Eis twee jaar cel voor cokedealer 'Minervanen niet bepalend voor Leiden' oveel schotwonden zie ik 'n hele leven niet meer' Leiden Regio iyvocaat: bewijs tegen verdachte erval coffeeshop is flinterdun Wethouder Van Rij maakt de vier jaar misschien wél vol Northgoschool drie keer winnaar met handballen UR-raad is ontevreden over-nieuwe werkwijze Terre des Hommes steunt kinderen in Zuid-Amerika Je ziet meteen waarom de Konmar zo voordelig is! 1998. KQnAtar JAG 18 NOVEMBER 1997 se student in tv-uitzending over ziekenhuis in Kaapstad CHEF*JANPREENEN,071 -5356414,PLV CHEF HERMANJOUSTRA,071-5356430 albroek |se medicijnenstudent Derek van Deurzen e momenteel stage loopt in het Groote Ziekenhuis in Kaapstad, is vanavond te het televisieprogramma Het ziekenhuis EO. In die uitzending krijgt de kijker een iter de schermen van de trauma-afdeling grootste ziekenhuis van Zuid-Afrika in de meest gewelddadige steden ter we- i Deurzen weet er inmiddels alles van: na twee weken al meer steek- en schot- gezien dan ik ooit in mn leven nog zal Leidse geneeskundestudenten vertrekken theoretische gedeelte van hun studie voor van enkele maanden naar het buiten- lérek van Deurzen kwam via de Leidse toloog dr. Van Vugt begin oktober in Zuid- terecht: „Kaapstad is werkelijk een fantas- ;tad. In de studentenwijk waar ik woon is overvloed aanwezig en een ziekenhuis omvang van het Groote Schuur kun je je erland niet voorstellen", vertelt de toe- je arts. drank en werkloosheid zorgen ervoor mensen in de townships elkaar meer dan d naar het leven staan. Vooral in het week- het bij ons op de trauma-afdeling een van belang. Naast gewonden van gang- Er is n logen en gemolesteerde dieven zijn er he- 400.0 nodig opkrt; del kerk. werd I- Cru D. Eni linksi rechts ag/leiden ruud sep er alle weni uile werk was door ie- 'u'd- 1 anders opgeknapt. De f0Iige Rotterdammer had elf een pistool gezet op van een medewerk en coffeeshop Sahara, ou hij tijdens de overval mobiele telefoon nutti- hebben gegeven en zou ^7/tP°'öens 0 persoonlijk Y I ngs geweest om te assis- Voor de officier van jus- >as de Rotterdammer om n zonifden net zo strafbaar als 'enlijke dader. Zij eiste n voor de Haagse recht- verke! tweeënhalf jaar cel en geld ilf jaar voorwaardelijk. Ie overval op 4 augustus jaar werden in de cof- m zal en leven it lag ip aan de Leidse Janvos- rkahoheg 1.500 gulden en een emoti elheid wiet buit gemaakt, berd is en uur 's avonds kwam tervaller binnen en zette idewerkster een pistool hoofd. Hij dwong haar grond te gaan liggen en haar. Door het offer een spons in de te stoppen, legde de machte tomati: on laas ook veel onschuldige slachtoffers. Zo worden automobilisten hier vaak met grof geweld voor een rood stoplicht beroofd. Voor een paar piek knallen criminelen onschuldige passanten zo door het hoofd. Het dieptepunt zag ik vorige week: drie inbrekers schoten een zwangere vrouw dwars door haar buik. Zoiets afschuwelijks kun je je in Nederland bijna niet voorstellen. De chirurg heeft daar trouwens direct een foto van laten ma ken om de media eens te confronteren met de gevolgen van al het zinloze geweld." De enorme stroom patiënten en de talrijke be zuinigingen zorgen ervoor dat Van Deurzen in Zuid-Afrika veel meer verantwoordelijkheid heeft dan hij in het Academisch Ziekenhuis Leiden voorlopig zal krijgen. „Dat is natuurlijk ook de re den voor buitenlandse studenten