Irak doof voor VN 'De eerste moord is moeilijk. Daama wordt alles routine' Turkse smokkelaars gedupeerd door Irak b^kfCsthe Politici in Kenya zijn te koop Buitenland Nederland helpt Zuid-Afrika Verdriet in Vlore [DAG 15 NOVEMBER 1997 ,T4. Ffl| veroordelen Zwitsers politiegevveld Het VN-comitë tegen martelingen heeft gisteren het po- Iweld tegen buitenlanders in diverse Zwiterse kantons p veroordeeld. Ook bekritiseert het comité een pakket |\F«niaatregelen als aanvulling op de Zwitserse strafwet. Vol- - die nieuwe regels kan de politie buitenlanders zonder pa- oppakken en zonder vorm van proces gevangenhouden. rse politiekorpsen, met name in de kantons Sankt Gallen, p en Genève, interpreteren de wet zodanig dat vreemdelin- lachtfldens arrestatie en opsluiting worden mishandeld. lacht (ji n ontj "itiwitier Kok gaat niet naar Suriname Premier Kok gaat voorlopig niet in op de wens van de lamse president Wijdenbosch om op 'hoog niveau' poli- rerleg te voeren. Kok gaat in elk geval niet naar Suriname, js eventueel wel bereid Wijdenbosch in ons land te ont- >n. Wijdenbosch liet eerder deze week weten dat minister van ontwikkelingssamenwerking begin december niet Em is in Suriname. Beschuldigingen van Desi Bouterse dat rland achter de verijdelde couppoging in Suriname zit (ok af als 'onzinnig'. f en India leggen handelsconfliet bij De Europese Unie en India hebben de strijdbijl begra- [üïet conflict over Indiase importbeperkingen op land- k textiel- en industriële producten. New Delhi heeft be- lfde beperkingen binnen zes jaar geleidelijk op te heffen. De lening is het resultaat van onderhandelingen tussen de par- [nadat de EU in juli een officiële klachtenprocedure startte [Wereldhandelsorganisatie WTO. :-virus weerstaat medicijnencocktail igton Wetenschappers hebben erkend dat de medicij- icktail het aids-virus niet zal uitroeien. Ook het jarenlange ïiik van krachtige medicijnen zal het virus er niet onder krij- l.Met de cocktail wordt het aantal cellen dat met HIV is ge lieerd langzaam minder. Maar het virus verdwijnt niet", ■dr. R. Siciliano van de Johns Hopkins Universteit in Bal- iA,tgale verkoop raketkennis verijdeld De Russische Federale Veiligheidsdienst heeft een Ira- :N.|earresteerd die probeerde rakettechnologie te kopen van :s in Moskou. Volges het persbureau ITAR-Tass zou het lom uiterst geheime informatie. Woensdag nog probeerde ïerikaanse Congres er een wetsvoorstel door te krijgen lee Russische bedrijven die worden verdacht van het ver van wapentechnologie aan Iran kunnen worden gestraft, remlin houdt vol dat Rusland helemaal geen technologie it soort aan Iran doorspeelt. jjiase prostituees willen legaal werken Enkele duizenden Indiase prostituees hebben giste- faeen voetbalstadion in Calcutta gedemonstreerd voor lega- pgvan hun broodwinning. Volgens SadhanaMukherjee, Voormalige prostituee die zich opwerpt als woordvoerster Be beroepsgroep, komt de professie tegemoet aan een {schappelijke vraag. Prostitutie is illegaal in India. In alle f steden zijn echter rosse buurten, waar mensen hun li- n verhuren voor prijzen die beginnen bij twee roepia - on- Ir een dubbeltje. kJnderdjarig aspirientje springlevend Het aspirientje [honderd jaar nog N glevend. Nieuwe medi- ff' Boepassingen stuwen r Irkoop van fabrikant I - |r naar recordniveaus. f 'W&. L 197 wist Bayer-chemi- pelix Hoffmann het al pde pijnstillende mid- Blicyizuur te verbeteren fen synthese tot acetyl- t M wlzuur. Bayer bracht het |uct twee jaar later op arkt onder de naam frine. De oude Grieken jk' jen al de pijnstillende jL ing van het salicylzuur ■^-■■'^9 fttende sap uit de is van de wilg. Aspirinie P voor het eerst op de V gebracht