Ruim vier ton nodig voor opknappen kerk Rabbijn Bonder spiegelt 'droomwereld van rijkdom' v< Kerk Samenleving Geen sprake van evaluatie parkeerbeleid DINSDAG 18 NOVEMBER 1997 redactie dick van der pla! Lezing: de Heer en zijn slaven leiden» De derde lezing in de reeks 'Discipelschap' in de Streek school aan het Lammenschanspark 1 in Leiden heeft komende vrijdag (21 november) als titel 'De Heer en zijn slaven'. Het on derwerp wordt toegelicht door prof. dr. W.J. Ouweneel. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. De reeks wordt op 12 de cember afgesloten met 'De koning en de koningen'. Pleidooi voor kwijtschelding schulden Vaticaanstad De vooraanstaande Hondurese aartsbisschop Os car Rodriguez Maradiaga heeft gisteren gepleit voor kwijtschel ding van de schulden van de armste Derde Wereldlanden. Dat gebeurde op de eerste dag van de gezamenlijke synode van Noord-, Midden- en Zuid-Amerikaanse bisschoppen in het Vati- caan. ,,Wij hopen dat in het jaar 2000 de arme landen groten deels bevrijd zijn van de enorme schuldenlast", zei Rodriguez Maradiaga, die voorzitter van de Latijns-Amerikaanse bisschop penconferentie is. ,,Maar het schuldenprobleem is niet opgelost zolang er nog zoveel corruptie is", voegde hij eraan toe. Predikant verdacht van doodslag braunschweig» De 57-jarige lutherse predikant Klaus Geyer uit Beienrode in Nedersaksen moet terechtstaan op verdenking van doodslag op zijn echtgenote. Volgens officier van justitie Ec- kehard Niestroj, die dit gisteren in Braunschweig bekendmaakte, was er sprake van „ernstige relatieproblemen". De politie arres teerde Geyer eind juli nadat zijn 53-jarige vrouw Veronika Geyer-Iwand met een ingeslagen schedel in een bos bij Braun schweig was aangetroffen. Sindsdien zit de predikant in voorar rest. Hij ontkent elke schuld. Geyer is voorzitter geweest van de Aktion Sühnezeichen/Friedensdienste, die in de jaren '80 het kerkelijk verzet tegen de kernwapens leidde. ans SI Herdenking 25 jaar Bloemenhove heemstede De Stichting 'Schreeuw om Leven' van de voormali ge EO-directeur L. Dorenbos (derde van rechts met echtgenote aan zijn zijde) hield gistermorgen voor de deur van de Heem- steedse abortuskliniek Bloemenhove een korte gebedsdienst. De kliniek bestaat dit jaar 25 jaar. Dorenbos voerde zelf het woord. „Ter nagedachtenis aan de 162.000 kinderen die hier de afgelo pen jaren ter dood zijn gebracht", zei hij. FOTO HANS VAN WEEL Her\>ormd Koudekerk voert actie voor monumentaal godshuis Ruim 430.000 gulden. Dat bedrag is nodig voor het groot onderhoud aan de toren, en buitenkant en het binnenwerk van de hervormde kerk in Koudekerk aan den Rijn. Ook het orgel van het godshuis moet onder handen worden genomen. Een deel van de kosten krijgt de kerkvoogdij terug terug van de rijksoverheid of van andere subsidiegevers. Het 'gat' dat resteert - hoe groot dat is, is nog niet bekend - moet worden gedicht door het houden van diverse acties. koudekerk aan den rijn De kerk - die is gesticht in 1370 - is dringend aan een opknap beurt toe. Vooral aan de toren moet veel worden gedaan. De Koudekerker D. Engel, die is be last met technische zaken rond de restauratie: „Het voegwerk is niet best, er moeten ladderha- ken worden bevestigd en het ijzerwerk is slecht. Dat geldt ook voor de klokkenstoel. Ook het houtwerk is flink verrot en voor een deel aangetast door de knaagkever." Voor dat deel van de werk zaamheden dat wordt gerekend tot het 'groot onderhoud' - het gaat in totaal om ruim 300.000 gulden - springt Monumenten zorg bij. „Dat bedrag wordt in tien jaar uitgekeerd", vertelt D. Brouwer de Koning, die zich binnen de restauratiecommissie bezighoudt met de financiële zaken. „Maximaal is dat 30.000 gulden per jaar. Als we dus ge luk hebben krijgen we het com plete bedrag uitgekeerd. Maar de onderhandelingen lopen nog." Dat het geld in fasen bin nenkomt, betekent overigens ook dat het onderhoud in stap pen moet worden uitgevoerd. Brouwer de