UIT Rode kaart beslist Boshuizerderby eb Loopbaan Han Hollander krijgt in Deventer vervolg Sport IflANDAG 17 NOVEMBER 1997sw CHEF «WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 ER TUSSENIN GESPROKEN Kiki Musampa in Nieuwe Re- vu. „Geld speelt geen rol. Niet als je twintig bent. Alleen... het gaat niet om het geld op zich, maar weet je: bij Ajax gingen sommige jongens uit het tweede meer ver dienen dan ik. Die kregen een contract waarvan ik dacht: hè, dat salaris is hoger dan dat van mij! Dat ontmoedigde me een beetje. Mart Smeets over Wouter Hui- bregtsen in Nieuwe Revu. „W.H. draagt stijlvolle overhem den, met monogram nog wel, iets dat alleen hele ijdele man nen en jonkheren in dienst van Hare Majesteit doen. W.H., onze eigen olympische baas, om het zo maar eens te zeggen, heeft manieren en die toont hij. Wel eens te veel, hoewel mijn vader wel eens zei dat je nooit te veel manieren kunt hebben. Idem: „Het leukst is het als Huibregt- sen hoge gasten verwelkomt. Het min of meer onderdanige halve stapje achter de hogere in rang, de speelse lach, leunend tegen zelfingenomenheid, maar dan toch ook weer soepel, in staat het koddige van situaties direct in te zien. Dick Jol in Panorama. „Wij maken geen fouten, wij maken vergissingen. Net als een speler die een bal twee meter over schiet geen fout maakt, maar een vergissing." Idem: „Ik train deA-jeugd van VUC, 16 tot 18 jaar. Ik zie dat de men taliteit verandert. Als ze hebben vertoren, gaan ze lekker op stap. - Dddddg! Ik was vroeger dood ziek als ik verloor. Ook toen ik in de A 1 speelde." Atletiektrainer Henk Kraaijen- hof in HPDeTijd George Bernard Shaw zei dat de vooruitgang berust op onre delijke mensen. Een redelijk mens is tevreden, een onredelijk jnens zegt: ik pik het niet. Ik den onredelijk. Ik leg me niet neer bij dingen als 'de vorm van de dag ontbrak' en 'de vermoeidheid sloeg in mijn benen'. Ik wil we ten hoe dat komt. Idem „Ooit heb ik iets gezegd over een bionische sprinter die ik in de toekomst voorzag, voorzien van chips en kunststofgewrichten en spieren. Jongen, de hysterische reacties die daarop kwamen. Be lachelijk vond men het. En dat terwijl er al echt kunststofpezen zijn die aan toonbaar beter zijn dan menselijke. Emmenbestuurslid Gerrit Vol kers in VI „Een club heeft aanjagers nodig. Kuilder, Griever en ik waren dat. Wij wilden met Emmen naar de eredivisie. De tweede en derde plaats van de afgelopen jaren waren ónze verdienste, niet die van Pijlman. Hij afficheert zich graag als redder van de club, maar dat is onzin. Wat Pijlman wil? Niks, alleen maar voorzitter zijn. De Graafschaptrainer Fritz Korbach in VI „In dit land is het blijkbaar niet mogelijk een duidelijk en orden telijk competitieverloop te krij gen. Burgemeesters verbieden voetbalwedstrijden omdat de veldwachters tegelijkertijd op een dorpsfeest moeten parade ren. Idem: „De Primera Division in Spanje telde vorig seizoen 22 clubs, maar had wel mooi eèn regel matig competitieverloop. Je denkt toch niet dat een burge meester Espanyol-Barcelona verbiedt omdat er tegelijkertijd een blokfluitdemonstratie moet worden gehouden? Als hij dat doet, wordt hij midden op de Ramblasgelyncht, als hoogte punt van het blokfluitfeest. Idem „Het Nederlands competitiepro gramma is een attractie gewor den, zo lachwekkend dal De Ef- telinger jaarlijks een miljoen bezoekers extra door kan trek ken. Adjuncthoofdredacteur johan Derksen in VI „De carrière van Leo Beenhak ker kent meer teleurstellingen dan hoogtepunten. Hij hield zich echter verbaal overeind. Met de camerabewustheid van een gelouterde Bacteur, theatra le