s' 'Ik ken nu de diepste dalen van het leven' U Kanu staat na hartoperatie aan vooravond van debuut in Italiaanse voetbalcompetitie _Jiim Geluk ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 reldpers te onttrekken. Hij vervolgt: „Toch waren er moeilijke momenten. Vaak wandel de ik door het park, waar ik ook keek zag ik dan groepjes jongens voetballen. Oh boy, dan wilde ik niets liever dan erheen rennen, zo hard als ik kon, en meedoen. Maar dat mocht niet van de dokter. Hij remde me af, gelukkig. Maar op een gegeven hield ik het echt niet meer van verlangen naar de bal, naar een partijtje. En na een half jaar mocht ik een paar potjes meedoen met een univer siteitsteam. Heerlijk was dat, ook omdat ik merkte dat ik het niet verleerd was. Steeds meer begon ik de oude Kanu te worden. Het feit dat ik in alle rust kon herstellen, was ook heel belangrijk voor me. Vandaar ook die schuilnaam. Er was veel belangstel ling van de pers, maar daar zat ik even niet op te wachten. Ik genoot ervan dat niemand me kende in Amerika. Ik kon leven als een normaal persoon, dat gaf me rust. Daarnaast haalde ik veel steun uit mijn geloof. Ik was al tijd al heel gelovig, maar in die periode heb ik me nog veel vaker tot God gewend. Dat gaf me steun en rust tegelijk; alles wat ik nodig had." Shock Dan is hij het zat. Niet het gesprek, maar de voortdurende onderbrekingen door Italiaan se journalisten. Fotootje hier, snel vraagje daar, Kanu wordt onrustig. En zegt opeens: 'Let's go cruise', dan praten we in de auto rus tig verder. Hij grist een paar blikjes frisdrank uit de ijskast van het spelersverblijf en stapt achter het stuur. En vertelt verder, terwijl het betoverende landschap van Como en omge ving aan hem voorbij flitst. „De eerste officiële wedstrijd die ik weer speelde, was met het Nigeriaanse elftal, half augustus in Guinee. Maar als je niet beter had geweten, had je gedacht dat het een thuiswedstrijd van Nigeria was, zo ontzet tend ging het publiek tekeer toen ik het veld op kwam de tweede helft. Voor iedereen in Afrika was het een shock wat me was overko men. En toen ze me weer terugzagen in voet balkleren was dat óók een shock, in positieve zin dan. Ik speelde lekker, opgezweept door het publiek. Toen was ik wéér een stap ver der." Na zijn terugkeer in Milaan stokte het sprookje. Voorafgaand aan dit seizoen werd hij officieel onthaald, bij de vriendschappelij ke wedstrijd tegen Manchester United was dat. Een kwartiertje voetbalde hij mee, zoals Kanu in het begin van het seizoen ook speel minuten in een enkele beker- en Europa Cupwedstrijd mocht maken. Dat is al won derbaarlijk genoeg, hij weet het. Maar steeds vaker wint de ambitie het van zijn geduld. „Op de training gaat het ouderwets goed. Daar draait het om, dat ik weer helemaal te rug ben. En gezond. Maar er komt natuurlijk een moment dat ik weer wil spelen. Pas als ik mijn debuut maak in de Serie A, dan is het helemaal af. De medische controles worden binnenkort teruggeschroefd. Van eens in de vier maanden naar eens in het half jaar. En daarna nog maar één keer per jaar. Angst voor een herhaling van de ldachten heb ik niet. Ik ben genezen, alles is volledig hersteld. De dokter zei dat ik zo snel hersteld ben om dat ik een topsporter ben. Dan ben je sterk, leef je gezond en mijn leeftijd was een voor deel. En mijn positieve inslag speelde mee. Ik ben nooit echt bang geweest voor een slechte afloop." Twee weken Hij voelt het moment naderen, het ogenblik waarop zijn strijdlust en positivisme worden beloond met een Italiaans competitiedebuut. „Nog twee weken hoop ik", zegt hij, mis schien nog wel iets te voorbarig. „Maar de Verder is Kanu Kanu gebleven. Praat met hem, Wjk naar hem en onwillekeurig danst een deuntje van reggea-legende Bob Marley door je hoofd. 