ibliotheek vreest den te verliezen Een zeldzame zeilboot als symbool aan de wand aan weeklank trekt mogelijk bij Rhynenburchschool Streekarchief erg in trek Rijn Veenstreek )e Geniepoort moet aniërs vrijlaten' Onderzoek ontuchtzaak Hobbitburcht muurvast TO BOOT Provincie kapt ruim vierhonderd populieren iqAG 15 NOVEMBER 1997 vilde weigert extra subsidie ROELOFARENDSVEEN Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdag 21 november de maandelijkse ruilavond voor verzamelaars van post zegels. munten, telefoonkaarten, 'movieshots'. enzovoorts. Verza melaars zijn tussen zeven en tien uur welkom in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Om half negen is er een post zegelveiling. Volwassenen betalen één gulden entree en de jeugd vijftig cent. chting Openbare Bibliotheek Rijnwoude vreest dat ntal leden terugloopt als zij gedwongen wordt haar butie te verhogen. De stichting dringt daarom bij neente aan de subsidie te verhogen. Burgemeester thouders van Rijnwoude zijn dat niet van plan. Zij i dat de 'bieb' in Hazérswoude-Rijndijk en -Dorp iten die verbonden zijn aan het zogenaamde leen- jioet doorberekenen aan haar lezers. /OUDE «MARUN KRAMP nrecht voor bibliotheken i vorig jaar ingevoerd en en bate van de auteurs, en betaalden de biblio- alleen een bedrag aan de als zij het boek aanschaf- i moeten zij ook een be- •talen voor het uitlenen, nt voor de Hazerswoudse ieek ongeveer neer op gulden per jaar. B en W fdat de stichting de con- moet verhogen of onge- >n kwartje extra per ge- joek moet vragen. Beide methoden worden al door een aantal gemeenten in de regio gehanteerd. Voorzitter van de stichting K. Havers verwacht echter dat de 'bieb' daardoor leden ver liest. ,,En dan juist lezers uit de hoek waar de bibliotheek zo'n uitkomst voor is", doelt Havers op minder draagkrachtige le den. „Dat is zonde. Als biblio theek heb je een maatschappe lijke functie. Wanneer je de contributie verhoogt en mensen daardoor wegblijven, schiet je daaraan voorbij." B en W denken echter dat de rU! Iphense gevangenis De poort moet uitgeproce- e Iraanse asielzoekers en. Nu staatssecretaris itz heeft besloten om de ting van deze groep en op te schorten heeft miepoort geen reden om Iraniërs die daar op e J itzetting wachten vast te 'hL n. Dit schrijft de Leidse ng de Fabel van de Ille- een brief aan de direc- 5 'an de penitentiaire in- uitgeprocedeerde asiel- 1,1 rs meer terug naar Iran eind vorige maand aan ht is gekomen dat de zo- n monitoring al een aar niet wordt uitge- Dit 'in de gaten hou- vas door de regering in- d om te zien of terugge- le asielzoekers worden jevallen door de Iraanse teiten. Voor de Fabel van de Illegaal is deze beleidswijziging een reden om de vrijlating van Iraanse illegalen in De Genie poort te eisen. Want waarom zouden ze daar in gevangen schap op hun uitzetting wach ten terwijl dat momenteel niet mogelijk is, redeneert de stich ting. Of er daadwerkelijk Iraanse illegalen in de Alphense ge vangenis verblijven is de waag. Volgens een .woordvoer der van het ministerie van Jus titie zitten in Nederland zeven Iraniërs achter de tralies. Waar precies kon hij niet vertellen. De directeur van De Genie poort was niet bereikbaar voor commentaar. Die is overigens niet bevoegd om eventueel aanwezige Iraniërs vrij te la ten, benadrukt de woordvoer der van Justitie. Hij adviseert de Fabel van de ILlegaal om een advocaat in te schakelen en een rechtszaak te starten als de stichting de Iraniërs uit de gevangenis wil krijgen. afname