poses en een bombastisch spraakgebruik creëerde hij een karikatuur van een trainer. De volleyballers Ron Zwerver en Peter Blangé in VI „We verdienen erg goed, terwijl we samen begonnen zijn met tweeduizend gulden bruto per maand. Vijf jaar geleden keken we in de krant naar de sportpa gina's, nu ook naar de beurs. Vroeger gingen we naar Ikea. Nu lopen we daar straal voorbij en kopen design. Daar praten we ook over. IPVALLEND AANWEZIG sp< .n oi jt fi am: Ger L' Ami ?el c eftijd: 34 All roep: Werkvoorbereider bij nbetonbedrijf oi ub: DOSR len mens verliest graag een edstrijd en al helemaal niet et grote cijfers. Maar nie- and voelt zo'n nederlaag eifaarder dan de keeper die 'ot eeds de bal uit het net moet Ti isen. Neem bijvoorbeeld de me Ger L' Ami, reserve-doel en g an van DOSR. Door afwezig- mai id van eerste keus Ronald nVeen mocht de Vener drie ■dstrijden in het eerste op- Kn aven. Gisteren verloor hij du at maar liefst 10-1 van het 1-1), agseVUC. de8 f me Ie ooit eerder zoveel goals dee: fe oren gehad? ,r B h niet dat ik me kan herin- eper ten in ieder geval. goal le erg is het om tien keer te Ma Men vissen? rafs \vond het zeer vernederend, d n: frr ook omdat er vanaf de rwej nt steeds hard werd gelachen toder doelpun t. Zoiets gaat di niurlijk aan je vreten, ik voel de zo machteloos." 7-11tof de trainer na afloop nog eret stegen je gezegd? ito, we zijn als team naar bin- gegaan en toen heeft Cor (de iner, redO nog op wat jongens 'fipraat, want we zaten eral- naal behoorlijk doorheen. Een n Mal jongens heeft toen ook Mild. b K*? j took ja. Schorsing van Ronald van en loopt af, wie staat er vol ute week in de goal? ken mijn plek als reserve- "Per;, Ronald zal er weer MAN of the MATCH 'JSt 1, Dr aegd q, ripta t Tele De •t Ouwehand, trainer van de gd van w Oegstgeest, i in het verleden zowel uit LFC als voor LDWS, de orloper van het huidige ws. Ret verloop van deze wed- ijd kan je op verschillende 1 inieren be- Mi s Mi,, mei uj Sc rte. de 2 ,ms land „fs Ti l^i, Fred Wagemaker Fred Wagemaker vond zijn uit verkiezing tot Man of the Match wat te veel eer. De Leidenaar werd er zelfs een tikkie verlegen van. Zeker, hij had niet het idee een slechte pot voetbal achter de rug te hebben, maar: „Het was toch vooral aan het hele team te danken", zei hij diplomatiek. Wat hij in ieder geval belangrij ker vond dan het winnen van een paar nieuwe voetbalschoe nen was het feit dat zijn elftal nu eens niet, zoals cle afgelopen weken tegen ASC en Wassenaar, onnodig punten liet liggen. „Dat is de echte winst vandaag. de VISIE van Piet Ouwehand wuiven. Ik me ir dat het oreensup- ts J weesl Te- een vroe- rode kaart ilópen en en later bij 1-0 acli- l stand een fschop issen. Ver met man nog pro nt van de in balbe- zijn en :h met 4-2 'liezen. Iemand aan LFC-kant I het waarschijnlijk een regu- re overwinning noemen, die fivat hoger had kunnen uit- Ilen als ze bij LFC in de voor ede wat meer met hun her- is hadden gespeeld. Terwijl WS achterin noodgedwongen boel opengooide, liepen de 'C-aanvallers als blinden naar iren waardoor ze keer op keer debuitenspelval liepen. ■Als neutrale toeschouwer oet het me van het hart dat t nooit echt gemeen werd. Het •l was best fors, maar bij 'pes en slidings bleven de mtjes aan beide kanten keurig bij de grond. Dat er bij WS veel kaarten vielen, <am vooral door praten en ft door overtredingen. ,Wat ik zelf heel frappant id, was dat LFC, ondanks dat al snel tegen tien man ston- minimaal vier man cich- hield en in de opbouw veel te snel voor de diepe bal'koos. Jongens als Danny Verplancke en Ab Maatoug hebben een be hoorlijke