Beurswaakhond gaat blaffei Ambitieuze vrouw heeft wel kansen in Egypt Op het uiteinde van een ra Kamer hoeft geen excuus-allochtoon Feiten &Meningen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1997 Eind december 1944 werd ik door mijn grootmoeder te Maassluis de Zuiderkerk ingedragen om gedoopt te worden. De hele dienst van anderhalf uur, heb ik, amper een maand oud, bijgewoond zon der ook maar 'een kik te geven' zoals mijn grootmoeder achteraf trots meldde. Hoe had ze dat voor elkaar gekregen? Wel, voorafgaande aan de dienst had ze mij een in brandewijn gedrenkte dot suiker in de mond gestopt. Dat was indertijd een al gemeen aanvaard middel om dopelingen stil te houden. Ik mag mezelf wel gelukkig prijzen dat mijn tanden toen nog niet waren doorgekomen, want anders had men waarschijnlijk mijn hele kin- dergebitje na de doop weg kunnen gooien. Niettemin vraag je je af waarom indertijd nooit de vraag is gere zen of het wel goed is om een baby stomdronken naar het doop vont te voeren. Al gauw kwam er toch een half glaasje brandewijn aan te pas. Geef je een baby van acht pond een half glaasje, dan slaat dat gelijk aan tien volle glaasjes voor een man van tachtig kilo. Tien glaasjes brandewijn, daar kun je een os mee vellen! Het is daarom niet verwonderlijk dat vroeger al die slrenggelovi- gen aan de drank waren. De basis ervoor werd tijdens de doop gelegd. Mijn hele leven lang verbaas ik mij er al over dat de mannenbroeders, terwijl je nog niet eens op zondag een postzegel mocht plakken, nooit hun stem hebben verheven tegen sterkedrank. Integendeel. Mijn erva ring is: hoe strenger in de leer, des te gevul der de drankkast. En dat terwijl alcohol toch de beste smeerolie van de zonde blijkt! Hoe komt dat nou? Waarom kun je er donder op zeggen dat Henk Binnendijk en Andries Knevel stevige pimpelaars zijn? Is dat omdat Jezus indertijd tijdens een brui loft al het slechte voorbeeld gegeven heeft door water niet in Rivella, maar in Chablis te veranderen? Maar de bijbel is wat alcohol betreft ver der tamelijk onverbiddelijk. Op diverse plaatsen waarschuwt de apostel Paulus voor sterkedrank. Zo zegt hij in Epheziërs 5 vers 18: 'En bedrinkt u niet aan wijn, waarin bandeloosheid is.' En in het Oude Testament wordt herhaaldelijk krachtig stelling genomen te gen drankzucht. De mooiste passage vind je in het bijbelboek Spreuken. In hoofdstuk 23 lees je: 'Bij wie is ach? Bij wie is wee? Bij wie is twist? Bij wie geklaag? Bij wie zijn woorden zonder reden? Bij wie troebele ogen? Bij hen die laat opzitten bij de wijn, die komen om de gemengde drank te proeven. Ziet niet naar de wijn, wanneer hij roodachtig fonkelt, wanneer hij in de beker parelt; vlot glijdt hij naar binnen, tenslotte bijt hij als een slang, en spuwt gif als een ad der. Dan zien uw ogen vreemde dingen en uw hart spreekt wartaal; gij zijt als één, die in het hart der zee ligt, als één die op het uiteinde van een ra ligt.' Dat liegt er toch allemaal niet om. Waarom hoorde je daar nou nooit over preken? Waarom kwam er op zondag na de kerkdienst en de koffie al snel een glaasje Keizerbitter op tafel? Welke dominee wil dit raadsel voor mij oplossen? Meer samenwerking met justitie Foute handelaren op de zwarte lijst De waakhond van de beurs, de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE), komt met nieuwe wapens in de strijd tegen dubieuze handel op de beurs. Er komt een zwarte lijst van 'foute handelaren' die directies van ondernemingen onder bepaalde voorwaarden mogen inzien. Daarmee weten beursbedrijven veel beter wie ze in huis halen. Werkgevers die personeel ontslaan wegens fraude, moeten de STE precies vertellen wat er aan de hand is. Verder wordt