m Omleiding onus voor oeterwoude Warmondse jeugd: hulpverlening 'zonde van het geld' oorschotense biljarters staan te kijk Tussen Burgerveen en Leiden. Architect: twee zalen in Cultureel Centrum Omleiding} Leiden Regio 'Halloween' Oplichter actief in Oegstgeest 'Vreemd gedrag' breekt inbrekers lelijk op Huidige fractie voert lijst Progressief Oegstgeest aan Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfalteerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de Al2. Bovendien zult u tot 15 december bij de toeritten Roelofarendsveen en Hoogmade worden omgeleid en op 21,22 en 23 november is ook de toerit Rijpwetering dag en nacht afgesloten'. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kun nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week. De werktijden, maandag lol en mei vrijdag van 20.30 tol 05.30 uur. Vrijdag lol zondag van 20.30 lol 09.00 uur. Op deze dagen zullen de loerillen lussen 19.45 en 20.30 uur worden afges Voor informatie kunt u tijdens kantooruren bellen met (071) 579 De EQ is volop in beweging. NDAG 17 NOVEMBER 1997 Aanpassingen kosten 2,5 miljoen gulden 'orschotense biljartwereld 'lopen zaterdag aardig te ezet door een delegatie lstenaars uit de Belgische gemeente Schoten. De and' tussen Voorschoten ;avo loten eindigde na 28 par- in een eclatante overwin- r°or de Belgen, die 17 par ennen. De overwinnings die Voorschoten vorige 1 /f/r|nog in het hol van de had bemachtigd, ging n 's avonds om half elf mooi weer mee terug naar Bel gië. Halverwege de strijd ston den de partijen nog in even wicht. Maar de toenemende druk deed de Voorschotenaren de das om. Naarmate de wedstrijden vor derden, werd het in café Het Wapen van Voorschoten war mer en warmer. Buiten miezer- de het, maar aan de Voorstraat hing een bijna verplichte muur van sigarettenrook waar de bil jarters doorheen moesten prik ken. De Belgen waren daar blijkbaar toch beter in getraind, getuige de uitslag. Met welklinkende namen als De Beuckelaer, Vranckx en Ser ge Leduby trokken de Belgen ten strijde. Sommige Belgische biljarters waren gesponsord, terwijl een andere met alleen nog een duim aan zijn hand zijn caramboles moest maken. Hoe wel deze interlands bedoeld zijn als vriendschappelijk en om 'el kaar nader te ontmoeten', was het tot de laatste partij toch voornamelijk de strijd die telde. Biljarters uit beide landen tuur den urenlang nagelbijtend naar het uitslagenbord en af en toe werden luidruchtige bezoekers sissend gemaand de lippen op elkaar te houden. Gelukkig ging het allemaal 'niet met het mes op de tafel' zoals voorzitter Schouten van de organiserende biljartvereni ging Het Wapen van Voorscho ten het omschreef. Gezelligheid was na afloop troef. André Ha- zes zong al snel 'Zeg maar niets meer' en 'De hoogste tijd' zodat het Nederlands verlies aan het begin van de avond al weer lichtjes was vergeten. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De grote zaal van het Cultureel Centrum in Voorschoten moet kleiner worden, (van 300 naar 210 zitplaatsen) zodat in het zelfde gebouw ruimte vrijkomt voor een tweede zaaltje met plaats voor ongeveer 75 toe schouwers. Die aanpassing op pert architect J. Lafeber na een onderzoek dat hij in opdracht van de gemeenteraad heeft uit gevoerd. Door de zaal te split sen wordt er meer tegemoet ge komen aan de eisen van de ge bruikers van het 'theater' aan de Prinses Marijkelaan. De twee zalen worden verbonden door een foyer die voor allerlei cultu rele activiteiten is te gebruiken. Doel van de studie was het kijken naar mogelijke aanpas singen om het centrum nieuw leven in te blazen. De architect moest rekening houden met de wensen die gebruikers eerder aangaven. Zo ontstonden nog wel eens conflicten als twee groepen tegelijkertijd van het Cultureel Centrum gebruik maakten. Daarnaast moet het centrum 'multi-functioneel' worden. De grote zaal gaat, in de vari ant die de architect heeft-geko zen, dienst doen als goed uitge ruste 'theaterzaal' met moge- lijkheden