Koning: „Een der gelijk groot bedrag voorfinan cieren is voor ons niet moge lijk." Voor de kerkelijke gemeente is het een strop dat de toren van het monumentale gebouw geen eigendom is van de burgerlijke gemeente (in dit geval Rijnwou- de). In veel andere plaatsen is dat wel het geval. „Dat dateert nog uit het verleden", vertelt Brouwer de Koning. „De toren werd gebruikt als uitkijkpost als er een aanval dreigde. Waarom de toren in Koudekerk geen ei gendom meer is van de burger lijke gemeente, weet ik niet. Maar het scheelt ons wel een behoorlijk bedrag. Een aanmerkelijke kostenpost vormt ook het opknappen van het orgel. Dat instrument is sinds 1927 in het bezit van de hervormde gemeente. Daarvoor werd het gebruikt in Pernis. „Het orgel is in de loop van de tijd nogal veranderd. Daarbij is het karakter van bouwer Knip- scheer voor een groot gedeelte verloren gegaan. Er is nog onge veer 25 procent van over. We hadden kunnen kiezen voor een algehele restauratie, waarbij het orgel in de oude staat zou wor den teruggebracht. Dat kostte maar liefst 300.000 gulden. Dat is overwogen door de kerkvoog dij, maar we vonden het toch teveel geld. Vervolgens is geko zen voor groot onderhoud. Het hoofdwerk wordt schoonge maakt, evenals de windladen en het pijpwerk. Ook wordt het toetsenmechanisme van het onder- en bovenwerk op elkaar afgestemd. Onder is het nu te zwaar en boven te licht", vertelt president-kerkvoogd Ineke Cnossen. „Dat is niet fijn spelen voor organisten.". Het is de bedoeling dat de fir ma Elbertse uit Soest in de loop van volgend jaar met het instru ment aan de slag gaat. Die werkzaamheden gaan ongeveer drie maanden duren en kosten ruim 50.000 gulden. Gevoegd bij de drie ton voor het groot onderhoud aan de buitenzijde van de kerk en het bedrag van 50.000 gulden dat voor het her stel van het interieur is begroot, komt het totaal op ruim 400.000 gulden. Een voorzichtige schatting leert dat de kerkelijke gemeente hiervan zelf zo'n 200.000 gulden moet opbrengen. „Dat gebeurt door middel van diverse acties. Ook krijgen de gemeenteleden een brief waarin wordt gevraagd om een bijdrage", merkt Cnos sen op. „Verder promoten we de fiscale mogelijkheden die er zijn om ons te steunen en wordt overwogen een kerkeveiling op poten te zetten. Ook willen we het plaatselijke bedrijfsleven be naderen. Als in 1370 onze kerk niet gesticht was, zou er ook nooit een bedrijfsleven in Kou dekerk geweest. Dat moet best wat waard zijn." leiden anp Spontaan en zonder enig eigenbelang een ander goed en recht doen, levert behalve in het dage lijks leven ook in het zakendoen de grootste rijk dom op. „Het is een oude droom, maar ooit zul len mensen op dit niveau functioneren", zei de Braziliaanse rabbijn Nilton Bonder maandag in de synagoge van Leiden. Bonder, die geregeld bij multinationals lezin gen houdt over spiritualiteit in management, ver blijft enkele dagen in Nederland vanwege de ver schijning van zijn boek 'De kabbala van geld', dat gaat over zakendoen en economie volgens de joodse traditie. Bonder wil laten zien dat deze eeuwennoude traditie wel degelijk iets heeft te zeggen over praktische zaken zoals geld. Aan de hand van de mystieke leer van de kab bala en inzichten van rabbijnen moet de lezer ontdekken welke waarde hij aan geld hecht. „Geld op zich is niet goed of slecht, maar de ma nier waarop we geld gebruiken, bepaalt of we de wereld veranderen in een hel of een paradijs", zei Bonder. Zo mag het legitieme streven naar rijk dom en overvloed volgens hem nooit ten koste van anderen gaan. Tzedaka, het joodse begrip voor 'het toepassen van gerechtigheid', is de beste investering in de samenleving die een mens of zakenman kan doen. Het moet dan wel spontaan en oprecht ge beuren, vanuit het besef dat de ander een afspie geling van God is. Het is volgens Bonder een nog onvervulde droom dat mensen belangeloos in de wereld investeren en dingen doen zon de rug te verwachten. Maar die droom heid