Leidsch I Urka handelde drugs met IRA in et kan flink spoken in een rijtjeshuis Bankovervaller na wildwest spoorloos 'Foute' vrouw in compleet isolement ïf JTO RIALTO Leuk tochtje morgen? rsoneel van MEOB ndigt staking aan Op de Amsterdamse grachten an pleegde meer dan nderd keer schennis ie Weldoener schenkt ton aan Leidse Sterrewacht TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. :RDAG 15 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 echtpaar uit Leidschendam hoort gekrijs vanuit het niets. Een Haar- vrouw loopt in haar rijtjeshuis gere de vorige bewoner tegen het lijf - hoe- fiie al jaren dood is. En een andere emse familie krijgt de schrik van haar als de lichten in huis opeens aan en loepen, er voetstappen klinken, de door de lucht zweeft en de heer des »s opbotst tegen iets wat een onzicht- muur lijkt. !t zijn nog maar enkele voorbeelden arapsycholoog Richard Krebber en de tgeestse paragnost Jan C. van der Hei- rmelden in hun boek Spookhuizen en verschijningen, dat gisteren in Oegst- - ten doop werd gehouden. De weten- )per en de paragnost putten uit erva- haast maandelijks worden ze ge- om bovennatuurlijke boosdoeners sukens, slaapkamers of tuinen te ver- Het boek staat dan ook volverhalen nt geest maarten keulemans Oud-Ajacied Kanu heeft de 'diepste dalen' van het leven gezien. Boeken van PaulJulien (96) herondekt. Ik heb het Afrika beschreven dat niet meer bestaat. SE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Stedenband: Leiden als oorbeeldige stad. Harry Kramp: prijswinnend reclamemaker. Bloemendaals bejaardencentrum i 'isoleert' vrouw met NsB-verleden. Kim Basinger: geen sloerie die niet tot tien kan tellen. moires van Oegstgeestse 'geestenjager' ten doop gehouden geest maarten keulemans van uw buren waarover nooit werd gepraat volgens de subtitel. Een grap? „In Nederland wordt snel la cherig op dit onderwerp gereageerd", ge ven de auteurs toe. „Maar de problematiek van de mensen die er persoonlijk bij zijn betrokken blijkt toch echt heel serieus. Het gaat om beangstigende fenomenen. Die zich niet voordoen in kastelen of grote landhuizen, maar in rijtjeshuizen waarin gewone, normale mensen wonen zoals u en ik." Van der Heide: „Er zijn heel veel mensen die last hebben van dit soort verschijnse len. Maar wie het meemaakt, durft er nau welijks over praten. Omdat je dan meteen voor gek wordt verklaard Ook spoken gaan met hun tijd mee. Ze rammelen niet meer met kettingen, maar rommelen met de blender, het antwoord apparaat of de auto voor de deur. En in de jaren negentig krijgen ze het niet aan de stok met de priester, maar met medewer kers van de Universiteit van Utrecht of met het Platform Paranormaal Contact (PPC), waarvan Krebber directeur is. Of met de woningbouwstichting, zoals eind 1995 in Limburg gebeurde. Gezinnen die één bepaalde woning huurden bij de stichting klaagden over rondvliegend meu bilair. brekend porselein, zichzelf door trekkende wc's, verschijningen en vreemde geluiden. De technici van de bouwstich- ting wisten zich geen raad. En schakelden (in het diepste geheim) het PPC in. Een kant-en-klaar antwoord hebben Krebber en Van der Heide niet. De spoken- jagers veronderstellen dat voorwerpen en gebouwen soms in staat zijn heftige emo tionele gebeurtenissen 'op te nemen', als een videorecorder. Maar ook dat is nog maar een 'grondgedachte', erkennen ze. „We weten zoveel. En eigenlijk niets." De boodschap is duidelijk. Er is meer tussen hemel en aarde. Maar echt vervelend wordt het pas als er meer is tussen vloer en plafond. Justitie Haarlem noemt gegevens 'betrouwbaar' HET WOORD IS AAN Peter Sirius Als iedereen zijn naaste vergaf wat hij zichzelf ver geeft, zouden we een ideale wereld hebben. De vermeende drugsbende van Etienne Urka heeft de af gelopen jaren in grote partijen drugs gehandeld