Dijkstal kraakt uitlating Bolkestein Onze Top 10 van deze week. ch Binnenland Urka-interview niet toegelaten tot proces 'Extreemrechtse dreiging niet overdrijven' O o 0 0 O 0 0 Topper van de week Apotheker en logopedist gokken op coulance Borst Gehandicapten gedupeerd door wanbestuur Bommen graven en bergen iwelddadige bankrover tiog steeds spoorloos Maak'ns wat Anders! O 1.49 7.98 2.49 2.29 99 2.89 1.69 3.28 4.99 3.75 Indag 17 november 1997 ^-patiënt ontsnapt in Nijmegen k£EN. Een tbs-patiënt van de PompekJiniek in Nijmegen is Lfentijdens een begeleid verlof ontsnapt. De man nam tij- teen wandeling de benen. Justitie vermoedt dat de patiënt, [oor zedendelicten is veroordeeld, gevlucht is naar Amster- |Vorige week vrijdag maakte een patiënt uit de tbs-kliniek tkken van een wandeling met een begeleider gebruik om de Ln te nemen. Die man zat vast voor onder meer een poging todslag. per zoekt weer woning in Rotterdam Ldam Burgemeester Peper is weer op zoek naar een wo- ijnRotterdam. De burgervader wil zich bij voorkeur met zijn WNeelie Kroes vestigen in het centrum van zijn gemeente, jj woont nu in Wassenaar. Het is een publiek geheim dat de irdamse burgemeester al geruime tijd niet meer in zijn ei- jmeente woont. Sinds zijn relatie met de voormalig WD- jter Kroes bivakeert Peper in Wassenaar. Afgelopen week tte het raadslid M. Kneepkens van de Stadspartij nog plage- ipmerkingen over de ongebruikelijke situatie. Hij stelde in iotie voor om Wassenaar te annexeren. iud Gullit gaat toeristen werven jAAC Ruud Gullit gaat toeristen werven voor Nederland. De •r/trainer/manager van de Engelse club Chelsea is daartoe een jaar ingehuurd door het Nederlands Bureaus voor Toe- e. Gullit gaat, zoals het NBT meldt, 'voor een redelijk be- via advertenties in kranten en magazines de Britten oproe- iet continentale polderland te bezoeken. Daarvoor mogen tl zijn foto als handtekening worden gebruikt. Bovendien en exclusieve 'souvenirs' als gesigneerde voetballen worden regeven. derlander komt om in Thailand irdam Een Nederlander is gisteren om het leven gekomen >n ongeluk met een minibusje in Thailand. Zijn echtgenote ledoor het ongeval gewond. De andere inzittenden bleven deerd. Dat heeft een medewerkster van de alarmcentrale licare in Amsterdam vandaag meegedeeld. Het busje met mensen raakte rtabij Huahin, een plaatsje ten zuiden van «kok, in een ravijn. De man werd uit het voertuig geslingerd irerleed ter plaatse. in mishandeld na 'aanzoek' l» Een 22-jarige man uit Breda heeft een quasi-huwelijks- oek moeten bekopen met een flink pak rammel. Hij vroeg nacht van vrijdag op zaterdag in een Bredase discotheek de grap aan een vrouw of zij met hem wilde trouwen. Toen an later de disco uitliep, bleek niet iedereen gecharmeerd le grap. De man werd opgewacht door tien mannen die tegen de grond sloegen en zwaar mishandelden. Het itoffer moest naar het ziekenhuis. Eén dader is opgepakt. ixichauffeur met wurgkoord beroofd jkerk Twee jongens hebben zaterdagavond een taxichauf- beroofd met een wurgkoord in het Noord-Hollandse nskerk. Eén van de jongens stapte in de buurt van het NS- m voor in de auto terwijl de andere achter de taxichauffeur zitten. De jongen naast hem haalde een mes tevoorschijn jongen op de achterbank trok een wurgkoord om de nek iet slachtoffer. De chauffer gaf zijn portefeuille af waarna de er lopend vandoor gingen. ard van Sinterklaas op hol Li Sinterklaas zal zich zijn intocht gistermiddag in de Bre- wijk Belcrum nog lang heugen. Eén van de paarden in het Igvan de goedheiligman werd zo onrustig, dat