Alles Tijd voor kalk voor tuin Tuinieren Overvloed aan bottels en bessen Vraag en antwoord uty IRDAG 15 NOVEMBER 1997 Planten zolang het niet vriest - IAVE OPLOSSING >opelke regel de letters lie samen het woord vor- at overeenkomt met de irijving. De resterende vormen van boven naar en en van links naar een citaat. >assend; 2. greppel; 3. -hint; 4. vrucht; 5. onge- 6. Russische zweep; 7. vogel; 8. radiostation; 9. at; 10. boosaardig; 11. val; 12. wijk; 13. doorn; KRUISWOORDRAADSEL --proza-- -mei-erf- f-loket-k ons-e-sir ra-las-no m-de-tl-n ut-oma-oi - lik-o-koe e-later-k -boa-rui- --sisal- - Heer Bommel zat in een gemakkelijke stoel te bekomen van de schrik. Een vochtige doek verkoelde zijn schedel en de bediende Joost haastte zich met het gereedmaken van een versterken de drank. ..Hete slemp, als ik me zo mag uitdrukken", sprak de knecht. ,,Dat verdrijft de kwade dampen, heer Olivier!" ,,Ach wat", riep heer Ollie kla gend uit. ,,Het gaat niet om de kwade dampen! Ik ben getroffen door een straal! Iedereen werd zwart voor mijn ogen, als je begrijpt wat ik bedoel." „Héél betreurenswaardig", gaf Joost toe. „Maar ik heb nog eens nagedacht, als u mij toestaat. En toen viel mij in, dat de jongeheer en de professor wer kelijk zwart geweest kunnen zijn." Op dat moment werd er op de deur ge klopt, die naar de tuin leidde en toen heer Bommel schrikkend omkeek zag hij daar Prlwytzkofsky staan. De geleerde maakte een ontredderde in druk, maar zwart was hij niet. „Dan heeft heer Olivier dus toch gelijk", pre velde Joost, hem binnenlatend. „Het moet aan onze ogen gelegen hebben. Een gevolg van de verstijvende lichtstraal, met uw welnemen!" „Praw! riep de professor. „Praat mij niet van een stijvender straal! Ik ben getroffen door een verslappender straal! Mijn gans schoner automobiel is verblub- berd! En ik, een gestudeerd man, ik ben doorgemeten op mijn kukel! Nu vraag ik u!" Heer Ollie staarde hem zonder begrip aan. Hij was zo ont hutst, dat hij Tom Poes, die ook naar binnen wilde, niet opmerkte. Maar Joost stond nog steeds bij de deur en hield hem tegen. „Jongeheer", fluister de hij. „Bent u werkelijk zwart?" „Ja", zei Tom Poes verbaasd. „Dat zie je toch? Het is modder!" „Gelukkig", her nam de knecht oplevend. „Maar dan moet u zich eerst een weinig reinigen, als ik zo vrij mag zijn. Heer Olivier kan deze kleur niet verdragen." H W R DOOR JAN VISSER De vermaarde Berlijnse meteoroloog Wolfgang Roder verwacht dat het de komende winter wel eens heel koud kan gaan worden. Voor januari zinspeelt de Duitser op een temperatuurafwijking ten opzichte van normaal van 3, in februari zelfs 4 graden. Meer naar het oosten toe. Polen/Baltische staten/Rusland, worden de afwijkingen nog groter. De kou wordt volgens Roder veroorzaakt door een opmerkelijk sterke Scandinavische hogedrukblokkade. Boven het noorden van Europa worden in januari drukafwijkingen verwacht tot zo'n 10 hPa. In febru ari blijft het drukoverschot net zo groot maar dan komt het zwaarte punt van de blokkade bij IJsland te liggen. De jaren waarin de druk- verdeling op het noordelijk halfrond dezelfde afwijkingen vertoonden als de voorbije maanden werden allemaal gevolgd door een koude of strenge winter. Dat waren ondermeer de winters van 1940, 1942, 1947 en 1987. Vandaag is er van kou geen sprake. Zachte en vochtige luchtmassa's stromen namelijk ons land binnen. Daarin lopen de middagtempera- turen op tot 11-12 graden. Het is wel bewolkt weer en zo nu en dan kan er wat regen of motregen vallen. De kans op nattigheid is het grootst tijdens de ochtenduren maar ook vanmiddag blijft het niet overal droog. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en is matig, aan zee vrij krachtig. Morgen nemen de regenkansen af maar de bewolking blijft overheer sen en de temperatuur komt uit op maximaal 9-10 graden. Na het weekeinde wordt er met een aantrekkende wind uit richtingen tussen oost en zuid drogere lucht aangevoerd. Dat betekent meer zonne schijn maar de lucht is koud. De Eurocomputers gaan er van uit dat het kwik op dinsdag de 5 graden niet of nauwelijks zal bereiken. Later in de week ruimt de wind iets en gaat het kwik weer wat omhoog. Noorwegen: Bewolkt en met name langs de westkust regen, in het noorden sneeuw In het zuidoosten morgen flinke opklaringen en droog. In het noorden overdag lichte vorst; maxi ma in het zuidwesten en zuiden rond 7 graden Zweden: Bewolkt en eerst nog wat regen, in het noorden sneeuw. Vandaag opkla ringen, met name in het midden en noorden. Vrij wel overal droog Middag temperatuur uiteenlopend van iets onder nul in Lapland tot rond 6 graden m het zuiden. Morgen in het noorden kouder. Oenemarken: Geleidelijk wat zon. maar qok.kans op.een bui. Mid-., dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen of buien, vooral in het westen. In het zuidoosten opklaringen, maar ook kans op mist. Middagtemperatuur rond 10 graden, in Ierland, later ook in Wales oplopend tot een graad of 14. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend kans op mist of lage wolken, met name in de middag ook wat zon. Op beide dagen kans op wat buiige regen. Middagtemperatuur net onder 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel wolken, maar soms ook wat zon. In de nacht en ochtend eerst kans op mist. In het westen en noorden van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur aan de kust ruim 10 graden, in het oosten circa 7 graden. Portugal: Vandaag vooral in het oosten enkele bui en, mogelijk met onweer. Verder opkla ringen en ook geregeld zon. Morgen la ter in het noorden en westen opnieuw enkele buien, Maxima uiteenlopend van circa 16 graden in het noorden tot ruim 20 plaatselijk in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden, afgewisseld door zon. Kans op een bui, vooral vandaag Mid dagtemperatuur rond 20 graden Spanje: Half tot zwaar bewolkt en buien, moge lijk met onweer. In de loop van Vandaag van het westen uit opklaringen en zonm ge perioden. Morgen overal flink wat zon. maar langs de zuidoostkust kleine kans op een bui Middagtemperatuur •uiteenlopend van een graad of 15 in het noordwesten tot 22 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Naast wolkenvelden ook zonnige perio den, vooral op de zuidstranden Kleine kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden, maar vooral vandaag kans op een bui. Maxima van een graad of 20 in het noorden tot tegen 25 in het zuiden. Tunesië: In het zuiden flink wat zon. maar in het noorden meer bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur dalend naar een graad of 20. Zuid-Frankrijk: In het binnenland kans op mist of lage wolken. Verder perioden met zon, vooral in het zuidoosten. In hef zuidwesten minder zonnig en kans op buiige neer slag. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 12 en 16 graden, in hardnekkige mistgebieden enkele gra den lager. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden, maar vooral vandaag ook kans op een bui. Middag temperatuur rond 20 graden. Italië: In het zuiden aanhoudend wisselvallig met van tijd tot tijd forse buien, soms ook onweer, In het noorden, later ook in het midden opklaringen en zonnige pe rioden. Middagtemperatuur van een graad of 11 in het noorden tot bijna 20 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag wisselvallig met vooral Sardinië kans op fikse regen- en onweersbuien Morgen opklaringen en overwegend droog Middagtemperatuur rond 18 gra den. Malta: Af en toe zon, maar op beide dagen kans op een fikse regen- of onweersbui Mid dagtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Op beide dagen vooral op het vasteland fikse regen- of onweersbuien. Soms veel wind. Op de Egeische zee en Kreta mor gen af en toe zon. Maxima van 15 tot 21 graden. Turkije en Cyprus: In het westen vrij veel wolken en kans op een enkele bui, mogelijk met onweer Later ook langs de zuidkust een enkele bui. Op Cyprus meest zonnig en droog. Middagtemperatuur van een graad of 15 rond de Bosporus tot ruim 20 op Cy prus. Duitsland: Wolkenvelden en kans op wat regen, bo ven de 700m ook sneeuw. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of lage wolken. Fris met maxima van circa 6 graden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden in de dalen soms hardnekkige mist. Droog Middagtemperatuur van circa 7 graden in het noorden tot ruim 10 in het zuiden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en vooral in het oos ten regen, boven circa 600m ook kans op sneeuw. Geleidelijk in het westen op klaringen en zonnige perioden. Middag temperatuur tussen 5 en 10 graden, morgen lager. Polen: Bewolkt en flinke perioden met regen; hier en daar veel neerslag. Morgen in het westen vri wel droog en een enkele opklaring. Maxima sterk dalend tot een graad of 4 op morgen. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vooral in Slowakije flink wat regen; hoog in de bergen sneeuw. Mor gen in Tsjech e droog en in Slowakije eerst nog wat regen. Toenemende mist kansen. Maxima dalend tot een graad of 5 op morgen. Hongarije: Vandaag geruime tijd regen. Morgen vrijwel overal droog en hier en daar op klaringen Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 7 graden op morgen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.01 Zon onder 16.47 Maan op 17.59 Maan onder08.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.36 15 56 03.09 *15.29 Laag 11.25 23.55 11.06 23.36 Weerrapporten 14 november 07 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Brussel 10 1 0.0' 20 17 0.1 16 7 0.0 Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Rome Split Stockholm Warschau Zurich Bangkok Buenos Aire: Casablanca lichtte* Johannesburg onte* Los Angeles hall be* Tel Aviv licht be* 25 20 O.CC 18 15 10.0 14 1 0.2 hall be* 1 B M R A E A F N 2 S L K O O A N T 3 P W O N E T O N 4 L B R L A A E M 5 B R L O E N O T 6 K N Z O W E IJ T 7 G K R E A N A I 8 2 E M N D A E R 9 A S T R E E N L 10 S l N O E T O D 11 S P L A E A N R 12 B E u u R N P T 13 S T R E K A E L 14 P T A E A R S N HEINZ Tom Poes en het Kukel el ik het doorgaans heb tganische meststoffen die le plant langzaam worden [omen en die het bodem- Liet schaden, deze keer [rhaal over een zuiver che- ie meststof die niet gemist rorden. Het wordt een ver ier kalk (Ca), een stof die rote rol speelt bij de opna- ji voedingsstoffen door de •en stelling die luidt: geen >n of plagen zonder een te- an mineralen. Zo te lezen et simpel. Je geeft de plant jj nodig heeft en je hebt [ast van kwalen van welke jok. Helaas is het nu ook niet zo eenvoudig. We we- nmers niet welke minera- in welke onderlinge ver- ng een plant deze nodig [Geldt dit al voor de meest |de voedingsstoffen, van jelementen, mineralen maar een heel klein i nodig is, weten we dat >bben plagen nu eigenlijk een met een teveel of een =*j van een bepaalde voe- itof. Een standaard voor voor deze stelling vormen ewassen die luis krijgen bij verbemesting met stikstof- ;t. De verldaring