in het ledenbestand zal meevallen. Zij baseren zich op landelijke cijfers van Neder landse Bibliotheek Centrale (NBLC), de overkoepelende or ganisatie van openbare biblio theken. Zeventien mille extra subsidie zien zij daarom niet zitten. Overigens verplicht de ge meente de bibliotheek niet tot verhoging van de contributie. De stichting mag het tekort ook op een andere manier dichten. Daartoe ziet Havers echter geen mogelijkheden. „Als wij geen extra subsidie krijgen zijn wij, zeer tegen onze zin in, genood zaakt om de kosten door te be rekenen." Het 'Welzijnssubsidiepro- gramma 1998' bevat ook goed nieuws voor de stichting. Het college wil 20.000 gulden be schikbaar stellen voor de auto matisering van de dependance in het Dorp. Miljoen voor groene projecten in Zuid-Holland REGIO «MARUN KRAMP Vijftien projecten in Zuid-hol land waarbij natuur, landschap, recreatie en duurzame land bouw centraal staan krijgen in totaal 1,1 miljoen gulden subsi die van de provincie. De subsi die is speciaal in het leven ge roepen voor de ontwikkeling en uitvoering van groene projec ten. De stichting Streekeigen Produkten is één van de vijftien organisaties die een bijdrage ontvangt. Zij krijgen 40.000 gul den voor de verdere ontwikke ling van de veenweidekaas en ham en hoogstamsap. Het pro ject 'Maak je Erfgoed' van Land- schapbeheer Zuid-Holland. Het provinciebestuur keert deze stichting 27.500 gulden uit voor het opknappen van 70 boeren erven in de provincie. Ook krijgt de gemeente Voorschoten 15.000 gulden uit het potje voor haar natuur project Groene Longen. De stichting Lopende Zaken ontvangt het ruim twee keer zoveel voor de aanleg van wandelpaden in Zuid-Holland. iep van de katholieke ba- ol De Tweeklank moet li jaar mogelijk zijn intrek in het schoolgebouw protestants-christelijke ïburch. B en W van Rijn hebben deze oplossing omdat De Tweeklank ;ang van volgend school- n lokaal tekort komt en menburch ruimte over- Df de verhuizing in de ook daadwerkelijk at is nog de vraag. De ank onderzoekt momen zij het probleem intern ossen. weeklank ziet liever dat idlokaal, dat momenteel it bij de protestants- ijke school, wordt ver- naar haar schoolplein, iet college vindt de kos- hieraan verbonden zijn, er 90.000 gulden, te )ok willen B en W het lo- niet verplaatsen omdat ntegebrek van De Twee- 'ooralsnog van tijdelijke iteur B. Meijer van deze plaatst hierbij zijn be- gen. De plannen van het r klassenverkleining dui der op het tegenoverge- rindt hij. de ruimtenood intern lorden opgelost, weet nog niet. Dit jaar her- De Tweeklank al een groep in de aula. De directeur vindt dit echter geen ideale op lossing. „We hebben hierdoor bijvoorbeeld minder ruimte voor overblijvers en toneeluit voeringen. Maar misschien houden we de situatie wel zo omdat één klas tweehonderd meter verderop ook veel organi satorische problemen oplevert. Frits de Wilde: „Het bewustzijn voor het verleden groeit ook bij bestuurders." ALPHEN AAN DEN RIJN KEES VAN KUILENBURG De belangstelling voor de plaatselijke geschie denis wordt steeds groter bij de gemeenten. Raadsleden bezoeken het streekarchief in Al phen en er is ook meer bereidheid om in de buidel te tasten en de archieven te laten restau reren Als dat nodig is. Dat hangt af van de om standigheden hoe de gemeenten met hun ver leden zijn omgegaan. Een van de gemeenten had het archief bijvoorbeeld opgeslagen onder een lekkend dak. Het gevolg is dat daar een du re restauratie moet worden uitgevoerd. „Het is erg plezierig