Gehavend Laos lonkt naar toeristen Toerisme TERDAG 15 NOVEMBER 1997 ligt ongeveer een uur rijden van het vliegveld Chambéry. voorzichtig een charterdienst op tussen Amsterdam en Inns bruck. Het bleek een voltreffer. Het kleine Dash-toestel dat elke zaterdag één keer op en neer vloog, had met de tussen de bergen verstopte vliegvelden geen enkele moeite en landde zelfs onder de moeilijkste weersomstandigheden. Het jaar daarop al werd de dienst fors uitgebreid en de komende maanden vliegt Tyrolean zelfs dagelijks naar zowel Innsbruck als Salzburg. Op drukke zater dagen wordt bovendien drie keer heen en weer gevlogen, waarbij voornamelijk gebruik wordt gemaakt van een Cana- dair Iet (50 zitplaatsen) en een Fokker 70 (80 zitplaatsen). Toen de dienst net begon, werd nogal wat aangehikt tegen de ticketprijs (ruim 700 gulden), maar daar kwam verandering in toen Transavia vier jaar geleden eveneens een dienst opende op Salzburg en Innsbruck. De Am sterdamse maatschappij deed dat met een nieuwe formule (kale service; geen maaltijden aan boord) en was zo goedkoop - nog geen 400 gulden voor een retourtje - dat ook Tyrolean ge dwongen werd zijn prijzen te verlagen. Het voordeligste ticket bij de Oostenrijkers kost nu (maar dan wel alleen in januari) 395 gulden; het duurste ruim 600. De vliegbiljetten zijn los te koop, maar handiger is het een touroperator in te schakelen. Die namelijk is vaak nóg goed koper en zorgt tevens voor aan sluitend vervoer naar de uitein delijke bestemming. Wie toch alles zelf wil regelen, ziet zich - eenmaal op het vlieg veld van Salzburg of Innsbruck geland - voor een aantal proble men geplaatst. Daarvan is het vinden van een taxi naar het midden in de stad staande sta tion nog wel het minste. Verve lender al is het feit dat dienstre gelingen van trein en bus vaak slecht op elkaar zijn afgestemd en ook de prijzen van het open baar vervoer kunnen knap te genvallen dan wel lichte verbijs tering wekken. Tevens moet niet worden uitgesloten dat er wegens slechte aansluitingen 's nachts nog ergens moet worden overnacht, hetgeen alle voorde len ten opzichte van een autorit Nederland-Oostenrijk in één klap te niet doet. Alpenlift Swissair heeft dat probleem nog het beste opgelost met het zo genoemde Alpenlift Program ma. Wie een Alpenlift-ticket koopt naar de vliegvelden van Zürich en Genève krijgt daar twee trein-/busretourtjes bij ca deau. Eentje voor het vervoer tussen de Nederlandse woon plaats en Schiphol en eentje voor Zürich/Genève naar en van de vakantiebestemming in Zwitserland. Bedacht moet daarbij worden dat al op de res pectievelijke vliegvelden recht streeks in de trein kan worden gestapt. De prijs voor een Al- penliftticket bedraagt 625 (Zü rich) of 655 gulden (Genève). Aantrekkelijk is ook Swissairs Fly Rail-programma waarbij de bagage vanaf Schiphol recht streeks naar het station van de bestemming wordt vervoerd (geen gesjouw onderweg). Prijs per colli: 25 gulden. Transavia voert niet alleen naar Oostenrijk goedkope vluchten uit (zaterdags), maar tevens naar Frankrijk, Noorwegen en Bulgarije. Ondanks de niet altijd even gunstige weersomstandig heden op het nogal chaotische vliegveldje van Chambéry (mist) en de daaruit volgende vertra gingen, vliegt de Nederlandse maatschappij ook de komende winter elke zaterdag naar de midden in de Franse Alpen ge legen stad. Plovdiv, niet ver van de Bulgaarse skigebieden, is op vrijdag aan de beurt en (in sa menwerking met Oad) Fager- ness in Noorwegen op zondag. Alleen voor Plovdiv kunnen geen losse biljetten worden ge kocht; voor alle andere bestem mingen wel. De prijzen variëren sterk. Ook hier geldt: wie zelf voor verder vervoer wil zorgen, kan wel eens van een kouwe kermis thuiskomen. Diverse touroperators