'Don't worry about a thing, 'cause every little thing is gonna be allright'. Vrij vertaald: Maak je nergens zorgen over, want alles komt goed. Kanu schiet in de lach. „Mooi nummer, ja. Maar die tekst is mijn he le leven al op mij van toepassing. Ik heb me altijd al beseft dat je sommige dingen niet zelf in de hand hebt. En dus moet genieten van de mooie dingen die je gegeven worden, en leren van de negatieve ervaringen in je le ven. Ik weet dat ik geluk heb gehad. Als ik met topvoetbal had moeten stoppen, had dat ge volgen gehad voor mijn hele familie. Alle Afrikaanse voetballers spelen voor hun hele familie, die moeten er ook een beter leven door kunnen leiden. Geen seconde hoef je daar over na te denken, degene die het beter heeft dan de rest van zijn bloedverwanten ondersteunt de rest. Voor mij persoonlijk was het ergste ge weest als ik had moeten stoppen met het geen waar ik mijn hele leven al mee bezig ben. Oh man, wat zou dat verschrikkelijk ge weest zijn. Als ik voetbal ben ik het geluk kigst. En wie wil op zijn twintigste nou een groot deel van zijn geluk opgeven?" Het is stil rond Nwankwo Kanu. Veertien maanden geleden nog maar had de symfonie van zijn leven veel itssii weg van een requiem. Een dag nadat bij de toen nel 20-jarige Nigeriaan een lekkende hartklep was geconstateerd, ™!Jbeschreven alle kranten in hun eigen 'in memoriam'zijn afscheid van de wereld van het topvoetbal. Nooit meer zou hij de oude worden, wist ook de medische staf van zijn nieuwe club Inter Milan te vertellen, laar de ex-Ajacied schikte zich niet in zijn lot en vocht voor zijn leven als profi'oetballer. Kanu kwam terug op de mier waarop hij gewoon was de bal te beroeren; op wonderbaarlijke wijze. Aan de vooravond van zijn debuut in de Italiaanse Serie A vertelt hij uitvoerig over zijn herstel. Van de dag van de diagnose tot op S de dag van vandaag. Want ver Pi ooruitblikken, dat doet hij niet meer. Hoewel. ,,Ik heb een heel sterk gevoel dat ik ooit weer eens voor Ajax zal spelen. ij heeft nog steeds die ontspan- I nen, lome uitstraling. In de sjie- ke setting van Appiano Gentile, het trainingskamp van Inter Milan, levert dat een geestig contrast op. Veel medespelers zijn Italiaan, zij paraderen kaarsrecht voorbij, in strakke snit. Kanu is Kanu en dat betekent: een sloffende maar toch swingende tred, een lange slobbertrui en een veel te wijde broek met het kruis op kniehoogte. Het is geen po se, het is zoals hij is en altijd zal zijn. Dat blijkt ook later, als hij diep onderuit gezakt zijn auto soepel door de krankzinnige verkeerschaos van Milaan laveert. Overver hitte medeweggebruikers, driftig claxonne rend, kijkt hij niet begrijpend aan. „Ik hou niet van gestress", zegt hij ten overvloede. „Ik wil altijd mezelf zijn. Op het veld, buiten het veld, in de auto, overal wil ik Kanu kunnen Ongeloof Eerder die dag had hij op de training zijn clowneske passeerbewegingen gedemon streerd. Is er dan helemaal niets veranderd aan het medisch mirakel Kanu, de jongeman wiens carrière vorig jaar nog was afgeschre ven? Na de training schuift hij aan en belooft het antwoord te geven. Maar eerst, om een beter inzicht te geven, bladert hij in gedachten de kalender terug naar 2 september '96. „De dag waarop ik hoorde dat ik een ernstige hartafwijking had. Het is moeilijk om het gevoel van die dag te rug te halen. Ongeloof, dat woord dekt de la ding het best. Dat was ook het eerste wat ik kon uitbrengen tegen de dokter die me het nieuws vertelde: 'Het is niet waar'. Toen her haalde hij zijn woorden, en ik ook. 