er nauw samengewerkt met politie en justitie om foute handel aan te pakken. De zwarte lijst moet voorkomen dat dubieuze handelaren op nieuw aan de slag komen. Zo werd de hoofdverdachte in de beursfraude in 1993 door Van Meer James Capel (VMJC) op staande voet ontslagen wegens gerommel met coderekeningen. Maar toch kwam deze man, bij genaamd 'de Handelaar' weer aan het werk op een hoge post bij het van witwassen en beurs fraude verdachte effectenkan toor Leemhuis Van Loon. ,,We eisen dat elk bedrijf mee deelt wanneer iemand weg moet wegens fraude", licht STE- secretaris mr. B. Cannemantoe. „Doen ze dat niet, dan volgt er mogelijk een boete. En dan heb je het niet over duizend gul den." Een andere uitbreiding van het toezicht betreft het aantal con troleurs. Dat stijgt nog dit jaar van veertig naar zestig. Het gaat om jonge academici met een juridische of economische op leiding. De nieuwe werknemers gaan onder meer registers van politiekorpsen lichten een uitbreiding van de bevoegdhe den die naar verwachting bin nenkort door de Tweede Kamer wordt goedgekeurd. „Daardoor kunnen we beter nagaan of een handelaar iets op zijn kerfstok heeft", meent Canneman. De STE wil na een wetswijziging de politiecomputers gebruiken om iedereen op de beurs regel matig te screenen op betrouw baarheid. De toezichthouder van de beurs krijgt zelfs inzage in justitie-onderzoeken die nooit tot een veroordeling heb ben geleid. Blijkt de handelaar in meer of mindere mate niet 'schoon', dan volgt een uitput tend onderzoek. Dat kan resul teren in schorsing van of boete voor de werkgever. Canneman zegt dat de controle geen een malige zaak wordt. „We gaan waarschijnlijk elke drie jaar de politieregisters lichten. Met na me de leiding wordt bekeken, maar bij tijd en wijle ook de man op de werkvloer." De STE krijgt bovendien vrijwel zeker het toezicht in handen op alle transacties die beurshande laren privé of voor hun bedrijf doen. Een Kamermeerderheid wil dat aard en omvang van de handel in opties en aandelen aan de STE wordt gemeld. Daarmee moet gebruik van voorkennis een stuk moeilijker worden. Maar Canneman waar schuwt voor te veel optimisme in de strijd tegen frontrunning het 'meeliften' van beurs handelaren op grote orders om er zelf rijker van te worden. Dat betekent dat de beurshandelaar zelf ook een pakketje aandelen koopt om er zelf beter van te worden. „Grote orders vallen op. Maar als de handel over meerdere commissionairs wordt verspreid, dan is de con trole een stuk moeilijker." De STE krijgt steun van de SEC, de Amerikaanse superwaak hond van de beurs. Personeel volgt cursussen bij hun over zeese collega's, die veel meer bevoegdheden hebben dan de Nederlandse waakhond van de beurs. „Dat zal ook wel zo blij ven", zegt Canneman. „De con trole in ons land mag dan wel scherper worden, maar ze wordt nooit lucht- en water dicht. Er zijn geen garanties te gen misstanden. De markt is een levend organisme met een grote dynamiek. Dat moet ook zo blijven. We willen de zaak niet dichtplamuren met regels." Canneman vindt dat de STE in middels geen 'schoothondje' meer is, maar een pitbull wordt de toezichthouder nooit. „Pit bulls bijten zonder aanleiding. Dat willen wij juist niet doen. We grijpen hard in wanneer tij dens de controles misstanden zijn geconstateerd. Hiermee ho pen we dat een handelaar zich twee keer bedenkt voordat hij over de schreef gaat." Probleem voor de STE is dat ge schoold personeel nauwelijks voorhanden is. Jonge academici worden daarom intern opgeleid tot controleur. Het kan nog eni ge jaren duren voordat de ken nis van het personeel gelijk waardig is aan die van dubieuze handelaren. Nog steeds is er de kritiek dat mensen