eidsch Dagblad Miljoenenimpuls voor vervoer BEL: 071-5128030 Zwemmonsters \ZC schiet aanvallend ekort tegen Olympiakos ongste voetbalprof Jeugdcriminaliteit iet goed aangepakt' Overstromingen teisteren Somalië 'Opstelling van Zalm schaadt Duisenberg' Personeel vrachtbedrijf op Schiphol gekneveld Vuurwerkhandel aangepakt TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Uphense kroegbazen houden nachtelijke herrie liever in huis (ANDAG 17 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 i Binnenland Moorddadige bankrover nog steeds spoorloos Buitenland Marchais was 5Frankrijks laatste stalinist Kerk en Samenleving Beekman treedt terug als voorzitter hervormde synode i Cultuur en Kunst Nog geen abonnee Piet Noordijk halve eeuw in voetsporen van 'Bird' tóRSFOQRT Dit zijn niet de hoofdrolspelers in een serie nieuwe leveringen van Startrek, maar het is de nationale zwemtop met en nieuwe vinding van badkledingfabrikant Speedo. Marcel ouda, Kirsten Vlieghuis en Pieter van den Hoogenband (van links aar rechts) laten een badmuts zien met ingebouwde zwembril. FOTO WFA laatste zeven minuten kon den schriftelijk worden afge daan, al rechtte AZC nog één keer de rug. Bij 7-4 kreeg Björn Boom een uitstekende kans om de stand een beter aanzien geven. In vrije positie schoot hij evenwel naast, waarna Olympiakos Piraeus in de contra-aanval de eind stand op het bord zjette. Coach Jacob Spijker besefte dat er niet meer in had geze ten. „Verdedigend hebben we de zaak goed gesloten gehou den. We komen alleen aan vallend echt tekort. De eerste goal bleef te lang uit en dan wordt het lastig. Dit is een wijze les geweest. Straks gaat het om het Nederlands kam pioenschap en dus is het goed dat we iets geleerd hebben", apalyseerde Spijker. i thene gertjan van geen Ie vvaterpoloërs van AZC sbben zich het afgelopen eekeinde niet kunnen plaat - n voor de kwartfinale van :Europa Cup 2. Nadat de phenaren vrijdag met 12-6 trioren van het Hongaarse jrencvaros, hield de ploeg iterdag in Athene de hoop een plek bij de laatste acht vend door het Sloveense VK [oper te kloppen met 9-3. iisteren kreeg AZC in een echtstreeks duel met Olym- iakos Piraeus nog een kans m kwalificatie af te dwingen. Ie Grieken hadden ook van Hongaren verloren (7-6 na erlenging), maar lieten de lphenaren niet ontsnappen: ■4. iZC bleef twee periodes goed ij (2-0), maar zag de thuis- - iloeg in het derde part defini- ef afstand nemen: 6-1. De indhoven anp let zijn vijftien jaar en twee laanden is doelman John utziak van EW Eindhoven ejongste speler in het Ne- erlandse betaalde voetbal loit. Met zijn invalbeurt in de e minuut öp de plaats van rank Brugel (die de rode aart kreeg) overtrof hij in de istorie van de eerste divisie lendrie Krüzen van Heracles. )e oud-international was op 1 januari 1981 bij zijn de buut tegen Fortuna Sittard 16 jaar en 45 dagen oud. In de eredivisie was Wim Kras van Volendam vijftien jaar en 290 dagen oud toen hij op 22 november 1959 in het veld kwam tegen Ajax (0-3). Bij het begin van het betaalde voetbal in Nederland was er bij HVC in Amersfoort een speler van vijftien jaar: Bennie Marcus, Hoe oud hij was tij dens zijn eerste wedstrijd is niet bekend. ritiek vcm kinderrechter rr«dam gpd aanpak van de jeugdcrimi- liteit laat veel te wensen over. zijn meer plaatsen nodig in igdgevangenissen en opvoe- gsinstellingen. Lastige kin- ren en spijbelaars die met de '"s in aanraking komen, die- i nauwgezet te worden ge- Igd. Allochtone ouders moe- iworden geholpen bij de op- eding van hun kinderen om [lijden naar crimineel gedrag voorkomen. Deze voorstellen et de Rotterdamse kinder eer S. de Pauw Gerlings- hm, voorzitter van de Ver-' iging voor Familie- en Jeugd- ht. )e Pauw Gerlings betreurt het dat de kinderrechter sinds 1995 minder mogelijkheden heeft om kinderen die op het verkeerde pad dreigen te ko men, weer op het rechte spoor te krijgen. De kinderrechter moet zich tegenwoordig beper ken tot het uitdelen van straf fen. De Pauw vindt dat jonge cri minelen meer