André Rieu verovert Amerika Cultuur Kunst Restaur) sanatori Zonnest Van Nelle-complex als design-temi De blauwe plekken zijn amper te tellen Vondelprijs Directeur Gemeentemuseum laf] voor Kylian politieke teksten verwijderen DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV. CHEF AD VAN Mi Boek 'Abeltje' wordt verfilmd bant» Het centrum van het Flevolandse dorp Bant is nog zo on bedorven dat het als decor mag dienen voor de verfilming van het beroemde boek 'Abeltje' van Annie M.G. Schmidt. Een ploeg van dertig man van filmbedrijf Bos Bros zal enkele dagen het centrum beheersen, dat werd gekozen vanwege zijn uit de jaren vijftig daterende uiterlijk. 'Abeltje' is het avontuurlijke verhaal van een jongetje dat in een lift ontsnapt uit een warenhuis en daarmee vervolgens een wereldreis maakt. Opnamen zijn al ge maakt in New York en in Spanje. Er komen een bioscoop- en te levisieversie van het verhaal. Kinderprogramma Katwijks Museum katwijk» Kinderen tussen vijf en acht jaar kunnen aanstaande zaterdag een kijkje nemen in de keuken van kunstschilder Jan de Beus. Tussen 10.00 en 12.00 uur geeft hij een workshop in het Katwijks Museum aan de Voorstraat. Voor kinderen die geïnte resseerd zijn liggen bij het museum pakketten met opdrachten, vragen en informatie klaar. De toegangsprijs voor kinderen tot twaalf jaar is een knaak. Volwassenen betalen vier gulden. Tot 6 december is ook een tentoonstelling van het werk van Jan de Beus te zien in het Katwijks Museum. 'Daar komt bij dat hij een vreselijk stuk is Kunst op het toilet utrecht In de School voor Journalistiek in Utrecht is op het ogenblik een opmerkelijke tentoonstelling te zien. Het opvallen de daarbij zit 'm niet zozeer in de getoonde werken, alswel in de plaats van handeling. De grafische ontwerpen van Tessa van der Waals hangen namelijk niet zoals te doen gebruikelijk in een ex positiezaal, maar in de toiletten van de school. Naar het schijnt wordt de tentoonstelling goed bezocht. foto gpd Het is elf uur in de avond en de concertzaal van het John F. Kennedy Center in Washington kookt van en thousiasme. De 2300 toe schouwers denken er niet over naar huis te gaan. Ze bruisen van opwinding en willen nog iets horen van de man die hen drie uur lang volledig om zijn vin gers wond. „Meer! Meer!" Vanaf vier galerijen hoog dondert het applaus om laag richting podium. Op dat podium heft André Ri eu glimlachend zijn strijkstok. „Willen jullie nu iets typisch Europees ho ren?", vraagt hij. „Yeah!", juicht het publiek dat de hele avond voornamelijk Weense composities heeft aangehoord. En dan klin ken de eerste maten van Glenn Millers 'In the Mood'. washington john wanders Amerika heeft André Rieu ont dekt en het is duidelijk een ge val van liefde op het eerste ge zicht. „Ik houd van zijn mu ziek", zegt Doris, een vijftig plusser uit de staat Virginia. „En ik vind het fantastisch zoals An dré op het podium staat. Daar komt bij dat hij een ongelooflijk stuk is." Ze trekt een ondeu gend gezicht en barst uit in een schaterlach. Haar vriendin Ge- orgene giechelt olijk mee. Het tweetal staat in de pauze gebo gen over een folder met drome rige kleurenfoto's van hun idool. Het is acht uur in de avond als André Rieu zich in de kleed kamer achter het podium in zijn concertbroek hijst. Een assistent strikt de veters van zijn zwartge lakte schoenen. „Dat is niet om dat ik ze niet zelf wil strikken, maar ik kan mij niet bukken in deze broek", licht Rieu onge vraagd toe. De slopende tournee voerde per chartervliegtuig langs twaalf steden in het