'Bedrijf om zeep geholpen' tiënte Corsmit ijgt haar zin niet 'In Holland zijn geen problemen Leiden Regio Face-lift Bewoonster Wassenaars tuinhuis wil niet weg USE EXCLUSIEF V bAG 15 NOVEMBER 1997 raak kort gecling medische documenten iR/DEN H /orn AT a lemse patiënte die vori- -e f d een kort geding aan- 'van tegen de Wassenaarse tiet i liater W. Corsmit. krijgt i niet. De rechtbank ekoi ar verzoek om een ver- verspreiding van docu- over haar behandeling «F* e< htbank ziet geen direc- ,et^dzaak' om Corsmit, ig hoofd van de thera- e gemeenschap De ïbn'tst. een verbod op het van de documenten op ris n. De president van de ik meent dat de Haar- ar conflict met Corsmit lopende bodemproce- et uitvechten. ee tiënte is in 1995 een ci- cedure begonnen tegen hiater, die eind vorig doktersbul moest inle- vatl3 een uitspraak van de ad. Ze eist een vergoe- ir geleden materiële en iële schade. C :umenten waarover het ft irt geding ging worden II rsmit in de civiele pro- ebruikt als bewijsmate- ■or 1 Haarlemse is het hier ine' z eens, omdat ze vol- niet thuishoren in isch dossier'. „Wat er c staat, daar kloppen jel dingen niet aan", rie weken geleden, tij- behandeling van het bank zei gisteren dat de Haar lemse al haar bezwaren kwijt kan in de lopende bodemproce dure. Ook haar bezwaar dat Corsmit als verweer rapporten gebruikt waarvan de opsteller zich inmiddels hebben gedis tantieerd. 'Het is aan de recht bank om de betrouwbaarheid en de relevantie van die docu menten te bepalen', schrijft de president in zijn vonnis. Denkbeeldig graf De Haarlemse was vanaf 1979 patiënte van de Wassenaarse psychiater. Ze diende over hem, net als een andere patiënt, jaren geleden een klacht in bij het medisch tuchtcollege. De Was senaarder zou geen professio nele afstand hebben genomen bij zijn behandelingen. Hij zou zijn opgetreden als een 'goeroe' en zijn patiënten meerdere ma len hebben gevraagd hem te masseren. Tegen patiënten die in psychische problemen ver keerden door het verlies van een dierbaren, zei hij dat ze op elkaar moesten gaan liggen, in een denkbeeldig graf. Corsmit bedekte deze patiënten met kle den en liep vervolgens over hen heen. Corsmit zelf meent dat hij slachtoffer is geworden van een 'richtingenstrijd' in de psychia trie. „Volgens de normen van deze tijd kunnen de methodes die ik heb toegepast niet meer, maar destijds waren veel vakge noten er juist over te spreken. Ik voel me slachtoffer van modieu ze tendensen", zei hij vorig jaar. wassenaar De omgeving rond het Stadhoudersplein en de Hofcamp- weg in Wassenaar krijgt een nieuw aanzien. Er komen een grote par keergarage en twee woonblokken met in totaal 41 appartementen. Aanleiding voor de verbouwing is de wens van het aangrenzende Al- bert Heijn-filiaal om uitte breiden. Het huidige AH-pand gaat tegen de vlakte. Er komt een volledig nieuw en groter pand. De gemeente is blij met de plannen van Albert Heijn. De supermarkt, met zijn vormgeving uit de jaren '60, valt vol gens de gemeente architectonisch volkomen uit de toon. In een ge meentelijke notitie wordt het gebouw omschreven als 'een platte doos die geen enkele relatie met de omgeving heeft'. Bovenop het nieuwe AH-gebouw wil de gemeente 29 woningen bouwen. Deze woningen worden in de rondte geplaatst, zodat in het midden een patio ontstaat. Direct naast de winkel komen nog eens 13 woningen, in drie bouwlagen. Voor winkelende bezoekers komt er een parkeergarage met 120 plaatsen op het huidige parkeerterrein tegenover het politiebureau. Onder het AH-pand en het gelaagde woonblok komen ook parkeerga rages, maar deze zijn uitsluitend bestemd voor bewoners. In het eerste kwartaal van 1998 bespreekt de gemeente het voorlo pige plan met winkeliers en omwonenden. Tegen de zomer moeten de definitieve bouwplannen klaar zijn. tekst sander becker foto: hielco kuipers chef )an preenen. 