uitglijden." Buys spreekt z'n bevreemding erover uit dat juist de Diensten bond FNV zich het lot heeft aangetrokken van het personeel van Martinair Food, „Normaal is de Vervoersbond FNV onze overlegpartner." Bestuurder H. Westerhof van de Dienstenbond FNV stelt dat uitzendkrachten, die bij het ca teringbedrijf van Martinair wer ken, wel degelijk tot zijn com petentie behoren. „Martinair maakt zich er heel makkelijk vanaf", zegt de vakbondsman. „Vorige week hebben dertig uit zendkrachten die klachten ge formuleerd. Verschillende men sen zijn gevallen door die glad de vloer. Eén mevrouw is na een opgelopen polsblessure zelfs in de WAO beland. Ik heb verhalen gehoord van leden die als uitzendkracht al vijf jaar bij Martinair Food werken zonder ook maar een stuiver loonsver hoging te hebben gekregen. Die klachten zijn serieus genoeg om een nader gesprek over te voe ren. Dat lijkt me zinniger dan te dreigen met stappen, want daar ben ik echt niet van onder de indruk." Ia, Ik wil een abonnement qp het l eidsel» Dagblad. 'osreode: I'laa Tel: (I.v.in. controle Bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qnuiomatiscli (f. <)2,<)5) i OacceptRiro U3.05) I automatisch I Nr. bank/giro: - - Handtekening- - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch &s Dagblad D E WERELD OM JE HEEN ,-elop. zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 SPECIALITEITEN RESTAURANT ft&iar» Palace Vanaf maandag 24 november ook "THAIS" eten bij restaurant Asian Palace. Steenstraat 55 2312 BV Leiden Tel. 071-5131851 lister Jorritsma van verkeer en waterstaat trekt geen l uit voor de aanleg van het laatste stuk van rijksweg JZij reageerde gisteren negatief op voorstellen van alle te Tweede Kamer-fracties om eerder dan in 2002 geld [te maken voor het traject tussen Alphen aan den Rijn Rodegraven. ien aan den rijn jan kuys moet keuzes maken", aldus de de koning minister. „Dus wordt de aanleg van dit laatste stukje van de 6ieb slechts weinig geld en ik rijksweg 11 verschoven tot na 2002." In Alphen aan den Rijn is de uitspraak ingeslagen als een bom. De Alphense verkeerswet houder Habermehl reageerde direct na Jorritsma's uitspraak verbijsterd op de mededeling van de minister. Maar vanmor gen had de Alphenaar zich her steld van de 'donderslag'. „We zitten nog wel als eerste op de reservebank. Onze lobby is niet voor niets geweest. Ik moet van daag nog enige 'schriftgeleer den' raadplegen", aldus de wet houder. „Ik vind het van groot belang dat alle fracties in de Tweede Kamer ons verzoek om versnelde aanleg van steunen. Het probleem is hiermee niet van tafel. Maar het blijft een he le slag dat de minister geen geld wil uittrekken." Secretaris Broeksma van de Kamer van Koophandel Rijn land noemt de uitspraak van Jorritsma niet acceptabel. „Den Haag kiest weer voor megapro jecten. Wat moet je nog meer doen om deze minister op an dere gedachten te brengen? Ik ken geen club in onze regio die tegen snelle aanleg van de rijks weg is. De situatie is levensge vaarlijk en kost handenvol geld. Wij duwen dan ook door. Bij onze planning gaan we nog steeds uit van een snelle aan- leg." De hardnekkige opstelling van de minister verleidde de Kamerleden van D66, PvdA en WD tot het indienen van een motie, waarin extra geld wordt gevraagd voor de aanleg van het resterende deel van rijksweg 11 De stemming over deze motie Van 't Riet (D66) heeft over en kele weken plaats. k-ama in India I ongeluk met lis scholieren longeluk met een volgepak- jhoolbus in een buitenwijk |de Indiase hoofdstad New li heeft vanmorgen het le- Igekost aan zeker 26 kinde- [De bus stortte van een brug Bn rivier. Jilgens de politie raakten 58 leren gewond, voornamelijk het hoofd. Velen zijn er It aan toe. De kinderen wa- ussen de zes en zeventien oud. medewerkster van de lol zei dat 120 kinderen in lus zaten, terwijl die er lts 55 mag vervoeren. De oldirecteur is meteen ont- in. De