eiden Regio 9 Wijkcomité Vogelwijk wil aanpak sluipverkeer NA Leidse markt 'te duur' voor kleine handelaren ennelijk heeft de politie iets tegen motorrijders' tudenten: bibliotheek ele jaar 's avonds open iversiteit loopt tekort in I Passen en meten met paars oonplezier Colombiaan krijgt jaar cel GERECHT DAG 18 NOVEMBER 1997 ]AN PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 anranding door gemaskerde man Een 24-jarige Leidse is gisteren aangerand. Toen zij om jn uur 's ochtends naar haar werk fietste, werd zij in de manstraat beetgepakt door een voetganger. De man die een akmuts met gaten droeg, haalde de vrouw van de fiets en ibeerde haar mee te trekken. De fietster zette het op een gi en verzette zich hevig tegen haar belager. Daardoor zag ze om met haar fiets weg te komen. inrijding op Stevenshofdreef ij Een 23-jarige motorrijdster uit Katwijk is gisteren op de ivenshofdreef aangereden door een 28-jarige Noordwijkse au- i 6Xtf nobilist. Door de val kneusde de vrouw haar schouder. Vol- gp is de bestuurder kon hij niet meer op tijd remmen. TING ibied ,j( Iniversiteitsbibliohteek aan Vitte Singel moet het hele tot 22.00 uur open zijn zo- [tudenten in alle rust kun- studeren. Dat benadrukte itudenten Groepering Lei- (SGL) gisteravond tijdens /ergadering van de univer- [sraad (UR). gaat de studenten vooral de openingsuren tijdens de erperiode. ,,In de zomer jr veel studenten die ervoor in Leiden te blijven om uderen voor de hertenta- en die daarbij gretig ge bruik willen maken van de stu dieruimten in de UB, ook in de avonduren. Nu is de UB in juli op werkdagen tot 17.00 uur ge opend en in het weekeinde ge sloten, behalve zaterdagmor gen. Nu de landelijke norm en de Leidse Bindend Studiead viesnorm het persoonlijke be lang bij het halen van hertenta mens vergroten, wordt het in rust kunnen studeren tijdens de zomer steeds belangrijker." De UB hield vorig jaar een proef met een avondopenstelling in de zomermaanden. Maar een toezegging om dat voortaan elk jaar te doen, is niet gedaan. CAROLINE VAN OVERBEEKE |B8| Leidse universiteit verwacht w®"! begrotingstekort volgend erug te dringen van ruim 6 len naar 4,5 miljoen gul- meldde P. Littooy van bureau van de universiteit ravond tijdens een verga- ig van de universiteitsraad, lefinitieve begroting wordt uitgei cember aan de raad aange- n. et teruglopen van ons te- hebben we vooral te dan- aan de bezuinigingen van iculteiten. Dat is bemoedi- zei Littooy. De universi teit hoopt door bezuinigingen en reorganisaties het tekort in het jaar 2000 om te zetten in een positief resultaat. „Maar om dat te bereiken, moet nog heel wat gebeuren. Als we op deze weg doorgaan, zal dat jammer genoeg niet lukken. Daarom moeten we de komende jaren nog zo'n vijf tot vijftien procent bezuinigen." De ambtenaar verwacht dat het afstoten van universiteits panden in de binnenstad, onder meer het Kamerlingh Onnes La boratorium aan de Nieuwsteeg- /Steenschuur, ook geld in het laatje brengt. Het sluipverkeer aanpak ken en de beruchte hoek Rijnsburgerweg/Lijster- staat veiliger maken. Die twee wensen staan hoog op het verlanglijstje van het wijkcomité van de Vo gelwijk in Leiden. Vooral 's ochtends blijken veel auto mobilisten de wijk te ge bruiken om de stoplichten op de kruising Rijnsburger- weg/Wassenaarseweg te ontlopen wat tot levensge vaarlijke situaties leidt. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Om sneller op hun plek van be stemming te komen, duiken tal loze automobilisten vanaf de Rijnsburgerweg de Lijsterstraat in om via de Leeuwerikstraat en Blauwe Vogelweg de Wasse- naarseweg op te zoeken. Vorig jaar november al spraken buurtbewoners en gemeente over de verkeerssituatie in de wijk. De gemeente zegde toen toe een verslag van die vergade ring naar de buurtbewoners te sturen, maar heeft nog niets van zich laten horen. Een dodelijk ongeval op de Rijnsburgerweg op 11 april was voor het wijkco mité reden om weer in actie te komen. Een 16-jarige scholier vond die dag de dood toen hij op de fiets onder een vrachtwa gen kwam die rechtsaf sloeg van de Rijnsburgerweg de Lijster straat in. Wat betreft het wijkcomité is de maat vol. Secretaris Liesbeth Bakker klaagt over 'moeizaam overleg met de gemeente' en zou graag meer informatie van de gemeente krijgen over de aanpak van de verkeersproble Ondanks verkeersdrempels en rotondes gebruiken veel automobilisten de V verkeerslichten op de Rijnsburgerweg te ontlopen. matiek en de toekomst van de Vogelbuurt. Het wijkcomité heeft in elk geval voorgesteld de twee par keerplaatsen op de Rijnsburger weg vlak voor de hoek met de Lijsterstraat te laten verdwijnen. Hierdoor ontstaat voor automo bilisten die rechtsaf de Lijster straat inslaan een veel beter zicht op naderende (brom)fiet sers. Voor wat betreft de aanpak van het sluipverkeer voelt het wijkcomité zich gedwarsboomd door de gemeente. „Onduidelijk is nog of op het terrein van de voormalige Annakliniek wordt gebouwd", verduidelijkt Bakker. „Daarnaast weet niemand hier wat er met het Pomonagebied gaat gebeuren. Komen daar huizen ja of nee? Wij kunnen dus nu wel gaan roepen 'maak in de straten hier in de buurt eenrichtingsverkeer', maar als er nieuwe huizen worden ge bouwd, verandert de verkeerssi tuatie en zijn die maatregelen misschien weer achterhaald. Eén ding is in elk geval wél duidelijk, de huidige maatrege len helpen niets. Begin dit jaar zijn in de wijk drempels aange legd, maar die blijken dermate laag dat veel automobilisten de 'obstakels' als springplank ge bruiken. Ook de twee rotondes in de Lijsterstraat missen hun snelheidsremmende effect. Om dat veel chauffeurs de ronde perkjes links dan wel rechts passeren, ontstaan levensge vaarlijke situaties als kinderen Wie zegt dat je alleen eweg risico loopt? Deze nboot kwam er gistermid- op de Vliet maar net heel- s vanaf. Voor de binnen- pper die vanuit Marknesse, rk, onderweg was met zijn ondere vracht, was het pas- n cred; en meten om de Waddin- luisbrug bij de Haagweg te naï rleven. Uiteindelijk bereikte legentig meter paars woon- ierna twee dagen veilig de shaven: Haagweg 159. fo to henk bouwman V dat) Inbraakgolf A gr Oegstgeest wordt I J al weken geteisterd door een inbraakgolf. Om gerekend gemiddeld an derhalf per dag. Methadon A -y Alphense junks, die I nu voor methadon naar Leiden moeten, kun nen dat volgend jaar in ei gen gemeente krijgen. oversteken die niet weten welke kant de automobilisten kiezen. Inmiddels is binnen het wijk comité een werkgroep verkeer opgericht die samen met ge meente en politie de problemen nader wil bespreken. Zo snel mogelijk, als het aan Bakker ligt. Volgens H. van Zeijl van de afdeling Verkeer en Vervoer van de gemeente bestaan er geen plannen het sluipverkeer aan te pakken. „Het heeft geen priori teit, het gaat om een beperkt aantal auto's." Wel heeft hij oren naar de plannen om de twee parkeerplaatsen te laten verdwijnen op de hoek Rijns- burgerweg/Lijsterstraat. „Dat spreekt mij wel aan. Binnenkort wordt dit voorstel binnen de ge meente besproken. DEN HAAG/LEIDEN De 32-jarige Colombiaan die op 28 september in Leiden zijn 17- jarige ex-vriendin en haar nieu we vriend mishandelde en be dreigde, moet een jaar de cel in. De straf die de rechtbank in Den Haag gisteren oplegde, was gelijk aan de eis van de officier van justitie. Naast de celstraf moet de man ook nog een scha devergoeding van 1.355 gulden betalen aan zijn voormalige vriendin. De verdachte ging op de be wuste ochtend naar zijn ex, ter wijl hij nog in de veronderstel ling was dat ze een relatie had den. Toen hij het meisje met haar nieuwe vriend in bed aan trof, sloegen bij hem de stoppen door. Fietsers worden in Leiden vaak klemgereden. Om hun situatie te verbeteren, heeft de gemeente twee jaar geleden de nota 'Fietsers opstappen' vastgesteld. Vooralsnog is echter weinig veranderd. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waarmee fietsers worden geconfronteerd. Stationsplein: alle wegen leiden naar het AZL Alleen de trein lijkt in en rond het station Leiden Centraal in het juiste spoor te blijven. Althans meestal. Voor het overige krioelt alles op het Stationsplein door elkaar en is de belang rijkste regel dat er geen verkeersregels gelden. Alles wordt beter, krijg ik al jaren te horen. Voor wie en wanneer is on duidelijk. De chaos voor het station is zo groot dat plotseling een ma chinist voor me staat. Plotseling is niet helemaal het juiste woord. We hebben op deze plek afgesproken. Gelukkig heeft de man zijn trein thuisgelaten. Hij is op de fiets, zodat van schade geen sprake is. „Nog w niet", klinkt het dreigend alsof hij een volgen- J de keer wel met zijn wagons het toch al over- g volle plein zal opstormen. Ik blijk de bood- a. schap echter verkeerd te hebben begrepen. Zijn opmerkingen slaan op de risico's die hij en met hem vele duizenden als fietser in dit gebied lopen. Daar kom ik achter als ik de wis- u sel in mijn hoofd omzet en we in gedachten eindelijk op hetzelfde spoor zitten. Hij heeft wel even tijd en biedt me een rond leiding aan over het plein om me te wijzen op de gevaren waaraan fietsers hier zijn blootge steld. In eerste instantie sla ik het aanbod af. Als fietser ben ik al eens in duel gegaan met een bus. Vanaf de Rijnsburgerweg dacht ik ■V zonder verkeerslichten en met voorrang boven alle andere weggebruikers ongehinderd naar het Schuttersveld te rijden. Totdat een bus chauffeur plotseling rechtsaf sloeg naar het Stationsplein en ik bijna voor het laatst werd 'afgestempeld'. Met zo'n voorbeeld denk je recht van spreken te hebben als het gaat om de gevaren op het Stationsplein. Vergeet het maar. De fietsende machinist wordt herhaaldelijk de kant inge sneden door auto's en bussen. Hij heeft dan net het gevoel alsof hij in de botsautootjes op de kermis zit. „Het verschil is alleen dat ik op de fiets zit en zij in hun bus sen en auto's veel sterker zijn. Zodra ik ze zie afbuigen, geef ik met m'n vlakke hand een klap op de auto. Niet altijd hoor. Soms moet ik snel m'n stuur omgooien, anders heb ik geen hand meer over." Hij wijst op bordjes waarmee fietsers op het plein op een dwaalspoor worden gebracht. Bijvoorbeeld als ze vanaf het Schuttersveld komen, het Stationsplein opdraaien en daar staat aangegeven hoe ze naar Wassenaar moeten. „Je moet dan tegen de stroom in. Op de weg staan alleen maar fietsen afgedrukt die de andere kant opwijzen. Het pad is te smal om elkaar normaal te passeren. Wat gebeurt er dus? Fietsers schieten het plein op en daar komen ze opeens bussen en auto's tegen." Een ander merkwaardig voorbeeld is het bord dat je aantreft als je vanaf de Schipholweg komt en naar het Stationsplein wil voor het station. Rijd je in de richting 'AZL en station' dan eindig je na ongeveer tweehonderd meter in de fietsen stalling. Noodgedwongen moet je als fietser het busparkeer terrein op en moet je verder maar zien hoe je het redt. „Hoe je in het Academisch Ziekenhuis moet komen, is een raadsel. Zeker als je hier niet bekend bent", zo blaast de ma chinist stoom af. Voorzichtig opper ik dat voor het station alle wegen naar het AZL leiden. Gewoon een kwestie van even niet opletten. De machinist heeft nog een ander alternatief om snel in het AZL te komen, ook al beseft hij dat zelf niet. Hij ergert zich aan de taxichauffeurs die vaak midden op voet- en fietspad staan. Dus ook op de geleidelijnen voor blinden en slecht zienden. „Als je wilt oversteken, klap