om naar Kaap stad te komen. De eerste dag dat ik hier kwam, kreeg ik direct een aantal eigen patiënten. Boven dien assisteer ik veel op de trauma-afdeling, of het spoedtheater zoals ze hier zeggen, bij heftige operaties. Voor studenten heeft de werkdruk het voordeel dat ze breed ingezet worden. Voor pa tiënten houdt het vaak in dat pijnlijke keuzen moeten worden gemaakt. Door tijd- en geldge brek worden vooral de mensen met een grote overlevingskans geholpen. En dan moet je na gaan dat het hier nog een paradijs is in vergelij king met Johannesburg." Derek van Deurzen is vanavond vanaf kwart over acht te zien op Nederland 2 in Het zieken huis. Derek van Deurzen: „Ik kreeg meteen eigen patiënten." foto pr Honderd gram coke in twee maanden tijd. Dat was alles wat de 24-jarige Leidenaar voor zijn aanhouding in au gustus van dit jaar had verhandeld. Tenminste, dat was wat de verdachte gisteren tegen de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank vertelde. zijn rug. Een souveniertje uit de Spaanse gevangenis. Volgens zijn eigen verklaring was hij op dat moment begonnen met zijn handeltje in coke. Met die handel had hij weer pech. Op 23 juni startte justitie een gerechtelijk vooronderzoek naar een aantal Leidenaars dat werd verdacht van drugshandel. Daarvoor werden vanaf die da tum hun mobiele telefoons af getapt. Het was slechts een kwestie van tijd voordat de Lei denaar kon worden ingerekend. Op 11 augustus zag een obser vatieteam hoe de man in Al phen tien gram coke afleverde. De koper werd gearresteerd. De verdachte zelf werd pas een dag later, aangehouden, nadat hij zojuist in Rotterdam een nieu we voorraad van 25 gram had den haag/leiden ruud sep Volgens de officier van justitie was aanmerkelijk meer cocaïne door de handen van de ver dachte gegaan en voor een lan gere periode. Zij eiste gisteren twee jaar cel, een half jaar voor waardelijk en ontneming van de 14.000 gulden die de Leidenaar volgens justitie minimaal met zijn handeltje heeft verdiend. De verdachte was niet voor het geluk geboren, zo veel werd gisteren wel duidelijk. Tot eind vorig jaar zat hij tweeënhalf jaar vast in een Spaanse cel voor zijn aandeel in de smokkel van 32 kilo hasj. Terug in Nederland vond hij meteen een baan, maar in juni kwam hij in de ziektewet te recht doordat hij last kreeg van gehaald. Bij hem thuis werd vervolgens nog eens vijftien gram aangetroffen plus een pistool. De juridische strijd spitste zich voor de rechtbank toe op de vraag hoe lang de Leidenaar had gedeald en hoeveel hij daarmee had verdiend. Daar naast lag nog de vraag wat hij met een pistool deed. Volgens de verdachte was dat niet veel: hij had het wapen toevallig een paqr dagen eerder op de Bees tenmarkt gevonden en mee naar huis genomen. De officier hield het erop dat de man minimaal vier maanden coke had verkocht en mogelijk al vanaf het moment van zijn vrijlating vorig jaar december. Zij kwam daarom tot twee jaar cel en het inleveren van 14.000 gulden aan verdiensten. De ad vocaat van de verdachte hield het op twee maanden dealen en vroeg om dienstverlening en 8000 gulden. De rechtbank doet 1 december uitspraak. overvaller de medewerkster het zwijgen op. Toen hij ver volgens niet wist waar hij de buit kon vinden, belde de overvaller een vriend, die even later zelf langskwam. Was de vriend dezelfde man die gisteren voor de rechter stond? Zelf ontkende