Washington wijst Iraks compromisvoorstel af W H ij HEMA echt lekker! Té /Mé Jeltsin houdt grote schoonmaak onder hervormers Buitenland Wdnneer gaat uw geld a, rofiteren van de beurs? Rellen na begrafenis Onderzoekers VS vinden bewijs voor psychokinese 5.'5 4.25 2? 2.» 2? 9« Laatste stalinist Chinese dissidenten eisen meer vrijlatingen Congo stapt uit Francophonie ANDAG 17 NOVEMBER 1997 lloedgcld' voor broer verpleegster aide* De broer van de in Saudi-Arabië vermoorde Australi- verpleegster Yvonne Gilford heeft 2,4 miljoen gulden edgeld' ontvangen van de Britse vrouw die wegens de moord veroordeeld. Het is de tegenprestatie voor het feit dat Frank ord heeft afgezien van zijn recht de doodstraf te eisen tegen ry. Dat kan volgens de Saudische wet in ruil voor geld. Een lere Britse verpleegster, Lucille McLaughlan, is schuldig be iden aan medeplichtigheid en tot acht jaar cel en 500 jpslagen veroordeeld. |ichelin moet betalen na klapband De Franse .bandenproducent Michelin moet 60 miljoen jjdën betalen aan een Amerikaanse vrachtwagenchauffeur die jen klapband een ongeluk kreeg. De man verloor hierbij zijn Kien. Michelin wordt nalatigheid verweten. De chauffeur reed 9 een greppel in, nadat een van de achttien banden van 1 wagen was geklapt. Volgens zijn advocaat zou de band po ls zijn geweest, waardoor water kon binnendringen, dat het ■teriaal van binnenuit verzwakte. Michelin wist volgens de ad- iat al enige tijd van het probleem. Ilizabeth denkt niet aan aftreden" De Britse koningin Elizabeth is niet van plan te breken Edëtraditie dat Britse vorsten tot hun dood regeren. Aftreden [oorhaar net zo min aan de orde als opvolging door haar jizoon William. Dit zegt een voormalig medewerker van het tetariaat van de Britse vorstin in een tv-interview met de (C, dat vanavond wordt uitgezonden. Simon Gimson was tot Je weken geleden een naaste medewerker van de privé-secre- js van de Britse vorstin. Hij zei dat hij het interview gaf met ledige toestemming van Buckingham Palace. [ijzelnemer Franse ambassade gepakt IA»_ In Bolivia is één van de Japanners gearresteerd die in 4, samen met twee landgenoten, in de Franse ambassade in JiHaag elf mensen in gijzeling nam. De drie waren leden van ■Japanse Rode Leger, een internationaal opererende terreur- bnisatie. De gepakte Japanner was niet alleen in Den Haag Jef. De VS Zoeken hem voor een aanval op een Amerikaanse lomatieke vestiging in Maleisië. Hij nam ook deel aan de ka- Tgvan een toestel van Japan Airlines in 1977. wint lokale verkiezingen Italië Centrum-links heeft gisteren de burgemeestersverkiezin- in Rome, Napels en Venetië met groot verschil gewonnen, is gebleken uit peilingen bij de uitgangen van stembureaus, centrum-linkse coalitie van premier Prodi lijkt door de uit- [belangrijke steun te hebben gekregen. Het is echter een ne- laagvoor de centrum-rechtse Vrijheidsalliantie van oud-pre- jr Berlusconi. In steden waar geen van de kandidaten 50 pro- thaalt, volgt op 30 november een tweede ronde. 'graafplaats voor computerkuikens iburg In het Duitse Hamburg is de eerste begraafplaats voor lagotchi's geopend. 'Nabestaanden' kunnen hun overleden nputerkuikentje in een jampotje laten bijzetten. De begrafe- mdernemer verlangt voor de eenvoudigste plechtigheid der- hark. Met een koud buffet, een spreker en eert orkest dat Ja- se rouwdeuntjes speelt, lopen de onkosten al snel op tot 00 mark. „Mijn tamagotchi stierf de laatste tijd elke dag. arschijnlijk een loszittend contact", aldus een kersverse 'we re' in een radioreportage. Ze besloot de knoop door te hak en haar virtuele dier het eeuwige leven te gunnen. nkse oppositie wint in Marokko an De linkse oppositie in Marokko is de grote winnaar van larlementsverkiezingen. Dit blijkt uit de'definitieve uitslagen, politieke kaart blijft verdeeld over drie grote politieke groe- i, waarbij de linkse coalitiegroep Koutla 102 van de 325 zetels laaide. De partijen in