chauffeur verloor de ht over het stuur op een waarna het voertuig slipte en zandvlak en in drie me- iep water viel. bus is inmiddels uit het r gehaald. Duikers zoeken naar slachtoffers. Ooggetui- zeiden dat de politie niets irnam om de kinderen te en: de agenten zeiden niet unnen zwemmen. Zwem- schoten wel meteen te inderden ouders snelden in ek naar het ziekenhuis de slachtoffertjes naar toe overgebracht. Protesten en uit nadat twee van de eren die al in het mortuari- agen nog bleken te leven. ooi van 18.000 Iden gestolen suzanne barbier een inbraak in de Leidse :htstraat is een altviool ter rde van 18.000 gulden ge- n. Ook werden 160 cd's reemd. Toen de 34-jarige Donster van het pand aan ind van de middag thuis- n, vond zij haar deur open- oken en bleek haar hele doorzocht. Egyptische soldaten verlaten de plaats waar het bloedbad plaatshad. theo van der kaaij Fundamentalistische Egyptische moslims hebben gedreigd met nieuwe aanslagen op toeristen om de regering-Mubarak in het nauw te brengen. Giste ren kwamen bij de slachtpartij in de toeristische trekpleister Luxor 67 mensen om het leven, onder wie zeker 57 toeristen. De fundamentalistische or ganisatie Gamaa al-Islamiya heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag opgeëist. Een andere groep, de Voorhoede van de Over winning, waarschuwde in een verklaring dat het bloedbad bij de tempel van Hatsjepsoet niet het laatste is. De fundamentalistische groep Jihad, die in 1981 president Sadat vermoordde, heeft van daag eveneens gedreigd met aanslagen op toeris ten. President Mubarak heeft vandaag zware kritiek geleverd op zijn minister van binnenlandse zaken, Hassan al-Alfi, wegens de bloedige aanslag. Het staatshoofd zinspeelde op een kabinetswijziging om de veiligheid in het land te versterken. De Egyptische minister van toerisme Mamdouh el-Beltagi poogde de zaak te sussen door te stellen dat zijn land ondanks de terreurdaad niet onveili ger is dan andere landen. Maar een aantal landen heeft zijn onderdanen aJ aangeraden weg te blijven uit de buurt van Luxor of zelfs Egypte te mijden. Bij de Nederlandse reisbureaus komen niet veel annuleringen binnen van boekingen naar Egypte. Bij Holland International, Arke, Istropa en My Way kunnen de klanten geplande reizen naar Egypte zonder bijkomende kosten laten overboeken. „Naar Luxor reizen raden we af, maar in de kust plaatsen zijn er volgens ons geen problemen", zegt P. Egelie namens deze reisorganisaties. Transavia vliegt rechtstreeks naar Luxor en naar plaatsen aan de kust van Egypte. Directeur P. Le- gro: „Wij hebben ons vluchtschema nog niet bijge steld." Het ministerie van buitenlandse zaken raadt ver voer naar Luxor anders dan per vliegtuig af. Het Nederlandse staatsbezoek aan Egypte verloor gis teren door de aanslag al snel na het begin zijn glans. De koningin en de prins waren aangeslagen door de dramatische gebeurtenissen. Ze boden hun condoleances aan de Egyptische president Mubarak aan. Militante moslims voeren al vijf jaar een bloedi ge strijd voor een islamitische staat. Met hun aan slagen op de toeristische industrie pogen zij de re gering te treffen, die de inkomsten uit het toerisme zou gebruiken in de strijd tegen de fundamentalis ten. Pagina 2: Extremisme Egypte is springlevend 'OM heeft bewust gelekt naar de pers De advocaat van Etienne Ur ka heeft gisteren de journalis ten Allard Besse (verslaggever van deze krant) en Peter de Knegt (Geassocieerde Pers Diensten) en eén Flaarlemse officier van justitie als getui gen opgeroepen in het straf proces tegen de Urkabende. De verdediging beticht politie en justitie ervan uit het ver trouwelijke Urka-dossier te hebben gelekt naar de twee journalisten. De rechtbank spreekt zich morgen over het verzoek uit. Advocaat C. Korvinus haal de gisteren fel uit naar het openbaar ministerie. „Het OM heeft bewust stukken in het dossier gevoegd die on rechtmatig zijn