'Het is niet waar', dat spookte urenlang door mijn hoofd. Nooit had ik op die plek ook maar iets gevoeld, anders was ik toch wel naar een dokter gegaan? Ik was nota bene vlak daar voor onder zware omstandigheden in Atlanta olympisch kampioen geworden met Nigeria. En dan krijg je te horen dat verder voetballen levensbedreigend is... Na dat gesprek ben ik naar huis gegaan, ik wilde alleen zijn. Daar heb ik tot God gebe den. Toen ben ik gaan zitten en langzaam begon het tot me door te dringen. Zonder ne gatieve gedachten verder. Ik ben een positief ingesteld mens, mijn hele leven al, daarom kon ik ook niets met die negatieve woorden van de artsen. Zelfs de medische staf van In- ter dacht dat ik nooit zou herstellen. Diezelf de dag nog besloot ik dat ik andere artsen wilde zien, ik weigerde me er bij neer te leg gen. Ook al las ik overal dat het afgelopen was met me. Die verhalen deden me heel veel pijn. Het leek wel alsof ik dood was ge gaan., Maar met de steun van God en mijn vrienden kwam ik uiteindelijk bij een dokter in Cleveland terecht. Hij had vertrouwen in een goede afloop en heeft me eind november geopereerd. Vrij snel na de operatie mocht ik weer lo pen. 's Ochtends rondjes wandelen, 's mid dags rusten. Na een week begon de looptrai ning, steeds een stapje sneller. Maar op het mooiste moment heb ik bijna drie maanden moeten wachten. De eerste training met de bal. Het eerste balcontact, oh man wat een sensatie was dat. De 'touch' had ik nog steeds, maar mijn bewegingen waren weg. Een vreemde gewaarwording. Toch was het de mooiste dag van het jaar voor mij. M'n ge zondheid als mens had ik alweer redelijk te rug. Vanaf dat moment kon ik aan mijn ge zondheid als topvoetballer gaan werken." Valse naam Kanu revalideerde in Los Angeles, onder een valse naam. Jack Lewis doopte hij zichzelf, om zich aan de spiedende ogen van de we 'Als ik had moeten stoppen, had dat gevolgen gehad voor mijn hele familie' Kanu in zijn Ajax-tijd: vaak ongrijpbaar. „Als ik voetbal ben ik het gelukkigst. En wie wil op zijn twintigste nou een groot deel van zijn geluk opge ven?" FOTO ANP Kanu: „Ik heb een heel sterk gevoel dat ik ooit weer eens voor Ajax zal spelen." trainer zal dat moment bepalen. Ik voel me momenteel prima, kan me op de trainingen uitleven. Maar als ik het hele seizoen niet aan spelen toekom, verandert de situatie." Het gesprek komt, niet geheel toevallig, op Ajax. „Mijn club", reageert Kanu. „Ik denk dat de tijd nog niet rijp was om te vertrekken. Maar soms word je door de omstandigheden gedwongen om een beslissing te nemen. Als aan onze voorwaarden was voldaan, was ik bij Ajax gebleven. Dan gaat het om financiën, ja. Voor Finidi gold hetzelfde. Persoonlijk heb ik ook nog steeds een ster ke band met Nederland. Ik vlieg vaak terug, als ik ook maar even vrij ben. Nederland is mijn tweede thuisland geworden. En met Ajax voel ik me nog steeds sterk verbonden. Zeker nu mijn broertje Christopher er speelt. Dat advies heb ik hem natuurlijk niet voor niets gegeven, Ajax is een club die perfect is om je te ontwikkelen. Laatst was ik nog bij Ajax-Feyenoord, dat vond ik heel speciaal. Toen ik daar op de tribune zat, kreeg ik een bijzonder gevoel over me. Een sterk gevoel, dat me zei dat ik ooit weer eens voor Ajax zou spelen. Vraag me niet wanneer. Ik wil eerst proberen te slagen bij Inter. En in termijnen denken doe ik niet meer." De confrontatie met de lichtheid van het bestaan heeft zijn blik verruimd. „Ik ben door die hartproblemen geestelijk heel snel vol wassen geworden", vertelt Kanu. „In die zin is m'n blik op het leven veranderd. Ik weet nu hoe de diepste dalen van het leven er uit zien. Hoewel ik nooit gevreesd heb voor mijn leven. Laatst las ik dat ik gezegd zou hebben, dat ik uit het dodenrijk zou zijn teruggekeerd. Ongelooflijk, zoiets zou ik nooit zeggen. Ik heb niet op sterven gelegen, ik ben alleen wèl geconfronteerd met de waarde van een goe de gezondheid. Dat is het startpunt van alles in je leven. Geluk, voorspoed, succes, alles komt voort uit gezondheid. Dat is de belang rijkste les die ik heb geleerd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43