Kabinet stemt in met groei Schiphol Dertig maanden geëist vo fraude van een half miljoe Alle werknemers havenpo Amsterdam gaan de WW Zwanger bruidje krijgt haar beloofde jurk en nog veel meer Matige werkgelegenheidseffecten van groei luchthaven Schiphol Randstad Cultuurraad wil m geld voor rijksmus Bond en Amsterds onderhandelen ov< Melkert-toeslagen Binnen vaarttanker op transport KLM-directie speelt voor Sinterklai ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 'Wedding Plaza' Zoeterwoude-Rijndijk officieel geopend zoeterwoude-runduk marina van den berg Ze waren er niet helemaal van overtuigd dat de zaak nu wel open zou gaan. Tenslotte waren Eli zabeth Klein en Marco Beekman hier al eerder geweest en dus mooi voor niks. Want 'Wedding Plaza' ging op 6 september helemaal niet open, omdat er problemen waren met het bestem mingsplan. En toch stond in deze krant dat het eerste bruidspaar een bruidsjurk kon winnen. Dus stond het stel midden in de nacht op en reed naar de winkelboulevard in Zoeterwoude- Rijndijk. „O, jee, dacht ik, dit is een grap", zegt Elizabeth nu. Daar stond in de koude nacht een volkomen verlaten bouwkeet.Het was bijna eng, alles stikdonker, toen zijn we de volgende ochtend maar teruggegaan." Daar troffen ze een licht ge stresste E. Dürlacher die hen een rondleiding gaf en een fles champagne als troost. En de ver zekering dat het best allemaal goed zou komen met die gratis jurk. Misschien dat de champagne nog voor een fees telijker stemming zorgde, want een paar weken later ontdekte Elizabeth zwanger te zijn. Dit ver oorzaakte enige paniek bij het jonge paar. De trouwdag werd vervroegd naar januari, maar dan moet wel die jurk er zijn. Ondertussen no digde Dürlacher doodleuk het stel uit om naar de vorderingen van Wedding Plaza te komen kijken, een bouwkeet 'in progress', maar niet bevorderlijk voor de innerlijke rust. ,,Ik was he lemaal in paniek", vertelt Elizabeth, „dat haalt hij nooit, de opening in november, ik krijg die jurk niet op tijd, en hoe moest dat dan met een dikke buik!" Kortom, van die eenvoudige dingen die een vrouw in haar hoofd haalt als ze net zwanger is. „Ze waren bijna radeloos", vertelt Dürlacher, die Elizabeth wat gerust probeerde te stellen. Deze week kwam de verlossende uitnodiging voor het paar: Wedding Plaza, de speciaalzaak voor alles rondom de bruiloft, opent op 14 no vember. „Ik dacht: effe naar die opening en morgen de jurk uitzoeken, het was wel een op luchting hoor", zegt Elizabeth, bijgevallen met instemmend gebrom van haar aanstaande. Maar het wordt toch nog huilen. Dürlacher roept het stel naar het podium. „Dit zijn mijn eregasten", lacht hij „en ik wil graag namens al le bedrijven hier hun hele trouwdag verzorgen èn betalen!" Elizabeth staart hem aan en schiet daarna hele maal vol. Even later vertellen ze dat ze al bezig waren met sparen en dat het maar een kleine bruiloft zou worden. En dat houden ze zo: „Dat zou niet netjes zijn, om dan nu helemaal uit te pakken." Het spaargeld besteden ze aan de klei ne. Wedding Plaza komt er mooi mee weg, want die rekenen zo'n 20 mille voor een trouwdagje. Misschien moeten ze er toch maar even over nadenken. Als op 15 januari de Breestraat moet worden afgezet, dan weet u in ieder geval waar- Onder nadere nog vast te stellen voorwaarden den haag*jan kuys Het kabinet stemt onder voorwaarden in met de groei van Schiphol. De nog vast te stellen voorwaarden hebben betrekking op de afgesproken milieugrenzen. Dit zei mi nister-president Kok gisteren na afloop van het kabinets beraad. moeten worden over garanties, dat de groei van Schiphol niet eindeloos kan doorgaan. Tege lijkertijd acht het kabinet het van belang de ontwikkeling van Schiphol niet absoluut aan ban den te leggen. Er komen meerdere onder zoeken naar de groeimogelijk heden van Schiphol. Die onder zoeken hebben onder meer be- Aldus zet het kabinet een koers in die al eerder bekend was ge worden. De ministers Jorritsma (Verkeer) en