Inbraakgolf in Oegstgeest leefmilieu erkoop van huizen niet aan de orde "S iorschoten wil meer is- en papierbakken ;u? Leiden Regio "sR een GEZOND mmm-, m niet kort S^fG^RDIEPT" 'We zijn hier voor de kat z'n dinges Voorschoten I—'JHUJ.Ul] Zoeterwoude Leiderdorpers kunnen belasting volgend jaar in termijnen betalen Kerkasiel voorlopig van de baan Leidschenveen gebaat bij extra miljoenen voor openbaar vervoer OOin maanden cel voor tasjesroof m eiderdorp De 44-jarige Chileen die op 31 augustus op Jadige wijze een tasje roofde bij het Leiderdorpse AC-res- Itis gisteren veroordeeld tot tien maanden cel. De opge- straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie twee we- „He lieden. Bij de straf woog zwaar mee dat de dief nadat hij tas uit het restaurant was gevlucht de kok van het AC had id met een mes. Dat had overigens weinig effect: met een .elgemikte trappen wist de kok de overvaller buiten ge- testellen en over te dragen aan de politie. fdti'f •eiking sportprijzen Voorschoten hett choüüï De uitreiking van de jaarlijkse sportprijzen in [hoten staat donderdag weer op het programma. Dan bekendgemaakt welke sporters zich het afgelopen seizoen ,gen van de jury het meest hebben gemanifesteerd. Het van deze uitreiking is wederom het Mexx-gebouw aan de ■iveg. In vijf categorieën worden sporters gehuldigd. Daar- idfltijn er aanmoedigingsprijzen voor sporters, teams en h, [hotense clubs. CDA-raadslid Wilma Zoetemelk presen- -j |e uitreiking en ADO Den Haag-trainer Mark Wotte is de iteker. De zaal gaat open om 19.45 uur. gn et wa: den moten dimitri walbeek ndh< 30gCi het di lier t moge i. HG 18 NOVEMBER 1997 n preenen, 071 -5356414, plv.-chef erna straatsma, 071-5356437 Het aantal inbraken in Oegstgeestse woningen is de afge lopen weken spectaculair gestegen. In oktober en no vember lag het inbraakcijfer hoger dan in de eerste ne gen maanden van het jaar bij elkaar. In de eerste helft van november werd er zelfs twintig keer ingebroken in huizen van Oegstgeestenaren: gemiddeld anderhalf keer per dag. oegstgeest maarten keulemans breken zowel in vrijstaande wo ningen als in rijtjeshuizen in. En Veel patroon zit er niet in de in- hoewel de meeste inbraken 's braken. De inbrekers slaan toe nachts of 's avonds plaats heb- in alle wijken van het dorp en ben, worden er soms ook over dag spullen uit huizen gestolen. ,,Het is niet geheel duidelijk of er één inbreker of groep inbre kers actief is", zegt een woord voerster van de politie. „Maar het zou wel kunnen, omdat er lijn lijkt te zitten in de manier waarop de inbrekers te werk gaan." De criminelen komen doorgaans binnen door een raam open te breken of een deur uit het slot te trekken. De toename staat haaks op de trend van de afgelopen jaren. Het aantal woninginbraken in het dorp nam sinds 1995 im mers gestaag af, van 142 inbra ken in 1994 tot 93 vorig jaar. De politie wil niets loslaten over de maatregelen die het korps neemt om de inbraken tegen te gaan. Wel raadt de politie bur gers aan 'bij verdachte omstan digheden' contact op te nemen met het alarmnummer 0900- 8384. Ook voor adviezen over inbraakpreventie kan men bel len: 071-4090179. .1 itainerpark in Voorscho- et drastisch worden uit- Er dienen, verspreid et gemeente, minimaal elf en elf glasbakken extra ;n geplaatst. Ook moet xtra textielcontainer op der Haarplein komen. ;uvve bakken moeten de voor de burger veria- vooral glas en papier den weg te gooien. Met jenden wordt eerst over- ïar de extra containers jeplaatst. lijkt uit de evaluatie larkjes in Voorschoten.' er in Voorschoten nog lakken en papierbakken textielcontainers. Reden uitbreiding van contai- lat de Voorschotenaren 61,8 ton glas en 723,6 tussen het normale Istoppen. Uit de evalua te gemeente blijkt dat er gulden valt te be- als de inwoners al dat iapier in de betreffende op straat gooien, wel de gescheiden in- in Voorschoten rede- d loopt, valt er nog heel ist te halen", staat in de i. Vergeleken rnet lan- kan de inzameling en papier in