van het ou de, falende controle-apparaat werkzaam zijn bij de STE-nieu- we-stijl. Volgens STE-secretaris Canne man valt dat wel mee. „Er zijn maar vier mensen van het oude systeem overgenomen op een personeelsbestand van straks zestig mensen." Kamerlid T. Witteveen (PvdA): „Je kunt je afvragen of het wel zo'n geluk kige greep is om bijvoorbeeld Francis Loudon tot voorzitter van de STE te maken, een voor malig bestuurslid van de Ver eniging voor de Effectenhandel. Deze club blonk nou niet be- 'De Islam is net zo onderdrukkend als men zelf toelaat' Hamid Houda kan zich weer geheel aan zijn bedrijf Houda Textiel wijden. Het PvdA-Ka merlid is uiteindelijk bezweken voor de druk die zijn partij op hem uitoefende om op te stap pen. Dat zijn vertrek nog zoveel moeite kostte, was verbazing wekkend. Want Houda heeft ge sjoemeld, zo bleek al eerder. En zodra dat over een Kamerlid eenmaal vast staat, is er geen houden meer aan. Zijn vertrek uit het parlement betekende het einde van de po litieke carrière van een maat schappelijk succesvol alloch toon. Houda was eigenaar van een goed draaiend bedrijf en had het via de gemeentepolitiek geschopt tot landelijk volksver tegenwoordiger. Houda, op de top van de PvdA-vernieuwings- golf in 1994 in de Kamer terecht gekomen, zou de allochtonen een stem geven. Daarom is het des te pijnlijker om te zien hoe deze man nu het Binnenhof verlaat, want voor Kamerleden geldt nu eenmaal dat ze materieel en ethisch een voorbeeldfunctie hebben. Voor allochtonen in de politiek ligt dat nog scherper en zo voelen ze dat meestal zelf ook. Onlangs zei het allochtone D66-fractieIid Fermina dat aldus: „Ik vind het van het grootste belang dat wij positief overkomen. Niets lijkt me daarom erger dan een mis lukte allochtone politicus. Dat wordt hem of haar veel zwaar der aangerekend. Ook de ach terban wordt daar de dupe van." Houda had (en heeft?) dit he laas niet begrepen. Hij kreeg de kans een voorbeeld te zijn voor de honderdduizenden allochto nen in ons land van wie velen het moeilijk hebben. En faalde. Voor die honderdduizenden is dat slecht: voor je het weet krijgt deze hele bevolkingsgroep het negatieve stempel dal alleen voor Houda is bedoeld. Na Houda's vertrek zitten er nog zes mensen van buiten landse afkomst in de Tweede Kamer. Drie jaar geleden kreeg zo de groei en de betekenis van de allochtone bevolking in Ne derland ook zijn neerslag in de landelijke politiek. Nu, bijna vier jaar verder, tekent zich toch een klein drama af rond deze groep. Twee van hen ruimden voortijdig het veld omdat ze zich niet aan de regels hielden. PvdA'er Rozenblad bleek zijn curriculum vitae nogal te heb ben opgerekt - de man had minder diploma's dan hij had opgegeven. Kort na zijn aantre den kon hij vertrekken. Bij Houda lagen de zaken ernstiger: hij had inkomsten uit zijn eigen bedrijf verzwegen voor de fis cus, waardoor hij ook niet werd gekort op zijn salaris als Kamer lid. Bovendien zou Houda twee van zijn personeelsleden onder druk hebben gezet om zijn voortgaande bemoeienis met zijn textielbedrijf te verbloe men. De overige zes zijn Kamerleden zonder smetten. Maar behalve wellicht van Groen Linkser Rab- bae halen ze nauwelijks een vol doende. Lilipaly, Cherribi, Apostolou, Singh Varma, Fermi na: het zijn laagvliegers in de politiek die er nooit in zijn ge slaagd een vooraanstaande rol te spelen op de terreinen die hen waren ^toebedeeld. WD'er Cherribi zag dit najaar al aankomen, dat hij een vrije val zou maken op de liberale kandi datenlijst. Maar, zo merkte Cherribi onlangs luchtigjes op, hij is dan ook tenminste niet meer de 'Ali Alibi' van de WD. Een onthullende opmerking! Cherribi voelde zich sinds '94 dus