met het terroristische Ierse Republikeinse Leger (IRA). Dit blijkt uit geheime politie-informatie, waarop deze krant de hand heeft weten te leggen. Met de winst uit de drugs handel heeft de IRA volgens die informatie wapens aan geschaft. cum voor legerpersoneel ersoneelsleden van het e Elektronisch- en Op- ïedrijf (MEOB) in Oegst- iroeren vanaf maandag 24 actie tegen hun ever, staatssecretaris ch Meijling. Dat zijn de iiden CFO en Abvakabo ïn met enkele honderden emers overeengekomen, handelaar Y. Koenen van i spreekt van een 'on- gebeurtenis': bij zijn is het niet eerder voorge- dat legerpersoneel zon estemming van Defensie :t demonstreren ging. it van de acties zijn de re- ie Defensie voor de ver- g van het MEOB naar leider heeft opgesteld. De i'ers vinden dat ze worden ingen rond de eeuwwisse- let het bedrijf mee te ver- omdat ze hun reiskos- aar een paar jaar vergoed Ook neemt het perso- een genoegen met de re- ior 55-plussers die het be- villen verlaten, de tege moetkoming in de verhuiskos ten en de vervoersregeling voor personeelsleden die met een busje van Defensie gaan pende len. De acties beginnen met een demonstratieve bijeenkomst in het Leidse Holiday Inn, en wor den in de weken daarna opge voerd tot werkonderbrekingen van enkele uren en estafette stakingen, waarbij de verschil lende afdelingen om beurten enige tijd het werk neerleggen. De actiebereidheid onder het personeel is groot, zo bleek gis teren tijdens de personeelsver gadering die de bonden hadden belegd. Diverse personeelsleden gaven te kennen al meteen het werk neer te willen leggen. Dat is echter juridisch onmogelijk, kregen ze van CFO-onderhan- delaar M. Oskam te horen. „Als je maandag plat gaat, sta je dinsdag voor de rechter, en moet je woensdag weer aan het werk. En dan staan we met lege handen." Pagina 15: 'Bedrijf om zeep ge holpen' msmn-jcsfo? ■J M-.ÏAHZLL AE/^ kVtU Roelofarendsveen, telefoon (371 -331 5361 Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen tabncage 10 Jaar garantie KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage 15 Jaar ervaring amsterdam/dublin allard besse peter de knect In het vertrouwelijke proces verbaal staat onder meer: „De organisatie (de Urkaclan, red.) houdt zich bezig met de in-, uit en doorvoer van verdovende middelen. Ook heeft zij contac ten met onder andere de ter reurorganisatie IRA, waarmee men in verdovende middelen handelt." In het stuk wordt ge sproken van 'tienduizenden ki lo's softdrugs en honderden ki lo's harddrugs'. Justitie in Haarlem heeft in een reactie op het uitlekken van de gegevens laten weten dat de informatie absoluut geen onzin is. „Ga er maar van uit dat het betrouwbaar is", aldus justitie. De IRA is in ons land vaker met drugshandelaren in ver band gebracht. Zo zou ook de moordaanslag op een Alkmaar- se drugshandelaar in 1993 het werk zijn geweest van IRA-le- den. De man zou de IRA een grote wapenlading hebben be loofd in ruil voor drugs, maar kon zijn belofte niet inlossen. Urka en zes andere verdach ten staan momenteel bij de rechtbank in Amsterdam te recht op verdenking van drugs smokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie. Urka geldt als een van de 'erfgena men' van de in 1991 doodge schoten maffiabaas Bruinsma en zou de leiding in de drugs- kerk aan den rijn 8-jarige man uit Koude- an den Rijn heeft gisteren d de afgelopen drie jaar dan honderd keer open schennis te hebben ge- I. Ook gaf hij toe eind juli :en wouw te hebben aan- tian was meestal actief in aldergebied tussen Wou- e, Koudekerk aan den Rijn iderdorp. Vooral in 1995 96 regende het bij de poli- ldingen van vrouwen tus- 15 en 50 jaar die de man ïtbloot geslachtsdeel had den gezien. Elf keer werd er aangifte gedaan. Ondanks een intensief onderzoek, was de Koudekerker de politie steeds te vlug af. Deze week