aandacht nodig hebben. Ze wil de straftijd ge bruiken om jonge criminelen waarden en normen bij te bren gen en de vaardigheden die no dig zijn om normaal te functio neren. Pagina 2; 'Strafrecht en opvoe ding horen samen' Ministerraad zwicht voor druk Randstadbestuurders Het kabinet stelt de komende periode jaarlijks vijfhon derd miljoen gulden extra beschikbaar voor uitvoering van een aantal verkeer- en vervoerprojecten. Dat gebeurt ondér zware druk van Randstadbestuurders, die hadden gedreigd niet mee te werken aan toekomstige woning bouwprojecten (Vinex-locatie) van het rijk. geld beschikbaar komt. Kandi daten zijn de Verlengde Westrandweg bij Schiphol en de Noord-Zuidlijn in Amsterdam, de Benelux-metrolijn in Rotter dam en de ontsluiting van de den haag.jan kuys haags redacteur Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) maakt vandaag be kend voor welke projecten het Utrechtse wijk Leidsche Rijn. Het stadsgewest Haaglanden zegt een half miljard gulden te kort te komen voor verschillen de openbaar vervoerprojecten. De vier grote stadsgewesten zijn na de presentatie van de begroting van verkeer en water staat woedend geworden over het uitstellen van een aantal be langrijke verkeer- en vervoer projecten in de Randstad. Jorri tsma besloot daartoe om zo geld vrij te maken voor mega projecten als de HSL en de Be tuwelijn. De bestuurders van de vier grote steden namen daar geen genoegen mee. Om die re den dreigden zij de nieuwe wo ningbouwplannen voor de jaren 2005-2010 niet te ondertekenen. De bestuurders van de stads gewesten wilden alleen aan de nieuwe Vinexplannen meewer ken, als het rijk zich bereid toonde alsnog de uitgestelde verkeersprojecten te realiseren. Het kabinet heeft daarop vijf- Man vermoord in Haarlemmerhout haarlem plof van joolen De Haarlemse politie heeft gis teravond in de Haarlemmer hout het lijk gevonden van een 57-jarige man uit Hoofddorp. De man bleek door messteken om het leven te zijn gebracht. Vrijwel gelijktijdig meldde zich bij de politie een inwoner van Haarlem (17) die dacht een man van het leven te hebben beroofd. Het vermoeden be staat dat het gaat om een moord in de homowereld. De verdachte die zich op het bureau meldde, had het mes waarmee de moord gepleegd zou zijn bij zich. De jongen is vandaag verhoord. Óver een motief voor het misdrijf is nog niets meegedeeld. De plek waar Jret slachtoffer gevonden is, staat bekend als 'afwerkplek', waar homoseksue le mannen de liefde bedrijven. In juli 1991 kwam op dezelfde plek ook een man door messte ken om het leven. brussel» anp Eurocommissaris Van Miert: land weer moeilijk interessante topfuncties binnen te halen, al dus Van Miert. Hij noemde in dit kader ook de problemen rond de benoeming van Dui senberg als directeur van de Eu ropese Centrale Bank. Minister Zalm wilde niet rea geren. De kritiek van Van Miert werd vanmorgen deels onder schreven door europarlementa riër P. Dankert. Hij zag geen verband met de problemen rond de benoeming van Dui senberg, maar constateerde wel dat de Nederlandse kritiek op de hoogte van de bijdrage aan de EU op de nodige weerstand stuit. WD'er J. Hoogervorst nam het vanmorgen voor minister Zalm op. „De minister komt juist altijd met goede argumen ten. Weet die Van Miert wel waar hij het over heeft? De zuinige opstelling van vooral minister Zalin breekt Nederland op bij het binnenhalen van poli tieke topfuncties in Europa. Dat zei eurocommissaris Van Miert afgelopen weekeinde in het Ra dio 1-Journaal. Zalm wil niet re ageren op de kritiek van de Bel gische eurocommissaris. Van Miert vindt dat Neder land, in de persoon van minis ter Zalm, teveel zeurt over de hoogte van financiële bijdrage van Nederland aan Europa. Vol gens de Belgische eurocommis saris getuigt de kritiek van Den Haag van kortzichtigheid en krenterigheid. Nederland is juist één van de lidstaten die veel profiteert van de gemeenschap pelijke Europese markt. Daar om leidt het gezeur van Zalm tot wrevel bij andere lidstaten en dat maakt het voor Neder- Is