om er ook een film te draaien. De kleinere zaal wordt een soort huiskamer waarin so ciaal-culturele activiteiten plaatsvinden. De aanpassingen kosten ongeveer 2,5 miljoen gulden. Nieuwbouw van een cultureel centrum zou ruim vier miljoen gulden kosten. De gemeenteraad buigt zich binnenkort over de conclusies van architect Lafeber. Binnen de raad gaan stemmen op om het Cultureel Centrum elders opnieuw op te bouwen. Zo stel de de PvdA onlangs in haar ver kiezingsprogramma voor om in het dorpscentrum een groter cultuurcentrum te bouwen waarin ook ruimte is voor een bioscoop. Volgens de partij kost dit zo'n vijf miljoen gulden. De architect heeft in het rap port overigens ook nog een va riant gepresenteerd die buiten de verleende opdracht valt. Hoewel hij moest kijken naar oplossingen binnen het huidige gebouw, vonden B en W het een 'op zich aardige variant, die wij u niet willen onthouden.' In de ze variant wil Lafeber de aan trekkingskracht van het cen trum vergroten door het aan bod van de activiteiten uit te breiden, waarbij hij denkt aan de muziekschool en het creati viteitscentrum. Het gebouw van de ernaast gelegen basisschool De Vos is daarvoor uitstekend geschikt, vindt Lafeber. Het eni ge obstakel is wel dat dan voor de basisschool een-andere loca tie moet worden gevonden. hot) gstgeestse met wapen bedreigd r [GEESii Een 22-jarige vrouw uit Oegstgeest is in de nacht V mjdag op zaterdag bedreigd met een wapen, toen ze over t fietste. De vrouw ging via de Wassenaarseweg in Leiden de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest, richting studenten- leken. Voor het viaduct van de A44 dwong een man haar te pen, waarna hij haar vastpakte en met een wapen bedreig- oen de vrouw het op een gillen zette, ging de dader er van- richting Wassenaarseweg. ree vrouwen beroofd van handtas de kr rr.EESTTwee vrouwen uit Oegstgeest zijn zaterdag het ben i itoffer geworden van een tasjesroof. Een Oegstgeestse van bi ar werd 's middags omstreeks vier uur door een fietser be- n toen zij met haar snorfiets over de Terweeweg reed. Enige later overkwam een 67-jarige plaatsgenote iets vergelijk- Deze vrouw stapte van haar fiets op de Maarten Harpertsz te m| nplaan toen een fietser haar fietstas weggriste, eling de ion voor opknappen monumenten verdt erwoude krijgt 450.000 gulden extra voor het op n pen van de monumenten in het dorp. Dat heeft de proc dienst voor de Monumentenzorg bepaald. Het dorp Hetnet ^at bedrag relatief goed toebedeeld. Ter vergelij- Leiden krijgt 360.000 gulden extra en Alphen aan ini lijn ontvangt slechts een bonus van 150.000 gulden. In Leiden zijn de berichten van de Rijkdienst als een bom ingeslagen. Voor de 1124 mo numenten in die gemeente wordt de komende drie jaar wel 360.000 gulden extra vrijge maakt, maar de structurele bij drage van 1,8 miljoen gulden wordt vanaf 2003 wel eenderde minder. ,,We worden min of meer gestraft voor ons goede monumentenbeleid en de goe de staat van onze monumen ten. Leiden is blijkbaar relatief goed bij met de monumenten", volgens ambtenaar J. Vellekoop. Leiden kijkt volgens hem nog met andere gedupeerde ge meenten of het zinvol is om be zwaar aan te tekenen tegen de nieuwe verdeling. In vergelijking met Zoeter- woude komen andêre regioge meenten er slechter vanaf bij de verdeling van het rijksgeld. Voorschoten en Wassenaar krij gen de komende drie jaar niets extra voor hun monumenten. Leiderdorp mag rekenen op 78.000 gulden extra verdeeld over drie jaar, Oegstgeest op 140.000 gulden en Warmond op iets meer dan 30.000 gulden. Ook Jacobswoude (bijna 60.000 gulden), Ter Aar (27.500) en Alkemade (bijna 21.000) krijgen de komende drie jaar extra geld voor hun monumenten. In de Duin- en Bollenstreek profiteren drie gemeenten mee van deze extra rijksbijdragen. Sassenheim krijgt nog het meest met bijna 180.000 gul den, verdeeld over drie jaar. Lis- se strijkt ongeveer 78.000 gul den op en Hillegom krijgt 15.000 gulden. De andere ge meenten krijgen