Tweede Kamer is om, nu Jorritsma nog Een Katwijker in wie muziek zit Het is erger dan een jaar geleden' Rijn Veenstreek 7S fier gewonden bij twee otsingen op rijksweg A4 ICITHON Cleithon' Huisartsen: geen trek in EHBO-post tAANDAG 17 NOVEMBER 1997 CHEF TlMRROUV.t* Pr i-OtUN'. -1 PI Mil 1 A F ROf .'"I I i Alpheuse lobby voor rijksweg 11 werpt vruchten af Aanrijding door overstekende fazant 14-jarige Alphense automobiliste een ernstig ongeluk veroor- laakt. Zij raakte zaterdagmiddag rond vijf uur op de Oostkanaal - ;eg ter hoogte van de Zeegerbrug bij haar uitwijkmanoeuvre de nacht over het stuur kwijt en botste frontaal op een 24-jarige te- enligger uit Ter Aar. De brandweer moest de beknelde man uit lijn auto bevrijden. Hij was zwaar gewond aan benen en heup n had vermoedelijk een hersenschudding en nekletsel. De touw liep bij de aanrijding een gebroken been en een oofdwond op. :c (at bij brand op het nippertje gered iphen aan den rijn» Een oververhitte vaatwasser is de oorzaak M J9 politie heeft zaterdagoch- 1 even voor half twaalf de A4 ichting Den Haag - ter hoog- van Roelofarendsveen enkele »n afgezet na een ongeval, n bestelauto reed achterop i personenauto die nauwe- ;s vaart had. Bij het ongeval ikten de vier inzittenden van personenauto gewond. )e brandweer moest drie, y.an die bekneld waren geraakt, iTijden. De bestuurder, een •jarige Amsterdammer, was met een zware hersenschud- )g en vermoedelijk inwendig het slechtst aan toe. De auffeur van de bestelauto, foto hielco kuipers aan den rijn Door te remmen voor een fazant heeft een een brand in de nacht van vrijdag op zaterdag in een wo- 7 aan de Alida de Jonghstraat. De keuken brandde volledig lit, In de hele woning ontstond ernstige rook- en roetschade. lenkat kon ternauwernood worden gered. De bewoners, een chtpaar en twee kinderen brachten de nacht elders door. Vol- ens de brandweercommandant bedraagt de schade meer dan 0.000 gulden. Video en sieraden gestolen ipwetering Video-apparatuur, sieraden en geld zijn vrijdag- vond gestolen uit een woning aaade Pastoor Kwakmanlaan in ijpvvetering. Om binnen te komen, brak de inbreker een raam an de achterzijde open. Voor een snelle aanleg van het laatste deel van rijksweg 11 is een ruime Kamermeerderheid. Vandaag kondigt D66'er N. van 't Riet bij de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat een motie aan die aanleg van het traject Alphen-Bodegraven vóór 2002 mogelijk moet ma ken. De motie krijgt steun van de PvdA en de WD. Ook het CDA is voorstander van een snelle aanleg. meter van de Nil pas na 2002 te laten aanleggen. Ze geeft haar geld liever uit aan bijvoorbeeld alphen aan den run/den haag robbert minkhorst WEVminister Jorritsma van de hogesnelheidslijn en de Be- Verkeer en Waterstaat was van tuwelijn. Het Meerjarenpro- plan om de laatste zeven kilo- gramma Infrastructuur Transport 1998-2002 (MIT), waarin die Nil ontbreekt, be spreekt de Kamercommissie vandaag. Het voornemen van Jorritsma riep verzet op van de gemeen ten Alphen en Bodegraven, in woners en het bedrijfsleven. De gemeenten, de Kamer van Koophandel en de Alphense on dernemersvereniging VOA trok ken 150.000 gulden uit voor een bliksemactie om de bewinds vrouw op andere gedachten te brengen. Langs wegen versche nen billboards, in dagbladen advertenties en afgelopen dins dag reisde een delegatie naar Den Haag om leden van de Ka mercommissie bijna 10.000 handtekeningen aan te bieden. D66'er Van 't Riet stelt nu voor om de ontbrekende zeven kilometer van de verbinding Leiden-Utrecht 'voor te finan cieren' via het Fonds Economi sche Structuurversterking, een 'verzamelpot' van onder meer aardgasbaten en meevallers. ,,Dat