techniek en hadden de bal meer rond moeten laten gaan. Bij UDWS zit iets meer voetbal in de ploeg met Cees de Roode en Gary Thompson als uitschieters. Petje af natuur lijk voor De Roode. Dat hij op zijn leeftijd (deze maand wordt hij 45 jaar, red.) als laatste man nog staat te buffelen op het midden veld is natuur lijk geweldig. Thompson daarentegen liet zich wat te vaak zakken. „Ik heb Fred Wagemaker ge kozen als man van de wed strijd. Hij is dan wel niet de beste voetballer op het veld is, maar zijn manier van spelen spreekt me aan. Hij bleef als eni ge LFC'er een bal breed leggen, was vaak aanspeelbaar en had als rechtshalf niet alleen met zijn directe tegenstander, maar ook met de opkomende links back van UDWS te maken. Daarbovenop Jcwam hij meestal nog op tijd bij het vijandelijk doel als LFC in de aanval was. Hij pakte als beloning nog een doelpuntje mee. LFC: Den Hoed 7, De Boer 6, Ka- diz 6, Piepenbrink 6, Wagema ker 8, Verplancke 7, Te Hennepe - (41. Tegelaar 6), Maatoug 7, Mejri 6 (60. Van Waveren -Er- rabt 6, Rol 6. UDWS: M. Vermont 6, P. Pauli na -, M. Paulina 6, A. Vermont 6, (52. N. Paulina -), Nidalha 6, De Roode 7, Lefebre 6, Akerboom 6 (76. Van der Wal -), Farhane 7 (76. Beszelzee -), Thompson 6, Yilmaz 7. Driss Errabt, de speler die twee keer scoorde maar een veel voud aan kan sen onbenut liet, wordt de voet dwarsgezet door Hassan Ni dalha, de onver- zettelijkste ver dediger van UDWS. FOTO DICK HO- GEWONING Het was een harde beslissing. Te hard, vond met name de aanhang van UDWS. Pito Paulina, de creatieve kracht in het elftal van de oranjeblauwen, kon na acht tien minuten al inrukken met zijn tweede gele kaart. Dat verlies kwam UDWS, licht favoriet voor het duel tegen buur LFC, niet meer te boven. Met 4-2 gingen de punten naar de Kanaries en de sympathie voor het harde werk ging naar UDWS. Dat overkomt het elftal van Per Chris- pijn niet vaak. Chrispijn was na afloop laaiend begon al verkeerd door als aan- over het optreden van zijn cap- voerder veel te veel te praten in tain. „Natuurlijk was dat hét plaats van het voorbeeld te ge- moment van de wedstrijd. Pito ven. Zijn overtreding, die de De man van de wedstrijd krijgt eën paar voetbalschoenen aangeboden door: - tweede gele kaart betekent, is erg hard gestraft. Maar ik kan me de gedachte van zo'n scheidsrechter wel voorstellen. Grote mond? Dan moet je maar voelen. Het kost ons domweg de partij. We zijn met tien man dan wel niet de mindere, uitein delijk komen we kracht tekort." Door de vroege uitsluiting van Paulina bleef de vraag welke club mo menteel het sterkste elf tal van de Boshuizerkade bezit, eigenlijk onbeantwoord. Puur naar resultaat gekeken, eist LFC de officieuze titel van 'Kam pioen van de Kade' voor zich op. Toch liet UDWS zien dat het zelfs met een man minder een werk- en vechtlust aan de dag kan leggen die in de vierde klas se regelmatig punten moet op leveren. Na de 1-0 voor LFC en het vertrek van Paulina zette UDWS de tegenstander vast en kwa men er kansen. Ali Yilmaz kopte een goed aangesneden voorzet van Cees de Roode over en Ya- chya Farhane miste in de 29ste minuut zelfs een penalty. Het offensief hield aan tot de rust, maar al in het begin van het tweede part bleek dat UDWS met de krachten had gesmeten. Binnen tien minuten scoorde Driss Errabt tweemaal. De eer ste keer met de schouder, de tweede keer had hij opnieuw geluk. Nu keerde zijn slap inge schoten inzet via de keeper voor zijn voeten terug. Errabt had WEDSTRIJD van de WEEK LFC-UDWS moeiteloos man van de wed strijd kunnen worden als hij vervolgens niet drie keer alleen op UDWS-goalie Michel