in het flesje p foto. foto anp ptsland pakt kindermisbruik aan Duitsland gaat kindermisbruik harder aanpakken. De Isdag besloot gisteren tot langere straffen en een program- er bescherming van slachtoffer en getuigen in dergelijke za- De maximumstraf voor kindermisbruik gaat van tien naar ■n jaar. Komt het minderjarige slachtoffer bi} de aanranding lan kan de dader voortaan levenslang krijgen in plaats van lidige maximumstraf van vijftien jaar. ld ptjassen Elena Ceausescu geveild irest» Een partij luxegoederen en bontjassen die ooit eigen- [waren van wijlen Elena Ceausescu, de echtgenote van de heense dictator Nicolae Ceausescu, zal worden geveild. On- je objecten zijn jassen van jaguar-, luipaard- en lynxbont, luizend meter sjieke stoffen, kunstvoorwerpen en jachttro- h. Onder de meer curieuze voorwerpen is een medaillon :n dubbelportet van Elena en Imelda Marcos, de weduwe voormalige Filipijnse leider Ferdinand Marcos. n itr levert zestigduizend gulden op In Schotland is een stier verkocht voor het recordbe- ran ruim 60.000 gulden. Het gaat om een stier van het ras leen Angus, dat bekend staat om de goede kwaliteit vlees, igste bieder was het voedingsmiddelenconcern Grampian y Food Group. Dit bedrijf gaat het sperma van de stier |pen aan boeren die hun koeien leveren aan Tesco, een van itste supermarktketens van het Verenigd Koninkrijk. Gejney organiseert Gay Games 2002 De Australische stad Sydney mag de Gay Games in 2002 Sïseren. De Federation of Gay Games heeft de spelen don- jnacht tijdens een bijeenkomst in het Amerikaanse Den- n Sydney toegewezen. De spelen volgend jaar worden Jen in Amsterdam. Etsers willen meer porno op televisie ijRGDe Duitse televisiekijkers willen meer porno op de [Uiteen opiniepeiling blijkt dat van de 1.001 respondenten focent graag seksfilms van Beate Uhse op de tv wil zien, te- 12 procent bij dezelfde enquete een jaar geleden. Dertien fent wil zelfs (verboden) harde porno zien. Zeventien pro- Jnoemde softpornofilms zoals Emmanuelle 'walgelijk'. plomatenzoon opgepakt in Brussel De Brusselse politie heeft eerder deze week geen diplo angehouden, zoals burgemeester De Donnéa donderdag idmaakte, maar de 22-jarige zoon van een medewerker van ibassade van Centraal-Afrika. Hij zat met twee migranten ijst feren in een auto. In de kofferbak daarvan werd een jerrycan inzine aangetroffen, die mogelijk bedoeld was voor de diging van brandbommen. ?en Nederlands Persl Sen'ische en Kroatische veteranen raken jaren na liet einde van de oorlog in gewetensnood BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT ..Het eerste huis dat je in brand steekt en de eer ste mens die je vermoordt zijn het moeilijkst. Daarna wordt alles snel routine", zegt Miro Bajra- movic, een 40-jarige Kroatische oorlogsveteraan. Naar eigen zeggen heeft Bajramovic in 1991 en 1992 eigenhandig 72 mensen vermoord, terwijl hij zichzelf verantwoordelijk houdt voor 86 moor den op Serviërs in Kroatië. ,,Ik ga naar bed met die gedachte en ik word er mee wakker, als ik al aan slapen toekom tenminste", biechtte Bajra movic op in een uitgebreid, bloedstollend inter view in een Kroatische krant. Vijf jaar nadat hij routineus moordde, is Bajra movic geestelijk een wrak. Hij wordt verteerd door gewetenswroeging en door rancune jegens zijn superieuren die, terwijl Bajramovic in naam van het vaderland moordde, hun zakken vulden. Veel van zijn vroegere commandanten zijn nu stinkend rijk, terwijl Bajramovic en zijn gezin in bittere armoede leven. Het verhaal van de Kroaat staat niet op zich. Vorige week verbrak een vroegere vijand van Baj ramovic, de Serviër Slobodan Misic, het stilzwij gen aan de Servische kant van het