cafés eerder moeten sluitenblijven de mensen op straat hangen 'BERTMINKHORST stappers bij Alle Hens worden op dagochtend om half twee nerveus, 'deel mogen zij na deze 'deadline' e" Alphense kroeg meer betreden, twee portiers van het café, zwart en dito coltrui, hoeven niet op te Men. Wel ontzeggen ze om tien over ff twee een kleine dertig jongeren de Nn avond eerder heeft de Alphense Schoof, in gezelschap Politieman Gé Verkerk en de Leid- wethouder Pechtold, tot half één aan den lijve ondervonden hoe het 'Al phense model' werkt. Schoof wil weten of het er rond de cafés zo gewelddadig aan toegaat dat de gemeente opnieuw sluitingstijden zou moeten invoeren. Pechtold vergezelt de Alphense burge meester omdat Leiden de sluitingstij den wil vrijgeven en de wethouder zelf wil zien hoe dat in Alphen werkt. In Al phen moet vanaf elf uur een portier voor de deur staan. Vanaf half twee 's nachts mag hij niemand meer binnen laten. Wie in Alphen wil kroeglopen, komt al gauw uit in de Julianastraat; daar lig gen zaken als Prinsenhof, Alle Hens aan Dek, Choices, Querelle en De Natte op een steenworp afstand van elkaar. „Ik ben niet blij als er opnieuw sluitingstij den worden irlgevoerd", zegt eigenaar Willem Roggeveen van Choices. Zijn zaak draait nu acht weken en lijkt een succes. Het met zorg ingerichte dans café zit vrijdagavond na elven behoor lijk vol. Roggeveen voert een 'deurbe leid', waarbij de portier bepaalt wie naar binnen mag. ,,Ik kan pas sinds kort meepraten. Ik zie de overlast hele maal niet als een probleem. Als cafés straks moeten sluiten, blijft de helft van de mensen op straat hangen. Een maf kees die dan komt aanlopen, kan het vuur zo aanwakkeren." Roggeveen voelt zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen. „Hier ben ik dat wel, maar niet aan de overkant van de straat." Schoof denkt daar anders over. „Volgens mij houdt de verantwoorde lijkheid van een ondernemer niet op bij de deur." Pechtold vjndt het belangrijk dat be stuurders, politie en kroegbazen goede afspraken maken. „Het moet niet zo zijn dat cafés hun deuren straks in Lei den tot tien over twee openhouden." Volgens Verkerk leven de kroegbazen de regeling over het algemeen goed na. „We hoeven ook niet om half twee met een stopwatch bij de deur te staan." De half twee-regeling leidt zo nu en dan wel tot spanningen tussen jonge ren en uitsmijters en tussen jongeren onderling, zo blijkt een dag later. Voor de ingang van Choices is het dringen. De populariteit van het danscafé is groter dan bij buurman Alle Hens aan Dek. Het duw- en trekwerk van men sen die naar binnen willen en zij die juist het café uit willen, irriteert de uit smijter. Het moet afgelopen zijn, dreigt hij, anders gaat de deur dicht. honderd miljoen gulden uit het Fonds Economische Structuur versterking beschikbaar gesteld, zodat de meeste van die plan nen toch snel van de grond kunnen komen. Daardoor kunnen projecten rond de vier grote steden, die blijkens de laatste begroting van verkeer en waterstaat zo'n vier jaar vertraging zouden oplopen, alsnog versneld worden aange- legd. Aanslag op bus met toeristen in zuid-Egypte LUXOR Rtr-AFP Gewapende mannen hebben vandaag een aanslag gepleegd op een .toeristenbus in Luxor in het zuiden van Egypte. Het is niet duidelijk hoeveel doden er precies zijn gevallen, maar de schattingen variëren van drie tot vijftien. De slachtoffers zou den Japanners, Duitsers en Amerikanen zijn. De bus bevond zich op het moment van de beschieting bij de tempel van Hatsjepsoet in de Vallei der Koninginnen, één van de belangrijkste toeristische trekpleisters in Luxor. Islamitische fundamentalis ten, die een streng bewind voorstaan, hebben in hun strijd tegen de Egyptische regering al vaker het vizier gericht op bui tenlanders, met name toeristen. l'UAUJ.t.U.IU.TJM Erica Jong Tranen hebben zo'n troost rijke smaak. Alsof je een heel nieuwe baarmoeder bij elkaar zou kunnen huilen en erin wegkruipen. zonnig en schraal Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 T/M 25 