je zo op de taxi's. Met een collega heb ik afgesproken om voor de grap eens een donkere zonnebril op te doen en met zo'n roodwitte stok te gaan lopen. Elke taxi die we tegenkomen, krijgt dan een tik." Hoge kosten ophalen vuilnis molensteen om nek kooplui LEIDEN AAD RIETVELD Bid ijsbeerde de bode van ntongerecht aan het Ra- mid omt- dan is het lekker rus aar dit is overdreven", hij. Van de eerste twintig ihten was maar één per- komen opdagen. Publiek - nS-schoolklas uit Leiden - Extri ;hters zaten duimen te sn. Opgelucht was ieder- nstdi Den eindelijk de eerste iefstal ,e80n- ndig manoeuvrerend op in(l en kwam de 27-jarige Hil- ,t(ll uner naar voren. Hij was end. Woedend op de poli- rechter en eigenlijk de wereld. „Volgens mij dach- eagenten: we zullen die rijder even een oor aan- ,erZfi n begon hij zijn verweer, hudde zijn hoofd. Zijn bruine lokken dansten J wgustus van dit jaar was )r u trokken geraakt bij een geei Een auto keerde. Hij Bwagen niet meer ontwij- r raakte de achteruitrij- eeni Ea.ut0- toevallig aanwe- olitie stond erbij en keek tgeluk werd hem niet aangerekend. Hij was onschul dig, dat stond buiten kijf. Zijn motor werd wel aan een techni sche keuring onderworpen. Daarbij bleek dat de remmen niet in orde waren. En daarom zat hij nu bij rechter Oomen. „Ik twijfel aan de kwaliteit van de politie", betoogde de Hille- gommer. „Na het ongeluk heb ben ze m'n motor volledig uit elkaar gehaald. Die auto hebben ze met rust gelaten. Daar was zeker niets mis mee. Kennelijk heeft de politie iets tegen mo torrijders." De man beweerde verder dat zijn motor altijd in topconditie was. Dat bepaalde dingen kapot waren, kwam door het ongeluk. „Ruim tien jaar rijd ik er op. Nooit problemen gehad. Na het ongeluk had ik wel mankemen ten. Gek hè?" Kwaad keek de motorrijder naar de grond. Oogcontact met de rechter, de belichaming van het 'foute' justitiële apparaat, had ongetwijfeld tot een woede-uit barsting geleid. Morrend hoor de hij de aanklacht aan, steeds de woorden van de officier on derbrekend. „Wilt u uw mond houden. U kunt zo zeggen wat u wilt", reageerde de rechter op bepaald moment geïrriteerd. De motorrijder deed nog enkele pogingen om zijn kwaadheid in cynisme uit te drukken. „Ik word gepakt door twee onder geschikte mensen die nog geen remsporen konden vinden. Ik ben nu voor de rest van mijn le ven invalide. En dan moet ik nog betalen ook. Belachelijk." De rechter hechtte meer waarde aan de inhoud van het techni sche rapport. Hij vond de eis van officier Bos, 330 gulden boete of zes dagen hechtenis, op zijn plaats. Woest over zoveel 'onrecht' ver loor de motorrijder zijn laatste beetje zelfbeheersing. Hij strompelde weg van de bank. „Ik betaal niet! Ik ga wel zitten. Altijd gezeik in dit land", riep hij. Waarop de rechter kalm ant woordde dat hoger beroep altijd mogelijk was. „Dan doe ik dat maar", mom pelde de Hillegommer. Eenmaal op de gang baande hij zich luid vloekend en tierend een weg naar buiten. Tot in zijn geboorteplaats moet zijn klaag zang gehoord zijn. Agenda Precies een jaar geleden werd de auto van een 56-jarige Lei derdorper geflitst op de Voor- schoterweg, daar waar de maxi mumsnelheid 50 kilometer per uur is, maar waar hij maar liefst 33 kilometer te hard ging met het voertuig dat op zijn naam stond. „Maar ik was het niet. Die dag had ik een afspraak in Oegst geest. Ik kan nooit via Voor schoten gereden hebben", zei de beklaagde. Hij had zijn agen da meegenomen als bewijsstuk. „Maai- het is toch echt uw auto die op de foto staat. Heeft u uw wagen misschien uitgeleend", opperde rechter Oomen. De au to uitlenen deed de Leiderdor per vrijwel nooit. „Edelachtbare. Ik ben hier niet om honderd piek van m'n boete af te praten. Ik wil zelf ook dui delijkheid in deze zaak. Het zou de eerste keer zijn sinds de in