an Rij wil ussentijds uit college Regio Jan Verbaan nieuwe prins De Hutspotten Duitse schlagers bepalen keus consument 1 Leidenaars zijn zo afstandelijk' Een frisse kijk op een nieuw product Automobilisten van de weg gehaald tg 0^- ^wee dronken automobilisten zijn gisteravond van de Ban! vëggëhaald. Over een 41-jarige Leidenaar kreeg de politie rond an r ialf twaalf de melding dat diens rijgedrag - op de Langegracht - e da! iwensen overliet. De man bleek veel meer alcohol dan toege- n en taan in zijn bloed te hebben. Zijn rijbewijs is ingenomen. Een italf uurtJe later hielden agenten op de Haagse Schouwweg een ste« iitomobilist aan die nogal slingerend reed. Ook hij had te veel edronken en kon zijn rijbewijs inleveren. fjetser breekt hand bij val iEN_» Aan een val tegen een vuilcontainer op de Witte Singel, teravond even voor half negen, heeft een 30-jarige Leidse fiet- !t H >rwaarschijnlijk een gebroken hand overgehouden. De man Des [jeonder invloed was, is ter behandeling naar het AZL gebracht, s ba; he eerd van Rij wil na de verkiezingen namens de PvdA te- 3H jkeren als wethouder, maar wil daarbij wel de moge heid openhouden om tussentijds te vertrekken. Ron llebrand wordt door de partij nu al naar voren gescho- n als de toekomstige opvolger van Van Rij. Het afde- igsbestuur heeft Hillebrand op de ontwerp-kandida- üijst voor de komende verkiezingen de plaats van lijst ikker toebedeeld. Park Roomburg krijgt speeltuin In het heringerichte park Roomburg komt een echte speeltuin. Burgemeester en wethouders hebben 175.000 gulden uitgetrokken voor het geschikt maken van het terrein. De speeltuinvereniging van de Professoren- en Burgemeester- wijk moet zelf voor de speeltoe stellen zorgen. Een aantal toe stellen kan van andere speeltui nen worden overgenomen. Voor de financiering van andere toestellen is het bestuur van de vereniging nog op zoek naar fondsen. De werkzaamheden aan park Roomburg beginnen dit najaar en worden naar verwachting in het vroege voorjaar afgerond. Daarna kunnen in het deel dat is aangewezen als speeltuin de toestellen worden geplaatst. De speeltuin, die luistert naar de naam Speelschans, krijgt een gemeentelijke toezichthouder. Achtergrondmuziek in winkels beïnvloedt koopgedrag klanten Nauwelijks hoorbaar sijpelt de muziek door de grijs- grauwe luidspreker aan het plafond van de super markt. De geconcentreerde luisteraar ontdekt het kal me melodietje van Griegs 'Morgenstimmung', de her- kenningsmuziek van Mona. In gedachte 'zwemt' de banaan van de tv-spot door de melk op zoek naar de perzik. Vanavond misschien een toetje van Mona in plaats van het huismerk? Uit Brits onderzoek is gebleken dat consumenten in een drankenhandel vaker een Franse wijn kochten als op de achtergrond een romantisch accordeonmuziek je uit het land van Marianne te horen was. Op het mo ment dat Duitse schlagers werden gedraaid gebeurde hetzelfde en koos de koper 'onbewust' voor een Zeiler Schwarze Kat of een ander Rijn/Moezelwijntje. Vol gens de wetenschappers blijkt dat specifieke stukken muziek het onderbewuste beïnvloeden en dus de keu ze deels bepalen. Als blijkt dat een gerichte muziekkeuze positieve in vloed heeft op de verkoop wil Sjors van Gulik van boekhandel De Boekelier in Leiden overschakelen op andere muziek. .Momenteel draal ik veel jazz in m'n zaak. Dat vinden mijn medewerkers en ik prettig wer ken. Het gaat hier om mijn brood. Dus meer winst dankzij muziek komt me goed uit. Maar ik moet me wel thuis voelen. Het is een afweging: hoeveel levert het me op en hoeveel werkplezier moet ik inleveren als ik andere muziek draai." Grootgrutter Albert Heijn benadrukt dat de muziek in zijn winkels niet wordt gebruikt om mensen te be ïnvloeden. Woordvoerder Pascal Smeets: „Natuurlijk hebbben we onderzoek gedaan. De mensen vinden het prettig om rumoer te horen in een winkel. We pro beren de mensen te overtuigen met onze artikelen. Geurpalen of spuitbussen-met-koekjesgeur gebruiken we niet." Directeur Juffermans van supermarkt Cl000 op het Diamantplein