het dorp r. Voorschoten wil wel g; len of het haalbaar is om c ülieuparkjes', groepjes en soms tqxtiel- irs, onder de grond te Het oog wil tenslotte Mar fjfers k deofapier- ei Aam Ier te .1. De ook wat, is de gedachte daar achter. In andere gemeenten zijn de ondergrondse contai ners goed bevallen. Ook de 'blikvangers', netten waarin ge bruikte blikken worden verza meld, verdwijnen weer uit het straatbeeld. Deze netten zijn niet goed bevallen, want 'de jeugd leegt deze netten toch weer, bij voorkeur 's avonds of 's nachts.' Netten worden ook kapotgesneden. Uit de evaluatie blijkt dat de milieuparkjes aan de Van Beethovenlaan en bij winkel centrum Noord-Hofland wor den verplaatst. De gemeente ontving over deze containers zoveel klachten over geluids overlast, zwerfvuil en zelfs ver storing van de openbare orde dat ze heeft besloten de contai ners elders neer te zetten. Het 'parkje' bij het tankstation aan de Van Beethovenlaan verhuist naar de kruising met de Mozart - laan. Omwonenden van de con tainers in Noord-Hofland klaag den in 1995 al over een moeilij ke doorgang naar het Plancius- plantsoen en ruimtegebrek op het plein voor het winkelcen trum. De gemeente wil de con tainers nu vijftien meter ver plaatsen naai' de groenstrook, zodat in ieder geval ruimte wordt gemaakt voor twee tot drie parkeerplaatsen. Deze ver plaatsingen brengen wel kosten met zich mee, maar de gemeen te venvacht dat deze wegvallen tegen de opbrengsten die de ex tra glas- en papiercontainers met zich meebrengen. l*Ff?AS7T»AJC\ i btj-kt bF8RAAKCÜ|.r «M i Actievoerders uit Leiderdorp, hier nog vol goede moed met spandoeken bij vertrek. In de Tweede Kamer moest het actiemateriaal bij de bode wor den ingeleverd. foto henk bouwman op op langere tunnelbak ied is de Leiderdorpse der C. Huigen (WD) na je Den Haag nog niet in lenen gezonken. Welis- n't een lange, verdiepte I onder de Ericalaan ^■volgens haar niet in. denkt dat dé minister j»rp uiteindelijk wel Hl is tegemoet wil komen, lister wil wel serieus kij- een iéts langere ver ging. De weg hoeft dan .2 )[P s v; oper 2215 |j. minder sterk te hellen." In dat geval moet de Ericalaan ander halve meter zakken. Dit idee staat ook in het zojuist ter inza ge gelegde Ontwerp Tracé Be sluit (OTB) van Rijkswaterstaat. Volgens J. Tiekep van de Belan genvereniging is die iets langere 'bak' slechts een 'minimale ver betering' ten opzichte van een korte bak, die direct na de Hoofdstraat al naar boven komt. „Bovendien heb je ook dan nog steeds van die enorme geluidsschermen nodig. judy nihof/wim koevoet Ze hielden zich keurig aan de regels, de vijf enzeventig voornamelijk oudere Leider dorpse actievoerders, die gisteren met twee bussen naar de Tweede Kamer in Den Haag waren gegaan om hun ongenoegen te uiten over de plannen voor de verbreding van rijksweg A4. Den Haag werd niet opge schrikt door leuzen scanderende of strijdlie deren zingende demonstranten. Al in de bus vroeg J. Duiser van de Belangenvereni ging A4/HSL de actievoerders zich netjes te gedragen: „We gaan zo ver als we mógen gaan." En dat was bepaald niet ver. Zo was van tevoren het verzoek van de Belangenvereni ging om een petitie aan te biederi aan de vaste Tweede Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat afgewezen. Een ander 'wapen' werd de Leiderdorpse delegatie bij de ingang van het Tweede Kamergebouw uit handen genomen. Een chagrijnige bode maakte op onbeleefde wijze duidelijk dat de meegebrachte spandoeken en borden niet waren toegestaan. De misschien wel netste actievoerders die ooit op het Binnenhof zijn gesignaleerd, leverden hun spullen zonder morren in. Van politiek Den Haag hoeven de actie voerders weinig te verwachten. Voor een lange, verdiepte en overkapte ligging van de verbrede rijksweg door Leiderdorp bleken de politici geen extra geld te willen vrijma ken. „We zijn hier gewoon voor de kat z'n dinges" concludeerde 'actievoerder' G. van Diemen reeds in de beginfase van het debat over het Meerjarenplan