Ruud Borst verrast op 'lekkere klappers' eidse turntitels hor Linthorst Noordermeer LSG nog met lege handen Sport erhouten redt sobere reiking wielerprijzen De Ronde sterkste bij de vrouwen Zware avond voor RDC NDAG 17 NOVEMBER 1997 HI: r K. Mi. 'NIH KW -WIK tI K -tanken elfde op WK Schoonspringen Lisette Planken van Springgroep Leiden heeft tijdens de schoonspringen de elfde plaats behaald. De 16-jarige pupil Leidenaar en bondscoach Arthur Haasbroek scoorde in Ma- a360 punten met tien sprongen vanaf de 1 meter-plank. 82 ei af de 3 meter-plank werd Planken met een vrij licht pro- 2. 14de. Op de respectievelijke onderdelen was ze vijfde .25°! esde Europese, waarmee de ex-turnster beter scoorde dan nburj ns de EK toen ze respectievelijk zesde en elfde werd. WK- utante Planken heeft als eerstejaars nog twee jaar te gaan als ,_Z) ore. De Berkelse heeft met steun van NOCNSF een meerja- 9- ioó ,]an opgesteld op weg naar de Spelen in 2000. ul Veenemans Prijs voor Hanning [kchoten Hendrik Jan Hanning van roeivereniging Argo uit 'eningen heeft in het weekeinde in Voorschoten de Paul Vee- f/ lans Prijs gewonnen. Bij de vrouwen zegevierde Laurien ïoo nulst van Willem III uit Amsterdam. Dit jaar organiseerde Zwei vereniging Rijnland de jaarlijkse wedstrijden om de Paul txZ50i iernans Pr*is' genoemd naar de in 1973 verongelukte Ne- -roeier en allround sporter Paul Veenemans, op het recrea ted Vlietland. Eenjionderdtal sporters uit Nederland »d twee dagen om de prijs in een klassement over drie kilo- ir roeien, tien kilometer wielrennen, vier kilometer schaat- lii vijf kilometer hardlopen. n der Kooij hoog op WB-ranglijst enheir Ni Vincent van der Kooij is net als vorig jaar de beste Ne- ■r; ander op de UCI-wereldbekerranglijst voor junioren. De 18- 2 e Leidenaar staat in de eindstand op de zesde plaats achter Duitse en twee Zwitserse leeftijdsgenoten. Hij scoorde veel ten met zijn overwinding in de wereldbekerwedstrijd G.P. eral Patton (Luxemburg) en door hoge klasseringen in (Z* krijk (Trophée des Provinces Frapaise-Basse Goulaine) en tenrijk(Oberösterreich-Junioren-Rundfahrt). Leiderdorpse marathoncrack finisht als derde inwezigheid van profren- 1 art Vierhouten heeft de van de prijzen ver in aan het Casba Wonen rklassement nog enige gegeven. Gevulde enve- (Ni n liggen jaarlijks klaar de vijf regionale renners e meeste punten bijeen in gefietst in nationale en "j ationale wegkoersen. Van lodigde sporters gaven za- slechts drie acte de pré- in de kantine aan de Ho- (nzsj idijk. kans is groot dat de tiende komst tevens de laatste is st. Waar voorheen de ge- i.j ïeid in een aansprekend n(Nfehesen werd, was de en- dit keer ver te zoeken, t Kuiper, sinds 1 januari aV'^-f it )aai' de nieuwe finan- sS! djunct-directeur van Cas- nen Zoeterwoude, gaf toe i uitstraling niet geweldig was. „Ik ben een leek op wieier- gebied en doe dit voor het eerst. Een volgende uitreiking moet mijns inziens groter worden aangepakt. Maar we gaan eerst nog eens om de tafel zitten en kijken of het wielerklassement ook in de toekomst binnen het beleid van Casba past." Rabo-renner Vierhouten, die mede door een uitstekende prestatie tijdens het WK in San Sebastian in het klassemenf' als eerste eindigde, kwam te laat. De beroepsrenner kwam echter helemaal uit Oud-Turnhout over om 'zijn' 500 gulden te in casseren. De kersverse TVM- prof Miquel van Kessel uit Ter Aar (tweede) liet zich vertegen woordigen door zijn zus en zijn broer Robin, zelf oud-wielera- mateur. De