Oosten van Cana da en de VS. „Overal dolenthou siaste mensen", vertelt Rieu. „Heel leuk. Ik ben dan ook heel tevreden. Maar dit is pas het be gin. Wil ik hieraan wat overhou- hilversum «anp Het voormalige Zonnestraal wot schijnlijk een pa> centrum. Staat Nuis (Cultuur) gat niet een plan voor ratie van het sant Hilversum. Voor van het nog restere van 2,5 miljoen gi de de bewindsma een oplossing in h zicht. Er is al 8,5 n den (6 miljoen va en 2,5 miljoen uit re bron) beschikbi restauratie. Met zijn toezegi komt Nuis dat eet geldtekort een met de restauratie nen. Het voormali rium Zonnestraal worpen door de ar Duiker. Gelden hi ren aan het begin eeuw bijeengebrac diamantwerkersbo strijding van tuber der de diamantbev, Het gebouw ze voorgedragen voo: op de werelderfgoe André Rieu heft glimlachend zijn strijkstok. Het publiek reageert uitgelaten. den, dan gaat dat niet in een zaal als deze. Dit is voor mij een try-out. In april komen we terug en blijven we langer." Rieu dacht aanvankelijk dat Amerika nog niet geheel rijp was voor zijn programma dat zo sterk afwijkt van een regulier klassiek concert. De angst voor half gevulde stadions leidde hem naar zalen met een maxi mumcapaciteit van 2500 toe schouwers. Mogelijk onder schatte de organisatie de be langstelling die er voor de Ne derlander in de VS bestaat. „De mevrouw van de concertzaal in Boston zei dat we vooral moe ten terugkomen en dan wat lan ger moeten blijven. Ze zei dat ze de zaal zeven keer had kunnen vullen". Wat onderscheidt Rieu en zijn Johann Strauss Orkest van an dere klassieke musici? „Hij is leuk", reageert een vrouwelijke fan uit Maryland. „De enige emotie die je bij andere orkes ten waarneemt is het moment waarop ze met hun strijkstok ken tegen de muziekschriften tikken. Dat vind ik zo saai. Bij Rieu straalt het plezier je van al le kanten tegemoet. Ik heb een fantastische avond. Time riep Rieu afgelopen maand uit tot 'De nieuwe ko ning van de wals'. De succesvol le violist uit Maastricht, die vol gens het Amerikaanse weekblad een beetje op de acteur Mei Gibson lijkt, staat in de VS met drie verschillende cd's in de top van de klassieke hitlijsten. „An dré Rieu is, althans voor dit mo ment, een van de grootste klap pers op de klassieke markt", constateerde Time. „Rieu kan zich meten met toppers als Lu ciano Pavarotti, Kathleen Battle en David Helfgott." Zal zijn formule ook in de toekomst succesvol blijken? Of staat Rieu voor een trend die plotseling overwaait? „Dat vind ik een typisch Nederlandse vraag", antwoordt hij hoofd schuddend. Nee, Rieu weet heel zeker dat zijn succes „gewoon" zal voortduren. Wil hij na Ame rika de hele wereld veroveren? „De hele wereld", bevestigt hij zonder spoor van twijfel. Gevraagd naar het geheim van zijn succes, zei Rieu vorige maand in Time: „Het is mijn persoonlijkheid. Vanaf het mo ment dat ik het podium bestijg, is het publiek als was in mijn htrnden. Ik voel mij buitenge woon op mijn gemak in het licht van de schijnwerpers". Dat blijkt in het uitverkochte Ken nedy Center. Tien minuten voor' aanvang van de voorstelling is er in zijn kleedkamer niets te merken van spanning. En even later op het podium oogt de or kestleider als een vis in het wa ter. Het publiek weet: hier staat een professional, eentje met charisma. Er wordt deze avond veel en luid gelachen in het Kennedy Center, dat voor de gelegenheid gevuld is met een groot aantal senioren. Als Strauss' grootste foto gpd/hans broekhuizen hit 'Aan de mooie, blauwe Do- nau' klinkt, kunnen enkele toe schouwers zich niet langer