Infrastructuur en Transport voor de periode 1998 tot 2002. Voorzitter J. Tieken van de Belangenvere niging A4/HSL vond het debat niets meer dan een 'schertsvertoning'. Ook van het pleidooi van kamerlid G. Leers (CDA) om de HSL 'versoberd' uit te voeren en zo 900 miljoen gulden over te houden voor onder meer Leiderdorp, kreeg Tieken geen warm gevoel van binnen. Leers kon dat gemakke lijk roepen, vond hij. „Het plan wordt door minister Jorritsma toch van tafel geveegd. Over de HSL zijn immers al lang besluiten gevallen. Daar komt niemand meer op te rug." WD-parlementariër P. Verbugt maak te zoals verwacht korte metten met Leers. „U amendeert lucht", zei ze. En: „Het CDA behandelt reeds genomen besluiten als wegwerpartikelen. Ook van P. van Heemst (PvdA) hoefden de actievoerders al helemaal niets te ver wachten. Hij wijdde slechts enkele cynische opmerkingen aan het feit dat hij en de an dere politici de afgelopen tijd bezoek had den gekregen van tientallen belangengroe pen. Die hadden de parlementariërs 'bood schappenlijstjes' meegegeven, betoogde hij. Van Heemst wilde niet meedoen aan deze vorm van 'shoppen'. Ondanks het feit de meest ideale inpas sing van de A4 een wensdroom blijft, was in de bus naar Leiderdorp geen sprake van een grafstemming. Gezellig keuvelend her vatten de 'demonstranten' de terugweg. Eenmaal terug in Leiderdorp vroegen velen zich tijdens het uitstappen wel af wat ze nu in hemelsnaam aan het thuisfront moesten melden. „We hebben niet gedemonstreerd en onze aanwezigheid in de Tweede Kamer was ook van geen enkele invloed." ONDERNEMERS Wat kan een bank voor een ondernemer beteke nen? Deze vraag staat donderdag centraal tijdens een bijeenkomst van de Vereniging Contact Jonge Bedrijven (CJB) in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest. Twee medewerkers van de ING-bank geven uit leg over de zaken waar een bank naar kijkt bij het verlenen van kre diet. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aanmelden per fax (071 - 5123609) bij de CIB ter attentie van V. Kloppers. WIJNLEZING 'Wijnen leren kennen' is de titel van een lezingen over wijn, waarbij het publiek uitgebreid kan proeven. Wijnkundige Loes van Kampen legt onder meer uit in welk opzicht Franse, Zuid- Afrikaanse, Chileense, en Californische wijnen van elkaar verschil len. De lezing wordt gehouden op vrijdag 21 november in de ge meentebibliotheek in Voorschoten, Wijngaardenlaan 4. ROMMELMARKT De Stichting Assalem, die zich inzet om allochto nen en Nederlanders met elkaar in contact te brengen, houdt zater dag 22 november een rommelmarkt. Naast gebruikte voorwerpen worden ook buitenlandse hapjes verkocht. De opbrengst gaat naar nieuwe activiteiten van de stichting. De markt wordt gehouden in het verbouwde onderkomen van de stichting aan de Prof. Eykman- hof 19a in de Voorschotense Vlietwijk. DIERENTENTOONSTELLING Pluimvee- en Vogelsportvereniging Wassenaar houdt het komende weekend een clubtentoonstelling van siervogels, konijnen, hoenders, sierduiven, cavia's en watervo gels. Op zaterdagavond vindt bovendien een hanenkraaiwedstrijd plaats. De tentoonstelling wordt gehouden in Buurthuis Oostdorp en Omstreken aan de Zonneveldweg in Wassenaar. De openingstij den zijn: vrijdag 21 november (20.00-22.00 uur), zaterdag (10.00- 17.30 uur) en zondag (11.00-17.00 uur) INSPRAAK Wassenaarders zijn dinsdag 25 november uitgenodigd in raadhuis De Paauw aan de Raadhuislaan om zich te laten inlichten over de Noordelijke randweg (Norah). Die weg zal het centrum van Den Haag verbinden met de A4 bij Leidschendam. De verbindings weg ligt ook op Wassenaars grondgebied. Het oorspronkelijke plan voor de weg is na inspraakreacties uit Wassenaar deels veranderd. Zo zal de Rijksstraatweg voor een gedeelte verdiept worden aange legd. De definitieve uitwerking ligt 25 november tussen 15.00 en 17.00 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur ter inzage. AMNESTY INTERNATIONAL De werkgroep Amnesty International - Zoeterwoude is zaterdag 