Strips12 Uitgaan 29 Het Toonkunstkoor presen teert Petite Messe Solenelle van Rossini in de Leidse Ma- rekerk. Kortingsbon op de pagina Uitgaan. belet hue» Een maand van overstromingen heeft grote gebieden in het zuiden van Somalië onder water gezet. Hulporganisaties schatten dat twee duizend mensen zijn verdronken, terwijl duizenden anderen vastzitten op daken, heuvels en in boomtoppen. Ruim 200.000 mensen zijn dakloos geworden. De internationale gemeenschap aarzelt om Somalië hulp te bieden na de mislukte vredesmissie onder leiding van de Verenigde Staten, die teneinde kwam in 1995. Hulporganisaties riepen vorige week de internationale gemeenschap op geld ter beschikking te stellen voor helikopters en lichte boten om voedsel, medicijnen en stukken plastic naar het gebied te vervoeren. Een woordvoerster van het Wereldvoedselprogramma van de VN zei dat zaterdag een konvooi van vier vrachtwagens met zestig ton voedsel uit de Somalische hoofdstad Mogadishu was vertrokken. FOTO EPA CORINNE DUFKA Shell stapt in Russische olie ROTTERDAM ANP Shell heeft een strategisch ver bond gesloten met het grootste gasbedrijf ter wereld, Gazprom uit Rusland. De samenwerking betreft hoofdzakelijk de ontwik keling op het gebied van olie, vloeibare gas en aardgasvoorra den. Daartoe heeft J. van der Veer, één van de groepsdirec- teuren van Shell, vandaag in Moskou met bestuursvoorzitter Rem Vijachirev van Gazprom een overeenkomst ondertekend. Shell wil verder samen met de Russische energiéconcerns Gaz prom en LUKoil een bod uit brengen op Rosneft. Moskou zal naar verwachting deze staats oliemaatschappij nog dit jaar in de verkoop doen. Midden vol gend jaar moet de privatisering zijn afgerond. Binnenkort leg gen de drie maatschappijen de bezittingen van Rosneft onder de loep. Overvallers richten enorme ravage aan Met de overvallen medewer kers van Schiphol Express BV gaat het naar omstandigheden goed. Ze zijn ongedeerd geble ven. Een traumateam van de luchthaven Schiphol heeft hen de hele avond en nacht met raad en daad bijgestaan. Van Rossum: „Tegen half vijf van morgen zijn mijn mensen huis waarts gekeerd. De komende dagen hebben ze vrijaf." Nadat de overvallers met een busje van een onbekend merk waren weggereden, hebben de belaagde personeelsleden zich zelf ontdaan van het plakband en vervolgens tegen tien uur de marechaussee gewaarschuwd. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Een recherche team heeft de zaak inmiddels in onderzoek. Rond de klok van negen uur gis teravond zijn drie personeelsle den en een chauffeur van het vrachtbedrijf Schiphol Express BV overvallen. Onder bedrei ging van vuurwapens werden ze gekneveld met plakband. De vier daders hebben zich vervol gens toegang verschaft tot de loods van het bedrijf. Volgens directeur Van Rossum worden er goederen vermist. „De waarde van wat is buit gemaakt, vertegenwoordigt geen astronomisch bedrag. Wel hebben de heren een enorme ravage aangericht, ik vyeet niet hoeveel dozen er kapot zijn ge sneden. Maar wat de criminelen hebben gezocht, hebben ze niet gevonden." den haag anp100.000 gulden. In iedere politieregio zal in de maanden november en decem ber een vuurwerkteam actief zijn. De bestrijding van handel in verboden knaiwerk heeft prioriteit. Maar ook de gebrui kers kunnen rekenen op stren gere straffen. Justitie gaat korte metten ma ken met handel in illegaal vuur werk. Wie zich schuldig maakt aan gevaarlijke vormen van vuurwcrkcriminaliteit riskeert een celstraf tot maximaal zes jaar of een geldboete van Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste I Per maand I automatisch ff. 31,' (I.v.m. controle bezorging) 1 twee weken betaal ik mljit abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) l HOI O acceptgiro (f. 93,Of,) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot Pagina 11: 'Het is erger dan t geleden' Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, 8 "712141 "400114" OF BEL071-51 28030 „,^,1,.*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1