in allerijl een rervaren ruiter werd opgeroepen om het dier in bedwang te len. Toen deze plaats wilde nemen in het zadel trok het dier los en ging er vandoor. Pogingen om het dier te vangen, ïkten. Uiteidelijk klapte het dier tegen een auto op waarbij wee snijwonden aan zijn hoofd opliep. lA'er tegen en dubbelmandaat tsuMCDA-Europarlementariër Wim van Velzen ziet niets (zogeheten dubbelmandaat, het gelijktijdig lid zijn van :de Kamer en Europees parlement. Dat zei hij zaterdag voor Bi in een reactie op uitlatingen van De Hoop Scheffer, de fractieleider in de Tweede Kamer. Van Velzen weet uit ei- irvaring hoe moeilijk het is om het lidmaatschap van de e Kamer, die slechts een dag per week bijeenkomt, te com- en met een lidmaatschap van het europarlement. Het zo len dubbelmandaat werd eind jaren zeventig afgeschaft. De i Scheffer pleit er voor om te komen tot een betere besluit- ing. rkensvoorman Van den Brink blijft Rsum w. van den Brink blijft aan als voorzitter van de vak- varkenshouderij van LTO-Nederland. Dat heeft de alge- voorzitter G. Doorenbos van de boerenorganisatie zater- vond gezegd in het televisieprogramma NOVA. Vrijdag- idwas een deel van het LTO-bestuur in De Meern in spoed- idering bijeen om te praten over de spanningen in de vak- varkenshouderij en het functioneren van voorzitter Van hink. Die is verwikkeld in een machtsstrijd met de voorzit- 'ande boerenbonden in Brabant en Limburg. kgeningen krijgt klimaatinstituut pingen De Landbouwuniversiteit Wageningen opent bsdag een internationaal instituut voor klimaat- en biosfeer- fcrzoek. Het instituut, dat zich bezighoudt met wetenschap sonderzoek en beleidsadvisering, richt zich op onderwer- als de invloed van vegetatie op het klimaat en effecten van patverandering op bodem- en watergebruik. o'gpd g altijd spoorloze man die de Volksbank in het Bocholt heeft overvallen, utomobilist (33) dood- I. acht mensen gijzelde en auto's kaapte, lijkt de Ne- ds-Duitse grensstreek e kennen. Nederlands sprekende ijzelde bij zijn laatste ac- 1 echtpaar en hun Ford Eo bij Hamminkeln (ten van Bocholt). In Issel- jj Dinxperloo in de Ach- liet hij de vrouw een feite vrij. Met de 54- uian reed hij via binnen door de Achterhoek naar e De doodsbange 'passa- toeft in het donker een toet Winterswijk gezien. *d wordt dat de overval- Haaksbergen naar Hen gereden. Op de Oelerweg JJgelo, vlak bij de A35, "ij de man en de auto anp Algemeen Nederlands Persbureau gpd Geassocieerde pes Diensten Minister wil fors bezuinigen rijswijk «anp Een bonte stoet van belangen- organisaies is vorige week naar het .ministerie van VWS gegaan in een poging bezuinigingen ongedaan te maken. Apothekers en logopedisten hopen op een coulant gebaar van Borst van avond tijdens het vervolg van het Kamerdebat over het Jaar overzicht Zorg '98. Borst wil naast de aangekon digde honderd miljoen gulden nog eens vijftig miljoen gulden extra op de apothekerstarieven bezuinigen. Voor de apothe kersorganisatie JCNMP is dat 'onacceptabel', zegt een onthut ste KNMP-voorzitter M. Hagen- zieker. De KNMP kan vanuit de Kamer overigens weinig steun verwachten. Anders ligt dat voor de logo pedisten. De Kamer heeft grote moeite met de aangekondigde bezuiniging van tien miljoen gulden, dertien procent van logopedie-budget. Borst heeft de Kamer wel bezworen dat de bezuinigingen er niet toe mo gen leiden dat mensen die een behandeling nodig hebben, die niet kunnen krijgen. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Logopedie is het niet mogelijk om zo drastisch te bezuinigin gen zonder de toegankelijkheid in gevaar te brengen. Borst heeft de kunst-en hulp middelensector gerustgesteld nadat zij zich eerder negatief over de branche had uitgelaten. Wel houdt de sector grote moei te met de aangekondigde bezui niging van tweehonderd mil joen gulden in 1998. Apothekers worden het meest getroffen door de bezuinigingsdrift van Borst, zo ook deze apotheker in Rijs wijk. foto anp sjoerd van delden utrecht/naaldwijk gpd De reisorganisatie Het Buiten hof. die vakanties organiseert voor licht verstandelijk gehan dicapten. sluit niet uit dat er fouten zijn gemaakt in de finan ciële administratie. Het is mo gelijk dat met de declaraties van bestuursleden van de in Naald wijk zetelende stichting niet al les goed is verlopen. Dit stelde de advocaat zater dag tijdens een bijeenkomst in Utrecht. De landelijke reisorga nisatie, de grootste in het land, verkeert in crisis. Die is ont staan nadat vijf medewerkers aangifte deden van gesjoemel met reizen. Extra kosten die be taald werden door de gehandi capten, zouden ten onrechte in handen zijn gekomen van be stuur en directeur. 'Staatssecretaris Tommei is een politiek onbenul' WD-leider Bolkestein is afgelopen weekeinde zowel bin nen als buiten zijn partij fel bekritiseerd over zijn aanval op staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting. Ook zijn eigen partijgenoot Dijkstal is er niet blij mee, dat hij zaterdag in het dagblad Het Parool Tommei een 'politiek onbenul' noemde. Bolkestein doelde daarbij speciaal op Tommels betrokkenheid bij de in 1990 opgeheven VriendschapsverenigingNederland-DDR. den haag gpd-anp Bolkestein vindt dat Tommei en anderen die banden onderhiel den met dictatoriale, commu nistische regimes, of daar zelfs sympathie voor koesterden, in Nederland te mild zijn behan deld. Staatssecretaris Tommei (D66) zegt 'verbaasd' te zijn over Bolkesteins uitspraken. De bewindsman weigert ook nu nog afstand te nemen van zijn activiteiten voor de Vriend schapsvereniging Nederland- DDR. De aanstaand lijsttrekker van D66, Borst, heeft de WD-leider scherp veroordeeld om zijn jongste uitlating. Borst vergelijkt Bolkestein met de Amerikaanse senator McCarthy, die in de ja ren vijftig in de VS een ware heksenjacht ontketende tegen mensen met al den niet ver meende communistische sympathieën. Ook vice-premier Dijkstal, de nummer twee op de VVD-kandidatenlijst voor de ko mende Kamerverkiezingen, is erg ongelukkig met de uitspraak van Bolkestein. „Voor mij had dat niet gehoeven. Ik ken Tom mei als een toegewijd en vakbe- 'kwaam staatssecretaris", aldus Dijkstal. Tommei vindt het nog steeds nuttig dat er destijds contacten waren met mensen in de DDR. Er was een uitwisselingspro gramma van Nederlanders en mensen uit de DDR die over en weer eikaars land konden be doeken. Maar volgens Tommei sloot dat geenszins uit dat er kritiek werd geuit op het regi me. Ook wijst hij erop dat het bestuur van de vriendschaps vereniging breed was samenge steld uit mensen van diverse amsterdam monique de knegt De dreiging van extreemrechtse organisaties in Nederland moet niet worden overdreven. Hun acties zijn weliswaar schokkend en krijgen veel aandacht, maar in feite gaat het om hele kleine groepjes wier aanhang tanende is. Dat zei de Leidse onderzoeker en medewerker van de Anne Frankstichting J. van Donselaar gisteravond tijdens een discus siebijeenkomst in Amsterdam over de dreiging van extreem rechts. De bijeenkomst was be legd door het Centrum voor In formatie en Documentatie Is raël (CIDI) en trok belangstel lenden van links tot uiterst rechts. Natuurlijk