de ver dachte dit bij hoog en bij laag. Ja, de man die te hulp schoot had zijn mobiele telefoon bij zich, maar ja: hij leende zijn telefoon nou eenmaal geregeld uit. Ook de andere verdachte ontkende dat de Rotterdam mer iets met de zaak van doen had. Hij zou de telefoon heb ben geleend en die vervolgens aan een derde persoon hebben gegeven die toevallig dezelfde voornaam had als de Rotter dammer. Het telefoongesprek dat tij dens de overval was gevoerd, was door justitie opgenomen. De man die gisteren voor de overval terecht stond, werd door justitie eigenlijk verdacht van drugshandel en daardoor werd op het moment van de overval al meer dan een maand zijn telefoon afgeluis terd. De stem van één van de personen op de opname werd door meerdere mensen her kend als de stem van de ver dachte, maar anderen - onder wie de medewerkster van de coffeeshop - dachten daar weer anders over. Voor de ad vocaat van de Rotterdammer was dat aanleiding om het vi tale bewijsstuk tijdens de zit ting nog maar eens af te draair en. Klonk dat als zijn cliënt? De raadsman vond in elk geval van niet. De officier van justitie vond dat ze kon bewijzen dat de ver dachte medepleger was van de gewapende overval en eiste tweeënhalf jaar cel plus een half jaar voorwaardelijk. De advocaat vond het bewijs 'flin terdun' en vroeg om onmid dellijke vrijlating van de ver dachte. Over dat verzoek hoefde de rechtbank niet lang na te den ken. Binnen een halve minuut kwamen de drie rechters tot het oordeel dat de Rotterdam mer in elk geval nog tot de uit spraak op 1 december in voor lopige hechtenis moet blijven. leiden «aap rietveld Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA) houdt nadrukkelijk de mogelijkheid open dat hij, als hij na maart 1998 weer wethou der wordt, de periode niet af maakt. Hém zal de politiek niet kunnen verwijten dat hij er zo maar tussenuit knijpt. „Ik pro beer altijd zo duidelijk mogelijk te zijn." Aan de andere kant sluit de PvdA'er niet uit dat hij als wet houder ook tussen 1998 en 2002 gewoon op zijn stoel blijft zit ten. „Want ik vind dit wel'zo'n leuke en enerverende baan." Van Rij is met een staat van dienst van acht jaar de langst zittende Leidse wethouder. Van de vijf wethouders die in 1994 met hem achter de collegetafel zaten, is straks aan het einde van de periode alleen Jan Lau rier van GroenLinks nog over. In februari vertrekt D66'er Pex Langenberg. Zijn vertrek kwam zelfs voor zijn partijgeno ten als een volslagen verrassing. Zo zal het bij Van Rij niet gaan. „Ik heb het al gezegd: ik hou de mogelijkheid open. Ik wil niet Tjeerd van Rij: „Ik vind het een leuke e uitsluiten dat ik de volgende pe riode tussentijds vertrek", zegt Van Rij. „Je weet nooit hoe lang mensen dit volhouden. Je moet het ook niet eeuwig blijven doen. D'r zijn meer dingen in het leven dan alleen het wet houderschap." Maar zijn beoogde opvolger Ron Hillebrand moet zich ook maar niet te zeer koesteren in de gedachte, dat Van Rij na nog eens twee jaar wethouderschap wel vertrokken is. „Ik heb het niet voor niets zo voorzichtig geformuleerd. Misschien maak ik de volgende periode ook wel af." Reclamecampagne NS valt slecht leiden eric-jan berendsen Leiden, stad van vluchtelingen. Lei den Museumstacl. Sleutelstad. Lei den heeft 't. Niets lijkt op Leiden. Geen gelegenheid laat het gemeen tebestuur onbenut om zijn stad met fraaie teksten de hemel