071 -5356414, plv -chef hermanjoustra,071-5356430 Vervolg van voorpagina Staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie is bezig 'een bedrijf dat goed loopt om zeep te helpen'. Dat ver wijt maakte bestuurslid M. Oskam van de CNV-bond voor overheidspersoneel CFO de WD-politicus gister middag tijdens een personeelsvergadering bij het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. Exclusief voor uw Saab Officieel Saabdealer voor Alphen a/d Rijn, Leiden, Bollen-en Duinstreek. I SAAB 13, AUTOBOULEVARD ALPHEN A/D RIJN, TELEFOON 0172-492444. wassenaar/den haag cerberus De Wassenaarse M. van Ditmar wil graag permanent wonen in haar tuinhuisje aan de Maaldrift. Iets wat de gemeente haar niet toestaat, want het tuinhuisje heeft geen 'woonbestemming'. Bij de Raad van State \Toeg de Wassenaarse gisteren om de schorsing van de provinciale goedkeuring van het gemeentelijke bestemmingsplan. De woordvoerder van Van Ditmar, R. de Vos van Steenwijk, hield het Haagse rechts college voor dat er een woonbestemming aan het tuinhuisje moet worden gegeven. Daarmee zouden B en W van Wassenaar een situatie legaliseren die in feite al jaren lang bestaat. Ook de vorige eigenaren van het tuinhuisje zouden er permanent heb ben gewoond, betoogde De Vos van Steen- wijk. Hij wees er op dat de Provinciaal Pla nologische Commissie (PPC), die de pro vincie adviseeert bij haar besluiten over be stemmingsplannen. heeft geadviseerd zijn cliënt de woonbestemming toe te kennen. B en W willen het terrein langs de Maal drift een kampeerbestemming geven. Vol gens de Vos van Steenwijk zijn er echter he lemaal geen gegadigden om op die plek een camping te beginnen. De oorspronkelijke landschappelijke waarde die het gebied had, is volledig verdwenen, het is een verza meling van bedrijfsterreinen geworden, al dus de advocaat. Een woordvoerder van de provincie zei dat het, voor de Raad van State noodzakelij ke, 'spoedeisende belang' voor een schor sing ontbreekt. Na goedkeuring van het be stemmingsplan is er tien jaar de gelegen heid om een kampeerterrein te realiseren. Een woordvoerder van de gemeente zei dat Van Ditmar de verkeerde procedure voert. Uit angst voor een mogelijke aan schrijving in de toekomst wordt nu de goedkeuring van een bestemmingsplan aangevochten. Volgens de gemeentewoord voerder wist Van Ditmar, toen zij het tuin huisje aankocht, dat het huisje niet voor permanente bewoning is bedoeld. Hij ver zocht dan ook de provinciale goedkeuring voor het bestemmingsplan Ammonslaantje Maaldrift in stand te laten. Op 18 november doet de Raad van State uitspraak. oegstgeest maarten keulemans De CFO-topman stak zijn woe de over het beleid van de staats secretaris niet onder stoelen of banken. „Het resultaat van twee jaar onderhandelen is dat we een eenzijdig vastgesteld ver huisplan op ons bord hebben gekregen. De staatssecretaris zegt eigenlijk: ik doe niets, ik doe het goed genoeg, jij krijgt er niets meer bij. Als dat alles is, vind ik dat de staatssecretaris uw belangen en het overleg aan z'n laars lapt. Net als zijn vlieg tuig doet hij waar hij zin in heeft. Het zal hem een worst zijn. hij komt na de verkiezin gen toch niet meer terug." Oskam vindt