betekent dat we volgend jaar al kunnen beginnen", aldus de democrate. Het stuk tussen Alphen en Bodegraven geldt als één van de orfveiligste wegen in Zuid-Holland en daarom kiest D66 voor een snelle aanleg van de nieuwe weg. Hoewel Jorritsma de njotie naast zich neer kan leggen, ver wacht Kamerlid en partijgenote N. Verbugt dat zij deze Kamer- wens overneemt. ,,Ik ben ervan overtuigd dat de minister dit ook belangrijk vindt. Zij heeft in het, verleden hier al haar steun voor uitgesproken." CDA'er G. Leers is minder op timistisch. Ook zijn fractie pleit Geweld blijft binnen de perken elofarendsveen een 45-jarige man uit Maas sluis, kwam met de schrik vrij. Rond twee uur werden de rijba nen vrijgegeven. Enkele uren later was het op nieuw raak op de A4 bij Roelo farendsveen. Rorld vier uur vie len drie gewonden bij een ket tingbotsing waarbij zes auto's waren betrokken. Het ongeluk gebeurde op de rijbaan in de richting van Amsterdam. Drie personen, een 25-jarige vrouw uit Purrhefènd, een 18-jarigê man en een 42-jarige vrouw uit 's-Gravenhage moesten naar het ziekenhuis. De vrouw uit Purmerend raakte met mogelijk nek- en hoofdletsel het zwaarst gewond. alphen robbert minkhorst vervolg van voorpagina ,,In het begin van Alle Hens was er nooit wat", zegt Rob (26). Hij staat zaterdagnacht in het Al phense café aan de Julianastraat te praten met twee vrouwen, Ceril (31) en Nathalie (25). ,,Het was tot zes uur open en je kon alles. Als je nu een beetje anders doet, word je al vreemd aange keken." ,,Er is onnodig veel agressie", zegt Nathalie. Meermalen wordt iemand op zijn kanis ge slagen. Voor niets." Vorige week was het nog raak, weten de drie. Er werd gevochten met een taxichauffeur. Ook dit weekein de gaat niet voorbij zonder inci denten. Nathalie: „Het is erger dan een jaar geleden. „Eigenlijk heb ik steeds min der vaak zin om hier uit te gaan", zegt Nathalie. „Ik ga voor de gezelligheid. Binnen is het nog wel leuk. Maar voordat je er bent, is het zo'n crime. De uitsmijters zijn soms grof en onvriendelijk." Volgens Natha lie en Ceril delen de portiers ook klappen uit. „Hun aanwe zigheid wekt juist agressie op", aldus Rob. „Mensen zien dat dan als een uitdaging. Gaan ze uitlokken en soms Vechten." Jeroen (23) en Ralph (21) merken de agressie op straat ook, maar ze trekken zich er weinig van aan. Je moet niet re ageren op 'klootzakken die je naroepen'. „Ga nooit tegen ze in", adviseert Ralph. Vroeger deed hij dat wel en daarom raakte hij betrokken bij op stootjes. Rond half drie gaat het mis in de Prinsenhof. De uitsmijters van Alle Hens weten al gauw wat er is gebeurd. „Iemand heeft een klap op zijn neus ge had", zegt de één. Van de dader is niet meer bekend dan dat hij een wit T-shirt droeg. Het slachtoffer wordt met een ge scheurde wenkbrauw naar het ziekenhuis gebracht. Het is het eerste incident van die avond, zegt Henk Pijper, operationeel coördinator van de politie, op het bureau. Hij vindt dat het Alphense uitgaansleven er sinds de vrije sluitingstijden alleen maar op vooruit is ge gaan. „Ons probleem is dat we niet genoeg mensen hebben. De bedoeling van het Alphense model is dat we te voet in het centrum zijn. Nu rijden we vaak meldingen af." Tussen drie en vier krijgt Pij per nog twee meldingen bin nen. Op het dak van een winkel vlakbij de Julianastraat staat een groepje jongeren, die er door heen proberen te springen. Er gaan vier agenten op af. Later maken stappers herrie op de Lijsterlaan, waar ze waarschijn lijk net shoarma hebben gege ten. Ook daar gaan agenten op af. De situatie in en rondom ca fés loopt nog niet uit de hand, vinden burgemeester Schoof en Politiechef Gé Verkerk, burgemeester