front. De 50-ja- rige Misic bekende tegenover journalisten in Bel grado gedurende de oorlogen in Kroatië en Bos nië tussen de zeventig en tachtig mensen ver moord te hebben, onder wie vrouwen en krijgsge vangenen. „We staken alles dat we op onze weg tegen kwamen in brand, gooiden granaten in hui zen, schoten op iedereen en maakten hele dor pen met de grond gelijk", aldus Misic. Nauwelijks 72 uur later ging een andere Servi sche oorlogsveteraan via de media te biecht. In de in Belgrado verschijnende krant Dneuni Telegraf bekende de 27-jarige Srboljub Suntic in Kroatië en Bosnië ten minste 120 mensen vermoord te hebben, meest weerloze Kroatische burgers, die in door Serviërs bezette gebieden waren achter gebleven. De verhalen van de Kroaat Bajramovic en de Serviërs Suntic en Misic vertonen opvallende pa rallellen. Niet alleen hebben ze zich alle drie schuldig gemaakt aan tientallen oorlogsmisda den. maar ze worden alle drie gekweld door wroeging en rancune. En net als Bajramovic zeg gen Misic en Suntic met hun verhalen naar bui ten te zijn gekomen omdat ze genoeg hebben van de leugens en de officiële propaganda. Het verhaal van Bajramovic sloeg in Kroatië in als een bom. Voor het eerst bekende een Kroaat zich schuldig te hebben gemaakt aan oorlogsmis daden. Tot voor kon ging het merendeel van de Kroaten er van uit dat alleen Serviërs oorlogsmis daden hadden gepleegd. Kroaten hadden zich volgens de officiële propaganda van Zagreb slechts dapper verdedigd tegen een laffe aanval op hun land door de Serviërs. Na de tientallen moorden op onschuldige burgers die Bajramovic bekende, ligt die mythe in duigen. Ook heel wat Kroaten hebben zich aan afschuwelijke misdaden schuldig gemaakt in naam van het vaderland. Suntic en Misic hebben met hun bekentenisen een andere hardnekkige leugen ontzenuwd: de mythe dat Joegoslavië (Servië en Montenegro) nooit direct bij de oorlogen in Kroatië en Bosnië betrokken is geweest. De twee Serviërs, die bei den als vrijwillig deel uitmaakten van paramilitai re eenheden, hebben duidelijk gemaakt dat hun eenheden nauwe banden onderhielden met het federale Joegoslavische leger en in opdracht van Belgrado handelden. De verhalen van het drietal wijzen erop dat steeds meer oorlogsveteranen last hebben van hun geweten. Veel veteranen zijn daarnaast ver bitterd omdat ze nooit een. passende beloning hebben gekregen voor hun strijd voor de nationa le zaak. Kroatië en vooral Servië zijn door de oor logen aan de bedelstaf geraakt. Het gros van de veteranen is werkloos en moet zien te overleven van minimale uitkeringen die vaak slechts met grote vertraging worden uitbetaald. Tegelijkertijd zien de veteranen dat de politieke top en veel van hun vroegere superieuren zich de afgelopen jaren hebben verrijkt. Het is heel goed mogelijk dat de komende we ken nog veel meer veteranen tot het bekennen van oorlogsmisdaden overgaan. In het vroegere Joegoslavië moeten nog honderden oorlogsmis dadigers rondlopen. „Het zijn vergeten, verloren mensen die alleen hun afschuwelijke herinnerin gen overgehouden hebben aan de oorlog en geen enkel toekomstperspectief', aldus Biljana Vo- jnovic. Deze Servische psychologe verwacht dan ook dat de reeks bekentenissen een sneeuwbalef fect gaat krijgen. Voor heel wat hooggeplaatste politici in Zagreb en Belgrado moet dat idee een nachtmerrie zijn. Zowel Bajramovic als Misic en Suntic hebben ge zegd dat ze voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag willen getuigen en alle drie zijn ze van plan om in hun val ook een aantal 'grotere vissen' mee te slepen. vice-premier op MOSKOU Rtr De Russische vice-premier Ana toli Tsjoebais is in politieke moeilijkheden gekomen