blijkbaar wél een soort ex cuus-allochtoon in de fractie. De vraag dringt zich op of het voorkeursbeleid van de politie ke partijen wel zo productief is. Met een allochtoon in de fractie ben je er niet, zoveel is wel dui delijk. Dat dat trouwens ook voor veel autochtone backben chers geldt, is al evenzeer pro blematisch. Het is niet gewaagd te veronderstellen dat ook daar het voorkeursbeleid zich wreekt. Want de roep om meer Limburgers, meer vrouwen of meer ondernemers levert ook niet per definitie goede Kamer leden op. Voor de komende verkiezingen staan ze er ook weer op. Zelfs het CDA heeft zijn eigen alloch toon, Cörüz. Een moslim tussen de christenen en alweer iemand over wie de verwachtingen hoog gespannen zijn. Kan Cörüz zich meten met Rabbae? Dat zou winst zijn. Maar veel grotere winst zou het zijn als dat voorkeursbeleid overboord werd gezet. De emancipatie van de allochtonen in Nederland is in volle gang en levert uiteinde lijk vanzelf kwalitatief goede po litici op, net zoals goede zaken lui, wetenschappers en bestuur ders. Dat levert uiteindelijk de kriti sche (allochtone) achterban op die politieke vertegenwoordi gers van niveau eist. Geen seri euze landelijke partij zal zich daarvoor afsluiten. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Ook binnen de Moslimgemeenschap hebben vrouwen, gesluierd en wel, meer invloed gekregen, foto epa Als koningin Beatrix in Egypte is voor een staatsbezoek, komt ze niet zoveel seksegenoten in ho ge openbare functies tegen. De Arabische wereld is nog vooral een mannenwereld. Maar een ambitieuze vrouw is in Egypte bepaald niet kansloos, zegt Djüke Poppinga, arabiste en vertaalster van boeken van on der anderen Egyptische vrou wen. Vraag een Nederlander naar een bekende en ondernemende Egyptische vrouw, dan komt hij niet veel verder dan Cleopatra. Maar het Noord-Afrikaanse land bracht ook deze eeuw di verse pittige tantes voort, zoals Latiefa az-Zajjaat, strijdster voor vrouwenemancipatie van het eerste uur. Zajjaat, die twee keer in het gevang belandde, be kleedde tal van functies in cul turele en politieke sfeer. „Geen enkele misdaad is ernstiger dan jezelf levend begraven", schreef de activiste in haar laatste boek 'Het onderzoek'. Menige Egyptische denkt er net zo over: De zes of zeven deel neemsters aan het vrouwelijke advocatencollectief in Cairo, bijvoorbeeld. Dergelijke initia tieven komen meer en meer voor. De overheid maakt het vooruitstrevende vrouwen niet zo moeilijk meer, vertelt Pop pinga, die driejaar in Egypte woonde. „Meisjes zijn net zo goed leerplichtig. Als ze op de middelbare school genoeg pun ten halen kunnen ze - gesluierd of niet - naar de universiteit, dat systeem wordt precies zo op jongens toegepast. En voor meisjes èn jongens geldt dat ze bij een bepaald aantal studie punten ook in aanmerking ko men voor een beurs. Afgestu deerden kunnen door de slech te economische situatie moei lijk aan een goede baan komen, maar daarmee heeft óók ieder een te kampen." Niet dat alles van een leien dak je gaat voor de vrouwen. „Er zijn vaak conflicten, zoals de rel om die professor die een stu dente haar sluier afrukte omdat hij wilde zien wie hij tentamen afnam." De positie van de Egyptische vrouw wordt in hoofdzaak be paald door haar sociale klasse, zegt Poppinga. „De vrouwen die deel uitmaken van de mid denklasse, de bourgeoisie, heb- Geen 'cadeautje' voor Egyptenaren Als koningin Beatrix en prins Claus volgende week een staatsbezoek aan Egypte brengen, willen de Egyptenaren van het eerste tot het laatste ogenblik de gastheren zijn. Ze accepteren niet dat Beatrix op een concert of een tentoonstelling trakteert, als 'contraprestatie' voor het door