worden, aldus de rabbijn. Volgens de kabbala bestaat de werké verschillende lagen. Alles, dus ook geld ilf materiële, emotionele, intellectuele en dimensie. „De kwaliteit van het level t van het evenwicht tussen de vier la p vaak is de balans zoek. Een 'workaho doorgaans in het geld, maar kan emol zijn omdat zijn gezinsleven belabberdi Leidsch Dagblad ANN01897 Donderdag 18 November ADVERTENTIËN Voorhanden: eene groote sorteering Engelsche Vilthoeden, in den prijs van 2.90. M. Cahen, Breestraat 86. Een nette Waschvrouw, vraagt nog eenige wasschen nat, droog, of geheel opgemaakt thuis, liefst nat. Voor nette behan deling der wasch wordt ingestaan. M. van Dijk, Van der Helm kade No. 8. Soepkokerij. Diakenen der Ned.-Herv. Gemeente te Leiden berichten, dat van af heden de Kaarten en Bons der Soepkoke rij verkrijgbaar zijn aan het Huiszittenhuis op den Ouden Rijn. Doorlopende Kaarten a 2.25, Maandkaarten a 0.60, en de bons bij minstens 12 stuks te gelijk voor 7 Cents per stuk, en dat de kokerij aanvangt op Woensdag 8 December a.s. Namens Diakenen voornoemd, P. Fontein Jr., Voorzitter. Aangeboden aan Protestantsche Ouders: een lief Kind om tot zich te nemen. Oud bijna 2 jaar. Brieven Bur. v.d. BI. No. 519. Opruiming Meubelen. Tot spotprijzen worden verkocht: 1ste en 2de hands kasten, Buffetjes, Bonheur Sopha, Stoelen en dito canapé met trijp, Latafels, Chiffomère, 2 hoekstoelen met springveeren kussens. Inruilingen reparatie. Oude Rijn 22. ANNO 1972 zaterdag 18 november LEIDEN De 70-jarige vereniging ,,0ud Leiden" heeft gister middag voor sinterklaas gespeeld. Het bestuur legde niet, zoals tegenwoordig vaak gebeurt, eisen bij burgemeester en wethou ders op tafel, maar gaf geschenken. Het was een voor het colle ge wel toepasselijk cadeau: een legpuzzel van duizend stukjes. Burgemeester Vis vergeleek het met de dagelijkse bestuurspuz- zel, waarbij ook wordt geprobeerd een mooi geheel te krijgen en geen stukje te vergeten... Het is een puzzel van een historisch uit de stad verdwenen beeld: het Amsterdamse Veerhuis aan de Oude Rijn, een afbeelding van het tegeltableau met de ze voorstelling in de Lakenhal. Behalve de puzzel heeft ,,0ud Leiden" het „Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken 1972" het licht doen zien. Aardige geste van de vereniging: ze bood aan de Leidse bejaardentehui zen een legpuzzel aan. LISSE Datsun, het ook in ons land snel groeiende Japanse merk, is thans aan de zuidrand van Lisse volop bezig aan nieuwbouw. De voormalige bollenschuur aan de Wilhelmina- laan in Sassenheim isveel, zeer veel te klein geworden. In Lis- se heeft Datsun nu in de Zemelpolder een terrein van 100.000 vierkante meter. In oktober is men begonnen met de bebou wing van tweederde gedeelte. De rest wordt voor later bewaard. Het terrein wordt ontsloten door een toegangsweg, compleet met brug. Een vijverpartij van 4.000 vierkante meter maakt ook deel uit van de waterhuishouding. Het geheel wordt omge ven door een groenstrook van ongeveer 10 meter breed. Dat, om het beeld van de omgeving niet teveel geweld aan te doen. Het geheel moet eind volgende zomer gereed zijn. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden De onlangs door de gemeente naar buiten gebrachte Evalua tienota parkeren heeft al veel pennen en tongen in beweging gebracht. Met name het uitbrei den van het parkeerrestrictiege- bied roept, niet ten onrechte, bij velen vragen op. Maar daarmee wordt aan een ander belangrijk aspect van de nota voorbijge gaan. Namelijk: is er wel sprake van een evaluatie? Naar mijn mening niet. Een echte evaluatie is gericht op de vraag of het gevoerde beleid heeft geleid tot het gewenste beleidsresultaat. In dat opzicht zwijgt de evaluatienota echter in alle talen en gaat met een grote boog om de problematiek heen. Met het parkeerbeleid zou de bereikbaarheid van de binnen stad verbeterd moeten worden, zou de economische functie versterkt en de aantrekkelijk heid van het klimaat