nummers drie en vier, respectievelijk Leidenaar Vincent van der Kooij en Ronald van der Tang (Voorhout) ver schenen wel in het filiaal aan de meubelboulevard. Noordwijker Ton van Duyvenbode liet zon der tegenbericht verstek gaan. Marathonschaatser Ruud Borst is op en buiten een ijsvloer de nuchterheid zel ve. In combinatie met zijn open karakter levert hem alleen dat al waardering van zijn collegae op. Maar de boomlange Leiderdor per oogst ook bewondering bij het steeds massaler toe stromende marathon- schaatspubliek en niet in de laatste plaats bij de jongste fans. Afgelopen za terdagavond liet de Bional- /Van Lingen-rijder in Haarlem zelfs even de ce remoniemeester voor wat hij was om een handteke ning op een shirtje te zet ten. Borst beëindigde de zesde wedstrijd om de UNOX Cup na een minde re periode verrassend als derde. SCHAATSEN MARC VAN DER JAGT MEDEWERKER „Ruud Bóóóórst, handteke ning." De stem van het ventje klinkt bijna dwingend als hij de aandacht van zijn schaatsidool probeert te trekken. Hij reikt niet verder dan de heup van de Leiderdorper, maar is luttele tel len later zo blij dat hij zijn trotse vader om de hals springt. Slechts een klein tafereeltje, maar wel één dat symbool staat voor de groeiende belangstel ling voor de verrichtingen van het A-peloton. Laatkomers kon den zelfs geen plaatsje tegen de boarding, die de Haarlemse ijs- ovaal omringt, bemachtigen. Zij moesten tijdens de 25ste A-ma rathon op hun baan - Nieuwve- ner Richard van Kempen zege vierde er zeven keer - genoegen nemen met een blik vanuit de tweede rij. Borst (25) verraste zaterdag na 40 zware kilometers op het snelle kunstijs van de Kenne- merland-buitenbaan niet alleen de andere rijders, maar vooral zichzelf. Hij zat immers een paar weken niet lekker in zijn schaatsvel, stapte van de klap schaats over op zijn oude ver trouwde vaste ijzers en trainde vervolgens toch maar weer op het veelbelovende moderne materiaal. „Andere buizen, ge woon lekkere klappers", aldus de krachtige rijder, die de KNSB-titel 'Belofte van het jaar' (1996) vorig seizoen meer dan waarmaakte. „Als ik langer op immers niet alleen toeschrijven aan het rijden op de klap schaats. „Ik ben mijn vader een hoop dank verschuldigd, want ik mocht van hem een uurtje langer op bed blijven liggen. Dat heeft geholpen, want de verhouding training/rust was de laatste tijd bij mij niet goed. Als je net als ik je eigen trainer bent en een trainingsdagboek bij houdt, dan kun je dat makkelijk afleiden." De lange Ruud Borst, tweede van rechts, in de 'slipstream' van de latere winnaar en ploeggenoot Peter de Vries. deze gereden had, dan had ik hier zelfs kunnen winnen." Toch had Borst bijna de gehe le marathon weinig in de melk te brokkelen. Vooral Borsts ploeggenoot Arnold Stam (Sprang-Capelle) en Westbroe- ker Arnold Gaasenbeek vielen op door hun onaflatende aan valslust. Maar de hoge gemid delde rondetijd van 33,9 secon den - de 100 toeren werden ruim binnen het uur afgelegd - voorkwam voortijdig succes. Al- phenaar Henk Angenent en Jan Dirk Corts uit Koudekerk aan den Rijn waren betrokken bij valpartijen en moesten daar door rondenlang nog flinker aan de bak om weër aan te kun nen sluiten. Warmonder René Vergeer handhaafde zich in de slotfase in een kansrijke kopgroep van aanvankelijk vijf en later acht vluchters. Maar op het moment dat Klerk's-rijder Piet Kleine zijn ploegmaat Jan-Maarten Heide- man 'bracht', reed een treintje het gat in sneltreinvaart dicht. Bional/Van