Ver mont had mogen afstomen zonder deze buitenkansjes te gelde te maken. UDWS-spits Gary Thompson liet in de 65ste minuut merken dat hij tot de betere voetballers in de vierde klasse kan behoren. Na een van zijn spaarzame so lo's door het strafschopgebied rondde hij bekeken af. Voor LFC leek er nog geen vuiltje aan de lucht, maar omdat de geelzwar ten in de afgelopen weken wel vaker een soortgelijke stand uit handen hadden gegeven sloeg kort na de treffer van Thomp son de paniek toe. De tien uit gebluste UDWS'ers zetten on der de bezielende leiding van 'good old' Cees de Roode de te genstander diep op de eigen helft vast. Eén moment van concentratieverlies - scheids rechter Van Bree stuurde de lijnrechter van UDWS weg om dat deze 'iets te fanatiek' vlagde - deed UDWS de das om. Door het akkefietje aan de zijlijn let te bij de tweede paal niemand op Fred Wagemaker die onge dekt voor 4-1 kon zorgen. Het was tekenend voor de angst bij LFC dat de Kanaries het doel punt vierden alsof het om de beslissende treffer ging. Een late goal van Yilmaz gaf de score een voor UDWS wat draaglijker aan zien. LFC - UDWS 4-2 (1-0). 8, Rol 1-0 (pe nalty), 46. Errabt 2-0, 57. Errabt 3-0, 65. Thompson 3-176. Wagemaker 4-1,81. Yilmaz 4-2. Toeschouwers: 200. Scheidsrechten Van Bree. Geel: Kadiz (LFC), A. Vermont, De Roode, Thomp son, M. Paulina. Rood: (2x geel) P. Paulina. LOMAN LEEFMANS Hij gold als 'de pionier van het gesproken voetbalver slag'. Han Hollander bracht via de radio sportwedstrijden in de huiskamer. In de perio de 1928-1940 verzorgde hij commentaar bij meer dan 50 interlands van Oranje, beju belde hij Nederlandse suc cessen, verzorgde hij een we kelijks sportpraatje van een half uur en maakte hij repor tages, zoals tijdens de in 1936 gehouden Olympische Spe len in Berlijn. Vorige week besloot het bestuur van Go Ahead Eagles om het nieuwe voetbalstadion, dat medio 1999 geopend wordt in de wijk Colmschate, te vernoe men naar de verslaggever. Eerbetoon aan een in Deven ter geboren en getogen sportliefhebber, wiens joodse afkomst hem in de Tweede Wereldoorlog noodlottig werd. De naam Han Hollander as socieer je in de eerste plaats met de uitbundige radiover slagen van een deskundige ooggetuige bij vooroorlogse sportwedstrijden. Veel min der bekend is de link van de ze gedenkwaardige reporter met Deventer en met het ontstaan van de huidige be taald voetbal organisatie Go Ahead Eagles. Nu het Han Hollander Stadion (bouwkosten 16 miljoen, ge plande oplevering augustus 1999) in aantocht is, klinkt in de Hanzestad de echo van 's mans markante stem. 'Daar is weer een Hollands doel punt!....bijna tenminste Hartog Hollander, zoals hij in werkelijkheid heette, werd op 5 oktober 1886 geboren in de Deventer Walstraat. Een gevel steen op een poortje naast het voormalig ouderlijk huis op nummer 121, herinnert passan ten aan de 'legendarische voet balreporter Han Hollander.' Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag werd de plaquette in 1987 onthuld. Dat gebeurde in het bijzijn van oud AVRO-re- porter Dick van Rijn, KNVB- voorzitter Jo van Marle, journa list-columnist Nico Scheepma ker en de enige toen nog in le ven zijnde familieleden, zus Roos Groothof-Hollander en haar man. Inmiddels zijn al de ze toen bij de plechtigheid aan wezige betrokkenen overleden. De orthodox-joodse familie Hollander dreef een uitdragerij (winkel met tweedehands spul letjes) in de binnenstad. De vier zonen uit het gezin stonden met enkele kameraden aan de wieg van een in december 1902 opgerichte voetbalclub. „Het waren gewone volksjongens die tegen een balletje wilden trap