door een omstreden boekcontract. Hij heeft toegegeven dat het voorschot dat hij voor het nog niet gepubliceerde boek heeft ontvangen, veel te hoog is. Vol gens de communisten gaat het om een verkapte vorm van cor ruptie. De vice-premier zei gis teren dat hij afwacht wat presi dent Jeltsin beslist, maar dat hij zich hoe dan ook bij diens be sluit zal neerleggen. De vice-premier zou 900.000 gulden ontvangen van een uit gever voor zijn medewerking aan een boek over privatiserin gen in Rusland. Dat is erg hoog gezien de verhouding tussen het geldbedrag en de te ver wachten opbrengsten van het boek. De journalist die de zaak openbaar maakte, gaat or daar om vanuit dat het gaat om ille gale betalingen. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT „Politici in Kenya hebben geen principes. Ze doen maar wat. Vandaag zitten ze in de opposi tie, morgen zijn ze fanatieke le den van de regeringspartij", zegt politiek analyst John Ka- manga. Zeker nu de datum voor de presidents- en parlements- verldezingen bekend is - 29 de cember - zijn Kenya's politici drukker dan ooit met het over lopen van de ene naar de ande re partij.. Partijprogramma's of mani festen kent niemand. Dat je je van het ene op het andere mo ment broederlijk bindt aan de partij die je eerst in alle toon aarden hebt verketterd, is voor Kenyaanse politici de gewoon ste zaak van de wereld. „Het enige wat telt is eigenbelang. Ze bekijken allemaal in welke partij hun kansen het grootst zijn ge- of herkozen te worden", aldus Kamanga. Het was direct na de eerste meerpartijenverkiezingen, eind 1992, dat het fenomeen van 'overlopen' zich in alle glorie openbaarde. KANU. de partij van president Daniel arap Moi, was als grootste uit de bus ge komen en kon blijven regeren, maar Moi was nog niet tevre den. Parlementariërs van de op positie werden benaderd en kregen enorme sommen geld geboden (vele honderdduizen den guldens) als zij zouden overlopen en zich bij KANU aansluiten. Slechts weinigen konden de verleiding weer staan. Vervolgens toog presi dent Moi naar de kiesdistricten van de overlopers om het volk te verwijten dat ze een grote fout had begaan en dat, als zij het voorbeeld van hun volksver tegenwoordiger niet zou volgen, overheidssteun wel kon verge ten. Met de tweede meerpartijen verkiezingen in aantocht, zijn de meeste politici maanden ge leden al begonnen met het af tasten van de 'markt' en het be palen van de beste positie. Meest opmerkelijk is het uiter aard als iemand na jaren fervent lidmaatschap overstapt naai- de regeringspartij. Maar ook tussen de oppositiepartijen onderling is stoelendans nu het meest po pulaire tijdverdrijf. Moi had deze week het parle ment nog niet ontbonden of volksvertegenwoordigers storm den op elkaar af om lidmaat schapskaarten uit te wisselen als waren het flippo's. De tot vo rige week grootste oppositiepar tij Ford-Kenya verloor in twee dagen dertien parlementsleden aan een rivaliserende club. Ku- ria Kanyingi stapte als trouw KANU-aanhanger in het week einde over naar de oppositie, om 72 uur met hangende poot jes bij 'vader Moi' terug te ke ren. Lachende derde is Moi. „Kijk naar de chaos binnen de oppo sitie", merkte hij donderdag blakend van zelfvertrouwen op, „en het is niet zo moeilijk te concluderen dat 'KANU en ik weer zonder problemen gaan winnen". KAAPSTAD GPD CORRESPONDENT Omdat Bagdad de verkoop van diesel heeft stopgezet, staan duizenden Turkse smokke laars vast aan de Iraakse grens. De Turkse autoriteiten hebben de naar schatting tus sen de drie- en vijfduizend vrachtwagen chauffeurs die nog in Irak zijn, opgeroepen rechtsomkeert te maken. Irak heeft geen verklaring gegeven voor de maatregel. De