het gastland aangeboden staatsdiner. Zo'n contraprestatie is gebruikelijk tijdens staatsbezoeken. Tijdens het recente staatsbezoek aan Griekenland vergastte de Nederlandse vorstin de Grieken op het Loeki Stardust Quartet. Tijdens het roemruchte staatsbezoek aan Japan (1991) nan ze zelfs het Concertgebouworkest mee. In Jordanië (1994) liet ze de Amsterdamse schilderes Bierenbroodspot haar in Jordanië vervaardigde werk exposeren. In vroeger tijden werd het staatsdiner op de dag van aankomst altijd beantwoord met een contradiner de volgende dag, maar dat vond Beatrix eigenlijk een beetje flauw. Het leek haar beter iets van de cultuur van ons eigen land te tonen. Maar de Egyptenaren zijn liever geen gast in eigen land, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Een Egyptische vrouw rookt de traditionele waterpijp in café in Cairo. schrijft dat vrouwen c mogen worden in hel en dat wouwen er oo! genoegen aan mogen Haar boeken zijn zwa eel geladen." Er zijn dus mensen di heel progressieve mai de islam omgaan, er; ter ook die er bijna te maken. Als je starre, f talistische ouders het kansen als vrouw in I steeds gering. Geen b hechten aan onderwi meisjes, uithuwelijkii vrouwenbesnijdenis,! nog allemaal voor. Vn snijdenis is aan de ka; door Nawal El Saadav vrouwelijke arts. Geb< dorpje Kafr Tahla, hai maal geen zin in eeni le vrouwenrol. Behalv en psychiater, bracht schrijfster van verzon ware verhalen waarin sche vrouw haar weg Poppinga vertaalde 'I tocht van Fouada', he Nederland verschenei Saadawi. Egypte heeft een actie re wereld en daarin di vrouwen nadrukkelijk spreken, zo blijkt wel. is natuurlijk altijd een gemakkelijke uitlaatld weest: meer dan pent heb je niet nodig en je deur niet uit. Er is inn zelfs een progressief,! üjk literair vrouwentij: Egypte, Noer. SalwaB wie 'Wachten op de zt Nederlands verscheel van de stuwende krac de redactie (die overig enkele mannen telt). I twee afleveringen wei de Novib bekostigd, n vond Bakr eigenlijk ni blad moest zichzelf m zen, modern manage; Jammer dat drukkerijt tributeurs in Egypte n doortastend aan de si Daaronder heeft hetb gens. Poppinga nogali Wie in Nederland met Egyptische vrouw wil heeft bij de bibliothek boekhandels redelijk) Zo zijn er van de beke gieb Mahfoez zeker ze vertaald. 'Ongesluierd men' is een bundel m len van vrouwen uitd Arabische wereld. CAIRO BARENDA GRUTTE! ANP ben het het moeilijkst wat emancipatie betreft. In die krin gen vinden ze het niet echt no dig dat vrouwen werken. De volksvrouwen móeten wel wer ken. En al staan ze met fruit op de markt of al lopen ze achter de melkkar, ze tellen mee en hebben een zekere vrijheid in het gezin." In dë volkswijken, waar het me rendeel van de Egyptenaren zijn dagen slijt, is niettemin veel be langstelling voor de ideeën van de almaar groeiende, strenge Moslimbroedergemeenschap, die vindt dat vrouwen thuis ho ren te blijven, gesluierd moeten gaan en hun man toestemming moeten vragen als ze toch iets willen ondernemen. Toch ver oorzaakt die Moslimbroederge meenschap niet alleen kommer en kwel onder het zwakke ge slacht, zegt Poppinga: „Er is toch weer een vrouwenafdeling, met grote invloed. De voorzit ster, Zainab al-Ghazzali, staat zeer hoog aangeschreven." Zij archieffoto anp is een voorbeeld voor jonge meisjes. De meeste Egyptenaren zijn nergens bij aangesloten. Ze zijn wel islamitisch, maar dat is vaak meer een kwestie van cultuur dan van pure religie. De islam is ook net zo onderdrukkend als men zelf toelaat. „De schrijfster Alifarifaat hanteert alle normen en waarden van de islam, gaat zelfs gesluierd. Maar ze vindt dat de islam nergens voor-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2