dat de staatsse cretaris het MEOB-personeel het mes op de keel zet. „U moet en zal naar Den Helder gaan. Anders zijn uw functies straks onvervuld. U bent gewoon on misbaar. Maar als je kan kiezen, zou ik er nooit voor kiezen om naar Den Helder te gaan. In die regio is een uiterst geringe kans op ander werk." Oskam ver moedt dan ook dat het enige wat er straks naar Den Helder verhuist 'een leeg bedrijf met al lerlei onvervulbare vacatures' is. Volgens Oskam pakt de ver huizing bovendien veel duurder uit dan de bedoeling was. „Tel daarbij op de leegloop van kwa liteit en je weet wat het gevolg is: veel kosten voor het over brengen van een bedrijf dat niet meer levensvatbaar is." De CFO-bestuurdcr is het eens met personeelsleden die beweren dat Den Haag al stie kem met de reorganisatie van het MEOB is begonnen. Defen sie houdt vol dat er slechts spra ke is van een verhuizing naar Den Helder. Zodat het perso neel met andere regels te ma ken heeft dan bij een reorgani satie. Oskam: „Ik kan me de blaren op de tong praten, maar Defensie blijft de operatie voortdurend 'gefaseerd over plaatsen' noemen." De bonden onderzoeken ove rigens nog, of het mogelijk is het probleem aan de rechter voor te leggen. Niet Harlaar, maar Den Hartog Abusievelijk is gisteren op deze pagina het verkeerde citaat in de mond gelegd van het Voor- schotense raadslid S. Harlaar. Niet Groen Links-raadslid S. Harlaar maar PvdA-fractievoor- zitter P. den Hartog zei donder dagavond tijdens de begrotings behandeling dat 'als het zo doorgaat met de trage besluit vorming van de gemeente het dorpscentrum nooit afkomt.' Het citaat, „Ik moet dan ook vaststellen dat dit college strompelt naar de eindstreep. Terwijl we bestuurders nodig hebben die ons flitsend op de volgende eeuw voorbereiden", is gisteren ten onrechte toege schreven aan Harlaar. Ge noemd citaat was afkomstig van Den Hartog. Harlaar sprak wel van een 'college dat een angsti ge plannenuitsteller is.' NTI: i8;dt n gezever as dat even schrikken. Pex Langenberg zijn it de Leidse politiek Ithij het nodig om nog Leidsch Dagblad on- ER]j ;zak te geven. Want eefdeze onvolprezen ient Ier allemaal in zijn af- rief? en. Ik bespeurde de af manden enige metaal als het om bepaalde litieke thema 's ging. teerste - fanatisme dat itimaal uitoefenen van ertegenwoordigende rol pa kelijk hoort, ginglichte- le n. De permanente druk !a 'rsterkt door een be ler^cw'jze van een ons r v bekend dagblad - die egt op dagelijks werk en tiet mals. Die komt aan. Niet de de verkiezingen, niet de ver eigen geschiktheid, Joh zo menselijke ver- ida m na verloop van tijd anders te doen, maar en gezever van 'een :ede bekend dagblad' lat bij deze rijzende ïeilige vuur langzaam herbegon te doven. 1(l0 ben we aangericht? Wat we doen om het nog je goed te maken? Of is cht te laat, zijn we te ver in is dit talent voor al- ren gegaan voor het adsbestuur? Slapeloze pï Mg je ervan wanneer rnalist op zo'n weinig nige wijze op je verant- ijkheid wordt gewezen, na zulke aantijgingen op straat vertonen? jullie hebben ONZE Ier weggepest", klinkt [end. En voor je het fd je, besmeurd met eren, de stad uitgezet. va uiterst zinvol ge- ije badend in het ikker wordt, ie jongen, doe het niet. >ns. Wij beloven plech- g e nooit meer zullen 'dat je incompetent houterig in de omgang. 