Iraakse oppositie, het Iraaks Nationaal Con gres, meldt echter eveneens brandstof- schaarste in Bagdad en Zuid-Irak vanwege grootschalige voorbereidingen op een mo gelijke Amerikaanse aanval. Hoewel het officieel om schending van het internationale embargo tegen Irak gaat. staan zowel de Turkse regering als de Vere nigde Naties sinds 1993" oogluikend de smokkelpraktijken toe als alternatief voor de grenshandel met Irak, waarvan het ver pauperde Koerdische zuidoosten van het land tot de Golfoorlog leefde. Vrachtwagens gaan met wat voedsel of medicijnen in de laadbak de grens over en komen terug met maximaal vier ton diesel de limiet die de vorige regering gesteld heeft in grote tanks die op de assen gelast zijn. Het maken van die containers alleen al heeft voor heel wat werkgelegenheid gezorgd. De diesel is zo goedkoop in Irak dat de chauffeurs soms weken in de rij staan om de grens over te kunnen en wat winst te maken op de verkoop in Turkije. In de eer ste negen maanden van dit jaar werd voor zover te achterhalen is 1,6 miljoen ton die sel binnengesmokkeld. Eind vorige maand beklaagde echter de minister van staat met de portefeuille Zuid oosten, Salih Yildirim, zich in de minister raad erover dat slechts een fractie van het verdiende geld ook werkelijk naar de plaat selijke bevolking gaat. De meeste vrachtwa gens zijn van mensen in Istanbul (sommi gen bezitten er 150), hebben valse num merplaten en gaan veel vaker dan de maxi maal toegestane vier praal per maand de grens over. Eerder dit jaar beweerde het le ger al dat er aan de grenspost Habur per dag zo'n honderdduizend gulden aan steekpenningen wordt betaald. Het netwerk van corruptie strekt zich volgens de minis ter uit tot veiligheidstroepen en topambte naren in Ankara. „We stonden de smokkel toe om de Nederlandse woningbouwvere nigingen en gemeenten gaan de Zuid-Afrikanen helpen met het ontwikkelen van een sociale huurwoningsector. Staatssecre taris Tommei (Volkshuisvesting) heeft gisteren daartoe een over eenkomst getekend met de Zuid-Afrikaanse minister van woningbouw, Sankie Mthembi- Mahanyele. Zuid-Afrika ziet zich geplaatst voor een gigan tisch woningtekort. De huidige regering heeft in 1994 beloofd dat er een miljoen huizen voor mensen met lage inkomens ge bouwd zou worden, een cijfer dat bij lange na niet wordt ge haald. De samenwerking richt zich alleen op de overdracht van kennis, niet op de bouw van woningen. plaatselijke bevolking te ontzien", aldus gis teren een bron binnen het ministerie, „maarwe zien dat anderen de winst opstrij ken. Dat willen we veranderen." Hij voegde er aan toe dat drie inspecteurs de zaak in middels onderzoeken. Een aantal ontslagen is al gevallen. De gouverneur van de provin cie Shirkan, waaronder Habur valt, heeft deze week nieuwe regels uitgevaardigd die de controle moeten verscherpen. Bovendien komt er een verbod op de vrije verkoop van de diesel. De chauffeurs moe ten hun waar slijten aan het staatsbedrijf Petrol-Ofis, een distributeur van geraffi neerde producten, dat een kwaliteitscontro le zal uitvoeren. Petrol-Ofis zal, hoewel dit in het kader van de VN-resoluties eigenlijk niet kan, ook belasting heffen. De Turkse staat loopt namelijk per jaar zo'n anderhalf miljard gulden mis door het illegale verkeer. Deze maatregel is volgens de zegsman in het ministerie nog niet van kracht, mede omdat de top van Petrol-Ofis doodsbedrei gingen heeft ontvangen van de maffia die de lucratieve handel niet uit handen wil ge ven. Belangrijk bericht Consumenten, die onlangs een 400-grams pak Heinz Tomato Frito hebben gekocht, maken wij attent op het volgende: Door een productiefout voldoet een gedeelte van de 400-grams pakken Heinz Tomato Frito niet aan de strenge kwaliteitseisen van Heinz. Hierdoor kan er een smaakafwijking optreden (zure smaak). Ook kan de verpakking door koolzuurvorming bol gaan staan en in enkele gevallen openscheuren. Er is geen aanwijzing die duidt op gevaar voor de gezondheid. HERKENNING U kunt eenvoudig controleren of u in het bezit bent van een 400-grams pak waarvan de kwaliteit onvoldoende is. Het gaat namelijk uitsluitend om de producten met de code "L2877" of "L2887" die op^de bovenkant van de verpakking staat gedrukt.