de rechtse coalitie Wifak kregen 100 ze en het centrum-rechtse blok verwierf er 97. De overige klei- jartijen bezetten de 26 resterende zetels. De opkomst was n 58,3 procent, tegen 62,7 bij de verkiezingen van juni 1993. :N dje ongaren zeggen 'ja' tegen NAVO a dapest De Hongaren hebben met een ruime meerderheid gezegd tegen het NAVO-lidmaatschap. Volgens de laatste ingen sprak ruim tachtig procent van de kiezers zich bij het eren gehouden referendum uit vóór lidmaatschap. Het Na- lale Verkiezingscentrum meldde dat de opkomst ruim 56 icent bedroeg. Daarmee is het referendurh geldig en bindend. mier Hom omschreef de volksraadpleging als 'een histori- )Ef [kans' om Hongarije in het westen te verankeren. plusten rond zigeuners in Dover In Dover zijn zaterdag leden van het extreem-rechtse ional Front slaags geraakt met een groep anti-fascisten. Het nt hield in de Engelse havenstad een manifestatie tegen de nst van zigeuners uit Tsjechië en Slowakije. De groepen gooi- iflessen en stenen naar elkaar. Tenminste één persoon raak- ewond. De oproerpolitie wist de kemphanen gescheiden te iden. In verband met de dreigende onlusten hield de politie ïdeel van de haven afgesloten. De afgelopen maanden zijn lzigeuners naar Dover getrokken. Zij beweren in Tsjechië en valdje op racistische gronden te worden vervolgd. VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. Ènooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert n en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd ir u profiteert ook van de positieve .ontwikkelingen van de beurs. Vfeïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico Wacht niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich 'iven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank. rj 8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB* BANK VSB. Daar kom je verder mee. Spanning enigszins afgenomen militaire oplossing nog niet uit beeld De Verenigde Staten zien niets in het compromisvoorstel van de Iraakse vice-premier Aziz over de mogelijke terug keer van de VN-inspectieteams met Amerikanen naar Irak. Desondanks lijkt de spanning tussen de Verenigde Naties en Irak enigszins te zijn afgenomen. Er zijn diplo matieke initiatieven, maar een militaire oplossing is nog niet helemaal uit beeld. Amerikaanse diplomaten noemen het voorstel 'onaan vaardbaar'. „Irak de keus laten van de de«lnemende landen of van het percentage Amerikanen in de VN-teams is niet accepta bel", aldus een hoge diplomaat die met de Amerikaanse minis ter Albright (buitenlandse za ken) naar het Golfgebied was gereisd. Het Iraakse voorstel is waar schijnlijk ook onaanvaardbaar BAGDAD—WASHINGTON Rtr-AFP-DPA Aziz stelde gisteren in een vraaggesprek met de Franse krant Le Figaro voor inspectie teams te vormen waarin alle le den van de Veiligheidsraad even sterk zijn vertegenwoordigd. „Als deze formule wordt geho noreerd, hebben wij geen be zwaar tegen de terugkeer van de Amerikaanse inspecteurs die we hebben uitgezet", aldus Aziz. voor de VN. Die menen, net als de VS, dat de samenstelling van de teams een VN-zaak is waar Irak zich niet mee mag bemoei en. Toch zagen waarnemers in de uitspraken van Aziz een toenaderingspoging, die wel licht perspectief biedt. Een diplomatieke oplossing voor het geschil leek gedurende het weekeinde dichterbij te zijn gekomen. Even nadat vice-pre- mier Aziz in Parijs zijn compro misvoorstel had gelanceerd, liet de Iraakse leider Saddam Hus sein weten niet uit te zijn op een confrontatie met de Vere nigde Staten. „Als het mogelijk is om via een dialoog tot een oplossing te komen, dan zou den wij daar blij mee zijn", zei de Iraakse president. Eerder in het weekeinde ga ven de Verenigde Staten er al blijk van de zaak niet op de spits te willen drijven. Na inten sief diplomatiek verkeer tussen New York, Washington en de verschillende leden van de Vei ligheidsraad is gisteravond be sloten dat Rusland alsnog gaat