vergroot moeten worden. Daar treffen we in de nota echter niets over aan. Materiaal daarover is in middels toch wel voorhanden. Uit gemeentelijk onderzoek blijkt dat inmiddels meer dan de helft van de Leidenaars de parkeerproblematiek het groot ste probleem vindt. Dat percen tage is de laatste jaren omhoog gegaan. Met stip op de lijst van problemen staan voor de Leide- naren de bereikbaarheid van de binnenstad. Niet onbegrijpelijk. Er is een groot aantal parkeer plaatsen in de binnenstad opge heven. Op de Oude Rijn, op de Apothekersdijk, rond de Bees tenmarkt. De verkeersafwikke ling binnenstad is er met de tunnel onder het Stationsplein en het afsluiten van de noord- zuidroute via de Beestenmarkt ook niet beter op geworden. De Hooigracht staat steeds vaker vast. Een echte eveluatienota zou aan die ontwikkelingen aandacht moeten besteden en deze moeten analyseren. Maar helaas wordt met geen woord over deze aspecten gerept. Ook over het economisch func tioneren van de binnenstad is inmiddels wel het een en ander bekend. De effecten rond de Beestenmarkt zijn overal breed uitgemeten. De relatieve terug Uit gemeentelijk onderzoek blijkt dat inmiddels meer dan de helft van de Leidenaars de parkeerproblematiek het grootste probleem vindt. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS gang van de Leidse binnenstad t.o.v. andere winkelcentra is in meerdere onderzoeken aange toond en de relatie met de slechte bereikbaarheid wordt daarbij steeds gelegd. Ook daar op zou de evaluatie in moeten gaan, maar ook daaraan wil het college zich kennelijk niet bran den. Welke effecten heeft het par keerbeleid op de culturele func tie van de binnenstad? Op de verhuurbaarheid van de Stads gehoorzaal. op het gebruik van de Pieterskerk, de Hooglandse- kerk, de bibliotheek e.d.? Geen woord daarover, terwijl het in het parkeerbeleid toch juist ook zou moeten gaan om de aan trekkelijkheid van deze functies. De binnenstad zou aantrekkelij ker moeten worden. Daar zijn we het over eens. Het onder zoek van het Leidsch Dagblad naar de opvattingen over de Beestenmarkt toont aan dat de meerderheid dat plan niet aan trekkelijk vindt. Aan de leeg stand in de winkelbranche en het teruglopen van de huurprij zen in diverse straten, is ook al af te lezen dat het met de aan trekkelijkheid van de binnen stad niet de goede kant uitgaat. Bedrijven hebben de neiging uit te wijken naar plaatsen waar de bereikbaarheid beter is. Neem bijvoorbeeld lijstenmakerij Blijenberg, die van de Bree straat naar Leiderdorp is ver huisd. De winkel die hij heeft achtergelaten staat nog steeds leeg. Ook al is die plek in de ogen van de gemeente de meest fantastische die je kunt beden ken. Waarom komt Sleutelhof niet van de grond? Zou het wel licht toch iets met de parkeersi tuatie van doen kunnen heb ben? Een ander punt waarin de eva luatienota tekort schiet, is dat het cijfermatig een momentsi tuatie beschrijft, de parkeersitu atie op slechts twee dagen is vastgelegd. Statistisch mag daar geen enkele conclusie aan wor den verbonden. Daarvoor kun nen toevallige omstandigheden het beeld teveel hebben beïn vloed. Het zou toch zinvol zijn een beeld te schetsen van de ontwikkeling van de parkeer druk over de jaren heen. Niets daarvan. Neemt de parkeerdruk over de jaren toe en is de opvat ting van de bewoners van de stad daarop gebaseerd of neemt die juist af? Ik herinner mij dat ik wethouder Walenkamp des tijds heb horen klagen dat de Haarlemmerstraatgarage slechts een gemiddelde bezet ting had van 12%. Uit deze nota haal ik dat dat percentage in middels 21% is. Nog steeds te weinig, maar toch een aanzien lijke toename. Zijn er verwach tingen dat die trend zich voort zet? Zulke vragen zul je toch moeten beantwoorden voordat je uitspraken kunt doen over de effecten van het parkeerbeleid en de verdere ontwikkelingen daarvan. Ook zul je aandacht moeten besteden aan mogelijke gevolgen van ruimtelijke ont wikkelingen. Er is in de binnen