in te prijzen. Ook de Rijksuniversiteit Leiden laat zich niet onbetuigd. Om potentiële studenten naar de voorlichtingsda gen te lokken is een mooie slogan bedacht: 'De enige trip die echt geestverruimend werkt.' Daar is tenminste over nagedacht, bravo. Nu hebben de Nederlandse Spoor wegen ook een duit in het zakje ge daan. In de nieuwste reclamecam pagne van de vervoersmaatschap pij wordt Leiden afgetekend als corpsballenstad. Foei. De NS maken op dit moment recla me om de voordeel-urenkaart te promoten. Via posters in abri's en mupi's worden telkens de namen van twee steden onder elkaar gezet met daarbij de retourprijs tussen die twee plaatsen met en zonder voordeel-urenkaart. De verschillen de steden worden met een speci fiek symbool aangeduid. Een paar voorbeelden: Hilversum-Emmen (een matras en een hunebed). Tiel- Zandvoort (een paar kersen en een bikini)Leeuwarden-Maastricht (een koe en een vlaai), Heeren- veen-Nijmegen (een paar schaat sen en twee voeten met blaren). Ook Leiden komt aan de beurt en wel in combinatie met Zeist. Zeist, waar de burelen van de KNVB zijn gevestigd, krijgt een voetbal mee en het symbool voor Leiden is een corpsbal. Een soort Hansje Wiegel junior, kortgeknipt, compleet met sigaar en fondsbrilletje. NS, wat maken jullie ons nu?! Willen jullie nu ook nog de laatste Leidenaars uit de trein jagen? Dit moet een misverstand zijn, want de directeur van het Amsterdamse reclamebu reau PPGH/JWT, verant woordelijk voor de cam pagne rond de voordeel- urenkaart, is Harry Kramp, woonachtig in Warmond maar een geboren en getogen Leidenaar. Misverstand? Vergeet het maar. „Een prachtige serie reclamespos ters, mooie prenten", vindt Kramp. „Een ludieke actie die je niet te zwaar moet opnemen. Natuurlijk is Leiden meer dan corpsballen, maar deze campagne moet iets losmaken bij de mensen." In dat laatste is PPGH/JWT in elk geval glansrijk geslaagd. Tjeerd Scheffer, de directeur van Leiden Promotie/VW is 'niet blij' met de NS-poster over Leiden. „Corpsbal len zijn een uitstervend ras. Hele maal verdwijnen uit het straatbeeld zullen ze wel niet, maar Minerva nen zijn zeker niet bepalend voor Leiden. Jammer dat de bedenker van die reclame-actie met zoiets komt. Jammer ook voor de mensen van Leiden Promotie die hard wer ken om het imago van de stad te verbeteren. Het is triest dat de NS op deze manier campagne voeren. Scheffer kent Harry Kramp van het reclamebureau PPGH/JWT overi gens persoonlijk. „Ik zou wel eens met hem rond de tafel willen zitten om hierover te praten. Misschien zit hij al te lang in het reclamevak en is hij te lang uit Leiden weg om nog feeling met de stad te hebben. Ik weet dat hij in Warmond woont en dan mag je toch verwachten dat hij regelmatig in Leiden komt en weet dat die vergelijking met corps ballen "nergens op slaat." In dat laatste heeft Scheffer volko men gelijk, laat Kramp weten. „Maar Hilversum hebben we verge leken met een matras en die stad biedt natuurlijk meer dan het Gooi- se matras. Nijmegen is meer dan de De Noordwijkse Northgo- scholengemeenschap heeft tij dens het jaarlijkse handbal- toernooi voor middelbare scholen in drie van de vijf ca tegorieën de eerste prijs be haald. Northgo won bij de jon gens brugklassen en de jon gens afdelingen II en III. Het Rijnlands Lyceum Sassenheim was eerste bij de meisjes brug klassen en Visser 't Hooft won bij de meisjes afdeling