De Boer (VROM) gaan de komende week met el kaar overleggen op welke wijze de voorwaarden aan de groei worden vastgelegd. De be windslieden zullen het eens trekking op het accommoderen van het vliegverkeer op Schip hol zelf of op andere plaatsen. Bekeken wordt of voor een eventuele aanpassing van de luchthaven een nieuw Milieu Effect Rapport (MER) nodig is, waarin nogmaals de gevolgen voor het milieu worden geduid. Jorritsma en De Boer zullen zich de komende week daarover bui gen. De beide ministers zullen ook andere procedurele gevol gen onder de loep nemen. De bedoeling is dat zij binnen korte tijd opnieuw aan het kabinet rapporteren. De groei van Schiphol heeft veel minder grote ge volgen voor de werkgelegenheid als vaak wordt aangenomen. De expansie van de distributiesec tor bij de luchthaven lijkt slechts beperkt afhan kelijk van de groei van Schiphol. Bovendien vloeit naar verwachting een groot deel van de werkgele genheid bij de KLM in de toekomst naar het bui tenland. Dat blijkt uit onderzoek van de Wetenschaps winkel voor Economie van de Rijksuniversiteit Groningen. De onderzoekers zien slechts een be perkte relatie tussen een groot intercontinentaal vluchtenpakket en de ontwikkeling van de werk gelegenheid rond Schiphol. Ze hebben 44 distri butiebedrijven geënquêteerd. Bij een groot aantal van deze ondernemingen blijkt er geen samenhang te bestaan tussen inter continentale groei en krimp van de luchthaven den haag. anp niek. Daarnaast kan museum vaker een bei op verdere fondsen da der, doordat er op he zamelterrein meer for gesticht dan op het ani De Nederlandse kunnen door de magei len onvoldoende groei land wordt daardoor v raad ook internationa steeds zwakker op dj De raad en museumdii hebben het probleem i al vaker aan de kaak g< Raad voor Cultuur hee uitgerekend met hoe de nood nu precies zou zijn, maar in mus gen circuleert het bedt miljoen gulden als een vend begin. Staatssecretaris Nuii dracht tot dit onden had gistermiddag ni commentaar op het die schenen rapport, h week verdeelde hij nog joen gulden extra over uurwereld, met name i nieuwende kunst. In fei zijn de financiën voord wereld al eerder gerege Kunstenplan, dat tot 20 Uiteraard zijn er wel tu se aanpassingen mogi voorbeeld als de po! kunst zelf op de agenda De aankoopbudgetten voor de Rijksmusea moeten blijvend omhoog. Verder moeten er fondsen worden ingesteld voor specifieke aankopen voor de ge zamenlijke Collectie Nederland en voor het behoud van kunst werken die anders voor ons land verloren dreigen te gaan. Dat stelt de Raad voor Cul tuur in reactie op een onder zoek naar de mogelijkheden om museumstukken aan te schaf fen. Die mogelijkheden zijn veel te beperkt, oordeelt het Insti tuut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven. De aankoopbudgetten van de musea zitten al tien jaar op het zelfde niveau, terwijl met name de prijzen voor kunst en antiek de pan uitrijzen. Daarnaast hebben de musea al vijftien jaar lang geen inflatiecorrectie op hun budget gehad. De budgetten van de rijks overheid steken ook treurig af bij die van de lokale overheden. Gemeenten en provincies zijn relatief veel royaler. Het geld dat beschikbaar is, wordt ook al niet evenredig verdeeld over de sec toren. De sector moderne kunst bij voorbeeld, krijgt veel meer dan de musea of het gebied van cultuurgeschiedenis of tech- amsterdam anp kuststreek Het najaar is de beste tijd voor de gar- nalenvissers die hun hobby beoefenen vanaf het strand. Met een schep- of sleepnetje en een waad- pak aan, halen ze emmers vol garnalen uit de Noordzee. Volgens de vissers is het een zeer goed garnalenjaar. „Vorige seizoenen kwam je nauwe lijks tot een vergiet vol. Nu halen we de garnalen met bakken tegelijk uit zee!" foto anp De gemeente Amsterdam gaat een dezer dagen onderhandelen met de vakbonden over toesla gen voor Melkert-baners die onregelmatig werk doen. Het college van b en w toonde zich gisteren bereid hiervoor zelf met