te merken dat het belang van de plaatselijke geschiedenis wordt onder kend. Niet alleen zijn ze meer betrokken bij ou de zaken, die nog van belang zijn voor de ad ministratie van de gemeente, maar ook bij de oudere archieven. „Rijnwoude, bijvoorbeeld, investeert fors. Dat was ook nodig want het ar chief van Benthuizen was er slecht aan toe. Dat oud-archief lag onder een lekkend dak. Het zag er verschrikkelik uit. Gelukkig kon het nog wor den opgeknapt, maar dat was behoorlijk prij zig", vertelt archivaris Frits de Wilde van het streekarchief in Alphen. De Wilde en zijn medewerkers voeren het beheer over de archieven van vier gemeenten: Alphen, Rijnwoude, Jacobswoude en Liemeer. Met ingang van 1 januari van volgend jaar sluit ook Ter Aar zich bij de club aan. Overigens gaat het in totaal om archieven van 14 gemeenten: Alphen, Oudshoorn, Zwammerdam, Aarlander- veen, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Hoogmade, Nieuwveen, Zevenhoven, Hazers- woude, Koudekerk, Benthuizen en Benthorn. Dat laatste is een dorpje dat tussen Hazerswou- de en Benthuizen lag. Volgens De Wilde is er met al die archieven wel iets aan de hand. „Bij Rijnwoude is het mo dern archief bijvoorbeeld een zooitje. Benthui zen heb ik al genoemd. Toch zijn er ook ge meenten waar het archief goed is behandeld. Woubrugge heeft nog voor de herindeling het archief opgeknapt. Wellicht heeft iemand daar op aangedrongen en is de politiek overtuigd van de noodzaak. Dat was helaas niet altijd het geval. De eigen historie is altijd een onderge schoven kindje geweest. Als politicus scoor je beter met een sportcomplex dan met een res tauratie van het achief. Als archivaris vind ik dat jammer, maar het is wel de realiteit. Al moet ik nu wel zeggen dat de gemeenten veel beter reageren. Dat moet ook wel want anders is het zonde van de ruimte. Dan kan het beter worden vernietigd. De belangstelling voor het archief in het Bur gemeester Visserpark groeit gestaag. „Voor een deel te danken aan het feit dat de rijksarchie ven die over de gemeenten gaan sinds enige tijd bij ons zijn ondergebracht. Dat gaat onder andere over de doop-, trouw-, begraaf-, oud- rechterlijke- en notariële archieven. Nu kunnen we het totale pakket aan onze 'klanten' bieden. Tot voor kort moest je voor dergelijke zaken naar Den Haag. Bovendien kun je nu ook swit chen naar de archieven van vier andere ge meenten in de regio. Dat merken we duidelijk aan het bezoekersaantal. Vorig jaar was dat ruim 1300 en nu wordt dat meer dan 2000. Dat is niet alleen het gevolg van de komst van de rijksarchieven, maar ook doordat mensen steeds meer willen weten over hun afkomst. Nu loopt er weer een Teleac-cursus over genealo gie. Dat zullen wij ook wel weer merken." RIJKSWEG A4 In verband met de asfaltering van rijksweg A4 zijn de toeritten Roelofarendsveen en Hoogmade tot 15 december tussen 19.45 en 5.30 uur (in de weekeinden tot 09.00 uur) afgesloten. De toerit bij Rijpwetering is alleen in het weekeinde van 21.22 en 23 november dagen nacht niet toegankelijk voor het autoverkeer. Tot 15 december is eveneens tijdens de nachtelijke uren het wegdek in zuidelijke richting tussen Burgerveen en Leiden afgesloten. WEST Activiteitencentrum Westerhove houdt op zaterdag 22 no vember een cadeautjesmarkt. In het onderkomen aan de Anna van Burenlaan zijn artikelen, speciaal bedoeld voor de feestdagen te koop. Bovendien bieden bewoners van Huize Ursula zelfgemaakte spullen en lekkernijen aan. Bezoekers kunnen daarnaast