werd hij dan toch opgepakt, omdat een joggende politieman hem had gezien toen hij in augustus van dit jaar twee meisjes lastig viel. De agent ving toen de overstuur geraakte meisjes op en verjoeg de man. Enkele weken geleden kwam dezelfde agent de ver dachte weer tegen en stelde zijn identiteit vast. De Koudekerker is gisteren voorgeleid bij de offi cier van justitie. Amsterdam Toeristen zijn tegenwoordig het jaar rond in Amsterdam te vinden. Zomer, winter of hartje november. Met jassen aan, maar wel ach terop de rondvaartboot in de open lucht. Want anders kun je natuurlijk geen mooie foto's maken. En dat is toch wat Japanse toeristen het liefste doen. foto paul van weel enschede/bocholt cpd De Twentse politie heeft gisteravond ver geefs gezocht naar de vermoedelijk Neder landse overvaller van een bank in het Duit se Bocholt (bij Winterswijk). Waarschijnlijk is de man in de omgeving van Enschede of Hengelo ondergedoken. Van de ongeveer 25-jarige overvaller, die op zijn vlucht een Duitse automobilist doodschoot, was geen spoor meer te bekennen. Gistermiddag om vier uur overviel de Ne derlands sprekende man, met een bivak muts op zijn hoofd en gewapend met waar schijnlijk een machinegeweer, de Volks bank in Bocholt. Hij vertrok met 84.000 mark in een auto. Óp een parkeerplaats stak hij de auto in brand, gijzelde een auto mobilist en reed met diens auto verder. Tij dens de wilde vlucht veroorzaakte hij een Bejaardenhuis niet trots op 107-jarige bewoonster met oorlogsverleden bloemendaal kees v 21, za. 22, zo. 23 nov. inoordhallen - Leiden Weversbaan 12 Leiderdorp iel. 071 -54 17 493 De 107-jarige Elisabeth Keers- Laseur uit Bloemendaal is de oudste inwoonster van de pro vincie Noord-Holland en mag zich rekenen tot de zes langstle vende Nederlanders. Ze maakt zelfs kans op een dag de oudste inwoonster van ons land te wor den. Toch is het tehuis waar ze woont, Bejaardencentrum Wildhoef aan de Donkerelaan, niet trots op haar. De burge meester komt haar op verjaar dagen niet feliciteren: de pers wordt buiten de deur gehou den. Mevrouw Keers was name lijk fout in de oorlog. De oudste en 'foutste' vrouw van Bloémendaal leidt sinds 1985 een geïsoleerd bestaan in Wildhoef. In dat jaar gaf ze er in de conversatiezaal blijk van haar nationaal-socialistische opvattingen nog steeds te huldi gen. Tot ontzetting van de aan wezigen verklaarde ze tijdens het koffiedrinken dat de nazi's geen zes miljoen joden hadden vergast, maar hoogstens dui zend. De gaskamers zouden nooit hebben bestaan. Na het incident poogden di rectie en bestuur tevergeefs via de rechter mevrouw Keers te dwingen te vertrekken. De rech ter oordeelde dat de bejaarde Bloemendaalse gezien haar ho ge leeftijd en het feit dat ze in middels haar excuses had aan geboden, niet op straat mocht worden gezet. Daarop verhuis de mevrouw Keers gedwongen naar een andere kamer in het tehuis. Tot dan toe woonde ze recht tegenover de kamer van de joodse vrouw die zich haar uitlatingen het sterkst had aan getrokken. Daarmee was de af faire nog niet voorbij. Enige ja ren later kreeg mevrouw Keers tijdelijk een gangverbod opge legd, omdat ze op de gang de NSB-groet Hou Zee Hou Zee! zou hebben gescandeerd. In haar laatste levensdagen wordt mevrouw Keers, die in middels dement is, omringd door een kleine kring van men sen die haar op handen dragen. Het verplegend personeel om schrijft haar als opgeruimd en vriendelijk: de meesten zijn zelfs dol op de stokoude dame Een 79-jarige Bloemendaalse vriendin van de hoogbejaarde Bloemendaalse, die anoniem wil blijven, twijfelt absoluut niet aan de morele integriteit van de 107-jarige. Ze omschrijft haar als een weliswaar 'politiek ont stellend naïef, maar toch 'zeer edel mens'. Een achterneef van mevrouw Keers, P.J. Laseur uit Castricum, noemt zijn oudtante een fascinerende