voor lomeen is eenvoudig. Veel jf bevordert de ontwikke- veel blad. Veel blad tengevolge van fotosyn- voor een grote hoeveel- m uikers in het blad. Vaak H dat deze niet tijdig naar Bedelen van de plant kun- Korden afgevoerd. Luizen Hol op gemakkelijk op- Hbare suiker en komen in i getale op de overbemes- nt af en zuigen zich vol e gemakkelijk bereikbare tg. Te veel stikstof is in dit e oorzaak van bladluis. ,NM nvoudig is het jammer ge- 1 Hi niet altijd, in de biolo- w t landbouw wordt mo- ;el veel onderzoek gedaan le hoeveelheid en de on- ige verhouding van mine- waaraan een bepaalde behoefte heeft. Maar men nog lang niet alles, kig weet men wel dat kalk ote rol speelt bij de opna- ïbij het transport van de ;e voedingsstoffen naar de hillende delen van de I Een tekort aan kalk blijkt I praktijk meer dan eens de J ak te zijn van bepaalde in of aantastingen door in- I i, ook op gronden die niet I zijn, met een Ph-waarde -•ij6of6,5. Juist op deze en wordt de benodigde cse kalkgift gemakkelijk eslagen. De meesten van ebben tegenwoordig wel tiddelen in huis om de De appelboom, tot dan zonder plagen en ziekten, heeft nu wol- luis. Wat te doen vraagt M.C. v.d. Berg uit Katwijk. Heeft de boom voldoende voeding gehad de laatste jaren? Overigens zijn er meer bomen en struiken die overduidelijk geleden hebben onder enkele te droge seizoe nen, veel vorst deze winter en midzomerhitte. Er zijn bomen die nu al hun voorjaarsbloesem verspillen. Maar terug naar de wolluis. Zelf zou ik begin voor jaar spuiten met Spruzit, matig milieuvriendelijk, in speciaalza ken in de verkoop. Anders infor meren bij de firma Ecostyle, postbus 14, 8426 ZM, Appel scha, die nog meer milieuvrien delijke preparaten in de handel brengt. Vorig jaar Kerstmis schreef ik over de ijf ofte wel de Taxus. Nu vraagt mevrouw Constance van Eijf uit La Chataigneraie of ik iets meer weet over de naam ijf en over eventuele mystieke ver halen. Ik weet alleen dat de naam uit het oud Noors komt en dat Taxus inderdaad stond voor bescherming. Maar ik zou het bijzonder aardig vinden van lezers als ze deze weetjes aan zouden kunnen vullen ten be hoeve van de briefschrijfster uit Frankrijk. Houd me aanbevo len. AV&-/A/Z. JE fi//£T /A? &EA/ E&/TS 0EA/ JE 1. Oppassend; 2. greppel; 3. brugschuit; 4. vrucht; 5! ongekleed; 6. Russische zweep; 7. zwarte vogel; 8. radiostation; 9. handvat; 10. boosaardig; 11. houtafval; 12. wijk; 13. doorn; 14. kleur. lang is voor gezonde gewassen in groente- en siertuin. Hierbij moet wel aangetekend worden dat er enkele uitzonderingen op deze regel zijn. De vertegenwoordigers van de familie van de Ericaceae verdra gen hoe dan ook geen kalk. We vinden deze planten zelden op gronden met veel klei, des te va ker op zure zandgronden en veengronden. Bekende verte genwoordigers van deze familie zijn de Erica en Calluna, de Ro dodendron en Kalmia, de Aza lea en de Pieris. Dat zijn zowat de meest bekende, al zijn er nog meer. Al deze planten slaan we over bij het strooien van kalk. We geven ze wel wat extra turf. Die is zuur en daar houden ze van. De beste tijd om kalk te strooien vormen de late herfstmaanden. De zon is dan niet meer zo krachtig en vooral op gras kan een kalkgift verbranding veroor zaken. Liefst strooien we op een dag met kans op regen. De hoe veelheid is afhankelijk van de zuurgraad en varieert van 5 tot 10 kilo kalk per 100 vierkante meter. Er zijn diverse soorten kalk in de handel. Zelf houd ik het op Dolokal, omdat deze re delijk veel magnesium bevat, een mineraal waaraan de mees te gronden een tekort hebben. Er is ook nog Dolokal extra met 10 procent en super met 19 pro cent magnesium