geld over de brug te ko men. Om vyelk bedrag het gaat, wil een gemeentewoordvoerder niet zeggen. De AbvaKabo, de FNV-bond voor overheidspersoneel, vindt dat gemeenten mensen met een Melkert-baan discrimineren omdat sommigen van hen net als „gewone" ambtenaren onre gelmatig werken, maar daar geen toeslag voor krijgen. Het Rijk betaalt alleen de ten tot 120 procent vai nimumloon, plus i voor huisvesting en beg Sinds deze zomer mi meenten wel zelf toesl ven voor onregelmatig Rotterdam volgde als heeft er voor volgend miljoen gulden voor Maasstad stelt daarbij waarde dat roosters doe moeten worden ingedi dat er zo min mogelijk matig wordt gewerkt. Die voorwaarde zal dam zeker niet stellen, woordvoerder. „De mei de dienst Stadstoezich; GVB moeten gewoon werken. Dat kan niet ar Spijkenisser bekent meer dan honderd ontuchtzaken enerzijds en de ontwikkeling van omzet, winst en werkgelegenheid anderzijds. Voorzover het een wel effect op het ander heeft, is de relatie van minder betekenis dan in de literatuur wordt ver ondersteld, aldus onderzoekscoördinator F. Sijt- sma. Uit onderzoek naar de werkgelegenheids ontwikkeling bij de KLM is de wetenschapswinkel gebleken dat waarschijnlijk een groter aantal ba nen bij de luchtvaartmaatschappij zal wegvloeien naar het buitenland. Met name voor cabinepersoneel, de technische dienst en IT-diensten is een sterke toename van internationale uitbesteding mogelijk. De groeien de uitbesteding is een gevolg van de liberalisering van de luchtvaart, de Europese eenwording, de toenemende concurrentie en de tendens om te rug te gaan naar de kernactiviteiten. Het onder zoek van de Rijksuniversiteit Groningen werd uit gevoerd op aanvraag van de milieugroepering Aktie Strohalm uit Utrecht. wuchenanp Een- 33-jarige inwoner van Spijkenisse heeft bekend dat hij ontucht heeft gepleegd met 71 jonge kinderen en schuldig is aan tientallen gevallen van schennispleging. De man zit vast. De politie in Wijchen hield de man eind oktober aan, zo is gisteren naar buiten gebracht. Op de dag van zijn arrestatie pleegde de Spijkenisser on tucht met een zesjarig meisje uit Wijchen dat op straat speelde. Haar vader ging haar zoeken en betrapte de man. Een buurtbewoner alarmeerde politie, terwijl de vader en een andere man de ontuchtpleger aan de praat hielden. Volgens een woordvoerster van de Wijchense politie heeft de man zijn slachtoffertjes meestal in Zuid-Holland en het westelijk deel van Noord- Brabant gezocht. Hij ging in zijn auto op pad en stopte op plaatsen waar kinderen speel den. Zo kwam hij op 26 okto ber ook in Wijchen terecht. Hij heeft bekend dat hij vanaf 1995 ontucht pleegde. Gebleken is namelijk dat de man ook een aantal zaken heeft bekend waarvan geen aangifte is gedaan. den haag anp Officier van justitie in Den Haag mr. S. de Klerk heeft gisteren dertig maanden geëist, waarvan zes voorwaardelijk, tegen een 51-jarige man uit Den Haag. Het voormalige hoofd van de afdeling ad ministratie van het Centraal Planbureau (CPB) zou de organisatie voor een half miljoen hebben opgelicht. De Hagenaar bevond zich, zoals de officier het omschreef, in een „vreemde dubbelrol". Hij was zowel kasbeheerder als hoofd administratieve diensten. In die positie zag hij kans zich geld toe te eigenen en dat boekhoudkundig recht te trek ken. Met valse handtekeningen ondertekende hij tussen 1993 en 1996 diverse maaltijddeclaraties, formulieren voor overwerkuren en declaraties voor buitenlandse reizen. Na zijn aanhouding door de politie be! 