Nico Schoof en wethouder Alexander Pechtold banen zich een weg door café Choices. foto taco van der eb politieman Verkerk. Wel neemt de ernst van het geweld toe. „We moeten nu kinderen van twaalf jaar oud in verzekering stellen", aldus Verkerk. „Dat is eigenlijk van de gekke." Schoof: „Het geweld is onvoorspelbaar. Het kan zomaar misgaan. Men sen zijn minder inschikkelijk." ■De Leidse wethouder Pecht old: „Dat is niet alleen bij het uitgaan zo. Ook in het verkeer accepteren mensen minder van elkaar. Het leven is jachtiger ge worden, mensen leven minder in groepsverband. Dat betekent dat er ook minder sociale con trole is." De conclusie is duidelijk: het geweld in en om cafés is een maatschappelijk probleem. Voor Pechtold is het geen reden nooit een vergelijkbare maatre- om van de proef in Leiden met gel treft. „Het is een illusie dat vrije sluitingstijden af te zien. je opstootjes en irritaties ooit Pijper hoopt dat Schoof ook kunt tegengaan." OFFICIAL®&DAEWOO DEALER ^AUTO MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN voor een vlotte aanleg, maar de motie van Van 't Riet gaat Leers niet ver genoeg. „Het is een mooi gebaar, maar nodigt de minister slechts uit om iets te doen. Trek de finale consequen tie en dien een amendement in. Daar kan Jorritsma niet zomaar om heen." Volgens D66 en WD heeft een amendement echter geen zin. „Dan zouden we lucht amenderen", zegt Verbugt. „Voor de Nil moeten we eerst geld vrijmaken. Dat gebeurt met deze motie." alphen aan den run robbert minkhorst Alphense huisartsen hebben geen oren naar een huisarten- post of -kliniek in het zieken huis Rijnoord. Dat zegt secreta ris M. Smid van de Regionale Huisartsenvereniging voor Al phen aan den Rijn en omgeving (RHV). Wethouder J. Korver van ge zondheidszorg probeert artsen, ziekenhuisdirectie en een zorg verzekeraar er juist van te over tuigen dat een 'eerstelijns-EH- BO-voorziening' in Rijnoord veel voordelen heeft. In zijn ogen zijn inwoners van Alphen en de Rijnstreek gebaat bij een post waar ze 's avonds en 's nachts voor 'huis-, tuin- en keu kenongevallen'terechtkunnen. Als voorbeeld voor de post dient de huisartsenkliniek in het Kennemer Gasthuis van IJmui- den. Gemiddeld behandelt het Kennemer Gasthuis dertig pa tiënten per dienst, op zaterdag zelfs het dubbele. Secretaris Smid van de RHV, die optreedt namens de huisartsen in Al phen, Ter Aar, Nieuwkoop en Jacobswoude, laat weten dat die er voorlopig geen trek in heb ben. „Wij maken geen plannen voor een EHBO-post, want cr is geen draagvlak voor. Het be langrijkste is dat er een goede waarneemregeling is. Aan één huisartsenpost zit veel meer vast dan alleen maar met zijn allen in een gebouw gaan zit- 'Uitdaging om steeds op het randje te balanceren verontschuldigt zich op voorhand, zijn kantoor achter de zaak aan |Nieuwe Rijn die naam eigenlijk mag dragen, zo klein als het is. klopt. Meer dan een hok kan je met goed fatsoen niet noemen en stapels cd's en informatiemateri- over nieuwe releases die her en rondslingeren maken de ruimte jbekrompener dan die al is. Maar heeft ook zo zijn charme; de klap- die wordt aangerukt om ten- iste twee zitplaatsen te creëren en g waarvan het personeel nu emaal niet meer bij toilet of het Bezetapparaat kan komen. Het look mooi in het beeld als hij zegt hij best wat meer ruimte kan ge lken, maar daar simpelweg nog aan toe is gekomen. Het is ook maal zó snel gegaan de laatste ja- Dan schiet er nog wel eens wat in. Ja, zoals een kantoor bijvoor- ■I d Ulegro is inderdaad de muziekterm I in dit verband mooi van toepas- is op Hans Parlevliet en zijn Vel- Music. Allegro con brio, misschien iwel: snel en levendig. Het is nog n