's! ïunicatiefgehandicapt. !n ons leven beteren. En fen dat, wanneer je te eje dwaling inziet, wij [e zijden voor je zullen 'en luid - zodat ieder- loren kan - een drie werf 'hoera' door de stad zullen doen galmen. Zomer en winter Verlangt u ook zo naar de zo mer? Zonnetje, parasolletje, zachte wind van zee? Op een luchtbed dobberen op de mur melende golven. De wereld gaat aan vlijt ten onder, of de ge loofsbelijdenissen van Frits Bol- kestein en Jan Marijnissen in waterdichte plastic kaft binnen handbereik? Nou, wij wel. En niet zonder reden. Want in de zomer gebeuren de mooiste dingen. Leidse raadsle den bijvoorbeeld gebruiken het tweede jaargetijde om na te denken. Over de zin van leven en dood. Over de eerste vraag van de catechismus: waartoe zijn wij op aarde? Waarom ma ken we ons zo druk? Komen wij nog wel toe aan de mooie din gen des levens: liefde en vriend schap, theater en muziek, een wandeling in het bos. een goed gesprek en een inspirerend boek? Langenberg stelde zich deze zo mer een wat prozaïscher vraag: hoe lang zit ik nou alweer in de Leidse politiek? Pex sloeg in zijn vakantie eens aan het rekenen. Hij nam tijd voor 'enigeper soonlijke reflectie'. Eens even kijken. Twee jaar fractie-assis tent van D66, acht jaar fractie voorzitter, vier jaar wethouder. Dat was. alles bij elkaar, toch al gauw veertien jaar. Herejee, wat vliegt de tijd. Ook Rianne Peeters nam in haar vakantie de gelegenheid te baat om eens te bedenken wat zij, door al dat gesjouw in het Leids politiek bedrijf, allemaal miste in haar leven. Leiden heeft zoveel te bieden, je kunt er zoveel leuke dingen doen en ik zit maar te vergaderen, con- templeerde zij. En ook Peeters besloot een streep te zetten on der haar politieke carrière. U ziet. in de zomer gebeurt ervan allerlei. 't Is bij dat al niet uitgesloten, dat CDA-fractieleider Paul TEKENING MAARTEN WOLTERINK Kluck al in de zomer van 1993 besloot dat hij het in 1998 voor gezien zou houden. Dat ex- PvdA-wethouder Hennie Koek in de zomer van 1995 op de camping besloot dat zij het wet houderschap eraan zou geven. Dat de WD'ers Pieter Moerland en Greetje van Gruting onder invloed van de zomerzon beslo ten dat zij het niet leuk meer vonden om lid te zijn van de ge meenteraad. In de zomer den ken Leidse raadsleden na en ne men zij beslissingen. De enige vraag waarmee wij nu achterblijven, is of het ooit wil zomeren in de levens van de wethouders Tjeerd van Rij en Jan Laurier. De laatste twee zit- tenblijvers van de zes wethou ders. die vier jaar geleden nog zo fris aan de start stonden. Hun collega's bleken moderne flex-vverkers. Maar Van Rij en Laurier blijven maar op hun post zitten. In de ijzige greep van koning winter. ruud sep en aad rietveld Asielzoekers blij met noodopvang in Duinrell wassenaar judy nihof Park 1 in het Wassenaarse Duinrell oogt uitgestorven. Niets wijst erop dat meer dan honderd asielzoekers in de witte 'duingalowtjes' zijn onderge bracht. In een van deze huisjes zitten Siyani en zijn Irakese huisgenoten te kaarten. Ze zijn alle zes van Koerdische afkomst en dat schept een band. De visi te krijgt een warm onthaal. De kaarten worden direct opgebor gen en de sinas komt op tafel. De televisie blijft aanstaan. Op CNN, ook al verstaan ze maar een paar woorden Engels. Als er een item is over hun va derland, stopt het gesprek. He laas: wéér praat de nieuwslezer te snel. Het enige dat ze steeds opvangen is 'Saddam', de dicta tor voor wie ze op de vlucht zijn geslagen. „Waarom sleept Ame rika hem niet voor de rechter, zoals met die Servische misda digers gebeurt?" vraagt Siyani zich af. Saddam is volgens hem niet gek. „Dat zou betekenen dat er nog iets in zijn hoofd zit. Maar zijn hoofd is leeg." Gevlucht Siyani is