'j Hagenaar onmiddellijk. Hij verklaarde vrouw hem had onderdrukt en afgeper door hij zich gedwongen voelde zijn geld afhandig te maken. Na zijn aanhouding schrok de man erg daad, zo blijkt uit het psychiatrisch rap| werd depressief en deed een poging moord. Inmiddel is hij onder behandelii o Riagg. Tegenover de rechtbank liet de ken veel spijt te hebben van zijn daad. Reden voor zijn advocaat mr. G. Koop de rechtbank om dienstverlening te vi plaats van celstraf. Volgens de officier ei delijke vraag. „Meneer was volledig toerei n vatbaar. Hij had beter moeten weten." De uitspraak is op 28 november. KLM behoudt minderheid in ALM amsterdam «anp De KLM behoudt zijn min derheidsaandeel in de ALM, de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij. Het pakket is echter geslonken van 40 naar 25 procent. Dit is gisteren in Willemstad bevestigd door de directie van de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij. Partijen bereikten het ak koord na maandenlange on derhandelingen. Het bete kent dat de KLM zal partici peren in de ALM-nieuwe-stijl. Pe Antilliaanse overheid, die .de overige aandelen van de ALM in handen heeft, werkt daar al langer dan een jaar aan. „Het is uitermate zinvol partners te zijn", zei Duncan Fischer, de nieuwe directeur van de ALM, gisteren. Hij stelde verder dat uitbreiding van de samenwerking nu is geboden. „We moeten onze vluchten vooriaan beter af stemmen op die van de KLM, zodat wij kunnen zorgen voor het vervoer van passagiers naar en van de regio." De KLM wilde aanvankelijk niets weten van een verdere participatie in de ALM. amsterdam anp Alle driehonderd werknemers van de Amsterdamse haven- pool, het failliete uitzendbureau voor de haven, gaan de WW in. Er komt geen doorstart van de havenpool, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Dat heeft een woordvoerster van de Vervoers- bond FNV bevestigd. De FNV- leden zijn gisteren per brief ge ïnformeerd. In plaats van een nieuwe baan krijgen de havenwerkers een jaar lang een combinatie van werken en leren aangebo den. Drie dagen per week krij gen ze een opleiding en voor twee dagen per week is er werk: in de haven of daarbuiten. De bedoeling is dat ze binnen een jaar elders normaal betaald werk hebben gevonden. Dit is een plan van het arbeidsbureau. Werkgevers in de haven en vakbonden hebben over dat plan overeenstemming bereikt. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben partijen tot in de kleine uurtjes onderhandeld. Al leen over de financiering wordt nog gesproken; onafhankelijk voorzitter J. Kamps verwacht dat beide partijen er snel uitko- Het opzetten van een geheel nieuwe pool is nauwelijks haal baar bij gebrek aan werk. De havenwerkgevers zeggen niet meer dan 14.000 'diensten' te kunnen afnemen in de eerste helft van 1998. In het tweede se mester nemen ze ongeveer 20.000 diensten af. Op basis van deze verwach tingen zullen uiteindelijk naar verwachting zeventig tot negen tig permanente uitzendkrach ten in de Amsterdamse haven overblijven. Wie het project van werken en leren verlaat, krijgt een vertrekpremie. Wa; n; lijk maken zo'n vijftig daarvan gebruik. Het leer-werk-projecl uit twee perioden. In ht ak' halfjaar ontvangen de r) venpoolers 85 procent i loon. Tijdens de volgeen maanden slinkt dat tot cent. De twee dagen p die de deelnemers aan In. ject niet in het lesloka n brengen, werken ze in d op de luchthaven en inl10 transport. Ook zijn ze voor havenwerk. Met dit plan verdwijn venpool in zijn oude vo jm was een soort uitzent waar mensen in vastf waren en bij allerlei 1 drijven het laad- en losv richten. Doordat steei ige werk met machines j kwam de havenpool in blemen. Rotterdam De binnenvaarttanker 'Provence' werd gistermiddag op tuig wordt van Rotterdam naar Fos Sur Mer in Frankrijk verscheept, het dek van het zware-ladingschip 'Project Europa' getakeld. Het vaar- waar de tanker zal gaan varen op de rivier de Rhone. foto wfa De KLM-directie heeft besloten alle personeelsle den een extraatje te geven als blijk van waarde ring voor hun bijdrage aan de gunstige halfjaar cijfers. Naar keuze kunnen de KLM'ers een belas tingvrije feestdaguitkering van 300 guld j' moet zien, dan wel dat bedrag benutt inö deelname aan een clickoptieregeling. Wit laatste mogelijkheid kiest, heeft de kans cent rendement (ofwel 450 piek) te halè ingezette bedrag van 300 gulden. r

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20