erkent het bèlang van muziek in zijn winkel. „We hebben een rustig muziekje opstaan in de winkel. Anders is het te stil in de zaak. Mensen moeten ontspannen winkelen bij ons. Dan nemen ze ook de üjd. Hoe langer de klanten in de winkel zijn, hoe meer ze kunnen kopen. Hoewel elke portemonnee natuur lijk een bodem heeft." „Het voordeel van achtergrondmuziek is dat we ook reclame tussendoor draaien. Elk kwartier een spotje van twintig seconden", zegt Juffermans. De eigenaar wil niet de muziek aan de klanten aanpassen. „We kennen ons publiek. Het blijkt dat onze lichte muziek word t gewaardeerd. Veel keus heeft de supermarkteigenaar niet. De zaak is onderdeel van een franchise. Alle winkels uit de ke ten hebben een contract met een Naardens bedrijf, dat kant-en-klare bandjes voor in de winkel levert. Of muziek mag worden gebruikt om het onderbe wuste te beïnvloeden is bij het ministerie van justitie niet bekend. Een soortgelijke zaak bij bioscoopfilms leidde eerder tot juridische maatregelen. Bedrijven lie ten in een film één frame met cola zien. Zo op het oog niet waarneembaar, maar onderbewust werd het be richt ontvangen. In de pauze was het dringen bij de bar. Woordvoerster Trompetter van het Naardense be drijf beweert dat haar bandjes niet het onderbewuste beïnvloeden. „Natuurlijk kunnen we wel 'It's over' van The Wonderboys draaien en daarna een spotje van Unox afspelen. Daar doen wij niet aan. We gaan langs bij een bedrijf en praten over de muziekstijl. Soms maken we tapes op maat, tailor-made bandjes. Maar ook daarin zit geen verborgen boodschap." i discussie die werd veroor- doordat de afgelopen ja- 2A i wel erg veel wethouders' 16,31 ortijdig afhaakten, heeft het 'p: stuur doen besluiten het 3oji ingenomen tussentijdse ver- 22,ff. Ivan Van Rij nu al bekend te ÜJ ken. „Er is veel commentaar w veest op het tussentijds op- 3';j ppen van wethouders", aldus 2,(( [tijvoorzitter Conny Broeyer. 'e waren daarom heel blij dat ia erd er zo eerlijk over was dat termijn wat anders wil indoen." lang dat het ruim van tevo- I pm i aangekondigde vertrek pro- men oplevert bij de college- ming of bij het functioneren wethouder is de partijvoor- Ier niet. „Je kunt niet zeggen iemand er voor spek en bo- ibij zit als hij twee of drie [blijft. Hij wil ook pas op ter- jn weg. Het is niet zo dat hij al ergens mee bezig is." 'an Rij zit al acht jaar in het en is daarmee verreweg langst zittende wethouder. In 15 nam Hillebrand voor een iode van zeveneneenhalve and de plaats van Van Rij in college in. Van Rij was toen ens ziekte tijdelijk uit de latie. ian Rij komt op de lijst, die 12 december door de leden Bnitief moet worden vastge- d, op de derde plaats te staan, achter Gerda van den Berg. Van den Berg wordt naast Van Rij en de zittende wethou der Hans Baaijens (nummer vier op de 'lijst) als kandidaat voor een wethouderszetel neer gezet. Het PvdA-bestuur was bij het opstellen van de lijst in een optimistische bui. Het bestuur rekent op twaalf zetels in -de raad en drie plaatsen in het col lege. De partij moet hef nu stel len met acht zetels en twee wet houders. Uitgaande van minimaal tien zetels keren zeven van de acht zittende PvdA'ers na de verkie zingen terug in de raad. Alleen Paul Hendriks zou afhaken, maar dat komt niet door ingrij pen van het bestuur. Hendriks heeft zelf aangegeven dat hij na de verkiezingen niet herkies baar is. De nieuwelingen bij de eerste tien zijn allemaal vrouwen. De PvdA streeft naar een gelijke verdeling tussen mannen en vrouwen, maar zit op dit mo ment met nog maar één vrouw in de fractie. Hoogste nieuwe binnenkomer is Charlotte Driessen ter Meulen, directeur van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL), op nummer vijf. Liesbeth Hes- selink (voormalig hoofd van de sector onderwijs) bekleedt de zevende plaats, terwijl PvdA-be- stuurslid Rubia Zschüschen op negen staat. De ingang van het Antonius za lencentrum is versierd met ge kleurde lampjes en een grote steek waarop de naam is afge plakt: Prins de eerste. De