laten - als onder deel van een totale aanbieding - bussen rijden tussen de lucht havens en de uiteindelijke be stemming. Een betrekkelijke nieuweling in het winterse luchtvervoer is Vi pAir. Deze maatschappij vliegt met een Dash-8 300 elke zater dag in nog geen zeven kwartier van Rotterdam Airport naar Al- thenrhein. Voor vervoer naar bekende, in de nabije omgeving liggende wintersportoorden als Lech, St. Anton, Gaschurn (Montafon), Ischgl en Serfaus wordt gezorgd (toeslag 60 gul den). Ook een aantal Zwitserse bestemmingen (Lenzerheide, Davos, Arosa) ligt binnen hand bereik; een taxi kan worden ge regeld. De prijzen van VipAir, dat de aangekondigde dienst naar Sion (Zwitserland) heeft afgeblazen, liggen tussen de 399 (laagseizoen) en 555 gulden. Martinair ten slotte vliegt elke zaterdag rechtstreeks naar Den ver in de Verenigde Staten. Een los ticket kost tussen de 1.000 en 1.500 gulden, maar zijn bij een touroperator in combinatie met logies en dergelijke aan merkelijk goedkoper. Vanuit Denver is het per bus nog twee uur rijden naar befaamde win tersportoorden als Vail, Brec- kenridge en Winterpark. De rit naar het nóg beroemdere Aspen duurt vier tot vijf uur, maar de ze plaats heeft een eigen vlieg veld dat vanuit Amsterdam da gelijks wordt aangevlogen door onder meer United Airlines. Er dient dan wel te worden overge stapt in Washington. Prijs (afge zien van allerlei aanbiedingen) circa 1.600 gulden. Informatie: het reisbureau. midden in het grootste skigebied van Frankrijk, les Trois Vallées, ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Wie nu voor de zaterdag waar op de krokusvakantie begint (21 februari) nog een vliegticket naar de Alpen wil kopen, is zo goed als kansloos. Zelfs een bij het Nederlandse publiek nog betrekkelijk onbekende charter vlucht als die tussen Rotterdam en Althenrein (bij Bregenz) is voor die datum reeds volledig volgeboekt. Bij Transavia (vluchten naar onder meer Chambéry in Frankrijk) en Ty rolean (Innsbruck en Salzburg) kan hetzelfde worden verno men. Manfred Rieglhofer van Tyrolean: „Ik moet eerlijk toe geven, het succes heeft mij ook verbaasd." Tyrolean zette acht winters ge leden samen met Arke heel Jarenlang had het weinig zin om met het vliegtuig op wintersportvakantie te gaan. Te vaak namelijk moes ten de toestellen op weg naar bijvoorbeeld München uitwijken wegens slechte weersomstandigheden en duurde het aansluitende vervoer (voornamelijk met de bus) naar de diverse ski-oorden te lang. Ook waren er luchtvaartmaatschappijen (Air France, Transavia), die een aangekondigde vlucht plompverloren uit hun dienstregeling schrapten omdat de belangstelling te gering was. 31 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN n ®J 1\E i 5 B E ï<l C H T E Ski '98 Ijjij de ANWB verscheen zojuist voor het tiende achtereenvol gende jaar het magazine 'Ski'. Ook dit blad ontkomt niet aan de 'Carve-gekte', de vorig jaar ingezette trend die skiërs een aanzienlijk grotere wendbaarheid belooft dan voorheen. Ach ter in de jaren zeventig ontstond rondom de zogenoemde compact-ski dezelfde rage, maar die was binnen de kortste tijd overgewaaid. De ski's bleken te instabiel en begonnen ver vaarlijk te zwabberen bij elk recht stukje. Met de carve-ski's - zo beweren de producenten in koor - is dat door toepassing van nieuwe technieken geenszins het geval. 'Ski'testte 45 carvers op onder meer sturing, kantenwisseling en stabiliteit. De lezer mag zelf zijn conclusie trekken. Ook in het bijna 200 pagina's tellende blad een interview met Alberto Tomba, een test met langlaufski's, twintig pagina's met tips voor snow- boarders en een groot aantal beschrijvingen van wintersport bestemmingen in zowel Europa als Amerika. 