stad een ontwikkeling gaande waarin voormalige studenten huizen steeds meer worden ver bouwd tot appartementenhui zen, voor meer kapitaalkrachti ge bewoners. Die beschikken vaak over een auto. Te verwach ten is dat het aantal vergun ninghouders daardoor zal toe nemen. Wat is de trend in het aantal uitgegeven vergunnin gen. De gemeente moet die ge gevens toch zo kunnen ophoes ten en dat soort gegevens is toch uiterst relevant voor de vraag of het aantal parkeer plaatsen straks nog toereikend zal zijn? Niets daarover in de evaluatienota. Als ik alleen al kijk naar de mogelijke ontwik kelingen in mij wijk Parcras- West, dan kunnen die ingrij pende gevolgen hebben voor de verdere toename van de par keerdruk. De Blonkpanden zul len nog worden verbouwd. Bo ven de voormalige speelgoed zaak, aan de Nieuwstraat/Burg- steeg, worden nieuwe apparte menten gerealiseerd. Het voor malige Museum voor Geologie en Mineralogie wordt leeggeg- ruimd en zal een nieuwe be stemming krijgen, met - afhan kelijk van die bestemming - een aanzienlijk effect op de parkeer druk. Maar helaas ook hier zwijgt de evaluatienota in alle talen. In het bovenstaande heb ik, dacht ik, voldoende duidelijk gemaakt dat de evaluatienota in deze vorm geen verantwoorde basis is voor de voortzetting of bijstelling van beleid. De echte evaluatie zal nog moeten plaatsvinden. Dat het college daarvoor wegkruipt is niet al leen wethouder Kruijt aan te re kenen, maar net zo goed de wethouders Van Rij en Langen- berg. Zij zijn immers mede ver antwoordelijk voor deze nota. Jaap van Meijgaarden Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, i. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adiunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk. chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek K N H Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v. ABONNEMENTE bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht verstrekken tot het automate van het abonnementsgeld, on korting per betaling. VERZENDING PERK per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP GS Voor mensen die moeilijk leze ogen hebben of blind zijn (oh leeshandicap hebben), is een sar het regionale nieuws uit het Lerf geluidscassette beschikbaar Voa 0486-486486 (Centrum voor 0. Leduur, Grave) WKÊÊÊÊÊM U I z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondetc Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf wo 13 00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 u. en 19.00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, voor par bovendien van 10 30-11 15en van 19.45-21.OOu Special Care Unit. 10 30-11 00 u., 15 00-15 30 en 19 00-19 30 u en w Kinderafdeling 10.30-12.00 en 14.00-19.OOu (ouders de gehele dag). RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 u en 18.30-19 30 u„ klasse! daarnaast ook 11 15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15 30 u en 18.30-19.30 u. (voorj 21.00u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 11 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tus 14.00 u Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19 00 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071 -5269111bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerj transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de overige afdelingen 14 15-15 00 en 18.30-19 30 u.. met uitzondering Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14 00-17 OOen 19 OO-21-OOi Infectieziektenen Interne Geneeskunde 15 00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie 15 30-16 30en 18.30-19 30u.( voor kinderen onder 12 jaar) Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20 OOu Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00 en 18 30-19 30 u Neurologie. 14.30-15.15en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 OOen 19 00-21 OOu Verloskunde. 14 15-15 OOen 18.15-19.00 u. (voorpartners en eigenh overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12