was er vooraf achter gelaten èn ging er te voet vandoor. De Twentse politie vermoedt dat de man 'ergens in ons land' is ondergedoken. Ondanks langdurige zoekacties in en rond Hengelo, waar de Neder lands sprekende overvaller vrij dagavond een gijzelaar vrijliet, kon de politie geen spoor vin den van de met een ma chinepistool gewapende over valler. Wel zijn er de afgelopen dagen enkele honderden tips over de man binnengekomen, vooral uit Twente. Die worden allemaal nagetrokken. De politie beschikt na het on dervragen van de 54-jarige Duitser die in Hengelo werd achtergelaten over een nauw keurige beschrijving van de bankrover. In de auto knipte de man z'n paardenstaart af, waar door hij nu op de compositiefo to's kort donkerblond haar heeft. De foto is in heel Duits land via de media verspreid. Neem een pot Aardappel Anders Ham-Kaas en voeg wat blokjes ham of stukjes ui toe. Bereid volgens de instructies op de pot. Serveren met bloemkool of witlof en een mals runderlapje. Is dat even lekker anders! Nieuwsgierig naar de volgende tipt Kijk volgende week dinsdag. KA.INI HET NOC LEKKERDER? de gebruikelijke bommelding en hield een handvol politie mensen de oren open voor mo gelijke strafbare racistische ui tingen. Maar zover kwam het niet. Bij het verschijnen van een persfotograaf verliet de voltalli ge afvaardiging van de Volksna tionalisten Nederland (VNN) de publieke tribune. Tijdens de forumavond dis cussieerden politici van D66 (Schuyer), PvdA (Rehwinkel) en burgemeester J. Franssen van Zwolle (WD) over de maatrege len die de politiek zou moeten nemen tegen extreemrechtse partijen. Minister Sorgdrager laat inmiddels onderzoeken of het mogelijk is CP'86 te verbie den, nu deze partij door de rechter is betiteld als criminele organisatie. Vanuit hetzelfde D66 is geopperd dat de rechter mensen hun kiesrecht moet kunnen ontnemen wanneer zij bij herhaling discrimineren. Bij na iedereen had zo zijn twijfels bij de voorgestelde maatrege len. Zeker gezien het gewicht van extreem-rechts in Neder land. Volgens een rapport van de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) is de CD van Jan maat met 1.200 leden verreweg de grootste partij. De Centrum Partij telt 150 leden, maar ver liest snel terrein. De Volksnatio nalisten Nederland bestaat vol gens de BVD uit slechts dertig mensen. Het bestuur van de VNN ontkende dit cijfer overi gens met klem maar wilde gis teravond 'uit concurrentieover- wegingen' niet zeggen hoeveel leden de organisatie dan wel telt. Naast genoemde partijen zijn er nog zo'n dertig neona zi's. Van een vermeende Ku Klux Klan in Nederland is geen sprake. En van de groep rond de weduwe Rost van Tonningen is ook bijna niets over. „Verkijkt u zich niet op een bijeenkomst zoals afgelopen zaterdag in Rot terdam, waar zeventig mensen de Hitlergroet brachten", waar schuwde Van Donselaar zijn ge hoor. „Veel gasten kwamen uit het buitenland. De daadwerke lijke kern is klein. Door hun schokkende optreden is de stoorkracht groot, maar hun di recte invloed is klein. Extreem rechts veroorzaakt onrust, maar vormt geen bedreiging voor de democratie.". Bij de gemeenteraadsverkie zingen in '94 behaalden de ex treemrechtse partijen 87 van de ruim 2.400 raadszetels in Ne derland. Veel van die zetels zijn al lang niet meer bezet. „En wat hebben de zittenblijvers eigen lijk bereikt? Daar zijn de kiezers heus niet blind voor." CP'86 gaat nog steeds door met het in eigen kring bekendmaken van namen en adressen van tegen standers. In de nieuwste uitgave van de Centrum Nieuwsbrief die onder