'Ski' kost 14,95 gulden en is te koop bij de ANWB, kiosken en de boekwinkel. AVE-trein De frequentie van het aantal ritten van de Spaanse hogesnel heidstrein (AVE) tussen Madrid en Sevilla is per 1 september verhoogd tot vijftien per dag (in beide richtingen). De afstand tussen beide steden wordt afgelegd in minder dan drie uur, in clusief een tussenstop in Cordoba. Stoomtram met kerst De Museumstoomtram die in de zomermaanden van Hoorn naar Medemblik rijdt (en terug), wordt tussen 21 en 28 de cember uit de remise gehaald voor een aantal korte ritjes naar Wognum. Daar staat een kerstman klaar met chocolademelk en koek. Onderweg wordt snert uitgedeeld. Er zijn drie ritten per dag, behalve op beide kerstdagen als er vijf trips worden gemaakt. Informatie: 02 29-21 48 62. NBBS Hotelbrochure Bij de NBBS verscheen, zoals gebruikelijk omstreeks deze tijd van het jaar, de nieuwe hotelbrochure, speciaal bedoeld voor toeristen die hun vakantie naar eigen inzicht willen invullen. Het 200 pagina's tellende boekje bevat de gegevens van ruim 700 hotels (verspreid over de hele wereld) in alle categorieën. Plattegronden geven aan waar ze liggen. Nieuwkomers in de opsomming zijn onder meer hotels in Marokko, Zimbabwe, Namibië en Stockholm. Het gidsje is gratis af te halen bij de NBBS Reiswinkels en bij de reisbalies van een groot aantal postkantoren. Kerstmis bij Disney Kerstmis is al begonnen in Disneyland Parijs. Tot 12 januari trekt de kerstman en zijn uit 300 personen bestaande, bont uitgedoste gevolg dagelijks door de straten van het pretpark. Uiteraard doet hij dat in een feestelijke entourage met kerst bomen (waaronder één van twintig meter hoog), slingers en duizenden lampjes. Ook de zeven Disneyhotels zijn onderge dompeld in kerstsfeer. Informatie: ANVR Reisbureau. Turkije in de plus In de eerste negen maanden van dit jaar is Turkije bezocht door 185.000 Nederlandse vakantiegangers. Dat is bijna een kwart (24 procent) meer dan tijdens dezelfde periode verle den jaar. In totaal meldden zich tot en met 30 september zo'n 6,5 miljoen toeristen in het voormalige Ottomaanse rijk, het geen een stijging betekent van dertien procent. Metro naar Mölltaler gletsjer Bij Flattag (Karinthië) kunnen wintersporters die willen gaan skiën op de op ruim 300 meter hoogte gelegen Mölltaler glet sjer sinds kort gebruik maken van een metro. De 'Standseil- bahn' is aangelegd door de langste mijntunnel ter wereld en voert de passagiers naar de gondelbaan en de twee stoeltjes- liften die het meest zuidelijke zomerskigebied van Oostenrijk ontsluiten. De gletsjer hoort min of meer tot het skigebied van het dertig kilometer noordelijker gelegen Mallnitz, dat deze herfst een samenwerkingverband is aangegaan met het aan de andere kant van de bergketen liggende Gasteinertal (per trein in veertien minuten bereikbaar). De skipas van Mallnitz is nu ook daar geldig. Informatie: Urlaubsinformation, A - 98 22 Mallnitz, Oostenrijk, telefoon vanuit Nederland: 00 43 - 47 84 29 0 of het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam, telefoon 020 - 61 29 68 2. Winterwandelen Aktiva Tours in Valkenswaard organiseert ook komende winter een flink aantal wandel- en langlaufvakanties. Er wordt in de meeste gevallen vertrokken vanuit één enkele standplaats. De wandelingen beginnen in onder meer Huy in de Belgische Ar dennen en Cómpeta in Andalusië; de langlauftochten in Bila Tremesna (Reuzengebergte in Tsjechië) en Mezzana Marilleva in de Italiaanse Dolomieten. Informatie: ANVR Reisbureau. If y gend boven Laos zijn nog ds de sporen te zien van de irikaanse bombardementen 25 jaar geleden. Enorme ers ontsieren het landschap, in wonder als je weet dat de :ees meer bommen op dit 'hebben gegooid dan er in ehele Tweede Wereldoorlog den gebruikt. De Volksrepu- kLaos