Lingen speelde het spel in de laatste ronden perfect met een geolied trio. Ard Alderts maakte tempo voor klassementsaanvoerder Peter de Vries en de eveneens zelfver zekerde Borst. „Met die snel heid kan niemand meer wegko men", aldus de Leiderdorper, die in de sprint het hoofd moest buigen voor de drager van het oranje leiderspak én Miel Ro zendal-van de Slager-ploeg. „Ik heb op het voorlaatste rechte stuk nog even gedacht: 'Nou maak je nog een goede kans ook'. Maar De Vries rijdt op klappers zo'n goede bocht dat er gewoon geen gaatje valt en buitenom gaan is héél moei lijk." Borst is zich terdege bewust van de hoge 'verwachtingen waarmee 'de buitenwacht' zijn persoon omringt. In het Extran Sportscenter neemt hij de vluchtige complimenten van zijn concurrenten dan ook gre tig in ontvangst. De nummer zes van de Elfstedentocht en nummer vier van de KNSB Cup 1997 is verguld met zijn derde plaats. „Vorig seizoen heb ik een periode gehad dat ik bijna elke week op het podium stond. Dit jaar heb ik mezelf nog niet veel in wedstrijden laten zien. Ik had de kracht niet om goed te schaatsen. Vandaag was al een wereld van verschil met vorige week in Groningen (19de, red.). Daarom waren de anderen ook verbaasd." Showman Erik Huizebosch slaagt er met een gekscherende opmerking („Het zijn allemaal leugens die hij vertelt hoor") moeiteloos in om Borst tijdens zijn korte analyse te onderbre ken. De bloemenkweker uit de Leiderdorpse Bospolder pareert de grappen van de kraanmachi nist uit het Overijsselse Grams- bergen met een eigen dosis hu mor („Maar dat weet hij niet") alvorens hij zijn verhaal ver volgt. Borst wil zijn stijgende vorm Het vrouwenpeloton streek in Flaarlem neer voor een marathon over 50 ronden (20 kilometer). Opvallend vroege uitvalster was Marion Borst. De jongere zus van Ruud kampte door een trainings achterstand met pijn in de benen, kon daardoor niet ontspannen rijden en hield het na 22 ronden voor ge zien. „Als het zo blijft rijd ik dit seizoen niet meer op kunstijs", was de zware con clusie van Borst. Dominant aanwezig waren de Rouveense zussen Jenita, Gretha en Marjanne Smit. Maar zij werden in tegenstel ling tot de sterk acterende Sandra de Ronde niet be loond voor hun optreden. De Amsterdamse schreef de door haar eigen sponsor Energie Noord West 'geadopteerde' marathon op haar naam. Marjan Bogaards-Mager werd in de eindsprint van het sterk uitgedunde deelne mersveld vóór haar Slager- ploeggenote Petra de Boer (Amsterdam) tweede. „We zijn in de sprint aan elkaar gewaagd", aldus de Koude- kerkse, die nu tweede staat in het UNOX Cup-klassement. Ook Jolanda van Goozen heeft haar draai in het vrou wenpeloton gevonden. De Hoogmadese snelde in de fi nale naar de achtste stek en staat na vier wedstrijden ze vende in de tussenstand. •lijke cijfers voor regionaal niveau SCHAKEN. SANDER V i? Linthorst (Jahn) en Den- loordermeer (Excelsior) nieuwe turnkampioenen liden. Linthorst behaalde ag in de Vijf Meihal 34.40 1, met een 9.40 op de jNoordermeer kwam uit i totaal van 31.75 punten. 