*Als u dit product in huis heeft, wordt u geadviseerd dit niet te gebruiken. Voor de goede orde: Heinz Tomato Frito met andere codes voldoet wel aan onze kwaliteitseisen. GELD TERUG Het aankoopbedrag ontvangt u uiteraard terug van ons. Daarvoor knipt u de code "L2877" of "L2887" uit de verpakking en stuurt deze samen met uw naam, adres, postcode, woonplaats en uw bank- of gironummer naar: Heinz Consumentenservice, Antwoordnummer 10035,4870 VB EttervLeur Een postzegel plakken is niet nodig. Wij zorgen ervoor dat het aankoop bedrag binnen 6 weken op uw rekening wordt bijgeschreven. INFORMATIE U kunt het product en de verpakking bij het normale afval weggooien. Als u nog vragen heeft, kunt u bellen naar het gratis telefoonnummer 0800-888 88 00. Dat is dagelijks bereikbaar van 8.00 tot 18.00 uur, ook in het weekend. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. Heinz Nederland BV. VS voeren militaire druk op Niets wijst er op dat Irak onder de indruk is van de nieuwste veroordeling die de Verenigde Naties hebben uitgesproken. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren nog meer oorlogsschepen en -vliegtui gen naar de Perzische Golf gedirigeerd. Dit weekeinde besluiten de VN over verdere stappen tegen Irak. van de VN voor een gewapend ingrijpen nodig hebben. De Russische regering waarschuw de dat Washington zelf de ge volgen moet dragen als het zou besluiten tot een eenzijdige mi litaire actie tegen Irak. In Peking riep vice-premier Qian Qichen alle partijen op zich te beheer- Het hoofd van de VN-ontwa- peningscommissie Unscom, de Australiër Richard Butler, ver moedt dat Irak zich na het ver trek van de wapeninspecteurs zal inlaten met 'gevaarlijke en illegale' activiteiten. Nu de con trole weg is, kunnen de Irakezen doen wat ze willen. Daarom zijn de vluchten boven Irak met Amerikaanse U-2's des te be langrijker, aldus Butler. Ilij voorspelt dat zijn team hoe dan ook zo snel mogelijk zal terug keren naar Irak om weer in specties uit te voeren. vlore Albanese schoolmeisjes zijn in tranen tijdens een massale herdenkingsdienst op de begraafplaats in de stad Vlore. Gisteren werden daar 52 Albanezen, waaronder veel kinderen, herbegraven die in maart verdronken nadat het schip waarmee ze naar Italië vluchtten voor de kust van dat iand in aanvaring kwam met een Italiaans marineschip. foto reuters yannis behrakis De VN-Veiligheidsraad waar schuwde Irak voor de 'ernstige gevolgen' van zijn 'onaanvaard bare besluit' van donderdag om alle Amerikaanse VN-wapenin- specteurs het land uit te sturen. De VN heeft daarop alle inspec teurs teruggeroepen. Amerika en Groot-Brittannië hebben gisteren weliswaar, hun militaire aanwezigheid in de Perzische Golf versterkt, maar houden vast aan een diploma tieke oplossing. „Onze strategie is om intensieve diplomatie met een robuuste militaire presentie in de Golf te combineren", al dus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Made leine Albright, die gisteren met haar Britse collega Cook over- li-uil, Amerikaanse functionarissen stellen dat ze geen toestemming

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5