proberen een politiek compro mis te vinden. Washington liet gisteren we ten dat de verkenningsvluchten van de U-2-vliegtuigen, die op die dag zouden plaatshebben, pas 'in de komende dagen' zul len worden hervat. Bagdad had gedreigd de toestellen neer te halen als ze het Iraakse lucht ruim zouden binnendringen. Jeruzalem» De begrafenis van een 8-jarige Pa lestijnse jongen is gisteren in Bethlehem uit gelopen op ongeregeldheden. Zes Palestijnen, die met stenen en flessen gooiden, raakten ge wond. Ali al-Jawareesh overleed zaterdag in een ziekenhuis in Oost-Jeruzalem aan de ver wondingen die hij drie dagen eerder had opge lopen. Toen werd hij geraakt door een rubber kogel van een Israëlische soldaat tijdens on lusten in Betlehem. FOTO EP A AW AD AW AD PRINCETON. ANP zogenoemde electronic random numbers generators. Deze ma chines produceren geheel wille keurig reeksen nullen en enen. Uiteindelijk leveren deze appa raten evenveel nullen als enen. Proefpersonen werden ge vraagd te proberen of zij alleen maar met hun gedachten er voor konden zorgen dat de ma chines meer van het ene of het andere getal zouden geven. Na twaalf jaar van proeven met meer dan honderd proef personen en duizenden experi menten, vonden professor Jahn en zijn team het bewijs dat de machines met de geest zijn te manipuleren. De proefpersonen slaagden erin de cijferreeksen daadwerkelijk te beïnvloeden. De kans dat het om een toeval gaat, blijkt een op de duizend miljard. Wetenschappers zijn er, volgens eigen zeggen, in geslaagd te be wijzen dat de geest wel degelijk controle kan uitoefenen over voorwerpen. De bewijzen hier voor hebben zelfs de meest sceptische critici aan het twijfe len gebracht. De experimenten aan de uni versiteit van het Amerikaanse Princeton worden gezien als het meest overtuigende bewijs tot nu toe voor psychokinese, zo schrijft de Britse Sunday Tele graph. Tot nu toe waren de meeste 'bewijzen' gebaseerd op anekdotische gebeurtenissen en verhalen over zogenoemde pol- tergeisten of figuren als Uri Gel- ler, die met zijn geest lepels en vorken kan buigen. De tests werden gedaan met Ollie B. Bommelblik met 250 gram Amandelspeculaas /6.95 nü Marsepeinen reep 200 gram /2.50 nü 2 voor Kruidnootjes zak. 500 gram /2.75 nü Runderrookvlees 100 gram /3.75 nü Boerensnijworst 100 gram /2.25 nü 150 grom Jong belegen Goudse kaas kilo/13.- nü Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 november 1997. Zo long de voorraad strekl. Georges Marchais. GEORGES MARCHAIS 1920-1997 Hij was fout in de oor log. Hij viel de revolu tionairen af toen in 1968 de revolutie uit brak. En hij steurfde de Sovjet-invasie van Afghanistan. Maar toen hij in 1993 einde lijk aftrad als leider van een communisti sche partij was een minutenlange ovatie zijn deel. Georges Marchais, de gisteren op 77-jari- ge leeftijd overleden communist, kwam voor het eerst boven drijven in 1964. In dat jaar blies Maurice Thorez, de leider van de Franse Communis tische Partij (CPF), de laatste adem uit en was de moeizame speurtocht naar een waardige opvolger begonnen. En wie was waardiger dan Marchais? Hij had als lijfwacht jaren gewaakt over Thorez, en met zijn overige geloofsbrieven leek het ook wel goed te zitten. Zo had Marchais in Moskou de internationale kaderschool doorlopen, wat in combinatie met zijn eerdere loopbaan als metaalarbeider het perfecte curriculum vitae opleverde. Er was eigenlijk slechts één probleempje: Marchais had een groot deel van zijn ervaring als metaalarbeider in Hitiers Duits land opgedaan. Maar Marchais loste dat op door te zeggen dat hij onder dwang naar het oos ten was gegaan. De partij die Marchais erfde toen hij uiteindelijk in '72 op de hoogste stoel terecht kwam, was goed voor twintig procent van de stemmen. Toen hij in '93 de scepter aan de veel gematigder Robert Hue gaf, kon de partij op weinig meer dan een procentje of zeven rekenen. Marchais was roomser dan de