'erden hoge cijfers uitge- tJ op de Leidse turnkam- Schappen. Behalve de uit- jke winnaars scoorden dere deelnemers en deel- ters regelmatig boven de Zo verdiende Marin Kui- tn Brunhilde 9.60 punten mat en kreeg Linde rst een 9.40 voor haar ïfening. Goede prestaties ook geleverd door Sera- lenen van Jahn (9.10 op [S{ Ik), Sanne van Kampen ieuw Brunhilde (9.10 op Esther Slats van Groen- rdei °P sprong) en Mir- usseldorp van Jahn (8.90 ong). Ook bij de mannen er interessante uitschie- als Sander Stroo van Jahn .30 aan het rek en Joel Chung met 8.90 voor zijn werd gestreden in de ie| en er waren zogehe- ultatieve onderdelen. De Op deze laatste onderdelen werd minder hoog gescoord. Bij de mannen was het voltige nummer uitermate mager ter wijl op de vloer alleen Sander Landsmeer van Excelsior met 8.25 punten net boven de mid delmaat kwam. Bij de vrouwen kwam alleen Simone Lagas met de 8.35 punten boven de 8 pun ten. Na 25 jaar traden de Leidse gymnastiekverenigingen weer eens tegen elkaar in het strijd perk. De Vijf-Meihal werd voor deze gelegenheid omgebouwd tot een turnwedstrijd-accommodatie. Een grote groep vrijwilligers sleepte daartoe turntoestellen uit gymnastiekzalen uit heel Leiden naar de hal, terwijl een andere groep uren bezig was met het in elkaar zetten van de originele wedstrijdvloer waarop de 144 deelnemers van zes Leidse gymnastiekverenigingen in actie kwamen. Vijf van de zes deelnemende Leidse verenigingen zijn aange sloten bij de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond (KNGB). Jahn, de grootste ver eniging van Leiden, is echter aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Christelijk Verbond (KNCGV). Verschillende bon den, verschillende wedstrijdre gels. Toch zagen de Leidse clubs kans om de wedstrijdreglemen ten en de oefenstof aan elkaar aan te passen. 'De hal' Wethouder Alexander Pechtold reikte zaterdag de prijzen uit. Hij onderstreepte nog eens zijn opvatting dat Leiden toe is aan een eigen turnaccommodatie. „We zijn er mee bezig, de hal is er nog steeds niet helemaal, maar hij komt steeds een beetje Leidse Gymnastiekverenigingen se politiek bestookt met goed dichterbij", stelde hij en zwaai- (GLG), alle lof toe om zijn onge- uitgewerkte ideeën over plaats de hierbij Jan Guldemond, kend optimistische vasthou- en functie van zón tumhal. voorzitter van de Gezamenlijke dendheid, waarmee hij de Leid- (Uitslagen: zie scorebord). MEDEWERKER De schakers van LSG waren vo rig jaar met drie overwinningen uit vier wedstrijden de verras sing van de meesterklasse. Dit seizoen verloopt de start heel anders. Na drie ronden staat LSG nog met lege handen. De nederlaag tegen Amstelveen kwam in Leiden harder aan dan de twee voorgaande verlies- beurten, want die waren 'inge calculeerd'. Een snelle nederlaag van Leon Konings aan bord 1 leidde een vervelende middag in. Ko nings gaf een stuk weg en had geen enkele kans iets van zijn partij te maken. Aan de andere borden van LSG waren de voor uitzichten niet veel rooskleuri ger. Rag de Graaff speelde op bord negen te behoudend, wat leidde tot het verlies van zijn dame en aldus partijverlies. Ma- chiel de Heer verloor kansloos. Allen Henk van Putten remi seerde tegen oud-LSG'er Teun van de Vorn. Even was er hoop op een te rugkeer, totdat Michiel Bosman trachtte een overwinning te for ceren. Hij werd in de tijdnood fase geconfronteerd met com plicaties die hij niet allemaal kon doorzien. Tegenstander Bert Bertholee wist te profiteren en zette LSG op een bijna hope loze achterstand. Direct na de tijdnoodfase werd de wedstrijd definitief be slist in het voordeel van Amstel veen. Eelco Kuipers moest aan bord vijf zijn actieve stukken in leveren en werd geconfronteerd met een kansloos eindspel. Stefan van Blitterswijk had het moeilijk maar wist af te wikke len naar een eindspel met onge lijke lopers. Daarna bleek remi se onafwendbaar. Ook Maarten Strijbos en Geralt Serdijn