geen extra bij dragen. ckcli iwoude/leiden eegefwi tra bijdragen, die de pro- Zuid-Holland overigens ïoet goedkeuren, worden ild over de komende drie zijn het gevolg van een re subsidieregeling voor onumenten. Het nonumenten werd tot juni iar simpelweg verdeeld et aantal monumenten in jemeente. Sinsdien geldt staat waarin een mo ot verkeert als maatstaf, advverkelijke behoefte aan ratie van een gebouw be- of de provincie er leeh- terwoude lijkt daarom te B :ren van de slechte staat rooral, haar boerderijen, niged meente krijgt de komende undig lar jaarlijks 117.000 gulden ie van het opknappen van oude orpsd luizen en boerderijen, ;e." 25.000 gulden voor kerk- fotc wen en ruim 8.000 gulden so; nonumenten in de overige irieën. terwoude is nog niet op gte van de toegekende ;n. ,,Het zou. heel mooi het waar is. Eerst maar ifwachten of de provincie ekenning ook goedkeurt", ambtenaar. De ge ne krijgt het geld pas als er ieke bouwplannen voor treffende panden zijn in- ïd. het jaarlijkse budget voor meente in 2003 stijgt van gulden naar 150.000 gul- ook nog onbekend. „Dat n.u..Jens mh een theoretische jot ling die volgend jaar april fordt beoordeeld door de Over één ding zijn alle jongeren in Warmond het eens: er moet zo snel mogelijk een nieuw jongerencentrum komen. Een grote ruimte waar gab bers, skaters en alto's naar hartelust kunnen dansen, flipperen en poolbil jarten. „Want er is nu niets te doen in Warmond", was zaterdag de eensge zinde conclusie na een jongerenconfe- rentie in het Warmondse gemeente huis. Nuchter en pragmatisch zijn de Warmondse jongeren die op uitnodi ging van de gemeente een dagje in het raadhuis vertoeven, om mee te denken over een nieuw 'jeugd- en jongerenbe leid'. Het zou natuurlijk leuk zijn als Warmond wat meer kledingwinkels en een platenzaak had, er een paar disco theken waren, een amusementshal, een jongerencafé en een eigen zieken huis. Maar Warmond is nou eenmaal een klein dorpje, dus dat zit er gewoon niet in. En problemen, nou, die heb ben ze niet zo veel. Dus hoeft War mond ook geen eigen hulpverlening op touw te zetten. Zonde van het geld. Maar een nieuw jongerencentrum, ja, dat is wel wat voor Warmond. Want jongerensociëteit Ut Sloepie is alleen toegankelijk voor jongeren boven de 16 jaar en wordt bovendien gesloopt. Dus moet er wat anders komen. Ge woon, een ruimte waar jongeren van alle leeftijden lekker hun gang kunnen gaan. Zitten, hangen, muziek luisteren. Gezellig samen zijn. En verder willen ze een skatebaan. Zodat ze niet meer voor elk vertiertje naar Sassenheim, Noordwijk of Leiden hoeven af te rei zen. De leiders van groep 3 (13 tot en met 15 jaar) lijken het welhaast jammer te vinden dat de Warmondse jeugd zo pragmatisch is ingesteld. „Stel je hebt een probleem", probeert leidster 'Pe tra'. „Je wordt thuis in elkaar geslagen door je ouders of je wordt op school heel erg gepest. Is er dan iemand met wie je dat probleem zou kunnen be spreken?" Nee, dan is er inderdaad geen Warmondse hulpverlener die Haar staat. Maar als die er wel was, zouden de jongeren er misschien toch niet naartoe gaan. De Kindertelefoon wordt ook al niet erg serieus genomen. „Die belde ik vroeger altijd voor de grap op", zegt een meisje. „Ik denk ook niet dat je zo maar naar een wild vreemd iemand toegaat", zegt een jon gen. „En ik weet ook niet hoeveel jon geren in Warmond zoiets hebben. En als we dan zo'n hulpverlener hebben, zit 'ie straks misschien voor jandoedel in het jongerencentrum." Daar is een meisje het mee eens: „Warmond is te klein om daar iemand z'n beroep van te laten maken." Smoel De basisschoolleerlingen in groep 1 (10 tot 12 jaar) maken er een vrolijke bende van. Ze hadden eerst nog wat twijfels of het wel zo leuk zou zijn om een hele zaterdag in het gemeentehuis te zitten, maar nu ze er eenmaal zijn bevalt het best. Het is een gekakel van jewelste ,,Ik dacht dat ik de hele dag m'n smoel zou moeten houden", zegt een stoer kereltje. Op grote witte vellen aan de muur