in houden. Had Rieu zojuist niet zelf verkondigd dat Strauss zijn muziek componeerde met de bedoeling dat er op gedanst zou worden? En daar gaan ze, wal send over de paden die de ver schillende rijen stoelen van el kaar scheiden. Enkele danspa ren botsen frontaal op elkaar. Het kan de pret niet drukken. Tijdens de 'Radetzky Mars' wordt er door een stuk of dertig toeschouwers zowaar een polo naise ingezet: „Sluit je bij ons aan", roept de man aan de kop van de stoet. Rieu's orkest rondt af met een slaapliedje en daarna is het feest echt voorbij. Zwaai end nemen de 2300 toeschou wers afscheid van de musici. „Heb een veilige terugreis naar Europa", roept een oudere vrouw met verstikte stem. Het lijdt geen twijfel: 'America loves Rieu'. Akkoord kunstond£ amsterdam anp De Kunstenbond werkgeversorganisa ben een beginsels reikt over een nieui^ werknemers in de 1 ej tie. Het akkoord over een periode behoud van koo docenten en onife personeel van mu :f( creativiteitscentra e e( Per 1 augustus l$jj( 2,25 procent die de er in 1996 eenmalij blijvend verwerkt Op 1 januari 199f nen met 2,25 proci en per 1 augustus daar nog eens 1,5 De arbeidstijd gaal 1998 van 1600 na; per jaar (normtaai: neer op veertig uü roostervrije dagen p ma De blauwe plekken zijn amper te tellen, de ernstiger blessures blijven beperkt tot twee ver stuikte knieën en wat verrekte buikspieren. Nog een wonder, want hoofdrolspelers Albert Klein Kranenburger en Tamara Schoppert slingeren elkaar door de ring of ze speelgoedpoppen zijn. Al in januari zijn ze met de training begonnen, afgelopen vrijdag was het echt raak. Toen ging 'Pak 'm Stanzi' van Claire Luckham in premie're. Niet in het theater, maar in sporthal Het Kalverdijkje in Leeuwarden. Het stuk is tot eind februari in een reeks sportaccomodaties te zien: op voorhand zijn er al 8000 kaarten verkocht. 'Pak 'm Stanzi' is na 'Abe' de tweede voorstelling van het Friese gezelschap Tryater die sport en toneel combineert. Het verschil is dat in 'Abe', in het stadion van FC Heerenveen, de sport in de voorstelling voor re kening kwam van echte voet ballers, terwijl in 'Pak 'm Stanzi' de acteurs die voor hun reke ning nemen. Sport is in 'Pak'm Stanzi' het zogenaamde 'catch as catch can', de vrije variant van het worstelen. Waarbij in dit geval de oorlog tussen de seksen in het stuk letterlijk in de ring wordt uitgevochten. Albert Klein Kranenburg komt uit hel bestand van castingbu reau Hans Kemna. Hij is net klaar op de Kleinkunstacade mie, maar wat minstens zo be langrijk is: hij heeft de zwarte band in judo. Toen hij het stuk onder ogen kreeg, dacht hij: 'Wanneer gaan we repeteren?', zoveel zin had hij er in. De iro nie wil, dat hij judo er een paar jaar geleden aan moest geven, vanwege de studie aan de Klein kunstacademie. En dal hij zijn eerste grote rol na het afstude ren juist aan datzelfde judo dankt. Tamara Schoppert heeft nooit aan vechtsport gedaan, maar wist van zichzelf dat ze 'een sportlijf heeft dat lenig en sterk is. Trainer Erik Kerremans en Albert Jansens (oud-Europees catchkampioen en de 'choreo graaf van 'Pak 'm Stanzi') test ten de spelers en durfden het wel met hen aan. De voorbereiding van het duo is bijna te vergelijken met die van filmacteur Robert de Niro. Ook die begint een half jaar voor de opnamen al. Toen hij in Raging Buil een vette man moest spe len, at hij maanden tevoren al taartjes om werkelijk vet te wor- Stichting wil museum voor affiches in monument van het nieuwe bouwen rotterdam ben maandag Frankrijk heeft er al een. In Pa