pen", aldus bestuurslid Harry Eibers van de huidige eerste di visionist. „Bij het als elitair be kend staande UD hoorden ze niet thuis. Aanvankelijk wilden ze hun nieuwe club Be Quick noemen, Engelse namen waren destijds erg in, maar er bestond al zo'n vereniging en dus ging de bond niet accoord. Toen werd het Go-a-head, in de zin van 'Ga aan het hoofd'. Han was het creatieve en sportieve brein en hij bedacht die naam." Volgens ir. Ad van Emmenes, die net als Hollander radiover slagen verzorgde, was zijn colle ga 'een succesvol middenvoor'. Eibers, zelf vanaf 1942 lid van Go Ahead, heeft geen oordeel over de sportieve prestaties van Han. „Het was een licht ventje, dus het zal wel een behendige voorhoedespeler zijn geweest. Dat hij in het eerste team speel de zegt niet alles. Kijk, je weet hoe dat ging. Een paar vrienden richten een club op en dan vorm je automatisch samen het eerste elftal." Hollander kreeg na z'n schoolopleiding een baan bij de Nederlandse Spoor wegen. Z'n eerste journalistieke werk leverde hij aan het Sport blad, later ging hij over naar de sportredactie van De Telegraaf. In de beginperiode onderteken de hij met Hartog H. en ook wel met Duke, de vertaling van Her tog en dus een verbastering van zijn voornaam. 'Hollander verstond de kunst de positieve dingen, die natuurlijk in elke wedstrijd voorkomen, naar voren te halen', schreef Ad van Emmenes in 1978 in 'Wer kelijkheid en legende', een arti kel over Han Hollander. 'Men kreeg thuis inderdaad een ge flatteerde indruk van het op het veld gebodene, maar Hollander verkondigde beslist geen on juistheden. Collega's die wel eens naast hem zaten als in het buitenland geen radiohokje be schikbaar was, hebben wel ver teld dat Hollander soms minu tenlang achter lag bij het spel. In werkelijkheid zal dat veeleer een kwestie van seconden zijn geweest, maar volkomen syn chroon met het spel liep zijn re portage niet. Bij dat alles was Hollander een aardige man en een voortreffelijk en behulp zaam collega. Tijdens onze ge sprekken was hij zo spraakzaam dat men er geen speld tussen kreeg.' Tijdens de Olympische Spelen in Berlijn (1936), waar hij als verslaggever actief was, kreeg Hollander een Olympisch erete ken, beschikbaar gesteld door Adolf Hitier. Vermoedelijk heeft Han Hollander ten tijde van de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog in z'n naïviteit ge dacht dat hij dank zij het 'erete ken' veilig zou zijn en 'bescher ming' genoot. Hij zocht dan ook geen veilig onderduikadres. Tij dens één van de razzia's werd Hollander opgepakt en naar Westerbork gebracht. Daar heeft hij een tijdlang een leiden de rol mogen vervullen bij het organiseren van zogenaamde ontspanningsavonden. Later werd hij toch afgevoerd. Vol gens sommige bronnen kwam Hollander in Terezin (Tsjechië) terecht, anderen houden het op deportatie naar Sobibor, waar hij in de gaskamers omkwam. Aangezien de naam hem al 'een tijd door het hoofd zweefde', lanceerde Eibers onlangs het idee om het nieuwe stadion van Go Ahead Eagles te vernoemen naar de 'nationale beroemd heid'. „Toen die naam eenmaal binnen ons bestuur gevallen was, werd iedereen enthou siast", aldus de initiatiefnemer. „Het Han Hollander Stadion klinkt goed, het is een geweldige promotie voor zowel het voet bal als Deventer." Het is de be doeling dat in het nieuwe sta dion een klein museum komt, met daarin uiteraard aandacht voor Han Hollander. „We zijn daarvoor nog op zoek naar ma teriaal zoals foto's en knipsels", aldus Go Ahead Eagles-voorzit- ter Hans Nieuwdorp. GPD FOTO ARCHIEF RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21