verkregen, in de hoop dat de stukken zou den uitlekken naar de pers. Het is een schandelijke ma noeuvre waarmee het OM dit proces hoopt te beïnvloe den." Klap op de vuurpijl was voor de advocaat het uitlek ken van een weergave van een interview dat misdaad journalist Bas van Hout vorig jaar met Urka heeft gehad. In het interview laat Urka weten voorheen in drugs te hebben gehandeld en kennis te heb ben over liquidaties in het cri minele milieu. Omdat de stukken rond dit interview nooit door de Franse politie in beslag zijn genomen, kon den ze ook niet aan de Neder landse politie worden over handigd en mogen ze dus niet in het proces worden ge bruikt, aldus de rechtbank gisteren. De advocaten willen naast de twee journalisten ook de persofficier van het openbaar ministerie in Haarlem en een advocaat van het kantoor van Korvinus als getuigen horen. Volgens deze laatste getuige zou de persofficier hebben verklaard dat de publicatie van liet interview 'het OM goed zou uitkomen'. Pagina 3: Getuige in zaak- Urka vast wegens meineed kantieformulier op Internet geef infonnatie over afvezigheid BOLLENSTREEK VAN DER TOOLEN bedoeld misschien, maar n zachtst gezegd niet slim. is het oordeel van Internet- lers over de nieuwste stverlening van het politie let Duin- en Bollenstreek (Katwijk, Rijnsburg, Val- 'urg, Sassenheim, Oegst- en Warmond). Op de In- U-site van dit district staat formuliertje, waarop de ;er kan invullen wanneer hij l' es met vakantie gaat. Com- I met vermelding van naam 'iül dres. Niet alleen nuttige in- ïatie voor de politie, maar voor de crimineel, vindt r Berger van Interna- fl Internet Services. „Zoiets A worden onderschept zon- m een spoor achter te laten." t probleem is dat de gege- Wop weg gaan naar de ge sseerde zonder dat ze 'ver- >UE te'd' zijn. Dat versleutelen 1 ongeveer zoals geheim- ft- Iemand die de gebruikte 1 niet kent, kan het niet le- Betalen per creditcard via Internet gebeurt bijvoor dwei met behulp van zo'n el. steembeheerder Ray Ver- mey, actief bij Digitale Stad Lei den en werkzaam voor een computerbedrijf, staat er van te kijken dat juist de politie de burger uitnodigt om zulke ge voelige informatie het net op te sturen. „Het is duidelijk dat de politie hier niet goed over heeft nagedacht..Want je maakt het de criminelen zo wel erg ge makkelijk." Dat oordeel wordt gedeeld door Hol-NL Internet Services, de aanbieder van de bewuste politie-s/te. „Dit is dus precies het soort informatie die je niet over het net moet sturen. We hebben de politie daar ook op gewezen", zegt Ad Tops van het Katwijkse Internet-bedrijf. Informatiebeheerder Gerard Weijers van de politie geeft toe dat het 'achteraf gezien niet ver standig is geweest' om dit for mulier op de site te zetten. „In derdaad, de mogelijkheid is aanwezig dat de informatie wordt onderschept. Het kan na tuurlijk 99 keer goed gaan, maar als het die honderdste keer dan toch fout loopt, en zo'n huis wórdt leeggehaald, dan hang je." Het is dan ook de bedoeling dat de pagina vroeg of laat wordt opgedoekt. „We hebben hem zolang laten staan omdat we werken aan een hele nieuwe opzet: één site voor het korps Hollands Midden als geheel." Overigens kan de Internet-ge- bruiker zich elke keer dat hij niet-versleutelde gegevens ver stuurt, laten waarschuwen. De Internet-software bevat daar een speciale functie voor, die naar believen kan worden aan- of uitgezet. Die waarschuwing luidt als volgt: „Alle informatie die u verstuurt kan door derden worden gelezen. Als u gegevens wilt verzenden die u liever privé houdt, is het veiliger voor u om dit niet te doen." Weijers erkent dat zo'n mel ding in dit geval 'niet handig.' overkomt. Maar hij voert ter vergoelijking aan: „We hebben tot nu toe maar één formuliertje binnengekregen. De Internet gebruiker weet dus heel goed wat hij wel of niet kan versturen via het net."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1