rijs, natuurlijk. Ook elders in Europa zijn ze te vinden. Zelfs in het Duitse Essen, midden in het Ruhrgebied, schijnt een waar 'Plakatmuseum' te be staan. Dus waarom in Neder land nog niet? Ons land kan bo gen op een roemruchte traditie op het gebied van affiches. Maar toch is een museum, ge heel gewijd aan de kunst der aanplakbiljetten, in Nederland nog steeds een droom die maar geen werkelijkheid wil worden. Ten onrechte, vinden veiling houder Piet van Sabben en be leidsvoorlichter Geert-Jan Mei link. Ook ons land is nu echt toe aan een volwaardig affiche-mu seum, betogen zij. En ze heb ben er ook al een plaats voor: het Van Nelle-complex in Rot terdam, waarvoor, zo weten ook zij, op dit moment naarstig een nieuwe bestemming wordt ge zocht. Meilink ziet in gedachten de posters al aan de muren van de grote zalen hangen, terwijl het licht door de glazen gevels van het glaspaleis speelt. Het twee tal begrijpt dat het Van Nelle- complex onmogelijk in zijn ge heel een museumfunctie kan krijgen. In totaal is er 60.000 vierkante meter kantooropper vlak beschikbaar. Buiten beslaat het terrein nog eens 10,3 hecta re. Het affiche-museum zal een relatief klein deel uitmaken van die 60.000 vierkante meter. Mei link is al blij wanneer hij daar van een tiende deel ter beschik king krijgt. Vandaar dat het affi che-museum een onderdeel uitmaakt van een groter 'con cept' dat Meilink en Van Sab ben hebben ontwikkeld. De ge dachten gaan uit naar een design-centrum dat bestaat uit een aantal bedrijven in de recla mesfeer, die in het Van Nelle- gebouw kantoorruimte kunnen huren. Collectieve ruimten kun nen worden gebruikt voor re presentatieve doeleinden zoals presentaties, workshops en masterclasses. Verder kan het Van Nelle-complex uitgroeien tot een internationaal platform op reclame-gebied, waar mani festaties en congressen worden gehouden, veilingen kunnen plaats hebben, terwijl ook aan eventuele winkelruimten en ho- recavestigingen is gedacht. Kortom: het Van Nelle-gebouw als reclametempel, met het affi che-museum als publiekstrek ker. De Nederlandse vormge- vingscultuur verdient het, vindt Meilink, zelf verwoed verzame laar van aanplakbiljetten en al les wat daarover in de loop der tijden is geschreven. „In de ja ren 1910 en 1920 bestond er in ons land al een hoog niveau van affiches ontwerpen. En ook nu, met namen als Wim Crouwel en Anton Beke, is het Nederlandse affiche-ontwerp de moeite waard." Als Stichting Affiche Museum Nederland heeft het tweetal zich gepresenteerd bij de huidi ge eigenaar van het Van Nelle- complex, Sara Lee. Bovendien is er contact geweest met de ge meente Rotterdam. Beide zijn de belangrijkste deelnemers aan het besluitvormingsproces, dat op dit moment gaande is. Het bedrijf wil van het monumenta le fabriekscomplex af. omdat het onderhoud veel kost. De gemeente trokken als handha; '0l monumentenverori ,ai Het complex wen twintig gebouwd n: n! werp van de archinf111 man en Van der Yf?a ontpopte het zich zienbarend proton n| Nieuwe Bouwen, lc' tuur op vatting \va DP lucht en ruimte ce den. Maar na ruin trouwe dienst blijl8e: voor de fabrieksdoent Sara Lee niet meert! Achter de scherm werkgroep al geruii een nieuwe bestel het uit de jaren t mende bouwwerk ces wordt zo ruchtbaarheid gegt duidelijk dat een \i) len serieus wordt H Volgens de gemet voorstellen bij wa; plannen van de St che Museum Ned zouden passen. Is het kunst of is het sport of is het beide? Waar ligt de grens, wie gaan daar over heen en waarom gebeurt dat? In de rubriek Kunstgras gaan we op zoek naar de