hebben ze hun wensen opgeschreven: een 'langer speelkwar tier met meer speeldingen', een 'kros- sebaan', een 'plaatenwinkel' en 'rielexe stoelen' op school. Bij de vraag wat ze in hun vrije tijd doen staat een veel heid aan onderwerpen, variërend van 'fikkie steken' en 'vechten' tot 'moeder helpen'. Groep 5 (16 tot 21 jaar), onder lei ding van burgemeester 'Ineke', heeft weer heel andere wensen. Op de ver langlijsten staan onderwerpen als 'hondenuitlaatstroken' en 'meer prul lenbakken'. Verder zijn ze het met de jongere kinderen eens: er moet een nieuw jongerencentrum komen. Ook in deze leeftijdscategorie kiezen de deelnemers voor een zakelijke aanpak: een nieuw jongerencentrum kan het best buiten de bebouwde kom staan, bij voorkeur in de Veerpolder. Het lijkt hen aardig om er drie verschillende za len in te maken, voor skaters, gabbers 'en de rest'. Want onderling kunnen ze het niet altijd even goed met elkaar vinden en ze hebben natuurlijk ieder hun eigen muziekvoorkeur. De helft van het gebouw zou ondergronds kun nen zijn. Op zo'n manier hebben an dere Warmonders zo min mogelijk last van de jongeren. Ja, toch? Een 70-jarige Oegstgeestse heeft door opdringerig gedrag van een onbekende man haar bankstel voor een aanzienlijk bedrag laten re pareren. Begin oktober kreeg de bewoonster een man aan de deur die vriendelijk vroeg of hij haar bankstel mocht controleren. Ver volgens heeft hij voor ruim 1.000 gulden reparaties aan de bank verricht. Toen de man vorige week weer langskwam en een aanbe taling van honderden guldens eiste voor een nieuwe reparatie aan een bankleuning, deed de Oegstgeestse aangifte bij de politic. De politie heeft zaterdagmor gen twee inbrekers aangehou den nadat ze door 'vreemd ge drag' waren opgemerkt bij een betaalautomaat in Zoeterwou- de-dorp. Toen de 22-jarige Lei- denaar en een 22-jarige Voor schotenaar op verzoek van de politie hun zakken leegden kwam een hoeveelheid inbre kersgereedschap tevoorschijn. Later bekenden ze een inbraak in een woning aan de Jan van Banningstraat. voorschoten De Voorschotense Mauritsgroep was zaterdag op be zoek in het Leidse Aquino College om daar 'Halloween' te vieren. Veertien lichamelijk gehandiapten uit deze scoutinggroep, in de leef tijd van 10 tot 18 jaar, werden onthaald op een dagje vol 'heksen en getover'. Het was voor de vijftiende keer dat een afvaardiging van de Mau- ritsggroep op bezoek was in het Aquino College. Sinds 1982 is er een jaarlijkse ontmoeting tussen de Voorschotense gehandicapten en een aantal Leidse docenten en leerlingen. FOTO DICK HOGEWONING De huidige raadsleden van Pro gressief Oegstgeest voeren de ontwerp-kandidatenlijst voor de komende verkiezingen aan. Guus van Eisen (43) is de be oogde lijsttrekker. Hij staat bo ven Maarten Noort (48) en Aag je Papineau (53). Van Eisen is sinds 1983 lid van de gemeenteraad in Oegst geest. Hij was eerder wethouder van onderwijs en welzijn en is sinds 1993 wethouder openbare /tLRjÜEZINGEN LvjenIeenteraae werken/ruimtelijke ordening- /verkeer. Van beroep is Van Ei sen leraar aardrijkskunde in het middelbaar onderwijs. Maarten Noort is sinds 1994 fractievoor zitter van Progressief Oegst geest. Hij is werkzaam als direc teur bij het weerbedrijf Meteo Consult en P.A. Wheather Cen tre te Londen. Papineau is sfiids vorig jaar lid van de gemeente raad. Ze is arts en sinds 1992 adviseur gezondheid bij het mi nisterie van buitenlandse zaken, afdeling ontwikkelingssamen werking. Hiervoor werkte ze als zendingsarts in Nigeria. De plaatsen vier tot en met zeven worden respectievelijk bezet door bedrijfsjurist Anton van Kempen (43), docent Ecldy Neumann ((43), pr-adviseur Daniëlla van Iterson (34) en WLTO-medewerkster Nellie Raedts (46). et Wapen van Voorschoten aan de Voorstraat was zaterdag het strijdtoneel van een 'biljartinterland' tussen Nederland en België. De biljar- t Schoten (België) wonnen van hun collega's uit Voorschoten. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9