uit Irak gevlucht, nadat hij weigerde om het leger van Saddam in te gaan. „Ik hou er niet van om bommen te gooien op andere landen." Zijn huisge noten zijn gewoon gevlucht vanwege de problems'. „De mensen in Irak hebben geen eten, niks. Saddam houdt alles voor zichzelf." Ze zijn blij met hun tijdelijke onderkomen in Duinrell, maar hopen snel een bestaan op te bouwen in 'beau- tifull' Holland. „In Holland zijn geen problemen", klinkt het in koor. Volgens Philip van Zuylen van Nijevelt, die de leiding heeft over Duinrell, is het belangrijk dat de asielzoekers zich niet gaan vervelen. „Ze koken en doen hun boodschappen zelf. Dat leek ons beter. Het is tijd verdrijf. Want waarom gaat er bij de opvang van asielzoekers wel eens wat mis? Omdat de mensen maar zitten te wachten, zich doodvervelen. Dan krijg je irritaties." Problemen zijn wel het laatste waarop Duinrell zit te wachten. „Toen de Centrale Opvang Zo'n honderd asielzoekers wonen tijdelijk in een aantal 'duingalows' In het Wassenaarse pretpark Duinrell. Asielzoekers (COA) dertig duingalows van ons wilde hu ren, vroegen we ons eerst af of we moesten meewerken. In principe zeggen we 'ja'. Gasten zijn voor- ons gasten. Maar de opvang moet voor Duinrell en voor de asielzoekers zelf een goede ervaring zijn. Op geen enkele manier mogen onze gas ten, die hier een Superwinter- vveekend boeken, last hebben." Het leek Van Zuylen daarom verstandig om de asielzoekers niet te 'mengen' met de andere gasten. „We hebben vijf duinga- low-parken. De asielzoekers zit ten in park 1De asielzoekers en de andere gasten komen elkaar niet tegen." Nieuw Voor Duinrell is de komst van de asielzoekers, die over een maand alweer weggaan L.Vanaf 12 december zitten we volge boekt") een nieuw verschijnsel. Niet dat Van Zuylen zich hoeft te bemoeien met de opvang zelf of de indeling van de mensen in de Duingalows. Daar is Liesbeth van de COA voor. Zij heeft haar intrek genomen in een van de receptieruimtes in het attractie park. Hoewel de telefoon con stant rinkelt, blijft ze de rust zel ve. Net is ze nog op de koffie ge weest in een van de duingalows. „Daar zitten Algerijnen en Rus sen bij elkaar, een heel gezellige groep." Ze heeft plannen om een 'beurs' te organiseren met de kleding die voor de asielzoe kers is binnengekomen. „Mis schien kunnen we ze voor een gulden per stuk verkopen." Ook Philip van Zuylen heeft kleren gebracht. „Ik ben net verhuisd en heb een heleboel kleding op geruimd. Dit is ideaal, zo ge beurt er nog wat nuttigs mee. De meeste asielzoekers in Duinrell komen uit Irak, Afgha nistan en Macedonië. Een groot aantal van hen spreekt amper of geen Engels. Ze lachen schuch ter als ze worden aangesproken, FOTO MARK LAMERS maar lopen snel door. Volgens Philip van Zuylen vragen veel mensen zich af waar ze in vre desnaam terecht zijn gekomen. Van een attractiepark hebben ze nog nooit gehoord. Een na dere kennismaking met de Bat- flyer, de Splash of de Kikker achtbaan zit er de komende maand echter niet in. Het at tractiepark is dicht. Spelletjes Om de mensen toch wat vertier te bieden, organiseren de me dewerkers van Duinrell twee keer per week een spelletjes avond. „En een keer per week gaan we iets leuks doen. Leren we hen fietsen of gaan we wan delen op het strand." Volgens Van Zuylen is het belangrijk dat de mensen zich welkom voelen. Hij is ervan overtuigd dat de asielzoekers de 'warme ont vangst' op Duinrell waarderen. „Er is nog nooit zoveel naar me gezwaaid."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15