haal den een half punt binnen. Net als in de vorige ronde te gen HSG kwam de enige over winning voor LSG op naam van Martin Roobol. De dag voor de wedstrijd ging hij door zijn rug, maar gelukkig voor LSG was hij toch in staat te spelen. Roobol zette zijn partij goed op en kwam in een voordelige stelling terecht. In tijdnood leek het nog even mis te gaan, maar Roobol won uiteindelijk terecht. Volgens teamleider Raoul van Ketel is er nog geen reden tot paniek. Er zijn drie teams met slechts een punt meer dan LSG, dat de zwakste tegenstanders aan het einde van het sejzoen ontmoet. Philidor behaalde in de Tweede Klasse B de eerste over winning van het seizoen. Tegen Weenink uit Beverwijk ging het verrassend goed. Na vijf partijen stond het weliswaar 2,5-2,5, maar dankzij overwinningen van Henk van Maaren, Wim Vriend en Herman van Halde ren boekten de Leidenaars een ruime zege. In dezelfde klasse haalde LSG 2 flink uit tegen Bloemendaal. Slechts een nederlaag incas seerden de Leidse schakers. Enigszins geflatteerd was de 7-1 uitslag wel. Oegstgeest trad ge handicapt aan tegen GZ/De Eenhoorn. In Hoorn boekten Joop Piket en Nebosja Nikolic fraaie overwinningen maar daar stonden nederlagen van de jeugdige Jan Smeets en Thomas Willemsen tegenover: 4-4. In de Derde Klasse D boekte Voor schoten in Amsterdam een 4,5- 3,5 overwinning op Caissa 2. Binnen drie kwartier zette Bon- gers Voorschoten al op voor sprong. Lange tijd zag het er naar uit dat een grote overwin ning mogelijk was. Er werden echter twee volle punten weg gegeven, maar Voorschoten kon wel de matchpunten mee naar huis nemen. LSG 3 won wel. Promotie uit Zoetermeer, het sterkste team uit de Derde Klasse E, werd met 4,5-3,5 verslagen. Overwinnin gen van Termeulen en Van Bentem zetten LSG op het juiste spoor. Uiteindelijk wist Adinda Koster met een fraai stukoffer het beslissende halfje binnen te halen. ASC had kansen om mi nimaal een gelijkspel te halen tegen De Ooievaar. In de tijd noodfase bleken de Alphenaren niet koelbloedig genoeg. Uitein delijk won slechts Dinard van de Laan op bord drie zijn partij. Met een pionnenaanval wist hij zijn tegenstander weg te schui ven. Het resulteerde in een 4,5- 3,5 nederlaag voor ASC. DAMMEN KARIN PITERS MEDEWERKER In de eerste klasse van de landelijke competitie is RDC zaterdag te gen een forse nederlaag aangelopen. Het uit Hendrik Ido Ambacht afkomstige IDV was met 14-6 beter dan de Rijnsburgers. In de tweede klasse C ging het LDG veel beter af. Het Leids Damgenoot- schap versloeg VDV met 13-7. Dat geen van de Rijnsburgers wist te winnen, was al een teleur stelling op zich. Eric Hogewoning en Pieter Jan Rijken verloren waarna Dick van Dijk en Gert Cederhout remise speelden. Ook Dennis Bosch en Mark Bremer verloren Richard Kromhout miste in het eindspel de winst en deelde de punten eveneens. Rinus Krom hout, terug in de basis, verloor zijn partij. Cees Varkevisser, die het nog lang probeerde, won net niet en ook Cor van Dusseldorp, die uit frustratie na een slechte wedstrijd het eindspel uitmolk, ging met een remise naar huis. LDG kwam beter uit de startblokken. Er was winst voor Bas Mes- semaker, Fred Ong, Man Tangelder, André van de Kwartel en Arend van Beelen. Verder speelden remise: Hein van Winkel, Piet Swart, André van Duijvenbóde en Jan Slingerland. Henk Meester verloor. De Leidse tumkampioenschappen kenden zoals gebruikelijk een jeugdig deelnemersveld, foto marklamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25