vijf jaar geleden dat hij enkel een 'tje had om op te bijten en hij zich som? hvijfeld afvroeg waaraan hij in vredes- m was begonnen, waarom hij zo nodig eigen benen moest staan. Maar zie, an- 1997 zijn de tijden ten goede gekeerd en hij het zich permitteren een hele ande- lh.1 °°n aan te slaan. Want met winkels in len, Delft en Rotterdam en met tien per- eelsleden zit er richting eeuwwisseling 'P muziek in zijn business, oor de goede orde: niet dat hij door dat luikende succes nu opeens met zijn st vooruit in het zonnetje over de markt upt, hoor. Daar is deze geboren Katwij- veel te nuchter voor, daarvoor heeft hij uers ook al de schaduwkant van het on- lemersbestaan gezien. En visioenen van keiketens a la de Free Record Shop van 15 van Breukhoven heeft hij al helemaal "Mijn ambitie is om binnen de moge- 'eden een leuke organisatie op te zetten, ik daar in slaag, ben ik voorlopig tevre- We zitten op de goede weg, dat is ze- Maar waar ik over tien jaar sta, daar 'cabsoluut geen idee van." ar hij tien jaar geleden was, dat weet 'gwel. „Ja, toen werkte ik ook al in de Een jaar of zeven geleden had Hans Parlevliet (41) er net zijn koperen jubileum opzitten als werknemer bij een distributiebedrijf in de cd- en platenhandel toen hij 'tot bezinning' kwam. De Katwijker besloot voor zichzelf te beginnen en opende een cd-winkel in het centrum van Leiden. Dat bracht hem en zijn gezin bijna aan de rand van de afgrond. Net op tijd keerde evenwel het tij en nu, zes jaar later, doet hij zaken in drie verschillende steden. muziek, voor een distributiebedrijfje ge naamd Bertus. Daar ben ik na mijn dienst tijd begonnen eri daar heb ik ruim twaalf jaar met veel plezier gewerkt. Tja, muziek. Daar heb ik altijd al iets mee gehad. Dat zit in de genen, denk ik, mijn broers en zusjes hebben dat ook. Nee, ik heb het niet zozeer van mijn vader. Die was middenstander, had een kledingzaak in Katwijk. Het was meer de tijdgeest, het opgroeien met de muziek van Led Zeppelin, Neil Young en Little Feat vooral." „Via, via kwam ik in contact met die twee Rotterdamse broers die in het begin van de jaren zeventig met een kapitaal van vijfdui zend gulden Bertus hadden opgericht. Je moet weten dat de distributie van platen in die tijd nog in de kinderschoenen stond. Dat was helemaal niet op elkaar afgestemd, zeker in internationaal opzicht niet. Bertus zat al in de parallelhandel voordat dat woord feitelijk was uitgevonden. Wij haal den, desnoods met de auto, platen uit Frankrijk, Duitsland en Engeland die hier nog niet te krijgen waren in de winkel, dan- wel daar een stuk goedkoper waren. Ja, Ber tus bestaat nog altijd. In het, zeg maar, al ternatieve circuit, is daar nog altijd een markt voor." Maar Parlevliet zelf, intussen getrouwd en vader van drie kinderen, zag zich niet de rest van zijn leven op datzelfde treintje meehobbelen. Gepokt en gemazeld in de muziekhandel trok hij zes jaar geleden de stoute schoenen aan en besloot een eigen zaak te beginnen. In Leiden, op de Nieuwe Rijn en onder de naam Velvet. Een naam die zijns inziens minder relateert aan mu ziek, maar meer aan begrippen als 'prettig' en 'ontspannen'; aan de dingen die hem voor ogen stonden. Alleen, zo prettig en ontspannen als hij het wel gehoopt had, zo ging het dus in eerste instantie niet. Sterker nog, hij wordt nog wel eens gillend wakker van zijn aanlooptijd in ondernemerland. „In het eerste jaar", kijkt hij terug, „liep het voor geen meter. Dit ondanks een goed ondernemersplan, een onderzoek naai- de haalbaarheid, mijn knowhow en mijn con tacten in de muziek. Daarnaast hadden'we flink geïnvesteerd in een goede locatie als mede in tienduizend cd-titels. Dat is