voering van de maximumsnel heid dat ik gepakt zou zijn. Ik rijd nooit te hard." „En u weet zeker dat uw agenda klopt?", vroeg de rechter. Dat wist de man zeker. Of hij dan misschien de bewus te foto even kon bekijken. He laas zat die niet bijgevoegd in het dossier. Rechter Oomen kon niets anders doen dan de zaak aanhouden. „U krijgt van ons een nieuwe oproep. Dan kun nen we controleren of uw agen da klopt. Anders kunt u in elk geval rekenen op de boete van 395 gulden." De hoge kosten van het ophalen van vuilnis op de Leidse markt zijn een molensteen om de nek van vooral de kleine kooplui. „Lege kramen hebben we nog niet, maar we raken de kleinere handelaren kwijt. En die maken een markt juist zo leuk", zegt voorzitter C. Verplancke van de vereniging voor ambulante handel. Wethouder H. Kruijt (CDA/economische zaken) heeft de gemeenteraad beloofd met plannen te komen om de warenmarkten in Leiden finan cieel gezond te maken. Een al ternatief voor het gescheiden en dure ophalen van vuil zal on derdeel uitmaken van die plan nen. De nota over de markten verschijnt in elk geval nog voor de raadsverkiezingen in maart, zegt Kruijt. De gemeente wil dat de markten zichzelf kunnen be druipen, maar moet er al enkele jaren geld bijleggen. In 1996 was het tekort 406.000 gulden. Om dat gat voor een deel te dichten, werden de marktgel- den verhoogd. Voor dit jaar wordt gerekend op een tekort van 180.000 gulden, voor het volgend jaar op 175.000 gulden. Of die begroting wordt gehaald is uiterst onzeker, zei Kruijt vo rige week in de commissie eco nomische zaken. „Ik deel de zorgen van de raadsfracties over de ontwikkeling van de waren markten. Het gaat niet goed." Verplancke noemt de aan dacht voor de markten bij de begrotingsbehandeling inmid dels een 'jaarlijks terugkerend cabaretje'. „Wij zeggen al acht jaar dat de tarieven te hoog zijn. De kosten van de vuil-eilanden zijn met name voor de kleine kooplieden niet op te brengen. Een mannetje dat hier met hor loges en knoopjes staat heeft to taal geen vuil. Maar hij wordt wel aangeslagen voor een deel van de tonnen die de vuilver werking kost." De gemeente, wil Verplancke maar zeggen, heeft de markt te duur gemaakt. „Er zijn tekorten. En de tarieven gaan maar om hoog. Maar ja, ze kunnen wel het totale salaris van Kruijt aan ons toerekenen." Ondanks alles, vindt Ver plancke, gaat het met de zater- dagmarkt in Leiden boven ver wachting goed. „Tegen de stroom in eigenlijk, want het loopt in het hele land terug. Maar hier kun je op zaterdag nog over de hoofden lopen. En er zijn geen lege plekken. Dat ligt denk ik aan de locatie, aan de sfeer van de oude binnen stad." Verschraling treedt er wel op, vindt Verplancke die zelf met een broodkraam op de Leidse markt staat. „Ik zou er graag ook weer eens wat nieuwe branches bijhebben. Maar die krijg je niet, want de kooplui hebben de markten voor het uitkiezen. En als de ene markt drie gulden vijftig per vierkante meter kost en de andere 55 gul den is de keus snel gemaakt. Sommige branches die we altijd wel gehad hebben zijn verdwe nen. Er staat al een tijdje geen schoenverkoper meer. Kruijts bestuursmedewerker D. Toet erkent dat het met de zaterdagmarkt best goed gaat. Maar de woensdagmarkt en de wijkmarkten draaien aanzienlijk slechter. „We zijn nu aan het kijken of we de afvalverwerking goedkoper kunnen doen. Dat zou een deel van de oplossing kunnen zijn. Maar de mogelijk heden daarvoor zijn we nog in tern op een rijtje aan het zet ten." Voor een deel heeft de ge meente het financiële probleem met de markt overigens aan zichzelf te danken. Leiden heeft er bewust voor gekozen het aantal 'losse' kramen in de stad - bijvoorbeeld op de Haarlem merstraat - terug te dringen. En dat leidt tot minder inkomsten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11