22 november met haar jaarlijkse verkoop stand aanwezig op het Dorpsplein. Bij de stand zijn kerstkaarten, kaarsen, kalenders, memoblocks, T-shirts en agenda's te koop. Daarnaast probeert Amnesty nieuwe schrijfabonnees te werven. De stand is open van 9.00 tot 15.00 uur. leiderdorp* judy nihof Leiderdorpers kunnen met in gang van volgend jaar de OZB, de afvalstoffen-, de reinigings heffing en de hondenbelasting in termijnen betalen. Ook wor den deze belastingen niet lan ger via afzonderlijke aanslagen, maar in één keer opgelegd. Dat heeft te maken met de overstap van de gemeente Leiderdorp op een ander computersysteem voor het heffen van belastingen. Overigens lukt het de gemeente volgend jaar niet om de belas tingen, zoals gebruikelijk, in fe bruari op te leggen. Volgens de gemeente duurt het zo lang om het nieuwe systeem in te voeren dat zij de aanslag pas eind april kan versturen. Tot dusver moesten de inwoners van Lei derdorp hun belastingen uiter lijk drie maanden na de belas tingaanslag betalen. Een meer derheid van de politiek stelde gisteren tijdens een commissie vergadering voor om de beta lingstermijn niet te verruimen met zes maanden, zoals burge meester en wethouders hadden voorgesteld, maar met tenmin ste tien maanden. k directeur woningbouwvereniging Leiderdorp wil meer senice bieden ii aatnamen worstelt de directeur van de Alge- Woningbouwvereniging (AWL) soms nog ar verder voelt Ton Ver- zich sinds zijn aantre- pril al aardig thuis. On feit dat Leiderdorp ;d verschilt van zijn erkgebied: de regio Rot- „De woningbouwvere- kampen daar met In Leiderdorp heb je 'leem niet. En het zit er aan te komen", zegt De verkoop van huur de AWL is volgens we directeur dan ook de orde. „Sinds ik hier er al een stuk of tien taagd of mensen hun I konden kopen. Maar izoveel vraag naar onze eingen. Op de lijst met bekenden, die momen- ehoond wordt, staan 1200 mensen." volgens Verdoes wel mg om leegstand vóór Vooral nu huurders egere eisen stellen aan en hun woonomge- markt verandert, daar °Pinspelen", vindt Ver- mr de AWL is dat reden Üats langs de Engelen- k te gaan opknappen, moeten beter toegan gen voor ouderen en ipten. De entrees wor- 'epast, de galerijhekken m en de opstapjes tus- Ton Verdoes maakte in zijn 'Rotterdamse tijd' soms rare dingen mee. „Ik heb huurders wel eens een balie in brand zien steken." foto dick hocewoning sen de galerijen en de trappen huizen verdwijnen. „De flats komen er veel vriendelijker uit te zien." Ook wil de directeur kijken of de AWL haar huurders meer service kan bieden. Hij hoopt nog eens een centraal meldpunt van de grond te tillen waar be woners terecht kunnen met al lerlei zaken 'waar ze tegenaan lopen'. Of dat nu een klacht is over een auto die al een jaar voor de deur staat of een klacht over een lawaaierige buurman. „Als je één man of vrouw hebt die zorgt dat de klacht op de juiste plek komt, bijvoorbeeld bij politie, maatschappelijk werk, de gemeente, EWR of vuilophaler, dan ben je het 'van het kastje naar de muur'-ver- haal kwijt. We moeten natuur lijk niet de illusie hebben dat je op die manier de problemen in de wijken oplost, maar je kunt het wel beter sturen." Jerrycan Over het algemeen heeft de AWL prettig contact met de huurders, heeft Verdoes al erva ren. „Al zie je ook hier wel dat het verbale geweld toeneemt. Als je hoort hoe de medewer kers soms worden aangespro ken... Maar dat is niet te verge lijken met wat je in Rotterdam meemaakt. Ik heb ze wel eens de balie in brand zien steken. Kwamen ze langs met een jerry can met benzine." Dergelijke incidenten zijn voor Verdoes geen reden ge weest om de Rotterdamse regio vaarwel te zeggen. Daar was hij respectievelijk directeur van een (Schiedamse) woningbouwver eniging en adviseur bij een fusie van twee corporaties in Helle- voetsluis. Voor zijn gevoel was hij er gewoon 'klaar'. „En toen kwam de advertentie van de AWL voorbij." Verdoes' indruk van de Lei derdorpse corporatie was vanaf het begin louter positief. „Het