paus. Hij steunde in 1980 de Russische inval in Afghanistan en twee jaar later ook de Poolse FOTO EPA PIERRE VERD Y generaal Jaruzelski toen deze de vakbond Solidariteit buiten de wet stelde. De opkomst van Mi chael Gorbatsjov beschouwde Marchais als het begin van het einde. Marchais overleefde een aan tal pogingen om hem van zijn troon te stoten, maar zijn posi tie begon onhoudbaar te wor den toen een tv-producent in 1991 een boek publiceerde over het oorlogsverleden van de communist. Volgens auteur Mosco was Marchais als vrij wil liger naar Duisland gegaan, waar hij tot aan het einde van de oorlog in de wapenindustrie had gewerkt. Marchais zag zich als tacticus in de luren gelegd door Franpois Mitterrand, de socialist die in '81 het presidentschap greep. Mitterrand nam in zijn allereer ste regering een aantal commu nisten op, waardoor hij de partij het wapen van de oppositie uit handen sloeg. Pas onder Hue. die in '93 aantrad, kon de partij aan een bescheiden comeback beginnen. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT WASHINGTON-PEKING Rtr-AFP-DPA Aangemoedigd door het vertrek van de 47-jarige mensenrech tenactivist Wei Jingsheng naar de Verenigde Staten eisen de Chinese dissidenten meer vrij latingen. In een open brief krijgt president Jiang Zemin de op roep ook andere politieke ge vangenen uit hun cellen te la ten. „De vrijlating van Wei is een belangrijke mijlpaal voor China op het gebied van de rechten van de mens, maar het is verre van genoeg", aldus dissident Qin Yongmin in een open brief aan Jiang. In zijn schrijven noemt hij 25 andere dissidenten die volgens hem ook vrij moe ten komen, onder wie de aan voerder van de studentenop stand op het Plein van de He melse Vrede, Wang Dan. De Chinese autoriteiten lieten Wei het afgelopen weekeinde 'om gezondheidsredenen' plot seling vrij. Wei vertrok direct naar de Verenigde Staten. Art sen in het Henry Ford-zieken huis in Detroit zeiden na een aantal onderzoeken dat Wei's gezondheidstoestand behoorlijk en stabiel is, al wordt hij behan deld wegens hoge bloeddruk. Wei's vrijlating volgt kort op de Chinese-Amerikaanse top in Washington waar Clinton twee weken geleden de Chinese pre sident Jiang Zemin bekritiseer de over het mensenrechtenbe- leid van Peking. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis bespraken de twee staats hoofden ook het lot van Wei. De 47-jarige ex-eleclriciën zat sinds 1979 gevangen. Hij bracht de afgelopen achttien jaar slechts enkele maanden in vrij heid door, De laatste jaren werkte hij in de zoutmijnen bij Peking. Kinshasa «afp-anp„De culturele uitwisseling tussen Frankrijk en de Demo cratische Republiek Congo moet doorgaan buiten de Fran cophonie", aldus Kabila. De Francophonie is volgens hem een verlengstuk van het Franse 'neo-kolonialisme'. De top in Hanoi is gisteren af gesloten met de benoeming van ex-VN-secretaris-generaal Bout ros-Ghali tot hoofd van de De Democratische Republiek Congo, het voormalige Zaïre, het grootste Franstalige land in het 'zwarte' Afrika ten zuiden van de Sahara, stapt uit de Francophonie. Dit heeft presi dent Kabila zaterdagavond la ten weten. De Francophonie is een samenwerkingsverband van landen die de Franse taal en cultuur een warm hart toedra gen en in de Vietnamese hoofd stad Hanoi een top hield. 'MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische economische hervormers hebben een tik om de oren gekregen die hen nog lang zal heugen. Maar liefst drie voorvechters van de vrije marktecono mie werden de afgelopen dagen door president Jeltsin ontslagen. Een vierde, vice-premier Tsjoebais, eet genade brood. Jeltsin, die zich opnieuw een grootmeester in het verdeel- en heers- spel toonde, kan Tsjoebais nog niet mis sen, maar heeft hem politiek wel een kopje kleiner gemaakt. Aanleiding voor de drastische opruiming vormt een voor Russische begrippen nauwelijks dubieuze financiële kwestie. Vijf radicale