in de handel. Maar welk soort we ook mogen kiezen en hoeveel, het is nu de tijd om te strooien. En bij het strooien uit de buurt blijven van alle Ericaceae. Veel takken hangen vol met bessen en bottels, dat geeft een fleurig gezicht in de tuin. foto gp& Ondanks de droge pe riode hebben veel strui ken kans gezien hun takken vol te hangen met kleurige bessen en bottels. Vroeger werd hieruit door weervoor- spellers afgeleid dat er een koude winter voor de deur staat. Voor de tuinier betekent dit niet anders dan dat hij rondkijkt naar een leu ke aanwinst voor zijn tuin, want er kan nu - zolang het niet vriest - geplant worden. Wilt u bottels, kies dan een botanische roos als Rosa moyesii 'Gerani um', die flesvormige bottels draagt. Bijzon der van kleur zijn de paars/blauwe bessen die de Callicarpa-struik langs haar takken heeft geregen. Bessen van vuurdoorn moet u tegen vogelvraat met netten beschermen. Wilt u zelf profiteren van de vele bessen die nu aan de hulst zit ten: knip die takjes eruit en hang ze tot Kerstmis op een koele plaats. U bent dan ook de lieden voor die tuinen afschui men om besdragers te kortwie ken. Behalve hulst zijn ook skimmia en klimop welkome buit. Wilt u rozen planten, kies daar voor dan de zonnigste plek in uw tuin. Vooral niet onder bo men, waaronder het lang blijft lekken, wat de vorming van meeldauw op de rozenbladeren bevordert. Tussen de struiken brengt u organische mest aan, bijvoorbeeld gedroogde koe mest, die u licht in de grond werkt. Vervangt u een oud rozenbed, breng dan ook nieuwe grond aan. Zo'n 60 cm diep. Dan hebt u geen last van wortelaaltjes. De oude grond kunt u over de tuin verdelen. Verwacht niet meteen volgend seizoen een weelde aan bloemen. Rozen hebben onge veer drie jaar nodig om tot ont plooiing te komen. Een laag af gevallen blad erop doet dienst als beschermende mulchlaag. Een stelregel van biologisch tui nieren is onder meer: houd 's winters de grond be dekt. Dan kan de vorst tot diep in de grond het bodemle ven niet doden. Vroeg in het voorjaar komt het dan weer tot ontwikkeling, waarvan uw planten profiteren. Bladeren die op het gazon zijn gevallen dient u wel stelsel matig af te harken, 't Kan trouwens best zijn dat u het gras nog een keer wilt maaien. Ook dat gras niet te kort af- harken. Maak de bakken met uitgebloeide petuni a's en dergelijke leeg en schoon en zet ze ondersteboven neer. Zo vriezen ze niet kapot. Maar wat doet u met die grote kui pen met grote planten waarvoor u binnen geen plaats hebt? Er zijn, over het land verspreid, kwekers die in hun kas zulke lo gés tegen betaling opnemen om de winter door te komen. In Ju lia Voskuils Tuinagenda staan er een aantal genoemd, maar wel licht dat u in uw directe omge ving zo'n adres kunt opsporen? In een rotstuin gaan 's winters meer planten dood van te veel nattigheid dan van bevriezen. Sneeuw is voor rotsplanten waaronder veel alpine het beste winterdek. Hier mag geen blad blijven liggen, want daar onder kunnen plantjes gaan rotten. zuurgraad te meten. Overigens doe ik het nog steeds met de lakmoes papiertjes die daarvoor in de handel zijn. Ook al is de zuurgraad goed, toch geef ik kalk. Kalk is er immers niet alleen om de grond minder zuur te ma ken, kalk speelt ook een belang rijke rol bij de stofwisseling van de plant. Verder is voldoende kalk in de grond van belang voor het bacterieleven, dat op zijn beurt weer de organische stoffen omzet in hapklare ver bindingen voor de plant. Sa menvattend kan gesteld worden dat een kalkgift van groot be- GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar, POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9