zelf mar sepein en kerstkaarten maken. De cadeautjesmarkt begint om tien uur en duurt tot drie uur 's middags. HAZERSWOUDE-DORP Dance, soul, rock, pop, rap en hip-hop met een christelijke boodschap. Vanaf 28 november is dat te beluisteren in Hazerswoude-Dorp. Dan opent Gospeltheek Lightning Cross haar deuren aan de Korenmolenlaan 1's Avonds om 20.30 uur zijn de dansliefhebbers welkom in het onderkomen bij de gereformeer de kerk aan de Dorpsstraat. Aangehouden Alphenaar niet meer verdacht ROBBERT MINKHORST Het onderzoek naar de ontucht met een 4-jarig meisje van de basisschool De Hobbitburcht in Alphen aan den Rijn zit muur vast. De politie van het district Rijn- en Aarlanden beschouwt een 51-jarige Alphenaar, die twee maanden geleden was aangehouden, ook niet langer meer als verdachte. De politie heeft het onderzoek niet afge sloten, maar onderneemt zelf in elk geval geen stappen meer, laat woordvoerder 11. Schimmel weten. Donderdag hebben afronden de gesprekken met wethouder Dales van onderwijs, de school directie en de ouders van het slachtoffer plaatsgehad. Daarna werd besloten om 'in afwach ting van nieuwe ontwikkelin gen' het onderzoek te 'parke ren'. De politie hoopt nu dat be trokkenen met nieuwe feiten boven tafel komen zodat de zaak wellicht toch kan worden opgelost. De ouders van de kleuter sloegen in augustus van dit jaar alarm bij de openbare basis school. Hun dochter was in de zomervakantie 'zomaar gaan vertellen'. De verdenkingen gin gen aanvankelijk uit naar de ad junct-directeur. Wethouder Da- les schorste de man toen han- Neversbaan 12 Leiderdorp 071 - 58 98 900 LEIMUIDEN IVO POMMEREL „We wilden er eerst een bloem bak van maken", zegt Frits Wie- dijk terwijl hij omhoog kijkt. Aan de muur hangen de twee helften van een zeilboot. „Maar een goede vriend van ons, een beeldend kunstenaar, had iets originelers in gedachten." Aan het eind van de Wester- dijk, verscholen tussen talloze zeilboten die de winter door brengen op het droge, ligt jacht haven Kraan. Frits en Tineke Wiedijk komen er al vierentwin tig jaar, sinds Wiedijk voor 800 gulden een zeilbootje op de kop tikte in de kroeg. Het bleek ech ter niet zomaar een bootje. Al snel kwam aan het licht dat Wiedijk een moderne klassieker had aangekocht. Van alle kan ten kwamen de reacties als de Wiedijken weer eens het water opgingen om te testen of dat lek was. Op de terugweg van een vakantie in Friesland werden ze in de sluis van Harderwijk op eens enthousiast benaderd door de schipper van een grote mo torboot achter hen. Hij legde hun uit dat hun boot een Forel is, een type zeilboot waarvan er rond 1935 maar enkele van zijn gemaakt. Tot dan toe had Wie dijk gedacht eigenaar te zijn van een wat vreemde BM (een tradi tioneel type boot). Zoals met wel meer klassie kers het geval is, bleek ook de Forel aandacht nodig te heb ben. „Elk weekend in elke win ter waren we bezig met schu ren, verven, k&alhalen. lakken, rotte latjes en spanten vervan gen en wat al niet meer", vertelt Wiedijk. „Maar elk jaar zag onze Forel er weer fraaier uit. Veel niimte bood de boot niet,,maar het was altijd knus wanneer we ermee op vakantie naar Fries land gingen." De grenen boot gaf uiteinde lijk dit voorjaar de geest. „De Forel was opgebouwd uit alle maal kleine latjes. Dat ziet er mooi uit, maar het maakt het er niet steviger op." Die relatief goedkope manier van bouwen en het goedkope materiaal wreekten zich uitein delijk. De kielbalk en de daarop aansluitende latten waren zo doorgerot