boodschap is duidelijk. Terwijl Leiden nog een week moet wachten op de komst van sin terklaas zijn De Hutspotten al weer druk op weg naar het car naval. Zaterdagavond komt de niéuwe Prins Carnaval uit de grote hutspot. En dus is het feest. Uit de openstaande deu ren klinkt 'En mijn tante uit Marokko, ja die komt, hiep hoi.' In echte carnavalsgebieden wordt de nieuwe prins bekend gemaakt op de elfde van de elf de, om elf uur elf. Maar op een doordeweekse dag loopt Leiden niet uit voor een dansje en een polonaise. Dus beperken de Hutspotten zich op het uur U tot een kleine ceremonie bij het beeld van Cornells Joppensz, de 'beschermheilige' van de ver eniging. De nieuwe prins moet wachten tot de eerstvolgende zaterdagavond. Maar voordat de nieuwe car- navalsvorst uit de pot kan ko men, moet eerst de oude erin terug. Om kwart over tien be klimt spreekstalmeester Willem Regeer het podium. Het vaste ritueel: de vertrekkende prins moet van zijn versierselen wor den ontdaan. Hij roept alle oqd- prinsen bij zich, terwijl boeren- blaaskapel De Maretoeters na elke tweede zin het 'alaaf!' aan heft. Regeer bedankt prins Cos- mas, die straks weer gewoon Cees Zandbergen heet, de prins bedankt Regeer. De Maretoeters Prins Verbaan de Eerste gaat - nog wat onwennig - voor in de polonaise. spelen: 'Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad...' Dan is het tijd om de vertrek kende prins te strippen. Onder tromgeroffel neemt prins Jan hem zijn cape af, prins Naturo haalt de veren van de steek, prins Antonius pakt de keten en 'onze tuinman' ontdoet de prins van zijn scepter. Daarvoor in de plaats krijgt de prins twee onderscheidingen, die hem voor de rest van zijn leven 'oud prins' maken. De oud-prins stapt in de hutspot en wordt naar buiten gereden, terwijl The Runaways 'Auf Wiedersehen' spelen. FOTO DICK HOQEWONING Een dik half uur zit de vereni ging zonder prins. Dan rijdt te gen elf uur elf de hutspol weer naar binnen, met daarin verbor gen onder een grote vlag de nieuwe prins. Oud-prins Pierre telt af: Elf, tien, negen... Bij nul gooit de nieuwe prins het doek van zich af en doet zijn best om, staand in de grote pot, op de muziek van De Maretoeters mee te deinen. Het gaat alle maal nog wat moeizaam. „Hij is een beetje zenuwachtig", fluis teren de toeschouwers met ge voel voor understatement De.47-jarige Ian Verbaan, di recteur van Videoworld en al ja ren een grote sponsor van De Hutspotten, wordt Prins Ver baan de Eerste, de 25ste carna valsprins van De Hutspotten. Hij krijgt op het podium de ver sierselen uitgereikt die bij zijn ambt horen en hij leest zijn pro clamatie voor: „Prins Verbaan staat voor u klaar Wij gaan nu beginnen aan het nieuwe jaar." 'Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad...' spelen De Maretoeters. Het publiek klapt mee. Een rondje van de prins! „Ze hebben me erin gelokt", verklaart de kersverse carnaval sprins even later. „Ze zijn al vier jaar bezig geweest om me Prins Carnaval te maken. Uiteindelijk heb ik vier weken geleden ja ge zegd." Is het dan zo moeilijk om een prins te vinden? Nee, dat is het niet, verzekert president Lo- dewijk Kallenberg. „Er zijn altijd voldoende kandidaten, maar dit is een hele goeie. Financieel ge zien, begrijp je?" De prins heeft alvast voor fe bruari een middag de Pieters kerk afgehuurd voor een geheel verzorgd carnavalsfeestje voor Leidenaars van 55 jaar en ou der. Verbaan heeft er zin in. „Met drank en broodjes enzo, geheel verzorgd. We maken het gewoon gezellig." rage Leidse verkoopt beter dan Hilversumse haitekreet Iaandag ,NDAG 17 NOVEMBER 1997 Extraatje 9Zoeterwoude krijgt van het rijk 450,000 gulden extra voor het opknappen van de monumenten in het dorp. Rijksweg 11 yt De Alphense lobby I I voor rijksweg 11 werpt vruchten af. De Tweede Kamer is om, nu minister Jorritsma nog. OM DEN «ARNO VAN 'T HOOG i25 f Leidse markt had zaterdag in kraam extra. Het betrof de Iverglimmende All-you-need- ,33; love caravan met jeep van its in bekende handelaar uit Hil- ftum: Robert ten Brink, gros- f' in liefde en relaties. De zelf was evenwel afwezig, Ij hoefde niet hoogstpersoon- i relatieleed op te lossen. De Ijs Mineurs werden waargeno- ïn door drie jonge assisten- 9,8 „we doen vandaag de har- taet, een onderdeel van de iois ovv", zegt Bas. „Mensen kun- 'n dan kort voor de camera vertellen, dat ze van ie- J!; Bnd houden bijvoorbeeld." «iol s rijdt de caravan dqor Ne- 'land en hij ziet er op toe dat "twee vrouwelijke collega's inwerk kunnen doen. „En als 2.8 5^1 er is, zorg ik ervoor dat 30 jniet wordt lastiggevallen." 