is een tent die staat als een huis. Met betrekkelijk weinig mensen wordt veel werk verricht. En de AWL heeft een goede financiële positie." Gek genoeg zou die stevige basis de corporatie nog wel eens kunnen opbreken. Het rijk speelt met het idee om het geld van woningbouwcorpora ties anders te verdelen. In dat geval moeten corporaties die hun zaakjes op orde hebben, geld inleveren. Dat sterkt de AWL in de overtuiging dat het goed is om in het eigen woning- bezit te investeren, bijvoorbeeld door de flats aan de Engelen- daal aan te passen aan de eisen van deze tijd. Verdoes: „Dan komt het geld terecht op de plek waar het is opgebracht." oegstgeest maarten keulemans De komst van negen uitgepro cedeerde, Iraanse asielzoekers naar de Oegstgeestse Regen boogkerk is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat is Vluchtelin genwerk Nederland overeenge komen met de Stichting Kerk asiel Iraanse Asielzoekers (SKIA). De Iraniërs zouden aanvan kelijk eind november naar Oegstgeest komen voor een ver blijf in de Regenboogkerk. Maar nu de Kamer heeft besloten dat uitgeprocedeerde Iraanse asiel zoekers voorlopig gewoon in Nederland mogen blijven, is er geen reden meer voor de kerk asiel-estafette. De kerken beslo ten afgelopen zomer tot de es tafette, ojn de aandacht te vesti gen op de positie van uitgepro cedeerde Iraniërs. Vluchtelingenwerk probeert momenteel de asielzoekers die nog in de kerken bivakkeren nieuw onderdak te geven. Daar bij gaat de voorkeur uit naar de bestaande opvangcentra. Als dat niet lukt, zal de vereniging proberen de asielzoekers via particulieren een nieuw onder komen te bezorgen. Overigens sluit organisator N. Prinsen van de Oegstgeestse etappe van het kerkasiel niet uit dat de Regenboogkerk over een aantal maanden alsnog Iraanse asielzoekers over de vloer krijgt. „Dat hangt af van de ontwikke lingen in Den Haag. Het is in ie der geval niet zo dat de hele zaak definitief is afgeblazen." leidschendam dimitri walbeek De toekomstige wijk Leidschenveen lijkt verze kerd van openbaar vervoerverbindingen. Daar van is de gemeente Leidschendam overtuigd nu het kabinet jaarlijks vijfhonderd miljoen gulden extra beschikbaar heeft gesteld voor grote ver keer- en vervoerprojecten. „We kunnen nu in ie der geval tijdens de bouw van de wijk al voor openbaar vervoer zorgen", volgens een gemeen tewoordvoerder. Gisteren werden de extra miljoenen aangekon digd nadat bestuurders in de Randstad hadden gedreigd om niet meer mee te werken aan Leids chenveen en andere toekomstige woonwijken van het rijk (de zogenaamde Vinex-locaties). De bestuurders van vooral de stadsgewesten, ook Haaglanden waaronder Leidschenveen valt, wil den alleen nog met de bouwplannen meewerken als het rijk alsnog de uitgestelde verkeersprojec- ten in die wijken wilde betalen. Het voorschieten van het geld zou de stadsgewesten tientallen mil joenen kosten aan rente, was de vrees. De bestuurders waren teleurgesteld omdat in het 'Vinëx-convenant' is vastgelegd dat nieuw woonwijken gelijktijdig van woningen en hoog waardig openbaar vervoer zouden worden voor zien. „Door die rekening kwam een streep toen het kabinet aankondigde dat het geld voor het vervoer niet meer beschikbaar was. Dat zou bete kenen dat de eerste inwoners van Leidschenveen sowieso de auto in moesten. En als ze eenmaal de auto gaan gebruiken, krijg je ze er nooit meer uit. Daarom is de aanwezigheid van het openbaar vervoer vanaf hel begin van de bouw van een wijk zo belangrijk", volgens de woordvoerder. Het is nog onduidelijk welk deel van de 500 miljoen gulden voor Leidschenveen is weggelegd. „De hoogte van het bedrag is niet bekend, maar dankzij het geld kunnen we beter voldoen aan de openbaar vervoerverbindigen in Leidschenveen. Volgend jaar staat een buslijn naar Nootdorp op het programma. Andere busverbingen, de tram, het NS-statjon en een eventuele verbinding op Randstadrail lijken nu ook weer mogelijk."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15