II. Aan het toernooi in de Leidse Groenoordhallen deden 33 teams van lien scholen mee. leiden caroline van overbeeke De universiteitsraad (UR) 'nieu we stijl', die niet meer mag meebeslissen maar wel mag ad viseren over het beleid van de universiteit, heeft zijn draai nog niet gevonden. Tijdens de ver gadering gisteravond, zónder het college van bestuur, gingen stemmen, op een commissie in het leven te roepen 'om de nieuwe raad te begeleiden'. De nieuwe commissie die schert send de naam 'slachtofferhulp' kreeg toebedeeld, moet proble men in haar eigen werkwijze signaleren en aan de orde stel len. Een meerderheid van de UR vond dit een goed plan, 'omdat nog veel onduidelijk is en ook de communicatie met het colle ge van bestuur niet optimaal verloopt'. Een aantal UR-leden beklaagde zich over de vergade ring op 27 oktober toen rector W.A. Wagenaar de raad onver wachts meedeelde dat het colle ge van bestuur ook volgend jaar de norm voor het studieadvies op 21 punten wil handhaven. Sommigen ervoeren dat als 'een overval' waarop ze niet hadden kunnen reageren. „Er werd ons niet om advies of instemming gevraagd", aldus student H. Suidman. Hij vindt de beweegredenen van het col lege 'onduidelijk' en kan het daardoor niet goed verwoorden naar de rest van de universitaire gemeenschap. „Het gevaar is dat een ongenuanceerd beeld ontstaat van het onderwijsbe leid van de universiteit." Het college was gisteravond niet aanwezig. Verkeerde naam in bijschrift leiden In het fotobijschrift bij het artikel over kinderdagverblijf Babydro- me dat vrijdag in de krant stond, is een fout geslopen. Niet directri ce Hetty van Amerongen maar bedrijfsleidster Maria de Bont was op de foto afgebeeld. livia een onderwijsprogramma opzetten voor jonge mijnwer- kertjes. In Cartagena in Chili trekt de hulporganisatie zich het lot aan van kinderen in een achterstandswijk in die stad. Terre des Hommes wil in die wijk een kleuterschool bouwen. Door de verkoop van huis houdelijke artikelen, kunst en curiosa aan de Burgsteeg 10 brengen de vrijwilligers geld bij elkaar voor deze projecten. De Leidse afdeling van de hulp organisatie Terre des Hommes steunt twee projecten voor kin deren irr Zuid-Amerika. Door de verkoop van tweedehands goe deren in haar winkel aan de Burgsteeg hoopt Terre des Hommes 32.000 gulden bij el kaar te krijgen. Met dit geld wil de Leidse af deling in de plaats Potosi in Bo- Vierdaagse. Hetzelfde geldt voor Leiden en corpsballen. We hebben bewust voor kleine vergrovinkjes gekozen bij het plakken van etiket ten op een stad." Over het resultaat is Kramp bijzon der tevreden. „Het ronde hoofd van de corpsbal sluit uitstekend aan bij de vorm van de voetbal die Zeist symboliseert. Grappig toch. We hebben voor Amsterdam wel eens een rood lampje gebruikt. Nou, die stad heeft natuurlijk veel meer dan alleen maar de Wallen." Euroline computer 'Mini tower met 200W voeding en CF. goedkeuring. 'Windows 95 op .1) Rom inclusief handboek.'Motherboard 512 KB. 'Processor IBM/Cyrix M2 200 Mhz MMX. *16 Mb Edo ram. 'HDD 2,1 GB. *1 Dl 1,44 Mb. *16 MAX CD-Rom. 'VGA I MB. 'Soundkaart 16 bit. 'Windows 95 toetsenbord. 'PS/2 muis. *14 inch SVGA monitor. *50 Watt speakerset. 'Kant en klaar geïnstalleerd. 'Garantie 1 jaar on site (d.w.z. thuis) op de hardware. 'I jaar telefonische helpdesk (ma t/r teger

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13