29: Mariska, productie-assistent, obeert in de druilerige mie- tegen mensen over te halen iï m hartekreet in te spreken. 3jj "egaan gewoon rijden of we Hen de lokale VW, om te En waar iets te doen is. Van 1,2 U70 opnamen die we ma- komen er vier of vijf leuke li He uitzending." Ondanks de inspanningen IJ1 Bas en Mariska is de han- 'dun. De stroom nieuwsgie- 1:1 |e marktbezoekers houdt ge- fc'e afstand tot de mobiele Jimmy en Melissa verlaten de caravan: „Groetjes aan papa, sinterklaas en zwarte piet." FOTO MARK LAMERS relatietempel. De overbuur man, kaasboer Overdevest, heeft aanmerkelijk meer klan ten. „Het loopt niet storm, nor maal staan ze in de rij. De mensen zijn zo stug en afstan delijk", klaagt.Bas. „Ik hoorde dat dat kenmerkend is voor de Leidenaars." Hij schrikt van zijn openhartige gebrek' aan Veronicagevoel: „Maar het moet wel een positief stuk wor den hoor." De meeste klantjes die plaats nemen achter de camera zijn heel jong. Jimmy van den Burg en Melissa Beuker komen op getogen weer naar buiten. Jim my herhaalt zijn one-liner: „Groetjes aan papa, sinterklaas en zwarte piet." Als de kleintjes het leuk genoeg hebben ge zegd, zijn ze morgen op de te levisie te zien. Caroline Duterloo: „Als buitenstaander heb je vaak een frissere kijk op een nieuw product dan iemand die al jaren met z'n neus bovenop een ontwerp zit." FOTO HIELCO KUIPERS ge te duur wordt, blijft het on haalbaar." Duterloo heeft materiaalkun de gestudeerd in Delft. Na een loopbaan bij het onderzoeksla boratorium van Philips en de huishuidelijke producten-divi sie van het Amerikaanse Sarah Lee, acht ze de tijd rijp voor een bestaan als zelfstandige. „Ik heb er al heel lang over nagedacht. De productontwikkeling spreekt me erg aan, het creatieve, het onderzoeken of het haalbaar is. De combinatie van opleiding en bedrijfskundige ervaring, maakt dat ik de juiste expertise heb. Bovendien heb je vaak als bui tenstaander een frissere kijk op een nieuw product dan iemand die al jaren met z'n neus boven op een ontwerp zit." De ondernemerswedstrijd De Leidse Start beleeft morgen de vijfde en laatste voorronde. Drie beginnende ondernemers presenteren in het Holiday Inn hun bedrijven, waarna de jury bepaalt wie zich 'Starter van de maand' mag noemen en op 15 december mag meedoen aan de finale in de Leidse Schouwburg. Voorafgaand aan de wedstrijd worden de deelnemers in de krant voorgesteld. Vandaag Caroline Duterloo van 'Caroline Duterloo Product Innovatie' uit Leiden. Ieder product, van drinkontbijt tot scheerapparaat, kent een lange geschiedenis. De weg van briljante schets of formulering op een stuk kladpapier naar de winkel is moeizaam. Veel lumi neuze geesteskinderen sterven al op de tekentafel of belanden bij andere testproducten op de schroothoop. Volgens Caroline Duterloo (32) is dat een kostbare en tijd rovende zaak. „De productont wikkeling kent drie fasen, van idee via prototype naar de ei genlijke productie, en de kosten nemen daarbij exponentieel toe. Als je in een vroeg stadium een goed van een minder ge slaagd idee kunt onderscheiden, levert dat een enorme bespa ring op." Caroline Duterloo Product In novatie richt zich op de eerste twee fasen van de productont wikkeling. „Door bijvoorbeeld te bepalen hoe kostbaar de uit eindelijke productie wordt, of er een patent is aangevraagd, door grondig de markt te verkennen. Het ideale product kan je wel verzinnen, maar als de fabrica

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7