wat, hoor, dan praat je over veel geld. Ik heb toen echt alles op het spel gezet. We namen een extra hypotheek, de auto ging eruit en we leefden van het inkomen dat mijn vrouw Monique als parttimer verdien de. Ja, even heb ik toen gedacht dat l^et helemaal misging, dat ik mijn hand had overspeeld. Ik kon bij wijze van spreken zo in de afgrond donde ren." Zijn geloof in eigen kunnen en zijn doorzettingsvermogen hielden hem op de been. „Ik geef niet zo snel op, hoor, maai' gelukkig kwam in het tweede jaar de kentering. Het duurde toen nog een jaar eer er een normaal inkomen uit de zaak kwam, maar sindsdien ging het bergopwaarts, steeg de omzet in het derde jaar met 35 procent. Dit, het moet gezegd, dan mede dankzij een fi nanciële injectie van Kroese uit Nijme gen, de grootste onafhankelijke platen zaak van Nederland. Mijn veronder stelling dat er in Leiden, naast Plato, ruimte was voor nog een speciaalzaak op muziekgebied, bleek te kloppen. Ja, want een speciaalzaak zijn wij nadruk kelijk. Dit in tegenstelling tot ketens als V&D en de Free Record Shop waar ze vooral 'middle of the road' verkopen, de top-40. Niets ten nadele daarvan, hoor, dat is een groot segment van de markt. Wij zijn er, zeg ik altijd maar, voor de echte liefhebbers." Die zijn er niet alleen in Leiden en omge ving, maar bijvoorbeeld ook in Delft, zoals Hans Parlevliet bemerkte toen ene Peter van Bohemen op zekere dag bij hem op de Nieuwe Rijn binnenstapte met de vraag of hij er wat voor voelde om ook in Delft met Velvet zijn vleugels uit te slaan. „Dat con tact klikte meteen. Wilde ik evenwel mijn plannen in die richting volvoeren, dan moest ik eerst Kroese uitkopen, want die voelde niets voor een dergelijke uitbreiding. Ik heb dat toen gedaan. En daar heb ik geen spijt van. Want toen een jaar later Rotter dam zich aandiende, had ik mijn handen vrij." Zijn zus, ook in de muziek werkzaam bij het Rough Trade Label, maakte hem attent op IT, een gerenommeerde toko in Rotter dam die in 1991 door het toonaangevende blad Oor nog was uitgeroepen tot platen zaak van het jaar. Maar die vorig jaar in de problemen dreigde te raken, omdat het 'bij kantoor' in het peperdure Plaza als een mo lensteen om de nek van het moederbedrijf hing. Hans Parlevliet zag zijn kans schoon en nam de tent over, met dien verstande dat hij afzag van adoptie van het rijkeluis kind in het Plaza. Met enige trots meldt hij nu dat IT, inmiddels uiteraard opererend onder de nieuwe naam Velvet, in het jaar na de overname een omzetstijging van twintig procent heeft gehaald. Hij heeft de smaak van het ondernemen inmiddels te pakken, dat moge duidelijk zijn. En allegro gaat het. „Het is de uitda ging om steeds op het randje te balanceren, om te zien hoe ver je kunt gaan zonder er af te vallen. Verantwoorde risico's nemen, daar draait net om. Ik ga niets forceren, heb niet een plan om binnen die en die tijd, zo en zo groot te zijn. Wat ik al zei: een leuke Hans Parle vliet voor zijn zaak in het centrum van Leiden. Een Katwijker die zijn stekkie heeft gevon- den.Oókin p Delft en in Rotterdam te genwoordig. foto mark lamers organisatie opzetten die een prettige uit straling heeft. Dat is mijn doel." Heeft hij binnen zijn stiel nog een bijko mend voordeel natuurlijk en dat is de mu- ziek. „Ja, dat is liet mooie uiteraard. Dat ik nog altijd met mijn oude liefde aan het stoeien ben. Wat ik tegenwoordig goed vind? Björk vooral. Howie B, de Buena Vista Social Club van Ry Cooder, Tool en Junkie X, om eens wat te noemen. Het aardigste is dat je met jonge mensen omgaat, dat je weet wat er speelt. Daar blijf je jong bij, nietwaar."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11