raakvlakken en snijpunten van deze op het eerste gezicht zo verschillende culturen. In aflevering 5 de toneelvoorstelling 'Pak 'm Stanzi'. Een nummertje 'catch as catch can' op de planken. den. Albert Klein Kranenburg en Tamara Schoppert begonnen in januari met fitnesstraining om de vereiste conditie, kracht en souplesse te krijgen. Met de repetities van het grote slotgevecht in de voorstelling zijn ze op 25 augustus begon nen. Zeven weken is er op de grepen en de worpen geoefend, daarna waren er nog vijf weken voor het repeteren van de gehe le voorstelling. Nu zijn ze zover dat ze het toneelspelen en het vechten niet meer los van elkaar kunnen zien. Tamara Schop pert: „Je neemt die grepen op in de tekst, het wordt de inter punctie in de regels. Je zegt wat en 'bam' je smijt hem tegen de grond. Het wordt muziek, het wordt dansen. Als ik die grepen nu zonder tekst doe, voelt dat bloot aan." „Stunten voor het publiek", noemt Tamara sommige onder delen van de voorstelling. Op een bepaald moment laat ze zich vanuit een hoek midden in de ring vallen: Albert Klein Kra nenburg vangt haar op. „Dan moet je er wel staan, ik kan haar moeilijk laten vallen." Kranenburg heeft één ding voor: voor het Fries - de voertaal van de voorstelling - hoeft hij zich niet in te spannen. In 'Pak 'm Stanzi' spreekt hij plat Utrechts. Het taalverschil geeft extra kleur aan de verhouding tussen Tony Macho en Stanzi. De voorstelling is niet in de re gio te zien maar gaat tot en met 21 februari op tournee langs Friese sporthallen. Artistiek directeur en choreo graaf Jiri Kylian van het Neder lands Danstheater krijgt de Joost van den Vondelprijs 1997 van de Alfred Toepfer Stiftung uit Hamburg. Aan de belangrij ke Duitse cultuurprijs is een be drag van 40.000 mark verbon den. Kylian krijgt de prijs 27 no vember uitgereikt in het Lucent Danstheater in Den Haag. De feestelijkheid wordt opgeluis terd door het Nederlands Dans theater III en het muziekgezel schap Circle Ensemble. De Joost van den Vondelprijs wordt sinds 1960 jaarlijks toegekend voor culturele prestaties in het Ne derlands-Vlaams-Nederduitse gebied. den haag anp Directeur J. Locher van het Haags Gemeentemuseum heeft een Nederlands kranten artikel en borden met Cyprioti sche teksten laten verwijderen van een expositie van Cyprioti sche iconen. Dat gebeurde na klachten van de Turkse ambas sade in Den Haag. Een krantenartikel en bor den met teksten werden weg gehaald omdat ze ingingen op de politieke situatie op het in twee stukken (Grieks en Turks) verdeelde eiland in de Middel landse Zee. Op de expositie zijn enkele tientallen op Cy prus geroofde iconen te zien die onlangs werden terugge vonden in München. De kunstwerken werden geroofd uit Griekse kerken nadat het Turkse leger het noorden van Cyprus bezette in 1974. Het pr-bureau Winkelman en Van Hessen dat de publici teit eromheen begeleidde, wil de de kunstwerken voor hun terugkeer naar het eiland in Nederland laten zien. Het huurde daartoe een leegstaan de ruimte van het Haags Ge meentemuseum, de Scham- hartvleugel. Volgens Locher heeft hij van tevoren uitdrukkelijk laten we ten dat tijdens de e: aan politiek mochti daan. „Maar zo lan ;er zich er aan stoordf de teksten en het ait ai hangen", aldus Lo e; Locher deze wei ei kreeg van vertegen ro van de Turkse amb ia anderde de zaak.ar um kan geen pis 'o voor politiek", aid lo „Ook als een gevvc )o burger bij mij had ia! had ik de spullen la ne len." De expositie is i IA tot en met 22 deceit en

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16