hervormers hadden zich voor een nog uit te geven boek over de geschiedenis van de privatisering in Rus land in totaal een miljoen laten betalen. Een fiks bedrag, maar in een land waar regelmatig vele miljoenen verdwijnen, niet echt schokkend. Tsjoebais reageerde dan ook laconiek, maar had buiten Jelt sin gerekend. Die was namelijk tot de conclusie gekomen dat de machtsbalans aan de top verstoord was en dat Tsjoe bais op zijn geweten had. Hij had im mers een week eerder het ontslag be werkstelligd van zijn grote rivaal, de schatrijke zakenman Boris Berezovski. Afgelopen vrijdag reageerde Jeltsin: Ka- zakov, een vertrouweling van Tsjoebais, kreeg wegens zijn aandeel in de boek-af- faire zijn ontslag. Tsjoebais merkte dat de zaak scheef zat en zei: „Ik zal elke beslissing van de pre sident aanvaarden, hoe die ook uitvalt." Zaterdag lagen er drie ontslagaanvragen op Jeltsins werktafel. Met twee ervan ging hij akkoord. En dat betekende het politieke einde van Maxim Boiko, de 38- jarige briljante Harvard-eéonoom, en de 48-jarige econoom Pjotr Mostojoi, ook al een topfunctionaris en vertrouweling van Tsjoebais. Op het aanbod voor ontslag van Tsjoe bais ging Jeltsin niet in, al maakte hij hem duidelijk dat hij juridisch weliswaar niet, maar moreel wel fout zat. Jeltsin was blijkbaar tot de conclusie ge komen dat het belang van Tsjoebais voor de goede economische zóak zwaar der telt dan de ethische kant. Een prag matische benadering nu Rusland, vooral dankzij Tsjoebais, eindelijk de weg naar economisch herstel lijkt in te slaan. In ei gen land kunnen de meeste mensen, maar in het buitenland staat zijn naam echter synoniem aan radicale verande ringen. En zonder geld van het Westen ziet het er droevig uit voor de ontluiken de economie. Op de achtergrond spelen nog enkele andere aspecten een rol. Jeltsin heeft in 1994 en 1995 voor zijn boek ook flink wat gevangen (ruim een half miljoen). In de tweede plaats staat Jeltsin in het krijt bij Tsjoebais, want hij leidde vorig jaar Jeltsin vanuit een kansloze positie naar een zege bij de presidentsverkiezingen. Daarna steeg Tsjoebais' ster snel met als hoogtepunt zijn benoeming tot eerste vice-premier en minister van financiën. De voorlopige kroon op zijn werk vorm de anderhalve week geleden het ontslag van Berezovski. De hervormers zullen tijd nodig hebben om van de klap te bekomen, De grote winnaar is, afgezien van Jeltsin, de slim me apparatsjik Tsjernomyrdin. De pre mier, die de laatste maanden overscha duwd leek door zijn twee plaatsvervan gers Tsjoebais en Nemtsov, staat stevig in zijn schoenen. Hij schrijft geen boe ken tegen geweldige honoraria en nie mand vraagt meer hoe hij in hét verle den aan zijn vermogen is gekomen. Maar wat nog veel belangrijker is, Tsjer nomyrdin ligt wegens zijn behoudende koers behoorlijk goed in de Doema. Jelt sin lijkt te hebben gekozen voor een pragmatischer omgang met de Doema, waarbij Tsjernomyrdin zijn voornaamste werktuig is. En Tsjoebais blijft, zij het ge kortwiekt, de man voor de impopulaire hervormingen en Jeltsins liberale visite kaartje voor het argwanende Westen. Massagraven gevonden in Afghanistan ISLAMABAD Rtr-ANP In het noorden van Afghanistan heeft de Oezbeekse oppositie leider generaal Dostum twintig massagraven gevonden. Daarin liggen zo'n tweeduizend solda ten van de fundamentalistische Taliban, aldus de Britse omroep BBC. De lijken zijn gevonden nabij de stad Shibarghan. Aan genomen wordt dat het om een aantal van de drieduizend Tali - ban-strijders gaat die eerder dit jaar gevangen waren genomen door de rivaliserende Oezbeek se militieleider Malik. De Taliban gingen dit voor jaar een alliantie aan met gene raal Malik tegen Dostum, die door de twee milities uit het noorden werd verdreven. Ver volgens keerde Malik zich tegen de Taliban en verjaagde hij de fundamentalistische strijders weer naar het zuiden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5