persoonlijk heid. Hij is er van overtuigd dat zij haar schokkende uitlatingen deed onder invloed van een be ginnende dementie. In het Zaterdags Bijvoegsel: Oud en fout in WUdhoef Voorlopig adres: Vestiging Voorschoten (77 HOUTWERF LI J KEUKENS Koningin Julianalaan 46 Voorschoten handel van hem hebben over genomen. De rechtszitting tegen Urka ging gisteren voornamelijk over de vraag of een op band opge nomen interview met Urka uit 1996 (waarover deze krant gis teren berichtte) tot de proces stukken mag worden toegela ten. De raadsman van Urka, C. Korvinus, meent dat justitie het stuk illegaal in handen heeft gekregen. De rechtbank neemt pas maandag het besluit of het interview, dat zeer belastende verklaringen bevat over de rol van Urka en anderen in de drugshandel, wordt toegelaten. Het verzoek van de aankla gers om in de zaak-Urka ook Ad Karman te horen (de omstreden kroongetuige in de Hakkelaar zaak) werd door de rechtbank gehonoreerd. De rechtbank be paalde wel dat Karman in het bijzijn van de advocaten moet worden gehoord. Volgens het openbaar ministerie weet Kar man 'mogelijk' iets dat belas tend kan zijn voor de Urka-ben- de. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 9 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 18,19 20 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport25,27 Strips9 Uitgaan23 HAMAWYe«,«„ - Vloeren - Aanrechten - Tafels - Zuilen - Onderhoudsproducten UIT EIGEN IMPORT. Langstraat 56d Waeeenaar Tol: 070 5177 070 Kortingsbon voor 'Droom spel' door de theatergroep Carrousel dat wordt opge voerd in het LAKtheater in Leiden. leiden caroline van overbeeke De Leidse Sterrewacht heeft on verwacht een schenking van 100.000 gulden gekregen van een Amerikaanse weldoener. De psychiater Raymond Sackler, te vens directeur van een groot in ternationaal farmaceutisch be drijf. bezocht Leiden deze week met zijn vrouw Beverly en zeg de het geld toe aan het Leidse onderzoeksinstituut. Sackler (77) draagt de sterren kunde een warm hart toe en is in het bijzonder gecharmeerd van koningin Beatrix, weet de Leidse vakgroepsvoorzitter Ge orge Miley. „Sackler heeft Beatrix ontmoet toen ze nog prinses was en was onmiddellijk onder de indruk. De reden dat wij het geld krijgen, is dat Sackler vindt dat Leiden een grote reputatie heeft op het ge bied van sterrenkunde. Boven dien staat de Leidse universiteit in het buitenland hoog aange schreven. Wc hebben de Sacklers rondgeleid de afgelo pen dagen en hij heeft onder meer de oude Sterrewacht aan de Kaiserstraat bezocht." De Leidse vakgroep sterren kunde wil als blijk van erkente lijkheid de 'Raymond Beverly Sackler Lezing over Astrono mie/Astrofysica' in het leven roepen. Voor deze lezing wil ze elk jaar een jonge, internatio naal veelbelovende astronoom naar Leiden halen. Een van de promovendi heeft bovendien geopperd een onlangs in het heelal aangetroffen meteoor naar Sackler te vernoemen. ernstig verkeersongeval. Toen hij een ande re auto tot stoppen dwong om de vlucht voort te zetten, vuurde hij op de 33-jarige bestuurder van deze auto. Deze overleed la ter aan zijn verwondingen. Vermoedelijk stak de overvaller bij Eimmerich de grens over naar de Achterhoek. Sindsdien ont breekt ieder spoor. Op zondag 16 november zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Sliedrecht, Delft en Duiven geopend van 10.00 -17.00 uur. De overige 4 vestigingen zijn gesloten. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 i IKKA informatielijn 0900 235 45 32 (22ct/min). la, Ik wil een abonnement op het lridsch Dagblad. i Postcode: lel. ontrok- bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |0 Per maand Per kwartaal Oautomatr. li If. i 05) i Oecceptglro (f 93,05) Handtekening:i automatisch (f. 31,95) l Nr. bnnk/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1