dat vervanging onbe gonnen werk was. „Bart Kraan kwam toen op dat idee van die bloembak. Dat was wel even slikken. Toen we van vakantie terugkwamen bleek André Tigchelaar, die daar ook al jaren een boot heeft lig gen, een ander idee te hebben. Hij zou de boot in stukken laten zagen en ze aan de muur laten zetten. Zo zou het de symboliek van de seizoenen uitdrukken, 's Winters naar binnen, de stalling in, 's zomers naar buiten, het water op." Het middenstuk werd eruit gezaagd en viel door de rot di rect uit elkaar. De voor- en ach terkant werden van boven dichtgemaakt en met een katrol op hun plaats gehesen. Vervol gens werd een gat in de goot ge boord, zodat de mast er ook nog bij kon. „Bart heeft er toen nog een buitenboordmotor aan gehan- De Forel, een opvallend kunstwerk aan de muur van een botenstal- lingaan de Westerdijk in Leimuiden. gen. Ons Forelletje heeft einde lijk rust en een mooi uitzicht." Wiedijk kijkt nog even naar bo ven. „We hebben inmiddels een polyvalk besteld met alumini um mast en horen voortaan bij het 'tupperware legioen Maar bij de aanblik van de Forel gaan hun gedachten tel kens weer uit naar die goeie ou we tijd. gende het onderzoek. De direc teur mocht evenwel diezelfde week weer voor de klas staan, omdat de politie concludeerde dat hij niets met de zaak te ma ken had. Over wat er precies tussen het meisje en de dader is gebeurd, hebben Dales, de school en de politie zich nooit willen uitlaten. Er heeft in elk geval geen ge slachtsgemeenschap plaatsge had. De klachtencommissie van de school die zich als eerste over de aanklacht boog, vond de seksuele mishandeling zo erg, dat zij haarzelf niet bevoegd achtte om er een uitspraak over te doen. De poljtie kwam uiteindelijk een 51-jarige man op het spoor. Hij werd aangehouden, maar de politie moest de Alphenaar later wegens onvoldoende bewijs weer vrij laten. Wel zette zij toen het onderzoek naar de man voort. Dat de zaak nu stil ligt, bete kent niet dat de politie aan de verklaring van het meisje twij felt. „Wij zijn hier heel serieus mee omgesprongenzegt Schimmel. „Anders hadden we er ook niet zoveel tijd ingesto ken. Maar als bewijslast ont breekt, er geen nieuw feiten zijn en de officier van justitie de zaak te wankel vindt, moet je er een keer mee stoppen." Ruim vierhonderd populieren langs de provinciale wegen in Alphen aan den Rijn, Ja cobswoude en Rijnwoude wor den komende maand gekapt. De provincie haalt de bomen weg omdat ze een gevaar zou den vormen voor de verkeers veiligheid. Veel van de ruim dertig jaar oude populieren zijn aangetast door rupsen. Langs de Nieuwkoopseweg (N231) worden 218 populieren gerooid, in Rijnwoude verdwij nen 50 bomen langs de Geme ne weg (N209) en in Jacobswou de worden in totaal langs de Vlietweg, Ofwegen, Kerkweg, Oudelandsedijk en de N207 153 bomen gekapt. De provincie zal niet op alle opengevallen plekken bomen herplanten. Nieuwe richtlijnen bepalen dat bomen - en andere obstakels - minimaal 4,5 meter uit de kant moeten staan. Die ruimte is volgens de provincie niet op alle paatsen aanwezig. De aanwezige struiken blijven wel langs de wegen staan. Dit omdat ze een remmende wer king hebben als een auto onver hoopt van de weg raakt. Tijdens de werkzaamheden is voor het verkeer slechts één rij strook open. Er worden stop lichten geplaatst om het verkeer in goede banen te leiden. Van tijd tot tijd wordt het verkeer op de wegen waar wordt gekapt helemaal stilgelegd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17