ligt ingeklemd tussen nam, China, Thailand en lbodja. Vijf en een half maal root als Nederland en hts vier en half miljoen fil ers. Het land is voor negen- rocent Boeddhistisch. Als van de armste landen ter eld wil Laos nu ook een mtje meepikken van de in /erre Oosten (zie Vietnam, ia, Indonesië en Thailand groter wordende toeristi- :koek. haal beneden lijkt dat geen sloze zaak. In het bergland- 'P liggen prachtige dorpjes. rveel zijn de bewoners in kleurige klederdrachten niet gewend. In een van die uchten liep de bevolking tij- m ons bezoek massaal uit l rde ijsman. In een oogwenk H z'jn karretje leeg. Op veel "sen voel je je als toerist zelf bezienswaardigheid. Om ringd als je wordt door de schooljeugd die nog maar een enkele keer westerlingen heb ben gezien. Zo werden we een keer onmiddellijk meegenomen naar een klas waar de onderwij zer een pauze had ingelast om even snel een sigaretje te kun nen roken. In een ander bergdorp liet een kleinejongen trots zijn houten vrachtautootje zien, door éen oom gemaakt. Hij was de enige in het dorp met zo'n speeltuig. De rest vermaakte zich met een oude bromfietsband die als hoepel werd gebruikt. Voor de echte doorzetters zijn dit soort dorpjes te bezoeken met de au to. Maar harder rijden dan twintig kilometer per uur is niet mogelijk. Daarvoor zijn de we gen te slecht. Bovendien is de mogelijkheid om er olifanten te gen te komen groter dan het vinden van een slaapplaats. Maar met wat inschikkelijkheid en creativiteit lukt ook dat wel. Buiten slapen is overigens in het noorden van Laos niet zon der gevaar. In de buurt van de Chinese grens leven - in het wild - tijgers en beren, waarvan de vooral de laatste wel eens lastig yoor de mens kan zijn. De doorsnee toerist moet zich wat ontberingen getroosten, maar wie dat er voor over heeft zal Hanengevechten behoren in de tussen de bergen verborgen dorpjes van men van vermaak. merken dat de grote dorpen en steden prima te bezoeken zijn. Helemaal als je geld hebt. Het land namelijk beschikt over goede binnenlandse vliegver bindingen. De hoofdstad Vientiane, die zo'n half miljoen inwoners telt, verkeert voor een groot deel in de oorspronkelijke staat. Overal staan aantrekkelijke bouwwer ken, zoals het That Luang (nationaal symbool van Laos) de Patouxay (de imposante Tri Noord-Laos tot de belangrijkste vor- FOTO WOLTER KOBUS omfboog) en prachtige boed dhistische tempels. Maar ook de ochtendmarkt is een beleve nis, en dat geldt eigenlijk voor vrijwel elk dorp of stadje. De tweede stad Luang Prabang is overigens nog aanzienlijk mooi er dan Vientiane. De oude hoofdstad van het vroegere ko ninkrijk Laos heeft veel meer te bieden en is van grote histori sche en culturele betekenis. De Unesco verklaarde de plaats lot wereld-cultuurgoed en probeert haar met donaties in oude luis ter te herstellen. In het nationaal museum zijn de schatten van de vroegere ko ningen uitgestald. De meeste van de 64 tempels zijn een be zoek waard en ook een tocht met de boot op de Mekong is elke toerist aan te raden. Het vroegere paleis van prins Sou- vannapouma, die aan de zijde van de Rode Khmer tegen de Amerikanen vocht, is tegen woordig een hotel. Vandaar is het drie kwartier vliegen naar Muang Phouane, in het noord oosten van Laos. Vanuit die re gionale hoofdstad is een bezoek aan de Vlakte der Kruiken wel haast een verplichting. Er staan honderden manshoge stenen kruiken, die ongeveer driedui zend jaar oud zijn en waarvan men de ontstaansgeschiedenis niet weet. Flet door de Amerika nen geteisterde veld ligt er ge havend bij. Toch heeft het nog steeds een mysterieuze uitstra- ling. Informatie: PR Bureau Gout in Am sterdam, telefoon 020 - 66 72 56 4.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31