leden van CP'86 wordt verspreid, staat onder meer het privéadres van de Rot terdamse Groen Linkswethou der H. Meijer. Vooral Groen- Linkspolitici doen het in de ogen van extreem-rechts niet goed. politieke groeperingen. Ook het vroegere CPN-kopstuk Ina Brouwer voelt zich geschoffeerd door Bolkestein. Dë WD-voor- man verwijt Brouwer, dat ze er in de jaren tachtig toe heeft bij gedragen, dat de toenmalige partijkrant De Waarheid bleef zwijgen over de misdragingen van het Rode Leger bij de be vrijding van het vrouwencon centratiekamp Ravensbriick. De communiste had volgens Bolke stein na haar politieke loopbaan geen hoge functie bij het minis terie van sociale zaken mogen krijgen. Brouwer is daar gebelgd over. Ina Brouwer wil dat de ar chieven van de voormalige CPN over de Ravensbrück-affaire openbaar worden gemaakt. Zij wil daarmee het ongelijk van Bolkestein aantonen. Volgens Bolkestein zouden er binnen de CPN in de jaren tachtig felle dis cussies over die kwestie zijn ge voerd maar kregen de lezers van de partijkrant er geen letter over onder ogen „Die beschuldigin gen raken kant noch wal", liet Brouwer gisteren weten. „Ik heb niets te verbergen en wil dat met feiten aantonen". amsterdam gpd Het interview waarin Etienne Urka toegeeft op grote schaal in hasj te hebben gehandeld mag niet als bewijs dienen in het strafproces tegen de Urka- clan. De 42 pagina's tellende transcriptie van het gesprek is bij de arrestatie van Urka in Parijs vorig jaar december ten onrechte door de Nederlandse recherche gekopieerd, zo oor deelde de Amsterdamse recht bank vanmorgen. Urka deed zijn schuldbe kentenis in een gesprek met de misdaadjournalist Bas van Hout. Daarin liet Urka even eens weten kennis te hebben van daders van liquidaties in het criminele milieu. Ook de Amsterdamse CID zou "daar volgens Urka bij zijn betrok ken. Van Hout is bezig met een boek over de Urka-bende en voerde daarvoor onder meer gesprekken met Urka op St. Maarten. De gesprekken zouden worden geanonimi seerd. Omdat de stukken nooit door de Franse politie in be slag zijn genomen, konden zij ook niet aan de Nederlandse politie worden overhandigd, aldus de rechtbank vanmor gen. Tijdens de zitting kwam het vanmorgen tot een uitval van Bas van Hout aan het adres van Parool-journalist Bart Middelburg, die afgelopen za terdag een verhaal publiceerde over onder meer de relaties tussen Van Hout en (ex cri mineel Steve Brown. Van I lout beet Middelburg toe 'een schoft' te zijn. „Dit is de laatste keer geweest. Jij ziet de waar heid nog niet als je erover struikelt." eindhoven Op vliegveld Eindhoven is men begonnnen met het ruimen van bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om vier stuks van dui zend pond en drie van vijfhonderd pond. Deze medewerker van de EOD torst een onschadelijk gemaakte Amerikaanse vliegtuigbom naar een vrachtauto. foto anp Witlof, 500 gram Schouderkarbonade, 500 gram 4.25 kilo 1238 Gebraden Fricandeau, 100 gram «.li? Cfl Tijgerbrood, wit of tarwe, heel 2ST Ctl Margarine of Halvarine, diverse soorten, o.a. plantenmargarine, pakje 250 gram Elk 2e pakje of kuipje halve prijs. Verkade Chocolade repen, melk, hazelnoot/melk of puur; tablet 200 gram jlëfT Cf) Mayonaise of Halvanaise, per pot 2£T CU Zakdoekjes, pak 10x10 stuks 2.19 Nü 2 pakken iLOfT Nieuw: Cfl Comfort gedecoreerd toiletpapier, pak 8 rollen >89" Cd Engelse drop, zak 750 gram C(1 Goudse licht belegen Q QA kaas 48+, kilo JLMfö «7.>7U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 november a s

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3